آموزش کاربردی حقوق و دستمزد

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای پرسنل یکی از پر اهمیت‌ترین و در عین حال زمان‌برترین محاسبات بخش‌های اداری و مالی هر سازمان و کسب و کاری است. از گذشته تا به‌حال معقوله حقوق و دستمزد مطرح بوده است و به دلیل برخی از بی عدالتی‌هایی که در پرداخت حقوق کارکنان از جانب کارفرمایان صورت گرفته، یک سری قوانین برای حقوق و دستمزد در نظر گرفته شده است. حقوق‌دانان برای ضایع نشدن حق و حقوق کارکنان و کارگران روی این موضوع تمرکز کردند و قانون‌‌هایی را تنظیم نمودند تا تمامی حقوق و مزایای آن‌ها محفوظ باشد.

محاسبه دقیق و پرداخت به موقع حقوق و دستمزد به کارکنان یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در رابطه مطلوب بین کارگران و کارفرماست و این وظیفه مهم بر عهده حسابداران هر مجموعه است. مسلمأ اگر مراحل وابسته به محاسبه دقیق حقوق و دستمزد هر پرسنلی به درستی در نظر گرفته نشود موجب نارضایتی کارکنان و کاهش بازدهی و بهره وری آن‌ها و همچنین از بین رفتن اعتماد کارمندان به شرکت می‌شود.

جدول حقوق و دستمزد 1403 مقالات حقوق و دستمزد راهکارهای سپیدار سیستم 

 

جدول حقوق و دستمزد

در این بخش می‌توانید جدول حقوق و دستمزد سال 1403 که توسط نمایندگان کارفرمایان، کارگران و دولت تصویب شد را مشاهده کنید:

 

ردیف شرح 1403
۱ حداقل دستمزد روزانه 2,388,728
۲ حداقل دستمزد ماهیانه 71,661,840
۳ حق مسکن ماهیانه 9,000,000
۴ حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی) 14,000,000
۵ حق اولاد (یک فرزند) 7,166,184
۶ حق اولاد (دو فرزند) 14,332,368
۷ حق سنوات روزانه 2,100,000
۸ حداقل حقوق کارگران بدون فرزند (با حداقل یکسال سابقه کار) 99,661,840
۹ مجموعه دریافتی افراد متاهل با یک فرزند (بدون سابقه کار) 108,928,024
۱۰ مجموعه دریافتی افراد متاهل با دو فرزند (بدون سابقه کار) 116,094,208

محاسبه عیدی 
آموزش محاسبه حقوق و دستمزد

چگونه عیدی، حقوق و سنوات خود را حساب کنیم؟

تمامی کارفرمایان کارگاه‌هایی که مشمول قانون کار هستند، باید به هرکدام از کارگران خود نسبت به یک سال کار، معادل 60 روز از آخرین حقوق، مبلغی به‌عنوان عیدی پرداخت کنند. نحوه محاسبه عیدی و پاداش در پایان سال همیشه از دغدغه‌های کارمندان بوده است که با مطالعه این مقالات می توانید براحتی محاسبات را انجام دهید.

آموزش حقوق و دستمزد برای شرکت‌ها

سازمان ها با داشتن اطلاعات جامع در مورد حقوق و دستمزد، گام بسیار موثری در جهت پرداخت به موقع حقوق و مزایای کارکنان خود برمی‌دارند.

حسابداری حقوق و دستمزد

حسابداری حقوق و دستمزد

جمع حقوق و مزایای ارسال شده به شعبه (خلاصه‌ای از مجموع اطلاعات مندرج در رسید دریافت لیست از طریق اینترنت)

موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه - موارد مشمول بیمه و مالیات کدامند؟

موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه

ریز اسناد حسابداری سرفصل‌های مورد رسیدگی (حقوق و مزایایی که لیست آن به سازمان ارائه نشده)

مالیات حقوق

مالیات حقوق 1401 و 1402

ریز اسناد حسابداری مربوط به قراردادهای مقاطعه‌کاری (پیمانکاری) که واگذارندگان کار مطابق ماده 38 قانون و تبصره الحاقی به آن کسر سپرده بیمه و اخذ ردیف پیمان شده‌اند.

وبلاگ سپیدار سیستم

نرم افزار حقوق و دستمزد

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های مالی و اداری هر شرکتی است.

با استفاده از سیستم حقوق و دستمزد سپیدار شما می‌توانید:

 • اطلاعات کارکنانتان را ثبت کنید
 • دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات را با فرمت‌های مورد پذیرش بیمه تامین اجتماعی و دارایی مطابق با آخرین تغییرات قانونی تهیه نمایید
 • مالیات حقوق را به چهار روش محاسبه کنید
 • سیستم حقوق و دستمزد را به سیستم ورود و خروج کارکنان وصل کنید
 • دیسکت پرداخت حقوق برای تمامی بانک‌ها را تهیه کنید
 • اقساط ماهانه، مانده وام و خالص پرداختی حقوق کارکنانتان را پس از انجام محاسبات به آن‌ها اطلاع دهید
نرم افزار حقوق و دستمزد نرم افزار حسابداری شرکتی نرم افزار حسابداری

سوالات متداول در رابطه با حقوق و دستمزد

 • حسابداری حقوق و دستمزد چیست؟

  مفهوم حقوق و دستمزد به هیچ وجه پیچیده نیست؛ واحد حسابداری و افرادی که به عنوان مسئول امور مالی و حسابداری در هر شرکت یا کسب و کاری مشغول فعالیت هستند باید کارکرد پرسنل را به طور دقیق محاسبه کنند و جزئیات آن را در قالب یک فیش رسمی با عنوان فیش حقوقی به کارکنان ارائه کنند. اطلاعاتی که در مورد حقوق و دستمزد کارکنان وجود دارد باید هر ماه به عنوان هزینه در دفاتر حسابداری ثبت شوند تا در محاسبات مالیاتی هم مورد محاسبه قرار بگیرند.

 • مبنای محاسبه عیدی و پاداش کارگران چگونه است؟

  با توجه به اینکه طبق قانون، هیچ کارگری نباید کمتر از حداقل حقوق دریافت کند، بنابراین عیدی به هیچ وجه از دوبرابر حداقل حقوق کمتر نخواهد بود. مبلغ اعلام شده در مورد کارگرانی است که یک سال در کارگاه به کار اشتغال دارند. کسانی که کمتر از یک سال کار کرده اند به نسبت مدت کارکرد از عیدی برخوردار می شوند.

 • حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

  در پاسخ به این سوال باید توضیح دهیم که سنوات یا همان حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که در هر شرایطی کارفرما باید نسبت به پرداخت آن به کارگر اقدام کند. سنوات با خاتمه کار و یا فسخ قرارداد کار به کارگر پرداخت می شود و این حق حتی به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت کارکرد آن ها تعلق می گیرد. صحبت هایی در این مورد وجود دارد که اگر کارگری کار خود را ترک کند سنوات به وی تعلق نمی گیرد؛ در صورتی که اینطور نیست.

 • پایه سنوات چیست و چه تفاوتی با حق سنوات دارد؟

  حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌ساله کاری دارند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌گردد.

 • حق بیمه قابل تعدیل چیست؟

  در بیمه نامه های بلند مدت که مدت بیمه چندساله است (مانند بیمه عمر) بیمه گذار از تعدیل استفاده می کند. با اینکه ارزش خدمات (مانند سرمایه عمر) در سال های بعد ممکن است از سال اول بیشتر باشد، اما مبلغ بیمه معمولا طبق قرارداد اولیه ثابت می ماند. برای اینکه در صورت بروز هر گونه حادثه ای، خسارت بر اساس ارزش روز پرداخت شود، معمولا مبلغی بین 10 تا 30 درصد به عنوان تعدیل در بیمه قرار می گیرد.

حسابرسی بیمه

شما می‌توانید با مراجعه به سایت سپیدار، از مقالات و پادکست‌های مرتبط با مالیات استفاده کنید. همچنین می‌توانید سئوالات خود را در قسمت کامنت برای ما درج کنید تا از طریق اساتید مربوطه به شما پاسخ دهیم.

مالیات شرکت‌ها

شما می‌توانید با مراجعه به سایت سپیدار، از مقالات و پادکست‌های مرتبط با مالیات استفاده کنید. همچنین می‌توانید سئوالات خود را در قسمت کامنت برای ما درج کنید تا از طریق اساتید مربوطه به شما پاسخ دهیم.