مبلغ بیمه بیکاری سال 99

بیمه بیکاری چیست؟


راهنمای مطالعه:

تعریف بیمه بیکاری چیست؟ بیمه بیکاری نوعی حمایت اجتماعی است از کارگری که بدون میل و اراده بیکار شده است. با توجه به شرایط اقتصادی امروز کشور بیکاری، تعدیل نیرو و استفاده از بیمه بیکاری امری بسیار شایع است و شرکت‌ها در فضای نامناسب اقتصادی ناگزیر به این موضوع هستند.

از دست دادن شغل بیشتر در کمین افرادی است که تخصصی و یا مهارت خاصی ندارند، درواقع کارگران ساده. بیکاری و از دست دادن شغل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما مطابق قانون و شرایط بیمه بیکاری صرفاً افرادی که بدون میل و اراده بیکار شده اند با بیمه بیکاری حمایت می‌شوند.

پس در این شرایط آگاهی از شرایط بیمه بیکاری و نحوه دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله به توضیح نکات مربوط به بیمه بیکاری پرداخته و به سوالات شما در رابطه با این بیمه پاسخ خواهیم داد. در این مقاله به موضوعات مهمی‌همچون مبلغ بیمه بیکاری سال‌ها، عیدی بیمه بیکاری، تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری و همه ابهامات مربوط به این موضوع می‌پردازیم و توضیحات کاملی در این مورد ارائه می‌دهیم.

منظور از کارگر چیست؟

تعریف کارگر در میان جامعه امروز ما صرفاً مربوط به مشاغلی است که در کارگاه‌های تولیدی و یا کارگاه‌های ساختمانی مشغول به فعالیت هستند.

اما طبق قانون کار کارگر شامل تمام عناوین شغلی می‌گردد. مفهوم کارگر از این جهت دارای اهمیت است که کارگر در قانون حمایت شده و دارای امتیازاتی است و از طرفی کارفرما را هم ملزم به تکالیفی می‌نماید. کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

بیمه بیکاری چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

از نظر قانون بیکاری، بیکار کسی است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و در حال حاضر آماده به کار باشد. براساس و طبق قانون بیمه بیکاری جدید، اگر فردی بیکار موقت شناخته شود یا به علت حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شود، شرایط استفاده از بیمه بیکاری تامین اجتماعی را دارد. توجه داشته باشید که بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی‌شود. همچنین اعضای هیات مدیره شرکت‌ها بیمه بیکاری دریافت نمی‌کنند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد انواع بیمه در زمان تسویه حساب به دست بیاورید، مقاله مفاصا حساب بیمه را از دست ندهید.

آیا افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

افراد زیادی به دلیل از دست دادن شغل خود مجبور به تامین معیشت از طریق بیمه بیکاری هستند. با منتشر شدن خبر افزایش حقوق 57 درصدی در انتهای سال گذشته برای کارگرانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، این سوال برای کسانی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند به وجود آمده که بیمه بیکاری در سال 1401 چقدر افزایش می‌یابد؟ بر اساس قانون کار، بیمه بیکاری برابر با 55 درصد حقوق پایه است. در صورتی که افزایش سالانه حقوق از 55 درصد بیشتر باشد آن‌وقت افزایش سالانه حقوق به بیمه بیکاری نیز تعلق می‌گیرد.

بنابراین به دلیل اینکه افزایش حقوق وزارت کار 1401 بیش از 55 درصد بوده، امسال افزایش حقوق به بیمه بیکاری نیز تعلق خواهد گرفت.

عیدی بیمه بیکاری سال 99

شرایط گرفتن بیمه بیکاری چگونه است؟

قبل از اینکه برای گرفتن بیمه بیکاری اداره کار اقدام کنید، ابتدا باید درباره شرایط دریافت بیمه بیکاری دانسته و بدانید بیمه تامین اجتماعی بیکاری چیست، این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
 • در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

شرایط استفاده از بیمه بیکاری+ چگونه میتوان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

برای دریافت مقرری، متقاضیان بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌اند، حداکثر ٣٠ روز از تاریخ بیکاری فرصت دارند موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نمایند.

در صورتی که متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید معرفی نامه صادر کند؟

بله. برای دریافت بیمه بیکاری، کارفرما باید در نامه‌ای به اداره کار مرکزی استان، دلیل بیکار شدن ناخواسته کارگر را با درج زمان، به صورت مکتوب اعلام کند. رسیدگی به اسناد کارفرمایان و دفتر قانونی شرکت‌ها که دارای پرونده در تامین اجتماعی هستند، توسط سازمان حسابرسی بیمه تامین اجتماعی انجام می‌شود. برای درک بهتر و بیشتر این پروسه مقاله حسابرسی بیمه را از دست ندهید.

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل چقدر است؟ دریافت بیمه بیکاری چقدر طول میکشد؟

در پاسخ به سئوال شما که پرسیده بودید بیمه بیکاری تا چند ماه پرداخت می‌شود باید گفت مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان دارد. در حال حاضر کمترین مدت برای واریز بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است، بیشترین مقدار آن نیز به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل (یا متکفل) است.  پس برای استفاده از بیمه بیکاری، محدودیتی وجود ندارد و دریافت بیمه بیکاری بار دوم نیز مجاز است. ضمنا در قوانین بیمه بیکاری و آیین‌نامه‌ها و مقررات تبعی به بیمه بیکاری پاره وقت اشاره‌ای نشده است و مهم مجموع سابقه است که باید به 6 ماه برسد. 

نحوه استفاده از بیمه‌ بیکاری بعد از مرخصی زایمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث تعلیق قراردادهای کاری می‌شود، بارداری و زایمان خانم‌های کارگر یا کارمند است. به همین دلیل است که به موجب ماده 74 قانون کار، هنگامی که خانمی در مرخصی بارداری و یا مرخصی زایمان به سر می‌برد، قرارداد کار وی تعلیق شده و فرد می‌تواند پس از وضع حمل و اتمام مرخصی ، به کار سابق خود بازگردد.

دریافت بیمه بیکاری بدون نامه عدم نیاز کارفرما

آیا امروزه برای بهره‌مندی از بیمه بیکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به ارائه گواهی عدم نیاز از طرف کارفرما نیاز دارید؟ پاسخ این سوال خیر است. در حال حاضر، برای دریافت بیمه بیکاری خود بدون نامه عدم نیاز، باید به هیئت تشخیص کار در اداره تعاون مراجعه کرده و درخواست اعاده کار را علیه کارفرما مطرح کنید. در این صورت، کارفرما محکوم به پرداخت بیمه بیکاری خواهد شد.

آیا بیمه بیکاری به کسانی که کارت پایان خدمت ندارند تعلق می‌گیرد؟

بله. امروزه دیگر الزامی به ارائه کارت پایان خدمت برای دریافت بیمه بیکاری وجود ندارد. پس در صورتی که بیمه بیکاری به دلیل عدم وجود کارت پایان خدمت به شما پرداخت نشد، دادخواست مطالبه وجه به طرفیت تامین اجتماعی یا بیمه مربوطه به دادگاه ارسال کنید.

مبلغ دریافتی بیمه بیکاری چقدر است؟ نحوه محاسبه بیمه بیکاری

مبلغ بیمه بیکاری یا همان میزان مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد. فردی که از مستمری از کار افتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.

شرایط بیمه بیکاری

مبلغ دریافتی بیمه بیکاری در سال 1401

حداقل مبلغ بیمه بیکاری 1401، حداقل حقوق وزارت کار (بدون بن و حق مسکن) است که برای سال 1401 مبلغ 43,190,750 ریال است.

حداکثر مبلغ بیمه بیکاری سال 1401 برابر با 55 درصد حقوق پایه درنظر گرفته می‌شود. برای کسانی که افراد تحت تکفل دارند نیز تا 4 نفر، به ازای هر نفر 10% اضافه می‌شود. (حداکثر مبلغ بیمه بیکاری از 80% متوسط مزد یا حقوق بیمه شده نباید بیشتر شود.)

متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده که مبنای تعیین مبلغ بیمه بیکاری است از طریق تقسیم جمع کل دریافتی مبنای کسر حق بیمه تامین اجتماعی ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری بر روزهای کار بیمه شده در این مدت محاسبه می‌شود.

افزایش حقوق بیمه بیکاری در سال 1401

افزایش حقوق بیمه بیکاری از اول فروردین 1401 برای کسانی که در سال 1400، بیمه بیکاری دریافت می‌کردند اعمال می‌شود. حقوق فروردین بیمه بیکاری 1401 با نرخ افزایش یافته سال جدید، در 15 اردیبهشت واریز می‌شود.

عیدی بیمه بیکاری؛ آیا بیمه بیکاری عیدی دارد؟

برخی از کاربران در رابطه با بیمه بیکاری می‌پرسند که آیا عیدی به بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟ عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟ متاسفانه باید گفت، عیدی بیمه بیکاری وجود ندارد. بیمه بیکاری یک نوع حمایت از طرف تامین اجتماعی است و سازمان تامین اجتماعی موظف است با وجود دریافت حق بیمه، به بیمه شدگانی که بیکار می‌شوند به صورت موقت مقرری پرداخت کند، اما وظیفه ای در قبال پرداخت عیدی بیمه بیکاری ندارد. پس عیدی شامل بیمه بیکاری نمیشود؛ عیدی درواقع از طرف کارفرما پرداخت می‌شود.

تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری؛ بیمه بیکاری چه زمانی واریز می‌شود؟

شاید این سئوال شما هم باشد که بیمه بیکاری دی 1401 کی واریز می‌شود؟ بیمه بیکاری چند ماه است و یا بیمه بیکاری چند سال است؟ در پاسخ به این سئوالات باید گفت که تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی بیمه بیکاری صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت واریز نشدن بیمه بیکاری را جویا شوید.

عیدی بیمه بیکاری چقدر است

مدارک لازم برای بیمه بیکاری سال 1401 چقدر است؟+ مراحل تشکیل پرونده بیمه بیکاری

 • اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده
 • عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

جدول مدت دریافت بیمه بیکاری

جدول مدت دریافت بیمه بیکاری در زیر آمده است:

جدول بیمه بیکاری

موارد خواص برای درخواست بیمه بیکاری شامل چیست؟

 • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آن‌ها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
 • بیمه بیکاری به افرادی تعلق می‌گیرد که بدون میل و اراده باطنی خود اخراج شده باشند. همچنین بیمه بیکاری تنها سه درصد از حق بیمه پرداختی است که توسط دولت به صندوق بیمه بیکاری واریز می‌شود. یعنی کارگران از سهم بیمه خود چیزی پرداخت نمی‌کنند. از آنجایی که خود کارفرما، امکان اخراج خود را ندارد، دریافت بیمه بیکاری خویش فرما منتفی می‌شود.
 • نکته مهم درباره بیمه بیکاری زندانیان این است که پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افردی که در حین دریافت مقرری، بازداشت یا زندانی شوند، متوقف نخواهد شد.
 • خوشبختانه بیمه بیکاری به کارکنان دولتی و غیر دولتی و همچنین کارکنان پروژه‌های عمرانی تعلق می‌گیرد و حقوقی تحت عنوان بیمه بیکاری پروژه‌های عمرانی به آنها پرداخت می‌شود. از مزایای بیمه بیکاری پروژه‌های عمرانی این است که در صورت اخراج از کار، فرد می‌تواند تا مدت مشخصی از مزایای بیمه ای خود استفاده کند.
 • بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
 • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی‌دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند. با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری و مبلغ بیمه بیکاری خواهند شد. بنابراین بیمه بیکاری پایان قرارداد به شما پرداخت می‌گردد.
حق بیمه بیکاری سهم کارفرما

شرایط دریافت بیمه بیکاری برای سیل‌زدگان چیست؟

برای حوادث طبیعی چگونه میتوان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟ شرایط بیمه بیکاری برای بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می‌شوند، برای دریافت مقرری و مبلغ بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می‌توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

بیمه شدگان باید در دوره‌های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می‌شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

آموزش ثبت نام اینترنتی بیمه بیکاری

متقاضیان دریافت بیمه بیکاری باید برای احراز هویت خود به دفاتر پیشخوان دولت و در ادامه برای ثبت نام آنلاین به سایت بیمه بیکاری  رجوع کرده و در بخش سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری ، درخواست خود را به ثبت رسانند.

علت قطع مقرری بیمه بیکاری 1401 چیست؟ از کجا بفهمیم بیمه بیکاری قطع شده است؟

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.
 • بیمه شده فوت نماید.

حداقل حقوق و دستمزد و سنوات و مبلغ دریافتی بیمه بیکاری کارگران در سال 1401 چقدر است؟

همان طور که می‌دانید، بیمه بیکاری، مقرری ماهانه‌ای است که به مشمولان پرداخت می‌شود. نحوه محاسبه بیمه بیکاری، بر اساس معیاری به نام حداقل حقوق پایه در همان سالی که کارگر از کار بیکار شده و کار خود را از دست می‌دهد، محاسبه خواهد شد.

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰، ۵۷.۴ درصد افزایش یافت، به گونه‌ای که حداقل دستمزد ماهانه از دومیلیون و ۵۵۴هزار و ۹۵۰ تومان به چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و۷۵۰ تومان و حداقل دستمزد روزانه از ۸۸هزار به ۱۳۹هزار تومان رسید.

عیدی بیمه بیکاری

برای افراد مجرد، با احتساب بن کارگری، سنوات و حق مسکن، مبلغ حداقل حقوق پایه کارگری، به شش میلیون و ۴۳۳ هزار تومان می‌رسد. این بدان معنا است که اگر شما، بخواهید بیمه اجباری را خودتان از طرف یک کارفرما در بخش خصوصی پرداخت کنید، بایستی یک میلیون و 929 هزار و 900 تومان به عنوان حق بیمه پرداخت کنید. البته اگر کارمند باشید، ۷درصد حداقل حقوق، سهم بیمه شده و 23 درصد سهم کارفرما و 3% بیمه بیکاری است.

علت واریز نشدن بیمه بیکاری چیست؟ (اطلاع از واریز بیمه بیکاری)

مهمترین نکته برای علت واریز نشدن بیمه بیکاری این است که باید از تاریخ واریز بیمه بیکاری اطلاع داشته باشید. در بسیاری از موارد کاربران، به دلیل عدم اطلاع از تاریخ واریز شدن بیمه بیکاری تصور می‌کنند که بیمه بیکاری برای آن‌ها واریز نشده است.

برای بسیاری از کاربران این پرسش وجود دارد که بیمه بیکاری چندم هر ماه واریز میشود؟ باید گفت مقرری بیمه بیکاری معمولا در اواسط ماه پرداخت می‌شود. قبل از هرچیز بررسی کنید که در لیست پرداخت بیمه بیکاری در ماه جاری قرار دارید یا خیر. برای قرارگرفتن در لیست اداره کار و پرداخت بیمه بیکاری باید مدارک مربوطه را به اداره کار تحویل دهید.

در صورتی که از علت واریز نشدن بیمه بیکاری خود مطلع نیستید میتوانید به واحد امور بیمه شدگان شعبه بیمه خود مراجعه کنید و واریز نشدن بیمه بیکاری را با آنها در میان بگذارید.

سالانه به چند نفر بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

سالانه به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر از مشمولان قانون تامین اجتماعی که سابقه بیمه پردازی داشته باشند، بیمه بیکاری پرداخته می‌شود. مبلغ پرداختی به مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال 1401 نسبت به پارسال حدود ۳۵ درصد افزایش داشته است.

تبصره ۲ ماده ۷ قانون تامین اجتماعی درباره بیمه بیکاری چه می‌گوید؟

طبق تبصره ۲ ماده۷ قانون تامین اجتماعی و الحاقیه بیمه بیکاری مصوب سال ۱۳۶۹، بیمه شده بیکار، از تاریخ ارائه تقاضای استفاده از مقرری بیمه بیکاری، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی یا مشابه، اعلام می‌کند و موظف است در فاصله زمان‌های معینی که توسط اداره کار استان محل اشتغال که پرونده بیکاری او توسط این اداره تایید شده است، حضور یافته و اثر انگشت الکترونیکی را ثبت کند.

چه مرجعی ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری کارگر را تشخیص می‌دهد؟

تشخیص ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری بیمه شده، بر عهده کمیته ای است که در وزارت کار تشکیل می‌شود و شامل نماینده وزارت کار و نماینده سازمان تامین اجتماعی است.

افزایش حقوق بیمه بیکاری

پرداخت حق بیمه بیکاری به عهده کیست؟

طبق ماده 5 حق بیمه بیکاری به میزان (3%) مزد بیمه شده است که کلاً توسط کارفرما تأمین و پرداخت خواهد شد.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

 • دریافت مقرری ماهانه که هر ۲ ماه یک بار به حساب کارگر بیکار شده از سوی سازمان تامین اجتماعی واریز می‌شود.
 • سابقه خدماتی فرد بیکار شده به سنوات بیمه او اضافه می‌شود. سنوات پایان خدمت یا اصطلاحاً حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است. برای درک بهتر و بیشتر این موضوع مقاله سنوات چیست را مطالعه کنید. همچنین باید در پاسخ به این سئوال که بیمه بیکاری اجباری است یا اختیاری؟ باید گفت که پرداخت بیمه بیکاری برای کارفرما اجباری است.
 • دفترچه تامین اجتماعی او هر ماه تمدید می‌شود.
 • ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق خدمتی محسوب خواهد شد و به آن بازنشستگی و از کار افتادگی تعلق می‌گیرد. به این ترتیب بیمه بیکاری جزء سوابق محسوب می‌شود و در بازنشستگی تاثیر دارد.

آیا به افراد تحت تکفل هم بیمه بیکاری پرداخت می‌شود؟

داشتن افراد تحت تکفل منجر به افزایش مقرری دریافتی مبلغ بیمه بیکاری می‌شود. به ازای هر نفر تحت تکفل (همسر، فرزند، پدر، مادر، خواهر و برادر) تا سقف ۴ نفر و به ازای هر نفر، ۱۰ درصد حداقل دستمزد به مقرری بیمه بیکاری اضافه خواهد شد.

قابل توجه کارگرانی که بیش از ۵۵ سال سن دارند

طبق قانون سازمان تامین اجتماعی، کارگرانی که در زمان بیکاری، بیش از ۵۵ سال سن دارند و ۱۰ سال بیمه پردازی دارند، اگر بیکار شوند تا زمانی که مشغول به کار نشده اند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی، از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند. این قانون مشمول بیمه بیکاری کارگران ساختمانی نیز می‌شود.

بیمه بیکاری چه ضرری برای کارفرما دارد؟

پرداخت بیمه بیکاری هیچ ضرری برای کارفرما ندارد. در حقیقت 3 درصد از حق بیمه شما به صندوق بیمه بیکاری واریز می‌شود.حال در شرایطی که فرد از شرایط دریافت بیمه بیکاری برخوردار باشد، مقرری وی از صندوق واریز می‌شود.

تمام نکاتی که باید در مورد بیمه بیکاری بدانید!

در این مقاله به تمام ابهامات مربوط به بیمه بیکاری پاسخ دادیم. اگر هنوز نکته‌ای در بیمه بیکاری هست، که برای شما رفع ابهام نشده؛ در بخش نظرات سوال خود را با ما در میان بگذارید. اگر هم به دنبال نرم افزار حسابداری، برای شرکت خود هستید می‌توانید شماره 81022000 با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

 

نرم افزار حسابداری سپیدار


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 39 میانگین: 3.7]


145 دیدگاه برای ”بیمه بیکاری چیست؟

 1. حسین

  سلام من 27 سال َسابقه دارم تعدیل نیروشدم سن هم 50 سال هست آیا بابیمه بیکاری میتوانم بازنشست ‌شوم وحقوق دریافتی چقدر میباشد

  1. سپیدار سیستم

   با سلام شرایط بیمه بیکاری به شرح ذیل میباشد . درصورت دارا بودن آن میتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.
   حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
   بازنشسته، مستمری بگیر یا از کار افتاده نباشند.
   پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
   تبعه کشورهای دیگر نباشند.
   یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
   بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند، مشمول این بیمه خواهند شد.

 2. سیدمهدی

  سلام.
  مانفهمیدیم چیشدآخر.یجامیگه حقوق بیکاری رواواسط هرماه میریزن، یجای دیگه میگه هردوماه یکبارواریزمیشود.
  میشه لطف کنیدو جواب ماروبدین تا
  بفهمیم چی به چیه دوست عزیز.
  مرسی اززحمات وهمیاری صمیمانتون.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود.

 3. حسین

  باسلام وخسته نباشید
  من بعد۵سال ازشرکت اخراج شدم
  وکارای بیمه بیکاریمو هم تقریبا انجام دادم
  فقط یه سوال؟
  چون بچه شهرستانم وتهران سکونت دارم
  بایدبرای رفتن چندروزه به شهرستان به اداره کاراطلاع بدم؟؟؟
  ویک سوال دیگراگر باحقوق بیمه بیکاری نشه زندگی کردمثلا مسافرکشی به بیمه بیکاری لطمه میزنه؟؟؟

   1. ایمان

    سلام.من تقریبا۱۱ماه دریک شرکت مشغول بودم بعداخراجم کرد.خواستم بپرسم قراردادم ۱سال کامل نشده بیمه بیکاری تعلق میگیره؟

    1. سپیدار سیستم

     با سلام شرایط بیمه بیکاری به شرح ذیل میباشد . درصورت دارا بودن آن میتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.
     حتما به‌صورت غیر ارادی بیکار شده باشند.
     بازنشسته، مستمری بگیر یا از کار افتاده نباشند.
     پیش از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
     حداقل یک‌سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه داشته باشند.
     تبعه کشورهای دیگر نباشند.
     یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه داشته باشند.
     بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند، مشمول این بیمه خواهند شد.

 4. مجید

  سلام، من شغل ازاد ،پارک بازی دارم و با وام خوداشتغالی مشغول کار شدم چون دران زمان باید یکنفر به عنوان نیروی کار معرفی میکردم به بانک بنده اسم خانمم را نوشتم ، وهیچ شماره کارگاه برای محل کارم باز نشده ولیست بیمه پرداخت نکرده ،لذا خانمم الان از طریق اداره کار اقدام کرده که در ان محل مشغول کار بوده و ادایه بیمه بیکاری کرده، ایا میتواند از من بیمه بیکاری دریافت کند

 5. سعید

  سلام علیکم
  ۱_ ملاک پرداخت حق ب بیکاری ،حقوق دریافتی هست یا حق بیمه تامین اجتماعی!؟ یعنی نسبت به بیمه پرداختی هست که بیمه بیکاری پرداخت میشود یا حقوق دریافتی!؟
  ۲_ دلیل درخواست قرارداد سال اخر از سمت اداره کار جهت پرداخت بیمه بیکاری چیست؟ در صورتیکه برگه پرداخت بیمه با ذکر جزیات حقوق و مزایا ضمیمه پرونده هست!؟
  ۳_بنده در سه ماه اخر سال قرارداد الحاقیه با افزایش ۳۰ درصد حقوق داشتم، اما شرکت از ارجاع الحاقیه امتناع کرد و فقط قرارداد اصلی و قدیمی رو ارجاع داده، اما حقوق سه ماه اخر من باهمون افزایش حقوقه واریز شده، ایا مشکلی در پرداخت بیمه بیکاری من بوجود میاد؟ یا اداره کار نسبت به پرداخت بیمه بیکاری به پرداخت بیمه تامین اجتماعی و ریز حقوق واریز بنده رجوع میکند؟ متشکرم

 6. مریم

  با سلام و وقت بخیر
  اینجانب از تاریخ 12 تیرماه 99 به صورت پاره وقت استخدام شدم و تا آخر فروردین ماه1400 ،10 ماه میشود که مشغول به کار هستم و جمع روزهایی که کار کردم و بیمه برام شده تا اخر فروردین ماه 6 ماه و 10 روز میشه ،میخواستم بدونم در صورتی که کارفرما منو اخراج کنه بیمه ی بیکاری به من تعلق میگیره؟ باتوجه به اینکه در یکجا مشغول به کار بودم اما در طول 10 ماه، به دلیل اینکه پاره وقت بودم مجموع بیمه ای که برام رد شده 6 ماه و 10 روز میشه.

  1. سپیدار سیستم

   در خصوص افرادی که دارای قرارداد موقت هستند علیرغم رای شماره ۸ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری که کارگران دارای قرارداد کار مدت معین را از شمول بیمه بیکاری مستثنی کرده است، ولی بر اساس تفاهم نامه مشترک این وزارتخانه و سازمان تامین اجتماعی در تاریخ ۸۴/۱۲/۱ چنانچه دارای یک سال سابقه کار در آخرین کارگاه باشند، مشمول بیمه بیکاری خواهند شد. همچنین کارگران دایم همچنان با رعایت بند الف ماده ۶ قانون بیمه بیکاری یعنی دارا بودن حداقل شش ماه سابقه پرداخت بیمه موضوع حکم ماده ۲ قانون بیمه بیکاری و سایر شرایط مندرج در قانون، مشمول بیمه بیکاری هستند و بدون هیچ خللی طبق ضوابط قانونی از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند می‌شوند.

 7. محمد

  سلام حتما لازم است یک سال سابقه بیمه داشته باشیم یا 6ماه هم کافی است ?

  1. سپیدار سیستم

   در خصوص افرادی که دارای قرارداد موقت هستند علیرغم رای شماره ۸ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری که کارگران دارای قرارداد کار مدت معین را از شمول بیمه بیکاری مستثنی کرده است، ولی بر اساس تفاهم نامه مشترک این وزارتخانه و سازمان تامین اجتماعی در تاریخ ۸۴/۱۲/۱ چنانچه دارای یک سال سابقه کار در آخرین کارگاه باشند، مشمول بیمه بیکاری خواهند شد. کارگران دایم همچنان با رعایت بند الف ماده ۶ قانون بیمه بیکاری یعنی دارا بودن حداقل شش ماه سابقه پرداخت بیمه موضوع حکم ماده ۲ قانون بیمه بیکاری و سایر شرایط مندرج در قانون، مشمول بیمه بیکاری هستند و بدون هیچ خللی طبق ضوابط قانونی از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند می‌شوند.

 8. محمود

  سلام من در سال ۹۹ ۳۰ شهریور تعدیل نیرو شدم مدارکم رو پیش خوان دولت بردم احراز هویت شدم رفتم پیش نماینده اداره کار اونجا هم مدترکم رو اسکن کردن فرستادن اداره کار از سایت پیگیری کردم اداره کار موافقت کرده سه ماه از تاییدیه اداره کار میگذره یعنی تاالان ۱۹ دی که سه روز پیش اسمس اومد که برید توسایت شماره شبات و افراد تحت تکفولتو ثبت کن که این کار رو انجام دادم وبا موفقیت ثبت شد حالا من باید چکار کنم به ۱۴۲۰ زنگ میزنم هر کسی یه چیزی میگه یکی میگه وایسا اسمس اصلی برات بیاد بعد برو بیمه یکی میگه حضوری برو بیمه خلاصه ما نفهمیدیم مگه نمیگن کارها غیر حضوری شده

 9. ناشناس

  باید زودتر واریز کنند خیلی زود کارگر بدبخت بیچاره ای که بیکاره چکا رکنه چه خاکی تو سرش بکنه

 10. دوستعلی

  سلام
  برای پرداخت بیمه بیکاری مبلغ حقوق را اول ماه واریز می کنند یا مثلا برای ماه آبان را را بین 10 الی 15 ماه آذر واریز میکنند ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت واریزی صورت نگرفت باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

 11. عیسی حاجبی

  سلام حاجبی هستم آیا6 ماه پر اخت حق بیمه بیکاری باید متداول باشدو یا اینک در کل سوابق باید داشته باشیم متشکرم از راهنمایی

 12. حسین

  سلام من درخواست بازنشستگی دادم الان میگن ۲تا۳ماه حقوق گیرت نمیاد.دراین حالت ما میخوایم بریم دکتر یا..میتونیم از بیمه استفاده کنیم یا نه.

 13. حکیم

  سلام بنده از اول فروردین سال 99بیکار شدم و بیمه شاملم میشه فروردین واردیبهشت رو کامل نریختن. میشه نحوه محاسبه ماده 7رو برای مجرد ومتاهل با ذکر مثال دقیق محاسبه کنید

 14. نگار

  سلام من مربی مهد هستم ده سال سابقه بیمه دارم ولی در اول مهر قرارداد بسته میشد تا آخر خرداد ماه هم تمام میشد باز تا اول مهر کارفرمام در این ده سال یک نفر بوده من میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم در اول مهر؟ یعنی جزء بیمه فصلی ها محسوب میشم یا خیر؟

 15. ناشناس

  باسلام، من در شرکتی 5 سال مشغول به کار بودم و سابقه بیمه و قرارداد دارم، در سال آخر یک ماه مرخصی بدون حقوق داشته ام به دلیل اشتغال به تحصیل که لیست بیمه برایم رد نشده است، و بعد از آن 3 ماه کار کرده ام و حق بیمه پرداخت شده، در حال حاضر که نامه تعدیل نیرو دریافت کرده ام، ایا یک ماه مرخصی خللی در دریافت بیمه بیکاری من ایجاد میکند؟ مسئول بیمه اذعان داشته اگر یک ماه مرخصی برای من محرز شود من رای به برقراری بیمه می دهم.ایا ممکن است اداره کار یک ماه مرخصی را نپذیرد؟

 16. فریدون مرادی

  باسلام من ازتاریخ 31/2/1399 بیکارشده ومدارکم رابرای دریافت بیمه بیکاری تحویل دادم الآهشتادروزاست نتیجه ای نگرفتم میگن بایدسه ماه بگذردبعداسه ماراباهم پرداخت میکنندمن اول هرماه حقوق میگرفتم اگرحقوق بیکاری پرداخت کننداول هرماه پرداخت میشودخواهشن راهنمایم کنیدممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام متاسفانه بیکفایتی بیداد میکند و هنوز تکلیف بیمه بیکاری مشخص نشده است و هنوز بسیاری در صف تکمیل اطلاعات و ارسال آن به سازمان تامین اجتماعی هستند
   بله قطعا میبایست اول هر ماه پرداخت شود

   1. دلیری

    منظور از کد یک در بیمه بیکاری چیست واریز نشدن حقوق بیمه بیکاری

    1. Ss

     سلام وقت بخیر من توی شرکتی از ۵آبان ۹۹استخدام شدم واول برج ۶ ۱۴۰۰ از مرخص زایمان استفاده کردم اول خرداد ۱۴۰۱ هم تموم میشه مرخصی زایمانم میشه لطفا بگین با ۱۰ ماه بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره و جمعا ۶سال سابقه بیمه دارم و ابن که قراردادهای ما هر سه ما به یک بار تمدید میشد
     ممنون

 17. علی رضا رفعت نامی

  سلام من می خواستم کسب اطلاع کنم که بیمه بیکاری بر اساس واریزی لیست بیمه حساب میشه یا بر اساس پایه حقوق قانون کار.

 18. jafar

  سلام . بنده اکنون بعد از 6 ماه و نیم از کار برکنار شده ام . و کارفرما در این مدت حقوق را کامل پرداخت کرده ، بیمه هم 5 ماه کامل پرداخت کرده و ماه خرداد که ششمین ماه بیمه من است را هنوز پرداخت نکرده و اواخر تیر پرداخت میکند . آیا بیمه بیکاری به من تعلق میگیرد ؟ ضمنا قراردادم شفاهی بوده و حقوق هم هر ماه طی یک فقره چک پرداخت شده است .

  1. سپیدار سیستم

   سلام طبق قانون داشتن ۶ ماه سابقه بیمه کفایت میکنه اما شعبات داشتن یک سال سابقه در اخرین کارگاه رو ملاک قرار میدن به هر نحو احتمالش هست اگه در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام رو بزنید پذیرش نشید

 19. سارا

  سلام درصورتی که باتمایل کارمند به ترک کار و توافق باشرکت تعدیل نیرو صوری و برای دریافت بیمه بیکاری باشد آیا شرکت متحمل پرداخت هزینه میشود؟ یا مبلغ بیمه بیکاری کامل از تامین اجتماعی پرداخت میگردد؟
  آیا سنوات به این مورد تعلق میگیرد؟واینکه بیمه بیکاری هرماه واریز میشود یا یک ماه درمیان؟
  سپاسگزارم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در صورت اثبات صوری بودن و یا پس از برقراری مقرری بیمه‌ بیکاری مشخص ‌شود که بیکاری بیمه‌ شده ناشی از اراده شخصی وی بوده،کارمند باید وجوه دریافتی را بازپرداخت کند، و مقرری بیمه بیکاری هموراه و تماماً از سوی سازمان تامین اجتماعی پرداخت میشده و میشود و شرکت ریالی از این بابت پرداخت نخواهد کرد. و نیز به سوابق بیمه ای فرد استفاده کننده اضافه خواهد شد و سنوات قطعا تعلق میگیرد اما مطلب شما ، با موضوع ترک کار عمدی کارگر متفاوت است به هر نحو بر اساس قانون جدید و دادنامه های ۱۳۴۷، ۱۳۴۸ و ۱۳۴۹ مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، با موضوع ابطال بند های ۴ و ۵ دستورالعمل شماره ۱۷ روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حکم قانونی مبنی بر منع پرداخت مزایای پایان کار به کارگری که ترک کار کرده است وجود ندارد. و در اخر بیمه بیکاری تا کنون ماهانه پرداخت میشد و خواهد شد انشاله .

 20. jafar

  سلام . اگه کارفرما با نیرو اصلا قرارداد نبنده و فقط هرماه حقوق اداره کار را پرداخت کنه و بیمه هم کامل پرداخت کنه آیا پس از اخراج از کار برا بیمه بیکاری میشه اقدام کرد ؟ 2- در پرداخت بیمه بیکاری ، آیا کارفرما هم سهمی از این حقوق را باید پرداخت کند یا فقط تامین اجتماعی 100 درصد سهم حقوق بیکاری را پرداخت میکند . 3- بعضی کارگاهها و شرکتها فرمی تهیه کرده اند و از کارگرامضا میگیرند که کارگر گواهی میدهد کل حق و حقوق خود را دریافت نموده و… هدفشان از این کار چیست ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام قراداد میتونه شفاهی باشه و اصلا هر کسی قرارداد امضاء نکند از کارمندان دائمی محسوب میشود و بله قطعا میشود اقدام کرد به شرط اینکه از تاریخ بیکاری ۳۰ روز نگذشته باشد.۲- پرداخت بیمه بیکاری تماما از محل ۳ درصدی است که قبلا پرداخت شده و تامین اجتماعی موظف به پرداخت است و در این مقطع کارفرمایان ریالی پرداخت نمیکنند ۳-این کار غیر قانونی است ولی در قانون جدید از درجه اعتبار ساقط است و ملاک پرداخت به حساب شخص وجاهت دارد اما ارتباطی به برقراری بیمه بیکاری ندارد.

 21. Alaleh

  من از سال ۹۸ دارم بیمه بیکاری میگیرم …سال ۹۹ همون مبلغ سال ۹۸ برام واریز شده..افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق نمیگیره؟مبلغ دریافتیم حداقل مبلغ است..

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 22. اکبرافروغ

  سلام خسته نباشید
  بنده دارای 17سال وسه ماه سابقه که باسختی کار میشهتقریبا 25سال و11ماه .از طرفی28ماه سربازی روخریدم که سرجمع میشه 28سال و3ماه امامتاسفانه یک سری9ماه والان هم 27 وماه ببیمه کاری گرفتم و99/9/20بیمه بیکاریم تموم میشه که بااحسناب این 36مابیمه بیکاری سابقه ام میشه 31 سال و3ماه واخرین روز بیمه بیکاری سنم میشه 49سال و6ماه بااین حساب آیابازنشسته میشوم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام در حالت کلی شرایط بازنشستگی موارد زیر است :

   ۱-فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود.

   ۲- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود.

   ۳- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه

   * در شرایطی که فرد زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می‌تواند سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل کرده و با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شود.

   ۴- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.

   ۵-فرد تحت پوشش بدون شرط سنی با ۳۵ سال سابقه خدمت می‌تواند بازنشسته شود.

   * حداکثر سابقه برای پذیرش و محاسبه در تعیین مستمری ۳۵ سال است.
   اما
   1- افرادی که حداقل 20 سال متوالی و 25 سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته و در هر مورد حق بیمه مدت مذکور را به سازمان پرداخته باشند، میتوان تقاضای مستمری بازنشستگی کنند، هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور (1.5) سال محاسبه خواهد شد.

 23. فرید

  سلام کارگاه ما ب دلیل کرونا از اول فروردین تعدیل نیرو شد من سامانه بیکاری ثبت نام کردم ولی از اول اردیبهشت برگشتم سر کار تو همون کارگاه کارفرما تو لیست بیمه فروردین برام ترک کار زده ایا درست اقدام کرده یا اینکه باید روز کارکرد رو صفر رد میکرده ک داخل لیست بمونم میشه بگید لیست بیمه رو ب چ صورت باید برام رد میکرده

  1. سپیدار سیستم

   سلام این بستگی به نوع تعامل شما با کارفرمایان خود است که البته چون به قول فرمایش خودتون تعدیل نیرو انجام شده پس قطعا ترک کار باید براتون میزدن تا شما بتونید از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنید چون اگر صفر رد میکرد معنای تعدیل نبود فقط اون مقطع یه جورایی مرخصی بدون حقوق محسوب میشد.

 24. تینا

  سلام روز بخیر یه سوال داشتم کارفرما می بایست برای کارکنانی که در فروردین و اردیبهشت 99 برای حوادث غیر مترقبه توی سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردن توی لیست بیمه فروردین 9 ترک کار بزنه یا کارکرد رو صفر رد کنه ..قابل عرضه که همه کارکنان خرداد توسط کارفرما بازگشت به کار میشن

  1. سپیدار سیستم

   سلام قطعا ترک کار است چون اونها توی اون مقطع پرسنل شما دیگه نیستند و از طرفی این برای اینکه شما بتونید از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنید چون اگر صفر رد بشع معنای تعدیل نیرو (حالا به هر عنوان)نبود و نهایتا اگر اون مقطع صفر رد میشد یه جورایی مرخصی بدون حقوق محسوب میشود و دیگه معنای بیکاری نمیدهد.

 25. مهدی

  سلام من بیکار شدم پدر و مادرم تحت پوشش کن بودن در صورت پیگیری بیمه بیکاری مجدد پدر مادر همچنان تحت پوشش بیمه ای من هستن؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام بزرگوار قطعا میشود در حالت کلی
   مطابق قانون بیمه بیکاری عبارتند از:‌ تبصره ۲ ماده ۷ قانون بیمه بیکاری مقرر می‌دارد: «‌افراد تحت موضوع این ماده عبارتند از:

   همسر (زن یا شوهر)
   فرزندان دختر تا زمانی که ازدواج نکنند و شغلی نداشته باشند.
   فرزندان پسر که سن آنان کمتر از ۱۸ سال تمام باشد یا به تحصیل اشتغال داشته یا طبق نظر پزشک سازمان تأمین اجتماعی ازکارافتاده باشند
   پدر و مادر که سن پدر از ۶۰ سال بیشتر باشد یا طبق نظر پزشک سازمان تأمین اجتماعی از کارافتاده کلی داشته باشد؛ یعنی به‌طور کلی بیمه‌شده هزینه‌های زندگی پدر و مادر خود را پرداخت کند.
   خواهر و برادر تحت تکفل در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان اناث و ذکور در بندهای ۲ و ۳٫

 26. ناشناس

  سلام. ایا حقوق بیمه بیکاری از اول ثابت می‌مونه یا هر سال افزایش داره. من سال گذشته یک ونیم میگرفتم امسال افزایش دارم یانه. ۵۰ ماه بیمه بیکاری دارم و امسال سال دوم میگیرم ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام نخیر قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 27. pardis

  سلام از سال 98 بیمه بیکاری دریافت کرده ام ولی در سال جدید افزایش حقوق نداشتم ، میشه راهنماییم کنید ، همون مبلغ 1500 را برام واریز میکنند.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 28. مینا

  سلام . حقوق فروردین ماه 99 بیمه بیکاری بنده همان حقوق بیمه بیکاری 98 واریز شد آیا افزایش حقوق در هرسال جدید صورت نمیگرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 29. هادی

  سلام
  من از دیماه ۹۸ حقوق بیمه بیکاری میگیرم میخواستم ببینم با افزایش حقوق سال ۹۹ حقوق ما هم افزایش پیدا میکنه یا نه ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 30. مهرداد کشاورز

  بیمه بیکاری فروردین 99 امروز واریز شد به مبلغ 1516000 هزار تومان .مبلغ دریافت چرا مثل واریزی پارسال است ایا اضافه میشود ماوت تفاوت ان را واریز میکنند .

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 31. mah

  سلام
  با تغییر دستمزد کارگران ، پرداخت نهایی بیمه بیکاری 99 چقدر هست
  چرا همان مبلغ 98 دارد برای فرودین 99 واریز می شودهمان 1516
  سپاس

  1. سپیدار سیستم

   سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

 32. مریم

  1- چه مدت پس از ثبت نام برای بیمه بیکاری، اولین حقوق به حساب مان واریز می شود؟
  2- اگر بعد از بیمه بیکاری خود را بازنشسته کنیم باتوجه به اینکه ملاک حقوق بازنشستگی دوسال آخر کار است، آیا معدل2 سال حقوق بیمه بیکاری تعیین کننده خقوق بازنشستگی خواهد بود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. معمولا بعد از یک الی دوماهه پرونده بررسی میشود اگر مشمول قانون بودین درخواست شما پذیرفته میشود.در صورتی که در ایام منتهی به موعد بازنشستگی اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید قطعا میانگین دریافتی شما از حقوقی که دریافت میکردین تا میزان ۴۵٪ کاهش پیدا خواهد کرد مگر اینکه حداقل حقوق گرفته باشین،که در این صورت حداکثر معادل حق حقوق پایه وزارت کار به شما تعلق خواهد گرفت.

 33. Farzad

  سلام، بنده ۵ سال در پروژه عمرانی مشغول بکار بوده ام و دو سال پایانی فاقد قرارداد میباشم. در حال حاضر کارفرما اقدام به تعدیل نیرو کرده آیا بیمه بیکاری به بنده تعلق میگیرد باتوجه به اینکه ٣٪‏ بیمه بیکاری نیز ماهانه پرداخت شده است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام متاسفانه این مورد از ضعف های قانون است اما یک رای دیوان عدالت اداری وجود دارد که کسانیکه در طرح های عمرانی و بودجه بگیر فعال هستند میتوانند از بیمه بیکاری استفاده کنند. اما در حالت کلی اگر خاتمه قرارداد کار همزمان بااتمام پروژه باشد امکان برقراری بیمه بیکاری به دلیل اطلاع کارگر از زمان خاتمه کار بر اساس نظریه وجودندارد.
   اما اگر اخراج در اثنای قرارداد باشد و قصوری متوجه کارگر نباشد به موجب رای مراجع حل اختلاف برقراری بیمه بیکاری میسر است.

 34. ندا

  سلام . لطفا شرایط بازنشستگی با ده سال سابقه بیمه را بفرمایید .و اینکه اگر اواخر این ده سال شامل مرخصی زایمان و بیمه بیکاری هم باشد آیا تاثیر منفی دارد ؟ باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. زنان شاغل درمواردی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند بازنشسته شوند؛

   ۱) بازنشستگی با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه
   ۲) بازنشستگی با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه
   ۳) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن برای مشمولان قانون کار
   ۴) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور
   ۵) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه بدون شرط سنی برای جانبازان
   ۶) داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی
   ۷) داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی
   ۸) داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه؛ در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.

 35. علی اکبرقوامی دهکردی

  سلام وقت بخیر بنده حدود 2سال سابقه بیمه دارم. ولی در کارگاهی که مشغول به کار بودم 11ماه سابقه بیمه برام رد شده یعنی ماه فروردین بیمه نبودم و از اردیبهشت تا اسفند کامل بیمه برام رد شده. الان از کار اخراج شدم. ایا شامل استفاده از بیمه بیکاری میشوم یا حتما باید 12ماه بیمه در اخرین کارگاه داشته باشم. ممنون اگر پاسخ بدید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام مطابق قانون داشتن ۶ ماه شریط است اما متاسفانه شعبات میگویند یک سال در اخرین کارگاه نیز باید بیمه داشته باشید به هر نحو اگر شما در حین قرارداد اخراج شده باشین میشود از اون شش ماه استفاده کرد ولی اگر قرارداد اتمام یا عدم نیاز بعد از اتمام قراداد باشد همان یک سال ملاک عمل است
   میتوانید به ادارات کار هم مراجعه کنید و اقدامات بعد را انجام دهید.

 36. کاردان

  سلام وقت بخیر میخاستم ببینم هر۱۰ساله ۲۴ماه بیمه بیکاری تعلق میگیره اگه ۵ماه ازبیمه بیکاری استفاده کنیم الباقی ینی ۱۹ماه دیگه بعدا میشه استفاده کرد

  1. سپیدار سیستم

   سلام بله قطعا همین طوره شما به هر تعداد که استفاده کنید منع قانونی ندارد.

 37. جواد

  سلام .من از 15 مهر بیکار شدم و از همون روز برای بیمه بیکاریم اقدام کردم تمام مدارکمم تکمیله اما هنوز تایید نشده میخوام بدونم من که 6 ماهم 99/1/15 تموم میشه اگر بعد این تاریخ تایید بشه بهم پرداخت میکنن و چطور پرداخت میشه .اگر بعد این تاریخ سر کار برم بیمه بیکاریم پرداخت میشه

  1. سپیدار سیستم

   سلام به لحاظ شکلی حتا اگر تاخیر هم داشته باشن پرداخت میشود اما شاید بازرس پرونده شما رو تایید نکرده باشد ، و اینکه سوال دوم بله اگر درخواست شما رد نشده باشد پرداخت مشکل قانونی ندارد.

 38. سامان کاملی

  سلام جناب بنده ۴ سال در یک کارگاه پیمانکار مشغول به کار بودم و الان قرار داد پیمانکار تموم شده و قرار داد ما هم تموم شده نامه عدم نیاز هم گرفتم ولی شرکت جدید که در مناقصه برنده شده گفته مارو میخواد حداقل۳ ماه که کار رو روال بیوفته قرار داد هم ۳ ماهه میبنده حال اگه بعد از ۳ ماه عذر مارو بخواد میتونیم از بیمه بیکاری استفاده کنیم یا همین حالا برم سراغ بیمه بیکاری بهتره

  1. سپیدار سیستم

   سلام .برای بیمه بیکاری مهم اینه شما لآقل یک سال در اخرین کارگاه سابقه داشته باشین بنابراین اگر شرکت جدید بعد از سه ماه تمدید قرارداد نکنه متاسفانه بیمه بیکاری به مشکل بر خواهید خورد گرچه در قانون هستداگر اخراج بشید و شش ماه سابقه داشته باشین بازم بیمه بیکاری بهتون تعلق میگیره .در هر حال شرط یک سال سابقه الان در شعبات تامین اجتماعی به شدت داره اجرا میشه .حال تصمیمگیری بازم باشماست

 39. سها

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود 5سال سابقه بیمه دارم ولی از ابتدای شروع به کارم قراردادی بامن بسته نشد و قرارداد ندارم در صورت عدم نیاز و گواهی قطع همکاری از محل کارم امکانش هست به خاطر نداشتن قرارداد بیمه بیکاری بهم تعلق نگیره؟ اگه دلیل قطع همکاری تاخیر ورود من باشه کارشناس مربوطه تایید نمیکنه؟و اینکه اگه بیمه بیکاری بهم تعلق بگیره محل کارم موظف به پرداخت جریمه میشه یا مجبور میشه سهمی از بیمه بیکاری منو در ماه بپردازه؟سپاس از راهنماییتون

  1. سپیدار سیستم

   سلام قراداد میتونه شفاهی باشه و مسیله ای ایجاد نمیگمه مهم اینه شما بدون میل و اراده خودتون بیکار شده باشین ث ظرف ۳۰ روز به اداره کار مراجعه یا در سامانه ثبت نام بیمه بیکاری فرمها رو پر کنید ، بنا به هر دلیلی اخراج یا عدم نیاز هم باشه بازم بهتون تعلق میگیره و در اخر بیمه بیکاری رو تماما سازمان تامین اجتماعی تقبل میکنه و کارفرما ریالی از این موضوع پرداخت نمیکند.

 40. تهمینه

  سلام وقت بخیر.میخواستم بپرسم برای دریافت بیمه بیکاری گواهی موقت پایان تحصیل هم قابل قبول هست یا خیر؟واینکه اگر عنوانهای شغلی در لیست بیمه تنزل پیداکرده باشد مثلا بدون اطلاع کارمند بیمه گارکر ساده برای او رد شده باشد در پرداختی بیمه بیکاری تاپیر دارد یانه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام گواهی تحصیل هیچ ارتباطی به برقراری بیمه بیکاری ندارد و سوال دوم هم اینکه نخیر به هیچ عنوان کارفرما نمیتواند چون تنزل داده عنوان رو حقوق روزانه رو هم تنزل بدهد اگر این کار را انجام دهد جریمه میشود.

 41. علی

  باسلام
  کارفرمایی که منو اخراج کرده.گواهی بیکاری
  بمن نمیده که به اداره بیمه بدم.باید چکنم؟

 42. میمنت

  سلام
  میخاستم بدونم اگر ۸ ماه بیمه داشنه باشم و ۴ ماه وقفه بین آن افتاده باشد و دوباره شروع به کار کرده باشم و از کار بیکار شده باشم بازم بیمه بیکاری تعلق میگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام بیمه بیکاری مهلت استفاده از اون فقط یک ماه پس از ترک کار آن هم بصورت اجباری( یعنی به میل خود نباشد) بنابراین به شما تعلق نمیگیرد. اگر در محل جدید کمتر از یک سال فعالیت داشته باشین بازهم بهتون تعلق نمیگیرد.

 43. لقمان عباسی

  باسلام.
  من محل کارم عسلویه بوده و واریزی بیمه ام اونجا بودا ایا میشه واسه اقدام بیمه بیکاری از مهل سکونتم در تهران اقدام کنم یا باید در عسلویه اقدام کنم? ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. براساس تبصره 2 ماده 7 آئین نامه اجرایی بیمه بیکاری حضور و غیاب باید صرفاً در اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی محل باشد.
   بحث حضور و غیاب مهم است حتا اگر برخی شهرستان ها آن را انجام ندهند.

 44. مرتضی

  با سلام
  اگر کسی تا پایان دوران بیمه از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشد، آیا تاثیری بر حقوق بازنشستگی اش خواهد داشت؟
  باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام نه خیر اتفاقا بهتر است. توضیح آنکه بیمه بیکاری همواره درصد مشخصی از حقوق است و طبیعتا از حقوق مرسوم کمتر است بنابراین در میانگین حقوق فرد اثر گذار است و بهتر است عزیزان در پنج سال منتهی به بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده نکنند.

   1. جوادکاسپین

    با درود،طی حدود دوسال که بیمه بیکاری میگیرم امروز که ۱۵اسفند۹۸میباشد دومبن جلسه حظوروغیاب را انجام ندادم،ایا مقرری بنده بهمین علت تا کنون واریز نشده؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. برابر با ماده ۸ قانون بیمه بیکاری در شرایط زیر می تواند قطع شود: البته دیوان عدالت اداری به موضوع حضور و غایب ورود کرده با این حال با توجه به شرایط کرونا حضور و غایب در این مدت انجام نمیشد
     الف – زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد.
     ب – بنا به اعلام واحد کار و امور اجتماعی محل و یا نھضت سوادآموزی و سایر واحدھای ذیربط از طریق وزارت کار و اموراجتماعی، بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره ھای کارآموزی یا سوادآموزی خودداری نماید.
     ج – بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنھادی خودداری ورزد.
     د – بیمه شده بیکار ضمن دریافت مقرری بیمه بیکاری مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا ازکارافتادگی کلی شود.
     ه – بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار مربوطه اعاده گردد.

 45. شاهرخ

  سلام ،من سی سال سابقه دارم ولی ۴۷ سال سن دارم وبازنشستگی طبق قانون باید پنجاه سال باشه آیا بیمه بیکاری با توجه به سی سال سابقه تعلق میگیرد؟
  واینکه کارفرما میتواند عذر مرا بخواهد با توجه به سابقه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام توصیه می‌شود به هیچ عنوان در این مقطع از بیمه بیکاری استفاده نکنید چون‌ به دریافتی شما اثر میگذارد و اینکه بله کارفرما می‌تواند در هر مقطعی با پرسنل خود قطع همکاری کند.

  2. سارا

   سلام من برج ۶پارسال درخواست بیمه بیکاری دادم تا الان که برج ۶سال ۹۹شده درگیر شکایت از کارفرما بودم دیگه این ماه میشه ۱سال ایا همه ی این ۱سال و باهم پرداخت میکنن؟؟ممنون میشم جواب بدین

 46. خانم میر

  سلام وقت بخیر.من درخواست بیمه بیکاری دادم.میخواستم بدونم از سال 98 پایه حقوق برای من اضافه میشه؟یا طبق سال 97 به من تعلق میگیره؟
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام
   در صورتی که حقوق شما حداقل باشد بله اضافه میشود و مطابق حداقل هر سال به شما پرداخت خواهد شد.

 47. ژیلا

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم ب کسی که ۲۹ ماه سابقه بیمه دارد ولی کارفرمای او حق بیمه را پرداخت نکرده ولی بیمه این فرد تایید شده ناشی از بازرسی و جز سوابق وی لحاظ شده بیمه تعلق میگیرد ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر بازرسی تایید کند حتما درج در سوابق خواهد شد به شرط پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما.

 48. مرضیه صراف

  خیلی خوب توضیح داده بودید ، فقط یه سوال اگه کارفرما و کارگز با هم توافق کنند که در صورت احراج فرد ، فرد بتونه از بیمه بیکاری استفاده کنه این کار تخلف هست؟

 49. طاها

  سلام کسیکه ماهی 700 تومن حقوق میگیره ودوسال هم سابقه بیمه داره میتونه بیمه بیکاری بگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. می توانید از شعبه بیمه مورد نظرتان بپرسید تا جواب دقیق تری به شما بدهند.

   1. پیمان

    ایا برای دریافت بیمه بیکاری یک سال اخر بیمه باید متداول باشد یا فرقی نمیکند

    1. سپیدار سیستم

     سلام. بله قطعا ، در هنگام ترک کار می‌بایست در کارگاه مورد‌نظر یک سال تمام سابقه بیمه داشته باشد.

     1. فوادفرهادی

      سلام بنده از تاریخ۹۸/۱۱/۶ کارفرمام عدم نیازم رو داده وحدودا۱۰ماه معوقه حقوق دارم از کارفرما شکایت کردم گفتن اول پرونده شکایتت باید به نتیجه برسه بعد بحث بیمه بیکاریت راه درجریان قرار میگیره تا الان هم به دلیل لغو جلسات به نتیجه ای نرسیده شکایتم ایا در رابطه با زمان یک ماهه بیمه بیکاری تداخل قانونی دارد؟؟؟

     2. سپیدار سیستم

      سلام مطابق قانون بیکاری اگر کارگر بیکار شده برای عدم حضور خود در این ۳۰ روز عذر موجهی داشته باشد با تشخیص هیات حل اختلاف این مدت تمدید خواهد شد؛ اما بیش از ۳ ماه نیست. به هر نحو این کرونا واقعا جزو استثناء های روزگار بوده به نظرم حتما پیگیری حضوری داشته باشین.

     3. فرشاد

      سلام.من متاهل و دارای یک فرزندم و تقریبا پنج سال سابقه بیمه داشتم بعداز اون پنج سال خودم هشت ماه بیمه خویش فرما ریختم والان دو سال هست که سرکار رفتم وبیمه ام واریز میشه.الان میخوام با شرکت تسویه بزنم چون نیرو نمیخواد.آیا میتونم درخواست بیمه بیکاری بدم؟چون قبلا بیمه خویش فرما داشتم الان بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره؟

     4. سپیدار سیستم

      سلام بله قطعا به شما تعلق میگیره به شرطی که همون ضوابط کلی بیمه بیکاری رو داشته باشید که شما دارین فقط مهلت یک ماهه فراموش نشود

     5. مریم

      سلام اگر چند سال از یک شماره کارگاه بیمه رد بشه ولی ۲ماه آخر رو به صورت اینکه هر ماه ۱۵ روز بیمه رد کنن تاثیری در دریافت بیمه بیکاری داره یا خیر؟
      یعنی میتونم از بیمه بیکاریم استفاده کنم یا خیر به هم میخوره؟

     6. سپیدار سیستم

      سلام بله متاسفانه تاثیر مستقیم دارد و همان شرایط سابقه پرداخت در کارگاه اخر باید باشد

   2. زهره

    سلام
    من ۱۲ سال در یک بیمارستان شاغل هستم و قرارداد کاریم با بیمارستان تا اخر اسفند هست و برای کارهای نازایی از اول فروردین استعلاجی دارم چون اخر اسفند کار درمان نازایم هست و چون میدونم که بیمارستان قرار دادم را تمدید نمی کنه میخواستم ببینم ایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره ؟(البته چون ۷ روز مرخصی داشتم بیمارستان من رو مجبور کرد که اول۷ روز رو نرخصی بگیرم و بعد استعلاجی برم.)

    1. سپیدار سیستم

     سلام . بحث استعلاجی اینجا مسئله است و باید ببینید آیا بیمارستان شما رو در لیست می‌خواد نگه دارد یا نه ؟مقصودم اینکه که آیا می‌خواد ترک کار بزند یا خیر؟اگر قرار باشد ترک کار بزند حتما به گواهی خطاب به شعبه تامین اجتماعی مربوطه به شما بدهند که قراداد شما از فلان تاریخ پایان یافته است و هیچ حرفی از استعلاجی و‌ درمان شما نزند . چون بیمه بیکاری فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که به اجبار بیکار شده باشند. و در ضمن از تاریخ ترک کار فقط یک ماه مهلت دارین که اقدام به دریافت بیمه بیکاری کنید.

     1. فرشاد

      سلام
      من از اول تیر ماه تعدیل وبیکار شده ام ولی هنوز پیامک نیومده آیا واقعا به من حقوق میدن تا کی باید صبر کنم وایا شماره حساب بانک رفاه باید داشته باشم

     2. سپیدار سیستم

      سلام به دلیل حجم بیسابقه درخواست بیمه بیکاری کمی طول میکشد و بله باید تشریف ببرید بانک رفاه حساب باز کنید.

  2. اسماعیل

   سلام من تا دی ماه بیمه بیکاری داشتم .میخواستم بدونم تا کی حقوق میدن؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام. واریز حقوق بیمه بیکاری معمولا بین ۱۰ ام الی ۱۵ ام هر ماه انجام می‌شود.

    1. شاپرک

     سلام از کجا بفهمیم کارفرما درصد حق بیمه بیکاری رو واریز کرده؟؟ که مثلا اگر بیکار شدیم بتوونیم از بیمه بیکاری استفاده کنیم؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید _ متشکرم

     1. سپیدار سیستم

      سلام وقتی کارفرمای شما لیست ماهانه حقوق را به شعبه تامین اجتماعی ارسال میکند (از طریق سایت ) بعد از تایید لیست برای پرداخت به صورت اتوماتیک یک برگه پرداخت حق بیمه برای او ارسال میشود و در آنجا محاسبات بیمه بیکاری باز هم بصورت اتوماتیک وجود دارد. بنابراین وقتی حق بیمه واریز میشود عملا بیمه بیکاری هم واریز میشود. جای نگرانی نیست

    2. مجید

     سلام با توجه به اینکه حقوق هر ماه رو پانزدهم ماه بعد میریزن من از اول سال نود و هشت بیمه بیکاری دریافت میکنم و مدت آن دوازده ماه است میخواستم بدونم حقوق اسفند ماه نود و هشت رو در فروردین سال بعد میریزن یا در همان اسفندماه میریزن؟

     1. سپیدار سیستم

      سلام. قاعده بر این است که بعد از سی روز واریز بشود. حالا این سی روز می تواند پانزدهم هر ماه باشد و میتواند اول هر ماه. بنابراین حقوق اسفند ماه را پانزدهم فرودین سال بعد واریز خواهند کرد.

    3. ناشناس

     سلام
     بنده در مدرسه ای به مدت ۲ سال مشغول به کار بودم با بیمه ۲۰ روز (جمعا یکسال و یکماه). بدلیل عدم نیاز مدرسه این گواهی برایم صادر شده در ضمن در آموزشگاه مشغول به تدریس هستم ولی در آموزشگاه حقوق ثابتی ندارم و بیمه نشده ام آیا منعی برای دریافت بیمه بیکاری وجود دارد؟آموزشگاه مانعی برای استفاده از این بیمه نخواهد بود؟

     1. سپیدار سیستم

      سلام آموزشگاه موظف به بیمه کردن شما برابر ماده۱۴۸ قانون کار دارد حتا شده در هفته یک روز و
      اگر ماده ۸ قانون بیمه بیکاری دقت کنیم در شرایط زیر می تواند قطع شود:
      الف – زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد.
      ب – بنا به اعلام واحد کار و امور اجتماعی محل و یا نھضت سوادآموزی و سایر واحدھای ذیربط از طریق وزارت کار و اموراجتماعی، بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره ھای کارآموزی یا سوادآموزی خودداری نماید.
      ج – بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنھادی خودداری ورزد.
      د – بیمه شده بیکار ضمن دریافت مقرری بیمه بیکاری مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا ازکارافتادگی کلی شود.
      ه – بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار مربوطه اعاده گردد.
      بنابراین اگر محرز شود شما شاغل هستین بیمه بیکاری شما قطع میشود و خسارت وارده هم از شما مطالبه خواهد شد

   2. ظفر

    سلام من بیکار شدم یعنی نامه عدم نیاز به من دادن. و پایه حقوق من نسبت به بقیه همکاران بیشتر بوده و حق بیمه هم بیشتر کسر میشد از حقوق بنده الان هم متقاضی دریافت بیمه بیکاری شدم میخاستم بدونم حقوق بیمه بیکاری بنده چطور محاسبه می‌شود. مثلا پایه حقوق سال 98 بنده 2200000هزارتومان بوده الان بیمه بیکاری چه مبلغی برا سال 99 برا بنده واریز میکند

 50. فاطمه احمدپور

  سلام. بیمه بیکاری تا چه روزی از ماه معمولا پرداخت می شود؟ در ابتدای ماه؟

   1. مصطفی

    سلام من ۱۴۰۰.۵.۱۱ درخواستمو ثبت کردم برای بیمه بیکاری ولی هنوز برام از سازمان تامین اجتماعی اس ام اس نیومده که برم مدارکمو بدم باید چیکار کنم؟

  1. علی

   باسلام
   کارفرما مت رو اخراج کرده .به بیمه مراجعه کردم گفتن گواهی ازکارفرما باید بگیرم.ولی کارفرما
   گواهی بمن نمیده.
   باید چکارکنم؟

    1. ماهرخ سرسالار

     سلام ازکارفرماشکایت کردم وادعاکرده که ۷درصدبیمه ازمن نمیگرفته درصورتی که هرماه کسرمیکردوطبق قانون کارحقوق دریافت نمیکردم ایاراهی هستش عرف کارگاه قانونی داره واسه محکوم کردن صاحب کار

     1. سپیدار سیستم

      سلام. ایشان تکلیفی در این خصوص نداشته اند اگر حتا خودشان ۷ درصد رو پرداخت کرده باشند جزو مزایای شما محسوب میشود. اما بعد متاسفانه این سوال شما در حالت کلی مربوط به قانون کار میشود که شایسته است به مشاورین این حوزه مراجعه کنید.

     2. سیدمحمدجواد حسینی

      سلام،من ۹۸/۱۲/۲۹ بیکار شده ام،واسم ۹۸/۰۳/۰۱ و ۹۸/۰۴/۲۶ مبلغ ۱،۱۰۰،۰۰۰ تومان واریز شد،آیا مبلغ بیمه همینقدره؟درضمن من متاهل هستم و یک نفر تحت تکفل دارم

     3. سپیدار سیستم

      سلام نخیر قطعا این نیست اما متاسفانه بر اثر کمبود منابع کافی و حجم بیسابقه درخواست بیمه بیکاری دارن قطره چکانی پرداخت میکنند

    2. ابراهیم

     سلام من ۶ سال بیمه کارگری پرداخت کردم حالا کارگر ساختمانی هستم بیکار بیمه ام یکسال قطع کرد نه رفتم که کارت تمدید کنم خدا خوب کردها برای مسخره کردن گفتنه دستگاه داره بالاخره این دنیا پس ندهند آن دنیا جلوشان میگیرم کرایه نشینم یک بچه ناقص دارم آیا بیمه بیکاری شامل من میشه

     1. سپیدار سیستم

      سلام متاسفانه این مورد هست ولی میتونید از دیوان عدالت اداری شکایت کنید
      چرا که برابر با ماده ۸ قانون بیمه بیکاری در شرایط زیر می تواند قطع شود: البته دیوان عدالت اداری به موضوع حضور و غایب ورود کرده با این حال ابراز همدردی بنده رو بپذیرد متاسفانه اجرای قوانین گاه خیلی خشک و منصفانه نیست بهتره موارد زیر را بررسی کنید اگر شامل شما نمیشود شکایت کنید
      الف – زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد.
      ب – بنا به اعلام واحد کار و امور اجتماعی محل و یا نھضت سوادآموزی و سایر واحدھای ذیربط از طریق وزارت کار و اموراجتماعی، بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره ھای کارآموزی یا سوادآموزی خودداری نماید.
      ج – بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنھادی خودداری ورزد.
      د – بیمه شده بیکار ضمن دریافت مقرری بیمه بیکاری مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا ازکارافتادگی کلی شود.
      ه – بیمه شده به نحوی از انحاء با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار مربوطه اعاده گردد.

   1. حسین

    باسلام وخسته نباشید
    من بعد۵سال ازشرکت اخراج شدم
    وکارای بیمه بیکاریمو هم تقریبا انجام دادم
    فقط یه سوال؟
    چون بچه شهرستانم وتهران سکونت دارم
    بایدبرای رفتن چندروزه به شهرستان به اداره کاراطلاع بدم؟؟؟
    ویک سوال دیگراگر باحقوق بیمه بیکاری نشه زندگی کردمثلا مسافرکشی به بیمه بیکاری لطمه میزنه؟؟؟

  2. شعبانی

   سلام. مبلغ مصوب برای دریافتی بیمه بیکاری سال 99 باید 1800 باشه درسته؟ چرا 1500 واریز شده مثل پارسال؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام. قطعا تفاوت خواهد داشت و این موضوع قانون است و قطعی و لازم الاجراست . ممکن است تاخیری در پرداخت صورت بگیرد اما پرداخت نهایی با حداقل حقوق جدید اجرا خواهد شد.

    1. نازی

     سلام
     کسی خبر داره شعبه ۲ تهران بیمهذبیکاری دی ۹۹ رو واریز کردن؟

     من اصلا از خونه بیرون نرفتم ولی از قطعش توسط بازرس میترسم.
     چند سال قبل هم چند ماه مستمری بیکاری میگرفتم‌و‌بازرس شعبه ۲ دقیقا روزی که باید میرفتم حضور عیاب اداره کار اومد در خونه مون برام غیبت زد

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *