نرم افزار حسابداری
پایه حقوق تامین اجتماعی

حقوق سال 1400؛ چشم امید کارمندان به سال جدید


همیشه و در انتهای سال، اخبار و گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص حقوق وزارت کار سال بعد منتشر می‌شود. با به پایان رسیدن سال و حداقل حقوق سال 99، در مقطعی قرار داریم که بیش از همیشه درباره حقوق اداره کار سال 1400 سوال و ابهام وجود دارد. دغدغه‌های معیشتی و وضع نامناسب اقتصادی در کنار صدمات ناشی از ویروس کرونا به کسب و کارها، اوضاع را در مورد حداقل حقوق پیچیده‌تر کرده است. در این مقاله بر اساس آخرین اخبار و گمانه‌زنی‌ها به بررسی حداقل حقوق سال 1400 می‌پردازیم.

نحوه تعیین حقوق قانون کار در بخش خصوصی و دولتی+آشنایی با فرایند تعیین حقوق پایه وزارت کار

برای تعیین حداقل حقوق در بخش خصوصی و دولتی دو فرآیند کاملا مجزا طی می‌شود. در بخش دولتی این مجلسی‌ها و دولتی‌ها هستند که باید سر حداقل حقوق به توافق برسند. البته این توافق بایستی توسط شواری نگهبان هم تاییده شده و سپس دولت آن را اجرایی کند.

فرآیند تعیین حداقل حقوق (پایه حقوق) در بودجه مشخص می‌شود. در حقیقت دولت با ارائه لایحه بودجه، پیشنهاد خود را برای افزایش میزان حقوق اداره کار به مجلس ارائه می‌کند. در کمیسیون‌های تخصصی و هنگام تصویب بودجه، این مبلغ (دستمزد سال) مورد چانه زنی نمایندگان دولت و مجلس قرار می‌گیرد. در نهایت مبلغ توافق شده به عنوان حقوق پایه بر اساس نرخ تورم و قدرت خرید افراد تعیین و اجرایی می‌شود.

حقوق قانون کار چقدر است

شواری عالی کار؛ تعیین حداقل حقوق سال 1400 بخش خصوصی

در تعیین حداقل حقوق بخش خصوصی، شورای عالی کار مهم‌ترین نهاد تصمیم‌گیرنده است. پیش از پایان سال و در جلسات متعددی که با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان تشکیل می‌شود، بحث و گفتگوی طولانی درباره حداقل حقوق و دستمزد سال جدید صورت می‌گیرد. جلساتی جنجالی و عموما طولانی که هر گروه سعی می‌کند، منافع افراد خود را در نظر بگیرد.

در این جلسات در خصوص شرایط اقتصادی و اجتماعی، نرخ تورم، قدرت خرید و همچنین میزان افزایش حقوق پایه سال ۹۹ بحث و تبادل نظر می‌شود. در انتها معمولا بر سر یک نرخ مشخص برای افزایش میزان حقوق و مزایای سال گذشته تصمیم‌گیری می‌شود. برای مثال مصوب می‌شود که حداقل حقوق کارگر سال جاری نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش پیدا کند.

پرداخت این عدد برای تمامی کارفرمایان الزامی و تخطی از آن غیرقانونی است. البته کارفرمایان می‌توانند بنا به شرایط خود و قرارداد همکاری خود، مبلغ بیشتری را به عنوان حقوق امسال کارگران پرداخت کنند. این حقوق و مزایا و سایر دریافتی‌ها و کسورات اشخاص در سیستم‌ها و نرم افزار حسابداری شرکت‌ها ثبت و فرآیند پرداخت حقوق سال جاری شفاف و مشخص می‌شود.

حقوق طبق قانون کار

حداقل دستمزد کارکنان کشوری و لشکری و میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۰

بر طبق گزارش خبرگزاری تسنیم و بر اساس جلسات برگزار شده، دولت موظف شده که حقوق کارکنان خود را 25 درصد افزایش داده و به این ترتیب پایه حقوق وزارت کار و حداقل حقوق کارکنان در سال 1400، 3 میلیون و 500 هزارتومان خواهد بود.

