نرم افزار حسابداری
ماهیت حسابها در حسابداری

ماهیت حسابها در حسابداریماهیت حساب در حسابداری

به‌طور کلی اصلی ترین معادله حسابداری شامل بخش دارایی ها در سمت راست و بدهی ها و سرمایه در سمت چپ است:

دارایی = بدهی + سرمایه

به حساب هایی که متعلق به سمت راست معادله حسابداری باشند “حساب با ماهیت بدهکار” گفته می شود؛ مثل موجودی نقد و بانک ، حساب های دریافتنی ، موجودی کالا ، دارایی های ثابت ، هزینه ها و بهای تمام شده.

به حساب هایی که متعلق به سمت چپ معادله حسابداری باشند “حساب با ماهیت بستانکار” گفته می شود؛ مثل حساب های پرداختنی ، تسهیلات ، سرمایه ، درآمد و فروش .

بدین ترتیب افزایش در حساب های با ماهیت بدهکار در ستون بدهکار ثبت می شود و کاهش در حساب های با ماهیت بدهکار در ستون بستانکار ثبت می شود. اما افزایش در حساب های با ماهیت بستانکار در ستون بستانکار ثبت می شود و کاهش در حساب های با ماهیت بستانکار در ستون بدهکار ثبت می شود.

ماهیت حسابها در حسابداری

 • حسابهای موقت

  حسابهای موقت یا سود و زیانی، حسابهایی هستند که با پایان یافتن دوره مالی با یک حساب واسطه بسته شده و مانده آن‌ها به دوره مالی بعد انتقال نمی یابد.

  حسابهای مربوط به صورت سود و زیان جزء حسابهای موقت هستند، زیرا مانده این حسابها ( درآمد/فروش ، خرید ، هزینه های مستقیم خرید ، برگشت از فروش و تخفیفات ، برگشت از خرید و تخفیفات ، تخفیفات نقدی خرید و فروش و کلیه هزینه ها ) به حساب خلاصه سود و زیان که همان حساب واسطه هست بسته می شوند.

  مانده حساب خلاصه سود و زیان ، سود یا زیان ویژه دوره مالی است که به حساب سود و زیان انباشته که یک حساب دائمی است انتقال می یابد. در نتیجه در پایان دوره مالی ، مانده ای از این حسابها وجود ندارد که به دوره مالی بعد منتقل گردد.

 • حسابهای دائمی

  حسابهای دائمی یا ترازنامه ای همانطوری که از نامشان پیداست ، دائمی اند. بعبارتی مانده آنها مربوط به یک دوره مالی نبوده و در پایان هر دوره مالی مانده آنها به دوره مالی بعد انتقال می یابد.

  حسابهای موجودی نقد و بانک ، حسابهای دریافتنی/پرداختنی ، موجودی مواد و کالا ، پیش دریافتها و پیش پرداختها از این دسته اند.

 • حسابهای مخلوط

 • این حسابها همانطوری که از نامشان پیداست ، مخلوطی از حسابهای دائمی و موقتی اند. بدین ترتیب در پایان دوره مالی ، با استفاده از تعدیلات، آن قسمت از مانده حساب را که جزء حسابهای موقتی است باید به عنوان درآمد/هزینه دوره شناسایی شود و به خلاصه سود و زیان بسته می شوند و الباقی که جزء حسابهای دائمی است به ترازنامه پایان دوره انتقال می یابد.

  پیش پرداختهای هزینه ، پیش دریافتهای درآمد نمونه ای از حسابهای مخلوط هستند.

 • تفاوت تراز آزمایشی با ترازنامه

 • در تراز آزمایشی مانده تمام حساب ھا “نمایش” داده می شود ، اعم از حساب ھای دائم و موقت که می تواند بسته به نوع کدینگ شرکت در سطح حسابهای کل ، معین و تفضیل تهیه گردد و معمولا هم در پایان هر ماه از سیستم مالی اخذ میگردد ولی در ترازنامه فقط مانده حساب ھای دائمی شرکت آنهم در پایان هر دوره مالی “گزارش” می گردد. بعبارت دیگر ترازنامه گزارشی است که مانده گروه داراییهای شرکت ( موجودی نقد ، حسابهای دریافتنی ، موجودی کالا و…) در سمت راست و مانده بدهی ها و سرمایه شرکت در سمت چپ گزارش میگردد.

 • تفاوت بهای تمام شده کالای ساخته شده با بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده کالای ساخته شده به نوعی شامل موجودی مواد اولیه ، دستمزد و سربار های ساخت است که در قسمت راست ترازنامه تحت عنوان موجودی کالا با ماهیت دارایی نگهداری می شود. زمانی که محصول به فروش می رسد بهای تمام شده کالای ساخته شده از انبار خارج می شود و به بهای تمام شده کالای فروش رفته تبدیل می گردد که به نوعی در صورت حساب سود و زیان کاهنده حساب درآمد فروش است.

به روایتی بهای تمام شده کالای ساخته شده یک حساب دائمی و بهای تمام شده کالای فروش رفته یک حساب موقت می باشد.

ماهیت درآمد در حسابداری

ماهیت حساب فروش در حسابداری

موسسات بازرگانی با فروش کالای خود درآمد کسب می کنند که درآمد حاصله در حساب فروش یا فروش کالا ثبت می شود و حساب فروش حسابی است که معادل قیمت فروش کالاهایی که در طول دوره مالی به طور نقد یا نسیه به فروش می رسند بستانکار می شود. حساب فروش ماهیت بستانکار داشته و با ثبت بستانکار افزاش یافته و با ثبت بدهکار کاهش می یابد.

ماهیت پیش پرداخت در حسابداری

در مواردی ممکن است قبل از اینکه هزینه ای اتفاق بیافتد وجه کل  هزینه برای مدتی بعد بطور یکجا پرداخت شود مثل پرداخت اجاره ۶ ماه آینده دفتر یا محل کار و یا پرداخت حق بیمه یکساله ساختمان که در این موارد چون هنوز هزینه ای اتفاق نیافتاده، مبلغ پرداختی را در حسابی تحت عنوان پیش پرداخت ثبت می‌کنیم.

 در زمانی که هزینه اتفاق افتاد یعنی مدت آن سپری شد از این حساب خارج و به حساب هزینه سال منظور میشود. بنابراین حساب پیش پرداخت ماهیت بدهکار دارد. توجه داشته باشید که مانده حساب پیش پرداخت جزو داریی های جاری و یک حساب دائمی است.

ماهیت درآمد در حسابداری

درآمد حاصل فروش کالا یا خدمات به مشتریان می باشد که باعث افزایش سرمایه می شود باید بدانیم ماهیت حساب درامد همیشه بستانکار است و با ثبت بستانکار افزایش می یابد .

ماهیت خرید در حسابداری

حساب خرید حسابی است که بهای کالاهای خریداری شده در یک دوره مالی اعم از خرید نقد یا نسیه در آن ثبت می گردد و در واقع با خرید کالا ثبت بدهکار می گردد. حساب خرید یک حساب با ماهیت بدهکار می باشد که با ثبت بدهکار افزایش و با ثبت بستانکار کاهش خواهد یافت.

ماهیت حسابهای دریافتنی

حسابهای دریافتنی نشان دهنده مطالبات واحد تجاری از اشخاص و شرکت ها می باشد. این حساب ممکن است از فروش کالا یا ارائه خدمات، پرداخت مساعده، پرداخت وام یا مواردی از این قبیل ایجاد شود. با توجه به اینکه حسابهای دریافتنی جز دارایی‎های واحد اقتصادی می‎باشد و دارایی ها نیز ماهیت بدهکار دارند ماهیت حسابهای دریافتنی هم بدهکار می‎باشد.

سیستم حسابداری سپیدار سیستم

سیستم حسابداری سپیدار به شما کمک می کند تا با بستن خودکار حساب های سود و زیان و صدور سند اختتامیه و افتتاحیه، عملیات پایان سال مالی را به راحتی و به سادگی انجام دهید.

 • درج انواع کدینگ پیش فرض بازرگانی، تولیدی، خدماتی و پیمانکاری
 • ثبت دفاتر قانونی به ساده ترین روش ممکن
 • عملیات پر حجم پایان سال مالی به شکل خودکار
 • گزارش گردش حساب و مانده حساب در تمامی سطوح، به تفکیک دلخواه
 • پیوست ضمائم به اسناد حسابداری
 • و …

برای آشنایی رایگان با نرم افزار فرم روبرو را تکمیل نمایید تا همکاران ما جلسه هماهنگی را تنظیم کنند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 88   میانگین: 3.4/5]


36 دیدگاه برای ”ماهیت حسابها در حسابداری

 1. پرویز

  می دانستم درست نیست ، بهتر است بگویم بعد از خواندن مطالب فوق بیشتر دانستم.

   1. zahra

    سلام خسته نباشید.
    ماهیت سرمایه گذاری با سرمایه متفاوت است؟
    وافزایش وکاهش هرکدام را میخواستم بدونم باتشکر

    1. سپیدار سیستم

     سلام. حساب سرمایه همیشه ماهیت بستانکار دارد. در سرمایه گذاری مجدد هم حساب سرمایه بستانکار می شود.

    2. فف

     چه مواردی جز واریز نقدی به حساب ،بانک اعلامیه بستانکار صادر میکنه ؟؟؟؟؟؟؟

     1. nr

      درهر صورت فقط واریزی ها در بانک اعلامیه بستانکار میزنه حالا واریزی بابت هرچی باشه در صورت حساب بانک بلعکس صورت حساب طبق دفاتر شرکت میباشد.

 2. مسعود شیری

  سلام وقتتون بخیر. در صورتی که بابت اجاره بها به جای پیش پرداخت نقدی بابت 12 ماه آینده 12 تا چک ماهیانه صادر شود و به موجر داده شود، آیا باز هم ثبت پیش پرداخت زده می شود ؟؟ ثبت آن چگونه می شود. با تشکر از زحمات فراوان شما

 3. محمدعلی

  سلام، من در حسابداری تازه کار هستم، برخی از مطالب سایت را خواندم، بسیار مفید و عالی بود. ممنون

 4. Moahmmad

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  فقط اگر امکان داره ی جایی با کلمه تعدیلات غیرسنواتی اشنا شدم ولی توضیحی ازش ندیدم فقط راجب به تعدیلات سنواتی توضیح داده شده لطفا در صورت امکان راهنمائیم کنید .
  ممنون ازتون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تعدیلات غیر سنواتی وجود ندارد. غیر سنواتی به معنی جاری است و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، حساب های جاری اصلاح می شود و ارتباطی با تعدیلات ندارد.

 5. زهرا

  سلام
  میشه ماهیت حساب تجدید ارزیابی رو بگین که بدهکاره یا بستانکار؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. زمانی که تجدیدارزیابی صورت می‌گیرد، ارزش دارایی‌ها را با نظر کارشناسان به قیمت روز تنزیل می‌کنیم و تفاوت ارزش روز و ارزش دفتری دارایی‌ها عددی خواهد بود که از یکسو در طرف دارایی‌ها بدهکار می‌شود و از سوی دیگر، در مازاد تجدید ارزیابی‌ها بستانکار می‌شود.

 6. Zahra

  سلام با تشکر از شما برای اطلاعات مفیدتون
  ببخشید از من سوال شد از ماهیت حساب ها
  میشه یکم بیشتر توضیح بدین خیلی ممنونم🌸

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ممنون از همراهی شما
   کدام قسمت از مقاله برای شما ابهام دارد؟

 7. هرو

  باسلام
  سوال من اینه حسابهای واسط درواقع چه ماهیتی دارند،به چه صورت مورد استفاده قرارمیگیرندو در ترازنامه قیدمیشوند یاخیر؟
  پیشاپیش متشکرم از یاریتون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ما سرفصل حساب واسط نداریم. کلا برای برخی ثبت ها از اصلاح انتخاب واسط (تفصیلی) حرف میزنیم.

 8. المیرا

  سلام سپیدار نسخه آموزشی فقط یه بار قابلیت نصب داره من تازه گرفتم ولی غیر فعال شد الان نمیدونم باید از اول بگیرم یا میشه همینو درست کرد ؟؟؟؟؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما می توانید هر چند بار که تمایل داشتید، نصب کنید. برای برطرف شدن مشکلتان با واحد پشتیبانی تماس بگیرید.

 9. مهدیه حسین پور

  سلام، خواستم ازتون درباره همه مقالاتی که می نویسید تشکر کنم. من خیلی از مقالات سایت شما را خوانده ام و دیگه به مطالبتون اعتماد پیدا کردم چون مقاله هاتون علمی هست و مشخصه مثل خیلی از سایت های دیگه کپی برداری نیست و وقت منو تلف نمیکنه، مطمئن شده ام شخص یا اشخاصی که این مقالات را نوشته اند از علم حسابداری اطلاع دارند و من هر وقت درباره موضوعی تحقیق می کنم اول مقاله سایت شما را مطالعه می کنم. بازم ازتون تشکر می کنم. موفق باشید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تلاش می کنیم براتون در مقاله قرار بدیم. ممنون از توجهتون

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *