آموزش سیستم حقوق و دستمزد سپیدار همکاران سیستم

آموزش سیستم حقوق و دستمزد سپیدار همکاران سیستم


حقوق و دستمزد نشان دهنده سهم نیروی کار انسانی در تولید محصولات و ارائه خدمات بوده و یکی از مهم‌ترین هزینه‌های عملیاتی اکثر شرکت‌ها می‌باشد.

با توجه به اینکه هزینه‌های حقوق و دستمزد سهم بزرگی از هزینه‌های یک سازمان را تشکیل می‌دهد محاسبه دقیق و به هنگام حقوق و مزایای کارکنان از اهمیت به خصوصی برخوردار است و همچنین باید سیستم حقوق و دستمزد به صورتی طراحی گردد که به تمامی نیازهای یک سازمان پاسخ دهد.

سیستم حقوق و دستمزد سپیدار سیستم به گونه‌ای طراحی شده که تمامی گزارش‎‌های مربوطه را برای مدیران مالی ارائه می‌دهد و همچنین خروجی‌های مربوط به مالیات، بیمه و بانک را طبق آخرین فرمت‌های این سازمان‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

در این مقاله سعی شده است سیستم حقوق و دستمزد سپیدار به صورت کلی و جزئی گفته شود تا با امکانات این سیستم آشنایی کامل داشته باشید.

فهرست عملیات قابل انجام در حقوق و دستمزد سپیدار سیستم

 • تعریف قرارداد کار کارکنان
 • ورود اطلاعات ماهانه کارکنان
 • تعریف عوامل‌های مختلف برای استفاده در فرمول دهی
 • تقسیط وام پرسنلی
 • تسویه حساب کارکنان
 • ورود اطلاعات استقرار کارکنان
 • اصلاح مانده مرخصی
 • تعریف شعب بیمه و مالیات
 • جداول مالیاتی
 • تنظیم عوامل (فرمول دهی برای عوامل تعریف شده)
 • تهیه لیست و دیسکت بیمه
 • تهیه لیست و دیسکت مالیات
 • تهیه دیسکت پرداخت بانک
 • گزارشات سیستمی حقوق و دستمزد سپیدار همکاران سیستم

قرارداد کار

قرارداد کار شامل مواردی از اطلاعات کارمندان است که مابین کارمند و کارفرما به صورت رسمی، موقت، پیمانی و یا روزمزد و …  تعریف و منعقد می‌شود. در قرارداد شامل تاریخ شروع به کار کارکنان، اطلاعات شخصی کارکنان، محل خدمت، شغل و مبالغ قابل دریافت در قبال کار انجام شده با کارمند بسته می‌شود.

قرارداد کار کارکنان در سپیدار همکاران سیستم

قرارداد کار در سپیدار سیستم را به دو نوع استخدام و اصلاح قرارداد می‌توان دسته‌بندی کرد:

* قرارداد جدید برای مواقعی است که سیستم حقوق دستمزد برای اولین بار برای آن کارمند تعریف می‌کنیم و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* قرارداد اصلاحی برای مواقعی است که در یک تاریخی در اطلاعات کارمند و مبالغ تعریف شده اصلاح باید انجام بشود. مثلاً در ماه اول حقوق پایه طبق توافق ما بین کارمند و کارفرما 10،000،000 ریال بود ولی از ماه سوم برحسب 13،000،000 لازم است محاسبه انجام بشود؛ برای اینکار باید قرارداد اصلاحی زده شود).

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

برای ثبت قرارداد جدید:

 • از منوی سمت راست وارد سیستم حقوق و دستمزد شده و در قسمت عملیات ” قرارداد جدید” را اجرا کنید.
 • می‌توانید کارمند را از سلکتور روبروی نام کارمند باز کرده و کارمند مورد نظر را انتخاب کنید.
 • از صفحه باز شده، می‌توانید تاریخ صدور قرارداد (تاریخ شروع محاسبه) تاریخ خاتمه، محل خدمت، مرکز هزینه، شغل و در تب حقوق و مزایای ثابت، مزایایی که قرار است به کارمند به صورت ثابت در طی یک ماه پرداخت شود را وارد کنید (حقوق پایه، حق مسکن، حق اولاد، بن کارگری و …) و می‌توانید در تب سایر اطلاعات گروه مالیاتی و تیک مشمول بیمه را هم انتخاب کنید تا سیستم حقوق برحسب این اطلاعات وارد شده محاسبه حقوق انجام بدهد.
 • در همین قسمت هم می‌توانید اگر کارفرما باشد که طبق قانون کار و بیمه کارفرما، تیک معاف از بیمه بیکاری را زد و اگر هم پرسنلی از جمله شغل‌های سخت و زیان آور باشد تیک این گزینه را هم بگذاریم تا در لیست و دیسکت بیمه هم درج بشود.

نکته: برای اصلاح قرارداد و یا هر کدام از قسمت‌های قرارداد کار، بعد از محاسبه، باید قرارداد جدید باز شود و نوع قرارداد اصلاح شده، انتخاب شود تا از این تاریخ صدور قرارداد به بعد بر حسب تغییرات انجام شده محاسبه حقوق انجام شود.

اطلاعات استقرار جدید در سپیدار

استقرار ورود اطلاعات قبل از راه اندازی سیستم حقوق و دستمزد سپیدار می‌باشد اطلاعات استقرار را زمانی ثبت می‌کنیم که کارمند از بابت ماه‌های گذشته مانند کارکرد روزانه، کارکرد عیدی، سنوات گذشته و مانده مرخصی اطلاعات داشته باشد تا برحسب این اطلاعات محاسبه حقوق‌ ماه‌های بعد انجام شود.

برای ثبت اطلاعات استقرار

 • در سیستم حقوق و دستمزد، اطلاعات استقرار جدید را اجرا کنید.
 • کارمند مورد نظر را انتخاب کنید.
 • ماه استقرار را مشخص کنید مثلاً (02/97)
 • جمع روزهای کارکرد، جمع درآمد مشمول مالیات در ماه جاری، جمع مالیات پرداخت شده، سنوات، روزهای عیدی و همچنین مانده مرخصی قبل تاریخ استقرار را وارد کنید.

نکته: زمانی در اطلاعات استقرار، کارمند را نمایش می‌دهد که در قرارداد آن شخص تاریخ استخدام از تاریخ صدور قرارداد کمتر باشد.

اطلاعات ماهانه در سپیدار

برای ثبت اطلاعات روزانه و ماهانه کارکنان، از اطلاعات ماهانه برای این کار استفاده می‌کنیم

برای اینکار اطلاعات ماهانه را باز کنید سال و ماه مورد نظر را وارد کنید بعد در این صفحه اطلاعات کارکنان اعم از کارکرد روزانه، مساعده، کارکرد اضافه کاری، کارکرد کسر کار و …. را وارد می‌کنیم.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار نکته: در اطلاعات ماهانه فقط عامل‌هایی که از طبقه کارکرد و ورود دستی باشند قابل مشاهده است.

عامل جدید در سپیدار

برای ایجاد یک عامل حقوقی می‌توان از عامل جدید برای اضافه کردن عامل استفاده کرد: آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

عامل جدید را از سیستم حقوق دستمزد کلیک کنید عنوان را وارد کنید (مثلاً حق آکورد) در عامل چهار نوع طبقه موجود است که شامل کارکرد، کسور، مزایا، تعهدات کارفرما که بسته به نوع عامل می‌توان برحسب این انتخاب کرد. طبقه مزایا به سه نوع قابل تقسیم است: قرارداد ثابت، محاسباتی، ورود دستی و اگر طبقه ما کارکرد باشد نوع قرارداد شامل: کارکرد روزانه، کارکرد ساعتی دقیقه و کارکرد درصدی می‌باشد.

نکته:

 • اگر بخواهیم این عامل را در قرارداد شخص به عنوان یک عامل ثابت تعریف بکنیم باید نوع عامل قرارداد ثابت باشد مثلاً (حقوق پایه) که مبلغ حقوق پایه بر حسب 30 روز ثابت است در قرارداد کار مبلغ 30 روز وارد می‌شود.
 • اگر بخواهیم عاملی باشد که خودش به خودی خود مبلغی ندارد و برای محاسبه از یک عاملی (قرارداد ثبات) استفاده می‌کند تا آن عامل محاسبه شود مثلاً اضافه کاری که نوع این عامل محاسباتی است که از مبلغ حقوق پایه استفاده می‌کند تا عامل اضافه کاری محاسبه شود.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

نکته: معین‌های مربوط به هر عامل در عوامل مربوطه تعریف می‌شود و تنها زمانی از این عامل می‌توان استفاده کرد که تیک فعال داشته باشند.

محاسبات:

برای انجام محاسبات حقوق، عیدی، بازخرید مرخصی، سنوات، ذخیره سنوات و ذخیره مرخصی از قسمت محاسبات استفاده می‌کنیم.

برای این کار از سیستم حقوق و دستمزد، محاسبات را اجرا و ماه مورد نظر را وارد کنید کارکنان را انتخاب و محاسبه را کلیک کنید. سیستم برحسب قرارداد ثبت شده و اطلاعات ماهانه داده شده و فرمول‌های تنظیم شده، محاسبه حقوق برای کارمندان را انجام می‌دهد.

برای تهیه فیش حقوقی، کارکنان را انتخاب و از بالای فرم تهیه فیش حقوق را کلیک کنید و همچنین برای صدور سند حسابداری هم از بالای فرم، صدور سند حسابداری را انجام دهید.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

نکته 1: اگر در ماه‎‌های گذشته محاسبه حقوق نشده باشد محاسبه انجام نمی‌شود و همچنین برای ویرایش قرارداد و یا اطلاعات ماهانه همان ماه باید محاسبات همان ماه برگشت داده شود و برگشت از محاسبات هم از قسمت محاسبات برگشت از محاسبه، زده شود.

نکته 2: برای برگشت از محاسبه، باید کلیه محاسبات ماه‌های بعد آن ماه انجام شده باشد تا برگشت از محاسبه این ماه انجام شود.

تقسیط وام پرسنلی

تقسیط وام پرسنلی برای قسط‌ بندی وام‌ها دریافتنی پرسنل انجام می‌شود. آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

برای این کار در سیستم حقوق و دستمزد تقسیط وام پرسنلی جدید را اجرا کنید نوع را “وام کارمندی” انتخاب کنید در قسمت “مربوط به” نوع وام جدید مثلاً با عنوان وام کارمندی را ثبت کنید و در این قسمت وارد کنید.

طرف مقابل (کارمند مورد نظر)، تاریخ دریافت وام و  مبلغ اصل وام را هم وارد کنید و از پایین فرم “ایجاد اقساط” را کلیک کنید فرم که باز می‌شود (طبق عکس پایین) مدت هر قسط، تعداد اقساط  و تاریخ شروع را مشخص و محاسبه و تایید کنید. تقسیط بندی وام انجام می‌شود و وقتی برای آن ماه محاسبه حقوق انجام شود در فیش حقوقی اعمال می‌شود.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار  

اصلاح مانده مرخصی در حقوق و دستمزد سپیدار

از فرم ” اصلاح مانده مرخصی” زمانی استفاده می‌کنیم که به هر دلیلی مانده مرخصی کارمندی اشتباه شده است از این فرم می‌توانیم مانده مرخصی کارکنان را اصلاح کرد تا از ماه‌های بعد طبق این اطلاحات انجام شده محاسبه مانده مرخصی انجام بشود.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار  

برای اصلاح مانده مرخصی کارکنان، مثلاً محاسبه حقوق فروردین ماه که انجام شد و بخواهیم از اردیبهشت طبق مانده مرخصی درست پیش برود اصلاح مانده مرخصی را از سیستم حقوق و دستمزد باز می‌کنیم. در این فرم در هر ماه دو ستون موجود است یکی مانده مرخصی اولیه: که مانده مرخصی تا این ماه را نمایش می‌دهد و ستون دوم که مانده مرخصی است می‌توانیم در این قسمت مرخصی تا پایان فروردین را وارد بکنیم.

نکته: مانده مرخصی که اصلاح شد از ماه بعد این اصلاحات اعمال می‌شود .  

تنظیم عوامل در حقوق و دستمزد سپیدار

فرم تنظیم عوامل برای تنظیم فرمول‌های حقوق دستمزد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تنظیم عوامل برای آن عامل‌هایی که از نوع قرارداد ثابت و محاسباتی هستند تنظیمات انجام می‌شود. در فرم تنظیم عوامل می‌توان برای عامل‌ها مشمول بیمه و مشمول مالیات انجام داد تا موقع محاسبه حقوق، بیمه و مالیات برای آن عامل در نظر بگیرد یا خیر.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

در تنظیم عوامل ستونی با عنوان “محاسبه کامل با کم‌ترین مقدار کارکرد مرتبط ” موجود است که اگر برای یک عاملی مثلاً حق غذا تیک گذاشته شود موقع محاسبه حقوق، سیستم دیگر به کارکرد وارد شده این شخص در اطلاعات ماهانه توجهی نمی‌کند و هر چی در قرارداد این شخص وارد شده باشد در فیش حقوقی درج می‌کند.

ستون مبنای محاسبه یعنی اینکه کارکرد این عامل از چه نوعی است مثلاً در حقوق پایه، کارکرد روزانه ضرب می‌شود نوع تعریف شده در کارکرد روزانه، روزانه است و باید در مبنای محاسبه روزانه انتخاب شود.

ستون ضریب ثابت یعنی اینکه فرمول ما آخر سر در چه چیزی ضرب شود مثلاً در اضافه کاری که باید 40 درصد حقوق روزانه باشد در 1.4 ضرب شود در ضریب ثابت 1.4 وارد می‌شود.

ستون عدد ثابت یعنی اینکه فرمول ما آخر سر به چه عددی بعلاوه بشود.

ستون نوع مخرج هم مخرج کسر در فرمول ما را نمایش می‌دهد که می‌تواند عدد ثابت باشد که ما تعیین کنیم عدد مخرج چی باشد می‌تواند روزهای ماه شود که سیستم بر حسب ماه‌ها مخرج را انتخاب بکند مثلاً در ماه‌های 31 روزه 31 در نظر گرفته می‌شود .

نکته: وقتی می‌خواهیم عاملی تعریف کنیم که مشمول بیمه و یا مشمول مالیات نشود باید از فرم “تنظیم عوامل” تیک مشمول بیمه و مشمول مالیات را برداریم.  

جدول مالیاتی در حقوق دستمزد سپیدار

کلیه کارکنانی که به هر شکلی حقوق دریافت می‌کنند و برای آنها عامل حقوقی تعریف شده است باید مقداری از حقوق خود را به عنوان مالیات به سازمان امور دارایی پرداخت بکنند. میزان حقوق هر فرد در هر سال متفاوت است که طبق بخشنامه، جدول مالیاتی به کلیه بنگاهای اقتصادی و کارفرمایان ابلاغ می‌شود که موظف هستند که مالیات هر فرد را کسر بکنند و به حساب دارایی واریز بکنند. (پیشنهاد می کنیم مقاله ای که تحت عنوان ارسال لیست مالیات حقوق آماده شده است را مطالعه نمایید)

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

برای تعریف جدول مالیاتی، در سیستم حقوق و دستمزد، جدول مالیاتی جدید را کلیک کنید صفحه مورد نظر طبق تصویر بالا که باز شد در قسمت عنوان مثلاً جدول مالیاتی 97 را تایپ کنید؛ تاریخ اجرای این جدول مالیاتی را مشخص کنید.

گروه مالیاتی از سه نوع شامل: گروه‌های مالیاتی عادی (100%)، مناطق محروم (50%) و معاف (0%) می‌باشد تشکیل شده است که با توجه به منطقه‌ای که در آن قرار داریم انتخاب می‌کنیم. از پایین فرم علامت مثبت را کلیک می‌کنیم و مبالغ را طبق مبالغی که سازمان دارایی ارائه کرده است وارد می‌کنیم.

نکته: اگر جدول مالیاتی مثلاً سال 97 وارد نشده باشد سیستم بر حساب جدول مالیاتی سال گذشته در محاسبه مالیات حقوق اعمال می‌کند.  

تنظیمات حقوق و دستمزد در سیستم حقوق و دستمزد سپیدار

در فرم تنظیمات حقوق و دستمزد، تنظیمات مربوط به بیمه، مالیات، بازخرید مرخصی، بازخرید سنوات و معین‌های مربوطه را می‌توان انجام داد. تنظیمات حقوق و دستمزد شامل تب‌های مختلفی است تب اول بیمه تامین اجتماعی است: آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

در تب بیمه تامین اجتماعی سقف روزانه بیمه (حقوق روزانه ضربدر 7)، نرخ بیمه سهم کارمند، نرخ بیمه سهم کارفرما، نرخ بیمه بیکاری و نرخ مشاغل سخت و زیان‌آور را وارد می‌کنیم تا هنگام محاسبه حقوق بر حسب این نرخ‌ها محاسبه بیمه انجام بشود.

در قسمت حساب‌های معین، می‌توانیم معین هزینه و قسمت معین بدهی بیمه را وارد بکنیم تا موقع سند حسابداری زدن این معین‌های بدهکار و بستانکار شود. در پایین فرم گزینه” عوامل مشمول بیمه بی‌تاثیر در مزد روزانه و ماهانه” وجود دارد که می‌توانیم عامل‌های مشمول بیمه را در این قسمت وارد بکنیم تا هنگام تهیه لیست و دیسکت بیمه، مبالغ محاسبه شده این عامل‌ها مثلاً (حق بن و حق مسکن) در قسمت ستون مزایای مشمول بیمه نمایش داده شود.

نکته: طبق قانون بیمه، اگر عامل‌هایی مانند بن و مسکن در لیست و دیسکت بیمه نمایش داده نشود سازمان بیمه جریمه در نظر خواهد گرفت. در تب مالیات می‌توانیم تنظیمات مربوط به مالیات و کارکرد بیمه و مالیات را انجام بدهیم: آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

گزینه “ضریب معافیت بیمه تامین اجتماعی از مالیات” همان ظریب معافیت بیمه از مالیات (7/2) می‌باشد. کارفرمایان می‌توانند با کسر این مبلغ از حق بیمه سهم بیمه شده نسبت به محاسبه مالیات کارمند شده و محاسبه حقوق و مالیات اقدام کنند.

در قسمت “کارکرد قانونی بیمه و مالیات”، کارکردهایی که به بیمه و مالیات در لیست و دیسکت بیمه و مالیات تاثیر بگذارد را وارد می‎‌کنیم.

در تب مرخصی، سقف مرخصی ماهانه حداکثر میزان مرخصی یک فرد است که به ازای یک ماه به هر فرد تعلق می‌گیرد. مثلاً طبق قانون 2.5 روز برای یک ماه، حق مرخصی یک کارمند می‌باشد. اگر در تنظیمات 2 روز و 3 ساعت و 40 دقیقه وارد شده باشد و اگر یک شخص بیشتر از این مرخصی استفاده کرده باشد مثلاً 3 روز، سیستم در گزارش‌گیری مانده مرخصی را نیم روز منفی نمایش می‌دهد و در ماه‌های بعد هم این مانده اعمال می‌شود.

حتی می‌توان در این صفحه حساب معین هزینه و بدهی را تعیین کرد تا هنگام محاسبه بازخرید مرخصی از این معین‌ها استفاده کرد تا سند حسابداری صادر بشود.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

نکته 1: در هنگام محاسبه بازخرید سنوات، سیستم عامل‌هایی را مد نظر قرار می‌دهد تا مرخصی یک شخص محاسبه شود؛ مثلاً برای محاسبه باید حقوق پایه و یا دیگر عامل‌ها قرار داده شود تا محاسبه مانده مرخصی انجام شود. این عامل‌ها در قسمت صفحه تنظیمات حقوق و دستمزد، تب مرخصی می‌توان وارد کرد در همین فرم در قسمت “عوامل موثر در مبنای بازخرید و ذخیره مرخصی” می‌توان حقوق پایه و یا حق مسئولیت را وارد کرد تا سیستم بر حسب این دو تا عامل محاسبه مانده مرخصی را انجام بدهد.

نکته 2: سیستم سپیدار مانده مرخصی منفی را محاسبه نمی‌کند باید کاربر دستی محاسبه کند.

.در تب عیدی هم می‌توانیم مثل بقیه تب‌های دیگر، معین مربوط به عیدی را تنظیم کنیم

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

در این صفحه هم سقف عیدی و ضریب مبنای عیدی را وارد می‌کنیم که طبق قانون حداقل عیدی دو برابر حقوق پایه و حداکثر سه برابر می‌باشد ضریب مبنای عیدی هم اگر 2 وارد بکنیم یعنی دو برابر حقوق پایه را در نظر بگیرد.

در تب سایر می‌توانیم معین‌های طرف بستانکار حقوق را در قسمت “حساب معین حقوق پرداختنی” مشخص بکنیم تا هنگام صدور سند حسابداری حقوق و عیدی این معین به تفصیلی کارمند بستانکار شود.

نکته: اگر بخواهیم مرخصی استفاده شده و مانده مرخصی کارمند در فیش حقوق نمایش داده شود می‌توانیم تیک گزینه “نمایش مرخصی رفته و مانده مرخصی حقوقی” را در تب سایر بگذاریم.

خروجی‌هایی که سیستم حقوق و دستمزد سپیدار ارائه می‌دهد شامل لیست و دیسکت بیمه، لیست و دیسکت فایل مالیات، لیست و دیسکت پرداخت بانک می‌باشد که می‌توان فایل مورد نظر را از سیستم گرفت و در سایت بیمه تامین اجتماعی، سازمان امور دارایی و یا به بانک مورد نظر ارائه داد.

 

لیست و دیسکت بیمه در حقوق و دستمزد سپیدار

طبق ماده 39 قانون کار، کارفرما مکلف است حق بیمه کسر شده از پرسنل و همچنین سهم خود را حداکثر تا آخرین روز ماه بعد به سازمان بپردازد. مثلاً حق بیمه برج 1 را باید در پایان برج 2 به بیمه تامین اجتماعی ارائه بدهیم. همچنین صورت مزد یا حقوق بیمه شدگان را به ترتیبی که در آیین نامه تنظیم و ارسال صورت مزد که به تصویب شورای عالی سازمان تامین اجتماعی رسیده است به سازمان ارایه نماید.

برای تهیه لیست و یا دیسکت بیمه در سیستم حقوق و دستمزد، لیست/دیسکت بیمه را کلیک کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود سه تا گزینه: لیست بیمه، لیست خلاصه بیمه و دیسکت بیمه نمایش داده می‌شود.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

 • در لیست بیمه می‌توانیم یک لیست از بیمه‌‎های محاسبه شده را به صورت کامل مشاهده کرد.
 • در لیست خلاصه بیمه می‌توان یک لیست خلاصه از جمع بیمه‌های محاسبه شده را مشاهده کرد.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

 • دیسکت بیمه برای تهیه فایل‌های بیمه برای ارسال به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد برای این کار فرم لیست / دیسکت بیمه را اجرا کنید و گزینه دیسکت بیمه را کلیک کنید و شعبه بیمه را که انتخاب کردیم و ماه مورد را زدیم اجرا را کلیک کنیم تا فایل مورد نظر بیمه در مسیر کامپیوتر ذخیره بشود.
 • لیست و فایل مالیات یا فایل الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق

قبل از سال 96 برای تهیه فایل مالیات باید از قسمت لیست /فایل مالیات برای تهیه فایل استفاده می‌کردیم ولی از اوایل سال 96 به دلیل تغییراتی که سازمان دارایی در فایل مالیات خود داد سپیدار سیستم هم بر حسب همین تغییرات فایل مالیات حقوق، تغییرات را در گزینه‌ای به نام فایل الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق ارائه داد.

برای تهیه فایل مالیات باید گزینه فایل الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق را اجرا کنیم ماه مورد نظر را وارد می‌کنیم و شعبه دارایی را انتخاب می‌کنیم و فرم مورد نظر را پر و اجرا را کلیک می‌کنیم سیستم 3 تا فایل به نام‌های WP ،WH و WK را ایجاد می‌کند.

آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

 • در WP اطلاعات ریز یک کارمند، اعم از نام و نام خانوادگی، شماره بیمه، محل خدمت، تاریخ استخدام، نوع استخدام، مدرک تحصیلی و …. نمایش داده می‌شود.
 • در WK سال، ماه، بدهی مالیاتی ماه جاری، بدهی مالیاتی تا ماه گذشته، نحوه پرداخت، کد نام بانک، تاریخ ثبت در دفتر روزنامه درج می‌شود.
 • در WH اطلاعات ریز محاسبات مالیات اعم از کد ملی، تعداد ماه‌ه­ای کارکرد واقعی از ابتدای سال جاری، نوع ارز، نوع تسعیر ارز، تاریخ شروع به کار، تاریخ ترک کار، وضعیت کارمند، ناخالص حقوق و دستمزد مستمر نقدی ماه جاری- ریالی، پرداخت­‌های مستمر معوق که مالیاتی برای آن­ها ثبت نشده است، پرداخت مزایای غیر مستمر غیر نقدی ماه جاری، عیدی و مزایای پایان سال و … درج می‌شود.

بعد از اینکه این سه تا فایل ایجاد شد در سایت سازمان امور مالیاتی بار گذاری می‌شود.

نکته: فایل wp موقعی که تغییراتی در اطلاعات کارمند ایجاد نشده باشد، شکل نمی‌گیرد. اگر از یک تاریخی یک پرسنل جدید ایجاد شود فایل wp هم ایجاد می‌شود.

لیست / دیسکت بانک در حقوق و دستمزد سپیدار

در لیست و دیسکت بانک می‌توان گزارش و دیسکت مربوط به بانک مورد نظر را تهیه کرد و آن فایل را به بانک ارائه نمود تا بر حسب آن فایل مبالغ به حساب کارکنان واریز بشود. آموزش حقوق و دستمزد سپیدار برای این کار در سیستم حقوق و دستمزد، لیست و دیسکت بانک را کلیک می‌کنیم. نوع خروجی که این گزینه در اختیار ما قرار می‌دهد شامل:

 • لیست پرداخت، که یک لیست از پرداخت‌ها، همراه با نام و نام خانوادگی و مبالغ خالص را نمایش می‌دهد.
 • لیست پرداخت بانک، که لیست همراه با نام و نام خانوادگی، شماره حساب، شعبه، خالص حقوق، خالص عیدی، خالص بازخرید سنوات و مرخصی و جمع را نمایش می‌دهد.
 • دیسکت پرداخت، فایل پرداخت جهت ارائه به بانک را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا از این طریق بانک مبلغ را به شماره حساب کارکنان واریز نماید. در دیسکت پرداخت که خروجی با پسوندهای مختلف بانک ارائه می‌‌شود.

برای گزارش گیری‌ها از حقوق‌های محاسبه شده از مرور حقوق و لیست‌های حقوق استفاده می‌کنیم در گزارش مرور حقوق ستون‌هایی شامل محاسبات حقوق که تمامی محاسبه‌های انجام شده را در این قسمت می‌توان مشاهده کرد.

تب اطلاعات ماهانه، اطلاعاتی که قبلاً اطلاعات پرسنل در اطلاعات ماهانه وارد شده است را نمایش می‌دهد. تب محاسبات عیدی، اگر عیدی محاسبه شده باشد نمایش می‌دهد. در تب ذخیره سنوات، ذخیره مرخصی، بازخرید مرخصی و بازخرید سنوات محاسبه‌های مربوط به این‌ها اگر انجام شده باشد ریز محاسبات را نمایش می‌دهد. تب کارت مرخصی، مرخصی‌های استفاده شده و مانده مرخصی‌ها را نمایش می‌دهد. تب محاسبات حقوق تکمیلی، علاوه بر محاسبات انجام شده، مبلغ درج شده در قرارداد را هم به صورت یک لیست در اختیار کاربران قرار می‌دهد. آموزش حقوق و دستمزد سپیدار

لیست‌های حقوق

در لیست‌های حقوق هم می‌توانیم گزارش‌ها و ستون‌ها را به دلخواه خودمان تنظیم بکنیم تا بر حسب این‌ها گزارش حقوق را دریافت بکنیم.  

جهت مشاهده دموی سیستم حقوق و دستمزد سپیدار همکاران سیستم بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

دریافت دموی رایگان نرم افزار سپیدار همکاران سیستم


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 26 میانگین: 3.9]


74 دیدگاه برای ”آموزش سیستم حقوق و دستمزد سپیدار همکاران سیستم

 1. اکرم

  سلام
  چطوری میشه‌ سنوات ماهیانه رو‌ بدون اضافه شدن به مزد روزانه در لیست بیمه، بصورت ماهیانه‌ به حقوق اضافه کرد؟

 2. مرتضی سروستانی

  سلام
  من یه قرارداد جدید ایجاد کردم ولی اطلاعاتش توی لیست کارمندها و قراردادها نمیاد
  تفصیلی هم واسش ایجاد شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سپیدار سیستم

   سلام وقت شما بخیر. لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید: 02181022444

 3. محمد

  سلام وقت شما بخیر
  چطور میتوان در سیستم حقوق و دستمزد سپیدار، روند حقوق را فعال نمود؟

 4. عرفان

  سلام وقت بخیر
  در کدینگ سپیدار کسر کار نیست
  کجا باید این حساب رو درج کنم و ماهیت این حساب بستانکار است یا بدهکار
  و در زمان پرداخت حقوق و دستمزد تراز این حساب صفر می شود یا خیر در یک مانده حساب باقی می ماند

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگه معین مرتبط تو درختواره حساب نیست باید همانجا تعریف شود.
   کسر کار از حقوق و دستمزد پرداختنی کم‌میشه
   پایان سال هم صفر میشه

 5. لیلیت

  سند پرداخت حقوق چگونه ثبت میشود؟
  قطعا نباید سند پرداخت حقوق دستی ثبت بشود.

  1. سپیدار سیستم

   سلام
   باید به این شکل عمل شود:
   دریافت و پرداخت اعلامیه پرداخت به سایر
   طرف مقابل یک حساب واسط
   بعد ثبت اطلاعات چک
   در سند کافیست مبلغ حقوق پرداختی به تفکیک حساب تفصیلی بدهکار ودر نهایت معین واسط بستانکار شود

 6. سروش

  ممنون از راهنماییتون
  یه سوال دیگه داشتم
  سوال دیگه یک پرسنل ما حقوق و مزایاشون 60.021.990 ریال. با اینکه نسخه نرم افزار 5.5.5 می باشد و جداول مالیاتی 1400 نیز اضافه شده ولی کسر مالیات رو اشتباه 5.255.824 محاسبه کرده در حالیکه طبق معافیت مالیاتی 40.000.000 ریالی باید 10% مبلغ 20.021.990 محاسبه شود که می شود 2.002.199 ریال. این اشتباه را چگونه برطرف کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مکررا از راهنمایی هاتون کمال تشکر را دارم.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. کاربر گرامی برای بررسی دقیقتر موضوع لطفا با تیم‌پشتیبانی تماس حاصل نمایید

 7. سروش

  ممنون از راهنماییتون
  یه سوال دیگه داشتم
  در سپیدار عوامل بن مسکن و کارگری به مخرج کسری کار تقسیم شده است. الان در خرداد 31 روزه می باشد. وقتی فردی مثلا 4 روز کارکرد داشته باشد بن کارگری 600 تومن تقسیم 31 ضربدر4 می شود و این اشتباه می باشد اگر مخرج کسر را 30 کنیم سایر افرادی که 31 روز کار کردند میشود 620 تومن… راه حل این چیست؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. حق مسکن خواروبار برای تمامی ماه های سال (۳۱؛۳۰ و ۲۹) یکسان است چنانچه کارگری در طول یک ماه کمتر از یک ماه کارکرد داشته باشد نسبت به روزهایی که کار کرده محاسبه می شود

 8. سروش

  سلام و خدا قوت خدمت شما
  سوالم اینکه بنده حقوق و بیمه رو شناسایی کردم. بابت این لیست چک صادر میشود…. میخواستم بدونم چجوری باید حقوق تفصیلی همه رو با یک چک تسویه کرد؟
  پرداخت حقوق و پرداخت بیمه چگونه است؟
  ما برای حقوق و بیمه یک چک صادر میکنیم

  1. سپیدار سیستم

   علامیه پرداخت جدید/پرداخت سایر/طرف حساب انتخاب یک حساب واسط از نوع تفصیلی سایر/سپس اطلاعات چک پرداختی وارد گردد/بعد ثبت سند حسابداری را ویرایش کرده مبلغ حقوق پرداختی را به تفصیلی تک تک کارمندان بدهکار و معین واسط بستانکار

 9. محسن

  سلام
  آیا محاسبه حقوق و مزایا شامل حقوق ماهانه و بن و مسکن بر اساس کارکرد فرد محاسبه می شود؟
  مثلا فردی در یک ماه ٢٠روز کارکرد داشته آیا مبنای محاسبه همان ٢٠روز است یا کل ماه در نظر گرفته می شود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله متناسب با کارکرد و امکان تغییر آن نیز وجود دارد فرمول تمامی این عوامل در تنظیمات عوامل قابل مشاهده است

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر دستگاه پایوفای را خریداری کردید، نماینده موضوعات سخت افزاری را پیش می برد و پشتیبانی هم موضوعات نرم افزاری را.

 10. رضا

  سلام
  روز بخیر
  در سیستم سپیدار برای ارسال لیست بیمه، در فایل بیمه ایی که از نرم افزار استخراج گردیده است تاریخ سال 1310 درج میشود چطور میشود به سال 1400 تغییر داد
  در خلاصه لیست و لیست بیمه این مشکل وجود ندارد و فقط در فایل های خروجی این مشکل وجود دارد

  1. سپیدار سیستم

   لطفا برنامه خود را به اخرین نسخه موجود در باشگاه مشتریان سپیدار بروزرسانی کنید

 11. accm

  با سلام و عرض ادب
  نحوه بستن و انتقال ماژول حقوق و دستمزد به سال جدید مالی رو راهنمایی بفرمایید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ماژول حقوق فرایند بستن سال مالی ندارد
   کافی است در سال جدید برای هر کارمند تعریف قرارداد جدید
   از نوع اصلاح قرار داد ثبت گردد

   1. accm

    سلام
    آیا انتقال محاسبات و اطلاعات ماهانه و همچنین قراردادهای سال قبل به سال مالی جدید درست است و چرا با تغییر در مبنای محاسبات سال جدید اطلاعات محاسباتی در دیتای سال قبل نیز تغییر می کند؟

    1. سپیدار سیستم

     ماژول حقوق فرایند بستن سال مالی ندارد
     کافی است در سال جدید برای هر کارمند تعریف قرارداد جدید از نوع اصلاح قرار داد ثبت گردد
     تنظیمات حقوق و دستمزد کلی بوده و بعد از محاسبات و صدور سند در صورت تغییر تنظیمات با برگشت محاسبات مطابق با تنظیمات جدید انجام میگیرد

  1. سپیدار سیستم

   سلام. برای اینکار بایستی از قسمت قرار داد برای هر کارمند تعریف قرارداد جدید،از نوع اصلاح قرار داد ثبت گردد
   به دلیل اینکه قرارداد های قبلی به دلیل شرکت در محاسبات امکان ویرایش ندارند

 12. مهدی حاتمی

  سلام. در سند حسابداری بعد از انجام محاسبات حقوق، ۳ کد و ۳ تفصیلی تماما مشترک که هیچ فرقی با هم ندارن رو چطور میشه که یه آرتیکل خورده بشه، مورد من درباره بیمه سهم کارفرما و بیکاری و کارمند هستش که در بستانکاری کد بیمه پرداختنی تامین اجتماعی خورد و در تفضیلی هم تامین اجتماعی درج شده و به غیر از عدد تماما همه چیز مشترک هستش و نیازی به این نیست که جدا باشن و تمام وجوه هم که باید به تامین اجتماعی پرداخت بشه، میشه راهنمایی بفرمایید که باید چیکار کنم. ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. احتمالا شعب بیمه شما متفاوت است. جهت بررسی بیشتر با تیم پشتیبانی تماس حاصل نمائید.

   1. عماد ضیاء

    سلام منظورشون اینه که چرا بیمه سهم کارفرما بیمه بیکاری و بیمه سهم کارمند جدا جدا ثبت میشه درخواست دارند که جمع این سه مورد یکجا ثبت بشه

 13. علیرضا

  سلام .جهت ارسال لیست سنوات کارگران به سیستم دارایی باید به کدام قسمت رفت ؟

  1. مرجان

   از اونجایی که دیگه به سنوات مالیات تعلق نمیگیره، پس ارسال لیست هم منتفی شدست

 14. حسین شبیهی

  سلام آیا میشه ردیف پیمان تعیین کرد و نصف لیست بیمه رو از ردیف پیمان ارسال کرد

 15. امیر میرزائی

  سلام وقت بخیر من خواستم محاسبه حقوق اسفند1399 روبزنم برام 29 روزه زد رفتم تو تقویم کاری ثبت کنم اجازه نداد. الان باید چه کاری انجام بدم تا محاسبات سیستم رو 30 روزه انجام بده .

 16. دلارام

  سلام . عدد حقوق و دستمزد روزانه نفرات من با لیست بیمه ی مورد تایید بیمه یکیه ولی مجموع ماهانه مغایرت میده و بیمه هر ماه برام جریمه میزنه . یعنی توی لیست من و بیمه هردوتا عدد حقوق روزانه یک عدده اما جمع 31 روزه سیستم من اشتباهه
  علت این مغایرت چیه ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   احتمالا فرمول محاسبه حقوق با مخرج ۳۰ روز به روزهای ماه تغییر داده شده
   و یا عوامل که بایستی مشمول بیمه باشند مانند اضافه کاری مشمول بیمه نشده

 17. علیرضا

  سلام داخل جدول مالیاتی مالیات رو تعرف کردم اما توی حقوق و فیش حقوق اعمال نمیکنه چه کاری باید انجام بدم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تاریخ اجرا جدول متناسب با تاریخ محاسبه باید باشد

 18. مهدی

  سلام وقت به خیر قابل توجه طراحان سپیدار و همکاران محترم. طبق رای دیوان عدالت اداری در سال 98، معافیت مالیاتی دو هفتم حق بیمه سهم کارمند، ملغی و همه حق بیمه سهم کارمند مشمول معافیت مالیاتی میشود برای این منظور در قسمت حقوق و دستمزد سپیدار در مسیر (عملیات-تنظیمات حقوق و دستمزد-مالیات-ضریب معافیت بیمه تامین اجتماعی) وارد شده و عدد 0.2857 (معادل دوهفتم) را به عدد 1 تغییر فرمایید. با آرزوی موفقیت شما.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. حتما این موضوع بررسی میشه اما این عدد از این قسمت قابل ویرایش است: سیستم حقوق و دستمزد / تنظیمات حقوق و دستمزد / تب مالیات / ضریب معافیت بیمه تامین اجتماعی از مالیات

 19. مهدی

  سلام وقت به خیر طبق رای دیوان عدالت اداری در سال 98 حق بیمه سهم هر کارمند به معافیت مالیاتی وی اضافه می شه آیا این موضوع در این سیستم لحاظ شده؟ خیلی ممنون

  1. سپیدار سیستم

   بله دو هفتم بیمه بعنوان معافیت مالیاتی در نظر گرفته می شود

   1. مهدی

    طبق رای دیوان عدالت اداری در سال 98 موضوع دو هفتم حق بیمه ملغی شده و به جای آن همه حق بیمه سهم کارمند به معافیت مالیاتی وی اضافه می شود. به نظرم در سیستم این موضوع در نظر گرفته نشده.

 20. امیر

  سلام آیا راهی وجود داره که مانده مرخصی به ماه بعد انتقال داده نشود ؟ یعنی در
  پایان هر ماه باقی مانده مرخصی را به صورت ساعت کار عادی تسویه و ساعاتی که اضافه بر سقف مجاز مرخصی فرد به مرخصی رفته به عنوان کسر کار از وی کسر شود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. برای تسویه مرخصی میتوانید از بازخرید مرخصی جهت پرداخت آن به کارمند استفاده نمایید

 21. فرناز

  لیست بیمه تهیه کردم ولی در لیست کارکرد پرسنل رو صفر زده بقیه موارد درست است
  در قسمت اطاعات ماهانه کارکرد هر شخص رو 31 زدم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. لطفا برنامه خود را به آخرین نسخه در باشگاه مشتریان بروز کرده و در صورت عدم رفع مشکل با پستیبانی در ارتباط باشید.

 22. زینب

  سلام
  در لیست بیمه فروردین ماه طبق 30 روز کارکرد اظهار می گردد در صورتی که در لیست حقوق کارکرد کارکنان را همه 31 روزه میزنیم علت چیست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. توی تنظیمات حقوق و دستمزد تب مالیات کارکرد موثر بیمه و مالیات هست. در آن قسمت باید کارکردهای موثر را چک کنید.

 23. فربد هاشمی

  سلام
  در برنامه حقوق و دستمزد از کدام قسمت می توان فیش حقوقی پرسنل را دریافت کرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در فرم محاسبات، بعد از محاسبه حقوق از بالای فرم، علامت پرینتر و فیش حقوق را انتخاب کنید.

 24. حسن دردشتی

  ممنون از اطلاعات کاملتون
  برای سفارش این سیستم از چه طریقی میتونیم اقدام کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. می توانید به سایت سپیدار مراجعه کنید و با یکی از نمایندگان مرتبط باشید. همچنین با واحد فروش سپیدار تماس بگیرید تا اطلاعات شما را دریافت کنند.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. می تونید با واحد آموزش سپیدار هماهنگ کنید. این کلاس ها در هر فصل برای کارآموزان سپیدار برنامه ریزی می شود.

 25. esmaeili

  سلام یه سوال داشتم
  در لیست حقوق یکی از پرسنل به صورت ساعتی است.موقعی که میخواهیم ساعت کارکرد رو بزنیم اخطار میده که سقف 220 ساعت در ماه بیشتر نمیشه زد.در صورتی که ایشون 280 ساعت کار کرده.
  ممنون میشم کمک کنید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. 220 ساعت متناسب با یک روز کاری هست.یعنی 7:20 دقیقه. اگر می خواهید این را تغییر بدهید، باید از تقویم کاری سال ساعت روزانه را تغییر بدهید.

  2. نیلوفر

   شما باید طبق قانون وزارت کار 220 ساعت بزنید و 60 ساعت بقیه را در قالب اضافه کاری بهشون بدید

   1. سپیدار سیستم

    سلام. خیر در حال حاضر امکان ایمیل فیش حقوقی در بستر هاست امکان پذیر است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.