پایه حقوق امسال کارگران بیمه شده بخش خصوصی چقدر است؟

شوری عالی کار هم بالاخره در طی جلسات خود به نتیجه نهایی رسیده است. این شورا هم بر روی مبلغ 25 درصدی برای افزایش حقوق توافق کرده است. به عبارت دیگر درصد افزایش حقوق سال 1400و  حداقل حقوق کارکنان بیمه شده در سال جاری 3 میلیون و 500 هزارتومان(پایه حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰) است. به این ترتیب تفاوتی میان پایه حقوق کارگران بخش خصوصی و دولتی در میزان دریافتی وجود ندارد. پرداخت حداقل حقوق کارگران در سال 1400 از سمت شرکت‌ها الزامی است و در صورت عدم پرداخت پایه حقوق قانون کار به معنی سرپیجی از قوانین مالیاتی شرکت ها و قوانین حقوق و دستمزد خواهد بود. مساله‌ای که باعث ورود دستگاه‌ها نظارتی و شناسایی متخلفان می‌شود.

جدول حداقل دستمزد کارگران

معاف مالیاتی حقوق سال 1400 چقدر خواهد بود؟

بر اساس مصوبه مجلس، افرادی که پایین‌تر از 4 میلیون در ماه حقوق دریافت کنند، از پرداخت مالیات معاف هستند. به این ترتیب افرادی که حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند، مبلغی به عنوان مالیات حقوق پرداخت نخواهند کرد. افرادی که هم بالای 4 میلیون تومان در ماه حقوق دریافت کنند، میزان مالیاتشان به صورت پلکانی محاسبه و کسر خواهد شد:

 • تا یک و نیم برابر مشمول مالیات سالانه %۱۰
 • نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر مشمول مالیات سالانه %۱۵
 • نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه %۲۰
 • نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات %۲۵

اگر آشنایی در خصوص حسابرسی بیمه ندارید، پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه آخرین اخبار در حوزه حسابرسی بیمه با اخبار و اطلاعات این حوزه آشنا شوید.

پایه حقوق

جدول حقوق کارگران در سال 1400

برای اینکه درک بهتری از میزان حقوق سال 1400 به دست آورید، تمامی موارد مرتبط با حقوق سال 1400 را در جدول جدول حداقل حقوق و دستمزد سال 1400 مشخص کرده‌ایم:

ردیف

شرح

۱۳۹۹ (ریال)

1400 (ریال)

1

حداقل دستمزد روزانه

۶۳۶،۸۰۹

۸۸۵،۱۶۵

2

حداقل دستمزد ماهیانه

۱۹،۱۰۴،۲۷۰

۲۶،۵۵۴،۹۵۰

3

حق مسکن ماهیانه

۳،۰۰۰،۰۰۰

۴،۵۰۰،۰۰۰

4

حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی)

۴،۰۰۰،۰۰۰

۶،۰۰۰،۰۰۰

5

حق اولاد (یک فرزند)

۱،۹۱۰،۰۴۲

۲،۶۵۵،۴۹۵

6

حق اولاد (دو فرزند)

۳،۸۲۰،۸۵۰

۵،۳۱۰،۹۹۰

7

حق سنوات

۱،۰۰۰،۰۰۰

۱،۴۰۰،۰۰۰

8

حداقل حقوق کارگران بدون فرزند (با حداقل یکسال سابقه کار)

۲۶،۱۰۴،۲۷۰

۳۸،۴۵۴،۹۵۰

9

حداقل حقوق با یک فرزند

۲۷،۰۱۴،۶۹۰

۳۹,۷۱۰,۴۱۵

10

حداقل حقوق با دو فرزند

۲۸،۹۲۵،۱۱۰

۴۲,۳۶۵,۹۱۰

آخرین اخبار حقوق 1400؛ این صفحه همیشه به روز است

در همین صفحه همیشه می‌توانید آخرین اخبار و میزان تغییرات پایه حقوق سال 1400 را مشاهده بفرمایید. برای مدیریت حقوق دستمزد سال 1400 پرسنل خود می‌توانید از نرم افزار محاسبه حقوق و دستمزد سپیدار سیستم استفاده کنید. سپیدار سیستم با ارائه یک بستر یکپارچه از انواع نرم‌افزارهای حسابداری، همراه واحد مالی و حسابداری شما است.

سیستم حقوق و دستمزد سپیدار سیستم

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های مالی و اداری هر شرکتی است.

 • اطلاعات کارکنانتان را ثبت کنید
 • دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات را با فرمت‌های مورد پذیرش بیمه تامین اجتماعی و دارایی مطابق با آخرین تغییرات قانونی تهیه نمایید
 • مالیات حقوق را به چهار روش محاسبه کنید
 • سیستم حقوق و دستمزد را به سیستم ورود و خروج کارکنان وصل کنید
 • اقساط ماهانه، مانده وام و خالص پرداختی حقوق کارکنانتان را پس از انجام محاسبات به آن‌ها اطلاع دهید.
 • و …

برای آشنایی رایگان با نرم افزار فرم روبرو را تکمیل نمایید تا همکاران ما جلسه هماهنگی را تنظیم کنند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید34 دیدگاه برای ”حقوق سال 1400؛ چشم امید کارمندان به سال جدید

 1. افشار

  سلام
  امروز مبلغ بیمه بیکاری واریز شده ولی همون مبلغ سال گذشته هست
  در صورتی که قانون میگه نباید از حداقل حقوق کمتر باشه و باید یک میلیون و هشتصد واریز میشد

  1. سپیدار سیستم

   سلام بله قطعا تفاوت خواهد داشت و هیچ وقت ثابت نبوده و نیست ، این موضوع نص صریح قانون است و قطعی و لازم الاجراست ممکنه تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد و مابه التفاوت در ماههای بعد پرداخت خواهد شد.

   1. سیدمرصاد

    انشاالله که زمانی برسدهرچه زودترکه حقوق کارگران مظلوم به اندازه نیازروزمره وماهانه شان تعین شودتابلکه هیچ پدری شرمنده فرزندان وخانواده خودنشود. الهی آمین.

  2. رحمانی

   من هم سال 96 و 97 بیمه بیکاری گرفتم ولی کل یکسال عددش ثابت بود وتغییری نکرد

   1. مجید

    ب نظر من مزایا رو باید بردارن جاش حقوق واقعی رو بدن چرا ک مزایا رو شرکت های خصوصی هر جایی نمیده حق مسکن و حق فرزند و غیر

  3. My

   چرا حقوق شاغلین ۶۰ درصد افزایش داشته در حالی که حقوق باز نشستگان مهر ۹۸، ۱۵ درصد افزایش داشته ؟

 2. س ع

  سلام به مسعولین لطفا ما شرکتی ها را قراردادی کنید حقوق مون یه تکون بخوره ممنون میشیم

  1. داوود سلگی

   با سلام امروز بیست و پنجم خرداد است ولی بیمه بیکاری فروردین و اردیبهشت هنوز واریز نشده یکی بگه توی این وضعیت باید گدایی کنم

 3. بی نام

  بجای حق مسکن بهتر بود پایه حقوق رو افزایش بدهند و یه فکری هم بحال اشخاصی که بیمه بیکاری دریافت میکنن بکنند….

 4. یوسف

  بیشتر کارگرا فقط پایه حقوق میگیرن خبری از حق مسکن وحق اولاد نیست. بهتر بود به جای که حق مسکن و زیاد کنن پایه حقوق رو زیادتر میکردن تا برا همه این افزایش یکسان باشه

 5. احمد

  سلام
  لطفا جدول بروز رسانی شده حقوق و دستمزد متناسب با آخرین تغییرات 18 خرداد 1399 را در سایت بگذارید

  1. امین

   حقوق بیکاری ما که از برج ۸ سال ۹۸ مبلغ ۱۵۰۰ تقریبا وگفتند که بعداز پرداخت چند ماه بعدا میتوانیم حق اولاد به شما بدهیم حتی هم نوشتند که نمیتونیم ۴ نفر وفقط ۳ نفر به ازای هر نفر ۱۰٪ اما تا الان حق اولاد ندادن با اینکه از سال ۸۶ تکفل والدینم در لیست بیمه است و ۴ فرزند دارم تا حالا حقوق پایه فقط پرداخت میشود.

  2. غلامعلی خسرویی

   باسلام تورابه خدابه این مدیران وزارت کاراطلاع بدیدکه اکثرشرکتهای خصوصی نه حق اولادمیدن نه حق مسکن حتی روزتعطیل که سرکارهم میریم اضافه کارنمیدن بن کارگری که اصلانمیدونیم چه رنگی هستش امیدواریم ازسالهای آینده همه مواردذکرشده را یکپارچه کنن وبه پایه حقوق اضافه کنن تاحق کارگربدبخت اینقدرخورده نشه.ممنوم

 6. سعید

  سلام اداره کارباید درنظرداشته باشد 90%کارگران جمعه کاری و تعطیل کاری دریافت نمیکنن با اینکه تمام ایام تعطیلی سال رو کارمیکنند کارگریم زیاد اصرار کنه درجا اخراج میشه پس سعی کنند بیشترروپایه تمرکز کنند مسولین ممنون

 7. محمد علی آشوری

  سلام ما کارفرمایان که قبلا بیمه داشتیم ولی الان نداریم در شهر های کوچیک چکار باید کنیم هیچ مزایایی مثل معیشتی بن و… به ما تعلق نمیگیره ولی درآمد ما خیلی کمه باور کنید از یک کامند ساده هم در آمد ما کمه

 8. مصطفي

  کاش مسئولین یکم به فکر بازنشستگان بودند با اینکه مرتب گفتند همسان سازی حقوق ولی یک قدم برنداشتند و بازنشسته ها باحدقل حقوق نه توانایی پرداخت هزینه های بیماری هایی که سراغشان میآید دارند نه توانایی حد اقل پذیرایی از عروس و داماد ها ونوه هایی که به دیدارشان میایند.

  1. و خ ج

   مسئولین این دولت چرا بفکر کارگران نیستن .بااین پایه حقوق یک میلیون وهشت صد که برای کارگر تعیین کردن ایا خودشان هم می توانن بااین حقوق زندگی کنن .چجور میشه توی این گرانی واوضاع خراب مملکت زندگی کرد. هر روز گرانی تورم شرایط زندگی سخت وسختر شده. بفکر کارگران باشید

 9. لیلا

  سلام به قول دوستان کاش حد اقل پایه حقوق روزانه را افزایش میدادند نه حق مسکن و خوار و بار و….

 10. الناز

  ما نیرو شرکتی بیمارستان هستیم اونم بیمارستان کرونا بعد قبل عید به کادر درمان ۵۰درصد اضاف شد ولی گفتن چون شما شرکتی هستید هیچی تعلق نمیگیره چه وضعشه شرکتی باید اقد حقوق کم بگیره

 11. مهتاب

  سلام و وقت به خیر
  کمک هزینه بن خواروبار به مبلغ 4.000.000 ریال معاف از بیمه و مالیات نیست.
  چون تو موارد معاف از بیمه و مالیات کمک هزینه عائله مندی آمده

 12. فاطمه

  سلام بر همه ای کاش کار فرما هم حرفش به حساب می اومد یعنی شده کارگر مجانی فقط کار میکنه هزینه میکنه بیمه میده اجاره و پول پیش میده حقوق میده شما را بخدا این شرکت یا کارگاه چی داره براش شورای عالی کار فقط به فکر کار گر اس جور نابسامانی اقتصادی رو از گرده کار فرما میکشن نتیجه هر روز کارگاهها تعطیل و کارگران بیکار خواهد شد

  1. يه كارمند اداري درمانگاه

   به نظرم تمام مسئولین از رده ی بالا تا پایین وزرا و نماینده ها و مدیران.. همگی باید ساعت کاری و حقوق عین یک کارگر یا کارمند معمولی بگیرند بعد از یکسال بیان حقوق تعیین کنن. اونها همونقدر زمان از عمرشونو میدن برا کار کردن که بقیه میدن! چرا انقدر تفاوت! تازه گاهی تصمیمات اونها خسارت به بار میاره نه آبادانی که کسی هم ازشون حقوقی بابتش کسر نمی کنن. ده برابر یه کارگر حقوق میگیرن معلومه که درکی از حقوق دو تومنی ندارن..

 13. سیدعلی

  سلام کسی هست به درددل کارگرگوش بده کارگری که چند سال یک جا کارمیکنه اما دریغ ازبیمه ومزایامسکن خوارباروغیره اگه از کارکردن امتناع کنه بیکارمیشه اگه شکایت کنه بیکارمیشه پس چه خاکی توسرمون بکنیم کجا رعایت حق کارگرمیشه.

 14. طناز

  سلام
  الان یه سوال پیش میاد. اینکه الان حقوق و دستمزد مثلا مرداد را باید بر اساس آخرین مصوبه محاسبه کنیم، ولی در مورد ماه های پیش از مصوبه نهایی چطور؟ باید با همان رقم اولیه بماند یا نه، با مصوبه جدید مجددا محاسبه شود؟

 15. امیری

  سلام وقت بخیر این دوستانی که میفرمایند کارفرما حق مسکن و خواروبار نمیده اگر ساکن محدوده قرچک پیشوا ورامین هستید برای کار تماس بگیرید حقوق وزارت کاری هست 02136424081

 16. محمد

  سلام. الان یک کارگر ساده حقوقش چقدره به همه حق مسکن و فلان… یعنی اخر ماه چقدر دستشو میگیره لطفا هم رسمی یا قرار دادی شرکتی اینها رو توضیح میدین لطفا ممنونم

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *