نرم افزار حسابداری
بیمه بیکاری چیست؟ مبلغ بیمه بیکاری 98 و 99 + پاسخ سوالات رایج

بیمه بیکاری چیست؟ مبلغ بیمه بیکاری 98 و 99 + پاسخ سوالات رایج


بیمه بیکاری چیست؟ این بیمه نوعی حمایت اجتماعی است از کارگری که بدون میل و اراده بیکار شده است. با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور بیکاری و تعدیل نیرو امری بسیار شایع است و شرکت ها در فضای نامناسب اقتصادی ناگزیر به این موضوع هستند. از دست دادن شغل بیشتر در کمین افرادی است که تخصصی و یا مهارت خاصی ندارند، درواقع کارگران ساده. از دست دادن شغل می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما مطابق قانون بیمه بیکاری صرفاً افرادی که بدون میل و اراده بیکار شده اند حمایت می شوند.

بنابراین در این شرایط آگاهی از جزئیات بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله به توضیح نکات مربوط به این بیمه پرداخته و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد. در این مقاله به موضوعات مهمی همچون مبلغ بیمه بیکاری، عیدی بیمه بیکاری، تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری و همه ابهامات مربوط به این موضوع می پردازیم و توضیحات کاملی در این مورد ارائه می دهیم.

مواردی که در این مقاله آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم:

منظور از کارگر چیست؟

تعریف کارگر در میان جامعه امروز ما صرفاً مربوط به مشاغلی است که در کارگاه های تولیدی و یا کارگاه های ساختمانی مشغول به فعالیت هستند.اما طبق قانون کار کارگر شامل تمام عناوین شغلی می گردد. مفهوم کارگر از این جهت دارای اهمیت است که کارگر در قانون حمایت شده و دارای امتیازاتی است و از طرفی کارفرما را هم ملزم به تکالیفی می نماید. کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.

بیمه بیکاری چیست ؟ شرایط دریافت بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری چیست ؟ شرایط دریافت بیمه بیکاری چیست؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

شرایط دریافت بیمه بیکاری

قبل از اینکه برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید، باید شرایط آن را داشته باشید،  این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
 • در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

چطور می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

بله. برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند.

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد، در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردان و متاهلان به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

مبلغ بیمه بیکاری یا همان میزان مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد. فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

مبلغ بیمه بیکاری 99 + بیمه بیکاری 98

اگر بخواهیم با مثال مبلغ بیماری بیکاری 98 را بررسی کنیم به این شکل است. حداقل حقوق دریافتی یک کارگر با احتساب حق مسکن و حق بن کارگری در سال 98 حدود یک میلیون و 800 هزار تومان بود.

متاسفانه مبلغ بیمه بیکاری 99 هنوز توسط شورای عالی کار ابلاغ و اعلام نگردیده، اما ظاهرا کارشناسان و نمایندگان کارگران درخواست افزایش 35 درصدی بیمه بیکاری 99 را به این شورا ابلاغ کرده اند. این در حالی است که دولت با افزایش بیش از 20 درصدی بیمه بیکاری در سال جدید مخالف است. در صورتی که بیمه بیکاری با نرخ 20 درصد برای سال 99 افزایش پیدا کند مبلغ بیمه بیکاری 99 یک میلیون و 876 هزارتومان خواهد بود.

عیدی بیمه بیکاری – آیا به بیمه بیکاری عیدی تعلق می گیرد؟

متاسفانه عیدی بیمه بیکاری وجود ندارد. بیمه بیکاری یک نوع حمایت از طرف تامین اجتماعی است و سازمان تامین اجتماعی موظف است با وجود دریافت حق بیمه، به بیمه شدگانی که بیکار می شوند به صورت موقت مقرری پرداخت کند، اما وظیفه ای در قبال پرداخت عیدی بیمه بیکاری ندارد. عیدی درواقع از طرف کارفرما پرداخت می شود.

تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری – بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری - بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

برای دریافت بیمه بیکاری سال 98 چه مدارکی را باید همراه داشته باشیم؟

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

موارد خواص برای دریافت بیمه بیکاری شامل چیست؟

 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آن‌ها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند . با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

شرایط دریافت بیمه بیکاری برای سیل‌زدگان چیست؟

بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند. بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

شرایط قطع مقرری بیمه بیکاری 98 چیست؟

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.
 • بیمه شده فوت نماید.

حداقل حقوق و دستمزد و سنوات و بیمه کارگران در سال ۹۸ چقدر است؟

همان طور که می‌دانید، بیمه بیکاری، مقرری ماهانه‌ای است که به مشمولان پرداخت می‌شود. مبلغ آن، بر اساس معیاری به نام حداقل حقوق پایه در همان سالی که کارگر از کار بیکار شده و کار خود را از دست می‌دهد، محاسبه خواهد شد. حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ با ۳۶.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته (با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی)، به مبلغ یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. این درحالی است که پایه حداقل حقوق و دستمزد در سال ۹۷ برابر با یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان بود.

برای افراد مجرد، با احتساب بن کارگری، سنوات و حق مسکن، مبلغ حداقل حقوق پایه کارگری، به یک میلیون و 806 هز ارتومان می رسد. این بدان معنا است که اگر شما، بخواهید بیمه اجباری را خودتان از طرف یک کارفرما در بخش خصوصی پرداخت کنید، بایستی ۵۴۰ هزارتومان بخ عنوان حق بیمه پرداخت کنید. البته اگر کارمند باشید، ۷درصد حداقل حقوق، سهم بیمه شده و 23 درصد سهم کارفرما و 3% بیمه بیکاری است.
حداقل حقوق و دستمزد و سنوات و بیمه کارگران در سال ۹۸ چقدر است؟

علت واریز نشدن بیمه بیکاری چیست؟

مهمترین نکته این است که باید از تاریخ واریز شدن بیمه بیکاری اطلاع داشته باشید. در بسیاری از موارد کاربران به دلیل عدم اطلاع از تاریخ واریز شدن بیمه های بیکاری تصور می کنند که بیمه بیکاری برای آن ها واریز نشده است.
مقرری بیمه بیکاری معمولا در اواسط ماه پرداخت می شود. قبل از هرچیز بررسی کنید که در لیست پرداخت بیمه بیکاری در ماه جاری قرار دارید یا خیر. برای قرارگرفتن در لیست اداره کار و پرداخت بیمه بیکاری باید مدارک مربوطه را به اداره کار تحویل دهید.
در صورتی که از علت واریز نشدن بیمه بیکاری خود مطلع نیستید میتوانید به واحد امور بیمه شدگان شعبه بیمه خود مراجعه کنید و مسئله مربوطه را با آنها در میان بگذارید.

سالانه به چند نفر بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

سالانه به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر از مشمولان قانون تامین اجتماعی که سابقه بیمه پردازی داشته باشند، بیمه بیکاری پرداخته می‌شود و در سال ۹۸ به دلیل سیل در مناطق غربی و جنوبی کشور، میزان پرداختی بیمه بیکاری حدود ۲۵ درصد از عرف سالانه، بیشتر پرداخت می‌شود.

تبصره ۲ ماده ۷ قانون تامین اجتماعی چه می‌گوید؟

طبق تبصره ۲ ماده۷ قانون تامین اجتماعی و الحاقیه بیمه بیکاری مصوب سال ۱۳۶۹، بیمه شده بیکار، از تاریخ ارائه تقاضای استفاده از مقرری بیمه بیکاری، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه، اعلام می کند و موظف است در فاصله زمان های معینی که توسط اداره کار استان محل اشتغال که پرونده بیکاری او توسط این اداره تایید شده است، حضور یافته و اثر انگشت الکترونیکی را ثبت کند.

چه مرجعی ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری کارگر را تشخیص می‌دهد؟

تشخیص ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری بیمه شده، بر عهده کمیته ای است که در وزارت کار تشکیل می شود و شامل نماینده وزارت کار و نماینده سازمان تامین اجتماعی است.

چه مرجعی ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری کارگر را تشخیص می‌دهد؟

بیمه بیکاری را اداره کار پرداخت می‌کند؟

خیر. پس از این که پرونده درخواست بیمه بیکاری شما با مدارک مستند و مستدل، به تایید هیات حل اختلاف وزارت کار رسید، برای برقراری بیمه بیکاری و تشکیل پرونده تکمیلی، به شعبه ای که سابقه بیمه شما در آنجا موجود است، ارجاع خواهید شد و شعبه سازمان تامین اجتماعی از شما درخواست می کند که در بانک رفاه کارگران، حسابی باز کرده و شماره حساب را برای پرداخت بیمه بیکاری، اعلام کنید.

در این فرصت، مبلغ ومدت زمان پرداخت بیمه بیکاری با بررسی سوابق بیمه پردازی شما، محاسبه و در فرم بیمه بیکاری شما درج و به اداره کار اعلام می شود. شما هر ماه می بایستی به اداره کار مراجعه کرده و فرم حضور و غیاب الکترونیکی را تکمیل کنید. عدم حضور شما، سبب قطع مقرری بیمه بیکاری خواهد بود.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

 • دریافت مقرری ماهانه که هر ۲ ماه یک بار به حساب کارگر بیکار شده از سوی سازمان تامین اجتماعی واریز می شود.
 • سابقه خدماتی فرد بیکار شده، منظور می شود و به سنوات بیمه او اضافه می شود.
 • دفترچه تامین اجتماعی او هر ماه تمدید می شود.
 • ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق خدمتی محسوب خواهد شد و به آن بازنشستگی و از کار افتادگی تعلق می گیرد.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

آیا به افراد تحت تکفل هم بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

داشتن افراد تحت تکفل منجر به افزایش مقرری دریافتی دوره بیکاری می شود. به ازای هر نفر تحت تکفل (همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و برادر) تا سقف ۴ نفر و به ازای هر نفر، ۱۰ درصد حداقل دستمزد به مقرری بیمه بیکاری اضافه خواهد شد.

قابل توجه کارگرانی که بیش از ۵۵ سال سن دارند

طبق قانون سازمان تامین اجتماعی، کارگرانی که در زمان بیکاری، بیش از ۵۵ سال سن دارند و ۱۰ سال بیمه پردازی دارند، اگر بیکار شوند تا زمانی که مشغول به کار نشده اند، می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی، از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 27   میانگین: 3.9/5]


94 دیدگاه برای ”بیمه بیکاری چیست؟ مبلغ بیمه بیکاری 98 و 99 + پاسخ سوالات رایج

 1. فاطمه احمدپور

  سلام. بیمه بیکاری تا چه روزی از ماه معمولا پرداخت می شود؟ در ابتدای ماه؟

  1. علی

   باسلام
   کارفرما مت رو اخراج کرده .به بیمه مراجعه کردم گفتن گواهی ازکارفرما باید بگیرم.ولی کارفرما
   گواهی بمن نمیده.
   باید چکارکنم؟

    1. ماهرخ سرسالار

     سلام ازکارفرماشکایت کردم وادعاکرده که ۷درصدبیمه ازمن نمیگرفته درصورتی که هرماه کسرمیکردوطبق قانون کارحقوق دریافت نمیکردم ایاراهی هستش عرف کارگاه قانونی داره واسه محکوم کردن صاحب کار

     1. سپیدار سیستم

      سلام. ایشان تکلیفی در این خصوص نداشته اند اگر حتا خودشان ۷ درصد رو پرداخت کرده باشند جزو مزایای شما محسوب میشود. اما بعد متاسفانه این سوال شما در حالت کلی مربوط به قانون کار میشود که شایسته است به مشاورین این حوزه مراجعه کنید.

    2. ابراهیم

     سلام من ۶ سال بیمه کارگری پرداخت کردم حالا کارگر ساختمانی هستم بیکار بیمه ام یکسال قطع کرد نه رفتم که کارت تمدید کنم خدا خوب کردها برای مسخره کردن گفتنه دستگاه داره بالاخره این دنیا پس ندهند آن دنیا جلوشان میگیرم کرایه نشینم یک بچه ناقص دارم آیا بیمه بیکاری شامل من میشه

     1. سپیدار سیستم

      سلام متاسفانه این مورد هست ولی میتونید از دیوان عدالت اداری شکایت کنید
      چرا که برابر با ماده ۸ قانون بیمه بیکاری در شرایط زیر می تواند قطع شود: البته دیوان عدالت اداری به موضوع حضور و غایب ورود کرده با این حال ابراز همدردی بنده رو بپذیرد متاسفانه اجرای قوانین گاه خیلی خشک و منصفانه نیست بهتره موارد زیر را بررسی کنید اگر شامل شما نمیشود شکایت کنید
      الف – زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد.
      ب – بنا به اعلام واحد کار و امور اجتماعی محل و یا نھضت سوادآموزی و سایر واحدھای ذیربط از طریق وزارت کار و اموراجتماعی، بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره ھای کارآموزی یا سوادآموزی خودداری نماید.
      ج – بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنھادی خودداری ورزد.
      د – بیمه شده بیکار ضمن دریافت مقرری بیمه بیکاری مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا ازکارافتادگی کلی شود.
      ه – بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار مربوطه اعاده گردد.

  2. شعبانی

   سلام. مبلغ مصوب برای دریافتی بیمه بیکاری سال 99 باید 1800 باشه درسته؟ چرا 1500 واریز شده مثل پارسال؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 2. طاها

  سلام کسیکه ماهی 700 تومن حقوق میگیره ودوسال هم سابقه بیمه داره میتونه بیمه بیکاری بگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. می توانید از شعبه بیمه مورد نظرتان بپرسید تا جواب دقیق تری به شما بدهند.

   1. پیمان

    ایا برای دریافت بیمه بیکاری یک سال اخر بیمه باید متداول باشد یا فرقی نمیکند

    1. سپیدار سیستم

     سلام. بله قطعا ، در هنگام ترک کار می‌بایست در کارگاه مورد‌نظر یک سال تمام سابقه بیمه داشته باشد.

     1. فوادفرهادی

      سلام بنده از تاریخ۹۸/۱۱/۶ کارفرمام عدم نیازم رو داده وحدودا۱۰ماه معوقه حقوق دارم از کارفرما شکایت کردم گفتن اول پرونده شکایتت باید به نتیجه برسه بعد بحث بیمه بیکاریت راه درجریان قرار میگیره تا الان هم به دلیل لغو جلسات به نتیجه ای نرسیده شکایتم ایا در رابطه با زمان یک ماهه بیمه بیکاری تداخل قانونی دارد؟؟؟

     2. سپیدار سیستم

      سلام مطابق قانون بیکاری اگر کارگر بیکار شده برای عدم حضور خود در این ۳۰ روز عذر موجهی داشته باشد با تشخیص هیات حل اختلاف این مدت تمدید خواهد شد؛ اما بیش از ۳ ماه نیست. به هر نحو این کرونا واقعا جزو استثناء های روزگار بوده به نظرم حتما پیگیری حضوری داشته باشین.

     3. فرشاد

      سلام.من متاهل و دارای یک فرزندم و تقریبا پنج سال سابقه بیمه داشتم بعداز اون پنج سال خودم هشت ماه بیمه خویش فرما ریختم والان دو سال هست که سرکار رفتم وبیمه ام واریز میشه.الان میخوام با شرکت تسویه بزنم چون نیرو نمیخواد.آیا میتونم درخواست بیمه بیکاری بدم؟چون قبلا بیمه خویش فرما داشتم الان بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره؟

     4. سپیدار سیستم

      سلام بله قطعا به شما تعلق میگیره به شرطی که همون ضوابط کلی بیمه بیکاری رو داشته باشید که شما دارین فقط مهلت یک ماهه فراموش نشود

     5. مریم

      سلام اگر چند سال از یک شماره کارگاه بیمه رد بشه ولی ۲ماه آخر رو به صورت اینکه هر ماه ۱۵ روز بیمه رد کنن تاثیری در دریافت بیمه بیکاری داره یا خیر؟
      یعنی میتونم از بیمه بیکاریم استفاده کنم یا خیر به هم میخوره؟

     6. سپیدار سیستم

      سلام بله متاسفانه تاثیر مستقیم دارد و همان شرایط سابقه پرداخت در کارگاه اخر باید باشد

   2. زهره

    سلام
    من ۱۲ سال در یک بیمارستان شاغل هستم و قرارداد کاریم با بیمارستان تا اخر اسفند هست و برای کارهای نازایی از اول فروردین استعلاجی دارم چون اخر اسفند کار درمان نازایم هست و چون میدونم که بیمارستان قرار دادم را تمدید نمی کنه میخواستم ببینم ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره ؟(البته چون ۷ روز مرخصی داشتم بیمارستان من رو مجبور کرد که اول۷ روز رو نرخصی بگیرم و بعد استعلاجی برم.)

    1. سپیدار سیستم

     سلام . بحث استعلاجی اینجا مسئله است و باید ببینید آیا بیمارستان شما رو در لیست می‌خواد نگه دارد یا نه ؟مقصودم اینکه که آیا می‌خواد ترک کار بزند یا خیر؟اگر قرار باشد ترک کار بزند حتما به گواهی خطاب به شعبه تامین اجتماعی مربوطه به شما بدهند که قراداد شما از فلان تاریخ پایان یافته است و هیچ حرفی از استعلاجی و‌ درمان شما نزند . چون بیمه بیکاری فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که به اجبار بیکار شده باشند. و در ضمن از تاریخ ترک کار فقط یک ماه مهلت دارین که اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید.

  2. اسماعیل

   سلام من تا دی ماه بیمه بیکاری داشتم .میخواستم بدونم تا کی حقوق میدن؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام. واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود.

    1. شاپرک

     سلام از کجا بفهمیم کارفرما درصد حق بیمه بیکاری رو واریز کرده؟؟ که مثلا اگر بیکار شدیم بتوونیم از بیمه بیکاری استفاده کنیم؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید _ متشکرم

     1. سپیدار سیستم

      سلام وقتی کارفرمای شما لیست ماهانه حقوق را به شعبه تامین اجتماعی ارسال میکند (از طریق سایت ) بعد از تایید لیست برای پرداخت به صورت اتوماتیک یک برگه پرداخت حق بیمه برای او ارسال میشود و در آنجا محاسبات بیمه بیکاری باز هم بصورت اتوماتیک وجود دارد. بنابراین وقتی حق بیمه واریز میشود عملا بیمه بیکاری هم واریز میشود. جای نگرانی نیست

    2. مجید

     سلام با توجه به اینکه حقوق هر ماه رو پانزدهم ماه بعد میریزن من از اول سال نود و هشت بیمه بیکاری دریافت میکنم و مدت آن دوازده ماه است میخواستم بدونم حقوق اسفند ماه نود و هشت رو در فروردین سال بعد میریزن یا در همان اسفندماه میریزن؟

     1. سپیدار سیستم

      سلام. قاعده بر این است که بعد از سی روز واریز بشود. حالا این سی روز می تواند پانزدهم هر ماه باشد و میتواند اول هر ماه. بنابراین حقوق اسفند ماه را پانزدهم فرودین سال بعد واریز خواهند کرد.

    3. ناشناس

     سلام
     بنده در مدرسه ای به مدت ۲ سال مشغول به کار بودم با بیمه ۲۰ روز (جمعا یکسال و یکماه). بدلیل عدم نیاز مدرسه این گواهی برایم صادر شده در ضمن در آموزشگاه مشغول به تدریس هستم ولی در آموزشگاه حقوق ثابتی ندارم و بیمه نشده ام آیا منعی برای دریافت بیمه بیکاری وجود دارد؟آموزشگاه مانعی برای استفاده از این بیمه نخواهد بود؟

     1. سپیدار سیستم

      سلام آموزشگاه موظف به بیمه کردن شما برابر ماده۱۴۸ قانون کار دارد حتا شده در هفته یک روز و
      اگر ماده ۸ قانون بیمه بیکاری دقت کنیم در شرایط زیر می تواند قطع شود:
      الف – زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد.
      ب – بنا به اعلام واحد کار و امور اجتماعی محل و یا نھضت سوادآموزی و سایر واحدھای ذیربط از طریق وزارت کار و اموراجتماعی، بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره ھای کارآموزی یا سوادآموزی خودداری نماید.
      ج – بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنھادی خودداری ورزد.
      د – بیمه شده بیکار ضمن دریافت مقرری بیمه بیکاری مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا ازکارافتادگی کلی شود.
      ه – بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار مربوطه اعاده گردد.
      بنابراین اگر محرز شود شما شاغل هستین بیمه بیکاری شما قطع میشود و خسارت وارده هم از شما مطالبه خواهد شد

 3. مرضیه صراف

  خیلی خوب توضیح داده بودید ، فقط یه سوال اگه کارفرما و کارگز با هم توافق کنند که در صورت احراج فرد ، فرد بتونه از بیمه بیکاری استفاده کنه این کار تخلف هست؟

 4. ژیلا

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم ب کسی که ۲۹ ماه سابقه بیمه دارد ولی کارفرمای او حق بیمه را پرداخت نکرده ولی بیمه این فرد تایید شده ناشی از بازرسی و جز سوابق وی لحاظ شده بیمه تعلق میگیرد ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر بازرسی تایید کند حتما درج در سوابق خواهد شد به شرط پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما.

 5. خانم میر

  سلام وقت بخیر.من درخواست بیمه بیکاری دادم.میخواستم بدونم از سال 98 پایه حقوق برای من اضافه میشه؟یا طبق سال 97 به من تعلق میگیره؟
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام
   در صورتی که حقوق شما حداقل باشد بله اضافه میشود و مطابق حداقل هر سال به شما پرداخت خواهد شد.

 6. شاهرخ

  سلام ،من سی سال سابقه دارم ولی ۴۷ سال سن دارم وبازنشستگی طبق قانون باید پنجاه سال باشه آیا بیمه بیکاری با توجه به سی سال سابقه تعلق میگیرد؟
  واینکه کارفرما میتواند عذر مرا بخواهد با توجه به سابقه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام توصیه می‌شود به هیچ عنوان در این مقطع از بیمه بیکاری استفاده نکنید چون‌ به دریافتی شما اثر میگذارد و اینکه بله کارفرما می‌تواند در هر مقطعی با پرسنل خود قطع همکاری کند.

 7. مرتضی

  با سلام
  اگر کسی تا پایان دوران بیمه از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشد، آیا تاثیری بر حقوق بازنشستگی اش خواهد داشت؟
  باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام نه خیر اتفاقا بهتر است. توضیح آنکه بیمه بیکاری همواره درصد مشخصی از حقوق است و طبیعتا از حقوق مرسوم کمتر است بنابراین در میانگین حقوق فرد اثر گذار است و بهتر است عزیزان در پنج سال منتهی به بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده نکنند.

   1. جوادکاسپین

    با درود،طی حدود دوسال که بیمه بیکاری میگیرم امروز که ۱۵اسفند۹۸میباشد دومبن جلسه حظوروغیاب را انجام ندادم،ایا مقرری بنده بهمین علت تا کنون واریز نشده؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. برابر با ماده ۸ قانون بیمه بیکاری در شرایط زیر می تواند قطع شود: البته دیوان عدالت اداری به موضوع حضور و غایب ورود کرده با این حال با توجه به شرایط کرونا حضور و غایب در این مدت انجام نمیشد
     الف – زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد.
     ب – بنا به اعلام واحد کار و امور اجتماعی محل و یا نھضت سوادآموزی و سایر واحدھای ذیربط از طریق وزارت کار و اموراجتماعی، بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره ھای کارآموزی یا سوادآموزی خودداری نماید.
     ج – بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنھادی خودداری ورزد.
     د – بیمه شده بیکار ضمن دریافت مقرری بیمه بیکاری مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا ازکارافتادگی کلی شود.
     ه – بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار مربوطه اعاده گردد.

 8. لقمان عباسی

  باسلام.
  من محل کارم عسلویه بوده و واریزی بیمه ام اونجا بودا ایا میشه واسه اقدام بیمه بیکاری از مهل سکونتم در تهران اقدام کنم یا باید در عسلویه اقدام کنم? ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. براساس تبصره 2 ماده 7 آئین نامه اجرایی بیمه بیکاری حضور و غیاب باید صرفاً در اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی محل باشد.
   بحث حضور و غیاب مهم است حتا اگر برخی شهرستان ها آن را انجام ندهند.

 9. میمنت

  سلام
  میخاستم بدونم اگر ۸ ماه بیمه داشنه باشم و ۴ ماه وقفه بین آن افتاده باشد و دوباره شروع به کار کرده باشم و از کار بیکار شده باشم بازم بیمه بیکاری تعلق میگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام بیمه بیکاری مهلت استفاده از اون فقط یک ماه پس از ترک کار آن هم بصورت اجباری( یعنی به میل خود نباشد) بنابراین به شما تعلق نمیگیرد. اگر در محل جدید کمتر از یک سال فعالیت داشته باشین بازهم بهتون تعلق نمیگیرد.

 10. علی

  باسلام
  کارفرمایی که منو اخراج کرده.گواهی بیکاری
  بمن نمیده که به اداره بیمه بدم.باید چکنم؟

 11. تهمینه

  سلام وقت بخیر.میخواستم بپرسم برای دریافت بیمه بیکاری گواهی موقت پایان تحصیل هم قابل قبول هست یا خیر؟واینکه اگر عنوانهای شغلی در لیست بیمه تنزل پیداکرده باشد مثلا بدون اطلاع کارمند بیمه گارکر ساده برای او رد شده باشد در پرداختی بیمه بیکاری تاپیر دارد یانه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام گواهی تحصیل هیچ ارتباطی به برقراری بیمه بیکاری ندارد و سوال دوم هم اینکه نخیر به هیچ عنوان کارفرما نمیتواند چون تنزل داده عنوان رو حقوق روزانه رو هم تنزل بدهد اگر این کار را انجام دهد جریمه میشود.

 12. سها

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود 5سال سابقه بیمه دارم ولی از ابتدای شروع به کارم قراردادی بامن بسته نشد و قرارداد ندارم در صورت عدم نیاز و گواهی قطع همکاری از محل کارم امکانش هست به خاطر نداشتن قرارداد بیمه بیکاری بهم تعلق نگیره؟ اگه دلیل قطع همکاری تاخیر ورود من باشه کارشناس مربوطه تایید نمیکنه؟و اینکه اگه بیمه بیکاری بهم تعلق بگیره محل کارم موظف به پرداخت جریمه میشه یا مجبور میشه سهمی از بیمه بیکاری منو در ماه بپردازه؟سپاس از راهنماییتون

  1. سپیدار سیستم

   سلام قراداد میتونه شفاهی باشه و مسیله ای ایجاد نمیگمه مهم اینه شما بدون میل و اراده خودتون بیکار شده باشین ث ظرف ۳۰ روز به اداره کار مراجعه یا در سامانه ثبت نام بیمه بیکاری فرمها رو پر کنید ، بنا به هر دلیلی اخراج یا عدم نیاز هم باشه بازم بهتون تعلق میگیره و در اخر بیمه بیکاری رو تماما سازمان تامین اجتماعی تقبل میکنه و کارفرما ریالی از این موضوع پرداخت نمیکند.

 13. سامان کاملی

  سلام جناب بنده ۴ سال در یک کارگاه پیمانکار مشغول به کار بودم و الان قرار داد پیمانکار تموم شده و قرار داد ما هم تموم شده نامه عدم نیاز هم گرفتم ولی شرکت جدید که در مناقصه برنده شده گفته مارو میخواد حداقل۳ ماه که کار رو روال بیوفته قرار داد هم ۳ ماهه میبنده حال اگه بعد از ۳ ماه عذر مارو بخواد میتونیم از بیمه بیکاری استفاده کنیم یا همین حالا برم سراغ بیمه بیکاری بهتره

  1. سپیدار سیستم

   سلام .برای بیمه بیکاری مهم اینه شما لآقل یک سال در اخرین کارگاه سابقه داشته باشین بنابراین اگر شرکت جدید بعد از سه ماه تمدید قرارداد نکنه متاسفانه بیمه بیکاری به مشکل بر خواهید خورد گرچه در قانون هستداگر اخراج بشید و شش ماه سابقه داشته باشین بازم بیمه بیکاری بهتون تعلق میگیره .در هر حال شرط یک سال سابقه الان در شعبات تامین اجتماعی به شدت داره اجرا میشه .حال تصمیمگیری بازم باشماست

 14. جواد

  سلام .من از 15 مهر بیکار شدم و از همون روز برای بیمه بیکاریم اقدام کردم تمام مدارکمم تکمیله اما هنوز تایید نشده میخوام بدونم من که 6 ماهم 99/1/15 تموم میشه اگر بعد این تاریخ تایید بشه بهم پرداخت میکنن و چطور پرداخت میشه .اگر بعد این تاریخ سر کار برم بیمه بیکاریم پرداخت میشه

  1. سپیدار سیستم

   سلام به لحاظ شکلی حتا اگر تاخیر هم داشته باشن پرداخت میشود اما شاید بازرس پرونده شما رو تایید نکرده باشد ، و اینکه سوال دوم بله اگر درخواست شما رد نشده باشد پرداخت مشکل قانونی ندارد.

 15. کاردان

  سلام وقت بخیر میخاستم ببینم هر۱۰ساله ۲۴ماه بیمه بیکاری تعلق میگیره اگه ۵ماه ازبیمه بیکاری استفاده کنیم الباقی ینی ۱۹ماه دیگه بعدا میشه استفاده کرد

  1. سپیدار سیستم

   سلام بله قطعا همین طوره شما به هر تعداد که استفاده کنید منع قانونی ندارد.

 16. علی اکبرقوامی دهکردی

  سلام وقت بخیر بنده حدود 2سال سابقه بیمه دارم. ولی در کارگاهی که مشغول به کار بودم 11ماه سابقه بیمه برام رد شده یعنی ماه فروردین بیمه نبودم و از اردیبهشت تا اسفند کامل بیمه برام رد شده. الان از کار اخراج شدم. ایا شامل استفاده از بیمه بیکاری میشوم یا حتما باید 12ماه بیمه در اخرین کارگاه داشته باشم. ممنون اگر پاسخ بدید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام مطابق قانون داشتن ۶ ماه شریط است اما متاسفانه شعبات میگویند یک سال در اخرین کارگاه نیز باید بیمه داشته باشید به هر نحو اگر شما در حین قرارداد اخراج شده باشین میشود از اون شش ماه استفاده کرد ولی اگر قرارداد اتمام یا عدم نیاز بعد از اتمام قراداد باشد همان یک سال ملاک عمل است
   میتوانید به ادارات کار هم مراجعه کنید و اقدامات بعد را انجام دهید.

 17. ندا

  سلام . لطفا شرایط بازنشستگی با ده سال سابقه بیمه را بفرمایید .و اینکه اگر اواخر این ده سال شامل مرخصی زایمان و بیمه بیکاری هم باشد آیا تاثیر منفی دارد ؟ باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. زنان شاغل درمواردی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند بازنشسته شوند؛

   ۱) بازنشستگی با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه
   ۲) بازنشستگی با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه
   ۳) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن برای مشمولان قانون کار
   ۴) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور
   ۵) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه بدون شرط سنی برای جانبازان
   ۶) داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی
   ۷) داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی
   ۸) داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه؛ در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.

 18. Farzad

  سلام، بنده ۵ سال در پروژه عمرانی مشغول بکار بوده ام و دو سال پایانی فاقد قرارداد میباشم. در حال حاضر کارفرما اقدام به تعدیل نیرو کرده آیا بیمه بیکاری به بنده تعلق میگیرد باتوجه به اینکه ٣٪‏ بیمه بیکاری نیز ماهانه پرداخت شده است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام متاسفانه این مورد از ضعف های قانون است اما یک رای دیوان عدالت اداری وجود دارد که کسانیکه در طرح های عمرانی و بودجه بگیر فعال هستند میتوانند از بیمه بیکاری استفاده کنند. اما در حالت کلی اگر خاتمه قرارداد کار همزمان بااتمام پروژه باشد امکان برقراری بیمه بیکاری به دلیل اطلاع کارگر از زمان خاتمه کار بر اساس نظریه وجودندارد.
   اما اگر اخراج در اثنای قرارداد باشد و قصوری متوجه کارگر نباشد به موجب رای مراجع حل اختلاف برقراری بیمه بیکاری میسر است.

 19. مریم

  1- چه مدت پس از ثبت نام برای بیمه بیکاری، اولین حقوق به حساب مان واریز می شود؟
  2- اگر بعد از بیمه بیکاری خود را بازنشسته کنیم باتوجه به اینکه ملاک حقوق بازنشستگی دوسال آخر کار است، آیا معدل2 سال حقوق بیمه بیکاری تعیین کننده خقوق بازنشستگی خواهد بود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. معمولا بعد از یک الی دوماهه پرونده بررسی میشود اگر مشمول قانون بودین درخواست شما پذیرفته میشود.در صورتی که در ایام منتهی به موعد بازنشستگی اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید قطعا میانگین دریافتی شما از حقوقی که دریافت میکردین تا میزان ۴۵٪ کاهش پیدا خواهد کرد مگر اینکه حداقل حقوق گرفته باشین،که در این صورت حداکثر معادل حق حقوق پایه وزارت کار به شما تعلق خواهد گرفت.

 20. mah

  سلام
  با تغییر دستمزد کارگران ، پرداخت نهایی بیمه بیکاری 99 چقدر هست
  چرا همان مبلغ 98 دارد برای فرودین 99 واریز می شودهمان 1516
  سپاس

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 21. مهرداد کشاورز

  بیمه بیکاری فروردین 99 امروز واریز شد به مبلغ 1516000 هزار تومان .مبلغ دریافت چرا مثل واریزی پارسال است ایا اضافه میشود ماوت تفاوت ان را واریز میکنند .

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 22. هادی

  سلام
  من از دیماه ۹۸ حقوق بیمه بیکاری میگیرم میخواستم ببینم با افزایش حقوق سال ۹۹ حقوق ما هم افزایش پیدا میکنه یا نه ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 23. مینا

  سلام . حقوق فروردین ماه 99 بیمه بیکاری بنده همان حقوق بیمه بیکاری 98 واریز شد آیا افزایش حقوق در هرسال جدید صورت نمیگرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 24. pardis

  سلام از سال 98 بیمه بیکاری دریافت کرده ام ولی در سال جدید افزایش حقوق نداشتم ، میشه راهنماییم کنید ، همون مبلغ 1500 را برام واریز میکنند.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 25. ناشناس

  سلام. ایا حقوق بیمه بیکاری از اول ثابت می‌مونه یا هر سال افزایش داره. من سال گذشته یک ونیم میگرفتم امسال افزایش دارم یانه. ۵۰ ماه بیمه بیکاری دارم و امسال سال دوم میگیرم ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام نخیر قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 26. مهدی

  سلام من بیکار شدم پدر و مادرم تحت پوشش کن بودن در صورت پیگیری بیمه بیکاری مجدد پدر مادر همچنان تحت پوشش بیمه ای من هستن؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام بزرگوار قطعا میشود در حالت کلی
   مطابق قانون بیمه بیکاری عبارتند از:‌ تبصره ۲ ماده ۷ قانون بیمه بیکاری مقرر می‌دارد: «‌افراد تحت موضوع این ماده عبارتند از:

   همسر (زن یا شوهر)
   فرزندان دختر تا زمانی که ازدواج نکنند و شغلی نداشته باشند.
   فرزندان پسر که سن آنان کمتر از ۱۸ سال تمام باشد یا به تحصیل اشتغال داشته یا طبق نظر پزشک سازمان تأمین اجتماعی ازکارافتاده باشند
   پدر و مادر که سن پدر از ۶۰ سال بیشتر باشد یا طبق نظر پزشک سازمان تأمین اجتماعی از کارافتاده کلی داشته باشد؛ یعنی به‌طور کلی بیمه‌شده هزینه‌های زندگی پدر و مادر خود را پرداخت کند.
   خواهر و برادر تحت تکفل در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان اناث و ذکور در بندهای ۲ و ۳٫

 27. تینا

  سلام روز بخیر یه سوال داشتم کارفرما می بایست برای کارکنانی که در فروردین و اردیبهشت 99 برای حوادث غیر مترقبه توی سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردن توی لیست بیمه فروردین 9 ترک کار بزنه یا کارکرد رو صفر رد کنه ..قابل عرضه که همه کارکنان خرداد توسط کارفرما بازگشت به کار میشن

  1. سپیدار سیستم

   سلام قطعا ترک کار است چون اونها توی اون مقطع پرسنل شما دیگه نیستند و از طرفی این برای اینکه شما بتونید از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنید چون اگر صفر رد بشع معنای تعدیل نیرو (حالا به هر عنوان)نبود و نهایتا اگر اون مقطع صفر رد میشد یه جورایی مرخصی بدون حقوق محسوب میشود و دیگه معنای بیکاری نمیدهد.

 28. فرید

  سلام کارگاه ما ب دلیل کرونا از اول فروردین تعدیل نیرو شد من سامانه بیکاری ثبت نام کردم ولی از اول اردیبهشت برگشتم سر کار تو همون کارگاه کارفرما تو لیست بیمه فروردین برام ترک کار زده ایا درست اقدام کرده یا اینکه باید روز کارکرد رو صفر رد میکرده ک داخل لیست بمونم میشه بگید لیست بیمه رو ب چ صورت باید برام رد میکرده

  1. سپیدار سیستم

   سلام این بستگی به نوع تعامل شما با کارفرمایان خود است که البته چون به قول فرمایش خودتون تعدیل نیرو انجام شده پس قطعا ترک کار باید براتون میزدن تا شما بتونید از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنید چون اگر صفر رد میکرد معنای تعدیل نبود فقط اون مقطع یه جورایی مرخصی بدون حقوق محسوب میشد.

 29. اکبرافروغ

  سلام خسته نباشید
  بنده دارای 17سال وسه ماه سابقه که باسختی کار میشهتقریبا 25سال و11ماه .از طرفی28ماه سربازی روخریدم که سرجمع میشه 28سال و3ماه امامتاسفانه یک سری9ماه والان هم 27 وماه ببیمه کاری گرفتم و99/9/20بیمه بیکاریم تموم میشه که بااحسناب این 36مابیمه بیکاری سابقه ام میشه 31 سال و3ماه واخرین روز بیمه بیکاری سنم میشه 49سال و6ماه بااین حساب آیابازنشسته میشوم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام در حالت کلی شرایط بازنشستگی موارد زیر است :

   ۱-فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود.

   ۲- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود.

   ۳- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه

   * در شرایطی که فرد زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می‌تواند سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل کرده و با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شود.

   ۴- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.

   ۵-فرد تحت پوشش بدون شرط سنی با ۳۵ سال سابقه خدمت می‌تواند بازنشسته شود.

   * حداکثر سابقه برای پذیرش و محاسبه در تعیین مستمری ۳۵ سال است.
   اما
   1- افرادی که حداقل 20 سال متوالی و 25 سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته و در هر مورد حق بیمه مدت مذکور را به سازمان پرداخته باشند، میتوان تقاضای مستمری بازنشستگی کنند، هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور (1.5) سال محاسبه خواهد شد.

 30. Alaleh

  من از سال ۹۸ دارم بیمه بیکاری میگیرم …سال ۹۹ همون مبلغ سال ۹۸ برام واریز شده..افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق نمیگیره؟مبلغ دریافتیم حداقل مبلغ است..

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 31. jafar

  سلام . اگه کارفرما با نیرو اصلا قرارداد نبنده و فقط هرماه حقوق اداره کار را پرداخت کنه و بیمه هم کامل پرداخت کنه آیا پس از اخراج از کار برا بیمه بیکاری میشه اقدام کرد ؟ 2- در پرداخت بیمه بیکاری ، آیا کارفرما هم سهمی از این حقوق را باید پرداخت کند یا فقط تامین اجتماعی 100 درصد سهم حقوق بیکاری را پرداخت میکند . 3- بعضی کارگاهها و شرکتها فرمی تهیه کرده اند و از کارگرامضا میگیرند که کارگر گواهی میدهد کل حق و حقوق خود را دریافت نموده و… هدفشان از این کار چیست ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام قراداد میتونه شفاهی باشه و اصلا هر کسی قرارداد امضاء نکند از کارمندان دائمی محسوب میشود و بله قطعا میشود اقدام کرد به شرط اینکه از تاریخ بیکاری ۳۰ روز نگذشته باشد.۲- پرداخت بیمه بیکاری تماما از محل ۳ درصدی است که قبلا پرداخت شده و تامین اجتماعی موظف به پرداخت است و در این مقطع کارفرمایان ریالی پرداخت نمیکنند ۳-این کار غیر قانونی است ولی در قانون جدید از درجه اعتبار ساقط است و ملاک پرداخت به حساب شخص وجاهت دارد اما ارتباطی به برقراری بیمه بیکاری ندارد.

 32. سارا

  سلام درصورتی که باتمایل کارمند به ترک کار و توافق باشرکت تعدیل نیرو صوری و برای دریافت بیمه بیکاری باشد آیا شرکت متحمل پرداخت هزینه میشود؟ یا مبلغ بیمه بیکاری کامل از تامین اجتماعی پرداخت میگردد؟
  آیا سنوات به این مورد تعلق میگیرد؟واینکه بیمه بیکاری هرماه واریز میشود یا یک ماه درمیان؟
  سپاسگزارم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در صورت اثبات صوری بودن و یا پس از برقراری مقرری بیمه‌ بیکاری مشخص ‌شود که بیکاری بیمه‌ شده ناشی از اراده شخصی وی بوده،کارمند باید وجوه دریافتی را بازپرداخت کند، و مقرری بیمه بیکاری هموراه و تماماً از سوی سازمان تامین اجتماعی پرداخت میشده و میشود و شرکت ریالی از این بابت پرداخت نخواهد کرد. و نیز به سوابق بیمه ای فرد استفاده کننده اضافه خواهد شد و سنوات قطعا تعلق میگیرد اما مطلب شما ، با موضوع ترک کار عمدی کارگر متفاوت است به هر نحو بر اساس قانون جدید و دادنامه های ۱۳۴۷، ۱۳۴۸ و ۱۳۴۹ مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، با موضوع ابطال بند های ۴ و ۵ دستورالعمل شماره ۱۷ روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حکم قانونی مبنی بر منع پرداخت مزایای پایان کار به کارگری که ترک کار کرده است وجود ندارد. و در اخر بیمه بیکاری تا کنون ماهانه پرداخت میشد و خواهد شد انشاله .

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *