نرم افزار حسابداری
محاسبه سنوات بر اساس قانون کار

حق سنوات چیست؟ آشنایی با پایه سنوات و نحوه محاسبه سنوات 98 و 99


سنوات چیست؟

سنوات پایان خدمت یا اصطلاحاً حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است. حق سنوات یا پاداش پایان خدمت مبلغی است که کارگر هنگام فراغت از کار از قبیل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و استعفا و… دریافت می‌کند و میزان آن معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی کارگر است.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال یکی از مهم‌ترین موارد کارمندان، کارگران و صاحبان کسب‌وکار پرداخت عیدی و سنوات است و این موارد کاملاً با توجه به پایه حقوق در نظر گرفته‌شده برای افراد، تعیین و پرداخت می‌گردد. حالا که می دانید سنوات چیست در ادامه به جزئیات بیشتری در مورد سنوات، پایه سنوات و بررسی نحوهٔ محاسبه سنوات در سال 98 می‌پردازیم.

قانون سنوات وزارت کار – مشمولین پرداخت و دریافت سنوات

کلیه کارگاه‌های که شامل قانون کار هستند وظیفه دارند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، به‌عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند. مبلغ پرداختی به هرکدام از کارمندان و کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر شود. حالا بد نیست به قانون سنوات وزارت کار و جزئیات قانون پرداخت سنوات بپردازیم.

قانون سنوات وزارت کار – مشمولین پرداخت و دریافت سنوات

طبق ماده 21 قانون کار؛ سنوات، مزایای پایان کار، حق سنوات و یا مزایای پایان خدمت، مبلغی معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی کارگران است که کارفرما باید به کارگران خود پرداخت کند. سنوات یا مزایای پایان کار، باید با خاتمه و یا فسخ قرارداد کار، به کارگر پرداخت شود. این مبلغ به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت مدت کارکردشان تعلق می‌گیرد و باید توسط کارفرما پرداخت شود.

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

در پاسخ به این سوال باید توضیح دهیم که سنوات یا همان حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که در هر شرایطی کارفرما باید نسبت به پرداخت آن به کارگر اقدام کند. سنوات با خاتمه کار و یا فسخ قرارداد کار به کارگر پرداخت می شود و این حق حتی به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت کارکرد آن ها تعلق می گیرد. صحبت هایی در این مورد وجود دارد که اگر کارگری کار خود را ترک کند سنوات به وی تعلق نمی گیرد؛ در صورتی که اینطور نیست.

نکته جالب تر این است که زمانی که در قرارداد شرطی در این مورد قید می کنند و رضایت کارگر را مبنی بر عدم دریافت سنوات می گیرند نیز اشتباه است.

البته منشا این اشتباه دستور العملی است که مدتی پیش وزارت کار صادر کرد و در آن قید شده بود که کارگری اگر ترک کار کند کارفرما ملزم به پرداخت سنوات به وی نیست. لازم به ذکر است که این دستور العمل در حال حاضر باطل شده است و کارفرما ملزم به پرداخت سنوات بر اساس قانون جدید سنوات است.

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

سنوات سال ۹۸

پایه سنوات سال 98 مانند سال‌های دیگر، مبلغی است که بر اساس شرایطی، به مزد کارگران قانون کار اضافه می‌شود. پایه سنوات به کارگرانی که بیشتر از یک سال سابقه کار داشته باشند و یا یک سال از آخرین دریافت پایه سنوات آنان در آن کارگاه گذشته باشد تعلق می‌گیرد.

مثلاً برای فردی که از سال 85 با حداقل حقوق دستمزد مشغول به کار بوده، جمع پایه حقوق و پایه سنوات وی در سال 99، حداقل مبلغ روزانه ۶۴۱.۶۹۸ ریال است. همچنین اگر ماه گرد برای دریافت پایه سنوات 99 اتفاق نیفتاده باشد مبلغ روزانه ۲۳.۳۳۳ ریال از مبلغ بالا (۶۴۱.۶۹۸ ریال) تا زمان رسیدن به سالگرد استخدامی باید کسر گردد.

فرمول محاسبه سنوات سال 99 کارگران (سال 98، سال های پیشین و پیش رو)

فرمول محاسبه سنوات کارگران به‌صورت زیر است:

سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

لازم به ذکر است که سنوات 98، 97 و سال های پیشین و سال های پیش رو نیز بر اساس همین فرمول محاسبه شده و خواهد شد.

پایه سنوات چیست و چه تفاوتی با حق سنوات دارد؟

برای اینکه بدانید پایه سنوات چیست باید آن را با حق سنوات مقایسه کنیم. حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌ساله کاری دارند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌گردد. «پایه سنواتی» را می‌توان بخشِ حمایتیِ پایه حقوق نامید که عموماً برای جبران کردن حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می‌گردد.

پایه سنوات چیست و چه تفاوتی با حق سنوات دارد؟

این بخش از حقوق، در واقع قسمتی از حقوق پایه است که معمولاً با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت می‌گردد، هرچند می‌توان آن را به‌صورت چند ماه یک‌بار یا سالی یک‌بار هم پرداخت کرد. «پایه سنوات» یکی از مزایای جانبی دستمزد است و بااینکه هرسال تغییر می‌کند اما مطابق با آن دستمزد کارکنان زیاد نمی‌شود.

این مبلغ از طرف شورای عالی کار و به‌عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود زیرا از زمان‌های گذشته تاکنون بحث حقوق و دستمزد کارگران همواره داغ بوده و همیشه افرادی نگران این مسئله بودند. در ابتدای سال 70 قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق این قانون کارگران رسمی و یا غیررسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

یکی از معضل‌های کارگران فرق بین قراردادهای رسمی و قراردادهای غیررسمی است. مطابق با بخشنامه‌ای که از سوی وزارت کار در سال 92 منتشر شد دیگر تفاوتی بین سنوات کارگران قراردادی و رسمی وجود ندارد. هم کارگرانی که تسویه‌حساب کرده‌اند و هم آنانی که تسویه‌حساب نکرده‌اند، مشمول پایه سنوات می‌شوند حتی اگر فاصله‌ای بین کارکرد آن کارگران در کارگاه وجود داشته باشد.

کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند بر اساس فرمول مشخص‌شده در بخشنامه دستمزدی وزارت کار پایه سنواتی برای آن‌ها واریز می‌گردد؛ اما آن دسته از کارگاه‌هایی که فاقد طرح طبق بندی مشاغل هستند، به‌شرط آن‌که نیروی کار دارای سابقه یک‌ساله در آن کارگاه باشند (دائم و موقت) مشمول حق سنوات می‌شوند؛ اما حق سنوات و یا مزایای پایان کار به ازای هرسال کارکرد معادل یک ماه حقوق است که در پایان کار و یا زمان قطع همکاری به کارگران پرداخت می‌گردد.

