نرم افزار حسابداری
تهيه ليست ماليات

ارسال لیست مالیات حقوق


طبق ماده 86 قانون مالیات های مستقیم، پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده(85) این قانون محاسبه و کسر و‌ تا پایان ماه بعد (1) ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط ‌تغییرات را صورت دهند. در این مقاله به طور جامع موضوع ارسال لیست مالیات حقوق را مورد بررسی قرار می دهیم.

کلیه اشخاص حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند، مطابق با ماده 86 قانون مالیات های مستقیم باید لیست مالیات حقوق کارکنان خود را از طریق سامانه مالیات بر درآمد حقوق و دستمزد سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

با توجه به اقدامات سازمان امور مالیاتی جهت سهولت در کنترل و نگهداری اطلاعات ارسالی توسط اشخاص و شرکت‌ها، ارسال لیست مالیات نیز به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد.

 

از جمله اطلاعاتی که شرکت‌ها به صورت ماهانه باید به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند، لیست مالیات حقوق و دستمزد پرسنل است. پیرو توضیحات بالا ارسال اطلاعات حقوق و دستمزد و مبالغ کسر شد توسط کارفرمایان باید در قالب نرم افزار(تایید شده از جانب دارایی) تکمیل گردیده و پس از دریافت قبض دارای شناسه قبض و شناسه پرداخت، با مراجعه به هر یک از بانک‌ها پرداخت شود. این وجه پرداخت شده نیز مشابه کلیه قبوض (تلفن ثابت، گاز و…) در لحظه پرداخت در حساب‌های مربوط به سازمان ثبت می گردد و نیازی به مراجعه حضوری به شعب مالیاتی و تهیه مدارک مکتوب و ارتباط با ممیزین جهت تایید اطلاعات نیست.

نحوه ارسال لیست مالیات، لیست حقوق و دستمزد پرسنل

  1. برای ارسال لیست مالیات، ابتدا باید به سایت gov.ir وارد شده و بر روی گزینه فهرست مالیات حقوق الکترونیکی کلیک کنید. با توجه به توضیحات بالا کلیه اطلاعات ارسالی به سازمان امور مالیاتی از طریق همین سایت و با استفاده از کلیک بر روی هر یک از سرفصل هایی که در عکس ذیل آمده است مقدور خواهد بود .

ارسال لیست مالیات حقوق

  1. با کلیک بر روی آیتم فوق وارد مرحله بعدی می شوید، در اینجا نیاز است روی متن ورود به سامانه جدید تسلیم لیست حقوق کارکنان کلیک کنید . به جای طی کردن مرحله 1 و 2 می توانید به صورت مستقیم به سایت : http://salary.tax.gov.ir  مراجعه نمایید .

ارسال لیست مالیات

  1. سپس با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور که بعد از ثبت نام در سازمان امور مالیاتی به صورت نامه محرمانه به شرکت‌ها ارسال می‌گردد . وارد پرتال مربوط به خود شود:

لیست حقوق دارائی

  1. با انتخاب فهرست حقوق و سپس انتخاب فهرست حقوق جدید می توانید فایلی را که در قالب مربوطه از نرم افزار حقوق و دستمزد خود (همانند سپیدار) دریافت کرده اید در سایت بارگذاری نمایید. در حال حاضر اکثر نرم افزارهای حسابداری قابلیت تبدیل اطلاعات حقوق و دستمزد به قالب‌های دارایی را دارند ولی در صورتی که نرم افزار شما این قابلیت را ندارد در همین سایت نرم افزاری برای تبدیل داده‌ها وجود دارد که توضیحات نحوه نصب و استفاده از آن ذکر شده است.

ارسال لیست دارایی

  1. با وارد شدن در این مرحله باید فیلد‌های مربوط به ماه، حوزه مالیاتی، نوع لیست و نام لیست را تکمیل کرده و نسبت به انتخاب نحوه ثبت لیست بارگذاری فایل‌های WP،WH،WK اقدام کنید .

تکمیل فیلد های مربوطه به صورت انتخابی است. در مورد قالب‌های WP/WH/WK نیز در بالا اشاره شد که باید داده ها در قالب مذکور بار گذاری گردد.

ارسال لیست حقوق و دستمزد

2 نکته‌ی مهم (در ارسال لیست مالیات):

   • نام حوزه مالیاتی به صورت پیش فرض وجود داشته و تنها نیاز به انتخاب دارد .
   • نوع لیست شامل ( اصلی ، الحاقی ، اصلاحی ) است که در صورتی که بار اول در ماه مذکور اطلاعات را ثبت می کنید ، حتما گزینه اصلی را انتخاب نمایید و در صورتی که مثلا اسم یکی از پرسنل به اشتباه از لیست حذف شده است و یا اشتباهاتی از این دست انجام گرفته است، گزینه الحاقی را انتخاب و فقط اطلاعات مربوط به شخص حذف شده را وارد و اطلاعات را بارگذاری نمایید. در صورتی که فایل ارسال شده و ثبت نهایی شده به صورت کلی اشتباه باشد از گزینه اصلاحی استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که با انتخاب این گزینه ، ممیزین محترم در بررسی های مربوطه کلیه اطلاعات ارسالی قبلی را باطل تلقی کرده و فایل جدید از نظر تاریخی و محتوایی بررسی خواهد شد

لیست مالیات

  1. سپس اطلاعات خود را در قالب TEXT مطابق قالب دارایی ثبت و اطلاعات را در آن بار گذاری بفرمائید و یا از یکی از سیستم های مالی که قابلیت تبدیل لیست های حقوق به قالب مربوطه را دارند استفاده بفرمائید .
  2. بر روی دکمه ثبت لیست کلیک کنید .
  3. معمولا ثبت اطلاعات بر روی سایت به مدت زمانی جهت ثبت بر روی سیستم نیاز دارند . از سایت خارج و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به قسمت فهرت فایل ها مراجعه و روی فهرست لیست ها کلیک کنید .

ارسال لیست مالیات

  1. در صورت مطابقت تعداد نفرات روی گزینه عملیات و خلاصه لیست به ترتیب کلیک کرده و در صورت مطابقت کامل اطلاعات نسبت به تائید اقدام نمایید . توجه داشته باشید که ابتدا کلیه اطلاعات و خطا ها را بررسی و مرتفع سازید . در صورت تائید نهایی اطلاعات امکان اصلاح مجدد وجود نخواهد داشت .

نکته :

  1. در صورت عدم وجود خطا، پس از کلیک بر روی عملیات ، عبارت ذیل برای شما نمایش داده می شود :

لیست مالیات

 1. برای کنترل مجدد و جلوگیری از بروز اشکال احتمالی حتما یکبار نیز بر روی گزینه خطاهای فایل ها و خلاصه لیست کلیک کرده و اطلاعات را کنترل نمایید .

لیست مالیات

رادیو مالی


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 17   میانگین:  4.2/5]


4 دیدگاه برای ”ارسال لیست مالیات حقوق

 1. محمد

  سلام و وقت بخیر
  برای شرکت پیمانکاری که در یک ماه دو لیست بیمه باید تنظیم کند(برای هر پروژه یک لیست) نحوه ثبت لیست ها در سامانه مالیات حقوق دارایی چگونه است؟آیا باید بصورت تجمیعی باشد؟یا جداگانه؟ در صورتی که جداگانه باید ارسال شود نحوه ثبت لیست چگونه خواهد بود چراکه در سایت برای هرماه یکبار میشود لیست ارسال کرد.ممنون میشم درصورت اطلاع راهنمایی بفرمایید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در سامانه مالیات حقوق فقط یک لیست وجود دارد بنابراین بصورت تجمعی بایستی ارسال شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *