نرم افزار حسابداری
ارسال لیست مالیات حقوق

ارسال لیست مالیات حقوق + ورود به سامانه مالیات بر حقوق


طبق ماده 86 قانون مالیات های مستقیم، پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده(85) این قانون محاسبه و کسر و‌ تا پایان ماه بعد (1) ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط ‌تغییرات را صورت دهند. در این مقاله به طور جامع موضوع ارسال لیست مالیات حقوق و نحوه ورود به سامانه مالیات بر حقوق الکترونیکی را مورد بررسی قرار می دهیم.

چه کسانی مشمول ارسال لیست مالیات بر حقوق و پرداخت آن هستند؟

کلیه اشخاص حقوقی که مشمول پرداخت مالیات هستند، مطابق با ماده 86 قانون مالیات های مستقیم باید لیست مالیات حقوق کارکنان خود را از طریق سامانه مالیات بر درآمد حقوق و دستمزد (سامانه مالیات حقوق) سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

با توجه به اقدامات سازمان امور مالیاتی جهت سهولت در کنترل و نگهداری اطلاعات ارسالی توسط اشخاص و شرکت‌ها، ارسال لیست مالیات حقوق نیز به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد.

قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم برای این که بدانید مالیات یعنی چی به سایر مقالات سایت سپیدار مراجعه نمایید.

از جمله اطلاعاتی که شرکت‌ها به صورت ماهانه، از طریق سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند، لیست مالیات بر حقوق پرسنل است. پیرو توضیحات بالا ارسال اطلاعات حسابداری حقوق و دستمزد و مبالغ کسر شده توسط کارفرمایان باید در قالب نرم افزار (تایید شده از جانب دارایی) تکمیل گردیده و پس از دریافت قبض دارای شناسه قبض و شناسه پرداخت، با مراجعه به هر یک از بانک‌ها پرداخت شود.

وجه پرداخت شده در مورد ارسال لیست حقوق و دستمزد نیز، مشابه کلیه قبوض (تلفن ثابت، گاز و…) در لحظه پرداخت در حساب‌های مربوط به سازمان ثبت می گردد و نیازی به مراجعه حضوری به شعب مالیاتی و تهیه مدارک مکتوب و ارتباط با ممیزین جهت تایید اطلاعات نیست.

آموزش نحوه ارسال لیست مالیات حقوق به سامانه ارسال مالیات حقوق

1 –

برای ارسال لیست حقوق و دستمزد مالیاتی، ابتدا باید به سایت tax.gov.ir وارد شده و بر روی گزینه فهرست مالیات حقوق الکترونیکی کلیک کنید. با توجه به توضیحات بالا کلیه اطلاعات ارسال لیست مالیات، به سازمان امور مالیاتی از طریق همین سایت و با استفاده از کلیک بر روی هر یک از سرفصل هایی که در عکس ذیل آمده است مقدور خواهد بود.

ورود به سامانه مالیات بر حقوق

2 – با کلیک بر روی آیتم فوق وارد مرحله بعدی می شوید، در اینجا نیاز است روی متن ورود به سامانه جدید تسلیم لیست حقوق کارکنان کلیک کنید. به جای طی کردن مرحله 1 و 2 می توانید به صورت مستقیم به سایت http://salary.tax.gov.ir مراجعه نمایید.

ارسال مالیات حقوق

3 – سپس با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور که بعد از ثبت نام در سازمان امور مالیاتی به صورت نامه محرمانه به شرکت‌ها ارسال می‌گردد. وارد پرتال مربوط به خود شوید:

سامانه مالیات حقوق

4 – با انتخاب فهرست حقوق و سپس انتخاب فهرست حقوق جدید می توانید فایلی را که در قالب مربوطه از نرم افزار حقوق و دستمزد خود (همانند سپیدار) دریافت کرده اید در سایت بارگذاری کرده و رد کردن مالیات حقوق را انجام دهید. در حال حاضر اکثر نرم افزارهای حسابداری قابلیت تبدیل اطلاعات حقوق و دستمزد به قالب‌های دارایی را دارند ولی در صورتی که نرم افزار شما این قابلیت را ندارد در همین سایت نرم افزاری برای تبدیل داده‌ها وجود دارد که توضیحات نحوه نصب و استفاده از آن ذکر شده است.

ارسال لیست حقوق

5 – با وارد شدن در این مرحله باید فیلد‌های مربوط به ماه، حوزه مالیاتی، نوع لیست و نام لیست را تکمیل کرده و نسبت به انتخاب نحوه ثبت لیست بارگذاری فایل‌های WP،WH،WK اقدام کنید.

فرمت فایل های ارسالی در سامانه ارسال مالیات حقوق (سامانه پرداخت مالیات حقوق)

تکمیل فیلد های مربوطه، در سامانه ارسال لیست مالیات برحقوق به صورت انتخابی است. در مورد قالب‌های WP/WH/WK نیز در بالا اشاره شد که باید داده ها در قالب مذکور بار گذاری گردد. دقت کنید که فرمت فایل ها در سیستم عامل های مختلف ممکن است متفاوت باشد. البته در بیشتر سیستم عامل ها و سیستم عامل ویندوز، فرمت فایل هایی که برای سیستم حقوق دستمزد گرفته می شود، فرمت WK و WH دارند. فرمت های DK و  DH نیز فرمت هایی هستند از سیستم حقوق و دستمزد در سیستم عامل هایی مثل MS DOS گرفته می شوند.

پرداخت مالیات حقوق

لازم به ذکر است، در صورتی که حجم فایل های مالیات حقوق شما زیاد است می توانید دو فایل را در یک فایل ZIP قرار دهید و سپس نسبت به ارسال اینترنتی لیست مالیات بر حقوق اقدام کنید.

در بخشی که می توانید ارائه لیست مالیات حقوق را انجام داده و آن را ارسال کنید 4 گزینه در مقابل شما قرار داده می شود.

 1. بدون ارسال فایل
 2. ارسال فایل متنی TXT
 3. ارسال فایل فشرده ZIP
 4. کپی از ماه قبل

اگر تمایل داشتید که با استفاده از فایل فشرده ZIP ارسال کنید با گزینه سوم را انتخاب کنید.

سامانه ارسال لیست مالیات حقوق کارکنان

در طول سالهای اخیر سامانه های الکترونیکی زیادی بر انجام امور مالیات و بیمه انجام شده است که راه اندازی همه آن ها چند هدف واحد را دنبال می کنند. مهمترین این اهداف، تسهیل و تسریع در انجام این امور بوده است.

هدف از راه اندازی سامانه ارسال لیست مالیات حقوق (سامانه مالیات بر حقوق کارکنان) نیز در ابتدا افزایش سرعت و راحتی مودیان در ارسال لیست اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق بوده و هست. جلب رضایت مودیان مالیاتی، کاهش هزینه ها، صرفه جویی در زمان و ایجاد شفافیت در انجام همه این امور، از دستاوردهای اجرای این طرح ها بوده است.

در سامانه ارسال لیست مالیات بر حقوق همه جزئیات و اطلاعات مورد نیاز در مورد پرداخت کننده و دریافت کننده حقوق ذکر می شود و جزئیات مربوط به میزان حقوق و مزایا و مالیاتی که برای آن باید پرداخت شود در قالب فایل های الکترونیکی از مودیان مالیاتی دریافت می شود و در سامانه ارسال مالیات حقوق ذخیره می شود.

ورود به سامانه ارسال لیست مالیات بر حقوق از طریق این آدرس امکان پذیر استhttp://salary.tax.gov.ir

فایلی که مودیان باید در خصوص ارسال لیست مالیات در اختیار سامانه مورد نظر قرار دهند را می توان با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در نرم افزاری که توسط سازمان امور مالیاتی ارائه شده است ایجاد نمود.

البته انجام این کار با استفاده از نرم افزارهای حسابداری نیز امکان پذیر است. البته برای اینکار نرم افزار حسابداری باید قابلیت مورد نظر را در خود داشته باشد. در صورت تمایل در مقاله بهترین نرم افزار حسابداری می توانید با یک نرم افزار استاندارد و ایده آل بیشتر آشنا شوید.

2 نکته مهم در ارسال لیست مالیات بر حقوق

 • نام حوزه مالیاتی به صورت پیش فرض وجود داشته و تنها نیاز به انتخاب دارد.
 • نوع لیست مالیات بر حقوق شامل (اصلی، الحاقی، اصلاحی) است که در صورتی که بار اول در ماه مذکور ثبت مالیات حقوق را انجام می‌دهید، حتما گزینه اصلی را انتخاب نمایید و در صورتی که مثلا اسم یکی از پرسنل به اشتباه از لیست حذف شده است و یا اشتباهاتی از این دست انجام گرفته است، گزینه الحاقی را انتخاب و فقط اطلاعات مربوط به شخص حذف شده را وارد و اطلاعات را بارگذاری نمایید. در صورتی که فایل ارسال شده و ثبت نهایی شده به صورت کلی اشتباه باشد از گزینه اصلاحی استفاده نمایید.
 • در نظر داشته باشید که با انتخاب این گزینه، ممیزین محترم در بررسی های مربوطه کلیه اطلاعات ارسالی قبلی را باطل تلقی کرده و فایل جدید از نظر تاریخی و محتوایی بررسی خواهد شد.

سامانه ارسال لیست مالیات حقوق

سپس اطلاعات خود را در قالب TEXT مطابق قالب دارایی ثبت و اطلاعات را در آن بار گذاری بفرمائید و یا از یکی از سیستم های مالی که قابلیت تبدیل لیست های حقوق به قالب مربوطه را دارند استفاده بفرمائید.

بر روی دکمه ثبت لیست کلیک کنید.

معمولا ثبت اطلاعات لیست مالیات حقوق کارکنان بر روی سایت به مدت زمانی جهت ثبت بر روی سیستم نیاز دارند. از سایت خارج و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به قسمت فهرست فایل ها مراجعه و روی فهرست لیست ها کلیک کنید.

ورود به سامانه مالیات بر حقوق الکترونیکی

 • در صورت مطابقت تعداد نفرات روی گزینه عملیات و خلاصه لیست به ترتیب کلیک کرده و در صورت مطابقت کامل اطلاعات نسبت به تائید اقدام نمایید. توجه داشته باشید که ابتدا کلیه اطلاعات و خطا ها را بررسی و مرتفع سازید. در صورت تائید نهایی اطلاعات امکان اصلاح مجدد وجود نخواهد داشت.

مالیات حقوق

 • در صورت عدم وجود خطا، پس از کلیک بر روی عملیات، عبارت ذیل برای شما نمایش داده می شود:

ارسال لیست حقوق و دستمزد مالیاتی

 • برای کنترل مجدد و جلوگیری از بروز اشکال احتمالی حتما یکبار نیز بر روی گزینه خطاهای فایل ها و خلاصه لیست کلیک کرده و اطلاعات را کنترل نمایید.

لیست مالیات حقوق

از ما درباره ارسال لیست مالیات بر حقوق  بپرسید! پاسخ می‌دهیم

در این مقاله به صورت تصویری و جامع درباره ارسال لیست مالیات حقوق صحبت کردیم. اگر هنوز هم درباره لیست مالیات حقوق و ارسال لیست مالیات سوال یا ابهامی دارید، کافی است در زیر همین صفحه برای ما کامنت بگذارید. البته مطالعه مقالاتی مثل موارد معاف از مالیات حقوق به شما کمک می‌کند تا به صورت کامل بر بحث «مالیات حقوق» مسلط شوید.

سپیدار سیستم با ارائه یک بستر کامل از محصولات و خدمات مرتبط با حسابداری به شما کمک می‌کند تا با استفاده از فناوری، به بهترین شکل ممکن سازمان خود را مدیریت کنید. برای استفاده از نرم افزار حسابداری بازرگانی، شرکتی و خدماتی کافی است با ما تماس بگیرید. همکاران ما پاسخگوی سوالات و ابهامات شما هستند.

سیستم حقوق و دستمزد سپیدار سیستم

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های مالی و اداری هر شرکتی است.

 • اطلاعات کارکنانتان را ثبت کنید
 • دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات را با فرمت‌های مورد پذیرش بیمه تامین اجتماعی و دارایی مطابق با آخرین تغییرات قانونی تهیه نمایید
 • مالیات حقوق را به چهار روش محاسبه کنید
 • سیستم حقوق و دستمزد را به سیستم ورود و خروج کارکنان وصل کنید
 • اقساط ماهانه، مانده وام و خالص پرداختی حقوق کارکنانتان را پس از انجام محاسبات به آن‌ها اطلاع دهید.
 • و …

برای آشنایی رایگان با نرم افزار فرم روبرو را تکمیل نمایید تا همکاران ما جلسه هماهنگی را تنظیم کنند.

رادیو مالی


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید57 دیدگاه برای ”ارسال لیست مالیات حقوق + ورود به سامانه مالیات بر حقوق

 1. محمد

  سلام و وقت بخیر
  برای شرکت پیمانکاری که در یک ماه دو لیست بیمه باید تنظیم کند(برای هر پروژه یک لیست) نحوه ثبت لیست ها در سامانه مالیات حقوق دارایی چگونه است؟آیا باید بصورت تجمیعی باشد؟یا جداگانه؟ در صورتی که جداگانه باید ارسال شود نحوه ثبت لیست چگونه خواهد بود چراکه در سایت برای هرماه یکبار میشود لیست ارسال کرد.ممنون میشم درصورت اطلاع راهنمایی بفرمایید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در سامانه مالیات حقوق فقط یک لیست وجود دارد بنابراین بصورت تجمعی بایستی ارسال شود.

 2. کوهی

  با سلام و تشکر
  برای دریافت قبض تبصره ماده 86 راهنمایی بفرمایید. آیا بدون ارسال فایل می توانیم قبض دریافت کنیم؟
  و اگر تاکنون برای دریافت قبض فایل ارسالی با فرمت کاملا اشتباهی بوده باشد و تائید نهایی شده ولی خطا دارد چطور می توانیم اصلاح کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. لطفا به شعبه مورد نظر مراجعه کنید. بهتر شما را راهنمایی می کنند.

 3. هومان مدنی

  سلام
  آیا مبلغ حق بیمه درمان تکمیلی و درصدی از حق بیمه تامین اجتماعی را میشود در زمان تنظیم لیست کسر و سپس نسبت به ارسال لیست اقدام کرد ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام
   حق بیمه درمام تکمیلی موضوعی کاملا مجزا از حق بیمه اجباری است بنابراین تا جایی که بنده میدانم و برخورد کردم چنین تجمیعی هم ایراد قانونی دارد هم ایراد ماهوی

   1. داوود وثوق

    سلام…ماسال98تغییر نام داشتیم واین 2سال لیست حقوقی رد نکردیم..درضمن دفاتر قانونی سال 98 راهم ارسال نکردیم…لطفا راهنمایی کنید

    1. سپیدار سیستم

     سلام. در حال حاضر عدم ارائه دفاتر و صورت حساب های قانونی هرکدام شامل 20% جریمه است. در این زمینه با یک مشاور مجرب مشورت کنید.

 4. مونا

  سلام روزتون بخیر چطور میتونم تو سال جدید حقوق پرسنل رو تغییر بدم و لیست رو رد کنم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر منظور شما در نرم افزار است، برای تغییر حکم بایستی فرم قرار جدید را انتخاب کرده و اصلاح قرارداد جدید را انتخاب کنید.

 5. فربد

  سلام مالیات بر حقوق رو پایان سال محاسبه و پرداخت میکنن یا همون ماه ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به روش تعدیل مالیات برمیگردد. ولی بصورت کلی مالیات ماهیانه بر حقوق تعلق میگیرد.

 6. maryam

  سلام وقت بخیر
  برای تهیه مالیات حقوق در قسمت تنظیمات حقوق و دستمزد سپیدار، تب کارکرد قانونی بیمه و مالیات شامل چه چیز های میشه؟من همه عوامل رو به صورت ورود دستی وارد کرده ام.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تاثیر کارکرد محاسباتی مثل کارکرد نقش مثبت و غیبت نقش منفی

 7. محسن

  برای دریافت نام کاربری و کلمه عبور برای اولین بار حتما باید به اداره مالیات مراجعه کرد یا اینترنتی هم میشه

  1. حمید

   سلام
   من موقعی رد کردن لیست مالیات آبان ۹۹ کپی از لیست ماه قبل زدم و تاریخ تخصیص حقوق به اشتباه 99/07/30 ثبت شده، نمیشه اصلاحش کرد؟ حالا اشتباه رد شده مشگلی پیش میاره؟

 8. امید توفیقی

  سلام و تشکر.
  آیا مودیان گروه سوم نیز باید از همین طریق اقدام کنند؟
  آیا از اواسط سال نیز میشود لیست را ارسال کرد یا حتما باید از ابتدای سال باشد؟
  لطفا در مورد 4 گزینه موجود هنگام ارسال فایل کمی بیشتر توضیح دهید.متشکرم

 9. maryam

  سلام من تو قسمت حقوق بگیران یه نفرو ترک کار زدم و بعد تو لیست ماه اسمش هست و وقتی تو قسمت ویرایش میرم نمیتونم ویرایش کنم مبلغ حقوقشو صفر کنم باید چیکار کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 10. غفوری

  سلام. بعد از ثبت و ارسال حقوق کارکنان، آیا این سامانه خودش مالیات متعلقه هر کس و جمع نهایی را محاسبه میکنه یا خودمون باید محاسبه کنیم و ثبت کنیم؟

   1. ریحانه

    سلام لطفاً میشه بگین من تو خلاصه لیستم تعداد نفرات و حقوق نمیاد ولی زده ک فایل های شما پردازش شده و …آیا تایید نهایی رو بزنم درسته یا نه باید تو خلاصه لیست اطلاعات بیاد و باید چیکارکنم؟!

    1. سپیدار سیستم

     سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 11. معصومه

  سلام وقت بخیر در صورتیکه مبلغ مالیات متعلقه به کلیه پرسنل صفر باشد باز هم نیاز به ارسال لیست مالیات هست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله وگرنه مشمول جریمه ماده 197 می شوید

 12. یکتا

  سلام وقت بخیر در خلاصه لیست در قسمت نحوه پرداخت گزینه ارائه لیست بدون پرداخت مالیات چه زمانی استفاده می شود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. زمانی که هیچ کدوم از پرسنل ما مشمول پرداخت مالیات نیستند.

 13. حبیبی

  سلام. چندوقتی است روشهای پرداخت مالیات حقوق در سامانه مالیات متفاوت شده.
  کدام روش در نحوه پرداخت برای پرداخت از طریق صدور قبض با شناسه قبض و شناسه پرداخت باید انتخاب شود؟

  دوره قبلی روش واریز نقدی انتخاب شد و یک قبض صادر کرد که فاقد شناسه بود و فقط با مراجعه به شعب بانکی یا دستگاه بارکدخوان قابلیت پرداخت دارد

 14. فاطمی

  سلام
  با توجه به اینکه شرکت ثبت در منطقه آزاد تجاری هست، باز لازم هست که لیست مالیات بر حقوق ارسال گردد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. برای پاسخ به این پرسش ها باید به چند نکته توجه داشت از جمله آنکه قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در ماده ۱۳ ، اشتغال به فعالیت در منطقه آزاد را مشمول معافیت مالیاتی دانسته نه ثبت شرکت در منطقه ازاد را و دیگر اینکه امکان ثبت شعبه یا نمایندگی برای یک شرکت با توجه به بند های ۷ و ۸ ماده ۱ ضوابط ثبت شرکت ها در مناطق آزاد ( مصوب ۱۳۷۴ ) وجود دارد.

 15. مرادی

  نه هیچ مشکلی به وجود نمیاد ملاک برای دارایی اون کد رهگیری و تاریخی که آخر صحفه برات میخوره نگران نباش

 16. امیر

  سلام
  آیا کارگاهی با یک کارگر حداقلی بگیر که مشمول مالیات نمیشه هم باید لیست مالیات حقوق رد میشده؟
  و حالا که رد نشده باید چیکار کرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر در لیست مجموعه های معاف از مالیات نیستید، باید پرداخت کنید.

 17. تیام

  سلام برای کسسی ک اول ماه ترک کار میخوره و هیچ حقوقی نداره باید تو لیست مالیات اسمش بیاریم؟

 18. نادری

  در خصوص خلاصه لیست در صورتی که کل سال قسمت پرداخت و نحوه پرداخت به اشتباه مبلغ کل حقوق پرداختی نوشته شده باشه باید چیکار کرد؟ در واقع هیچ کدام از لیست های حقوقی دارای مالیات نبودن ولی اشتباها در ارسال لیست حقوق هر ماه مبلغ کل پرداختی بابت حقوق در قسمت پرداخت نوشته شده.

 19. سید محسن

  سلام
  به حق اولاد و عیدی و سنوات و بن و مسکن و اضافه کار مالیات تعلق میگیرد؟
  یا فقط به پایه حقوقی؟

 20. سید محسن

  من پایه حقوقم 34000000 ریاله
  با بن و مسکن و اضافه و اولاد و … تا 52000000 ریال میشه
  مالیات دارم یا ندارم ؟
  با تشکر

 21. mehri

  سلام وقت بخیر
  در لیست حقوق در بخش جمع ناخالص حقوق و دستمزد مستمر نقدی ماه جاری باید مبلغ پرداختی حقوق ثبت بشه؟

 22. محبوبه

  سلام لظفا بمن بگید چگونه اعداد حقوق را که در سال جدید عوض شده تغییر بدم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 23. وحید تاجیک

  در زمان تنظیم لیست مالیات بر حقوق و تعریف حقوق بگیر جدید پیغام میده کد ملی ثبت نشده چیکار باید بکنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در تعریف طرف حساب کدملی کارمند رو وارد کنید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *