مهم ترین نکات تعیین سال مالی شرکت ها

سال مالی (دوره مالی) چیست؟


اگر مدیر شرکت باشید یا مسئولیت بخش بزرگی از یک سازمان را بر عهده داشته باشید، در انتهای یک زمان مشخص و برای بهبود عملکرد، به گزارش‌های دوره‌ای نیاز دارید. این گزارش‌ها به شما کمک می‌کنند تا میزان آورده یا اتلاف منابع را بشناسید و برنامه ریزی های دقیق تری برای هر بخش داشته باشید. بخش مالی یکی از مهم ترین واحدهای هر سازمان است که به اطلاعات دقیق و کاربردی نیاز دارد. به همین دلیل فرایند گزارش دوره ای برای این قسمت، بسیار پررنگ‌تر از همه بخش‌های سازمان است. در حقیقت هر بخش مالی، دوره زمان مشخصی را برای ارائه این گزارش های مالی تعیین می کند که به آن سال مالی می گویند. در ادامه همه چیز را درباره سال مالی به شما خواهیم گفت.

تعریف سال مالی در ایران؛ راهی برای محاسبه وضعیت مالی سازمان

طبق ماده ۱۵۵ قانون مالیات‌های مستقیم سال مالیاتی عبارت است از یک سال شمسی که از اول فروردین ماه هر سال شروع و به آخر اسفند ماه همان سال ختم می شود لکن در مورد اشخاص حقوقی مشمول مالیات که سال مالی آن‌ها به موجب اساسنامه با سال مالیاتی تطبیق نمی کند درآمد سال مالی آن‌ها به جای سال مالیاتی مبنای تشخیص مالیات قرار می گیرد و موعد تسلیم و تکمیل اظهارنامه مالیاتی و ترازنامه و حساب سود و زیان و سررسید پرداخت مالیات آن‌ها چهار ماه شمسی پس از سال مالی می باشد.

برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که سال مالی و سال مالیاتی یکسان هستند. درحالی که سال مالی آغاز و پایان یک سال شمسی است که در اساسنامه مشخص می‌شود. مثلا ممکن است شرکتی سال مالی خود را خردادماه قرار بدهد. در حالی که سال مالیاتی توسط اداره مالیات اعلام می‌شود.

زمان سال مالی چگونه محاسبه می شود؟

دوره یا سال مالی می تواند در هر شرکت، مطابق با دستورالعمل‌ها و فرایندهای آن تعیین شود. بنابراین قانون دقیق و محدودیت تاریخی برای شروع و پایان سال مالی وجود ندارد. اما اغلب شرکت‌ها، سال مالی مجموعه خود را بازه فروردین ماه تا اسفند ماه در نظر می‌گیرند.

البته در بعضی مجموعه ها، دوره مالی را از تیر یا شهریورماه در نظر می گیرند. در نهایت مهم ترین نکته ای که در تعیین زمان دوره مالی موثر است، سیاست ‌های شرکت و ترافیک کاری هر سازمان است.

از طرفی گاهی شرکت‌هایی که با شرکای خارجی همکاری می کنند، سال مالی را بعد از تحلیل صورت های مالی، با تاریخ میلادی از روز ۱۱/۱۰ لغایت ۱۰/۱۰ سال بعد در نظر می گیرند. در واقع امکان تغییر سال مالی برای برخی از شرکتها تحت شرایط خاصی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله تغییر سال مالی مراجعه کنید.

مناسب ترین زمان برای تعیین سال مالی

چرا تعیین سال مالی برای شرکت اهمیت دارد؟

گزارش هایی که از سال مالی به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌شوند، شامل مجموعه کاملی از سودهای شرکت، موارد زیان‌ده و درآمدها و هزینه های کلی از همه سیستم های مالی و نرم افزار پخش در طول 12ماه گذشته است.

در حقیقت گزارش یک دوره مالی، مشخص می کند که سازمان از نظر مالی در چه مسیری قرار گرفته و سیاست های مالی وضع شده چقدر بر روند بهبود فرایندهای مالی تاثیرگذار بوده است. این گزارش ها اغلب داده هایی نسبتا دقیق و قابل اعتماد از گذشته مالی شرکت را ارائه می دهند.

ارائه گزارش سال مالی، یک فرایند قانونی و اجباری است. اما می توان با کمک این گزارش، هم یک نتیجه گیری کامل از وضعیت مطلوب یا نامطلوب سال گذشته به دست آورد و هم یک برنامه ریزی دقیق برای سال مالی پیش رو داشت.

نحوه بستن سال مالی؛ چگونه حساب شرکت را صفر کنیم؟

یکی از اهداف تعیین سال مالی، جلوگیری از انبارشدن فاکتورها و سندهای محاسباتی است. به همین دلیل درپایان هر دوره مالی، همه حساب های شرکت صفر می شود. صفر شدن حساب به معنی تسویه موارد مالی و تنظیم اسناد بدهکاری و بستانکاری است.

برای بستن سال مالی و ارائه اظهارنامه، باید مراحل زیر را به دقت رعایت کنید و با کمک آن ها، دوره مالی را ببندید.

1- بررسی همه اسناد مالی شرکت؛ هیچ چیز را از قلم نیندازید

هنگام سررسید دوره مالی، زمان بررسی دقیق حساب های مالی مجموعه است. در این زمان باید به همه اعلان های مالی توجه کنید. فاکتورهای ورودی و خروجی، اسناد مربوط به انبار، ترازهای مالی، هزینه ها و دستمزدها و همه فعالیت های مالی سازمان در این مرحله اهمیت زیادی پیدا می کنند و مورد بررسی و نظارت قرار می گیرند.

بررسی سندهای مالی در دوره مالی

2- کنترل انبار؛ کالاهای غیرنقدی را دست کم نگیرید

یکی از فعالیت های مهم قبل از شروع فرایند بستن سال مالی، انبارگردانی است. در حقیقت کنترل موجودی مثبت و منفی و بررسی صحت آن در فاکتورهای ارائه شده، می تواند به طور مستقیم بر گزارش دوره مالی اثر بگذارد. دقت در نحوه بستن حساب موجودی کالا و ارائه عددهای دقیق از انبار سازمان، یک بخش مهم از گزارش مالی در پایان دوره را تشکیل می دهد.

3- به روزرسانی حساب های فروش و هزینه؛ مهم ترین قدم در تدوین گزارش سال مالی

برای تدوین گزارش سال مالی، همه حساب های درآمد و فروش به مرحله بدهکار و حساب های سود و زیان به بستانکار تبدیل می شوند. سپس هزینه هایی مانند حقوق و دستمزد، اجاره مکان شرکت و هزینه های جانبی بررسی و با حساب بستانکار به ثبت می رسند.

بعد از بستن حساب های دائمی و جاری، می توان یک ترازنامه اختتامیه را تدوین کرد و محاسبات نهایی را در این بخش به صورت مدون ارائه داد.

تفاوت سال مالی و دوره مالی

معمولاً گزارش‌های مالی در زمانی تهیه می‌شوند که نیاز به اطلاعات دقیقی از وضعیت سود و زیان شرکت وجود دارد. این اطلاعات می‌تواند شامل فروش، نحوه تولید، خرید مواد اولیه، تولیدات شرکت و افزایش سرمایه‌ها باشد. در چنین شرایطی گزارش‌های صورت مالی در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری تهیه می‌شود که در اصطلاح به آن‌ها گزارش‌های میان‌دوره‌ای گفته می‌شود. این گزارش‌ها می‌توانند در دوره‌های مالی ۳، ۶ و یا ۹ماهه منتشر شوند.

دوره مالی ۱۲ماهه همان سال مالی است. گزارش‌های مالی یک‌ساله هم یک گزارش بسیار رایج در بین حسابداران است که شامل اطلاعات بسیار جامع و کاملی است. سال مالی شرکت‌ها می‌تواند با هم متفاوت باشد و به نسبت نوع فعالیت آن‌ها شامل یک سال شمسی و یا میلادی و … است.

محاسبه سود و زیان شرکت در سال مالی

بستن سال مالی در سپیدار

بستن حساب به معنی صفر کردن حساب است. در واقع شما با انجام عملیات بستن حساب‌ها، مانده نهایی حساب‌های دارای مانده بدهکار را بستانکار می‌کنید و مانده نهایی حساب‌های دارای مانده بستانکار را بدهکار می‌نمایید. این کار طی صدور اسناد حسابداری انجام می‌شود.

انجام عملیات بستن سال مالی در سپیدار دارای مراحل متعددی است که باید حساب‌های موقت بسته شده، اسناد موقت به دائم تبدیل شده و سند اختتامیه و افتتاحیه صادر شود. ما در یکی از مقاله‌های وبلاگ سپیدار به طور جامع و کامل عملیات پایان سال مالی را تشریح کرده‌ایم که از شما دعوت می‌کنیم تا این مطلب را به‌دقت مطالعه نمایید.

خطای سال مالی در سپیدار

ایجاد سال مالی جدید یکی از مهم‌ترین وظایف هر حسابداری است. چراکه با پایان دوره مالی، شما باید سال مالی جدیدی را هم‌زمان با آغاز فعالیت شرکت ایجاد نمایید در غیر این صورت با خطای سال مالی در نرم‌افزار سپیدار مواجه خواهید شد. در این قسمت می‌توانید راهنمای تصویری ایجاد سال مالی در نرم افزار سپیدار را ببینید.

  • برای ایجاد سالی مالی باید در قسمت تنظیمات بروید.
خطای سال مالی در سپیدار
  • گزینه ایجاد سال مالی جدید را بزنید. تاریخ شروع سال مالی غیرفعال است و باید شما تاریخ انتهای آن را مشخص کنید.
خطای سال مالی در سپیدار
  • با ذخیره کردن فرم موجود، سال مالی جدید در نرم‌افزار شما قابل‌استفاده است. همچنین در قسمت فهرست، می‌توانید لیست سال‌های مالی ایجاد شده را ببینید. به خاطر داشته باشید که تاریخ سال مالی شما باید با اساسنامه شرکت یکسان باشد. همچنین با ایجاد اولین سال مالی، امکان ایجاد سال مالی قبل از آن وجود نخواهد داشت.
خطای سال مالی در سپیدار

نکته مهم: کسانی که از نرم‌افزار سپیدار استفاده می‌کنند، این نکته را به خاطر داشته باشند که هنگام تغییر سال مالی از ۱۳۹۹ به ۱۴۰۰، حتماً باید از آخرین نسخه نرم‌افزار سپیدار استفاده کنند تا بتوانند سال مالی جدید را تعریف کنند در غیر این صورت امکان این موضوع برای آن‌ها وجود ندارد. برای به‌روزرسانی و دریافت آخرین نسخه نرم‌افزار سپیدار، به باشگاه مشتریان سپیدار مراجعه نمایید.

استفاده از نرم افزار تخصصی حسابداری؛ یک دستیار متخصص برای گزارش سال مالی

ایجاد یک گزارش دقیق برای دوره مالی در یک شرکت، فرایندی زمان بر است و بر اساس اطلاعات دقیق مالی به دست می آید. به همین دلیل باید برای بررسی دقیق عملیات های مالی، دقت کافی را به کار ببرید.

نرم افزارهای مالی می توانند به فرایند دسته بندی داده ها سرعت ببخشند و اطلاعات دقیق تری را ارئه دهند. نرم افزار حسابداری سپیدار یکی از این نرم افزارها است که با ایجاد بسته های خدماتی متنوع، به شما در تدوین مهم ترین اطلاعات مالی کمک می کند. این نرم افزار می تواند سرعت ارائه گزارش دوره مالی را بالا ببرد و شما را سریعتر از زمان ممکن به هدف برساند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با تیم پشتیبانی مجموعه سپیدار در ارتباط باشید.