نحوه محاسبه سنوات سال 98 با مثال

کارمندان شرکت‌های غیردولتی درصورتی‌که به مدت 12 ماه در شرکتی مشغول کار بوده‌اند، عیدی و محاسبه سنوات سال 98 آن‌ها به شرح ذیل است:

مبلغ عیدی و پاداش سال 98 معادل 60 روز «حداقل مزد قانونی مصوب» و حداکثر 90 روز «حداقل مزد روزانه مصوب» در همان سال موردنظر است؛ یعنی عیدی که در سال 98 پرداخت می‌شود، نباید از معادل هزینه 90 روز حداقل دستمزد روزانه قانونی در سال جاری بیشتر گردد.

با این حساب، طبق مصوب شورای عالی کار در اسفند ۹۸، حداقل دستمزد روزانه کارکنان مشمول قانون کار برای سال ۹۸ معادل ۵۰۵.۶۲۷ ریال در نظر گرفته شده است و حداقل دستمزد ماهیانه سال ۹۸ برای کارگران ۱۵.۱۶۸.۸۲۲ ریال است.

فرمول محاسبهٔ حداقل عیدی سال ۹۸ به‌صورت زیر است:

حداقل عیدی سال ۹۸ = ۶۰ x حداقل حقوق روزانه

و همچنین برای محاسبهٔ سقف عیدی سال ۹۸ باید از فرمول زیر استفاده کنیم:

حداکثر عیدی سال ۹۸ = ۹۰ x حداقل حقوق روزانه

با این حساب، حداقل عیدی پرداختی برای کارکنانی که یک سال کامل در واحد موردنظر مشغول به کار بوده‌اند، ۳۰، ۳۳۷، ۶۲۰ ریال و سقف عیدی سال ۹۸ هم ۴۵، ۵۰۶، ۴۳۰ ریال خواهد بود.

👈 توجه: طبق قانون تأمین اجتماعی عیدی و پاداش و حق سنوات شامل بیمه نمی‌شود و بیمه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

نحوه محاسبه سنوات سال 98 با مثال

نحوه محاسبه پایه سنوات

محاسبه سنوات بر اساس  جدول ارائه‌شده و به‌صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یک‌ساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال ۹۸ میزان سنوات را به‌صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×23.333) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق پایه ماهانه در سال دوم

چراکه مبلغ سنوات برای یک سال در سال ۹۸  برابر ۲۳, ۳۳۳ ریال است.

نحوه محاسبه حق سنوات

حقوق اصلی، بخش عمده‌ای از پرداخت کارفرما به کارگر است که در قبال انجام کار به وی پرداخت می‌شود. بسیاری از محاسبات از قبیل اضافه‌کار، کسر کار، سنوات خدمت، طلب مرخصی و افزایش حقوق برمبنای حقوق اصلی محاسبه می‌شوند.

منظور از حقوق اصلی چیست؟

مواردی هستند که در چندین ماه متوالی، همراه با حقوق اصلی به کارگر پرداخت می‌شوند؛ مانند:

 • حق اولاد
 • حق مسکن
 • حق ایاب‌وذهاب
 • فوق‌العاده‌های بدی آب‌وهوا
 • محرومیت از تسهیلات زندگی
 • محل خدمت
 • اشتغال خارج از مرکز
 • مرزی
 • شرایط محیط کار
 • نوبت‌کاری
 • کشیک
 • جذب

منظور از مزایای مستمر و غیر مستمر چیست؟

هر فرد شاغل ممکن است علاوه بر مزدی که به او تعلق می گیرد مبالغی را (نقدی یا غیر نقدی) از کارفرما دریافت کند. این پرداخت ها یا مزایا به دو گروه مستمر و غیرمستمر تقسیم می شوند. پرداخت ها و مزایای مستمر پرداخت هایی هستند که ماهانه به پرسنل اختصاص داده می شود و در حکم حقوقی هم ذکر می شوند مزایای مستمر شامل مزایای نقدی و غیر نقدی می باشد. مزایای غیر مستمر مزایایی هستند که بنا بر مناسبت خاص یا کارکرد خاص ممکن است به پرسنل اختصاص یابد. این مزایا ممکن است در برخی ماه های سال به فرد شاغل تعلق گیرد.

زمان خاتمه قرارداد کار و پرداخت سنوات توسط کارفرما

 • اخراج موجه شخص
 • ازکارافتادگی کلی
 • بازنشستگی
 • پایان کار در قراردادهای معین
 • استعفای کارگر
 • فوت بیمه‌شده
 • فسخ قرارداد مطابق متن قرارداد

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات

 • حق سنوات: به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه کاری در کارگاه دارند که اگر کارکرد یک سال باشد معادل همان یک سال و اگر حتی یک ماه باشد، باید یک دوازدهم آن به فرد پرداخت شود و کارگران برای پرداخت سنوات نیازی نیست یک سال کامل سابقه کاری داشته باشند. 
 • پایه سنوات: برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، در این صورت پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌شود.

 قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خواروبار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت‌کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. برای اطلاع از زیر و بم موارد مرتبط با پایه سنوات همراه ما باشید.

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

پیش از سال ۹۲ این تردید وجود داشت که پایه سنوات فقط به قراردادهای رسمی تعلق می‌گیرد و یا قراردادهای غیررسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند؟ طی بخشنامه‌ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد کارفرمایان نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

تسویه‌حساب سنوات پایه

مورد دیگری که موجبات نگرانی کارگران را فراهم آورده است مسئله تسویه‌ حساب آن‌هاست. در هر دو صورت به کارگران حق سنوات تعلق می‌گیرد و بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرده و طبق گروه‌بندی مشاغل، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط سابقه کار یک‌ساله دریافت کنند. در ادامه فرمول محاسبه سنوات را برای شما با ذکر یک مثال رایج آورده‌ایم.

جدول پایه سنوات روزانه

در ادامه شما جدولی را مشاهده می‌کنید که در سمت راست آن سال و در سمت چپ آن میزان پایه سنوات به ریال نوشته است و هرساله طبق این جدول سنوات کارگران محاسبه می‌گردد:

سال

پایه سنوات روزانه (ریال)

1369

60

1370

60

1371

60

1372

60

1373

60

1374

105

1375

125

1376

125

1377

150

1378

210

1379

380

1380

470

1381

580

1382

710

1383

900

1384

1020

1385

1250

1386

1250

1387

1250

1388

1250

1389

2000

1390

2000

1391

2500

1392

3000

1393

5000

1394

10000

1395

10000

1396

17000

1397

17000

 

 

 

 

 

 

 

برای محاسبه سنوات برای سال‌هایی غیر از سال اول باید از جدول مزد که توسط سازمان کار ارائه‌شده است استفاده کنید.

مواردی که در بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات ذکرشده

در قسمت‌های قبلی همه‌چیز را در مورد پایه سنوات و حق سنوات و نحوه محاسبه آن‌ها به شما گفتیم. در ادامه به بررسی چند بند مهم از بخشنامه شورای عالی کار در رابطه با پایه سنوات می‌پردازیم:

 • پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش‌آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود
 • پایهٔ سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده ۲۴ کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به‌عنوان پایان کار به وی بپردازد.
 • در سال ۹۷ میزان پایهٔ سنوات ۱۷۰۰ تومان است که به‌صورت روزانه به‌حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • در سال  ۹۸ میزان پایهٔ سنوات ۲۳.۳۳۳ ریال است که به‌صورت روزانه به‌حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.
 • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکردشان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید.
 • اگر سال ۹۸ چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سال‌های دیگر نیز به‌حساب وی به‌صورت تصاعدی منظور می‌شود.

 در انتها نیز به خاطر داشته باشید که پایه سنوات بیشتر جنبه انگیزشی برای کارگران دارد و شما با پرداخت به‌موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود کیفیت کار کارگران شریک باشید؛ یکی دیگر از دلایل پرداخت پایه سنوات ایجاد تمایز در میان کارگران باسابقه و تازه‌کار است.

سیستم حقوق و دستمزد سپیدار سیستم

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های مالی و اداری هر شرکتی است.

 • اطلاعات کارکنانتان را ثبت کنید
 • دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات را با فرمت‌های مورد پذیرش بیمه تامین اجتماعی و دارایی مطابق با آخرین تغییرات قانونی تهیه نمایید
 • مالیات حقوق را به چهار روش محاسبه کنید
 • سیستم حقوق و دستمزد را به سیستم ورود و خروج کارکنان وصل کنید
 • اقساط ماهانه، مانده وام و خالص پرداختی حقوق کارکنانتان را پس از انجام محاسبات به آن‌ها اطلاع دهید.
 • و …

برای آشنایی رایگان با نرم افزار فرم روبرو را تکمیل نمایید تا همکاران ما جلسه هماهنگی را تنظیم کنند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 46   میانگین: 4.1/5]


121 دیدگاه برای ”حق سنوات چیست؟ آشنایی با پایه سنوات و نحوه محاسبه سنوات 98 و 99

 1. majidbagri

  با سلام
  یه انتقاد به نویسنده این مطلب دارم
  خواهش میکنم در نوشتن مباحث کلمات و اصطلاحات را کامل از هم جدا کنید الان این مقاله در مورد سنوات وپایه سنوات هستش چرا در مورد عیدی و کلمه عیدی رو بکار می برید درسته عیدی و سنوات در پایان سال محاسبه میشن ولی لطفا از هم مباحث را تفکیک کنید که خواننده راحتتر بتونه با مطلب شما ارتباط برقرار کند
  ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون

   1. محمد صادق خرمی

    سلام برای محاسبه سنوات آخر سال آیا اضافه کار دریافتی در ماه آخر مثل حق اولاد و بن و حق مسکن از حقوق کسر می گردد

    1. سپیدار سیستم

     سلام. عوامل موثر در مبنای سنوات بنا به صلاحدید مجموعه مالی از سمت تنظیمات حقوق و دستمزد تب سنوات امکان پذیر است.

    2. حسین زارعی

     سلام اگه کارگر پایان هر سال سنواتشو دریافت کرده باشه ولی ادامه کارداده باشه آیا سالهای دریافت شده بصورت علی الحساب محاسبه میشه

     1. سپیدار سیستم

      سلام. اگر قراداد یکساله بوده است خیر و پرداختی حکم تسویه را دارد
      در قراداد های بلند مدت پرداختی علی الحساب است

    3. کاظم موسوی

     سلام من در سال 99هر ماه 980000 هزار تومان بیمه پرداخت میکنم کارفرما می‌فرمایندسنوات تسویه حساب کنیم 10سال هم سابقه دارم حق سنوات من چند میشه، خیلی ممنون از اینکه واقعا مرجعی هستید برای پاسخگویی به سوالات باز هم ممنون.

     1. سپیدار سیستم

      سلام.با دانستن بیمه پرداختی نمیتوان عدد صحیح سنوات را حساب کرد.
      عدد پایه حقوق شما ملاک است(طبق رای دیوان حق بن – مسکن – خوار و بار – اولاد نیز به پایه اضافه میشود)
      طبق قانون شما به میزان 10 حقوق به نرخ 99 سنوات دریافت میکنید
      به علاوه مرخصی استفاده نشده نیز باید بررسی شود

  1. زارع

   با سلام مدت 26 سال نیمه وقت در مطب کار کردم الان به علت فروش مطب باید تسویه حساب کنیم حقوق من حداقل حقوق هست و الان اگر کارفرما بخواهد با من تسویه حساب کند سنوات من چقدر خواهد بود ممنون

   1. سپیدار سیستم

    اگر کلا تسویه نکردید 26 سال به نرخ حقوق سال 99 که حدود 1.900 هزار تومان است. در صورت داشتن مرخصی اون هم به ازای هر روز یک روز حقوق.

 2. حسین

  باسلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون.
  یه سوال: آیا سنوات کارگری که ۲۹ اسفند ۹۸ ترک کار شده با اونی که مثلا ۱۵ فروردین ۹۹ ترک کار شده تفاوتی داره یا نه؟ (منظور سوال بنده تغییر حقوق پایه درسال جدیده)

   1. زهره

    خیر چون سنوات با بیمه نیست و با اداره کاره زمانی که شما اقدام نیکنی برای گرفتن سنوات مهمه که حقوق کارگر چقدره

  1. ایمان صالح

   باسلام.آیا به فوق العاده مسافرت که در فیش و حکم آمده سنوات پاداش پایان خدمت تعلق میگیرد؟در حالی که از پرداخت بیمه و مالیات معاف است؟

 3. علیرضا

  با سلام

  بنده هیات علمی یک دانشگاه غیرانتفاعی هستم. میخواستم بدونم وه سنوات آخر سال ما شامل کدام بندهای حکممان میشود. ممنون

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.سنوات در بندهای حکم قید نمیشود و برای تمامی قراداد ها حکم یکسان دارد که همون یک پایه حقوق به ازای هر سال هست

  2. سپیدار سیستم

   با سلام.سنوات در بندهای حکم قید نمیشود و برای تمامی قراداد ها حکم یکسان دارد که همان یک پایه حقوق به ازای هر سال هست.

 4. علی

  باسلام
  من سوالی درباره پایه سنوات داشتم.کارگری که باسابقه یک سال پایه سنوات میگیردباکارگری که پنج سال سابقه کارگری دران بخش دارد یکسان است؟؟ مثلا یک نفر باسابقه یک ساله مزد روزانه پایه سنوات بایک نفر سابقه پنج ساله مزد پایه سنوات یکی هست؟؟
  لطفا راهنمایی کنید چون بند اخر موارد پایه سنوات توضیحش نفهیمیدیم که چهارسال قبل کارگر اضافه میشود

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طی سال های قبل مزد سنوات اضافه شده به پایه نفر پر سابقه.پس در امسال همه یکسان دریافت میکنند.

   1. کوشا

    سلام.بنده ده سال در شرکتی مشغول بکار بودم برای. سنواتم رفتم ولی فقط پایه محاسبه شده نه حق اولاد نه بن نه حق خوارو بار هیچ کدوم گفتن به شما تعلق نمیگیره لطفا مرا راهنمایی کنید….ممنون میشم

    1. سپیدار سیستم

     سلام. با استناد به مواد 36 و 51 و 57 قانون کار حق اولاد و خوار و بار در سنوات منظور نمیشود

    2. هادی

     سلام وقت بخیر،
     من مدت ۲۸ سال در یکی از دانشگاههای غیر انتفاعی کشور مشغول کار هستم.
     سوال: میزان حقوق در حکم کارگزینی ۴میلیون هست و میزان حقوق دریافتی در فیش حقوقی ۵ میلیون هست. یعنی افزایش حقوق سالانه را به صورتی اعمال میکنند که بعضی آیتم ها شامل سنوات پایان خدمت نمیشود.
     منظورم اینه که در این دانشگاه مبنای محاسبه سنوات پایان خدمت بر اساس برخی آیتم های اخرین حکم کارگزینی محاسبه میشود، نه فیش حقوقی . در صورتی که میزان دریافتی در فیش حقوقی بیشتر از حکم حقوقی هست.
     ایا این کار خلاف اداری محسوب نمیشود؟
     و اینکه آیا قابل پیگیری و اعتراض می باشد؟
     با تشکر از سایت محبوب شما…

     1. سپیدار سیستم

      با سلام.شرط مشمولیت سایر پرداخت ها غیر از مزایای انگیزشی ثابت(مسکن و خوار و بار و اولاد) پرداخت مستمر است.اگر عددی در حکم شما به عنوان مزایا ثابت پرداخت میشود مشمول محاسبه سنوات است

 5. حسین جعفرزاده

  با عرض سلام. در مورد نحوه محاسبه پایه سنواتی سوال داشتم. در محاسبه دستمزد سال 1399 فردی که 3 سال سابقه خدمتی دارد با فردی که 10 سال سابقه خدمتی دارد آیا هر دوی آنها ماهیانه 1749990 ریال بعنوان حق پایه سنوات دریافت خواهند کرد؟؟!
  اگر پایه سنوات جنبه انگیزشی داشته باشد، در اینصورت در بحث پایه سنوات، تفاوتی بین کارگر با سابقه 20 ساله و کارگر با سابقه 2 ساله وجود ندارد و انگیزه ای ایجاد نمی کند!؟
  اگر به غیر از این هست، لطفاً نحوه محاسبه دقیق پایه سنواتی اینجانب با 10 سال سابقه کار را برایم توضیح دهید.
  با تشکر از مطالب و سایت مفیدتان.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بسته به طبقه بندی شغلی دارد .اما اگر از سال 96 محاسبه بشود دریافتی شما درسته است.

 6. سارا

  سلام. من اسفندماه 98 ترک کارداشتم و تا اکنون که 27 فروردین هست سنوات من تسویه نشده است.
  آیا مبنای پرداخت سنوات من حقوق 98 هست یا حقوق 99
  خیلی لطف میکنید اگر پاسخ بدهید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. محاسبات بر اساس سال 98 انجام خواهد شد.شرکت میتواند تا پرداخت آخرین لیست بیمه ایشون اقدام تسویه نکند.

   1. ذوالقدر

    سلام؛ میخواستم بدونم من حدود 12 سال توی یک شرکت کار کردم و در سال 91 بخاطر تعدیل نیرو خارج شدم و حق سنواتم را دریافت نکردم الان با توجه به تورم و پرداخت نشدن حق سنواتم که حدود 12 تا حقوق میشه میتونم مدعی حق سنواتم طبق حداقل حقوق سال جاری باشم.چون طبق آخرین پرداختی من که در سال 91 بوده پرداخت نشده و الان دیگه ارزش بسیار کمی داره.

    1. سپیدار سیستم

     با سلام.متاسفانه به علت عدم مراجعه خودتون نمیتونید این درخواست رو داشته باشید.به نرخ آخرین حقوق خودتون تسویه انجام میشه

  2. بهرام

   خیر … وقتی در سال ۹۹ کارکرد نداشته باشی طبیعتا حقوق و دستمزدی به شما پرداخت نخواهد شد. با این حساب آخرین مزد یا حقوق دریافتی شما اسفند ۹۸ خواهد بود. که سنوات شما بر مبنای همان آخرین مزد دریافتی (اسفند۹۹) اما اگر فقط چند روز هم در سال ۹۹ کارکرد داشتی و حقوق اون چند روز در سال ۹۹ رو دریافت میکردی مبنای سنوات شما دستمزد ۹۹ میشد

 7. وحید

  بسیار عالی و مفید ، ممنون
  سوالی برای من پیش اومده ، کارگری بمدت ۱۴ سال در کارگاهی بکار اشتغال داشته ، بخاطر تعدیل نیرو ایشان بیکار شده و درخواست دریافت بیمه بیکاری و سنوات داده ، در این مدت حقوق پایه ایشان حداقل حقوق کارگری بوده ، آیا پایه سنوات شامل حال ابشان میشود ؟ و در صورت پاسخ مثبت محاسبه پایه سنوات هر سال به چه صورتی محاسبه میشود ، هر سال به مبلغ مصوب همان سال یا به مبلغ معین سال آخر خدمت
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. پایه سنوات با مزایای پایان کار متفاوت هست.ایشون به ازای هر سال کارکرد به نرخ آخرین حقوق یک ماه حقوق دریافت میکنند. مزد سنوات ایشان باید هر سال بهشون طی حقوق ماهانه پرداخت میشده و در واقع نباید حداقلی دریافت میکردند.

 8. حمید ستاری

  با سلام در مطلب فوق عبارت زیر مرقوم گردیده،

  (در سال ۹۸ میزان پایهٔ سنوات ۲۳.۳۳۳ ریال است که به‌صورت روزانه به‌حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.)
  پایه سنواتی که یک از اجزاء حق السعی و مزد میباشد و بصورت ماهیانه پرداخت میگردد، حال چرا اشاره به پایان تقدیم میشود گردیده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مزد سنوات به حقوق ماهانه اضافه میشود و عددی که پایان سال در نظر میگیریم مزایای پایان کار هست که به اشتباه به اون سنوات اطلاق می شود-مراجعه به بخشنامه شورای عالی کار سال 99 بند 2

 9. حامد

  سلام من هز سال ۹۲تویک شرکت با پایه حقوق اداره کار فعال هستم تا پایان ۹۸ الان اگر خواسته باشم تسویه کنم فقط سنوات چقدر دستم رو میگیره ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما 7 سال کار کردید و آخرین حقوق حداقل 1516800 تومان بوده که ضربدر 7 میشود.

    1. سپیدار سیستم

     سلام.فقط شامل حقوق پایه طبق تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار است.

 10. احمد

  سلام من 5 سال برشکار بودم و در تاریخ 12 اسفند 98 دستم رو با آره برقی بریدم و3 تا از انگشتانم آسیب دید حالا تا 4 ماه نمیتونم کار کنم و میخوام از کارم استعفابدم حق سنوات به من تعلق میگیره
  و اگر تعلق می گیرد چقد میشه
  پایه حقوقم 2400 است

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله تعلق میگیرد.اگر فقط سنوات باشد و مرخصی طلب نداشته باشتید به اندازه 5 تا حقوق آخرین دریافتی.اگر 2400 آخرین پایه حقوق بوده ضربدر 5 میشود.

  2. محمدعلی

   سلام، اگه در کارگاهی سابقه کار بمدت یک سال داشته باشیم و بعد به کارگاه دیگری برای کار مراجعه کنیم آیا پایه سنوات به ما تعلق میگیره؟ دیگر اینکه اگه شخصی در سال ۹۸ مبلغی بابت پایه سنوات دریافت میکرده ایا پایه سنوات سال ۹۹ به مبلغ پایه سنوات سال ۹۸ اضافه میشه یا فقط همان مبلغ مصوب سال جدید رو دریافت میکنه

   1. سپیدار سیستم

    سلام.یکسال سابقه باید درآخرین کارگاه باشه و مبلغ سال 99 به عدد قبلی اضافه میشه.

 11. مریم سلطانی

  باسلام
  در سال ۹۸ مجموع حقوق و بن کارگری و حق مسکن و حق اولاد برای یک شخص با یک فرزندیک میلیون و هشتصد و خورده ای باشد،اگر کارگری بیشتر از این مبلغ برای مثال دومیلیون و پانصدهزار تومان حقوق دریافت کند، مبنای محاسبه حق سنوات چه مبلغی است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر منظور حقوق خاتمه خدمت(سنوات) هست بر اساس پایه حقوق محاسبه میشود.یعنی ناخالص منهای حق اولاد و بن و مسکن

 12. ابوالفضل امینی

  سلام.من الان 4سال سابقه کار دارم …میشه پایه سنوات منو حساب کنین ببینید چقدر میشه ماهیانه…الان دارن بهم 418تومن پایه سنوات برای هر ماه میدنخودم فک میکنم باید 700بدن
  میشه راهنمایی کنین

  1. سپیدار سیستم

   سلام .شما در واقع وقتی سال اول رو تمام کردید باید یک پایه سنوات دریافت میکردید و از سال دوم دیگه شما جز حد اقل نبودید بلکه به اندازه یک مزد سنوات بیشتر دریافت میکردید.پس سال بعدی باید افزایش برای شما برای پایه حقوق + مزد سنوات حساب میشد و درصد افزایش به کل این عدد برای شما میشد پایه حقوق که به حتم بیشتر از حداقل میشه و بعد مزد سنوات جدید هم به اون اضافه میشد.

 13. مهدی

  سلام. من از اول ۲۵ اردیبهشت تا ۲۵ شهریور تو کارگاهی کار کردم. دو ماه بیکار شدم واز اول آذر تا اول اسفند باز هم تو همون شرکت با یه قرارداد سه ماه ار کردم. آیا سنوات به من تعلق میگیره و چقدر میشه.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. برای پرداخت سنوات نیاز دارید تا یکسال به شکل پیوسته در جایی کار کنید و ناپیوسته مورد قبول نیست.

 14. سید علی

  سلام
  ضمن تشکر از مطلب جامع شما،
  سوالم اینست که اگر کارفرما پایه سنواتی روزانه اعلام شده مثلا سال 98 مبلغ 23333 ریال را محاسبه کند و هر ماه بپردازد آیا چیز دیگری به نام حق سنوات یا سنوات باقی می ماند تا در پایان سال یا مثلا پایان سال باز نشستگی سی سال بپردازد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله. مزد سنوات عددی هست که ماهانه پرداخت میشود و حق سنوات سالانه به اندازه یک پایه حقوق است.

 15. سید علی

  بعبارتی میتوان محاسبه پایه حقوق سال جدید را اینگونه تعریف کرد

  پایه سنواتی روزانه سال قبل+دستمزد روزانه سال جدید

  یا اینکه

  پایه سنواتی سال جدید+دستمزد روزانه سال جدید

 16. کیوان

  با سلام و وقت بخیر
  برای محاسبه پایه حقوق سال 99 برای ما بصورت زیر اقدام کردن آیا درسته ؟
  (پایه حقوق 98 + پایه سنوات 98 + مبلغ افزایش روزانه سال 98 ) * 1.15

  ضمنا افزایش روزانه سال 99 در کجا باید محاسبه بشه ؟ اونم در پایه حقوق 99

  1. سپیدار سیستم

   با سلام
   پایه حقوق 98 * 1.15
   عدد به دست آمده مبلغ پایه سنوات 99 و افزایش روزانه رو بهش اضافه کنید
   و تمامی این اعداد به عنوان پایه حقوق در نظر گرفته میشود

 17. کیوان

  با سلام مجدد
  پایه سنوات سال 99 کجا محاسبه می شود ؟ در پایه حقوق 99 و یا در مزایا ؟
  تشکر از راهنمایی شما

 18. احمد

  سلام
  من امسال کلا 200 روز مدت کار کردنم بود . و یک سال نشده بود
  آیا به بنده سنوات تعلق میگیرد؟

 19. رضا کرم زاده

  سلام من تا 29 اسفند 98 قرارداد داشتم و به مدت چهار سال و هفت ماه تو شرکت کار کردم. حالا شرکت قراردادمو تمدید نکرده , اما چون قراردادم پاره وقته, بیمه ی این چهار سال و هفت ماه به مدت دو سال و 9 ماه واریز شده. آیا سنوات من براساس بیمه واریزی محاسبه میشه یا براساس سابقه کارم که چهار سال و 7 ماه هست؟

  1. کاظم موسوی

   سلام از اینکه به سوالات جواب می‌دهید و همگان را در جهت رسیدن به حق و حقوقشان راهنمایی میکنید خیلی ممنون 🙏🙏🙏

 20. محمدعلی

  سلام، اگه در کارگاهی سابقه کار بمدت یک سال داشته باشیم و بعد به کارگاه دیگری برای کار مراجعه کنیم آیا پایه سنوات به ما تعلق میگیره؟ دیگر اینکه اگه شخصی در سال ۹۸ مبلغی بابت پایه سنوات دریافت میکرده ایا پایه سنوات سال ۹۹ به مبلغ پایه سنوات سال ۹۸ اضافه میشه یا فقط همان مبلغ مصوب سال جدید رو دریافت میکنه
  ایا برای محاسبه مبلغ فوق العاده جمعه کاری و فوق العاده نوبت کاری مزد مبنا ملاک عمل هست یا حقوق موضوع ماده ۳۴ و ۳۵ قانون کار؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. خیر پایه سنوات به شما تعلق نمیگیرد.مبلغ سال 99 به مبالغ سال قبل اضافه میشود و برای محاسبه جمعه کاری و اضافه کاری مزد مبنا ملاک است

 21. امیر

  سلام یک سوال داشتم آیا کارانه و پاداش مجمع هم که شرکت هر ساله پرداخت می کنه به کارکنانش باید در محاسبه حقوق برای سنوات لحاظ بشه!؟ ممنون می شم راهنمایی کنید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. با سلام.خیر چون غیر مستمر هست در سنوات محاسبه نمیشه.

  2. جواد اعتمادی

   سلام وقت بخیر
   اینقدر ک مطالبی که عرضه کردید جالب و خوب بود که جای تقدیر و تشکر داره ممنونم بابت زحمات شما
   سوال: از بابت 4 ماه ابتدای سال98 که بنده شاغل بودم شرکت کارفرما می بایستی مبلغ عیدی بنده رو بر اساس همون میزان کارکرد 4 ماه پرداخت می‌کرد لیکن هیچگونه مبلغی پرداخت نشد با این حال آیا این امکان وجود داره که شرکت این مبلغ را با سنواتی ک بدهکار هست پرداخت کند؟ میخواستم بدونم مبلغ مذکور چقدر میشود که در صورت عدم پرداخت ادعای خود را از طریق مجاری قانونی پیگیری کنم
   بینهایت ممنون و سپاسگزارم
   خداقوت

   1. سپیدار سیستم

    با سلام.بله عیدی همراه با سنوات قابل پرداخت است.سقف عیدی برای سال 98 مبلغ 45.506.430 ریال است که برای چهارماه مبلغ 15.168.810 ریال محاسبه می شود

 22. شیرازی

  سلام خدا قوت
  من ۱۰ سال در یک شرکت مشغول بکار بودم ولی در پایان هر سال با پرسنل تسویه حساب میکردند و سنوات آن سال پرداخت میشد و مجدد برای سال جدید قرارداد منعقد میشد من الان که قراردادم تمدید نشده اولا امکان بازگشت به کار میتوانم بگیرم و ثانیا سنوات سال ۹۸ به چه صورتی پرداخت خواهد شد یعنی این ۹ سال سنواتی که پرداخت شده علی الحساب محاسبه میشود و باید بر اساس پایه حقوق سال ۹۸ همه این سالها تسویه شود یا خیر

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.طبق آخرین رای دیوار چون تسویه انجام شده و قراداد یکساله بوده پرداختی دیگری به شما انجام نمیشه و پرداخت ها علی الحساب نیست
   و چون قراداد کوتاه مدت بوده برگشت به کار هم منظور نمیشود.

 23. الهام

  باسلام یه سوال داشتم خدمتتون . آیا سوابق خدمت تومحاسبه پایه سنوات دخیل هستش برای مثال یک نفر با نه سال سابقه وگروه شغلی هفت پایه سنواتش چطور حساب میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله دخیل هست.
   لطفا به جدول ارائه شده توسط شورای عالی کار مراجعه کنید.

 24. احمدی فر

  اگرکسی ۴سال سابقه داشته باشد ودر پایان فروردین سال ۹۹ ترک کارکرده باشد سنوات برمبنای حقوق سال۹۸پرداخت میشود یا حقوق سال۹۹

 25. فرشته

  با سلام.
  بنده از ۹۶/۱/۱ تا ۹۸/۱۰/۳۰ مشغول به کار بوده ام. ۳ماه اول به درخواست خودم بیمه تامین اجتماعی نبودم. در سال ۹۸ ۳تا قرارداد فصلی داشتم و یک قرارداد یک ماهه.سال ۹۷ قراردادی امضا نکردیم. سال ۹۶ قرارداد یکساله امضا کردیم.
  از بعد از استعفا تا ۱۳اردیبهشت۹۹ برای تسویه با بنده تماس گرفته نشده بود و ۱۳ اردیبهشت با من تماس گرفته شد.

  لطفا در خصوص مزایای پایان کار بنده را راهنمایی بفرمائید.
  در خصوص مانده مرخصی، با توجه به اینکه حداکثر ۹روز در سال ذخیره مرخصی حساب می شود،۲۷روز مانده مرخصی به بنده تعلق میگیرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام . دو تا کار باید انجام دهید. جمع تمام ایامی که مشغول بودین رو پیدا کنید و ضرب در اخرین حقوق روزانه دریافتی کنید( با عنایت به دادنامه دیوان عدالت اداری ۳۳۲۸ و ۲۷۲۷ و اصلاحیه آن را حتما حتما این دادنامه دانلود کنید و پرینت بگیرید چند بار بخوانید و تسویه حق سنوات را بر این مبنا مطالبه کنید). و بله تسویه مرخصی به شما تعلق میگیرد

 26. محمد عسگری

  با سلام عرض ادب
  شخصی که اردیبهشت98 مشغول به کار شده و اردیبهشت 99 شامل پایه سنوات میشه نحوه محاسبه ان چجوریه ایا به نرخ سال 99 دریافت میکنه یا شش ماه 98 یه قیمت و شش ماه 99 یه قیمت چجوریه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.با نرخ 99 باید براشون مزد سنوات در نظر گرفته شود.

 27. محسن

  با سلام، در مقاله فوق سرفصل مزایای مستمر با حقوق اصلی و تعاریف آن جابجا ثبت شده است. و خواننده را به اشتباه می اندازد لطفا اصلاح نمایید. با تشکر از زحمتی که کشیدید. سپاس

 28. وصال

  سلام. اگر شخصی بعنوان مثال 10 ماه در یک شرکتی مشغول به کار باشه و بعد ترک کار کنه و بعد گذشت چند ماه مجددا در همون شرکت شروع به کار کنه. آیا این شخص بعد از گذشت 3 ماه مشمول دریافت پایه سنوات میشه؟
  در واقع سوالم در مورد نحوه ی محاسبه ی یکسال خدمت هست برای اینکه شخص یک پایه سنوات دریافت کنه.

 29. شیوا

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  پایه سنوات اجباری است؟ به بیان دیگه آیا میشه برای چندین سال متوالی به کارمندی (با توافق خود کارمند) فقط حداقل دستمزد ماهیانه و بن کارگری رو پرداخت کرد و پایه سنوات رو لحاظ نکرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. براساس مصوبه جدید شورای عالی کار از ابتدای سال ۹۴ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت که دارای یک سال سابقه کار شده باشند، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه سنوات هستند.

   1. علی

    سلام
    من سوالی داشتم
    آیا برای فردی بازنشسته غیر از صندوق تامین اجتماعی که بعنوان مدیر در یک مجتمع مسکونی و بصورت پاره وقت مشغول می باشد سنوات تعلق می گیرد ؟
    حق السعی پرداختی نیز توافقی است و بر طبق قانون کار نیست
    با تشکر

    1. سپیدار سیستم

     سلام خیر. در مدیریت ساختمان رابطه استخدامی وجود نداره و مربوط به قوانین آپارتمان ها میشه

  2. مرادطجری

   سلام من ۱۶ سال در داروخانه تمام وقت کار کردم و تا سال ۹۶ زیر اداره کار حقوق گرفته ام وحالا کار گاه بسته شده سنوات وعیدی وپاد اش طبق حقوق دریافتی بوده واز من امضاگرفته طبق اداره کار امضا گرفته حالا به من حقی تعلق می گیرد

   1. سپیدار سیستم

    سلام. بله میتونید با شکایت به اداره کار پیگیر بشید و تمام مزایا و حقوق رو دریافت کنید .

 30. سعیده محمودی

  سلام،من۵ ساله تو‌یه مطب کار میکنم سال ۹۴ حقوق ۴۰۰ و از سال ۹۵ تا ۹۸ حقوق ۵۵۰-۶۰۰ و افزایشی نداشتم تا اینکه مرداد ۹۸ اعتراض کردم و حقوق ۷۰۰ زد بازهم اعتراض کردم و قرارشد افزایش بده که به زور کرد ۸۰۰-۸۵۰ و الانم ۹۰۰ واریزی داشته برای من بیمه از این حقوق پرداخت میشه و حق بیمه مو نمیده درحالیکه کارفرمام اونه، عیدی سال اول ۲۰۰، سال دوم ۳۰۰ و سال های بعدی ۵۰۰ و ۱۰۰۰۰۰۰ واریزی داشته میخواستم ببینم اگه شکایت کنم چقد دستمو میگیره چون بر اساس کارکرد من که همه کاراشو انجام میدم منشی و دستیارم و کارای بیمه ای و بیرونی همه چی به عهده منه آیا این حقوق انصافه ؟ ساعت کاریم هم اوایل دوشیفت بوده که بعد تغییر پیدا کرده از ۳ تا ۸ که بیشتر اوقات ۱۰-۱۰:۳۰ درمیایم از مطب خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما حتما امکان این موضوع را دارید برای احقاق حق خود روند قانونی را طی کنید. از یک مشاور باتجربه کمک بگیرید.

 31. فاطمه

  با سلام و احترام
  من در شرکتی کار میکنم که قرارداد سالانه داریم با پیمانکار که سالانه سنوات میگیریم ، الان حدود سه ماه و بیست روز از سال جدید گذشته که می بایست آخر سال سنوات ما رو شرکت پیمانکار پرداخت می کرده ولی متاسفانه اینکار رو انجام نداده. میخواستم بدونم که اگر الان بخواد پرداخت کنه باید بر اساس سال 99 محاسبه بشه یا 98؟

 32. حسن

  سلام من ازسال۹۲ در شرکتی مشغول بکاربودم که از ۲۰خرداد ۹۹ازکار بیکار شدم تو این چند سال سنوات ، حق مسکن و حق خوار بار و ایاب وذهاب هیچی ندادن یعنی حقوق کامل نگرفتم آیا شکایت کنم بهم تعلق میگیره یا نه؟اگه تعلق بگیره حدودا باید چقدر بدن؟ممنون از شما

  1. سپیدار سیستم

   سلام.بله میتونید با مراجعه به اداره کار شکایت کنید.ایاب و ذهاب که نمیتونید پیگیر بشید چون جزو مزایا نیست.فقط برای سال 98 هر ماه 290 هزار تومان و برای سالهای قبل طبق جداول.

 33. کریم

  من ۳ ماهی هست که بازنشسته شدم لطفا رای و قوانینن مستدل مربوط به پرداخت سنوات پایان خدمت کارگری بر اساس حقوق و مزایا که باید محاسبه بشود رو به اشتراک بگذارید چرا که شرکت ما بر اساس مزد مبنا محاسبه کرده و آخرین رای مشابه رو محبت کنید چونکه من میخوام شکایت کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. فقط یک رای دیوان عدالت در مورد یک پرونده هست که سایر موارد حقوق رو مشمول تسویه دانسته که عطف بماسبق نمیشود.طبق مواد قانون کار تسویه به نرخ آخرین حقوق پایه محاسبه میشود

  2. علی

   سلام من پرستار بچه بودم با قرارداد شفاهی از مهر ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ که در پایان بهمن ۹۸ ترک کار کردم البته بیمه هم نبودم میخواستم بدونم حق سنوات به من تعلق میگیره؟ حقوق ماهیانه ۶۰۰ هزار داشتم. چطور محاسبه میشه

   1. سپیدار سیستم

    سلام. برای دریافت سنوات باید یکسال به طور پیوسته سابقه کار داشته باشید.

 34. علی

  سلام کسی که پایه سنوات میگیره هنگام تسویه سنوات پایان خدمت بهش تعلق میگیره

 35. صلاح روحانی

  با سلام لطفا بفرمایید سنوات پایان خدمت کارگرانی که بازنشسته می‌شوند چه با سختی کار چه ۳۰سال کار چگونه محاسبه میشود طبق قانون کار چون کارگران اداره کاری منظورم می باشد.آیا به ازای هرسال یک آخرین دریافتی میگیرن یا به صورت های دیگر نیز حساب می شود.ممنون

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.دقیقا به همین شکل که فرمودین.یک ماه به ازای یکسال کارکرد به نرخ آخرین حقوق-به شرط آنکه قرارداد کوتاه مدت نبوده باشد و تسویه حساب بابت قراداد کوتاه مدت صورت نگرفته باشه.

   1. جواد اعتمادی

    خواهش میکنم حقیرو رو راهنمایی بفرمایید
    واقعا سردرگم شدم و یقین می‌دونم از این طریق لطمه بهم وارد میشه بزرگواری کنید بینهایت سپاسگزار و ممنونتون میشم

   2. حمید

    سلام من من کارگر نمایشکاه اتومبیل بودم کارفرما من تقاضای تعطیلی نمایشگاه رابه اداره کار داده ومارا اخراج کرده ومن هیجده سال هشت ماه سابقه کار دارم ساعت کاری من از۸ صبح تا۹ شب حتی روزهای تعطیلی هم سر کار بودم من حتی بن حق اولادوحق مسکن نمیداد الان ما را معرفی به اداره کار کرده ولی هیچ حق حقوق به من نداده است حق حقوق قانونی من در این سالها چقدر است

    1. سپیدار سیستم

     سلام. با مراجعه به اداره کار و تامین اجتماعی بعد از تکمیل فرم های مربوطه و سابقه بیمه باید اقدام به شکایت کنید.سنوات شما معادل 18 حقوق به نرخ آخرین حقوقتون میشه و اگر مسکن و بن دریافت نکرده باشید به نرخ هر سال به این مبلغ اضافه میشه.درمورد کار در ایام تعطیل هم میتونید پیگیر بشید.محاسبه اعداد شما نیاز به اعداد آخرین حکم حقوقتون داره

 36. david

  سلام
  بنده 30سال و 5 ماه بصورت مداوم در شرکتی خدمت نمودم و درحال بازنشستگی هستم سنوات پایان خدمت برای سی سال هست یا سی سال و پنج ماه محاسبه می شود
  قبلا تا یکسال گذشته شرکت مذکور سنوات را سالی دو ماه ونیم پرداخت می نمود ولی از ابتدای 1398 فقط سالی یکماه میدهد با توجه به پرداخت چند سال قبل میتوان بعنوان عرف کار گاه مدعی شد یا خیر ؟؟

  ضمنا با حکم دیوان عدالت اداری و اجرای احکام بنده سختی کار را بیش از 10سال گرفتم که در بیمه تامین اجتماعی در حال اقدام می باشد یعنی با سی و پنج روز باز نشسته میگردم ایا سنواتی به دوران سختی کار تعلق میگیرد یا خیر‌؟؟

  تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. سنوات شما بر اساس سی سال و پنج ماه محاسبه میشه
   به عرف نمیتوانید اتکا کنید.حدود رو قانون همان سالی یکماه تعیین کرده
   در مورد سختی کار باید از کارشناس بیمه سوال کنید

 37. محمد نجفی

  سلام من در98/12/29بازنشسته شدم ولی تا به حال 99/4/15هنور پاداش بازنشستگی را نگرفتم ایا باتوجه به اینکه تاخیر درپرداخت داشته با افزایش سال99باید محاسبه گردد شاید تاپایان سال99هم پرداخت نگردد تشکر

 38. جواد اعتمادی

  عرض ادب و احترام
  بزرگوار بنده از آذرماه سال91 لغایت تیرماه سال98 (بمدت 7 سال و 4 ماه ) در یک شرکت خصوصی مشغول بکار بودم با توجه به عدم تمدید قراردادم میخواستم سوال کنم مبلغ تخصیصی ب بنده از بابت حق سنوات چقدر می باشد.
  لازم بذکراست میزان حقوق تعریفی در حکم صادره از سوی شرکت مزبور در ابتدای سال98 مبلغ4 میلیون تومان بوده است.
  سپاسگزارم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر مبلغ 4 میلیون حقوق پایه شما بوده (حقوق به کسر حق مسکن و بن و اولاد) 29.300 هزار تومان

   1. جواد اعتمادی

    عرض ادب و احترام
    سوالی داشتم در خصوص پایه سنوات
    در شرکتی که بنده مشغول بکار بودم طرح طبقه بندی مشاغل رعایت میشد سوالم اینست که من نمیدونم حقوقی از بابت پایه سنوات مربوط ب اینجانب پرداخت شده یا خیر؟ اصلا پایه سنوات الزاما در پایان سال کاری از سوی کارفرما پرداخت خواهد شد یا مثل سنوات بصورت یکجا در زمان خاتمه کار پرداخت میگردد؟
    اگر لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم

    1. سپیدار سیستم

     سلام.باید افزایش حقوق سال رو نسبت به فیش های قبلی بررسی کنید.بهترین کار در این مواقع مراجعه به امور مالی شرکت هست.در صورت عدم امکان باید خودتون محاسبه کنید

 39. رضا

  با سلام از سال 90 در یک شرکتی مشغول بکار هستم در اخر سال 98 با ما می خواهند تسویه حساب بکنند در اخرین قراردادم که سال 98 بود ناخالص من عدد ده میلیون تومان بود من که حدود 9 سال در این شرکت بودم یعنی 9 تا ده میلیون حق سنوات من می شود ؟
  ممنون میشم که راهنمایی فرمایید چون شنیدم که جدیدا کل ناخالصی قرارداد را برا حق سنوات یکساله حساب می کنند

  1. سپیدار سیستم

   سلام.اگر تا به حال تسویه نکردید به نرخ آخرین حقوق که همون 9 سال به حقوق 10 میلیون هست. البته باید آیتم های حقوقتون ببینید مستمر هست یا نه>چون فقط مستمر ها پرداخت میشه و مثلا اضافه کاری جزو سنوات نیست

 40. david

  سلام
  شرکت مذکور پس از تسویه حساب زمان وباز نشسته شدنمون مدت بسیار زیادی تا زمان پرداخت مبلغ سنوات و آن هم بصورت مقطعی (هردو سه ماه ۱۰تا۲۰ تومان)طول میکشد شما چه راه کاری برای این مشکل پیشنهاد می کنیدتا زود به حق خود برسیم ؟ آیا شکایت کردن باتوجه طولانی شدن دادگاه ها فایده ای داره ؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر مهلت پرداخت منقضی شده است، شما می توانید علاوه بر نوشتن دادخواست بابت آن، درخواست خسارت تاخیر کنید. هر چند ممکن است زمان بر باشد اما در صورتیکه کارفرما به تعهدات خود عمل نکند، باید اقدامات لازم را انجام داد.

 41. صلاح روحانی

  با سلام من کارگر اداره کاری اسفند ۹۸بازنشست شدم لطفا بفرمایید حق سنوات منو باید کارفرما چگونه حساب کند برای هر سال یک آخرین دریافتی یا برای هر سال یک پایه حقوق ناچیز .؟

 42. خدادادی

  بر مبنای مواد ۲۴ و ۳۱ قانون کار، ملاک محاسبه و پرداخت حق سنوات، مطلق حقوق و مزد کارگر است که همه عناوین مقرر در مواد ۳۴ و ۳۵ قانون یاد شده را در برمی گیرد. بر همین اساس، و براساس رای دیوان ایا به ایتم سایر مزایاو ایتم رفاهیات که هرماه به ما پرداخت میشودو در فیش حقوقی ثبت می شودایا سنوات تعلق میگیرد

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   با توجه به رای دیوان و ابلاغ به ادارات کار به سایر مزایای رفاهی سنوات تعلق میگیرد اما در مورد سایر مزایا ملاک پرداخت ثابت یا غیر ثابت بودن است.

 43. علیرضا

  سلام من در یک هتل مشغول به کارم با سابقه 18 سال .کارفرما به علت بازسازی هتل را قصد دارد تعطیل کند.به ما هم گفته شده به دنبال بیمه بیکاری باشیم بعد از بازسازی دوباره از ما دعوت به کار میکند.حق سنوات ایا مطابق با عرف باید پرداخت شود ویا میتوانیم مطابق قانون بیشترطلب کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در موارد که قانون حدود را تعین میکند مراجعه به عرف بی معناست.سنوات طبق قانون به ازای هر سال یک ماه حقوق.در صورت عدم تسویه در پایان هر سال به نرخ آخرین حقوق و با آخرین رای دیوان همراه با حق بن و خوار و بار و مسکن

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *