آموزش سیستم حقوق و دستمزد سپیدار همکاران سیستم


حقوق و دستمزد نشان دهنده سهم نیروی کار انسانی در تولید محصولات و ارائه خدمات بوده و یکی از مهم‌ترین هزینه‌های عملیاتی اکثر شرکت‌ها می‌باشد.

با توجه به اینکه هزینه‌های حقوق و دستمزد سهم بزرگی از هزینه‌های یک سازمان را تشکیل می‌دهد محاسبه دقیق و به هنگام حقوق و مزایای کارکنان از اهمیت به خصوصی برخوردار است و همچنین باید سیستم حقوق و دستمزد به صورتی طراحی گردد که به تمامی نیازهای یک سازمان پاسخ دهد.

سیستم حقوق و دستمزد سپیدار سیستم به گونه‌ای طراحی شده که تمامی گزارش‎‌های مربوطه را برای مدیران مالی ارائه می‌دهد و همچنین خروجی‌های مربوط به مالیات، بیمه و بانک را طبق آخرین فرمت‌های این سازمان‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

در این مقاله سعی شده است سیستم حقوق و دستمزد سپیدار به صورت کلی و جزئی گفته شود تا با امکانات این سیستم آشنایی کامل داشته باشید.

فهرست عملیات قابل انجام در حقوق و دستمزد سپیدار سیستم:

 • تعریف قرارداد کار کارکنان
 • ورود اطلاعات ماهانه کارکنان
 • تعریف عوامل‌های مختلف برای استفاده در فرمول دهی
 • تقسیط وام پرسنلی
 • تسویه حساب کارکنان
 • ورود اطلاعات استقرار کارکنان
 • اصلاح مانده مرخصی
 • تعریف شعب بیمه و مالیات
 • جداول مالیاتی
 • تنظیم عوامل (فرمول دهی برای عوامل تعریف شده)
 • تهیه لیست و دیسکت بیمه
 • تهیه لیست و دیسکت مالیات
 • تهیه دیسکت پرداخت بانک
 • گزارشات سیستمی حقوق و دستمزد سپیدار همکاران سیستم

قرارداد کار

 

قرارداد کار شامل مواردی از اطلاعات کارمندان است که مابین کارمند و کارفرما به صورت رسمی، موقت، پیمانی و یا روزمزد و …  تعریف و منعقد می‌شود. در قرارداد شامل تاریخ شروع به کار کارکنان، اطلاعات شخصی کارکنان، محل خدمت، شغل و مبالغ قابل دریافت در قبال کار انجام شده با کارمند بسته می‌شود.

 قرارداد کار کارکنان در سپیدار همکاران سیستم

 

قرارداد کار در سپیدار سیستم را به دو نوع استخدام و اصلاح قرارداد می‌توان دسته‌بندی کرد:

* قرارداد جدید برای مواقعی است که سیستم حقوق دستمزد برای اولین بار برای آن کارمند تعریف می‌کنیم و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* قرارداد اصلاحی برای مواقعی است که در یک تاریخی در اطلاعات کارمند و مبالغ تعریف شده اصلاح باید انجام بشود. مثلاً در ماه اول حقوق پایه طبق توافق ما بین کارمند و کارفرما ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال بود ولی از ماه سوم برحسب ۱۳،۰۰۰،۰۰۰ لازم است محاسبه انجام بشود؛ برای اینکار باید قرارداد اصلاحی زده شود).

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

برای ثبت قرارداد جدید:

 

 • از منوی سمت راست وارد سیستم حقوق و دستمزد شده و در قسمت عملیات ” قرارداد جدید” را اجرا کنید.
 • می‌توانید کارمند را از سلکتور روبروی نام کارمند باز کرده و کارمند مورد نظر را انتخاب کنید.
 • از صفحه باز شده، می‌توانید تاریخ صدور قرارداد (تاریخ شروع محاسبه) تاریخ خاتمه، محل خدمت، مرکز هزینه، شغل و در تب حقوق و مزایای ثابت، مزایایی که قرار است به کارمند به صورت ثابت در طی یک ماه پرداخت شود را وارد کنید (حقوق پایه، حق مسکن، حق اولاد، بن کارگری و …) و می‌توانید در تب سایر اطلاعات گروه مالیاتی و تیک مشمول بیمه را هم انتخاب کنید تا سیستم حقوق برحسب این اطلاعات وارد شده محاسبه حقوق انجام بدهد.
 • در همین قسمت هم می‌توانید اگر کارفرما باشد که طبق قانون کار و بیمه کارفرما، تیک معاف از بیمه بیکاری را زد و اگر هم پرسنلی از جمله شغل‌های سخت و زیان آور باشد تیک این گزینه را هم بگذاریم تا در لیست و دیسکت بیمه هم درج بشود.

نکته: برای اصلاح قرارداد و یا هر کدام از قسمت‌های قرارداد کار، بعد از محاسبه، باید قرارداد جدید باز شود و نوع قرارداد اصلاح شده، انتخاب شود تا از این تاریخ صدور قرارداد به بعد بر حسب تغییرات انجام شده محاسبه حقوق انجام شود.

اطلاعات استقرار جدید در سپیدار سیستم

 

استقرار ورود اطلاعات قبل از راه اندازی سیستم حقوق و دستمزد سپیدار می‌باشد اطلاعات استقرار را زمانی ثبت می‌کنیم که کارمند از بابت ماه‌های گذشته مانند کارکرد روزانه، کارکرد عیدی، سنوات گذشته و مانده مرخصی اطلاعات داشته باشد تا برحسب این اطلاعات محاسبه حقوق‌ ماه‌های بعد انجام شود.

برای ثبت اطلاعات استقرار

 

 • در سیستم حقوق و دستمزد، اطلاعات استقرار جدید را اجرا کنید.
 • کارمند مورد نظر را انتخاب کنید.
 • ماه استقرار را مشخص کنید مثلاً (۰۲/۹۷)
 • جمع روزهای کارکرد، جمع درآمد مشمول مالیات در ماه جاری، جمع مالیات پرداخت شده، سنوات، روزهای عیدی و همچنین مانده مرخصی قبل تاریخ استقرار را وارد کنید.

نکته: زمانی در اطلاعات استقرار، کارمند را نمایش می‌دهد که در قرارداد آن شخص تاریخ استخدام از تاریخ صدور قرارداد کمتر باشد.

اطلاعات ماهانه در سپیدار سیستم

 

برای ثبت اطلاعات روزانه و ماهانه کارکنان، از اطلاعات ماهانه برای این کار استفاده می‌کنیم

برای اینکار اطلاعات ماهانه را باز کنید سال و ماه مورد نظر را وارد کنید بعد در این صفحه اطلاعات کارکنان اعم از کارکرد روزانه، مساعده، کارکرد اضافه کاری، کارکرد کسر کار و …. را وارد می‌کنیم.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

نکته: در اطلاعات ماهانه فقط عامل‌هایی که از طبقه کارکرد و ورود دستی باشند قابل مشاهده است.

عامل جدید در سپیدار سیستم

 

برای ایجاد یک عامل حقوقی می‌توان از عامل جدید برای اضافه کردن عامل استفاده کرد:
آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

عامل جدید را از سیستم حقوق دستمزد کلیک کنید عنوان را وارد کنید (مثلاً حق آکورد) در عامل چهار نوع طبقه موجود است که شامل کارکرد، کسور، مزایا، تعهدات کارفرما که بسته به نوع عامل می‌توان برحسب این انتخاب کرد. طبقه مزایا به سه نوع قابل تقسیم است: قرارداد ثابت، محاسباتی، ورود دستی و اگر طبقه ما کارکرد باشد نوع قرارداد شامل: کارکرد روزانه، کارکرد ساعتی دقیقه و کارکرد درصدی می‌باشد.

نکته:

 • اگر بخواهیم این عامل را در قرارداد شخص به عنوان یک عامل ثابت تعریف بکنیم باید نوع عامل قرارداد ثابت باشد مثلاً (حقوق پایه) که مبلغ حقوق پایه بر حسب ۳۰ روز ثابت است در قرارداد کار مبلغ ۳۰ روز وارد می‌شود.
 • اگر بخواهیم عاملی باشد که خودش به خودی خود مبلغی ندارد و برای محاسبه از یک عاملی (قرارداد ثبات) استفاده می‌کند تا آن عامل محاسبه شود مثلاً اضافه کاری که نوع این عامل محاسباتی است که از مبلغ حقوق پایه استفاده می‌کند تا عامل اضافه کاری محاسبه شود.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

نکته: معین‌های مربوط به هر عامل در عوامل مربوطه تعریف می‌شود و تنها زمانی از این عامل می‌توان استفاده کرد که تیک فعال داشته باشند.

محاسبات:

 

برای انجام محاسبات حقوق، عیدی، بازخرید مرخصی، سنوات، ذخیره سنوات و ذخیره مرخصی از قسمت محاسبات استفاده می‌کنیم.

برای این کار از سیستم حقوق و دستمزد، محاسبات را اجرا و ماه مورد نظر را وارد کنید کارکنان را انتخاب و محاسبه را کلیک کنید. سیستم برحسب قرارداد ثبت شده و اطلاعات ماهانه داده شده و فرمول‌های تنظیم شده، محاسبه حقوق برای کارمندان را انجام می‌دهد.

برای تهیه فیش حقوقی، کارکنان را انتخاب و از بالای فرم تهیه فیش حقوق را کلیک کنید و همچنین برای صدور سند حسابداری هم از بالای فرم