تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟


همیشه این تصمیمات هستند که بیش از هر فاکتور دیگری می‌توانند در سرنوشت یک واحد اقتصادی تاثیرگذار باشند. از تصمیم هایی که توسط مدیران میانی گرفته می‌شود تا آن هایی که توسط مدیران بالا رده اتخاذ می‌شود همه و همه می‌توانند در پیشرفت یا افول یک کسب و کار دخیل باشند.

اما تصمیم گیرندگان استراتژیک در یک کسب و کار قطعا برای انتخاب بهترین گزینه‌ها نیاز به اطلاعات دارند. اطلاعاتی که برای کمک به کار آن‌ها طبقه بندی و آماده شده باشد. در بحث مالی، وظیفه تهیه این اطلاعات بر عهده عنوانی به نام حسابداری مدیریت است. اگر نمی‌دانید حسابداری مدیریت چیست، چه کاربردهایی دارد و وظایف این شخص یا این تیم شامل چه مواردی است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله تنها به تعریف حسابداری مدیریت نمی‌پردازیم و هر آنچه که به واقع لازم است در مورد حسابداری مدیریت بدانید را توضیح می‌دهیم.

حسابداری مدیریت چیست؟

اگر نمی‌دانید حسابداری مدیریت چیست اجازه دهید از تعریف آن شروع کنیم، اما اگر با حسابداری مدیریت آشنایی دارید از این بخش بگذرید تا به بخش هایی که احتمالا برای شما کاربردی تر است برسید.

تعریف حسابداری مدیریت: در یک تعریف علمی، حسابداری مدیریت به فرآیندی گفته می‌شود که در آن به تعریف، اندازه گیری و پردازش، تجزیه و تحلیل، طبقه بندی و تفسیر اطلاعات مورد استفاده مدیریت پرداخته می‌شود تا از آن در جهت برنامه ریزی و مدیریت یک کسب و کار استفاده شود.

حسابداری مدیریت چیست؟

حسابداری مدیریت ارائه اطلاعات و تجزیه و تحلیل فعالیت های مختلف است که در اختیار مدیران شرکت قرار داده می‌شود تا در تصمیم گیری دقت و سهولت بیشتری داشته باشند. حسابداری مدیریت را می‌توان از مهمترین خدمات حسابداری هم در نظر گرفت.

دوره‌های آموزشی سپیدار را از دست ندهید

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟سناریوهای شبیه‌سازی‌ شده تمرین کنید

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟با نسخه آموزشی، اسناد ثبت کنید

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟جایگاه شغلی خود را ارتقا دهید

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟گواهی معتبر شرکت در دوره دریافت کنید

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟با کتاب سپیدار بر جزئیات سیستم مسلط شوید

رشته حسابداری مدیریت – حسابدار مدیریت کیست؟

رشته حسابداری مدیریت از این جهت بسیار پرطرفدار است که متخصصان آن را در مسیر تبدیل شدن به مدیران مالی قدرتمند قرار می‌دهد. نکته مهم دیگر این است که به دلیل اهمیت و استراتژیک بودن این رشته از بخش های مختلف حسابداری، حسابداران مدیریت معمولا حقوق و دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند.

حسابدار مدیریت با تحصیل در این رشته و کسب مهارت و تخصص در این زمینه تقریبا به توانایی های مدیریتی بسیاری هم دست پیدا می‌کند. علاوه بر اینکه حسابدار مدیریت در زمینه های مختلف مالی به دانش خوبی دست پیدا می‌کند، می‌تواند این دانش حسابداری خود را با توانایی های مدیریتی کسب شده ترکیب کند و در کسب و کارها نقش مهمی ایفا کند. قطعا این مزایا در میزان دریافتی و حقوق یک متخصص حسابداری مدیریت تاثیرخواهد داشت.

اهمیت حسابداری مدیریت

به جرات می‌توانیم حسابداری مدیریت، حسابداری مالیاتی و حسابداری مالی را 3 مورد از پرکاربردترین شاخه‌ها و انواع حسابداری در نظر بگیریم. این سه نوع از انواع مختلف حسابداری بیش از بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. حسابداری مدیریت را می‌توان تاثیرگذار ترین نوع حسابداری بر کسب و کارهای متوسط و بزرگ فرض کرد.

اهمیت حسابداری مدیریت

تفاوت های حسابداری مالی و حسابداری مدیریت

اجازه دهید کمی از تفاوت های حسابداری مالی و حسابداری مدیریت بگوییم.

  • توجه حسابداری مدیریت به آینده کسب و کار است در صورتی که در حسابداری مالی به اطلاعات تاریخی توجه می‌گردد.
  • در دانش حسابداری مدیریت با استفاده از مدل سازی و توجه به فرضیات و احتمالات به مسائل مختلف توجه می‌شود، در صورتی که در حسابداری مالی به صورت موردی به فعالیت های مالی – تجاری توجه می‌شود.
  • در نهایت اطلاعاتی که توسط حسابداری مدیریت یا تیم حسابداری مدیریت تهیه می‌شود، به خوبی می‌تواند توسط مدیران داخلی کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد، اما اطلاعاتی که توسط بخش حسابداری مالی تهیه می‌شود مورد توجه سهامداران، مدیران خارج از مجموعه، یا سایر ذینفعان قرار می‌گیرد.

حسابداری را به سپیدار بسپارید

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟کدینگ حسابداری استاندارد

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟ثبت ساده دفاتر قانونی

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟خودکارسازی عملیات پایان سال

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟گزارش‌های تحلیلی و قانونی

تعریف حسابداری مدیریت – حسابداری مدیریت چه کاربردی دارد؟افزایش نظم مالی

کاربردهای حسابداری مدیریت

کاربردهای حسابداری مدیریت فراوان هستند. در حال حاضر این بخش از حسابداری روز به روز بیش از پیش توسعه می‌یابد و در بسیاری از واحدهای اقتصادی متوسط و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به مهمترین کاربردهای آن اشاره می‌کنیم.

در میان این مقاله پیشنهاد می‌کنیم مقاله اظهارنامه مالیاتی را نیز از دست ندهید.

کمک به برنامه ریزی

یکی از مهمترین کاربردهای حسابداری مدیریت کمک به برنامه ریزی با استفاده از اطلاعات مالی است. عدم برخورداری از این اطلاعات و عدم اطلاع تیم مدیریت نسبت به آن‌ها می‌تواند باعث اشتباه در برنامه ریزی و اتخاذ تصمیم های غلط و در نهایت تضرر کسب و کار شود. این اطلاعات که توسط حسابداری مدیریت ارائه می‌شود باید شامل پیش بیینی های مالی، بودجه‌ها جزئیات مربوط به آن و تجزیه و تحلیل اطلاعات مختلف مالی باشد.

تصمیم گیری درست

اطلاعات مالی باید در زمان های مشخص و زمانبندی های مشخص به تیم مدیریت ارائه شود تا تیم مدیریت با بهره گیری از آن‌ها بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ کند. حسابداری مدیریت برای کمک به تصمیم گیری باید از نمودارهای مختلف، پیش‌بینی‌ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی استفاده کند تا در تصمیم گیری‌ها به کمک تیم مدیریت بیاید.

کاربردهای حسابداری مدیریت

شناسایی مشکلات و ارائه راهکارهای استراتژیک مدیریتی

اطلاعاتی که توسط تیم حسابداری مدیریت تهیه می‌شود همچنین می‌تواند در شناسایی مشکلات یک کسب و کار و ارائه راه حل های استراتژیک برای آن‌ها کمک کننده باشد. در واقع می‌توان با برخورداری از این اطلاعات مشکلات و محدودیت‌ها را شناسایی کرد، راهکارهای استراتژیک برای حل آن‌ها ارائه داد و باعث جلوگیری از مشکلات بعدی شد.

سودآوری و پیش بینی

حسابداری مدیریت همچنین می‌تواند به پیش بینی بحران‌ها و تاثیرات آن‌ها بر یک کسب و کار بپردازد. حتی با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط حسابداری مدیریت می‌توان سود حاصل از فعالیت های تجاری اعم از ارائه یک محصول یا خدمت را پیشبینی نمود که این مسئله بسیار پراهمیت است.

دیگر کاربردهای حسابداری مدیریت

در پایان باید به این موضوع اشاره کنیم که کاربردهای حسابداری مدیریت بی شمار است و می‌توان از اطلاعات ارائه شده توسط آن در بحث های ارزیابی سهام، تحلیل واریانس، تجزیه و تحلیل بودجه بندی سرمایه و بسیاری از موضوعات دیگر استفاده نمود.

لازم به ذکر است که خدمات حسابداری مدیریت این روزها توسط یک شرکت حسابداری هم ارائه می‌شود.