معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی، راهی برای گسترش فعالیت‌ کسب‌وکارها


مالیات همواره یکی از درآمدهای اصلی دولت بوده است. در دنیای مدرن هم مالیات نقش انکار نشدنی در اداره جامعه و توزیع ثروت عمومی داشته است. اما قانون‌گذاران و دولت‌ها برای تشویق کارآفرینان، کسب‌وکارها و فعالان اقتصادی برای خلق ثروت بیشتر و همچنین کمک به توسعه اقتصادی برای برخی فعالیت‌ها، معافیت راه‌های معافیت مالیاتی وضع کرده‌اند.

آشنایی با قوانین و قانون معافیت مالیاتی می‌تواند فرصت‌های جدیدی را پیش روی فعالان اقتصادی بگذارد و از طرف دیگر به توسعه همه‌جانبه کشور کمک کند. در این مقاله از وبلاگ سپیدار سیستم به‌صورت جزء به جزء مقررات و قانون معافیت مالیاتی شامل اشخاص حقیقی و حقوقی را بررسی می‌کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

تعریف مالیات مهم‌ترین درآمد دولت و معافیت‌های مالیاتی

در هر کشوری منابع درآمدی و سرمایه‌ای مردم شامل پرداخت مالیات به حکومت آن کشور می‌شود؛ معافیت مالیاتی را می‌توان خروج قانونی و به‌صورت موقت از این پرداخت تعریف کرد، که در راستای سیاست‌های حمایتی حاکمان از مردم صورت می‌گیرد. برای مثال دولت در ایران برای تشویق افراد به سرمایه‌گذاری و تولید کالاهای دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان را از مالیات معاف کرده است. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با جزئی‌ترین قوانین مالیاتی شرکت‌های مختلف حتماً سری به صفحه مالیات شرکت ها بزنید. اطلاعات این صفحه در مورد معافیت‌های مالیاتی می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.

شارل منتسکیو در کتاب روح‌القوانین خود، هدف از معافیت‌های مالیاتی را تعدیل در شرایط افرادی می‌داند که دچار آسیب شده یا در مناطق محروم و توسعه‌نیافته زندگی می‌کنند.

قوانین برخی کشورها بخصوص کشورهای توسعه‌یافته حاوی نکات ارزشمندی در رابطه با موارد معافیت مالیاتی است. یکی از این نکات “تعطیلی مالیاتی” یا معافیت موقت مالیاتی است که به مدت چند سال به صنایع جدید و نوپا جهت مهیا نمودن شرایط پیشرفت و توسعه‌شان داده می‌شود.

آشنایی با انواع مالیات

انواع مالیات را بشناسید؛ قانون معافیت مالیاتی در مورد مالیات‌های غیرمستقیم

انواع مالیات در ایران را می‌توان به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرد. منظور از مالیات غیرمستقیم، مالیاتی است که بر روی کالاها و خدمات وضع می‌شود. مالیات غیرمستقیم نیز توسط مردم پرداخت می‌شود اما چون مستقیماً از آن‌ها دریافت نمی‌شود و باواسطه به‌حساب اداره مالیات واریز می‌شود، مالیات غیرمستقیم معاف از مالیات نامیده می‌شود.

معمولاً بیشتر چالش افراد و اشخاص با مالیات‌های مستقیم است. چراکه این مالیات‌ها مستقیماً می‌تواند بر روی درآمد آن‌ها تأثیرگذار باشد و موجب کاهش درآمدشان شود. به همین دلیل افراد حقیقی و حقوقی سعی می‌کنند با تشکیل یک واحد حسابداری منظم و استفاده از نرم افزار حسابداری خدماتی و شرکتی در ارائه مالیات خود دقیق عمل کنند. آنچه در ادامه بررسی می‌کنیم بیشتر برای افراد حقوقی کاربردی است.

فعالیت های معاف از مالیات عملکرد

چه کسانی معاف از مالیات هستند؟ انواع معافیت‌های مالیاتی شامل همه نمی‌شود

پیش از اینکه به بررسی قوانین و مقررات بپردازیم، لازم است بر این نکته تأکید کنیم که معافیت‌های مالیاتی شامل همه افراد نمی‌شود. یکی از راه‌های کسب درآمد دولت اخذ مالیات از مردم است؛ وقتی گروه یا اشخاص معاف از مالیات می‌شوند درآمدهای مالیاتی دولت کاهش می‌یابد.

اگر اعطای معافیت مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی به‌صورت گسترده انجام پذیرد دولت برای جبران کسری درآمد مالیاتی خود، بالاجبار میزان نرخ مالیات را افزایش داده و بدین ترتیب گروه‌های دیگر جامعه که از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند نیستید تحت‌فشار قرار خواهند گرفت. بدون شک اعطای معافیت مالیاتی به گروه‌ها یا فعالیت‌ها و یا مناطق گسترده منجر به ضعف در نظام اجرایی مالیاتی خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه با مبحث مالیات، بهتر و بیشتر آشنا شوید، سری به صفحه آموزش مالیات بزنید.

معافیت مالیاتی شامل چه مواردی می‌شود؟

قانون مالیات های مستقیم در رابطه با اعطای معافیت‌های مالیاتی تحت نظارت سازمان امور مالیاتی کشور شامل 14 ماده‌قانونی است که به سبب آن‌ها افراد از پرداخت مالیات معاف می‌شوند. در ادامه این موارد چهارده‌گانه به همراه تبصره‌های آن را به‌صورت دقیق بررسی می‌کنیم. اما اگر بخواهیم این معافیت‌ها را نام ببریم مشمول این موارد می‌شود:

 1. معافیت مالیات بر حقوق کارگران و کارمندان
 2. معافیت هزینه های درمان
 3. معافیت مالیات جوایز علمی و پژوهشی
 4. معافیت اختراع و اکتشاف
 5. معافیت سپرده های بانکی
 6. معافیت جهیزیه و مهریه
 7. معافیت فعالیت های کشاورزی
 8. معافیت حقوق افراد شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته
 9. معافیت فعالیت های آموزشی
 10. معافیت فعالیت بخش های تعاونی
 11. معافیت بخش صادرات
 12. معافیت صنایع دستی
 13. معافیت فعالیت های تولیدی، معدنی و گردشگری
 14. معافیت سود حاصل از تامین مالی پروژه ها
 15. معافیت عبور ترانزیت کالاها
 16. معافیت فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی
 17. معافیت‌ مالیات فعالیت‌های فرهنگی و هنری
سازمان امور مالیاتی، مسئول وصول مالیات کل کشور

انواع معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران مناطق کمتر توسعه‌یافته

ماده- 132 درآمد ابرازی ناشی از فعالیت­های ‌تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از تاریخ اجرای این ماده از طرف‌ وزارتخانه‌های ذی‌ربط برای آن‌ها پروانه بهره‌برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستان­‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری اشخاص یادشده که از تاریخ مذکور از طرف مراجع قانونی ذی­ربط برای آن‌ها پروانه بهره­برداری یا مجوز صادر می‌شود، از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج یا فعالیت به مدت پنج‌سال و در مناطق کمترتوسعه‌یافته به مدت ده‌ سال با نرخ صفر مشمول مالیات است.

الف- منظور از مالیات با نرخ صفر روشی است که مودیان مشمول آن مکلف به تسلیم اظهارنامه، دفاتر قانونی، اسناد و مدارک حسابداری حسب مورد، برای درآمدهای خود به ترتیب مقرر در این قانون و در مواعد مشخص‌شده به سازمان امور مالیاتی کشور هستند و سازمان مذکور نیز مکلف به بررسی اظهارنامه و تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان براساس مستندات، مدارک و اظهارنامه مذکور است و پس از تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان، مالیات آن‌ها با نرخ صفر محاسبه می‌شود.

شرکت های معاف از مالیات

ب- مالیات با نرخ صفر برای واحدهای تولیدی و خدماتی و سایر مراکز موضوع این ماده که دارای بیش از پنجاه نفر نیروی کار شاغل باشند چنانچه در دوره معافیت، هرسال نسبت به سال قبل نیروی کار شاغل خود را حداقل پنجاه درصد (50%) افزایش دهند، به ازای هر سال افزایش کارکنان یک‌سال اضافه می­‌شود.

تعداد نیروی کار شاغل و همچنین افزایش اشتغال نیروی کار در هر واحد با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ارائه اسناد و مدارک مربوط به فهرست بیمه تأمین اجتماعی کارکنان محقق می­‌شود. در صورت کاهش نیروی کار از حداقل افزایش مذکور در سال بعد که از مشوق مالیاتی این بند استفاده کرده باشند، مالیات متعلق در سال کاهش، مطالبه و وصول می‌شود. افرادی که بازنشسته، بازخرید و مستعفی می‌شوند کاهش محسوب نمی‌گردد.

پ- دوره برخورداری محاسبه مالیات با نرخ صفر برای واحدهای اقتصادی مذکور موضوع این ماده واقع در شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی به مدت دو سال و در صورت استقرار شهرک‌های صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی در مناطق کمترتوسعه‌یافته، به مدت سه‌سال افزایش می‌یابد.

ت- شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مناطق آزاد و سایر مناطق کشور تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موقع مقرر قانونی است. اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان طبق نمونه‌ای است که توسط سازمان امور مالیاتی تهیه می‌شود.

نکته: اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد از تاریخ بهره‌برداری مندرج در مجوز به مدت پانزده سال از پرداخت مالیات بردرآمد و دارایی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم معاف خواهند بود و پس از انقضای پانزده سال تابع مقررات مالیاتی خواهند بود که با پیشنهاد هیات وزیران به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید. در ضمن ٨ منطقه شامل مناطق آزاد تجاری هستند : منطقه آزاد ماکو، منطقه آزاد قشم، منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد بندر انزلی، منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد کیش، منطقه آزاد سلفچگان

گروه های معاف از مالیات

ث- به منظور تشویق و افزایش سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی در واحدهای موضوع این ماده علاوه بر دوره حمایت از طریق مالیات با نرخ صفر حسب مورد، سرمایه‌گذاری در مناطق کمترتوسعه‌یافته و سایر مناطق به شرح زیر مورد حمایت قرار می‌گیرد:

1- در مناطق کمترتوسعه‌یافته

مالیات سال‌های بعد از دوره محاسبه مالیات با نرخ صفر مذکور در صدر این ماده تا زمانی که جمع درآمد مشمول مالیات واحد به دو برابر سرمایه ثبت و پرداخت‌شده برسد، با نرخ صفر محاسبه می‌شود و بعد از آن، مالیات متعلقه با نرخ‌های مقرر در ماده (105) این قانون و تبصره‌های آن محاسبه و دریافت می‌شود.

2- در سایر مناطق

پنجاه­ درصد (50%) مالیات سال‌های بعد از دوره محاسبه مالیات مذکور در صدر این ماده با نرخ صفر و پنجاه‌درصد (50%) باقی‌مانده با نرخ‌های مقرر در ماده (105) قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره‌های آن محاسبه و دریافت می‌شود. این حکم تا زمانی که جمع درآمد مشمول مالیات واحد، معادل سرمایه ثبت و پرداخت‌شده شود، ادامه دارد و بعد از آن، صددرصد (100%) مالیات متعلقه با نرخ‌های مقرر در ماده (105) این قانون و تبصره‌های آن محاسبه و دریافت می‌شود.

درآمد حمل و نقل اشخاص حقوقی غیردولتی، از مشوق مالیاتی جزءهای (1) و (2) این بند برخوردار هستند. اشخاص حقوقی غیردولتی موضوع این ماده که قبل از این اصلاحیه تأسیس شده‌اند، درصورت سرمایه‌گذاری مجدد از مشوق این ماده می‌توانند استفاده کنند.

هرگونه سرمایه‌گذاری که با مجوز مراجع قانونی ذی‌ربط به‌ منظور تأسیس، توسعه، بازسازی و نوسازی واحدهای مذکور برای ایجاد دارایی‌های ثابت به‌استثنای زمین هزینه می‌شود، مشمول حکم این بند است.

شرکت های گردشگری و شرکت های حاضر در مناطق در حال توسعه از پرداخت مالیات معاف هستند.

ج- استثنای زمین مذکور در انتهای بند (ت) ، در مورد سرمایه‌گذاری اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای حمل و نقل، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری صرفا به میزان تعیین‌شده در مجوزهای قانونی صادرشده از مراجع ذی‌صلاح، جاری نمی‌باشد.

چ- درصورت کاهش میزان سرمایه ثبت و پرداخت‌شده اشخاص مذکور که از مشوق مالیاتی این ماده برای افزایش سرمایه استفاده کرده باشند، مالیات متعلق و جریمه‌های آن مطالبه و وصول می‌شود.

ح- درصورتی‌که سرمایه‌گذاری انجام‌شده موضوع این ماده با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی با مجوز سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران انجام شده باشد به‌ازای هر پنج‌درصد (5%) مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی به میزان ده‌ درصد (10%) به مشوق این ماده به نسبت سرمایه ثبت و پرداخت شده و حداکثر تا پنجاه‌درصد (50%) اضافه می‌شود.

خ- شرکت‌های خارجی که با استفاده از ظرفیت واحدهای تولیدی داخلی در ایران نسبت به تولید محصولات با نشان معتبر اقدام کنند درصورتی‌که حداقل بیست‌درصد (20%) از محصولات تولیدی را صادر نمایند از تاریخ انعقاد قرارداد همکاری با واحد تولید ایرانی در دوره محاسبه مالیات با نرخ صفر واحد تولیدی مذکور مشمول حکم این ماده بوده و در صورت اتمام دوره مذکور، از پنجاه‌درصد (50%) تخفیف در نرخ مالیاتی نسبت به درآمد ابرازی حاصل از فروش محصولات تولیدی در مدت مذکور در این ماده برخوردار می‌باشند.

د- نرخ صفر مالیاتی و مشوق‌های موضوع این ماده شامل درآمد واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز استان تهران و پنجاه کیلومتری مرکز استان اصفهان و سی کیلومتری مراکز سایر استان‌ها و شهرهای دارای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن نمی‌شود.

معافیت مالیات عملکرد

واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات با تأیید وزارتخانه‌های ذی‌ربط و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در هر حال از امتیاز این ماده برخوردار می‌باشند. همچنین مالیات واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در کلیه مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی به استثنای مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز استان تهران با نرخ صفر محاسبه می­‌شود و از مشوق‌های مالیاتی موضوع این ماده برخوردار هستند.

درخصوص مناطق ویژه اقتصادی و شهرکهای صنعتی یا واحدهای تولیدی که در محدوده دو یا چند استان یا شهر قرار می‌گیرند، ملاک تعیین محدوده به موجب آیین‌نامه‌ای است که حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و سازمان حفاظت محیط‌زیست تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

ذ- فهرست مناطق کمتر توسعه‌یافته شامل استان، شهرستان، بخش و دهستان در سه‌ ماهه اول در هر برنامه پنجساله، توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی با لحاظ شاخص‌های نرخ بیکاری و سرمایه‌گذاری در تولید تهیه می‌شود و به‌ تصویب هیأت وزیران می‌رسد و تا ابلاغ فهرست جدید، فهرست برنامه قبلی معتبر می‌باشد. تاریخ شروع فعالیت با تأیید مراجع قانونی ذی‌ربط، مناط اعتبار برای احتساب مشوق‌های مناطق کمترتوسعه‌یافته است.

ر- کلیه تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی که قبل از اجرای این‌ماده پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذی‌ربط أخذ کرده باشند تا مدت شش‌ سال پس از تاریخ لازم‌الاجراشدن این ماده از پرداخت پنجاه‌درصد (50%) مالیات بر درآمد ابرازی معاف می‌باشند. حکم این بند نسبت به درآمد حاصل از اعزام گردشگر به خارج از کشور مجری نیست.

ز- صددرصد (100%) درآمد ابرازی دفاتر گردشگری و زیارتی دارای مجوز از مراجع قانونی ذی‌ربط که از محل جذب گردشگران خارجی یا اعزام زائر به عربستان، عراق و سوریه تحصیل شده باشد با نرخ صفر مالیاتی مشمول مالیات می‌باشد.

ژ- مالیات با نرخ صفر موضوع این قانون صرفا شامل درآمد ابرازی به جز درآمدهای کتمان‌شده می‌باشد. این حکم در مورد کلیه احکام مالیاتی با نرخ صفر منظور در این قانون و سایر قوانین مجری است.

س- معادل هزینه­‌های تحقیقاتی و پژوهشی اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی در واحدهای تولیدی و صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه‌های ذی‌ربط که در قالب قرارداد منعقده با دانشگاه‌ها یا مراکز پژوهشی و آموزش عالی دارای مجوز قطعی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در چهارچوب نقشه جامع علمی کشور انجام می­‌شود.
این موضوع مشروط بر اینکه گزارش پیشرفت سالانه آن به‌تصویب شورای پژوهشی دانشگاه‌ها و یا مراکز تحقیقاتی مربوطه برسد و ناخالص درآمد ابرازی حاصل از فعالیت‌های تولیدی و معدنی آن‌ها کمتر از پنج ‌میلیارد (5,000,000,000) ریال نباشد، حداکثر به میزان ده‌درصد (10%) مالیات ابرازی سال انجام هزینه مذکور بخشوده می‌شود. معادل مبلغ منظورشده به حساب مالیات اشخاص مذکور، به‌عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته نخواهد شد.

معافیت مالیاتی بیماران خاص

دستورالعمل اجرائی این بند با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به‌تصویب وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌رسد.

تبصره 1- کلیه معافیت­‌های مالیاتی و محاسبه با نرخ صفر مالیاتی مازاد بر قوانین موجود مذکور در این ماده از ابتدای سال 1395 اجراء می‌شود.

تبصره 2- آیین‌نامه اجرائی موضوع این ماده و بندهای آن حداکثر ظرف مدت شش‌ماه پس از ابلاغ قانون توسط وزارتخانه­‌های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می­‌شود و به‌ تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد.

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های استارت آپ+پادکست

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های تعاونی روستایی، عشایری و کشاورزی

ماده 133- ‌صد درصد (100%) درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، شرکت‌های تعاونی روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش‌آموزان و اتحادیه‌های آن‌ها از مالیات‌معاف است.

تبصره – ‌دولت مکلف است معادل مالیات بردرآمد متعلق به آن قسمت از سود ابرازی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را که با تصویب مجمع‌ عمومی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تعاونی روستایی اختصاص داده می‌شود، پس از وصول و واریز آن به حساب درآمد عمومی کشور، از محل‌ اعتبار ردیف خاصی که به همین منظور در قانون بودجه کل کشور پیش‌ بینی می‌شود در وجه سازمان مذکور مسترد نماید.

معافیت مالیاتی در مقابل کمک های پرداختی

معافیت مالیاتی مدارس خاص نگهداری معلولین ذهنی

ماده ۱۳۴ – درآمد حاصل از تعلیم و تربیت مدارس غیر انتفاعی اعم از ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد دارای مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی‌غیر انتفاعی و مهدهای کودک در مناطق کمتر توسعه یافته و روستاها و درآمد موسسات نگهداری معلولین ذهنی و حرکتی بابت نگهداری اشخاص مذکور که حسب مورد دارای پروانه فعالیت از مراجع ذیربط‌ هستند همچنین درآمد باشگاه‌­ها و موسسات ورزشی دارای مجوز از سازمان تربیت بدنی حاصل از فعالیت­‌های منحصرا ورزشی از پرداخت مالیات معاف‌ است. آیین‌نامه اجرایی این ماده به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

ماده 13۵ – حذف شد.

مدارس و موسسات نگهداری از افراد دارای معلولیت از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت‌های مالیاتی بیمه عمر در قانون

ماده ۱۳۶ – وجوه پرداختی بابت بیمه عمر از طرف مؤسسات بیمه که به‌موجب قراردادهای منعقده بیمه عاید ذی‌نفع می‌شود از معافیت مالیاتی برخوردارند.

معافیت مالیاتی درمانی افراد و خانواده‌ها

ماده 137 – هزینه‌های درمانی پرداختی هر مؤدی بابت معالجه خود و یا همسر، اولاد، پدر، مادر، برادر و خواهر تحت تکفل در یک سال مالیاتی به‌شرط این‌که اگر دریافت‌کننده مؤسسه درمانی یا پزشک مقیم ایران باشد دریافت وجه را گواهی نماید و چنانچه به تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به علت فقدان امکانات لازم معالجه در خارج از ایران صورت گرفته است.
پرداخت هزینه مزبور به گواهی مقامات رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل معالجه یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد، همچنین حق بیمه پرداختی هر شخص حقیقی به مؤسسات بیمه ایرانی بابت بیمه عمر و بیمه‌های درمانی از درآمد مشمول مالیات مؤدی کسر می‌گردد. در مورد معلولان و بیماران خاص و صعب‌العلاج عــلاوه بر هزینه‌های مذکور هزینه مراقبت و توان‌بخشی آنان نیز قابل کسر از درآمد مشمول مالیات معلول یا بیمار یا شخصی که تکفل او را عهده‌دار است می‌باشد.
ماده ۱۳۷ قانون مالیات های مستقیم مربوط به معافیت های پزشکی است که البته موارد زیر باید در آن در نظر گرفته شود:

 • هزینه ها باید به تایید بیمارستان تحت نظر وزارت بهداشت برسند.
 • حق بیمه پرداخت شده به موسسه های بیمه جزو هزینه های قابل قبول است.
 • بیمه های عمر و زندگی شامل مالیات بر ارزش افزوده هستند.
 • در بیماری های صعب العلاج به جز پوشش هزینه های درمانی هزینه های توان بخشی نیز از ماخذ مالیاتی کسر می‌شوند.

معافیت مالیاتی سود ابرازی؛ 50 درصد معافیت مالیاتی قانونی

 ماده 138- به موجب ماده ۳۱ قانون رفع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴/۲/۱، ماده ۱۳۸ و تبصره‌های آن حذف گردید.

سایر معافیت های مالیاتی

قانون معافیت‌های مالیاتی اماکن زیارتی و مذهبی

ماده ۱۳9 – الف- موقوفات، نذورات، پذیره، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی آستان قدس رضوی، آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)، آستانه حضرت معصومه، آستان حضرت احمد ابن موسی (شاه‌چراغ)، آستان مقدس حضرت امام خمینی (ره)، مساجد، حسینیه‌ها، تکایا و سایر بقاع متبرکه از معافیت مالیاتی برخوردارند. تشخیص سایر بقاع متبرکه به عهده سازمان اوقاف و امور خیریه است.
ب- کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی سازمان هلال‌احمر جمهوری اسلامی مشمول معافیت مالیاتی است.

ج – کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی صندوق‌های پس‌انداز بازنشستگی و سازمان بیمه خدمات درمانی و سازمان تأمین اجتماعی و همچنین حق بیمه و حق بازنشستگی سهم کارکنان و کارفرما و جریمه‌های دریافتی مربوط توسط آن‌ها مشمول معافیت مالیاتی است.

د – کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی مدارس علوم اسلامی از معافیت مالیاتی برخوردارند. تشخیص مدارس علوم اسلامی با شورای مدیریت حوزه علمیه قم است.

ه – کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی نهادهای انقلاب اسلامی مشمول معافیت مالیاتی است. تشخیص نهادهای انقلاب اسلامی با هیئت‌وزیران است.

و- آن قسمت از درآمد صندوق عمران موقوفات کشور که به مصرف عمران موقوفات برسد از معافیت مالیاتی برخوردار است.

ز- درآمد اشخاص از محل وجوه بریه ولی فقیه، خمس و زکات مشمول معافیت مالیاتی است.

معافیت مالیاتی سال اول فعالیت

ح- آن قسمت از درآمد موقوفات عام که طبق موازین شرعی به مصرف اموری از قبیل تبلیغات اسلامی، تحقیقات فرهنگی، علمی، دینی، فنی، اختراعات، اکتشافات، تعلیم و تربیت و بهداشت و درمان، بنا و تعمیر و نگهداری مساجد و مصلاها و حوزه‌های علمیه و مدارس علوم اسلامی و مدارس و دانشگاه‌های دولتی، مراسم تعزیه و اطعام، تعمیر آثار باستانی، امور عمرانی و آبادانی، هزینه یا وام تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، کمک به مستضعفان و آسیب دیدگان حوادث ناشی ازسیل و زلزله، آتش سوزی، جنگ و حوادث غیر مترقبه دیگر برسد، مشروط بر اینکه درآمد و هزینه‌های مزبور به تأیید سازمان اوقاف و امور خیریه رسیده باشد، از معافیت مالیاتی برخوردار است.

ط- کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی موسـسات خیریه و عام الـمنفعه که به ثبت رسیده‌اند، مشروط بر این که به موجب اساسنامه آن‌ها صرف امور مذکور در بند (ح) این ماده شود و سازمان امور مالیاتی کشور بر درآمد و هزینه آن‌ها نظارت کند مشمول معافیت مالیاتی است.

ی– کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی و همچنین حق عضویت اعضا مجامع حرفه ای، احزاب و انجمن‌ها و تشکل‌های غیردولتی که دارای مجوز از مراجع ذیربط باشند و وجوهی که به موجب قانون و مقررات مربوط از درآمد یا حق الزحمه اعضای آن‌ها کسر و به حساب مجامع مزبور واریز می‌شود، از معافیت مالیاتی برخوردارند.

ک- موقوفات، کمکها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی انجمن‌ها و هیأت‌های مذهبی مربوط به اقلیت‌های دینی مذکور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مشروط بر اینکه رسمیت آن‌ها به تصویب وزارت کشور برسد، مشمول معافیت مالیاتی هستند.

ل- فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری که به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شوند، از معافیت مالیاتی برخوردارند.

اشخاص حقیقی معاف از مالیات

تبصره1- وجوهی که از فعالیت‌های غیر انتفاعی و به منظور پیشبرد اهداف و وظایف اشخاص موضوع این ماده از راه برگزاری دوره‌های آموزشی، سمینارها، نشرکتاب و نشریه‌های دوره ای و … در چارچوب اساسنامه آن‌ها تحصیل می‌شود و سازمان امور مالیاتی کشور بر درآمد و هزینه آن‌ها نظارت می‌کند، از معافیت مالیاتی برخوردارند.
تبصره ۲- حکم تبصره (2) ماده (2) این قانون در مورد درآمد مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده جاری است.

تبصره ۳- آئین نامه اجرائی موضوع این ماده به وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارائی به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

تبصره ۴- مفاد این ماده در مواردی که از طرف حضرت امام خمینی (ره) یا مقام معظم رهبری دارای مجوز می‌باشند بر اساس نظر مقام معظم رهبری انجام می‌گیرد.

ماده ۱۴۰- حذف شد.

اشخاص حقیقی معاف از مالیات

ماده ۱۴۱-الف- صد در صد درآمد حاصل از صادرات محصولات تمام شده کالاهای صنعتی و محصولات بخش کشاورزی (شامل محصولات زراعی، باغی، دام و طیور، شیلات، جنگل و مرتع) و صنایع تبدیلی و تکمیلی آن و پنجاه درصد درآمد حاصل از صادرات سایر کالاهایی که به منظور دست یافتن به اهداف صادرات کالاهای غیر نفتی به خارج از کشور صادر می‌شوند از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. فهرست کالاهای مشمول این ماده در طول هر برنامه به پیشنهاد وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی، کشاورزی و جهاد سازندگی و وزارتخانه‌های صنعتی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
ب- صد در صد درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به صورت ترانزیت به ایران وارد شده یا می‌شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می‌شوند مشمول معافیت مالیاتی هستند.

قانون معافیت های مالیاتی

تبصره– زیان حاصل از صدور کالاهای معاف از مالیات در مورد کسانی که غیر از امور صادراتی فعالیت دیگری هم دارند، در محاسبه مالیات سایر فعالیت‌های آنان منظور نخواهد شد.
ماده ۱۴۲- درآمد کارگاه‌های فرش دستباف و صنایع دستی و شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های تولیدی مربوطه از معافیت مالیاتی برخوردار است.

ماده ۱۴۳- معادل ده درصد (۱۰%) از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس‌های کالایی پذیرفته شده و به فروش می‌رسد و ده درصد (۱۰%) از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آن‌ها برای معامله در بورس‌های داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود و پنج در صد (5%) از مالیات بر درآمد شرکت‌هایی که سهام آن‌ها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در این بورس‌ها یا بازارها حذف نشده‌اند با تایید سازمان بخشوده می‌شود.

شرکت‌هایی که سهام آن‌ها برای معامله در بورس‌های داخلی و خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شود در صورتی که در پایان دوره مالی به تأیید سازمان حداقل بیست درصد (20%) سهام شناور آزاد داشته باشند معادل دو برابر معافیت‌های فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می‌شوند.

تبصره ۱- از هر نقل و انتقال سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام و سهم الشرکه شرکاء در سایر شرکت‌ها مالیات مقطوعی به میزان چهار درصد (4%) ارزش اسمی آن‌ها وصول می‌شود. از این بابت وجه دیگری به عنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال فوق مطالبه نخواهد شد. انتقال دهندگان سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام مکلف‌اند قبل از انتقال، مالیات متعلق را به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند. ادارات ثبت یا دفاتر اسناد رسمی مکلف‌اند در موقع ثبت تغییرات یا تنظیم سند انتقال حسب مورد گواهی پرداخت مالیات متعلق را اخذ و ضمیمه پرونده مربوط به ثبت یا انتقال کنند.

تبصره ۲ – در شرکت‌های سهامی پذیرفته شده در بورس اندوخته صرف سهام مشمول مالیات مقطوع به نرخ نیم درصد (5/0%) خواهد بود و به این درآمد مالیات دیگری تعلق نمی‌گیرد. شرکت‌ها مکلف‌اند ظرف سی روز از تاریخ ثبت افزایش سرمایه آن را به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.

ماده ۱۴۳ مکرر- از هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکت‌ها اعم از ایرانی و خارجی در بورس‌ها یا بازارهای خارج از بورس دارای مجوز، مالیات مقطوعی به میزان نیم درصد (5/0%) ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد و از این بابت وجه دیگری به عنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام و مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش مطالبه نخواهد شد. کارگزاران بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس مکلف‌اند مالیات یاد شده را به هنگام هر انتقال از انتقال دهنده وصول و به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند و ظرف ده روز از تاریخ انتقال، رسید آن را به همراه فهرستی حاوی تعداد و مبلغ فروش سهام و حق تقدم مورد انتقال به اداره امور مالیاتی محل ارسال کنند.

تبصره1- تمامی درآمدهای صندوق سرمایه‌گذاری در چهارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار موضوع بند (24) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آن‌ها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۲/۳/۱۳۸۷معاف است و از بابت نقل و انتقال آن‌ها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد.

تبصره ۲ – سود و کارمزد پرداختی یا تخصیصی اوراق بهادار موضوع تبصره (1) این ماده به استثنای سود سهام و سهم الشرکه شرکت‌ها و سود گواهی‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌ها، مشروط به ثبت اوراق بهادار یاد شده نزد سازمان جزو هزینه‌های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات ناشر این اوراق بهادار محسوب می‌شود.

هزینه های معاف از مالیات

تبصره ۳- در صورتی که هر شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران که سهامدار شرکت پذیرفته شده در بورس یا بازار خارج از بورس، سهام یا حق تقدم خود را در بورس‌ها یا بازارهای خارج از بورس خارجی بفروشد از این بابت مشمول معافیت مالیاتی در ایران خواهد بود.

تبصره ۴- صندوق سرمایه گذاری مجاز به هیچگونه فعالیت اقتصادی دیگری خارج از مجوزهای صادره از سوی سازمان نیست.

تبصره 5- نقل و انتقال اوراق بهادار بازارگردانی بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در بورس و فرابورس از پرداخت مالیات مقطوع نیم‌درصد (۵ /۰%) این ماده، معاف است.

ماده ۱۴۴- جهیزیه منقول و مهریه اعم از منقول و غیرمنقول و جوایز علمی و بورس‌های تحصیلی و همچنین درآمدی که بابت حق اختراع یا حق اکتشاف عاید مخترعین و مکتشفین می‌گردد بطور کلی و نیز درآمد ناشی از فعـالیت‌های پژوهـشی و تحـقیقاتی مراکزی که دارای پـروانه تحـقیق از وزارتخانه‌های ذی صلاح هستند، به مدت ده سال از تاریخ اجرای این اصلاحیه طبق ضوابط مقرر در آیین نامه ای که به پیشنهاد وزارتخانه‌های فرهنگ و آموزش عالی، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیات وزیران خواهد رسید، مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

ماده ۱۴۵- سود دریافتی به هر عنوان در موارد زیر از معافیت مالیاتی برخوردار است:
1- سود متعلق به سپرده‌های مربوط به کسور بازنشستگی و پس‌انداز کارمندان و کارگران نزد بانک‌های ایرانی در حدود مقررات استخدامی مربوطه.
۲– سود یا جوایز متعلق به حساب‌های پس انداز و سپرده‌های مختلف نزد بانک‌های ایرانی یا موسسات اعتباری غیر بانکی مجاز. این معافیت شامل سپرده‌هایی که بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیر بانکی مجاز نزد هم می‌گذارند نخواهد بود.
۳- جوایز متعلق به اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه.
۴- سود پرداختی بانک‌های ایرانی به بانک‌های خارج از ایران بابت اضافه برداشت و سپرده ثابت به شرط معامله متقابل.
5- سود و جوایز متعلق به اوراق مشارکت.
تبصره- در مواردی که در قانون مالیات‌های مستقیم به بانک‌ها اشاره می‌شود امتیازات، تسهیلات، ترجیحات و تکالیف ذکر شده شامل موسسات اعتباری غیر بانکی که به موجب قانون یا با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده‌اند یا می‌شوند نیز خواهد شد.

ماده ۱۴۶- کلیه معافیت‌های مدت دار که به موجب قوانین مالیاتی و مقررات قبلی مقرر شده است با رعایت مقررات مربوط تا انقضا مدت به قوت خود باقی است.

تبصره- مالیات سود متعلق به قبوض اقساطی اصلاحات ارضی کماکان بخشوده خواهد بود.

دانلود لیست کامل معافیت‌های مالیاتی

سوالی در مورد معافیت مالیاتی دارید؟ از ما بپرسید!

در مقاله معافیت مالیاتی چیست به توضیح این مقوله پرداخته و تمامی نکات در مورد معافیت‌های مالیاتی را توضیح داده‌ایم. اگر هنوز چالشی در مورد این موضوع دارید، که در مقاله به آن اشاره‌ای نشده یا حتی در مورد نرم افزار مالی سپیدار سوالی دارید، خوشحال می‌شویم آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همکاران ما به سرعت پاسخگوی شما، در بخش نظرات خواهند بود.


 

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار همکاران سیستم، با چهار بسته‌‌ی تولیدی، خدماتی، بازرگانی و پیمانکاری، برای مدیریت چابک‌تر شرکت‌های کوچک طراحی شده است و متناسب با نیازهای این کسب‌وکارها، کاربری بسیار ساده‌ای دارد.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.1]


94 دیدگاه برای ”معافیت مالیاتی، راهی برای گسترش فعالیت‌ کسب‌وکارها

 1. داود نیایش

  درود بر شما برای روشنگری و شفافیتی که ایجاد میکنید
  1) مادر پیری دارم که تنها داراییش 3 دانگ یک مغازه است که از محل اجاره آن امرار معاش میکند و درآمد دیگری ندارد ، من شنیده ام که افرادی در این شرایط از پرداخت مالیات بر درآمد از محل اجاره معاف هستند اگر درست است در کدام ماده تبصره به این موضوع اشاره شده ؟

  2) حال ایشان قصد دارند در زمان حیاتش مالکیت این مغازه را بدون دریافت مبلغی ، به صورت صلح عمرا به فرزندانش هبه و منتقل نماید ، آیا برای این موضوع شامل مالیات میشود ؟ چه فرقی بین مالیات ملک و مالیات سرقفلی هست ؟ لطفا اگر در ماده یا تبصره ای در این مورد وجود دارد راهنمایی و معرفی فرمایید .

  1. سپیدار سیستم

   سلام و عرض ادب
   ببنید به ماده ۵۷ قانون مالیات مستقیم مراجعه کنید :
   اگر شخص حقیقی که هیچ گونه درامدی نداشته باشد تا میزان معافیت ماده ۸۴ که در سال ۱۴۰۱ معادل ۶۷۲ میلیون ریال
   و مابقی مشمول مالیات است .
   لطفا به ماده ۵۷ مراجعه بفرمایید .
   برای سوال دوم شما اگر شخص به صورت هبه یا رایگان انتقال دهد مشمول در آمد اتفاقی ماده ۱۱۹ میشود . اما پیشنهاد میشود این امر صورت نگیرد چون نرخ مالیاتی بالایی دارد میتواند در راستای ماده ۵۹ سرقفلی را انتقال دهد و ۲ درصد مبلغ دریافتی و اشاره شده در مبایعه نامه مالیات متعلق را واریز نماید .

 2. ناشناس

  سلام خداقوت.
  آیا اهدا مالیات داره؟ فقط در حد یک اره یا نه فقط میخوام بدونم.

 3. محسن

  ‌سلام موارد معاف بیمه حقوق شامل چه مواردی است؟

  موارد معاف مالیاتی اشخاص حقیقی دارای کسب و کار طبق ماده 57 و 95 را هم بفرمایید

  نحوه محاسبه بیمه فردی که در چند جا مشغول کار هست؟

 4. Mahdi

  سلام.ممنون میشم اگر یک تعریف جامع راجب تاثیر معافیت های مالیاتی بر تصمیم گیری های مالی بفرمایید در قالب یک یا دوسطر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شاید نیاز باشد در مقالات دیگری به این موضوع بپردازیم.

 5. سیروس

  سلام
  سوالم در مورد هیات مدیره مجتمع های مسکونیست که هنوز ثبت نشده اند .آیا این مجموعه ها مشمول مالیات میشوند؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام اگر منظور نقل و انتقال این واحد های باشد بله طبق فصل مالیات درامد املاک و ماده 59 این فصل بابت نقل و انتقال آن 5 درصد ارزش معاملاتی املاک به صورت مقطوع مشمول مالیات است

 6. سادات

  سلام. بودجه مدارس دولتی عمدتا از طریق کمکهای اولیای دانش آموزان تامین میشود. آیا به این درآمد مدارس مالیات تعلق میگیرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مدارس دولتی که از دولت بودجه میگیرند درآمد آنچنانی ندارند هزینه های خاصی هم ندارند چون همه توسط وزارت تامین و پرداخت میشود ولی مطابق قانون همه مکلف به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند

   1. سپیدار سیستم

    سلام. سئوالاتی که در محدوده پاسخدهی در کامنت باشد، پاسخ داده می شود. اما برای موارد خاص باید به مشاور های حقوقی مراجعه کنید.

 7. سلمان

  سلام
  من تدریس خصوصی نقاشی در منزل دارم . و همچنین تابلو نقاشی های خودم را در منزل میفروشم . آیا باید مالیات بدهم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مطابق بند 2 ماده 1 قانون مالیات مستقیم هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمد های که در ایران تحصیل می نماید مشمول قانون مالیات است /

 8. رادوین

  با سلام
  امسال یکم تیر معافیت ۵ ساله مالیاتی مرکز درمانی به اتمام میرسه‌. میخواستم بدونم چه مواردی در خصوص مراکز درمانی بعد از این مدت مشمول مالیات میشن؟
  آیا مشمول مالیات بر ارزش افزوده هم میشیم؟
  و اینکه از ابتدای سال مشمول میشیم یا از همون اول تیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر منظور از معافیت 5 ساله در راستای ماده 132 باشد این یه نوع معافیت نیست بلکه نرخ صفر است همونجور که در بند الف 132 توضیح داده که باید تکلیف قانونی انجام شود یعنی تسلیم اظهارنامه دفاتر قانونی و ارایه اسناد و مدارک و بعد از رسیدگی ضربدر صفر میشود . حال بعد از این دوره طبق روال باید تکالیف قانونی انجام گردد اما بعد از رسیدگی ضربدر 25 در صد میشود
   در مورد خدمات مراکز لطفا به ماده 9 ارزش افزوده جدید مصوب 1400 مراجعه کنید در بند 1 ماده 9 اشاره شده خدمات درمان معاف از ارزش افزوده است

 9. مصطفی موسوی

  باسلام و احترام
  در موردمصوبه سال 1396 هیئت وزیران مبنی بر افزایش معافیت از 10 سال به 20 سال و مصوبه سال 1398 مبنی بر اینکه افزایش معافیت مشروط بر دریافت پروانه فعالیت تا قبل از سال 1396 و به اتمام نرسیدن معافیت 10 ساله اولیه می باشد و اینکه دو سال بعد یعنی سال 1400 مصوبه فوق (که این افزایش مشروط می‌باشد) ابطال گردید. آیا شرکت هایی که در طی این دو سال یعنی بازه 98 تا 1400 مالیات پرداخت کرده بودند، مالیات پرداختی را باید مجددا باز پس گیری کنند ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام لطفا توضیح بدید معافیت برای چه فعالیتی است ؟ نوع شرکت را اعلام بفرمایید تا بتوان راهنمایی درست کرد

 10. منصور

  سلام من رزمنده هستم دوسال جبهه دارم زمان جنگ بنگاه معاملات املاک دارم ایاازمعاف ازمالیات درآمد هستم باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. خیر معافیت رزمندگان در فصل مالیات حقوق است و فقط از مالیات حقوق معاف است و برای مابقی درآمدها مشمول میشود .

 11. سید سجاد

  سلام فرض بگیر یک شرکت داریم که یک قرار داد اسپانسری تبلیغات برای یه برنامه تلوزیونی منعقد میکن آیا این قرار داد میتوان جزو فعالیاتی معاف ماده 139 قرار داد لطفا با ذکر مفاد و اگر بخش نامه در این خصوص هست راهنمایی بفرمایید

  1. سپیدار سیستم

   با سلام معافعیت خاصی ندارد فقط اگر شرکت در مناطق آزاد یا مناظق ویژه یا صنعتی باشد می تواند از نرخ صفر استفاده کند طبق ماده 132

 12. ساناز

  سلام. مطلبی در مورد کاهش مالیاتی که باید پرداخت کنیم در صورت اهدا مالی به جاهای مختلف (مدرسه ها، خیریه ها، فعالیت های فرهنگی و…) ننوشته بودید. در این مورد کجا می تونم مطلبی پیدا کنم؟ به طور خاص می خواستم بدونم اگر شرکتی بخشی از درآمدش رو اهدا کنه به یک انجمن علمی، می تونه مالیات کمتری بده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر به طور هدیه دادن باشد در راستای ماده 119 درآمد نقدی یا غیر نقدی شخص حقیقی یا حقوقی به صورت بلاعوض یا جایزه یا به هر عنوان دیگر مشمول مالیات درآمد اتفاقی میشود . به نرخ پلکانی ماده 131 و انتقال گیرنده باید مالیات را پرداخت کند .

 13. داود

  با سلام
  آیا شماره حسابی که برای دستگاه POS و درگاه پرداخت سایت اینترنتی به اداره مالیات اعلام شده دیگه قابل استفاده شخصی نیستش؟؟
  یعنی اگه به عنوان کارت بانکی ازش استفاده کنیم و برداشت و پرداخت داشته باشیم مشمول مالیات میشه؟؟؟

   1. حمید

    سلام.کارمند باز نشسته هستم.پس از بازنشستگی پروانه کسب گرفتم و کارگاهی راه اندازی کرده ام.
    باتوجه به اینکه در زمان سی سال خدمت دولتی مالیات پرداخت کرده ام آیا پس از بازنشستگی هم درآمد حاصل از کارگاه مشمول مالیات میشود و اظهارنامه مالیاتی باید تحویل بدهم؟یا معاف هستم و نیازی به پرکردن اظهارنامه مالیاتی نیست؟!

    1. سپیدار سیستم

     سلام. بابت کسب و کار جدید خود مشمول قانون مالیات هستند و باید تکالیف قانونی را انجام دهند و یکی از آن تکالیف تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر است .

 14. ادریس ابراهیمی

  با سلام
  ایا هزینه هایی که بابت کمک به بیمارستانها وسایر مراکز درمانی می شود مشمول معافیت مالیاتی می گردد؟

 15. امیرحسین

  سلام واحترام
  بنده با جمع آوری پول از مردم در بازار بورس ایران فعالیت میکنم و ماهانه سودی به آنها پرداخت میکنم هم اکنون بعلت تراکنش مالی ناشی از واریز پول ها سوالم این است که آیا مشمول مالیات بر درآمد میشوم یا خیر ؟ چراکه در بازار بورس کارمزد های مربوطه پرداخت میشود همچنین تا جایی که اطلاع دارم فعالیت در بورس معاف از مالیات هست .
  سوال دومم اینکه آیا فعالیت در بازار ارز و طلا چطور آیا مشمول مالیات بر درآمد میشود یا خیر؟
  با تشکر و احترام مجدد

 16. محمود

  سلام آیا شرکتهای تبلیغاتی معاف از مالیات هستند؟ اگر بله در چه شرایطی

 17. معین

  سلام
  در مورد دستگاه های کارتخوان من مطلبی در گذشته مطالعه کردم که اگر کارت هایی که در دستگاه کارتخوان به عنوان تراکنش مالی خرید کشیده شدن، مرتبط به شخص صاحب کارتخوان باشه یا حتی اعضای درجه یک خانواده اش، مشمول پرداخت مالیات نمیشه اون مبالغ.
  مثلاً همسر یا پدر و فرزندم حقوق ماهانه شون داخل دستگاه POS فروشگاه من کارت بکشن، یا حتی خودم از شماره کارتی دیگه، داخل POS که متصل به پرونده مالیاتیم هست کارت بکشم، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد نیستن.
  درسته این مطلب؟ یعنی بند و ماده قانونی وجود داره براش؟
  ممنون میشم اگر کمک کنید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. می توانید اپلیکیشن رادیو مالی را نصب کنید و یا به سایت سپیدار مراجعه کنید

 18. مرادی

  سلام من و همسدم یه شرکت ثبت کردیم و تحت اون عنوان و بدکن وریافت مجوزهای لازم اقدام به عقد قراردادهایی با مشتری هامون مبنی بر اخذ ویزا برای ارسال اون ها به خارج از کشور کردیم.اما متاسفانه هیچ قراردادی موفق نشد و پول هایی که از مشتری هامون گرفتیم رو چک دادیم که برگردونیم و همه چک ها برای سال1401 هست و ما اجاره رو هم حتی از جیب دادیم و کلا برای ما با ضرر همراه بود . لطف میفرمایید بگید به چه صورت هست مالیات ما؟؟ معاف میشیم و چه اقدامی باید انجام بدیم؟؟

 19. علی

  و اینکه از کجا میتونم دقیقا متوجه بشم ک کدوم محصولات تولیدی معاف از مالیات و ارزش افزوده هستن

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در سایت های معتبر لیست کالاها و خدمات مشمول و معاف از مالیات بر ارزش افزوده را جستجو کنید

 20. علی

  سلام محصولات تولیدی مثل حبوبات فقط از ۹ درصد ارزش افزوده معاف هستن یا کلا از هر گونه مالیات معاف هستن؟

  1. سپیدار سیستم

   این کالاها، کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند.

 21. کاربر

  سلام. اگه یه شرکت با مسئولیت محدود برای برقراری قراردادهای دولتی جهت انجام پروژه ها ثبت شود پروژه ها و تولیدات غیر دولتی کارهای آزاد و خصوصی هم که قبل از ثبت شرکت نیز برقرار بوده اند مشمول مالیات در شرکت جدید هستند یا خیر

  با تشکر

   1. امیدکرمی

    سلام وقت بخیر
    سال اول نمایندگی فروشگاه افق کوروش از پرداخت مالیات معاف است؟
    ما شخص حقیقی هستیم،و درصدفروش میگیریم

    1. سپیدار سیستم

     سلام. می تونید به سایتشون مراجعه کنید. قسمتی تحت عنوان راهنمای اخذ نمایندگی (فرانچایز) افق کوروش دارند.

     1. مرتضی

      سلام
      کارکنان بقاع متبرکه که از محل نذورات و هدایا حقوق دریافت می‌کنند باید مالیات پرداخت کنند ؟
      در صورت امکان مواد قانونی را ذکر بفرمایید . متشکرم

     2. سپیدار سیستم

      سلام بله اما در قانون استثنا نشده و معافیتی هم ندارند

 22. اسد

  سلام
  جایی کلاس رفتم، در مورد اعتراض زدن به مبلغ مالیات مطالبی گفته شد که بین ۵٪ تا ۲۵٪ تخفیف داده میشه, ولی درست توضیح داده نشد. این موضوع مربوط به چه مواردی میشه
  ممنون از شما

  1. سپیدار سیستم

   سلام. پادکست های آموزش مالیات را در این ارتباط از رادیو مالی سپیدار گوش دهید.

 23. میر دانیال

  سلام آیا شرکت های تجاری و هلدینگ (پیمانکاری)در صورت حمایت مالی و اسپانسری ورزشکاران تخفیف مالیاتی دریافت میکنند

  1. سپیدار سیستم

   سلام. حتما باید هزینه تبلیغات درنظر گرفته شود که این هزینه ها جزء موارد قابل قبول درنظر گرفته می شود.

 24. امین

  سلام. در صورت ثبت شرکت در مناطق آزاد و انجام مراوده مالی و خدماتی با سرزمین اصلی شرکت از معافیت مالیاتی برخوردار می شود؟

 25. فرزاد

  سلام چنانچه یک کارخانه تولیدی در تهیه کار هنری مشارکت و سرمایه گذاری کند آیا از مالیات معاف میشود . با چه شرایطی؟
  سپاس

   1. محمد

    سلام آخه انصافتون کجاس من با 4تا بچه مستاجر با 4500دربافتی چه مالیاتی باید بدم ظلم تا چه حد اخه

 26. مجتبی

  سلام
  من تنخواه دار یک شرکت خصوصوی هستم که کلیه گردش های مالی من در دفاتر قانونی شزکت ثبت شده است
  آیا به گردش حساب من مالیات تعلق میگیرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در صورتیکه احراز کنید تراکنش های مالی شما متعلق به شرکت بوده، خیر

 27. مهدی

  سلام
  کارخانجات تولید محصولات محافظتی کرونا مثل ماسک معافیت مالیاتی دارند؟ میشه شماره بخشنامه شو محبت کنید؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شرکت های تولیدی معافیت دارند اما موضوع شما باید بررسی بیشتری شود.

  2. مرتضی

   سلام
   کارکنان بقاع متبرکه که از محل نذورات و هدایا حقوق دریافت می‌کنند باید مالیات پرداخت کنند ؟
   در صورت امکان مواد قانونی را ذکر بفرمایید . متشکرم

 28. حمید

  با سلام
  میتونم بپرسم چه عنوانی در غالب حقوق اما بصورت غیر مستمر را می توان به پرسنل پرداخت کرد اما در لیست بیمه و لیست حقوق ماهانه به دارایی ارائه نگردد و به صورت هزینه دوره ثبت شود. با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام.هرگونه پرداخت به کارمند باید در لیست به عنوان مزایای نقد یا غیر نقد ارائه شود.

 29. حمیدرضا

  سلام. آیا حدی برای اختصاص مالیات وجود دارد؟ یعنی اگر سود یک شرکت از فلان مبلغ کمتر بود مالیات معاف شود یا برای حتی 1000 تمن سود هم باید مالیات داد؟

   1. احمد

    سلام خسته نباشید اگه من‌ یک شرکت حسابداری ثبت کنم و فقط برای خودم بیمه رد کنم که بخوام سابقه بیمه حسابداری برام حساب بشه و هیچ درامدی نداشته باشم و فقط ماهیانه بیمه اجباری برای خودم رد کنم ایا مشمول مالیات میشم با اینکه صرفا فقط شرکت رو ثبت کردم و بیمه رد کردم و هیچ درامدی نداشتم؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. اگر حقوق دریافتی شما در سال 99 زیر 3 میلیون تومان باشد، مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد اما اگر بالای آن باشد در لیست های مقرر باید چک کنید. در هر صورت شما باید لیست مالیات بر حقوق را ارسال کنید.

   2. احمد بهرامی پدر کودک اوتستیک رامان بهرامی از سنندج

    سلام ببخشید این درسته که والدین کودکان معلول از پرداخت مالیات معاف هستند…..؟ممنون

    1. سپیدار سیستم

     سلام. این آیین نامه مربوط به ماده ۲۵ قانون حمایت از حقوق معلولان است. بر این اساس یکی از والدین معلولان شدید یا خیلی شدید اعم از اینکه فرزند معلول آنها در منزل یا مراکز نگهداری یا بیمارستان نگهداری شوند، از این معافیت مالیاتی برخوردارند.

 30. هادی نوشی فر

  جالب بود و روشنگرانه
  لطفا بفرمایید چنانچه بازنشسته ای مغازه ای اجاره کند آیا مشمول پرداخت مالیات میشود ؟

 31. سروش

  شرکت هایی که روی استارتاپ ها سرمایه گذاری میکنند از معافیت مالیاتی برخوردار میشوند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. لطفا پادکست های مربوط به رادیو مالی را گوش دهید. ( 0 تا 100 مالیات استارتاپ ها)

  1. سپیدار سیستم

   سلام. وفق ماده 172 ق م م به شرط دارا بودن مجوز موسسه خیریه از سازمان بهزیستی مبلغ پرداختی از درآمد مشمول مالیات کسر می گردد.

 32. بهناز علیپور

  اگر افرادی باشند که به جز مبلغ اجاره، درآمدی ندارند، معاف محسوب نمی شوند؟

  1. سپیدار سیستم

   اگر افرادی باشند که به جز مبلغ اجاره، درآمدی ندارند، براساس قانون، در صورتی که اجاره دریافتی تا سقف مالیاتی باشد، در این صورت از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

   1. هادی

    ماده ی 144 می گه جهیزیه و مهریه معاف مالیاتی دارن
    خوب یخچال فریزر اب گرمکن و … همشون مالیات 9 درصد ارزش افزوده دارن یعنی اگه بگیم برای جهیزیه هست 9 درصد از بین می ره پولمون بر می گرده؟
    و اگه کسی خودرو مهریه بگیره 9 درصد خودرو رو هم می تونه پس بگیره؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. خیر. این ماده مربوط به مالیات مستقیم هست و بحث شما در مورد ارزش افزوده که باهم ارتباطی ندارند. اون 9 درصد پرداخت شده به علت اینکه شما مصرف کننده نهایی هستین، به شما بازنمی گردد.

     1. محمدرضا

      ببخشید پدر من بازننشسته و بعد باز نشستگی یه مجوز از اصناف گرفته و فعالیت میکنه میخواستم بدونم ایا بازشسته ها معاف از مالیات عملکر هستند

     2. سپیدار سیستم

      سلام دوست عزیز
      اشخاص حقیقی هم باید موضوعات مالیاتی خود را ثبت و ارائه نمایند. آن‌ها باید دفاتر قانونی خود را مطابق با لیست استانداردهای حسابداری بنویسند و به سازمان مالیاتی اعلام نمایند. اشخاص حقیقی باید در پایان سال مالی، هزینه‌ها را کسر نموده و سود واقعی خود را مشخص نمایند. پس محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی که صاحبان مشاغل هستند بر اساس نرخ ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم تعیین و از آن‌ها مطالبه خواهد شد. مهلت ارسال اظهارنامه مالیات صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) تا 31 خردادماه هرسال است.

  2. رسول حق شناس

   سلام
   آقا کارخانه هایی که در طول ساعت کار برای کارگران کارگاه های آموزشی مهارتی برگزار میکنند از معافیت مالیاتی یا تخفیف برخوردار میشوند؟
   اگر میشوند مجوز این وورکشاپ ها از کجا دریافت میشه؟
   یا نامه یا معرفی نامه مدرس از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کفایت میکنه برای حسن اجرای کارگاه های آموزشی؟
   سپاس
   رسول حق شناس

   1. عباس

    بله طبق تبصره2 ماده38 تا 10درصد مالیات برارزش افزوده واحدهای تولیدی.درصورتیکه برای ارتقا مهارت کارکنان باشد و تحت نظر سازمان آموزش فنی و حرفه ای اجرا شود

    1. امین

     با سلام.
     آیا دریانوردانی که بیش از نیمی از سال را در خارج از کشور سپری میکنند(بعنوان ماموریت بر روی کشتی) و حقوق را به صورت دلاری دریافت می‌کنند مشمول مالیات می‌شوند؟

     1. سپیدار سیستم

      سلام.ببنید در فصل مالیات حقوق یه نکته ظریفی وجود دارد و آن تبصره ماده 82 است که اعلام میکند درآمد حقوقی که در مدت ماموریت خارج از کشور از طرف جمهوری اسلامی یا اشخاص مقیم ایران از منابع ایرانی عاید شخص میشود مشمول مالیات بر درامد حقوق است . پس طبق این تبصره اگر درآمدی دارید بابت این موضوع، مشمول مالیات حقوق هستید .

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *