محاسبه سنوات بر اساس قانون کار

سنوات چیست؟ آشنایی با یکی از مهم‌ترین حقوق کارکنان


سنوات پایان خدمت یا اصطلاحاً حق سنوات (به انگلیسی: severance pay) یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است. حق سنوات یا پاداش پایان خدمت مبلغی است که کارگر هنگام فراغت از کار از قبیل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت، استعفا و موارد خاص دیگری دریافت می‌کند و میزان آن معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی کارگر است.

در این مقاله تمام نکات قانونی مرتبط با حق سنوات را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. در روزهای پایانی سال 1401، بررسی حق سنوات می‌تواند دید کارفرمایان و کارکنان را نسبت به حقوق قانونی خود مشخص کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه سپیدار سیستم باشید.

راهنمای سامانه مودیان

حق سنوات؛ بحث داغ پایان سال و شب عید 1402

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال یکی از مهم‌ترین موارد کارمندان، کارگران و صاحبان کسب‌وکار پرداخت عیدی و سنوات است و این موارد کاملاً با توجه به پایه حقوق در نظر گرفته‌شده برای افراد، تعیین و پرداخت می‌شود. معمولا واحد حسابداری سازمان‌ها در پایان سال شلوغ‌تر از همیشه است و حسابدارها بیشتر از همیشه در این زمان به سراغ استفاده از نرم افزار مالی و حسابداری می‌روند. اما قانون وزارت کار درباره حق سنوات چه می‌گوید؟

بررسی قانون وزارت کار؛ جایگاه سنوات کجاست؟

کل کارگاه‌هایی که شامل قانون کار هستند وظیفه دارند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، به‌عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند. مبلغ پرداختی به هرکدام از کارمندان و کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر شود.

همه چیز درباره حق سنوات

طبق ماده 21 قانون کار؛ سنوات، مزایای پایان کار، حق سنوات و یا مزایای پایان خدمت، مبلغی معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی کارگران است که کارفرما باید به کارگران خود پرداخت کند. سنوات یا مزایای پایان کار، باید با خاتمه و یا فسخ قرارداد کار، به کارگر پرداخت شود. این مبلغ به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت مدت کارکردشان تعلق می‌گیرد و باید توسط کارفرما پرداخت شود. در صورتی که دوست دارید از آخرین اخبار حقوق و دستمزد 1401 مطلع شوید، می‌توانید با مراجعه به صفحه همه چیز درباره حقوق و دستمزد از آخرین مقالات و اخبار مطلع شوید.

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟ پاسخ به سوال رایج کارفرمایان

در پاسخ به این سوال باید توضیح دهیم که سنوات یا همان حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که در هر شرایطی کارفرما باید نسبت به پرداخت آن به کارگر اقدام کند. سنوات با خاتمه کار و یا فسخ قرارداد کار به کارگر پرداخت می‌شود و این حق حتی به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت کارکرد آن‌ها تعلق می‌گیرد. صحبت‌هایی در این مورد وجود دارد که اگر کارگری کار خود را ترک کند سنوات به وی تعلق نمی‌گیرد؛ در صورتی که اینطور نیست.

نکته جالب تر این است که زمانی که در قرارداد شرطی در این مورد قید می‌کنند و رضایت کارگر را مبنی بر عدم دریافت سنوات می‌گیرند نیز اشتباه است.

البته منشا این اشتباه دستور العملی است که مدتی پیش وزارت کار صادر کرد و در آن قید شده بود که کارگری اگر ترک کار کند کارفرما ملزم به پرداخت سنوات به وی نیست. لازم به ذکر است که این دستور العمل در حال حاضر باطل شده است و کارفرما ملزم به پرداخت سنوات بر اساس قانون جدید سنوات است.

محاسبه حق سنوات 99

آیا سنوات به کمتر از یک سال تعلق می‌گیرد؟

معمولا کارکنان تازه‌وارد این سوال را مطرح می‌کنند که آیا حق سنوات به کمتر از یکسال هم تعلق می‌گیرد یا دست آن‌ها از حق سنوات خالی است. همان طور که در پارگراف قبلی گفتیم در هر صورت و با هر مدت کاری، کارفرمایان موظف به پرداخت حق سنوات هستند. بنابراین در هر صورت و با هر شرایطی کارفرما موظف به پرداخت حق سنوات است.

سنوات سال 1401؛ آخرین اخبار از مبلغ سنوات

برای محاسبه سنوات سال 1401 یا سنوات پایان خدمت سال 1401 ابتدا حقوق پایه فرد در تعداد روزهای کارکرد وی در طول یک سال ضرب شده و عدد بدست آمده بر عدد 365 که تعداد روز‌های سال 1401 است،تقسیم می‌شود. عددی که در این مرحله بدست می‌آید میزان سنوات پایان خدمت فرد در سال 1401 است. حال اگر فرد در سال‌های قبل نیز سنوات ذخیره داشته باشد، مبلغ سنوات سال‌های قبل وی نیز محاسبه شده و به مبلغ سنوات سال 1401 افزوده شده و به عنوان سنوات پایان کار فرد پرداخت می‌شود.

در اصل با محاسبه سنوات سال 1401 در واقع حق سنوات پایان خدمت سال 1400 کارگران محاسبه و پرداخت می‌شود.

فرمول محاسبه سنوات سال 1401 کارگران (سال 1400، سال‌های پیشین و پیش رو)

اما سئوال مهم این است که پایان کار کارگران چگونه محاسبه میشود؟ فرمول محاسبه سنوات کارگران به‌صورت زیر است:

سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

لازم به ذکر است که سنوات 1400 و 99 و سال‌های پیشین و سال‌های پیش رو نیز بر اساس همین فرمول محاسبه شده و خواهد شد. به عبارت دیگر فرمول محاسبه پایه سنوات در سال‌های مختلف تغییر نکرده و تا زمانی که بخش‌نامه یا قانون مصوبی ابلاغ نشود، فرمول کلی حق سنوات به همین ترتیب باقی خواهد ماند.

پایه سنوات چیست و چه تفاوتی با حق سنوات دارد؟

برای اینکه بدانید پایه سنوات چیست باید آن را با حق سنوات مقایسه کنیم. حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌ساله کاری دارند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌گردد. «پایه سنواتی» را می‌توان بخشِ حمایتیِ پایه حقوق نامید که عموماً برای جبران کردن حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می‌شود.

پایه سنوات چیست و چگونه محاسبه می‌شود

این بخش از حقوق، در واقع قسمتی از حقوق پایه است که معمولاً با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت می‌گردد، هرچند می‌توان آن را به‌صورت چند ماه یک‌بار یا سالی یک‌بار هم پرداخت کرد. «پایه سنوات» یکی از مزایای جانبی دستمزد است و با اینکه هرسال تغییر می‌کند اما مطابق با آن دستمزد کارکنان زیاد نمی‌شود.

این مبلغ از طرف شورای عالی کار و به‌عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود زیرا از زمان‌های گذشته تاکنون بحث حقوق و دستمزد کارگران همواره داغ بوده و همیشه افرادی نگران این مسئله بودند. در ابتدای سال 70 قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق این قانون کارگران رسمی و یا غیررسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

یکی از معضل‌های کارگران فرق بین قراردادهای رسمی و قراردادهای غیررسمی است. مطابق با بخشنامه‌ای که از سوی وزارت کار در سال 92 منتشر شد دیگر تفاوتی بین سنوات کارگران قراردادی و رسمی وجود ندارد. هم کارگرانی که تسویه‌حساب کرده‌اند و هم آنانی که تسویه‌حساب نکرده‌اند، مشمول پایه سنوات می‌شوند حتی اگر فاصله‌ای بین کارکرد آن کارگران در کارگاه وجود داشته باشد.

کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند بر اساس فرمول مشخص‌شده در بخشنامه دستمزدی وزارت کار پایه سنواتی برای آن‌ها واریز می‌گردد؛ اما آن دسته از کارگاه‌هایی که فاقد طرح طبق بندی مشاغل هستند، به‌شرط آن‌که نیروی کار دارای سابقه یک‌ساله در آن کارگاه باشند (دائم و موقت) مشمول حق سنوات می‌شوند؛ اما حق سنوات و یا مزایای پایان کار به ازای هرسال کارکرد معادل یک ماه حقوق است که در پایان کار و یا زمان قطع همکاری به کارگران پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه سنوات سال 1401 با مثال

حق سنوات یک برابر حقوق پایه فرد است. بنابراین در سال 1401 که مبلغ حقوق پایه 41,797,500 ریال است، مبلغ حقوق پایه در کارکرد سال فرد ضرب شده و عدد بدست آمده بر 365 (تعداد روزهای سال)تقسیم می‌شود. عدد بدست آمده به عنوان حق سنوات یک سال فرد پرداخت خواهد شد.

👈 توجه: طبق قانون تأمین اجتماعی عیدی و پاداش و حق سنوات شامل بیمه نمی‌شود و بیمه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

فرمول محاسبه پایه سنوات

نحوه محاسبه پایه سنوات در سال 1401 بر اساس فرمول وزارت کار

محاسبه سنوات بر اساس جدول ارائه‌شده و به‌صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یک‌ساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال 1401 میزان سنوات را به‌صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×70.000) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق پایه ماهانه در سال دوم

نحوه محاسبه حق مزد سنوات

حقوق اصلی، بخش عمده‌ای از پرداخت کارفرما به کارگر است که در قبال انجام کار به وی پرداخت می‌شود. بسیاری از محاسبات از قبیل اضافه‌کار، کسر کار، سنوات خدمت، طلب مرخصی و افزایش حقوق برمبنای حقوق اصلی محاسبه می‌شوند.

منظور از حقوق اصلی چیست؟

مواردی هستند که در چندین ماه متوالی، همراه با حقوق اصلی به کارگر پرداخت می‌شوند؛ مانند:

 • حق اولاد
 • حق مسکن
 • حق ایاب‌وذهاب
 • فوق‌العاده‌های بدی آب‌وهوا
 • محرومیت از تسهیلات زندگی
 • محل خدمت
 • اشتغال خارج از مرکز
 • مرزی
 • شرایط محیط کار
 • نوبت‌کاری
 • کشیک
 • جذب

منظور از مزایای مستمر و غیر مستمر چیست؟

هر فرد شاغل ممکن است علاوه بر مزدی که به او تعلق می‌گیرد مبالغی را (نقدی یا غیر نقدی) از کارفرما دریافت کند. این پرداخت‌ها یا مزایا به دو گروه مستمر و غیرمستمر تقسیم می‌شوند. پرداخت‌ها و مزایای مستمر پرداخت‌هایی هستند که ماهانه به پرسنل اختصاص داده می‌شود و در حکم حقوقی هم ذکر می‌شوند مزایای مستمر شامل مزایای نقدی و غیر نقدی است. مزایای غیر مستمر مزایایی هستند که بنا بر مناسبت خاص یا کارکرد خاص ممکن است به پرسنل اختصاص یابد. این مزایا ممکن است در برخی ماه‌های سال به فرد شاغل تعلق گیرد.

زمان خاتمه قرارداد کار و پرداخت سنوات توسط کارفرما

 • اخراج موجه شخص
 • ازکارافتادگی کلی
 • بازنشستگی
 • پایان کار در قراردادهای معین
 • استعفای کارگر
 • فوت بیمه‌شده
 • فسخ قرارداد مطابق متن قرارداد

پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که به دنبال اطلاعاتی درباره بیمه تامین اجتماعی و نحوه محاسبه آن هستید حتما سری به صفحه نحوه محاسبه بیمه تامین اجتماعی در وبلاگ سپیدار سیستم بزنید

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات؛ قانون پرداخت سنوات چیست؟

 • حق سنوات: اگر شما بپرسید که سنوات به چه کسانی تعلق میگیرد؟ پاسخ این است که به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه کاری در کارگاه دارند که اگر کارکرد یک سال باشد معادل همان یک سال و اگر حتی یک ماه باشد، باید یک دوازدهم آن به فرد پرداخت شود و کارگران برای پرداخت سنوات نیازی نیست یک سال کامل سابقه کاری داشته باشند. 
 • پایه سنوات: برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، در این صورت پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌شود.

 قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خواروبار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت‌کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. برای اطلاع از زیر و بم موارد مرتبط با پایه سنوات همراه ما باشید.

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

در مورد پایه سنوات تصورات اشتباهی وجود دارد که برخی از آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم. پیش از سال ۹۲ این تردید وجود داشت که پایه سنوات فقط به قراردادهای رسمی تعلق می‌گیرد و یا قراردادهای غیررسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند؟ طی بخشنامه‌ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد کارفرمایان نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

برخی از افراد اعلام می‌کنند پایه سنوات تنها به حداقل بگیران تعلق می‌گیرد، این موضوع کاملا اشتباه است؛ کلیه کارگران مشمول قانون کار که سال اول خود را به پایان رسانده‌اند، از سال دوم مشمول پایه سنوات می‌شوند و بنابراین ارتباطی به حداقل‌بگیر و سایر سطوح مزدی ندارد.

همچنین در خصوص محاسبه پایه سنوات اعلام می‌شود که کارفرما می‌تواند پایه سنوات را هر ماه، پایان قرارداد یا در پایان سال یکجا پرداخت کند، این روش نیز اشتباه است، پایه سنوات می‌بایست هر ماه توسط کارفرما به پایه حقوق اضافه و پرداخت شود چون که پایه سنوات جزئی از حقوق پایه محسوب می‌شود پس بنابراین باید به صورت ماهیانه و منظم پرداخت شود.

تسویه‌حساب سنوات پایه

مورد دیگری که موجبات نگرانی کارگران را فراهم آورده است مسئله تسویه‌ حساب آن‌هاست. در هر دو صورت به کارگران حق سنوات تعلق می‌گیرد و بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرده و طبق گروه‌بندی مشاغل، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط سابقه کار یک‌ساله دریافت کنند. 

جدول پایه سنوات روزانه

در ادامه شما جدولی را مشاهده می‌کنید که در سمت راست آن سال و در سمت چپ آن میزان پایه سنوات به ریال نوشته است و هرساله طبق این جدول سنوات کارگران محاسبه می‌گردد:

سال

پایه سنوات روزانه (ریال)

1369

60

1370

60

1371

60

1372

60

1373

60

1374

105

1375

125

1376

125

1377

150

1378

210

1379

380

1380

470

1381

580

1382

710

1383

900

1384

1020

1385

1250

1386

1250

1387

1250

1388

1250

1389

2000

1390

2000

1391

2500

1392

3000

1393

5000

1394

10000

1395

10000

1396

17000

1397

17000

1398

23333

 تا قبل از تیرماه 1399

58333

بعد از تیرماه 1399

33333

1400

46666

1401

70000

برای محاسبه سنوات برای سال‌هایی غیر از سال اول باید از جدول مزد که توسط سازمان کار ارائه‌شده است استفاده کنید.

سنوات ارفاقی چیست؟

سنواتی که با مجوز مراجع ذی‌صالح به مدت خدمت موثر کارمندان مشترک صندوق بازنشستگی کشوری اضافه می‌شود و حسب مورد پس از پرداخت کسور یا حتی بدون پرداخت کسور درتعیین حقوق بازنشستگی و وظیفه آنان محاسبه می‌شود را سنوات ارفاقی می‌نامند. این سنوات ارفاقی شامل افرادی مثل جانبازان، معلولان، آزادگان و اسراء، متصدیان مشاغل سخت و زیان آور و بازنشستگان آموزش و پرورش کودکان استثنایی و… می‌شود.

مواردی که در بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات ذکرشده

در قسمت‌های قبلی همه‌چیز را در مورد پایه سنوات و حق سنوات و نحوه محاسبه آن‌ها به شما گفتیم. در ادامه به بررسی چند بند مهم از بخشنامه شورای عالی کار در رابطه با پایه سنوات می‌پردازیم:

 • پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش‌آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود
 • پایهٔ سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده ۲۴ کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به‌عنوان پایان کار به وی بپردازد.
 • در سال 99 میزان پایه‌ی سنوات 33333 ریال است که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • در سال 1400 میزان پایه‌ی سنوات 46666 ریال است که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.
 • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکردشان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید.
 • اگر سال 1400 چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سال‌های دیگر نیز به‌حساب وی به‌صورت تصاعدی منظور می‌شود.

 در انتها نیز به خاطر داشته باشید که پایه سنوات بیشتر جنبه انگیزشی برای کارگران دارد و شما با پرداخت به‌موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود کیفیت کار کارگران شریک باشید؛ یکی دیگر از دلایل پرداخت پایه سنوات ایجاد تمایز در میان کارگران باسابقه و تازه‌کار است.

سئوالات متداول

در این قسمت برخی از سئوالاتی که بارها در مورد سنوات و پایه سنوات پرسیده شده است را برای شما ارائه خواهیم کرد: 

آیا حق سنوات شامل مالیات می‌شود؟

حق سنوات در صورتی که کل مبلغ در پایان قرارداد پرداخت شود و هم زمان کارمند با شرکت تسویه حساب کند، مبلغ پرداختی شامل مالیات نمی‌شود. اما اگر پس از دریافت حق سنوات، همکاری ادامه داشته باشد، این مبلغ شامل مالیات می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع دقیق از معافیت‌های مالیاتی حتما مقاله معافیت های مالیات حقوق سپیدار سیستم را مطالعه کنید. در این مقاله لیست کامل موارد معافیتی حقوق و مالیاتی را بررسی کرده‌ایم.

آیا امکان محاسبه آنلاین سنوات سال 1401 وجود دارد؟

با جستجوی عبارت «محاسبه آنلاین سنوات 1401» به سایت‌هایی برخورد می‌کنید که با نرم افزارهای برخط امکان محاسبه آنلاین حق سنوات سال 1401 را فراهم کرده‌اند. اما در صورتی که کارفرما هستید و قصد محاسبه حق سنوات را دارید، این نرم‌افزارها کار زیادی از پیش نمی‌برند. در این مواقع استفاده نرم افزار حقوق و دستمزد سپیدار سیستم می‌تواند به صورت کامل چالش‌های محاسبه حقوق و دستمزد را برای شما حل کند.

آیا سنوات به کمتر از یک سال تعلق می‌گیرد؟

بله؛ اگر حتی یک ماه باشد، باید یک دوازدهم آن به فرد پرداخت شود و کارگران برای پرداخت سنوات نیازی نیست یک سال کامل سابقه کاری داشته باشند.

سخن پایانی درباره حق سنوات

در این مقاله به بررسی کامل مباحث حق سنوات پرداختیم. شما می‌توانید با اطلاعات ارائه شده در این مقاله به صورت حقوق و دستمزد سال 1401 را محاسبه کنید. در کنار مقالات سپیدار سیستم، می‌توانید با استفاده نرم افزارها و سرویس‌های حسابداری مثل نرم افزار فروشگاهی، شرکتی، حقوق و دستمزد می‌توانید به صورت کامل تمامی فرآیندهای حسابداری خود را به صورت کامل مدیریت کنید.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که در خصوص حق سنوات سوال یا ابهامی دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. متخصصان سپیدار سیستم به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


 

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار همکاران سیستم، با چهار بسته‌‌ی تولیدی، خدماتی، بازرگانی و پیمانکاری، برای مدیریت چابک‌تر شرکت‌های کوچک طراحی شده است و متناسب با نیازهای این کسب‌وکارها، کاربری بسیار ساده‌ای دارد.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 85 میانگین: 3.8]


273 دیدگاه برای ”سنوات چیست؟ آشنایی با یکی از مهم‌ترین حقوق کارکنان

 1. Hamid

  سلام وخسته نباشید با تیم سپیدار‌.چون من کار قبلیم آزاد بوده اصلا از قوانین حقوق وزارت کار سر در نمیارم.وبه تازگی میخوام برم شرکت کار کنم.که میگن حقوق طبق وزارت کار میباشد.خواستم بدونم حقوق ماهیانه به من با حساب سنوات وغیره چقدر باید بدن .در ضمن مجرد هستم وخونه ندارم.آیا موارد کمکی دیگری هست که به حقوقم اضافه بشه.من ده بهمن ۱۴۰۱ میرم سر کار حقوق ماهیانه سال ۱۴۰۲من چقدر هست؟. لطفا کمک کنید که سرم کلاه نره.ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام.پایه حقوق سال 1402 مبلغ 7 میلیون و ۹۲۰ هزار تومان است.حقوق دریافتی شما نباید از این مبلغ کمتر باشد.

 2. مهدی

  وقت بخیر،بنده ۴ سال تو کارگاهی مشغول ب کارم این سال میخوام ترک کار کنم چون وقت خدمت سربازی چن ماهی گذشته و میخوام برم خدمت،آیا چون خودم میخوام ترک کار کنم پایان کارم رو میتونم بصورت حتم بگیرم؟عیدی چی،چون هر سال عیدی رو نصف میداد این سال میخوام کامل بگیرم و ترک کنم!در ضمن کار فرما پایان هر ماه و سال کاغذی میداد امضا و انگشت میزدیم ک پایان کار فلان گرفتیم چون ولی هیچ پرداختی نداشته اگه بخواد نده میتونم شکایت کنم بگیرم،سپاس از شما

  1. سپیدار سیستم

   باسلام.کارکنانی که در طول سال از خدمت استعفا داده یا اخراج، بازنشسته یا به هر نحوی ادامه رابطه آنان با کارگاه قطع شده باشد، به نسبت مدت کارکرد محق به دریافت عیدی و پاداش سالانه خواهند بود.

 3. الهه

  سلام وقت بخیر
  پایه حقوقم از حداقل پایه حقوق وزرات کار بیشتره،سنوات با پایه من محاسبه میشه یا با پایه اعلامی وزرات کار؟

 4. امید

  سلام بنده سال ۷۸ و ۷۹ در شرکتی کار می کردم به عنوان حسابدار ،می خوام بدونم جریمه پرداخت نکردن حق بیمه من برای کارفرما بر اساس حقوق همون سالها میشه یا الان و اینکه حدودا چقدر میشه ممنون

  1. حمید

   جریمه به مبلغ روز دریافت میشه و حدودا ۲۰۰ میلیون برای ۲ سال جریمه میشن

 5. رضا

  سلام
  من مدت هفت سال در یک شرکت خصوصی کار میکنم و بیمه رد میشد و نزدیک چهار سال شد در دانشگاه علوم پزشکی بصورت شرکتی پیمانکار باز مشغول به کار هستم که هر ساله پیمانکار عوض میشود امسال پیمانکار حق سنوات بهم نداد و گفت چون جای دیگه کار میکنی به شما تعلق نمیگیره ! آیا این حرفش درسته اگه ایطوریه چرا پیمانکار قبلی حق سنوات پرداخت کرد!

  1. سپیدار سیستم

   سلام. دوست گرامی باید با یک مشاور حقوقی مشورت کنید.

  2. حمید

   خیر کاملا حرف ایشون غلطه شما در انتهای قرارداد و در زمان دریافت تسویه حساب میتونید ازشون شکایت کنید و به ارزش روز سنوات دریافت کنید

 6. محمد محمدی

  سلام، من واسه شرکت کار میکنم، سال اول بیمه نکردن منو، سال 2 و 3 بیمه شدم ولی به صورت نیمه وقت کار میکردم و نیمه وقت بیمه شدم، فقط اخر هرماه تسویه حساب میکردن و فروردین کار تعطیل بود و از اردیبهشت باز بیمه میشدم، سال چهارم تمام وقت بیمه شدم ولی 6 ساعت در روز کار کردم و حقوق گرفتم، الباقی بیمه از حقوقم کم میشد، میخواستم ببینم سنوات من چطوری حساب میشه؟ بر اساس حقوق چه سالی واسم سنوات سالهای قبلم محاسبه میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. این توضیحات شما مربوط به موضوع بیمه است. سنوات شما طبق قانون محاسبه می شود که در متن مقاله به آن اشاره شده است

 7. سیاوش

  سلام و روزتون بخیر
  من چند سال پیش از کار با شهرداری استعفا داده ام ولی همچنان با من تصفیه حساب نشده، آیا سنوات باید به نرخ روز حساب بشه یا با همون حکم که ۷ سال پیش کار میکردم؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام.
   برابر با ماده ۲۴ قانون کار کارفرما مکلف است به کارگری که یک سال و یا بیشتر به کار اشتغال داشته به ازای هر سال کار معادل یک ماه آخرین حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت کند. در مصوبات بعدی این مزایا به تمام کارگران با سابقه بیشتر و یا کمتر از یک سال نیز تعمیم یافت.

 8. محبوب

  سلام
  اگر سنوات در پایان سال پرداخت نشود و در سال جدید بعد از گذشت چند ماه پرداخت شود چه شرایطی دارد .
  آیا طبق سنوات سال جدید محاسبه می‌شود یا با سنوات سال گذشته؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام.
   برابر با ماده ۲۴ قانون کار کارفرما مکلف است به کارگری که یک سال و یا بیشتر به کار اشتغال داشته به ازای هر سال کار معادل یک ماه آخرین حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت کند. در مصوبات بعدی این مزایا به تمام کارگران با سابقه بیشتر و یا کمتر از یک سال نیز تعمیم یافت.

 9. بهامین سیروسپور

  سلام . خسته نباشید ..

  من کمتر از یک سال در شرکتی مشغول بکار هستم و قبلا کارم کلا آزاد بوده ..
  به من که کمتر یکسال مشغول بکار هستم آیا سنوات ماهانه تعلق میگیره ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شروط مربوط به دریافت سنوات در مقاله ذکر شده است.

 10. حسینی

  سلام واحترام اگرشخصی باسابقه بالای کار ، درخواست مبلغی ازسنوات سالیانه خودراداشته باشد باتوجه به اینکه هنوزشاغل است کارفرما میتونه بهش این مبلغ بده ! ازنظرقانون ایرادی نداره ممنون میشم جواب بدید

  1. سپیدار سیستم

   تمامی کارمندان امکان تسویه سنوات را قبل از بازنشستگی دارند. البته باید با کارفرما بر سر پرداخت آن به توافق برسید.

 11. م خ

  سلام من بصورت شفاهی قراردادم رو با حقوق 6200 بسه شده ولی بصورت کتبی شامل قانون کار هست آیا سنوات به 6200 تعلق داره یا حقوق وزارت کار یا حقوق اعلامی به بیمه

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   طبق قانون حق سنوات طبق قرارداد کتبی محاسبه و قابل پرداخت میباشد ولی مجموعه میتواند مابه التفاوت را محاسبه و از محل دیگری پرداخت کند که خلاف قانون میباشد .

 12. ماریه

  سلام وقت بخیر
  شخصی که در سال 1400 با شرکتی قطع همکاری کرده باشد و فرآیند تسویه حساب وی به سال 1401 موکول شده باشد در این صورت عیدی و سنوات او با پایه حقوق چه سالی محاسبه میشود؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   مبلغ سنوات برابر با یک ماه اخرین مزد دریافتی فرد میباشد و زمانی که کار کارگر تمام میشود این سنوات به او تعلق میگیرد. سنوات در ازای هر یک سال به ازای یک ماه حقوق دریافتی فرد محاسبه و به او پرداخت میگردد. بنا بر این سنوات خدمت شما بر اساس سال ترک کار شما قابل محاسبه است .

 13. جهان

  با سلام خدمت دست اندرکاران این سایت خوب
  سوال بنده این است که آیا محاسبه سنوات براساس حقوقی که در لیست بیمه برای اداره بیمه فرستاده میشود مگر نباید محاسبه شود ؟؟؟؟
  در صورتیکه جهت محاسبه سنوات من از حقوق ارسالی به بیمه ، حق اولاد و حق مسکن و …. را کسر نموده اند و الباقی را مبنای حقوق جهت ضرب در مدت سال خدمتتم کرده اند آیا این روش درست است . ممنون هستم اگر جواب دهید

 14. آرش

  سلام
  آیا به مشاورین فنی کارگاههای صنعتی یا عمرانی / معلم های آموزشگاه
  و مربیان رانندگی که حق بیمه برایشان رد نمیشه هم سنوات تعلق میگیره؟
  ممنون از وقتی که می‌گذارید 🙏

  1. سپیدار سیستم

   سلام. حق بیمه دارند که به این صورت است: مربیان شاغل در آموزشگاههای رانندگی که رابطه استخدامی و مزدبگیری با آموزشگاه نداشته و خود مالک وسیله نقلیه باشند و صرفاً در قبال آموزش مبلغی را بعنوان پورسانت به کارفرمای آموزشگاه پرداخت می نمایند مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بوده و می توانند با مراجعه به شعبه و انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه از تعهدات قانونی مربوطه برخوردار گردند و در صورتیکه اینگونه مربیان فاقد وسیله نقلیه بوده ورابطه حقوق‌بگیری با مالک یا مالکین آژانس داشته باشند، لیست و حق بیمه افراد موصوف می بایست به همراه سایر کارکنان آموزشگاه در اجرای مواد 28 و 39 قانون تأمین‌اجتماعی به سازمان ارسال و پرداخت گردد.

  2. کیامرث

   سلام.من حدود ۱۶ سال درشهرداری کار کردم ،والان استخدام آموزش وپرورش شدم ،آیا ۱۶ سالی که درشهرداری بودم جزسنوات بازنشستگی اعمال می شود،وتکلیف پاداش بازنشستگی این ۱۶ سال چه می شود ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

 15. بهنام صالحی

  آیا طبق قانون در خصوص پرداخت حق سنوات پایان کار، کارفرما ملزم به دریافت رسید امضا شده (و اثر انگشت) از کارگر میباشد؟ شامل مدت کارکرد، حقوق ماهانه، تاریخ شروع و پایان کار و غیره.
  لذا
  مشکل من به عنوان کارگر که به دادگاه کشیده شده
  کارفرما سنوات اینجانب را پرداخت نکرده و رسید هم ندارد.
  مبالغی که به عنوان تنخواه گردان کارخانه به حساب من ریخته ، به دادگاه به عنوان حق سنوات مطرح کرده و
  متاسفانه دادگاه هم پذیرفت.

  1. سارا

   سلام
   بنده از تاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۱۰ تا تاریخ ۱۳۹۹٫۰۸٫۲۶ در شرکتی مشغول به کار بوده ام و از تاریخ ۲۶ آبان ۹۹اخراج شدم و سنوات کل ایام کارکرد بنده پرداخت نشده لطفا مقدور است سنوات اینجانب را محاسبه بفرمایید
   همچنین ۸۰ روز بیمه بنده رد نشده همان سال ۹۴ لطفا حق عدم پرداخت بیمه رو در صورت امکان محاسبه بفرمایید

 16. علی

  با سلام و خسته نباشید
  بنده هشت سال در شرکتی کار میکنم و مبلغ 2400 به عنوان استاد کاری میگیرم میخوام بدونم این مبلغ با با پایه حقوق جمع میشه برای گرفتن سنوات پایان خدمت و در این مدت هشت سال نسبت به سابقه کارم مبلغی به پایه حقوقم اضافه میشه؟

 17. دریا

  سلام وقتتون بخیر. اگر سنوات شخصی بیشتر از مبلغ پرداختی پرداخت شود مشکلی وجود دارد؟

  1. مجید سبحانی

   سلام
   من مدت ده سال هست در دانشگاه علوم پزشکی بصورت شرکتی پیمانکار مشغول به کار هست که هر ساله پیمانکار عوض میشود امسال خود کارفرما که علوم پزشکی هست از این واحد بیمارستانی که هستم جابجا کردن به یه واحد دیگه زیر نظر خودشون جای دیگه آیا پایه سنوات من صفر میشود ؟بند وتبصره ای اگر هست راهنمایی بفرمایید.  ممنون

 18. حسین ملک حسینی

  سلام
  وقت شما بخیر
  متشکرم از مطالب مفید شما
  من3 سال در شرکتی کار کردم که 2 سال نخست آن را به صورت پیمانکاری ( یا تعدادی ) و سال اخر را با قرارداد اداری کاری کار کردم. البته این موضوع را متذکر بشوم که کارفرما خود را در قرارداد 2 سال اول که به صورت پیمانکاری بود از پرداخت عیدی و سنوات منع کرده بود. الان هم مدت 17 روز است که با ان شرکت قطع همکاری کرده ام ولی هنوز به من سنوات پرداخت نکرده است. 3 تا سوال داشتم از خدمتتون :
  1 اینکه بابت اون 2 سال اول به من عیدی و سنوات تعلق می گیرد؟
  2 اینکه ملاک محاسبه سنوات من به چه صورت است؟
  3 کارفرما چه مدت بعد از قطع همکاری فرصت دارد که سنوات من را پرداخت کند؟

 19. الیاس

  بعضی از کارکردهای وارد شده از کل کارکرد ماه بیشتر است
  این ایراد برای ثبت کارکرد ماهیانه حقوق دست مزد ارور میده
  چون سال کبیسه بوده 30 روزه باید حساب کنیم
  چ کار کنیم اینا بیمه رد شده
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر از نرم افزار سپیدار استفاده می کنید، با کارشناسان پشتیبانی تماس بگیرید

  1. سپیدار سیستم

   بر طبق قانون کارگران رسمی و یا غیررسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

   1. احمد اسمعیلی احمدآبادی

    پرداخت سنوات برای کسانی که قرارداد رسمی دارند یا دائم هستند فرقی نداره؟؟؟؟؟

    1. سپیدار سیستم

     با سلام و احترام.
     برابر با ماده ۲۴ قانون کار کارفرما مکلف است به کارگری که یک سال و یا بیشتر به کار اشتغال داشته به ازای هر سال کار معادل یک ماه آخرین حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت کند. در مصوبات بعدی این مزایا به تمام کارگران با سابقه بیشتر و یا کمتر از یک سال نیز تعمیم یافت.

 20. سروناز

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفیدتون،بنده ٢ سال و ١ ماه در یک مرکز مشغول فعالیت بودم،طی این دو سال داخل قرار داد چیزی تحت عنوان پایه سنوات دریافت نکردم و اخر سال هم مزایا یا همون سنوات و دریافت نکردم،ایا هردو را میشه دریاقت کرد یا خیر؟؟ و اینکه ماه اخر به اصرار مدیر جهت پیدا شدن میروی جایگزین به صورت پاره وقت با حقوق نصف فعالیت داشتم. به نظرتون مزایای اخر سال برای هر دو سالم طبق حقوق نصف اخرین ماهم محاسبه میشه؟؟؟

 21. مهدیه

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید

  در صورتی ک قرار داد ب صورت کار معین و به مدت یکساله باشد.
  و در صورت تمایل به ادامه کار دوباره قرار داد جدید و دوباره یکساله منعقد گردد و به همین ترتیب قرارداد ها سالیانه خاتمه یابد و قرار داد جدید بسته شود.

  پایه حقوق شخصی ک سه سال قرار یک ساله با شرکت مورد نظر داشته با کسی ۷ سال به همین ترتیب همکاری با شرکت داشته است یکی است؟

 22. محدثه

  سلام وقتتون بخیر….من چند ساله تو یه شرکتی کار میکنم ولی کارفرما اصلا عیدی و سنوات نداده تا الان…میخواستم ببینم میشه بابت ندادن عیدی سال های گذشته از کارفرما شکایت کرد؟

 23. دیبا

  سلام
  5ساله تو شرکتی کارمیکنم که حدود 3.5سال دریافتی به صورت پیمانکاری بود و 1.5 سال هست حقوق نزدیک 1میلیون و 400 دریافت میکنم.قراردادی هم دستم ندارم. سنوات من به چه شکل محاسبه میشه؟(بیمه کامل واریز میشد ولی حقوق پایه نصف قانون کار برای ساعت کاری 8تا2) و اینکه بیمه سال اول من از 3 کارگاه متفاوت واریز شده

 24. فرامرز

  ضمنا من برای بیمه بیکاری اقدام نموده ام واداره کاروتامین اجتماعی تاییدنموده وبرای دریافت حکم بیمه بیکاری به بیمه شعبه22 مراجعه نمودام که بیمه اعلام نمود بدلیل اینکه هئیت مدیره شرکت ازمرداد ماه 99 اسم من رو درشرکتی دیگری ازهمین اعضائ هیئتمدیره بعنوان بازرس علی البدل معرفی کرده بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد این درصورتی است که من بیش از20 سال حق بیمه پرداخت کرده ام حالاسئوال دارم که آیادر ست است ومن چکاربایدبکنم

 25. فرامرز

  باسلام وعرض خسته نباشید
  من ازابتدای سال 79درشرکتی وتا آذرماه 99 مشغول بکاربوده ام وازابتدای دی ماه 99باتوجه به پایان قرارداد بیکار شده ام وکارفرما نسبت به سنوات من اقدام ننموده است ومن به اداره کارمراجعه نموده وشکایت کردم وتاریخ جلسه 99/01/18 میباشدآیابرای این مدت تاخیر مبلغی به من اختصاص می دهند چون کارفرماازتسویه حساب خودداری نموده است و
  ایابن خواربارماهیانه 4/000/000 ریال درسنوات محاسبه میشود

 26. نیما

  سلام من ترک کارکردم و 100 روز شاغل بوده ام آیا سنوات بهم تعلق میگیرد و چقدر میشه

  1. سپیدار سیستم

   در هر صورت و با هر مدت کاری، کارفرمایان موظف به پرداخت حق سنوات هستند. بنابراین در هر صورت و با هر شرایطی کارفرما موظف به پرداخت حق سنوات است.

 27. روح اله

  سلام.آیا برای محاسبه حق سنوات ،پایه سنوات هم لحاظ میگردد. به عنوان مثال فردی پایه حقوق 636809 دارد و پایه سنوات 33333 .
  آیا برای محاسبه حق سنوات 636809 ملاک میباشد یا جمع دو مورد بالا یعنی 670142 ملاک میباشد.
  حالت اول 636809*30 مساوی 19104270
  حالت دوم 670142*30 مساوی 20104260

  1. سپیدار سیستم

   سلام. پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، در این صورت پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌شود.

  2. محسن

   سلام، فردی سال63استخدام رسمی شده وسال73اخراج، واکنون برای دریافت تسویه و حق حقوق سنوات و غیره این دهساله اقدام بنماید، ایا معیار قیمتهای سال73میباشد یا 99،واگر معیار73باشدپس بهره این ده سال ک با پول سنوات فرد گرفته شده، چگونه به کارمند مغبون می رسد،سوال دوم ایا میتوان سال های بیمه ک بعد از اخراج پرداخت شده به سازمان تامین اجتماعی همان اداره دهساله، منتقل بنماید و از سازمان بازنشستگی انجا

   ، بازنشسته شود،

 28. مهدی

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۱۶ سال بعنوان حسابدارمشغول بکاردریک بنکداری پوشاک هستم ولی هیچ قراردادمکتوبی به امضا نرساندم، ودراین ۱۶ سال بنده فقط درپایان هرسال معادل یکماه حقوق همان سال عیدی گرفتم ،حقوق سال ۹۹ بنده ۳میلیون و۶۰۰ هزارتومان است سوالم اینه که حق سنوات من چقدرمیشه واگرکارفرماحق سنواتم روپرداخت نکردمیتونم شکایت کنم یاچون قراردادندارم حرفم به جایی نمیرسه؟

  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 29. شهبازی

  سلام وقت بخیر من از تاریخ 1390/05/01 مشغول به کار شدم و میخوام سنوات رو تا آخر سال 99 با کارفرما تسویه کنم. و اینکه مبلغ حقوق روزانه در سال 99 637000 ریال میباشد.مبلغ سنوات تا آخر سال 99 رو لطف میکنید اعلام کنید که چقدره؟

  1. سپیدار سیستم

   فرمول محاسبه سنوات کارگران به‌صورت زیر است:

   سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

 30. علی حسینی

  با سلام. اگر یک نفر در دو جا مشغول به کار باشد و همزمان از هر دو جا برایش بیمه رد شود هنگام بازخرید خدمت آیا می توانند بگویند شما در جای دیگری بیمه برایتان رد شده است و سنوات این مدت برایتان منظور نخواهد شد؟

 31. پروی مریخ

  باعرض سلام وخسته نباشی ،آیا در پاداش آخر سی سال کار حق جذب ومسکن وخواربار در طبقه بندی مشاغل پداخت میشود

 32. داغری

  با سلام و احترام
  بنده سابقه بیمه و کار در شرکت دیگر بمدت 2سال دارم و الان در شرکت دیگری کار میکنم که دو سال شده است. الان پیمانکار جدید آمده که فقط 2 سال پایه سنوات برام زده. خواستم بدونم پایه سنوات طبق بیمه حساب میشه یا فقط مدت حضور در آخرین شرکت را مدنظر قرار میدن.
  مثال(اگر کسی در کارگاه یا شرکت A بیست سال سابقه کار و بیمه دارد، و کارش با آن شرکت تموم میشود. و میرود در شرکت B استخدام میشود و 2 سال از استخدام میگذرد.این شرکت براش چند سال پایه سنواتی بزند. فقط دو سال بزند یا اون بیست سال را هم مدنظر قرار بده. ماده یا قانون در این رابطه وجود دارد؛ لطفا بفرمایید من رو راهنمایی کنید تا از حقم دفاع کنم. با تشکر فراروان از سایت محترمتان و از جواب دهی دقیق و با حوصلتون…

 33. حمید

  در ضمن من قبل آن در سمت کارشناس با گروه 15 بودم بعد برگشت به کار تکنیسین 14 زدند آیا وجاهت قانونی داد یا بایستی همون کارشناس با گروه 15 می زدند.
  فقط یک ماه از شرکت منفک شدم وتسویه کردم.
  با تشکر

 34. حمید

  با سلام
  من راهنمایی فرمایید لطفا.
  من 15 سال برای شرکتی کار کردم.
  آخر سال 15م با پایان قرادادم عدم نیاز زدن.
  بعد یک ماه دوباره به همان شرکت برگشتم با قرارداد جدید که از اول اردیبهشت 98 ماه شروع می شد. بالاجبار 15 سال رو تسویه کردن.
  من در قراداد قبلی حدود 300 تومن پایه سنوات می گرفتم.
  آیا پایه سنوات قبلی در قرداد جدید اضافه می شود یا خیر؟

 35. بختیاری

  سلام وقت بخیر، بنده ده سال مشغول کار بودم ولی به خواست خودم سه سال بیمه برام رد شده حالا برای احتساب سنوات سابقه بیمه مهم است یا ربطی نداره ؟ میشه مستنداتی قانونیشم برام بگین .ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام.عدم ارایه لیست بیمه تخلف هست و برای تخلف مستند قانونی وجود ندارد.
   اما محاسبه سنوات ربطی بیمه ندارد مگر اینکه در سوابق کارفرما شما به عنوان کارمند معرفی نشده باشید.در اینصورت سنوات سه سال است

   1. بهروز

    سلام بنده از سال۸۶تاسال۹۷دریک شرکت مشغول به کار بودم و سال ۹۷ترک کار کردم هنوز که سال ۹۹هستش سنوات منو پرداخت نکرده اگر بخوام اقدام کنم باید نسبت به حقوق سال۹۷سنوات بنده را محاسبه کنن یا نسبت به الان محاسبه کنن

 36. کریمی

  سلام .. من 12 سال در شرکتی مشغول به کار بودم که دو سال پیش سنواتم رو گرفتم .. البته بگم که ترک کار برای من نخورد و من به عنوان علی‌الحساب آن را دریافت کردم ولی قرارداد من سالانه تمدید میشد
  آیا این به عنوان علی الحساب منظور می شود و 12 سال به من سنوات تعلق میگیرد یا 2 سال ؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر تسویه کامل نبود و علی الحساب دریافت شده و سنوات شما 12 سال به آخرین نرخ منهای وجه دریافتی خواهد بود

 37. افشار

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  بنده 16 سال سابقه کار بیمه اجباری تامین اجتماعی دارم، 1 خرداد 98 در شرکتی جذب شدم و همچنان مشغول به کار هستم، در شروع سال 99 مطابق قانون کار افزایش حقوق داشتم، خرداد 99 از حسابداری شرکت خواستم که پایه سنوات روزانه منو به حقوقم اضافه کنند که گفتند شما باید یک سال مالیاتی در شرکت حضور داشته باشید یعنی تا پایان 99 به شما تعلق نمیگیره و اول سال 400 پایه سنوات روزانه شما افزایش پیدا میکنه، لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید که آیا حق با منه یا حسابداری داره درست میگه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.مزد سنوات به اشخاصی پرداخت میشه که یکسال سابقه آنها در آخرین کارگاه تکمیل شده باشه.
   در این مورد حق با واحد حسابداری است

 38. اسماعیل کیانی

  سلام وقت بخیر من نه ماه در یک کارگاه کارکردم حق سنوات چند روز به من تعلق میگیرد

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   پایه حقوق تقسیم بر 365 ضربدر 270
   به شرط 30 روزه بودن هر ماه
   بهتره بگیم پایه حقوق تقسیم بر 12 ضربدر 9

 39. فاطمه

  سلام روز بخیر به حق مسکن و خواربار تعلق نمیگیرد؟ وقتی توی قرارداد حق مسکن و خواربار هستش ایا باید در محاسبات سنوات باشد یا خیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. سلام و وقت به خیر
   طبق آخرین رای دیوان به تاریخ 99/08/05 حق مسکن و خوار و بار و اولاد از محاسبات سنوات حذف شده

 40. مهرک

  با سلام اگر در شرکتی که طرح طبقه بندی مشاغل ندارد پایه سنوات به پرسنل خود پرداخت نکند آیا در زمان رسیدگی بیمه مشمول جریمه میشود ؟ طبق فرمایشات شما پایه سنوات به شرکت هایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند تعلق میگیرد میشود بگید طبق کدام قانون چونکه من شنیدم ربطی به طرح طبقه بندی ندارد و همه ی شرکت ها باید پرداخت کنند به کارمندان بعد از یک سال سابقه کار ؟
  و اینکه من بخواهم از ماه شهریور این پایه سنوات را اضافه کنم به پرسنل که همه ی آنها بیش از 10 سال سابقه دارند و تا حالا پایه سنوات دریافت نکرده اند اگر فقط همین مبلغ 33333 امسال را به دستمزد روزانه اشان اضافه کنم اشکال دارد ؟
  به نظر شما چه کا ر کنم ؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.طبق بخشنامه ۴۸۶۹۲ مورخ ۹۹/۳/۳۱(ابلاغ مصوبه شورای عالی کار دراجرای بندهای ۷ و ۸ بخشنامه مزد سال ۹۹ درخصوص اعمال حقوق و دستمزد مصوب از اول تیر سال ۱۳۹۹)
   ۲.به کارگرانی که از اول تیرماه سال ۱۳۹۹دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۳۳۳۳۳ (سی و سه هزار و سیصد و سی و سه) ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.
   این بند در مورد افراد خارج از طرح است و اشخاص مشمول طرح طبق جدول
   در صورت عدم پرداخت هم مشمول جریمه تامین اجتماعی خواهد بود
   اضافه کردن به مزد پایه هیچ منعی ندارد

 41. علی

  سلام وقت بخیر
  من در یک شرکت خصوصی 8سال مشغول به کارم .الان که ماه مهر هست هنوز با هیچ یک از کارمندا قرارداد نبستن و دارن سنوات گذشته رو با پایه حقوق پارسال حساب می کنن و میدن آیا این کار قانونیه ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام .سنوات باید با آخرین پایه حقوق فرد موردنظر که در حکم وی درج شده است، پرداخت شود.

 42. حسین

  با سلام و وقت بخیر»
  حقوق ماهیانه اینجانب در داروخانه 2650 تومان بوده و از سال 90 تا به اکنون مشغول بکار بوده ام لذا حق سنوات در صورت ترک کار ویا خاتمه کار بر مبنای اخرین حقوق دریافتی من محاسبه میشه ضرب 9 سال یا ؟

 43. ساناز

  سلام من از سال 94 تا سال 98 در یک شرکت کار کردم که بیمه شده بودم ولی به دلیل اینکه پورسانت میگرفتم به ما سنوات پرداخت نمیشد و عیدی هر سال فقط یک پایه حقوق بود ,اغلان در حال حاضر به دلیل کرونا در اون شرکت نیستم ولی کارفرما نه حقوق اسفند رو پرداخت کرده و نه سنواتی و نه حتی پورسانتی ولی روی سربرگ شرکت از کارمندا امضای تسویه داره
  میخواستم بدونم راه قانونی برخورد با ایشون به چه صورته ؟؟

 44. هادی

  سلام ، در محاسبه سنوات نظارت کارگاهی مهندسین مشاور که ضرایبی هم به حقوق پایه می خوره مثل ضریب رایانه ، ضریب ماندگاری و … ، حقوق پایه ملاک است محاسبه سنوات است یا حقوق پایه به همراه ضرایب آن ؟

 45. شکوهی

  درود و خسته نباشید
  در متن شما نوشته شده که :
  حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌ساله کاری دارند.

  لطفا اصلاح بفرمایید:

  1- در صورتی که حق سنوات به ازای تعداد روزهای کاری به کارگران پرداخت میشه، حتی اگر کمتر از یکسال کار کرده باشند.

  2- پرداخت پایه سنوات ماهیانه در فیش حقوقی مستلزم داشتن یکسال سابقه در همان کارگاه می باشد.

  سپاس از شما و سایت خوبتون

  1. سپیدار سیستم

   سلام
   دوست عزیز نکات ذکر شده توسط شما، در مقاله وجود دارد.
   ممنون از بذل توجه شما

 46. جواد

  سلام خسته نباشید من از برج1سال99کار کردم تا برج5که برج 5تعدیل نیرو کردن و من حقوق 4ماهو گرفتم ولی برای برج5فقط2میلیون حقوق ریختن آیا درسته؟ممنون

 47. لادن

  من مدت ۵ سال در مدرسه غیر انتفاعی بعنوان معلم انگلیسی فوق برنامه ۶ ساعت در هفته کار میکردم ولی مرا بیمه نکردند اگر برای بیمه مراجعه کنم
  ایا سنوات به من تعلق میگیره؟ حق بن خواربار مسکن
  اون مدرسه الان منحل شده من کجا مراجعه کنم

 48. ليلاحزيرچيان كاشاني

  سلام سوْال دارم من مدت ۵ سال دبیرستانهای اموزش پرورش دولتی بعنوان معلم حق التدریس کار کردم هفته ای ١٨ ساعت و ابلاغ هم دارم ایا سنوات به من هم تعلق میگیره
  دوم اینکه من حق بن عیدی و … نگرفتم اینهارو هم باید بدن؟

  1. مهران

   با سلام وعض ادب
   آیا پایه سنوات، با عوض شدن شرکت طبق قانون مناقصه، برای نیروهایی که در کارخانه (مثلا فولاد) به صورت مستمر مشغول بکار هستند قطع می‌شود یا ریطی به عوض شدن شرکت ندارد با توجه به اینکه نیرو به طور مستمر در حال فعالیت است فقط شرکت عوض شده؟

 49. مهرداد نخستین

  با سلام بنده ۱شرکت حمل و نقل خریداری کردم که ۱ متصدی با ۲۷ سول سابقه کارداشت قرار بود فروشنده سنوات کارمندشو تسویه کنه ولی بعد از مدتی زیر حرفش زد و تصویه نکرد متصدی شکایت کرد از اداره کار و حکم این بود که شرکت موظف به پرداخته یعنی بنده که خریدارم.آیا از طریق مراجع قضایی از فروشنده شکایت کنم؟؟

 50. مهرداد نخستین

  سلام خدمت شما بنده یک شرکت حمل و نقل خریداری کردم که ۱متصدی داشت با۲۷ سال سابقه خدمت به فروشنده.قرار بود فروشنده سنوات و حقوق و مزایاشو تسویه کنه ولی بعد یه مدت زد زیر حرفش.اداره کار هم حکم داده که خریدار ک من باشم ۲۷ سال سنواته کارمندو پرداخت کنم.آیا میتونم از طریق مراجع قضایی اقدام کنم؟

 51. علی اکبر

  سلام
  کارگری در یک کارگاه بیش از یکسال سابقه داشته و پایه سنوات را هم دریافت کرده است، اگر این کارگر با این کارگاه تسویه کرده و ترک کار کرده باشد و پس از یکسال و نیم دوباره به کارگاه رجوع کرده و مجددا استخدام شود، باید برای دریافت پایه سنوات دوباره یکسال صبر کند؟

  1. سپیدار سیستم

   معمولا شرکت ها سنوات را به شکل سالانه و یا در پایان همکاری پرداخت می کنند.

 52. فریبا دل انور

  باسلام بسیاربسیار عالیست من یک سئوال دارم من ۲۳ اسفند ۹۳ بازنشست شدم که شرکت خصوصی وابسته به تامیناجتماعی هست هرسال باماقراردادمیبستند وپایان سال یک ماه پایه حقوق ویک عیدی میدادند وحق اولاد ومسکن وغیره که مستنرپرداخت میشد ودر را پایان سال نمیدادند میخواستم ببینم میتونم شکایت کنم وبابت حق اولاد و مسکن وخواربارکه مستمرمیدادن ولی پایان قرارداد همراه یک ماه پایه حقوق نمیدادند شکایت ککم؟واینکه اگه میشه شکایت کنم نوع در خواستم رادقیقا چی بنویسم ممنون از محبتتون

 53. سیدمحسن‌طباطبایی

  سلام‌.‌ازسال‌۷۵به‌استخدام‌‌ثابت‌کارگری‌‌سازمانی‌ازشهرداری‌‌‌شدم‌‌‌‌وبعلت‌مسگلات‌زندگیم‌وبیماری‌وفوت.همسر‌‌بدون‌اطلاع‌درمحل‌کارغیبت‌نمودم‌‌که‌پس‌ارگذشت‌شس‌ماه‌.حکم‌براخراجم‌دادند‌وتاکنون‌چندبارجهت‌برگشت‌به‌کارمراجعه‌وقبول‌نکردند.اکنون‌حق‌سنواتم‌‌به‌چه.صورت‌محاسبه‌میشودهمان‌سالی‌یک‌ماه‌یاچون‌‌اخراجم‌کردندبیشترمیشودوبیمه‌بیکاری‌بمن‌تعلق‌میگیردیاخیر‌.شکایت‌به‌وزارت‌کارهم‌نکرده‌ام

  1. سپیدار سیستم

   در قانون سنوات در هر حالت از قطع رابطه کاری اعم از استعفا یا اخراج یا اتمام قرارداد کار باید پرداخت گردد. اگر شما مشمول قانون کار نباشید شامل حال شما نیست و باید از مقررات خاص خود استفاده نمایید. در مورد بیمه بیکاری هم طبق آخرین رأی هیات عمومی دیوان عدالت اداری کارگران اخراجی مستحق استفاده از مزایای بیمه بیکاری هستند.

 54. علیرضا

  سلام من در یک هتل مشغول به کارم با سابقه 18 سال .کارفرما به علت بازسازی هتل را قصد دارد تعطیل کند.به ما هم گفته شده به دنبال بیمه بیکاری باشیم بعد از بازسازی دوباره از ما دعوت به کار میکند.حق سنوات ایا مطابق با عرف باید پرداخت شود ویا میتوانیم مطابق قانون بیشترطلب کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در موارد که قانون حدود را تعین میکند مراجعه به عرف بی معناست.سنوات طبق قانون به ازای هر سال یک ماه حقوق.در صورت عدم تسویه در پایان هر سال به نرخ آخرین حقوق و با آخرین رای دیوان همراه با حق بن و خوار و بار و مسکن

   1. هادی

    سلام، اگر کسی خودش نخواهد بیمه باشد (چون 8 روز برایش بیمه رد می شود)، سنوات و عیدی نیز به او تعلق نمی گیرد?

 55. خدادادی

  بر مبنای مواد ۲۴ و ۳۱ قانون کار، ملاک محاسبه و پرداخت حق سنوات، مطلق حقوق و مزد کارگر است که همه عناوین مقرر در مواد ۳۴ و ۳۵ قانون یاد شده را در برمی گیرد. بر همین اساس، و براساس رای دیوان ایا به ایتم سایر مزایاو ایتم رفاهیات که هرماه به ما پرداخت میشودو در فیش حقوقی ثبت می شودایا سنوات تعلق میگیرد

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   با توجه به رای دیوان و ابلاغ به ادارات کار به سایر مزایای رفاهی سنوات تعلق میگیرد اما در مورد سایر مزایا ملاک پرداخت ثابت یا غیر ثابت بودن است.

 56. صلاح روحانی

  با سلام من کارگر اداره کاری اسفند ۹۸بازنشست شدم لطفا بفرمایید حق سنوات منو باید کارفرما چگونه حساب کند برای هر سال یک آخرین دریافتی یا برای هر سال یک پایه حقوق ناچیز .؟

 57. دانیال

  سلام
  میخواستم بدونم آیتم سایر مزایای انگیزه ای و آیتم پاداش بهره وری که به صورت پیوسته و مداوم در فیش حقوقی هستند و پرداخت میشوند در پرداخت سنوات حساب میشوند یا خیر ؟
  دوم اینکه سنوات شامل فقط حقوق پایه میشه یا کل حقوق دریافتی به جز اضافه کار ممنون میشم این دوتا سوال رو جواب بدین

 58. david

  سلام
  شرکت مذکور پس از تسویه حساب زمان وباز نشسته شدنمون مدت بسیار زیادی تا زمان پرداخت مبلغ سنوات و آن هم بصورت مقطعی (هردو سه ماه ۱۰تا۲۰ تومان)طول میکشد شما چه راه کاری برای این مشکل پیشنهاد می کنیدتا زود به حق خود برسیم ؟ آیا شکایت کردن باتوجه طولانی شدن دادگاه ها فایده ای داره ؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر مهلت پرداخت منقضی شده است، شما می توانید علاوه بر نوشتن دادخواست بابت آن، درخواست خسارت تاخیر کنید. هر چند ممکن است زمان بر باشد اما در صورتیکه کارفرما به تعهدات خود عمل نکند، باید اقدامات لازم را انجام داد.

 59. عیسی

  با سلام و خداقوت
  پرسشی از محضرتان داشتم ، اگر کارگری در سال دوم سابقه کارش به علت مشکلات مالی درخواست حق سنوات خود از کارفرما را نماید(بدون فسخ قرار دا یا موارد دیگر) و همچنان 15 سال دیگرهم در آنجا مشغول به کار باشد که در واقع مجموع سالهای اشتغالش 17 است در زمان تسویه حساب با آن شرکت باید معادل 17 سال سنوات دریافت کند یا 15سال(یا اینکه آن مقدار از سنوات دریافتی اش در زمان تسویه بصورت علی الحساب سنوات لحاظ می گردد)
  منت می گذارید اگر پاسخ پرسشم را بفرمایید

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.بستگی به موقت یا دایم بودن قراداد دارد.
   اگر قرادادهای شما موقت بوده (یعنی مثلا یک ساله) و در پایان دو سال اول تسویه انجام شده،کارفرما میتواند فقط سالهای بعدی را محاسبه کند.
   اما در صورت تسویه ناقص یا بلند مدت بودن قراداد پرداختی اول فقط علی الحساب می باشد.

 60. رضا

  با سلام از سال 90 در یک شرکتی مشغول بکار هستم در اخر سال 98 با ما می خواهند تسویه حساب بکنند در اخرین قراردادم که سال 98 بود ناخالص من عدد ده میلیون تومان بود من که حدود 9 سال در این شرکت بودم یعنی 9 تا ده میلیون حق سنوات من می شود ؟
  ممنون میشم که راهنمایی فرمایید چون شنیدم که جدیدا کل ناخالصی قرارداد را برا حق سنوات یکساله حساب می کنند

  1. سپیدار سیستم

   سلام.اگر تا به حال تسویه نکردید به نرخ آخرین حقوق که همون 9 سال به حقوق 10 میلیون هست. البته باید آیتم های حقوقتون ببینید مستمر هست یا نه>چون فقط مستمر ها پرداخت میشه و مثلا اضافه کاری جزو سنوات نیست

 61. جواد اعتمادی

  عرض ادب و احترام
  بزرگوار بنده از آذرماه سال91 لغایت تیرماه سال98 (بمدت 7 سال و 4 ماه ) در یک شرکت خصوصی مشغول بکار بودم با توجه به عدم تمدید قراردادم میخواستم سوال کنم مبلغ تخصیصی ب بنده از بابت حق سنوات چقدر می باشد.
  لازم بذکراست میزان حقوق تعریفی در حکم صادره از سوی شرکت مزبور در ابتدای سال98 مبلغ4 میلیون تومان بوده است.
  سپاسگزارم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر مبلغ 4 میلیون حقوق پایه شما بوده (حقوق به کسر حق مسکن و بن و اولاد) 29.300 هزار تومان

   1. جواد اعتمادی

    عرض ادب و احترام
    سوالی داشتم در خصوص پایه سنوات
    در شرکتی که بنده مشغول بکار بودم طرح طبقه بندی مشاغل رعایت میشد سوالم اینست که من نمیدونم حقوقی از بابت پایه سنوات مربوط ب اینجانب پرداخت شده یا خیر؟ اصلا پایه سنوات الزاما در پایان سال کاری از سوی کارفرما پرداخت خواهد شد یا مثل سنوات بصورت یکجا در زمان خاتمه کار پرداخت میگردد؟
    اگر لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم

    1. سپیدار سیستم

     سلام.باید افزایش حقوق سال رو نسبت به فیش های قبلی بررسی کنید.بهترین کار در این مواقع مراجعه به امور مالی شرکت هست.در صورت عدم امکان باید خودتون محاسبه کنید

 62. محمد نجفی

  سلام من در98/12/29بازنشسته شدم ولی تا به حال 99/4/15هنور پاداش بازنشستگی را نگرفتم ایا باتوجه به اینکه تاخیر درپرداخت داشته با افزایش سال99باید محاسبه گردد شاید تاپایان سال99هم پرداخت نگردد تشکر

 63. david

  سلام
  بنده 30سال و 5 ماه بصورت مداوم در شرکتی خدمت نمودم و درحال بازنشستگی هستم سنوات پایان خدمت برای سی سال هست یا سی سال و پنج ماه محاسبه می شود
  قبلا تا یکسال گذشته شرکت مذکور سنوات را سالی دو ماه ونیم پرداخت می نمود ولی از ابتدای 1398 فقط سالی یکماه میدهد با توجه به پرداخت چند سال قبل میتوان بعنوان عرف کار گاه مدعی شد یا خیر ؟؟

  ضمنا با حکم دیوان عدالت اداری و اجرای احکام بنده سختی کار را بیش از 10سال گرفتم که در بیمه تامین اجتماعی در حال اقدام می باشد یعنی با سی و پنج روز باز نشسته میگردم ایا سنواتی به دوران سختی کار تعلق میگیرد یا خیر‌؟؟

  تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. سنوات شما بر اساس سی سال و پنج ماه محاسبه میشه
   به عرف نمیتوانید اتکا کنید.حدود رو قانون همان سالی یکماه تعیین کرده
   در مورد سختی کار باید از کارشناس بیمه سوال کنید

 64. صلاح روحانی

  با سلام لطفا بفرمایید سنوات پایان خدمت کارگرانی که بازنشسته می‌شوند چه با سختی کار چه ۳۰سال کار چگونه محاسبه میشود طبق قانون کار چون کارگران اداره کاری منظورم می باشد.آیا به ازای هرسال یک آخرین دریافتی میگیرن یا به صورت های دیگر نیز حساب می شود.ممنون

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.دقیقا به همین شکل که فرمودین.یک ماه به ازای یکسال کارکرد به نرخ آخرین حقوق-به شرط آنکه قرارداد کوتاه مدت نبوده باشد و تسویه حساب بابت قراداد کوتاه مدت صورت نگرفته باشه.

   1. جواد اعتمادی

    خواهش میکنم حقیرو رو راهنمایی بفرمایید
    واقعا سردرگم شدم و یقین می‌دونم از این طریق لطمه بهم وارد میشه بزرگواری کنید بینهایت سپاسگزار و ممنونتون میشم

   2. حمید

    سلام من من کارگر نمایشکاه اتومبیل بودم کارفرما من تقاضای تعطیلی نمایشگاه رابه اداره کار داده ومارا اخراج کرده ومن هیجده سال هشت ماه سابقه کار دارم ساعت کاری من از۸ صبح تا۹ شب حتی روزهای تعطیلی هم سر کار بودم من حتی بن حق اولادوحق مسکن نمیداد الان ما را معرفی به اداره کار کرده ولی هیچ حق حقوق به من نداده است حق حقوق قانونی من در این سالها چقدر است

    1. سپیدار سیستم

     سلام. با مراجعه به اداره کار و تامین اجتماعی بعد از تکمیل فرم های مربوطه و سابقه بیمه باید اقدام به شکایت کنید.سنوات شما معادل 18 حقوق به نرخ آخرین حقوقتون میشه و اگر مسکن و بن دریافت نکرده باشید به نرخ هر سال به این مبلغ اضافه میشه.درمورد کار در ایام تعطیل هم میتونید پیگیر بشید.محاسبه اعداد شما نیاز به اعداد آخرین حکم حقوقتون داره

 65. علی

  سلام کسی که پایه سنوات میگیره هنگام تسویه سنوات پایان خدمت بهش تعلق میگیره

 66. کریم

  من ۳ ماهی هست که بازنشسته شدم لطفا رای و قوانینن مستدل مربوط به پرداخت سنوات پایان خدمت کارگری بر اساس حقوق و مزایا که باید محاسبه بشود رو به اشتراک بگذارید چرا که شرکت ما بر اساس مزد مبنا محاسبه کرده و آخرین رای مشابه رو محبت کنید چونکه من میخوام شکایت کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. فقط یک رای دیوان عدالت در مورد یک پرونده هست که سایر موارد حقوق رو مشمول تسویه دانسته که عطف بماسبق نمیشود.طبق مواد قانون کار تسویه به نرخ آخرین حقوق پایه محاسبه میشود

  2. علی

   سلام من پرستار بچه بودم با قرارداد شفاهی از مهر ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ که در پایان بهمن ۹۸ ترک کار کردم البته بیمه هم نبودم میخواستم بدونم حق سنوات به من تعلق میگیره؟ حقوق ماهیانه ۶۰۰ هزار داشتم. چطور محاسبه میشه

   1. سپیدار سیستم

    سلام. برای دریافت سنوات باید یکسال به طور پیوسته سابقه کار داشته باشید.

 67. حسن

  سلام من ازسال۹۲ در شرکتی مشغول بکاربودم که از ۲۰خرداد ۹۹ازکار بیکار شدم تو این چند سال سنوات ، حق مسکن و حق خوار بار و ایاب وذهاب هیچی ندادن یعنی حقوق کامل نگرفتم آیا شکایت کنم بهم تعلق میگیره یا نه؟اگه تعلق بگیره حدودا باید چقدر بدن؟ممنون از شما

  1. سپیدار سیستم

   سلام.بله میتونید با مراجعه به اداره کار شکایت کنید.ایاب و ذهاب که نمیتونید پیگیر بشید چون جزو مزایا نیست.فقط برای سال 98 هر ماه 290 هزار تومان و برای سالهای قبل طبق جداول.

 68. فاطمه

  با سلام و احترام
  من در شرکتی کار میکنم که قرارداد سالانه داریم با پیمانکار که سالانه سنوات میگیریم ، الان حدود سه ماه و بیست روز از سال جدید گذشته که می بایست آخر سال سنوات ما رو شرکت پیمانکار پرداخت می کرده ولی متاسفانه اینکار رو انجام نداده. میخواستم بدونم که اگر الان بخواد پرداخت کنه باید بر اساس سال 99 محاسبه بشه یا 98؟

 69. سعیده محمودی

  سلام،من۵ ساله تو‌یه مطب کار میکنم سال ۹۴ حقوق ۴۰۰ و از سال ۹۵ تا ۹۸ حقوق ۵۵۰-۶۰۰ و افزایشی نداشتم تا اینکه مرداد ۹۸ اعتراض کردم و حقوق ۷۰۰ زد بازهم اعتراض کردم و قرارشد افزایش بده که به زور کرد ۸۰۰-۸۵۰ و الانم ۹۰۰ واریزی داشته برای من بیمه از این حقوق پرداخت میشه و حق بیمه مو نمیده درحالیکه کارفرمام اونه، عیدی سال اول ۲۰۰، سال دوم ۳۰۰ و سال های بعدی ۵۰۰ و ۱۰۰۰۰۰۰ واریزی داشته میخواستم ببینم اگه شکایت کنم چقد دستمو میگیره چون بر اساس کارکرد من که همه کاراشو انجام میدم منشی و دستیارم و کارای بیمه ای و بیرونی همه چی به عهده منه آیا این حقوق انصافه ؟ ساعت کاریم هم اوایل دوشیفت بوده که بعد تغییر پیدا کرده از ۳ تا ۸ که بیشتر اوقات ۱۰-۱۰:۳۰ درمیایم از مطب خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما حتما امکان این موضوع را دارید برای احقاق حق خود روند قانونی را طی کنید. از یک مشاور باتجربه کمک بگیرید.

   1. توانا

    سلام من کارمند شرکتی هستم در صورت عدم پرداخت به موقع حق سنوات بعد از بازنشستگی به چه ارگانی بایدشکایت کرد.ممنون

    1. سپیدار سیستم

     با سلام.در ابتدا باید به نزدیکترین اداره کار به محل کار باید مراجعه فرمایید

 70. شیوا

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  پایه سنوات اجباری است؟ به بیان دیگه آیا میشه برای چندین سال متوالی به کارمندی (با توافق خود کارمند) فقط حداقل دستمزد ماهیانه و بن کارگری رو پرداخت کرد و پایه سنوات رو لحاظ نکرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. براساس مصوبه جدید شورای عالی کار از ابتدای سال ۹۴ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت که دارای یک سال سابقه کار شده باشند، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه سنوات هستند.

   1. علی

    سلام
    من سوالی داشتم
    آیا برای فردی بازنشسته غیر از صندوق تامین اجتماعی که بعنوان مدیر در یک مجتمع مسکونی و بصورت پاره وقت مشغول می باشد سنوات تعلق می گیرد ؟
    حق السعی پرداختی نیز توافقی است و بر طبق قانون کار نیست
    با تشکر

    1. سپیدار سیستم

     سلام خیر. در مدیریت ساختمان رابطه استخدامی وجود نداره و مربوط به قوانین آپارتمان ها میشه

  2. مرادطجری

   سلام من ۱۶ سال در داروخانه تمام وقت کار کردم و تا سال ۹۶ زیر اداره کار حقوق گرفته ام وحالا کار گاه بسته شده سنوات وعیدی وپاد اش طبق حقوق دریافتی بوده واز من امضاگرفته طبق اداره کار امضا گرفته حالا به من حقی تعلق می گیرد

   1. سپیدار سیستم

    سلام. بله میتونید با شکایت به اداره کار پیگیر بشید و تمام مزایا و حقوق رو دریافت کنید .

 71. وصال

  سلام. اگر شخصی بعنوان مثال 10 ماه در یک شرکتی مشغول به کار باشه و بعد ترک کار کنه و بعد گذشت چند ماه مجددا در همون شرکت شروع به کار کنه. آیا این شخص بعد از گذشت 3 ماه مشمول دریافت پایه سنوات میشه؟
  در واقع سوالم در مورد نحوه ی محاسبه ی یکسال خدمت هست برای اینکه شخص یک پایه سنوات دریافت کنه.

   1. مصطفی

    سلام.من از سال 85در بانک به صورت شرکتی مشغول بکار بودم و در بهمن ماه 97به علت اعتیاد به کمپ مراجعه نمودم و در فروردین ماه 98بانک با من قرارداد نبست.پس از پیگیری در دیماه 97دوباره برگشت بکار شدم.اما در قرارداد جدید 99پایه سنوات برای من لحاظ نمیگردد.یعنی 13سال سابقه از بین رفته که حدودا ماهیانه 650هزار تومان میشود.شرکت طبقه بندی مشاغل هست.ایا راهی برای حساب پایه سنوات این 13سال هست.فقط 9ماه در شرکت اخراج بودم.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

    1. سپیدار سیستم

     در قانون سنوات در هر حالت از قطع رابطه کاری اعم از استعفا یا اخراج یا اتمام قرارداد کار باید پرداخت گردد. اگر شما مشمول قانون کار نباشید شامل حال شما نیست و باید از مقررات خاص خود استفاده نمایید.

 72. محسن

  با سلام، در مقاله فوق سرفصل مزایای مستمر با حقوق اصلی و تعاریف آن جابجا ثبت شده است. و خواننده را به اشتباه می اندازد لطفا اصلاح نمایید. با تشکر از زحمتی که کشیدید. سپاس

 73. محمد عسگری

  با سلام عرض ادب
  شخصی که اردیبهشت98 مشغول به کار شده و اردیبهشت 99 شامل پایه سنوات میشه نحوه محاسبه ان چجوریه ایا به نرخ سال 99 دریافت میکنه یا شش ماه 98 یه قیمت و شش ماه 99 یه قیمت چجوریه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.با نرخ 99 باید براشون مزد سنوات در نظر گرفته شود.

 74. فرشته

  با سلام.
  بنده از ۹۶/۱/۱ تا ۹۸/۱۰/۳۰ مشغول به کار بوده ام. ۳ماه اول به درخواست خودم بیمه تامین اجتماعی نبودم. در سال ۹۸ ۳تا قرارداد فصلی داشتم و یک قرارداد یک ماهه.سال ۹۷ قراردادی امضا نکردیم. سال ۹۶ قرارداد یکساله امضا کردیم.
  از بعد از استعفا تا ۱۳اردیبهشت۹۹ برای تسویه با بنده تماس گرفته نشده بود و ۱۳ اردیبهشت با من تماس گرفته شد.

  لطفا در خصوص مزایای پایان کار بنده را راهنمایی بفرمائید.
  در خصوص مانده مرخصی، با توجه به اینکه حداکثر ۹روز در سال ذخیره مرخصی حساب می شود،۲۷روز مانده مرخصی به بنده تعلق میگیرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام . دو تا کار باید انجام دهید. جمع تمام ایامی که مشغول بودین رو پیدا کنید و ضرب در اخرین حقوق روزانه دریافتی کنید( با عنایت به دادنامه دیوان عدالت اداری ۳۳۲۸ و ۲۷۲۷ و اصلاحیه آن را حتما حتما این دادنامه دانلود کنید و پرینت بگیرید چند بار بخوانید و تسویه حق سنوات را بر این مبنا مطالبه کنید). و بله تسویه مرخصی به شما تعلق میگیرد

 75. احمدی فر

  اگرکسی ۴سال سابقه داشته باشد ودر پایان فروردین سال ۹۹ ترک کارکرده باشد سنوات برمبنای حقوق سال۹۸پرداخت میشود یا حقوق سال۹۹

 76. الهام

  باسلام یه سوال داشتم خدمتتون . آیا سوابق خدمت تومحاسبه پایه سنوات دخیل هستش برای مثال یک نفر با نه سال سابقه وگروه شغلی هفت پایه سنواتش چطور حساب میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله دخیل هست.
   لطفا به جدول ارائه شده توسط شورای عالی کار مراجعه کنید.

 77. شیرازی

  سلام خدا قوت
  من ۱۰ سال در یک شرکت مشغول بکار بودم ولی در پایان هر سال با پرسنل تسویه حساب میکردند و سنوات آن سال پرداخت میشد و مجدد برای سال جدید قرارداد منعقد میشد من الان که قراردادم تمدید نشده اولا امکان بازگشت به کار میتوانم بگیرم و ثانیا سنوات سال ۹۸ به چه صورتی پرداخت خواهد شد یعنی این ۹ سال سنواتی که پرداخت شده علی الحساب محاسبه میشود و باید بر اساس پایه حقوق سال ۹۸ همه این سالها تسویه شود یا خیر

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.طبق آخرین رای دیوار چون تسویه انجام شده و قراداد یکساله بوده پرداختی دیگری به شما انجام نمیشه و پرداخت ها علی الحساب نیست
   و چون قراداد کوتاه مدت بوده برگشت به کار هم منظور نمیشود.

  2. وجیهه

   سلام خوب هستید
   برای کسانی که ساعتی حقوق میگیرن وسالیانه افزایش حقوقشون بصورت درصدی به اضافه یک مبلغ ثابت میباشه حق سنوات رو چطور بای حساب کرد
   بصورت ۷.۲۰×۳۰×مبلغ ساعتی
   یا بصورت۷.۲۰ ×۳۰× مبلغ ساعتی +مبلغ ثابت ان سال

 78. امیر

  سلام یک سوال داشتم آیا کارانه و پاداش مجمع هم که شرکت هر ساله پرداخت می کنه به کارکنانش باید در محاسبه حقوق برای سنوات لحاظ بشه!؟ ممنون می شم راهنمایی کنید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. با سلام.خیر چون غیر مستمر هست در سنوات محاسبه نمیشه.

  2. جواد اعتمادی

   سلام وقت بخیر
   اینقدر ک مطالبی که عرضه کردید جالب و خوب بود که جای تقدیر و تشکر داره ممنونم بابت زحمات شما
   سوال: از بابت 4 ماه ابتدای سال98 که بنده شاغل بودم شرکت کارفرما می بایستی مبلغ عیدی بنده رو بر اساس همون میزان کارکرد 4 ماه پرداخت می‌کرد لیکن هیچگونه مبلغی پرداخت نشد با این حال آیا این امکان وجود داره که شرکت این مبلغ را با سنواتی ک بدهکار هست پرداخت کند؟ میخواستم بدونم مبلغ مذکور چقدر میشود که در صورت عدم پرداخت ادعای خود را از طریق مجاری قانونی پیگیری کنم
   بینهایت ممنون و سپاسگزارم
   خداقوت

   1. سپیدار سیستم

    با سلام.بله عیدی همراه با سنوات قابل پرداخت است.سقف عیدی برای سال 98 مبلغ 45.506.430 ریال است که برای چهارماه مبلغ 15.168.810 ریال محاسبه می شود

 79. محمدعلی

  سلام، اگه در کارگاهی سابقه کار بمدت یک سال داشته باشیم و بعد به کارگاه دیگری برای کار مراجعه کنیم آیا پایه سنوات به ما تعلق میگیره؟ دیگر اینکه اگه شخصی در سال ۹۸ مبلغی بابت پایه سنوات دریافت میکرده ایا پایه سنوات سال ۹۹ به مبلغ پایه سنوات سال ۹۸ اضافه میشه یا فقط همان مبلغ مصوب سال جدید رو دریافت میکنه
  ایا برای محاسبه مبلغ فوق العاده جمعه کاری و فوق العاده نوبت کاری مزد مبنا ملاک عمل هست یا حقوق موضوع ماده ۳۴ و ۳۵ قانون کار؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. خیر پایه سنوات به شما تعلق نمیگیرد.مبلغ سال 99 به مبالغ سال قبل اضافه میشود و برای محاسبه جمعه کاری و اضافه کاری مزد مبنا ملاک است

 80. رضا کرم زاده

  سلام من تا 29 اسفند 98 قرارداد داشتم و به مدت چهار سال و هفت ماه تو شرکت کار کردم. حالا شرکت قراردادمو تمدید نکرده , اما چون قراردادم پاره وقته, بیمه ی این چهار سال و هفت ماه به مدت دو سال و 9 ماه واریز شده. آیا سنوات من براساس بیمه واریزی محاسبه میشه یا براساس سابقه کارم که چهار سال و 7 ماه هست؟

   1. مصطفی همتی

    سلام.ایجانب‌کارمند‌رسمی‌بودم‌پنج‌سال‌اخرشرکت‌تصمیم‌گرفت‌حکم‌کارگزینی‌افرد‌رسمی‌را‌به‌روزمزد‌تبدیل‌کند‌.بنده‌در‌ان‌تاریخ‌طبقه‌۱۰‌رودر‌حکم‌داشتم‌‌‌حکم‌روزمزدکه‌زدن‌گروه‌۱۵‌بهم‌دادن‌وتا‌اخرخدمت‌شدم‌گروه‌۱۶‌حال‌که‌باز‌نشستم‌کردن‌بدون‌اینکه‌اطلا‌داشته‌باشم‌گروهم‌را‌۱۴زدن‌‌ایا‌این عمل‌قانونیست.متشکرم

  1. کاظم موسوی

   سلام از اینکه به سوالات جواب می‌دهید و همگان را در جهت رسیدن به حق و حقوقشان راهنمایی میکنید خیلی ممنون 🙏🙏🙏

 81. احمد

  سلام
  من امسال کلا 200 روز مدت کار کردنم بود . و یک سال نشده بود
  آیا به بنده سنوات تعلق میگیرد؟

 82. کیوان

  با سلام مجدد
  پایه سنوات سال 99 کجا محاسبه می شود ؟ در پایه حقوق 99 و یا در مزایا ؟
  تشکر از راهنمایی شما

 83. کیوان

  با سلام و وقت بخیر
  برای محاسبه پایه حقوق سال 99 برای ما بصورت زیر اقدام کردن آیا درسته ؟
  (پایه حقوق 98 + پایه سنوات 98 + مبلغ افزایش روزانه سال 98 ) * 1.15

  ضمنا افزایش روزانه سال 99 در کجا باید محاسبه بشه ؟ اونم در پایه حقوق 99

  1. سپیدار سیستم

   با سلام
   پایه حقوق 98 * 1.15
   عدد به دست آمده مبلغ پایه سنوات 99 و افزایش روزانه رو بهش اضافه کنید
   و تمامی این اعداد به عنوان پایه حقوق در نظر گرفته میشود

 84. سید علی

  بعبارتی میتوان محاسبه پایه حقوق سال جدید را اینگونه تعریف کرد

  پایه سنواتی روزانه سال قبل+دستمزد روزانه سال جدید

  یا اینکه

  پایه سنواتی سال جدید+دستمزد روزانه سال جدید

 85. سید علی

  سلام
  ضمن تشکر از مطلب جامع شما،
  سوالم اینست که اگر کارفرما پایه سنواتی روزانه اعلام شده مثلا سال 98 مبلغ 23333 ریال را محاسبه کند و هر ماه بپردازد آیا چیز دیگری به نام حق سنوات یا سنوات باقی می ماند تا در پایان سال یا مثلا پایان سال باز نشستگی سی سال بپردازد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله. مزد سنوات عددی هست که ماهانه پرداخت میشود و حق سنوات سالانه به اندازه یک پایه حقوق است.

 86. مهدی

  سلام. من از اول ۲۵ اردیبهشت تا ۲۵ شهریور تو کارگاهی کار کردم. دو ماه بیکار شدم واز اول آذر تا اول اسفند باز هم تو همون شرکت با یه قرارداد سه ماه ار کردم. آیا سنوات به من تعلق میگیره و چقدر میشه.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. برای پرداخت سنوات نیاز دارید تا یکسال به شکل پیوسته در جایی کار کنید و ناپیوسته مورد قبول نیست.

 87. ابوالفضل امینی

  سلام.من الان 4سال سابقه کار دارم …میشه پایه سنوات منو حساب کنین ببینید چقدر میشه ماهیانه…الان دارن بهم 418تومن پایه سنوات برای هر ماه میدنخودم فک میکنم باید 700بدن
  میشه راهنمایی کنین

  1. سپیدار سیستم

   سلام .شما در واقع وقتی سال اول رو تمام کردید باید یک پایه سنوات دریافت میکردید و از سال دوم دیگه شما جز حد اقل نبودید بلکه به اندازه یک مزد سنوات بیشتر دریافت میکردید.پس سال بعدی باید افزایش برای شما برای پایه حقوق + مزد سنوات حساب میشد و درصد افزایش به کل این عدد برای شما میشد پایه حقوق که به حتم بیشتر از حداقل میشه و بعد مزد سنوات جدید هم به اون اضافه میشد.

   1. امین

    سلام، ممنون بابت توضیح کامل و خوبتون.
    من تو الان حدود 3 ماه تو یک کارگاهی مشغول کارم، و قراردادم تا اخر امساله. (ینی روال اینجا اینه هر 3 ماه تمدید میکنه)ازتون میخواستم بپرسم ایا پایان امسال به من حق سنوات تعلق میگیره؟ اگر بله رقمش چقدر میشه؟

 88. مریم سلطانی

  باسلام
  در سال ۹۸ مجموع حقوق و بن کارگری و حق مسکن و حق اولاد برای یک شخص با یک فرزندیک میلیون و هشتصد و خورده ای باشد،اگر کارگری بیشتر از این مبلغ برای مثال دومیلیون و پانصدهزار تومان حقوق دریافت کند، مبنای محاسبه حق سنوات چه مبلغی است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر منظور حقوق خاتمه خدمت(سنوات) هست بر اساس پایه حقوق محاسبه میشود.یعنی ناخالص منهای حق اولاد و بن و مسکن

 89. احمد

  سلام من 5 سال برشکار بودم و در تاریخ 12 اسفند 98 دستم رو با آره برقی بریدم و3 تا از انگشتانم آسیب دید حالا تا 4 ماه نمیتونم کار کنم و میخوام از کارم استعفابدم حق سنوات به من تعلق میگیره
  و اگر تعلق می گیرد چقد میشه
  پایه حقوقم 2400 است

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله تعلق میگیرد.اگر فقط سنوات باشد و مرخصی طلب نداشته باشتید به اندازه 5 تا حقوق آخرین دریافتی.اگر 2400 آخرین پایه حقوق بوده ضربدر 5 میشود.

  2. محمدعلی

   سلام، اگه در کارگاهی سابقه کار بمدت یک سال داشته باشیم و بعد به کارگاه دیگری برای کار مراجعه کنیم آیا پایه سنوات به ما تعلق میگیره؟ دیگر اینکه اگه شخصی در سال ۹۸ مبلغی بابت پایه سنوات دریافت میکرده ایا پایه سنوات سال ۹۹ به مبلغ پایه سنوات سال ۹۸ اضافه میشه یا فقط همان مبلغ مصوب سال جدید رو دریافت میکنه

   1. سپیدار سیستم

    سلام.یکسال سابقه باید درآخرین کارگاه باشه و مبلغ سال 99 به عدد قبلی اضافه میشه.

   2. یه بنده خدا

    سلام بر ادمین محترم و تشکر قدردانی برای محتوای ارزشمندی که در اختیارعموم قرار دادین
    بنده ۵ ساله سابقه کار دارم در شرکت خصوصی نمایندگی سایپادیزل قسمت تعمیرگاه بیمه ما اجبرای هستش بعد گذشت ۵سال متوجه شدم که به هیچکدام از کارکنان تاالان که میخوایم وارد سال۱۴۰۰شویم تعلق نگرفته یعنی کارفرما پرداخت نکرده،چه کنیم؟لطفا راهنمایی کنین ممنون❤

 90. حامد

  سلام من هز سال ۹۲تویک شرکت با پایه حقوق اداره کار فعال هستم تا پایان ۹۸ الان اگر خواسته باشم تسویه کنم فقط سنوات چقدر دستم رو میگیره ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما 7 سال کار کردید و آخرین حقوق حداقل 1516800 تومان بوده که ضربدر 7 میشود.

    1. سپیدار سیستم

     سلام.فقط شامل حقوق پایه طبق تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار است.

 91. حمید ستاری

  با سلام در مطلب فوق عبارت زیر مرقوم گردیده،

  (در سال ۹۸ میزان پایهٔ سنوات ۲۳.۳۳۳ ریال است که به‌صورت روزانه به‌حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.)
  پایه سنواتی که یک از اجزاء حق السعی و مزد میباشد و بصورت ماهیانه پرداخت میگردد، حال چرا اشاره به پایان تقدیم میشود گردیده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مزد سنوات به حقوق ماهانه اضافه میشود و عددی که پایان سال در نظر میگیریم مزایای پایان کار هست که به اشتباه به اون سنوات اطلاق می شود-مراجعه به بخشنامه شورای عالی کار سال 99 بند 2

 92. وحید

  بسیار عالی و مفید ، ممنون
  سوالی برای من پیش اومده ، کارگری بمدت ۱۴ سال در کارگاهی بکار اشتغال داشته ، بخاطر تعدیل نیرو ایشان بیکار شده و درخواست دریافت بیمه بیکاری و سنوات داده ، در این مدت حقوق پایه ایشان حداقل حقوق کارگری بوده ، آیا پایه سنوات شامل حال ابشان میشود ؟ و در صورت پاسخ مثبت محاسبه پایه سنوات هر سال به چه صورتی محاسبه میشود ، هر سال به مبلغ مصوب همان سال یا به مبلغ معین سال آخر خدمت
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. پایه سنوات با مزایای پایان کار متفاوت هست.ایشون به ازای هر سال کارکرد به نرخ آخرین حقوق یک ماه حقوق دریافت میکنند. مزد سنوات ایشان باید هر سال بهشون طی حقوق ماهانه پرداخت میشده و در واقع نباید حداقلی دریافت میکردند.

   1. نسترن

    باسلام من هشت سال یه جا مشغول بودم که اتمام کار به من صنوات ندادن میتونم الان شکایت کنم!؟

 93. سارا

  سلام. من اسفندماه 98 ترک کارداشتم و تا اکنون که 27 فروردین هست سنوات من تسویه نشده است.
  آیا مبنای پرداخت سنوات من حقوق 98 هست یا حقوق 99
  خیلی لطف میکنید اگر پاسخ بدهید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. محاسبات بر اساس سال 98 انجام خواهد شد.شرکت میتواند تا پرداخت آخرین لیست بیمه ایشون اقدام تسویه نکند.

   1. ذوالقدر

    سلام؛ میخواستم بدونم من حدود 12 سال توی یک شرکت کار کردم و در سال 91 بخاطر تعدیل نیرو خارج شدم و حق سنواتم را دریافت نکردم الان با توجه به تورم و پرداخت نشدن حق سنواتم که حدود 12 تا حقوق میشه میتونم مدعی حق سنواتم طبق حداقل حقوق سال جاری باشم.چون طبق آخرین پرداختی من که در سال 91 بوده پرداخت نشده و الان دیگه ارزش بسیار کمی داره.

    1. سپیدار سیستم

     با سلام.متاسفانه به علت عدم مراجعه خودتون نمیتونید این درخواست رو داشته باشید.به نرخ آخرین حقوق خودتون تسویه انجام میشه

     1. صلاح روحانی

      سلام حق سنوات برای کارگر اداره کاری که اسفند ۹۸بازنشست شده چگونه محاسبه میشود .لازم به ذکر است که کارانه ،مزایای رفاهی و پاداش تولید و عملکرد به ما داده میشد و عنوان این پرداختی ها نیز با پرینت حسابی که گرفتم با نام واریز حقوق بوده و آیا شامل حق سنوات میشوند

     2. سپیدار سیستم

      سنوات 98، 97 و سال های پیشین و سال های پیش رو نیز بر اساس همین فرمول محاسبه شده و خواهد شد. به عبارت دیگر فرمول محاسبه پایه سنوات در سال‌های مختلف تغییر نکرده و تا زمانی که بخش‌نامه یا قانون مصوبی ابلاغ نشود، فرمول کلی حق سنوات به همین ترتیب باقی خواهد ماند. سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

  2. بهرام

   خیر … وقتی در سال ۹۹ کارکرد نداشته باشی طبیعتا حقوق و دستمزدی به شما پرداخت نخواهد شد. با این حساب آخرین مزد یا حقوق دریافتی شما اسفند ۹۸ خواهد بود. که سنوات شما بر مبنای همان آخرین مزد دریافتی (اسفند۹۹) اما اگر فقط چند روز هم در سال ۹۹ کارکرد داشتی و حقوق اون چند روز در سال ۹۹ رو دریافت میکردی مبنای سنوات شما دستمزد ۹۹ میشد

  3. محمد ریسی

   باسلام بنده 16سال قراردادی دریک شرکت خصوصی کارکردم وهرسال سنوات وعیدی گرفتم الان قرارداد بامن منعقد نکرده واخراج شدم وبرایرتسویه حساب سنواتم چگونه محاسبه میشه ایا مابه التفاوتی درکاراست ی نه

 94. حسین جعفرزاده

  با عرض سلام. در مورد نحوه محاسبه پایه سنواتی سوال داشتم. در محاسبه دستمزد سال 1399 فردی که 3 سال سابقه خدمتی دارد با فردی که 10 سال سابقه خدمتی دارد آیا هر دوی آنها ماهیانه 1749990 ریال بعنوان حق پایه سنوات دریافت خواهند کرد؟؟!
  اگر پایه سنوات جنبه انگیزشی داشته باشد، در اینصورت در بحث پایه سنوات، تفاوتی بین کارگر با سابقه 20 ساله و کارگر با سابقه 2 ساله وجود ندارد و انگیزه ای ایجاد نمی کند!؟
  اگر به غیر از این هست، لطفاً نحوه محاسبه دقیق پایه سنواتی اینجانب با 10 سال سابقه کار را برایم توضیح دهید.
  با تشکر از مطالب و سایت مفیدتان.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بسته به طبقه بندی شغلی دارد .اما اگر از سال 96 محاسبه بشود دریافتی شما درسته است.

 95. علی

  باسلام
  من سوالی درباره پایه سنوات داشتم.کارگری که باسابقه یک سال پایه سنوات میگیردباکارگری که پنج سال سابقه کارگری دران بخش دارد یکسان است؟؟ مثلا یک نفر باسابقه یک ساله مزد روزانه پایه سنوات بایک نفر سابقه پنج ساله مزد پایه سنوات یکی هست؟؟
  لطفا راهنمایی کنید چون بند اخر موارد پایه سنوات توضیحش نفهیمیدیم که چهارسال قبل کارگر اضافه میشود

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طی سال های قبل مزد سنوات اضافه شده به پایه نفر پر سابقه.پس در امسال همه یکسان دریافت میکنند.

   1. کوشا

    سلام.بنده ده سال در شرکتی مشغول بکار بودم برای. سنواتم رفتم ولی فقط پایه محاسبه شده نه حق اولاد نه بن نه حق خوارو بار هیچ کدوم گفتن به شما تعلق نمیگیره لطفا مرا راهنمایی کنید….ممنون میشم

    1. سپیدار سیستم

     سلام. با استناد به مواد 36 و 51 و 57 قانون کار حق اولاد و خوار و بار در سنوات منظور نمیشود

     1. فرید

      سلام ‌. میخواستم بدونم در سال ۹۹ با توجه به کسر بیمه از بن پرداختی به پرسنل آیا برای محاسبه حق سنوات مبلغ بن ۴۰۰ هزار تومان هم جزء حقوق کارگران محاسبه میشود یا خیر؟

    2. هادی

     سلام وقت بخیر،
     من مدت ۲۸ سال در یکی از دانشگاههای غیر انتفاعی کشور مشغول کار هستم.
     سوال: میزان حقوق در حکم کارگزینی ۴میلیون هست و میزان حقوق دریافتی در فیش حقوقی ۵ میلیون هست. یعنی افزایش حقوق سالانه را به صورتی اعمال میکنند که بعضی آیتم ها شامل سنوات پایان خدمت نمیشود.
     منظورم اینه که در این دانشگاه مبنای محاسبه سنوات پایان خدمت بر اساس برخی آیتم های اخرین حکم کارگزینی محاسبه میشود، نه فیش حقوقی . در صورتی که میزان دریافتی در فیش حقوقی بیشتر از حکم حقوقی هست.
     ایا این کار خلاف اداری محسوب نمیشود؟
     و اینکه آیا قابل پیگیری و اعتراض می باشد؟
     با تشکر از سایت محبوب شما…

     1. سپیدار سیستم

      با سلام.شرط مشمولیت سایر پرداخت ها غیر از مزایای انگیزشی ثابت(مسکن و خوار و بار و اولاد) پرداخت مستمر است.اگر عددی در حکم شما به عنوان مزایا ثابت پرداخت میشود مشمول محاسبه سنوات است

 96. علیرضا

  با سلام

  بنده هیات علمی یک دانشگاه غیرانتفاعی هستم. میخواستم بدونم وه سنوات آخر سال ما شامل کدام بندهای حکممان میشود. ممنون

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.سنوات در بندهای حکم قید نمیشود و برای تمامی قراداد ها حکم یکسان دارد که همون یک پایه حقوق به ازای هر سال هست

  2. سپیدار سیستم

   با سلام.سنوات در بندهای حکم قید نمیشود و برای تمامی قراداد ها حکم یکسان دارد که همان یک پایه حقوق به ازای هر سال هست.

 97. حسین

  باسلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون.
  یه سوال: آیا سنوات کارگری که ۲۹ اسفند ۹۸ ترک کار شده با اونی که مثلا ۱۵ فروردین ۹۹ ترک کار شده تفاوتی داره یا نه؟ (منظور سوال بنده تغییر حقوق پایه درسال جدیده)

   1. زهره

    خیر چون سنوات با بیمه نیست و با اداره کاره زمانی که شما اقدام نیکنی برای گرفتن سنوات مهمه که حقوق کارگر چقدره

    1. محمد

     باسلام ازاین که لطف می کنید وسوالات روپاسخ می دید تشکر می کنم.
     کارگر کارگاه ما از سال64درکارگاه مشغول به کاربود که بخاطر سختی کار 20ساله بازنشست شد واز سال84تاالان به درخواستم ما به کارشون ادامه دادند که این این مدت خودشون حقوق برمی داشت ومابقی رو به ما میداد حالاخواستم بدونم سنوات ایشون دراین مدت حدود35سال چقدرمی شه از زحمتی که می کشید ممنونم.

  1. ایمان صالح

   باسلام.آیا به فوق العاده مسافرت که در فیش و حکم آمده سنوات پاداش پایان خدمت تعلق میگیرد؟در حالی که از پرداخت بیمه و مالیات معاف است؟

    1. Ali

     اگر کارگری کمتر حق سنوات گرفته باشه میتونه شکایت کنه .
     متوجه این موضوع نیستند خیلی ها
     ممنونم میشم پاسخ دهید.

 98. majidbagri

  با سلام
  یه انتقاد به نویسنده این مطلب دارم
  خواهش میکنم در نوشتن مباحث کلمات و اصطلاحات را کامل از هم جدا کنید الان این مقاله در مورد سنوات وپایه سنوات هستش چرا در مورد عیدی و کلمه عیدی رو بکار می برید درسته عیدی و سنوات در پایان سال محاسبه میشن ولی لطفا از هم مباحث را تفکیک کنید که خواننده راحتتر بتونه با مطلب شما ارتباط برقرار کند
  ممنون از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون

   1. محمد صادق خرمی

    سلام برای محاسبه سنوات آخر سال آیا اضافه کار دریافتی در ماه آخر مثل حق اولاد و بن و حق مسکن از حقوق کسر می گردد

    1. سپیدار سیستم

     سلام. عوامل موثر در مبنای سنوات بنا به صلاحدید مجموعه مالی از سمت تنظیمات حقوق و دستمزد تب سنوات امکان پذیر است.

     1. ایزدی

      سلام خسته نباشد
      ببخشید در سالهای اخیر به غیر از حداقل حقوق بگیران یک درصد افزایش حقوق اضافه شده به اضافه یک مبلغ ثابت ایا برای پرداخت حق سنوات ان مبلغ ثابت رو هم باید لحاظ کرد
      ممنون

     2. سپیدار سیستم

      سلام. فرمول سنوات فقط همین است : سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

    2. حسین زارعی

     سلام اگه کارگر پایان هر سال سنواتشو دریافت کرده باشه ولی ادامه کارداده باشه آیا سالهای دریافت شده بصورت علی الحساب محاسبه میشه

     1. سپیدار سیستم

      سلام. اگر قراداد یکساله بوده است خیر و پرداختی حکم تسویه را دارد
      در قراداد های بلند مدت پرداختی علی الحساب است

    3. کاظم موسوی

     سلام من در سال 99هر ماه 980000 هزار تومان بیمه پرداخت میکنم کارفرما می‌فرمایندسنوات تسویه حساب کنیم 10سال هم سابقه دارم حق سنوات من چند میشه، خیلی ممنون از اینکه واقعا مرجعی هستید برای پاسخگویی به سوالات باز هم ممنون.

     1. سپیدار سیستم

      سلام.با دانستن بیمه پرداختی نمیتوان عدد صحیح سنوات را حساب کرد.
      عدد پایه حقوق شما ملاک است(طبق رای دیوان حق بن – مسکن – خوار و بار – اولاد نیز به پایه اضافه میشود)
      طبق قانون شما به میزان 10 حقوق به نرخ 99 سنوات دریافت میکنید
      به علاوه مرخصی استفاده نشده نیز باید بررسی شود

    4. صمدانیان

     با سلام،بنده حدود ۱۳ سال سابقه کار در شهرداری اصفهان را بصورت قراردادی دارم بعدن استعفا دادم اما الان به من می گویند به شما هیچ سنواتی تعلق نمی گیرد،اما این مخالف ماده ۲۴ قانون کار است به نظرتان من چه کنم که به حقم برسم

   2. جعفر

    با سلام ارادت من سی و یک سلام کار کرد دارم سلام نود و سی ۲۰ سال سنوات گرفتم سال نود و پنج هم هفت سال گرفتم الان کار فرما ماوتفاوت اون بیستو هفت سال را نمیده میگه همین چهار سال را میدم .لطفا منو راهنمایی کنید

    1. سپیدار سیستم

     سلام. طبق رای دیوان عدالت اداری اگر قرادادهای شما کوتاه مدت و یکساله بوده و در پایان سال تسویه انجام شده شده پرداختی کامل بوده و مشمول ما به التفاوت نیست
     اما اگر قراداد بلند مدت داشته اید پرداختی ها الاحساب هست

   3. محسن

    اگر کارمند رسمیسال74بعد از دهسال خدمت منفصل شود و الان سال 99پیگیر تسویه شود قسمت سنوات او چگونه محاسبه میشود به قیمت امروز یا خیر

  1. زارع

   با سلام مدت 26 سال نیمه وقت در مطب کار کردم الان به علت فروش مطب باید تسویه حساب کنیم حقوق من حداقل حقوق هست و الان اگر کارفرما بخواهد با من تسویه حساب کند سنوات من چقدر خواهد بود ممنون

   1. سپیدار سیستم

    اگر کلا تسویه نکردید 26 سال به نرخ حقوق سال 99 که حدود 1.900 هزار تومان است. در صورت داشتن مرخصی اون هم به ازای هر روز یک روز حقوق.

  2. عزیز

   سلام ما حدود ۹۵نفر هستیم و دستمزد روزانه همه ما ۸۱۶۰۰تومن هست با وجود اینکه سابقه ما بیشتر از ۱۷سال هست ایا بنظرتان درست هست یا نه

   1. رسول

    سلام وقت بخیر
    من 3سال تو بازار مشغول بودم(3ماه بیمه منو رد نکرد)
    سال چهارم کارفرما منو نخواست اومدم بیرون
    دوباره منو خواست(یه وقفه چهار ماهه)
    سال پنجم کلا نخواست
    الان سنوات من چجوری حساب میشه؟؟
    حقوق آخر من ۴میلیون بوده
    خودش میگه وزارت کاری
    دوماً میگه سه سال جدا
    ۸ماه جدا
    مگه نباید ۳سال و ۸ماه رو با هم حساب کنه؟؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *