سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن

سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن


سَفته یا سُفته یکی از انواع اسناد تجاری و در واقع چیزی شبیه به چک و پول نقد است. احتمالا تاکنون با سفته آشنا شده باشید، اما این سند تجاری قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد که هرکسی در مورد آن ها اطلاعات کافی ندارد. صرف نظر از اینکه آیا دریافت سفته به عنوان ضمانت، کار صحیحی است یا خیر، اگر تا به عنوان یک کارمند یا کارگر در شرکت ها و واحدهای اقتصادی مختلف مشغول به کار شده باشید احتمالا با جنجال های مربوط به سفته کمی آشنا هستید. جنجال هایی که با در نظر نگرفتن قوانین مربوط به سفته به پا شده اند و بعضا مشکلاتی را برای کارفرما یا کارگران و کارمندان فراهم آورده است.

در این مقاله که کامل‌ترین تحقیق در مورد سفته و تعریف آن است، خواهیم گفت سفته چیست و نحوه صدور آن چگونه است. پس اگر می‌خواهید درباره قوانین و تعریف سفته و کاربرد آن بدانید با ما همراه باشید.

سفته چیست؟ سَفته درست است یا سُفته؟

سفته بانکی چیست؟ سفته چه نوع سندی است؟

پیشتر در مقالاتی جداگانه با سندهای مختلف تجاری همچون انواع چک آشنا شدیم. به طور خلاصه سند تجاری، سندی قابل معامله است که در مقام دعوی و از نظر حقوقی قابل استناد باشد. لفظ سند از عبارت استناد گرفته شده است.

در پاسخ به عبارت سفته به زبان ساده چیست، باید بگوییم که سفته( که به اشتباه صفته/سفده/صفتع هم نوشته می‌شود) هم مثل چک و برات یکی از انواع اسناد تجاری است. سفته در معاملات تجاری و بازرگانی کاربرد بسیار زیادی دارد و سندی است که تعهد می آفریند و صادر کننده آن باید وجه نوشته شده در این سند تجاری را پرداخت کند.

در واقع ریشه به وجود آمدن بیشتر اسناد تجاری به این علت است که جا به جا کردن پول برای انجام معاملات کاری سخت و پرخطر بوده و هنوز هم کاری پرخطر است. البته این روزها سفته در بیشتر موارد حکم ضمانت را دارد و در بیشتر موارد برای انجام معاملات از چک استفاده می شود.

سفته بانکی سندی است که به موجب آن امضاء کننده متعهد می‌شود تا مبلغی را در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد او بپردازند. علاوه بر امضاء یا مهر متعهد باید مشخص کننده مبلغ تعهد شده، گیرنده وجه و تاریخ نیز باشد.

نکته مهم در مورد سفته این است که این سند تجاری هنوز هم بعد از مدت زمان زیادی که از وجود آن می گذرد جایگاهی شبیه به چک پیدا نکرده و حتی قوانین مربوط به سفته، نسبت به چک برای بسیاری از مردم ناشناخته است. اگر می‌خواهید در مورد انواع چک بانکی و قوانین مربوط به آن، مانند سفته اطلاعات بیشتری کسب کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله چک چیست را مطالعه کنید.

سفته چیست

سَفته یا سُفته؟ کدام صحیح است؟

در مورد تلفظ این سند که اغلب به صورت، سَفته یا سُفته است هم باید بگوییم، با وجود اینکه در عرف از این سند تجاری با عنوان سُفته هم یاد می‌شود، اما سَفته عبارت صحیح است. (بر طبق فرهنگ دهخدا و عمید)

سفته در چه مواردی کاربرد دارد؟

بطور کلی سفته در موارد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

 • برای پرداخت مبلغ بدهی در زمان و موعد مقرر که بین دونفر رد و بدل می‌شود
 • جهت ضمانت وام که توسط فرد وام گیرنده به با بانک‌ها داده می‌شود
 • جهت انجام تعهدات قراردادهای پیمانکاری و حسن انجام کار از پیمانکار گرفته می‌شود

  سقف سفته چقدر است؟

  در هر برگ سفته اطلاعاتی در مورد سقف آن نوشته شده است مثلا سفته تا سقف 300.000.000 میلیون ریال. شما باید عددی معادل و یا کمتر از آن را در برگه سفته بنویسید. حتما مبالغ را به حروف نیز بنویسید تا امکان خطا کمتر شود.

همه چیز در مورد سفته + اصول و قوانین سفته

مهم‌ترین نکته در قوانین سفته این است که مبلغ تعهد داده شده، در سفته باید در تاریخ مشخص و یا حتی عندالمطالبه پرداخت شود. اما سفته برای چیست؟

مبلغ ذکر شده در سفته تنها به کسی پرداخت می شود، که سفته در وجه او صادر شده و اگر بخش نام سفته خالی یا در وجه حامل ذکر شده باشد مبلغ سفته به کسی تعلق می گیرد که سفته در دست او باشد.

البته خوشبختانه سفته دارای سقف است و برای مثال یک سفته ده میلیون ریالی تنها همین اندازه تعهد مالی به همراه دارد. امکان درج مبلغ دلخواه مانند چک در سفته وجود ندارد. برای رسیدن به مبلغ دلخواه باید به همان اندازه سفته تهیه کنید.

سفته و نحوه صدور آن

همانطور که توضیح دادیم باید سفته را بخرید. در نحوه صدور سفته نیز باید یکسری موارد رعایت شود، تا سفته در مقام سند تجاری باقی بماند. در توضیحات حقوقی در مورد قوانین سفته معمولا عنوان می شود، که اگر نکات صحیح در صدور سفته رعایت نشود سفته دیگر حکم یک سند تجاری را ندارد و تنها یک سند عادی در نظر گرفته می شود. در این صورت دیگر مزایای اسناد تجاری شامل آن سفته نخواهد بود. در ادامه به مراحل صحیح صدور یک سفته اشاره می کنیم.

صدور سفته به چه شکل است؟ (مراحل صدور سفته)

1 – شرایط سفته چیست؟ نوشتن مبلغ مشخص

علاوه بر محدودیتی که در مورد مبلغ سفته وجود دارد باید مبلغ مورد نظر که قطعا کمتر یا برابر با سقف سفته است در سفته درج شود. مبلغ سفته باید به حروف نوشته شود تا از سو استفاده از سفته جلوگیری شود.

2 – تاریخ صدور سفته چیست؟

طبق قانون اسناد تجاری تاریخ صدور سفته نیز باید در آن ذکر شود، در غیر این صورت سند ارزش تجاری نخواهد داشت. تاریخ مورد نظر باید روز و ماه و سال را در بر داشته باشد و به حروف هم نوشته شود.

تحقیق در مورد سفته

3 – نام گیرنده در سفته

یکی دیگر از شرایط سفته، نوشتن نام گیرنده در سند است. به عبارتی نام گیرنده که به عنوان طلبکار تعهد مورد نظر شناخته می شود، در سفته نوشته شود. همانطور که توضیح دادیم اگر نامی در سفته ذکر نشود، هویت سفته در وجه حامل خواهد بود. برای امنیت بیشتر بهتر است حتما نامی در سفته نوشته شود.

4 – مهم‌ترین قانون سفته، تاریخ پرداخت سفته

تاریخ پرداخت سفته را می توان مهمترین بخش از آن دانست. در صورتی که تاریخ پرداخت در سفته نوشته نشود، سفته در زمان حال قابل وصول و ادعا خواهد بود و شخص دارنده هر زمان می تواند برای دریافت مبلغ آن اقدام کند. بهتر است تاریخ پرداخت نیز شامل اعداد روز و ماه و سال (به عدد و حروف) باشد.

5 – امضا یا مهر صادرکننده سفته، کجای سفته باید امضا شود؟

با درج مهر یا امضای صادر کننده سفته، تعهد وی در قبال این سند تجاری آغاز می شود. نکته مهم در مورد امضا یا مهر سفته این است که این مورد و همه مواردی که پیشتر گفتیم باید توسط صادر کننده در سفته ذکر شود.

در میان این مقاله پیشنهاد میکنیم مقاله مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل را از دست ندهید.

6 – قیمت سفته در سال 1401 چقدر است؟

قیمت سفته در سال 1401 به این شکل محاسبه می شود که به ازای هریک میلیون تومان سفته، باید مبلغ پانصد تومان پرداخت کنید. این مبلغ در بانک ملی نیز مورد تایید است و شما نباید مبالغ بیشتری را پرداخت کنید.

تصویر سفته، اصلی‌ترین اطلاعات در مورد سفته

در ادامه مقاله، اصلی‌ترین اطلاعات در مورد سفته یعنی تصویر و شکل سفته را آورده‌ایم. همانطور که می‌بینید عکس سفته شامل قسمت‌های مختلفی است که باید توسط فرد متعهد تکمیل و امضاء شود.

سفته چیست و نحوه صدور آن

معرفی انواع سفته

سفته از این جهت دارای انواع مختلفی است، که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. البته به این موضوع اشاره کردیم که در حال حاضر سفته، بیش از هر چیز برای ضمانت مورد استفاده قرار می گیرد، اما سفته در بسیاری از موارد برای پرداخت وام، تضمین حسن انجام کار، مطالبه دینی و … مورد استفاده قرار می گیرد. البته در نهایت همه این موارد با یک نوع سفته قابل انجام است و انواع سفته با ظواهر مختلف در واقع وجود ندارد.

در ادامه به برخی از مهمترین کاربردهای سفته اشاره می کنیم:

 • پرداخت کالا در معاملات
 • تضمین اجرای تعهدات
 • تضمین پرداخت اقساط وام
 • استخدام و حسن انجام کار

امکان انتقال سفته وجود دارد؟ قوانین سفته نویسی

در پایان باید به نکته بسیار مهمی در رابطه با سفته بپردازیم. آیا سفته هم مانند دیگر اسناد تجاری همچون چک قابلیت انتقال دارد؟

بله، در قوانین سفته در هر صورت امکان انتقال سفته وجود دارد. در صورتی که نامی در سفته ذکر نشده باشد راه انتقال آن این است که حامل آن تغییر کند. سفته در دستان هرکس باشد به او منتقل شده است. در صورتی که در سفته نامی هم ذکر شده باشد می توان آن را پشت نویسی کرده و به شخص دیگری انتقال داد.

سامانه الکترونیکی سفته چیست؟

خزانه داری کل کشور، طراحی و پیاده سازی سامانه سفته و برات الکترونیکی را در چارچوب پروژه خزانه‌داری الکترونیک با همکاری دستگاه‌های ذیربط و شبکه بانکی در دستور کار خود قرار داده است. ارائه خدمات سریع و دقیق به مردم و قطع زنجیره‌های واسطه در ارائه اوراق مذکور، جلوگیری از وقوع جرائمی مانند جعل و سوء استفاده‌های احتمالی از اوراق ذکر شده و اصالت و اعتباربخشی با امضای دیجیتال توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک‌های عامل از جمله مزایای سفته و برات الکترونیکی عنوان شده است.

ثبت سفته در سپیدار

در سیستم سپیدار، فرمی مخصوص به سفته وجود ندارد و کاربر باید سند دستی را بابت آن در سیستم حسابداری ثبت کند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با واحد پشتیبانی سپیدار تماس بگیرید.

قانون در مورد سفته چه می‌گوید؟

در این مقاله در مورد سفته، به تمام سوال‌ها و ابهاماتی که در مورد سُفته وجود داشت پاسخ دادیم. اگر هنوز درباره شرایط و قوانین مربوط به سفته سوالی دارید، پرسش خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. برای انجام امور حسابداری مربوط به انواع چک، سفته و دیگر اسناد تجاری، می‌توانید از نرم افزار حسابداری سپیدار استفاده کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، از طریق شماره  ۰۲۱-۸۱۰۲۲۰۰۰ با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

"*" indicates required fields

برای بهبود کیفیت مقالات به ما بگویید شغلتان چیست؟*

تنوع در گزارش گیری با نرم افزار سپیدار


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 23 میانگین: 4]


17 دیدگاه برای ”سفته چیست؟ قوانین سفته و نحوه صدور آن

 1. ابوذر

  سلام اگر از کسی سفته گرفتیم ولی دلیل گرفتن سفته مشخص نشده باشد آیا میتوانیم اقدام کنیم ؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   میباست در قرارداد ذکر شود که تضمین دریافتی بابت چه موردی میباشد .

 2. Zaeri

  سلام.ببخشیدیه سوال داشتم.ما سفته داریم از یکی پول رو نمیده بعد ۳ سال میتونیم سفته رو به اجرا بزاریم ،؟

  1. سپیدار سیستم

   باسلام.در صورتی که سفته مشروط و مقید نشده باشد و به صورت عندالمطالبه باشد دارنده می تواند هر زمان آنرا مطالبه نماید.

 3. مارال

  با سلام
  ممنون از مطلب خوبتان
  آیا میتوان در سفته توضیح داد که در چه صورتی قابل اجرا است؟ کسی میخواهد ضامنم شود و در قبال آن از من سفته میخواهد. اگر پشت سفته توضیح نوشته شود در صورتی که من اقساطم را پرداخت نکنم سفته به اجرا گذاشته میشود آیا فقط در این صورت امکان اجرای آن است؟
  با تشکر

 4. علی

  سلام خسته نباشید من یه شرکت خصوصی استخدام شدم و سفته رو چجوری باید بنویسیم که بعدا به مشکل نخوریم ( منظورم اینه چه چیزایی باید تو سفته درج شه و اینکه من سفته رو تحویل میدم کپی هم میتونم ازش داشته باشم؟؟)

  1. سپیدار سیستم

   باسلام.سفته حسن انجام کار یا سفته ضمانت انجام کار، سفته ای است که کارفرمایی که اقدام به استخدام کارمند کرده، آن را دریافت می کند تا به واسطه آن از اجرای تعهدات قراردادی از جانب وی مطمئن شود. از جمله نکات مهم در پر کردن سفته حسن انجام کار آن است که این سفته باید بدون تاریخ پرداخت باشد و در آن قید گردد که بابت ضمانت قرارداد استحدام دریافت شده است. در ادامه تاریخ و شماره قرارداد استخدام نیز ذکر شود.همچنین بهتر است از آن کپی بگیرید.

 5. احمد مژده

  باسلام درمورد سفته آیا امضای متعهد باید توسط ارگانی مانند ثبت اسناد کشوری مورد تایید قرار گیرد(گواهی امضای) یا لازم به این نیست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بطور معمول چنین چیزی نیاز نیست. مگر مورد خاصی باشد.

 6. قاسم پور

  با خوندن این مقاله کامل فهمیدم سفته چیه. ممنون از تیم سپیدار سیستم

 7. جوانمرد زاده

  با تشکر از مقاله خوبتون. اگر میشه در مورد قیمت سفطه هم صحبت کنید. هرکسی قیمت دلخواهشو میده.

 8. اسماعیل داودی فرد

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون
  گزینه محل پرداخت در سفته بیان کننده چیست؟
  اگر محل پرداخت تهران باشد آیا فقط در دادگاه تهران می‌توان سفته را به اجرا گذاشت؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. محل پرداخت سفته همان محلی است که در سفته مشخص گردیده، اما با توجه به قاعده عام مطالبه دیون که اگر بدهکار ، بدهی خود را نپردازد، طلبکار باید برای مطالبه آن به اقامتگاه بدهکار مراجعه نموده و در دادگاه محل اقامت مدیون ، اقامه دعوا نماید، در مورد سفته هم می توان گفت که در صورت عدم تعیین محل پرداخت سفته، محل پرداخت آن ، محل اقامت صادر کننده سفته که مدیون این سند است، خواهد بود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *