نرم افزار حسابداری
بیمه بیکاری 98

سوابق و شرایط لازم برای دریافت بیمه بیکاری 98


بیمه بیکاری نوعی حمایت اجتماعی است ، از کارگری که بدون میل و اراده بیکار شده است. با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور بیکاری و تعدیل نیرو امری بسیار شایع است و شرکت ها در فضای نامناسب اقتصادی ناگزیر به این موضوع هستند. از دست دادن شغل بیشتر در کمین افرادی است که تخصصی و یا  مهارت خاصی ندارند، درواقع کارگران ساده. از دست دادن شغل می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما مطابق قانون بیمه بیکاری صرفاً افرادی که بدون میل و اراده بیکار شده اند حمایت می شوند.

بنابراین در این شرایط آگاهی از جزئیات بیمه بیکاری و شرایط دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله به توضیح نکات مربوط به این بیمه پرداخته و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.امیدواریم به تمامی ابهامات شما در این زمینه پاسخ دهیم.با ما در ارتباط باشید.


منظور از کارگر چیست؟

تعریف کارگر در میان  جامعه امروز ما  صرفاً مربوط به مشاغلی است که در کارگاه های تولیدی و یا کارگاه های ساختمانی مشغول به فعالیت هستند.اما طبق قانون کار کارگر شامل تمام عناوین شغلی می گردد.مفهوم کارگر از این جهت دارای اهمیت است که کارگر در قانون حمایت شده و دارای امتیازاتی است و از طرفی کارفرما را هم ملزم به تکالیفی می نماید. کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد ، حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.

عیدی بیمه بیکاری

بیمه بیکاری چیست و به چه کسانی  تعلق می گیرد؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس قانون بیمه، بیکاری اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، می تواند از شرایط بیمه بیکاری استفاده کند. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود.

قبل از اینکه برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید، باید شرایط آن را داشته باشید،  این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
 • در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

چطور می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند ، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

بله. برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته شما را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند.

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد، در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردان و متاهلان به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد. فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

حقوق بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

در این‌باره باید گفت، بیمه بیکاری یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی است و صندوق تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه‌شدگانی که طبق مقررات این قانون موقتاً بیکار می‌شوند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند. در صورتی که عیدی از طرف کارفرما و به سبب وجود رابطه اشتغال و مزدبگیری پرداخت می‌شود. بنابراین در دوران دریافت بیمه بیکاری به شخص عیدی تعلق نمی‌گیرد.
قانون بیمه بیکاری سال 98

برای دریافت بیمه بیکاری سال 98 چه مدارکی را باید همراه داشته باشیم؟

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

موارد خواص برای دریافت بیمه بیکاری شامل چیست؟

 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آن‌ها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند . با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

شرایط دریافت بیمه بیکاری برای سیل‌زدگان چیست؟

بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند. بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

شرایط قطع مقرری بیمه بیکاری 98 چیست؟

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.
 • بیمه شده فوت نماید.

حداقل حقوق و دستمزد و سنوات و بیمه کارگران در سال ۹۸ چقدر است؟

همان طور که می‌دانید، بیمه بیکاری، مقرری ماهانه‌ای است که به مشمولان پرداخت می‌شود. مبلغ آن، بر اساس معیاری به نام حداقل حقوق پایه در همان سالی که کارگر از کار بیکار شده و کار خود را از دست می‌دهد، محاسبه خواهد شد. حداقل حقوق و مزایا سال ۹۸ با ۳۶.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته (با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی)،  به مبلغ یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید. این درحالی است که پایه حداقل حقوق و دستمزد در سال ۹۷ برابر با یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان بود.

برای افراد مجرد، با احتساب بن کارگری، سنوات و حق مسکن، مبلغ حداقل حقوق پایه کارگری، به یک میلیون  و 806 هز ارتومان می رسد. این بدان معنا است که اگر شما، بخواهید بیمه اجباری را خودتان از طرف یک کارفرما در بخش خصوصی پرداخت کنید، بایستی ۵۴۰ هزارتومان بخ عنوان حق بیمه پرداخت کنید. البته اگر کارمند باشید، ۷ درصد حداقل حقوق، سهم بیمه شده و 23 درصد سهم کارفرما و 3% بیمه بیکاری است.
محاسبه بیمه بیکاری

سالانه به چند نفر بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

سالانه به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر از مشمولان قانون تامین اجتماعی که سابقه بیمه پردازی داشته باشند، بیمه بیکاری پرداخته می‌شود و در سال ۹۸ به دلیل سیل در مناطق غربی و جنوبی کشور، میزان پرداختی بیمه بیکاری حدود ۲۵ درصد از عرف سالانه، بیشتر پرداخت می‌شود.

تبصره ۲ ماده ۷ قانون تامین اجتماعی چه می‌گوید؟

طبق تبصره ۲ ماده۷ قانون تامین اجتماعی و الحاقیه بیمه بیکاری مصوب سال ۱۳۶۹، بیمه شده بیکار، از تاریخ ارائه تقاضای استفاده از مقرری بیمه بیکاری، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه، اعلام می کند و موظف است در فاصله زمان های معینی که توسط اداره کار استان محل اشتغال که پرونده بیکاری او توسط این اداره تایید شده است، حضور یافته و اثر انگشت الکترونیکی را ثبت کند.

چه مرجعی ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری کارگر را تشخیص می‌دهد؟

تشخیص ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری بیمه شده، بر عهده کمیته ای است که در وزارت کار تشکیل می شود و شامل نماینده وزارت کار و نماینده سازمان تامین اجتماعی است.

بیمه بیکاری را اداره کار پرداخت می‌کند؟

خیر. پس از این که پرونده درخواست بیمه بیکاری شما با مدارک مستند و مستدل، به تایید هیات حل اختلاف وزارت کار رسید، برای برقراری بیمه بیکاری و تشکیل پرونده تکمیلی، به شعبه ای که سابقه بیمه شما در آنجا موجود است، ارجاع خواهید شد و شعبه سازمان تامین اجتماعی از شما درخواست می کند که در بانک رفاه کارگران، حسابی باز کرده و شماره حساب را برای پرداخت بیمه بیکاری، اعلام کنید.

در این فرصت، مبلغ ومدت زمان پرداخت بیمه بیکاری با بررسی سوابق بیمه پردازی شما، محاسبه و در فرم بیمه بیکاری شما درج و به اداره کار اعلام می شود. شما هر ماه می بایستی به اداره کار مراجعه کرده و فرم حضور و غیاب الکترونیکی را تکمیل کنید. عدم حضور شما ، سبب قطع مقرری بیمه بیکاری خواهد بود.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

 • دریافت مقرری ماهانه که هر ۲ ماه یک بار به حساب کارگر بیکار شده از سوی سازمان تامین اجتماعی واریز می شود.
 • سابقه خدماتی فرد بیکار شده، منظور می شود و به سنوات بیمه او اضافه می شود.
 • دفترچه تامین اجتماعی او هر ماه تمدید می شود.
 • ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق خدمتی محسوب خواهد شد و به آن بازنشستگی و از کار افتادگی تعلق می گیرد.

آیا به افراد تحت تکفل هم بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

داشتن افراد تحت تکفل منجر به افزایش مقرری دریافتی دوره بیکاری می شود. به ازای هر نفر تحت تکفل (همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و برادر) تا سقف ۴ نفر و به ازای هر نفر، ۱۰ درصد حداقل دستمزد به مقرری بیمه بیکاری اضافه خواهد شد.

قابل توجه کارگرانی که بیش از ۵۵ سال سن دارند

طبق قانون سازمان تامین اجتماعی، کارگرانی که در زمان بیکاری، بیش از ۵۵ سال سن دارند و ۱۰ سال بیمه پردازی دارند، اگر بیکار شوند، تا زمانی که مشغول به کار نشده اند، می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی، از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 21   میانگین:  3.9/5]


32 دیدگاه برای ”سوابق و شرایط لازم برای دریافت بیمه بیکاری 98

 1. فاطمه احمدپور

  سلام. بیمه بیکاری تا چه روزی از ماه معمولا پرداخت می شود؟ در ابتدای ماه؟

  1. علی

   باسلام
   کارفرما مت رو اخراج کرده .به بیمه مراجعه کردم گفتن گواهی ازکارفرما باید بگیرم.ولی کارفرما
   گواهی بمن نمیده.
   باید چکارکنم؟

 2. طاها

  سلام کسیکه ماهی 700 تومن حقوق میگیره ودوسال هم سابقه بیمه داره میتونه بیمه بیکاری بگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. می توانید از شعبه بیمه مورد نظرتان بپرسید تا جواب دقیق تری به شما بدهند.

   1. پیمان

    ایا برای دریافت بیمه بیکاری یک سال اخر بیمه باید متداول باشد یا فرقی نمیکند

    1. سپیدار سیستم

     سلام. بله قطعا ، در هنگام ترک کار می‌بایست در کارگاه مورد‌نظر یک سال تمام سابقه بیمه داشته باشد.

   2. زهره

    سلام
    من ۱۲ سال در یک بیمارستان شاغل هستم و قرارداد کاریم با بیمارستان تا اخر اسفند هست و برای کارهای نازایی از اول فروردین استعلاجی دارم چون اخر اسفند کار درمان نازایم هست و چون میدونم که بیمارستان قرار دادم را تمدید نمی کنه میخواستم ببینم ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره ؟(البته چون ۷ روز مرخصی داشتم بیمارستان من رو مجبور کرد که اول۷ روز رو نرخصی بگیرم و بعد استعلاجی برم.)

    1. سپیدار سیستم

     سلام . بحث استعلاجی اینجا مسئله است و باید ببینید آیا بیمارستان شما رو در لیست می‌خواد نگه دارد یا نه ؟مقصودم اینکه که آیا می‌خواد ترک کار بزند یا خیر؟اگر قرار باشد ترک کار بزند حتما به گواهی خطاب به شعبه تامین اجتماعی مربوطه به شما بدهند که قراداد شما از فلان تاریخ پایان یافته است و هیچ حرفی از استعلاجی و‌ درمان شما نزند . چون بیمه بیکاری فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که به اجبار بیکار شده باشند. و در ضمن از تاریخ ترک کار فقط یک ماه مهلت دارین که اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید.

  2. اسماعیل

   سلام من تا دی ماه بیمه بیکاری داشتم .میخواستم بدونم تا کی حقوق میدن؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام. واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود.

    1. شاپرک

     سلام از کجا بفهمیم کارفرما درصد حق بیمه بیکاری رو واریز کرده؟؟ که مثلا اگر بیکار شدیم بتوونیم از بیمه بیکاری استفاده کنیم؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید _ متشکرم

     1. سپیدار سیستم

      سلام وقتی کارفرمای شما لیست ماهانه حقوق را به شعبه تامین اجتماعی ارسال میکند (از طریق سایت ) بعد از تایید لیست برای پرداخت به صورت اتوماتیک یک برگه پرداخت حق بیمه برای او ارسال میشود و در آنجا محاسبات بیمه بیکاری باز هم بصورت اتوماتیک وجود دارد. بنابراین وقتی حق بیمه واریز میشود عملا بیمه بیکاری هم واریز میشود. جای نگرانی نیست

    2. مجید

     سلام با توجه به اینکه حقوق هر ماه رو پانزدهم ماه بعد میریزن من از اول سال نود و هشت بیمه بیکاری دریافت میکنم و مدت آن دوازده ماه است میخواستم بدونم حقوق اسفند ماه نود و هشت رو در فروردین سال بعد میریزن یا در همان اسفندماه میریزن؟

     1. سپیدار سیستم

      سلام. قاعده بر این است که بعد از سی روز واریز بشود. حالا این سی روز می تواند پانزدهم هر ماه باشد و میتواند اول هر ماه. بنابراین حقوق اسفند ماه را پانزدهم فرودین سال بعد واریز خواهند کرد.

 3. مرضیه صراف

  خیلی خوب توضیح داده بودید ، فقط یه سوال اگه کارفرما و کارگز با هم توافق کنند که در صورت احراج فرد ، فرد بتونه از بیمه بیکاری استفاده کنه این کار تخلف هست؟

 4. ژیلا

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم ب کسی که ۲۹ ماه سابقه بیمه دارد ولی کارفرمای او حق بیمه را پرداخت نکرده ولی بیمه این فرد تایید شده ناشی از بازرسی و جز سوابق وی لحاظ شده بیمه تعلق میگیرد ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر بازرسی تایید کند حتما درج در سوابق خواهد شد به شرط پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما.

 5. خانم میر

  سلام وقت بخیر.من درخواست بیمه بیکاری دادم.میخواستم بدونم از سال 98 پایه حقوق برای من اضافه میشه؟یا طبق سال 97 به من تعلق میگیره؟
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام
   در صورتی که حقوق شما حداقل باشد بله اضافه میشود و مطابق حداقل هر سال به شما پرداخت خواهد شد.

 6. شاهرخ

  سلام ،من سی سال سابقه دارم ولی ۴۷ سال سن دارم وبازنشستگی طبق قانون باید پنجاه سال باشه آیا بیمه بیکاری با توجه به سی سال سابقه تعلق میگیرد؟
  واینکه کارفرما میتواند عذر مرا بخواهد با توجه به سابقه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام توصیه می‌شود به هیچ عنوان در این مقطع از بیمه بیکاری استفاده نکنید چون‌ به دریافتی شما اثر میگذارد و اینکه بله کارفرما می‌تواند در هر مقطعی با پرسنل خود قطع همکاری کند.

 7. مرتضی

  با سلام
  اگر کسی تا پایان دوران بیمه از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشد، آیا تاثیری بر حقوق بازنشستگی اش خواهد داشت؟
  باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام نه خیر اتفاقا بهتر است. توضیح آنکه بیمه بیکاری همواره درصد مشخصی از حقوق است و طبیعتا از حقوق مرسوم کمتر است بنابراین در میانگین حقوق فرد اثر گذار است و بهتر است عزیزان در پنج سال منتهی به بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده نکنند.

 8. لقمان عباسی

  باسلام.
  من محل کارم عسلویه بوده و واریزی بیمه ام اونجا بودا ایا میشه واسه اقدام بیمه بیکاری از مهل سکونتم در تهران اقدام کنم یا باید در عسلویه اقدام کنم? ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. براساس تبصره 2 ماده 7 آئین نامه اجرایی بیمه بیکاری حضور و غیاب باید صرفاً در اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی محل باشد.
   بحث حضور و غیاب مهم است حتا اگر برخی شهرستان ها آن را انجام ندهند.

 9. میمنت

  سلام
  میخاستم بدونم اگر ۸ ماه بیمه داشنه باشم و ۴ ماه وقفه بین آن افتاده باشد و دوباره شروع به کار کرده باشم و از کار بیکار شده باشم بازم بیمه بیکاری تعلق میگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام بیمه بیکاری مهلت استفاده از اون فقط یک ماه پس از ترک کار آن هم بصورت اجباری( یعنی به میل خود نباشد) بنابراین به شما تعلق نمیگیرد. اگر در محل جدید کمتر از یک سال فعالیت داشته باشین بازهم بهتون تعلق نمیگیرد.

 10. علی

  باسلام
  کارفرمایی که منو اخراج کرده.گواهی بیکاری
  بمن نمیده که به اداره بیمه بدم.باید چکنم؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *