نرم افزار حسابداری

مالیات شرکت ها

از تعریف تا بررسی جزئی‌ترین قوانین

یکی از چالش‌های اصلی همه شرکت‌ها پرداخت مالیات است. مدیریت درست هزینه‌‌‌‌‌ها و اطلاع از آخرین قوانین مالیاتی شرکت‌ها می‌تواند به سودآوری بیشتر کمک کند. چراکه بسیاری از شرکت ها به دلیل عدم آگاهی نسبت به قوانین، مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگینی می‌شوند.

در طی سال‌ها و ماه‌های گذشته در رادیو مالی، بخش نظرات و سایر تعاملاتی که کاربران سپیدار سیستم با ما داشتند، به سوالات بسیاری درباره پرداخت مالیات شرکت، رویه‌ها و قوانین پاسخ دادیم اما هنوز جای یک مرجع مطمئن برای مالیات شرکت‌ها خالی بود. این صفحه همان مرجع مطمئنی است که به تمامی سوالات شما درباره مالیات شرکت‌ها پاسخ می‌دهد.

انواع شرکت‌ها انواع مالیات راهکارها محتوای آموزشی
مالیات شرکت‌ها

مالیات انواع شرکت‌ها

برخی از قوانین مالیاتی مخصوص شرکت‌های مختلف است که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم.

 

انواع مالیات برای شرکت ها؛ اطلاعاتی که هیچ جا نیست

مالیات در یک تعریف خلاصه یعنی بخشی از درآمدی که افراد بایستی به دولت پرداخت کنند. در مالیات شرکت‌ها منظور ما از افراد، افراد حقوقی یک جامعه هستند. انواع مالیات شرکت ها شامل مالیات بر درآمد، مالیات ارزش افزوده و مالیات حقوق و دستمزد است.

در پرداخت مالیات نحوه پرکردن اظهارنامه مالیاتی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در نحوه محاسبه مالیات شرکت ها داشته باشد. اگر با این موضوعات آشنایی ندارید، پیش از آنکه با مشکلات حقوقی و مالی مواجه شوید، می‌توانید با مطالعه مقالات تخصصی سپیدار سیستم جامع ترین اطلاعات را درباره مالیات شرکت‌ها به دست آورید.

معافیت مالیاتی جریمه مالیاتی اظهارنامه مالیاتی

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد نوعی مالیات است که توسط دولت بر افراد و اشخاص اعمال می‌شود و بسته به درآمد و عواید پرداخت‌کننده مالیات متغیر است و عموماً مقدار این نوع مالیات برابر درصدی از درآمد قابل مالیات‌گیری است.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده: مالیات غیر مستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می‌گردد.

مالیات حقوق

مالیات حقوق و دستمزد

طبق ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، تمام افراد حقیقی و حقوقی که در داخل کشور با فعالیت اقتصادی، خدماتی و غیره درآمد کسب می‌کنند، مشمول پرداخت مالیات هستند.

راهکار‌های سپیدار سیستم؛ مدیریت بهینه‌ها هزینه‌های سازمان

با محصولات سپیدار سیستم جانی دوباره به سیستم حسابداری خود بدهید و به بهترین شکل ممکن همه چیز را مدیریت کنید.

نرم افزار حسابداری شرکتی

مقالات سپیدار سیستم؛ از صفر تا صد مالیات شرکت‌ها را نوشته‌ایم

پادکست‌های مالیاتی؛ رادیو مالی سپیدار سیستم به همه سوالات مالیات شرکت‌ها پاسخ می‌دهد

 

 

رادیو مالی

سوالات متداول در رابطه با مالیات شرکت‌ها

 • چه شرکت‌های ملزم به پرداخت مالیات هستند؟

  هر شخص حقوقی ایرانی پس از ثبت شرکت مکلف است نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران به دست می‌آورد، مالیات پرداخت نماید. پرداخت مالیات بر درآمد پس از محاسبه سود و زیان شرکت و کسر معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته شده، صورت می‌گیرد و مشمول مالیات به نرخ 25 درصد است (ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم). در این راستا ادامه مقاله را مطالعه کنید.

 • معافیت مالیاتی مربوط به چه شرکت‌هایی است؟

  شرکت‌های در حوزه کشاورزی، تولیدی، معدنی، تعاونی و بسیاری از شرکت‌های مختلف از پرداخت مالیات معاف هستند. با توجه به گسترده بودن این موضوع، به مقاله مراجعه نمایید تا تمامی بندهای قانونی برای شما توضیح داده شود.

 • چگونه می‌توان از معافیت مالیاتی استفاده کرد؟

  درست است که مالیات مهم ترین منبع درآمد دولت‌هاست و دولت همیشه سعی در وصول مالیات به بهترین شکل ممکن است اما به جهت حمایت از برخی اقشار و همچنین گسترش فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی که منجر به رونق اقتصادی و اشتغالزایی می‌شود معافیت‌هایی را در حوزه مالیات در نظر می‌گیرد. برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، باید فعالیت شما طبق قانون شامل یکی از بندهای قانونی معافیت‌های مالیاتی باشد بطور مثال تعاونی باشید و یا فعالیت شما در منطقه محروم باشد.

 • مالیات شرکت‌های دانش بنیان، خدماتی و تولیدی چگونه حساب می‌شود؟

  با توجه به ماده 3 دستورالعمل اجرایی موضوع ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات، بخشی از درآمد این شرکت‌ها از مالیات معاف است. در مورد شرکت‌های خدماتی و تولیدی هم طبق ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم عمل می‌شود که در این مقاله با هم مرور می‌کنیم.

 • چطور اظهارنامه مالیاتی را پر کنیم؟

  ارائه‌ی اظهارنامه‌ مالیاتی از طریق پر کردن فرم الکترونیکی انجام می‌شود. اما پیش از هر کاری باید در اداره‌ی دارایی ثبت نام کنید، پرونده‌ مالیاتی تشکیل بدهید و کد اقتصادی دریافت کرده باشید. بدون پیش ثبت نام شما قادر به ثبت اظهارنامه‌ی خود نخواهید بود. بعد از پیش ثبت نام و دریافت شناسه، رمز عبور و کد رهگیری می‌توانید برای پر کردن فرم اظهارنامه اقدام کنید. بعد از انجام این مراحل و برای دریافت فرم الکترونیکی اظهارنامه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کنید.

 • من سوالات زیادی درباره مالیات دارم، از چه کسی می‌توانم جواب درست بگیرم؟

  شما می‌توانید با مراجعه به سایت سپیدار، از مقالات و پادکست‌های مرتبط با مالیات استفاده کنید. همچنین می‌توانید سئوالات خود را در قسمت کامنت برای ما درج کنید تا از طریق اساتید مربوطه به شما پاسخ دهیم.