نرم افزار حسابداری
انواع مرخصی

انواع مرخصی در قانون – نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار


یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر کارمند و کارگر ادارات دولتی و خصوصی با آن مواجه است، نحوه استفاده از مرخصی‌های اداری و شیوه اجرای آن‌ها است. در قانون، شیوه‌های متفاوتی برای گرفتن مرخصی وجود دارد که به مرخصی استعلاجی، استحقاقی، فوت اقوام درجه یک مانند پدر، مرخصی عروسی و… تقسیم می‌‌شود. برای آشنایی با قوانین مربوط به انواع مرخصی استعلاجی، ساعتی، استحقاقی و بدون حقوق ادارات دولتی و خصوصی این مطلب را بخوانید.

تعریف مرخصی چیست؟

مرخصی عبارت است از حقی که برای کارگر در ترک کار برای روزهای غیرتعطیل در نظر گرفته شده است و این حق از دیرباز برای کارگر و کارمند به رسمیت شناخته شده و در قانون کار جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار گرفته است.

انواع مرخصی در قانون کار و نحوه محاسبه آن ها

گرفتن مرخصی از کارفرمایان یکی از دغدغه‌های اساسی کارکنان و کارگران خود به شمار می‌رود و گاهی پیش آمده است که افراد برای انجام کاری نیاز ضروری به گرفتن مرخصی دارند اما با مخالفت کارفرمای خود مواجه می‌شوند؛ در حالی که برابر قانون گرفتن مرخصی حق بدیهی و طبیعی هر فرد در طول ایام کار به شمار می‌رود. قانون کار جمهوری اسلامی ایران با ذکر مواردی نحوه گرفتن انواع مرخصی را تشریح کرده است.

انواع مرخصی در قانون کار و نحوه محاسبه آن ها

مرخصی استحقاقی، مرخصی استعلاجی، مرخصی ازدواج، مرخصی فوت، مرخصی بین تعطیلی، مرخصی زایمان، مرخصی حج، مرخصی بدون حقوق و مرخص پاس شیر انواع مرخصی هستند که در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار – فرمول محاسبه مرخصی کارکنان

یکی از مواردی که در حقوق و دستمزد باید به آن توجه شود نحوه محاسبه مرخصی است. نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار بدین شکل است که برای محاسبه هر کدام از انواع مرخصی باید به شکلی جداگانه عمل کرد، چرا که فرمول محاسبه انواع مرخصی با هم متفاوت است. در واقع فرمول محاسبه مرخصی کارکنان که بتوانید با یک فرمول انواع مرخصی را محاسبه کنید وجود ندارد. در ادامه در مورد هر یک از انواع مرخصی توضیحات جامعی ارائه داده‌ایم که از شما دعوت می‌کنیم حتماً این موارد را مطالعه کنید. با مطالعه توضیحات مربوط به انواع مرخصی به دید بهتری نسبت به نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار نیز می‌رسید.

مرخصی استحقاقی چیست؟ مشاغل معمولی و یا سخت و زیان آور؟

مرخصی سالانه یا مرخصی استحقاقی تعطیلات با حقوق اعطا شده توسط کارفرمایان به کارکنان اطلاق می‌‌شود. بسته به کارفرما ممکن است سیاست‌های متفاوت برای تعداد روز ارائه شود و کارمند مجبور به هماهنگی با کارفرما باشد. اکثریت قریب به اتفاق کشورها امروز قانون حداقل پرداخت مرخصی سالانه را دارند. کارگران برابر قانون کار در هر ماه 2.5 روز مرخصی در کار‌های عادی طلب دارند. این عدد در سال می‌‌شود ۱۹۲ ساعت که معادل ۲۶ روز است. به این مرخصی، مرخصی استحقاقی می‌‌گویند که چهار جمعه در هر ماه هم به آن اضافه می‌‌شود. در آموزش حسابداری حقوق و دستمزد می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه محاسبه حقوق و مزایای کارگران به دست آورید.

مرخصی استحقاقی چیست؟

14 نکته مهم در مورد مرخصی استحقاقی

 1. روز جمعه، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد است. (ماده 62)
 2. کارگران علاوه بر تمام تعطیلات رسمی کشور، یک روز دیگر هم تعطیلند و آن تعطیلی ۱۱ اردیبهشت، روز کارگر است که کارفرمایان نباید در این روز کارگران را به خدمت بگیرند یا وادار به کار کنند. ضمن آنکه حقوق و دستمزد و اضافه کار روز تعطیل کارگر باید محاسبه شود. (ماده 63)
 3. مرخصی استحقاقی ۲۶ روز در سال است که با احتساب ۴ روز جمعه ۳۰ روز می‌شود. (ماده ۶۴)
 4. سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. (ماده ۶۴ قانون کار)
 5. برای کار کمتر از یکسال مرخصی به نسبت مدت کار محاسبه می‌شود. (ماده ۶۴)
 6. کارگر تنها می‌تواند ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره نماید. (ماده ۶۶)
 7. در صورت تنظیم مرخصی کارگران (سه ماه آخر هر سال برای سال بعد با تایید شورای اسلامی کار) در روزهای سال امکان جابجایی مرخصی بین خود کارگران وجود دارد. (ماده ۶۹)
 8. در صورت عدم توافق کارگر و کارفرما در مورد زمان مرخصی کارگر، نظر اداره کار و امور اجتماعی محل لازم الاجراست. (ماده ۶۹)
 9. در صورت بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی، تعطیلی کارگاه یا فوت کارگر، مطالبات بابت مرخصی استفاده نشده به کارگر یا ورثه پرداخت می‌شود. (ماده ۷۱)
 10. در صورت استعفا و ترک کار، مطالبات بابت مرخصی‌های باقیمانده به کارگر تعلق نمی‌گیرد.
 11. نحوه استفاده از مرخصی بدون حقوق کارگران و مدت آن و شرایط برگشت آن‌ها به کار پس از استفاده از مرخصی با توافق کتبی کارگر یا نماینده قانونی او و کارفرما تعیین می‌‌شود. (ماده ۷۲)
 12. کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی، استحقاق دریافت مزد بر اساس میانگین کارمزد در روزهای کارکرد آخرین ماه را دارند. (ماده ۳۴)
 13. کارگران کارمزد برای روز‌های جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی، استحقاق دریافت مزد را دارند و مأخذ محاسبه میانگین کارمزد آن‌ها در روز‌های کار کرد، آخرین ماه کار آن‌ها است. مبلغ پرداختی هم نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد. (ماده ۴۳)
 14. میزان مرخصی روز پنجشنبه بستگی به عرف کارگاه و یا شرکت و میزان ساعت کار پرسنل در روز پنجشنبه دارد.

ذخیره مرخصی استحقاقی کارگران

 مدت زمان مرخصی استحقاقی، جمعاً به مدت یک ماه است که نحوه استفاده از مرخصی، با توافق کارگر یا کارمند با کارفرما مشخص خواهد شد. با این حال، گاهی کارگر فرصت نمی‌کند و یا نمی‌خواهد که از همه مدت مرخصی استحقاقی خود استفاده کند و قصد دارد تا مدتی از آن را ذخیره کرده تا در سال بعد از آن استفاده کند و یا وجوه مربوط به مرخصی ذخیره شده را دریافت نماید. در این رابطه می‌توان این سؤال را مطرح کرد که چه مدت از مرخصی استحقاقی قابلیت ذخیره شدن را دارد؟

پاسخ به سؤال مذکور، ضمن ماده 66 قانون کار مورد اشاره قرار گرفته است که با تاکید بر حفظ سلامتی نیروی کار از طریق برخورداری از مرخصی چنین مقرر داشته است: ” کارگر نمی‌تواند بیش از 9 روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند ”. بنابراین، حتی اگر کارگر یا کارمند اصلاً از مرخصی استحقاقی خود استفاده نکند، بیشتر از نه روز آن ذخیره نخواهد شد. یکی از مواردی که در نحوه ارسال لیست مالیات حقوق باید مورد توجه قرار بگیرد، تفکیک مواردی مانند هزینه‌های پرداخت شده برای مرخصی است.

مرخصی استحقاقی در مشاغل معمولی و سخت و زیان آور چطور محاسبه می‌شود؟

به استناد ماده 65 قانون کار مرخصی سالیانه کارگرانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند 5 هفته است. استفاده از این مرخصی، حتی الامکان در دو نوبت و در پایان هر شش ماه کار صورت می‌گیرد. قابل ذکر است در مشاغل سخت و زیان آور میزان مرخصی استحقاقی افزایش می‌یابد و به ۵ هفته در سال (تقریباً ۳ روز در ماه) می‌رسد. با این حال ماده ۶۵ قانون کار تصریح دارد که حتی الامکان در مورد این مشاغل استفاده از مرخصی باید در دو نوبت در طول سال صورت گیرد. با استفاده از بهترین نرم افزار حسابداری می‌توان به راحتی مرخصی استحقاقی را محاسبه کرد.

اتواع مرخصی

مرخصی استعلاجی چیست؟ مرخصی ایام بیماری

یکی از مرخصی‌های چالش برانگیز کارگران مرخصی استعلاجی است که باید به تأیید سازمان تأمین اجتماعی برسد.

در قانون کار هیچ محدودیتی برای گرفتن مرخصی استعلاجی کارگران مشمول قانون کار پیش بینی نشده و به هر میزان که پزشک معالج تجویز کرده باشد، امکان استفاده از مرخصی استعلاجی وجود دارد؛ منتها این نوع مرخصی اعم از کوتاه مدت یا بلندمدت تابع ضوابط و مقررات قانون تأمین اجتماعی است، به نحوی که مدت مرخصی استعلاجی باید توسط پزشک معتمد و معالج و یا کمیسیون پزشکی سازمان تأمین اجتماعی تأیید شود تا هم جزو سوابق کار و بازنشستگی کارگران به شمار آید و هم مشمول پرداخت غرامت و دستمزد شود. (ماده ۷۴ قانون کار و ۵۹ قانون تأمین اجتماعی)

سقف مرخصی استعلاجی چهار ماه است ولی اگر پزشک معتمد و شورای عالی پزشکی تائید کنند و مرخصی به یک سال برسد و بیماری صعب الاعلاج باشد کارگر را بازنشسته می‌کنند.

مرخصی استعلاجی کمتر از 3 روز در قانون کار

طبق قانون برای مرخصی استعلاجی سقفی در نظر گرفته نشده است. در واقع با توجه به نا مشخص بودن نوع بیماری و مدت زمانی که برای درمان موردنیاز است سقفی برای مرخصی استعلاجی وجود ندارد و تا زمانی که پزشک یا مراجع ذیصلاح تأمین اجتماعی مرخصی استعلاجی را تأیید کنند مرخصی می‌تواند ادامه داشته باشد. مرخصی استعلاجی در صورتی که در هر نوبت کمتر از 7 روز باشد یا در طول سال کمتر از 15 روز باشد تأیید پزشک معالج برای آن کافی است. در صورتی که مدت استراحت از 15 روز فراتر برود باید برای مرخصی از 15 تا 60 روز باید مورد تأیید پزشک معتمد سازمان قرار بگیرد. برای مدت‌های بیشتر از 60 روز نیز باید مرخصی استعلاجی به تأیید شورای پزشکی تأمین اجتماعی برسد.

شرایط استفاده از مرخصی استعلاجی

لازم به ذکر است که بر اساس قانون کار، مرخصی استعلاجی یکی از موارد تعلیق قراداد کار محسوب می‌شود. به همین دلیل، در صورتی که مشمولان قانون کار از مرخصی‌های استعلاجی استفاده نمایند، قرارداد کار وی به قوت خود باقی خواهد ماند و کارگر می‌تواند پس از اتمام مرخصی استعلاجی، به کار سابق خود باز گردد.
جزییات و شرایط مربوط به استفاده از مرخصی استعلاجی در قانون کار مورد اشاره قرار نگرفته است؛ بلکه تنها حکمی که در این خصوص مورد پیش بینی قرار گرفته، ماده 74 قانون کار است که به موجب آن ” مدت مرخصی استعلاجی، با تأیید سازمان تأمین اجتماعی، جزو سوابق کار و بازنشستگی کارگران محسوب خواهد شد ”.
بر این اساس، شرایط استفاده از این مرخصی در قانون تأمین اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته است که به موجب بند 7 ماده 2 این قانون، ” بیماری، وضع جسمی یا روحی است که انجام خدمات درمانی را ایجاب می‌کند یا موجب عدم توانایی موقت اشتغال به کار می‌شود ”. بنابراین، در مواردی که کارمند و یا کارگر دچار بیماری شود که مرخصی استعلاجی را ایجاب کند، می‌تواند از این مرخصی استفاده نماید.

مرخصی ساعتی چیست و سقف مجاز آن چقدر است؟

مرخصی ساعتی بخشی از مرخصی استحقاقی بوده و از میزان آن کسر می‌شود و فرد برای برخی کارهای روزانه از آن استفاده می‌کند که در کارگاه‌ها و شرکت‌های مختلف متفاوت است. در برخی شرکت‌ها دو ساعت و برخی دیگر تا ۵ ساعت و حتی ۶ ساعت در روز هم مجاز است اما در هر صورت جمع مرخصی‌های ساعتی زمانی که به 8 ساعت برسد، یک روز مرخصی محسوب می‌شود. افراد معمولاً در صورت وجود کارهای خیلی ضروری یا کارهای اداری که نیاز به مراجعه صبح دارد از این نوع تعطیلی کاری استفاده می‌کنند.

نکته دیگر اینکه اگر در شرکتی افراد ساعات کاری روز پنجشنبه را موظف باشند در طول هفته پر کنند و به صورت توافقی پنجشنبه تعطیل باشد بنابراین استفاده از مرخصی استحقاقی در طول هفته نیابد بیشتر از مجموع ساعات کاری موظفی گردد و اگر میزان مرخصی ساعتی بیشتر از کل مرخصی استحقاقی در طول ماه شود در واقع حکم مرخصی بدون حقوق و کسر از کار را خواهد داشت و کارفرما می‌تواند برای آن ساعت بیمه هم پرداخت نکند.

ماده ۷۰ قانون کار می‌‌گوید، مرخصی کمتر از یک روز کار جزو مرخصی استحقاقی منظور می‌‌شود. در برخی ادارات و سازمان‌ها عنوان «مرخصی کمتر از دو ساعت و سه ساعت» برای انجام کار‌های ضروری کارگران تعریف شده که بیش از آن، مرخصی یک روز کامل محاسبه می‌‌شود.

مرخصی ساعتی

مرخصی ازدواج و مرخصی فوت در قانون کار

کلیه کارگران در صورت ازدواج دائم، فوت همسر، پدرو مادر و فرزندان می‌توانند از 3 روز مرخصی با حقوق به عنوان مرخصی ازدواج یا مرخصی فوت استفاده کنند (ماده ۷۳). مشمول این قانون در مورد ازدواج دائم، فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان حق برخورداری از ۳ روز مرخصی با استفاده از مزد را خواهند داشت. مرخصی ازدواج و مرخصی فوت هر دو با مرخصی استحقاقی تفاوت دارند و به طور جداگانه محاسبه می‌شوند. طبق قانون کار استفاده از مرخصی ازدواج و مرخصی فوت به هیچ وجه به عنوان مرخصی استحقاقی محاسبه نمی‌شود. ضمناً طبق ماده ۷۳ قانون کار، زمان استفاده از این مرخصی‌ها همزمان با فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان و یا ازدواج دائم بوده و قابل انتقال نیستند. بنابراین نمی‌توان مرخصی ازدواج یا مرخصی فوت را به زمانی دیگر منتقل و از آن استفاده کرد.

مرخصی ازدواج و مرخصی فوت در قانون کار

مرخصی بین تعطیلی؛ چالش کارمندان

گاهی برای مثال بعد از تعطیلی جمعه یکشنبه و دوشنبه هم تعطیل رسمی اعلام می‌شود و شاغل تمایل دارد که شنبه را هم از تعطیلی کاری استفاده کند. در صورت انجام این کار، روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل رسمی بوده اما شنبه، جزو مرخصی استحقاقی فرد محسوب شده و از آن کسر می‌گردد که اصلاحا در قانون مرخصی بین التعطیلی گفته می‌شود.

مرخصی زایمان چند روز است و چند بار قابل استفاده است؟

طبق ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب ۲۰/۰۳/۹۲ مدت مرخصی زایمان زنان شاغل در بخش‌های دولتی وغیر دولتی ۹ ماه تمام است. همسران افراد یاد شده (زنان شاغل) نیز از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی با استفاده از مزد) علاوه بر مرخصی‌های استحقاقی از بدو تولد نوزاد برخوردار می‌شوند.

مرخصی زایمان چند روز است

البته لازم به ذکر است که در بخش خصوصی و شرکت‌های مشمول قوانین صندوق تأمین اجتماعی همچنان مرخصی زایمان برمبنای ۶ ماه به زنان شاغل تعلق می‌گیرد و مرخصی اجباری همسران آن‌ها نیز تنها در صورت تأیید کارفرما قابل استفاده است. مرخصی زایمان جزو سوابق زن کارگر محسوب و در این مدت از طرف سازمان مذکور غرامت ایام بارداری به بیمه شده پرداخت می‌شود. (ماده 67)

مرخصی بارداری و زایمان کارگران زن ۹ ماه است. حقوق این ایام، توسط سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود و کارفرما در لیست وارد می‌کند. براساس تبصره ۱، ماده ۷۵ قانون کار پس از پایان مرخصی زایمان، کارگر زن به کار سابق خود باز می‌گردد و این مدت با تائید سازمان تأمین اجتماعی جزء سوابق خدمت وی محسوب می‌شود.

مرخصی حج در قانون کار؛ مرخصی بدون حقوق

مرخصی حج یکی دیگر از انواع مرخصی در قانون کار است. هر کارگر حق دارد به منظور ادای فریضه حج واجب در تمام مدت کار خویش فقط برای یک نوبت یک ماه به عنوان استحقاقی استفاده نماید. ماده ۶۷ قانون کار می‌گوید، هر کارگر حق دارد در تمام مدت کار خود تنها برای یک نوبت به منظور ادای فریضه حج واجب تمتع یک ماه مرخصی حج بگیرد.

کارگر می‌تواند از ۳۰ روز مرخصی تحت عنوان «مرخصی استحقاقی» به شرطی که ۳۰ روز مرخصی ذخیره داشته باشد، بهره‌مند شود و چنانچه مرخصی طلب نداشته باشد باید از مرخصی حج به صورت بدون حقوق استفاده کند.

مرخصی بدون حقوق طبق قانون کار به چه شکل است؟

مرخصی بدون حقوق حداکثر ۲ سال است. در طول مرخصی بدون حقوق قرارداد کار به حال تعلیق در می‌آید و پس از مرخصی، کارگر به کار سابق خود بازمی‌گردد. ماده ۱۶ قانون کار درباره مرخصی بدون حقوق است. استفاده از این مرخصی باید با موافقت کارفرما صورت بگیرد، چون نظر قانونگذار در خصوص قرارداد کارگرانی که مطابق این قانون از مرخصی تحصیلی یا دیگر مرخصی‌های بدون حقوق استفاده می‌کنند، این است که قرارداد کار به حال تعلیق درآید و پس از آن کارگر به کار سابق باز گردد.

مرخصی بدون حقوق طبق قانون کار

موارد استفاده از مرخصی بدون حقوق شامل تحصیل، انجام سفر‌های طولانی، امور شخصی، گرفتاری‌های خانوادگی، تغییر کار و گذراندن دوره آزمایشی برای کار جدید است. مرخصی بدون حقوق حداکثر دو سال است که در صورت استفاده از مرخصی تحصیلی، به مدت دو سال دیگر قابل تمدید است.

از مرخصی‌های بدون حقوق، مرخصی تحصیلی است که به مدت دوسال دیگر قابل تمدید است. در موارد فوق باید درخواست به کارفرما ارائه و مورد موافقت قرار گیرد. چنانچه کارگر استحقاقی نداشته باشد و از طرفی نیاز به مرخصی داشته باشد مجاز است با موافقت مسئول ذیربط از مرخصی بدون حقوق استفاده نماید و سقف استفاده از آن در طول سال، یک ماه است.

مرخصی پاس شیر در قانون کار

براساس ماده ۶ قانون ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر و نیز حمایت از مادران شیرده، کارگر زن مجاز است برای مدت دو سال، یعنی تا دو سالگی نوزاد روزانه به مدت یک ساعت از مرخصی ساعتی به منظور شیردهی به نوزاد استفاده کند. لازم به ذکر است که این زمان می‌تواند در ابتدای شروع ساعت کاری و یا در انتهای ساعات کاری در نظر رفته شود. ضمناً برای مادرانی که صاحب فرزندان دو قلو یا چند قلو هستند روزانه به مدت دو ساعت از مرخصی ساعتی می‌توانند برخوردار شوند.

مرخصی‌های استفاده نشده چیست؟

براساس ماده ۶۶ قانون کار، کارگر نمی‌تواند بیش از ۹ روز از مرخصی سالیانه خود را ذخیره کند و اگر شخصی در طول سال از استفاده نکند، می‌تواند کل مبلغ مربوط به انواع مرخصی خود را از شرکت دریافت نماید، اما اگر بخواهد می‌تواند ۹ روز آن را ذخیره کند و مابقی آن باید در پایان سال به کارگر پرداخت شود. معمولاً درشرکت های خصوصی، در پایان سال همزمان با محاسبه عیدی با استفاده از فرمول محاسبه عیدی و واریز آن، مرخصی‌های کارمندان نیز واریز می‌شوند. براساس قانون مدیریت خدمات کشوری کلیه کارکنان دولتی مجاز به ذخیره مرخصی خود تا سقف ۱۵ روز هستند.

مرخصی‌های استفاده نشده چیست؟

مرخصی همواره می‌تواند به عنوان یک عامل تشویقی برای کارمندان محسوب شود و همکاری کارفرمایان با آن‌ها برای استفاده از انواع مرخصی در این زمینه راهگشاست. در هر حال رفتن کارمندان به مرخصی سبب افزایش انرژی و روحیه‌ی آن‌ها می‌شود و قادر خواهند بود با خلاقیت بیشتری مسائل و موضوعات مربوطه را پیش ببرند.

آیا مبلغ مرخصی به ورثه کارگر تعلق می‌گیرد؟

در صورت فوت کارگر میزان مرخصی باقیمانده وی بر حسب حقوق روزانه محاسبه و به ورثه آن پرداخت می‌شود البته برای دریافت این مبلغ باید مراحل قانونی وراثت طی گردیده و تعداد وراث و یا قیم آن‌ها کاملاً مشخص باشد و مبلغ طبق قانون به آن‌ها پرداخت می‌شود.

البته اگر روزهای ذخیره داشته باشد در غیر این صورت چیزی به ورثه تعلق نخواهد گرفت و در صورت از کارافتادگی کارگر و یا بازنشستگی یا تعطیلی کارگاه میزان مرخصی‌های باقیمانده محاسبه و به فرد پرداخت می‌شود. پرداخت مبلغ تعطیلی کاری در این مواقع به صورت جداگانه صورت نمی‌گیرد بلکه در کنار محاسبه سایر حق و حقوق کارگر این موضوع هم بررسی و محاسبه شده و به مجموع طلب شخص افزوده می‌شود.

سیستم حقوق و دستمزد سپیدار سیستم

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های مالی و اداری هر شرکتی است.

 • اطلاعات کارکنانتان را ثبت کنید
 • دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات را با فرمت‌های مورد پذیرش بیمه تامین اجتماعی و دارایی مطابق با آخرین تغییرات قانونی تهیه نمایید
 • مالیات حقوق را به چهار روش محاسبه کنید
 • سیستم حقوق و دستمزد را به سیستم ورود و خروج کارکنان وصل کنید
 • اقساط ماهانه، مانده وام و خالص پرداختی حقوق کارکنانتان را پس از انجام محاسبات به آن‌ها اطلاع دهید.
 • و …

برای آشنایی رایگان با نرم افزار فرم روبرو را تکمیل نمایید تا همکاران ما جلسه هماهنگی را تنظیم کنند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 47   میانگین: 3.9/5]


142 دیدگاه برای ”انواع مرخصی در قانون – نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار

   1. محمود

    سلام
    ممنون از راهنماییاتون
    کارگریدر طی سال اصلا از مرخصی استحقاقیخودش استفاده نکرده
    در پایان سال فقط 9 روزش ذخیره میشه
    الباقی روزها رو کارفرما باید پولش پرداخت کنه؟؟
    یا هیچی پرداخت نمیکنه؟؟؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. طبق قانون اگر کارگر یا کارمند اصلاً از مرخصی استحقاقی خود استفاده نکند، بیشتر از نه روز آن ذخیره نخواهد شد. در مورد استفاده از مرخصی باید توافق نمایید.

  1. محمد حسینی

   سلام در قانون کار مزایای مرخصی استعلاجی چه مواردی به عهده کارفرما و چه مواردی به عهده بیمه تامین اجتماعی هست

   1. یونس

    باسلام میخواستم بدونم آیااگرکسی استحقاق رفتن به مرخصی راداشته باشد وازمرخصی خوداستفاده هم نکرده باشدحتی یک روزآیاکارفرمامیتواندبه اومرخصی ندهدلطفا راهنمایی کنید

   2. حسن

    باسلام
    محل کار ما قرداد سه ماه قبل تر ویا بیشتر را جهت امضاء ارسال می کنند
    آیا این قانونی است؟ و اینکه کارفرما ما را در روزهای تعطیل بکار می گیرد،آیا ما می توانیم ازکار کردن در روزهای تعطیل امتناع کنیم؟

 1. MmM

  با سلام
  اگر پنجشنبه به علت نوع کسب و کار صنفی تعطیل باشد کارفرما میتواند پنجشنبه را از دستمزد کل کسر کند؟ اگر قراردادی برای میزان حقوق وجود نداشته باشد چطور میتوانیم میزان حقوق توافقی را در دادگاه اثبات کنیم؟ آیا دو سری واریزی از حساب کارفرما برای اثبات این قضیه کافیست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   خیر نمیشود پنجشنبه را کسر کرد.
   بله با واریزی میشه اثبات کرد اما دو بار واریزی کمی سخت هست.

   1. حامدآذرخو

    سلام من 4ماه مرخصی نرفتم 480هزار بابتش پول دریافت کردم زیر نظر موسسه هستم گفت طبق اداره کار اینو برات حساب کردم ماهی2400حقوقم بود،تصفیه کردم خواستم ببینم حقوق مرخصیهام چقد میشه؟ممنون

    1. سپیدار سیستم

     سلام. برای محاسبه حقوق مرخصی حقوق پایه همون سال(یعنی بدون حق مسکن و خوار و بار ) رو تقسیم بر 30 بکنید و ضرب در 10 روز که مرخصی چهار ماه هست

   2. علی

    با سلام قرارداد من از تاریخ اول مهرماه ۹۹ بسته شده و در حین کار مشکل درد کمر دچار شدم و یک هفته نتوانستم در محل کار شرکت کنم و برای این مدت از پزشکم استعلاجی گرفتم و به شرکت ارائه دادم اما مورد قبول شرکت قرار نگرفته آیا این کار قانونیست ؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. استفاده از سه روز مرخضی استعلاجی با تایید پزشک مربوطه کاملا قانونی است.

 2. دادرسی

  سلام
  بنده 17 سال سابقه بیمه دارم اگربخواهم از مرخصی بدون حقوق استفاده کنم حق بیمه ام برای بازنشستگی راچطور واریز کنم که جزء سوابقم محسوب شود که بتوانم با 20سال بازنشسته شوم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. باید از شعبه بیمه مورد نظرتان سئوال بفرمایید.

   1. تباشا شجاعی

    با سلام
    من در شرکتی کار میکنم که امسال اعلام کرده اگر بیش از ۹ روز مرخصی در پایان سال داشته باشید سوخت خواهد شد و وجه آن به کارگران تعلق نخواهد گرفت.آیا این کار خلاف قانون نیست؟

    1. سپیدار سیستم

     با سلام.خیر کاملا قانونی هست.طبق قانون کار حداکثر ذخیره 9 روز هست

   2. حسین

    سلام اگر کارفرما از مرخصی رفتن ممانعت کند وپول آن را محاسبه کند آیا طبق اضافه کاری محاسبه می شود یا طبق حقوق پایه

    1. سپیدار سیستم

     خیر . اضافه کاری محسوب نمیشود.
     اگر در روزهای تعطیل مثل جمعه مشغول به کار باشید مشمول اضافه کاری است

  2. Tv

   30اسفند99در تقویم تعطیل نیست ،ولی دولت آن را تعطیل اعلام کرد.یعنی تعطیلی با حقوق است یا باید مرخصی استحقاقی رد کرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. هم اکنون در مقاله به درستی درج شده است. ممنون از شما

   1. محمد

    سلام من در آتش نشانی که از مشاغل سخت و زیان آور هست مشغول به کار هستم والان سه سال هست که میگن مرخصی ما از سی و پنج روز به سی روز کاهش یافته میخواستم ببینم همچین چیزی حقیقت داره

    1. سپیدار سیستم

     سلام.مرخصی سالیانه کارگرانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند 5 هفته است.

 3. aseman

  سلام من ماه۱۰، ۶ماهم تموم میشه ولی بیمه ماه ده رو اخر ماه بهمن واریز میکنن من باید ماه۱۰به بیمه مراجعه کنم یا۱۱واینکه بیمه من درتهران واریز میشه میتونم دراهواز کارای بیممو انجام بدم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مهلت درخواست بیمه بیکاری فقط یک ماه از تاریخ ترک کار مهلت دارین مراجعه کنید و ارتباطش به ارسال لیست در اینجا موضوعیت ندارد. و اینکه براساس تبصره 2 ماده 7 آئین نامه اجرایی بیمه بیکاری حضور و غیاب باید صرفاً در اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی محل باشد.بحث حضور و غیاب مهم است حتا اگر برخی شهرستان ها آن را انجام ندهندبنابراین از تهران میبایست اقدام کنید.

   1. سمیه

    سلام همکارای ما تو شرکت با 20سال سابقه بالای 150 روز ذخیره مرخصی دارن و کارفرما گفته حتما باید استفاده کنن وگرنه سوخت میشه
    آیا این کار قانونیه؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام.خیر.
     طبق قانون هر کارگر میتواند سالی 9 روز ذخیره داشته باشد

  2. یوسف

   سلام من تویه شرکتی کار میکنم با هشت سال سابقه کاربا شغل نگهبانی .تابحال مرخصی نرفتم وقتی هم مرخصی میخوام میگن شیفت که عوض میشه میری خونه همون مرخصی هست بعدشم پایان سال که تسویه میفرسته تو برگه مینویسه که اینجانب یعنی بنده تمام حقوق مزایای خود را دریافت کردم وهیچگونه طلبی ندارم اثرانگشت وامضا میزنیم ..سوالم اینه که من میتونم بابت مرخصی ازکارفرماشکایت کنم؟؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام.بستگی به نوع قراداد شما دارد.
    اما به شکل کلی این امر کاملا خلاف قانون هست و باید مرخصی شما در نظر گرفته شودو قابل شکایت نیز هست

 4. عباسی

  میخواستم بدونم مرخصی یک نفر در سال 26 روز می باشد یا 30 روز؟
  و اینکه میگن 26 روز به علاوه 4 روز جمعه منظور چیست؟
  آیا منظور اینه که اگر فرد پنج شنبه و شنبه مرخصی گرفت جمعه هم جز مرخصی محاسبه گردد؟
  و اگر کسی به این صورت در طول سال استفاده نکرد میتونه سی روز مرخصی بگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   طبق قانون ۳۰ روز
   مرخصی بین تعطیلی و روز تعطیل بین مرخصی جزو مرخصی نیست
   استفاده از مرخصی توافقی است اما استفاده یکجا معقول نیست.

 5. مژده

  سلام
  من به تازگی استخدام شدم
  سوالم اینه که مرخصی از ابتدای سال تا انتهای سال ٢۶روز هست
  یا سال استخدامی مدنظر
  مثلا دی ماه شروع به کار بوده تا دی ماه سال آینده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به میزان ماه کارکرد هست.اگر 12 ماه کار کنید و پنجشنبه تعطیل باشید 26 روز

   1. امیر علی

    با سلام و وقت بخیر خدمت شما کارشناس گرامی
    بنده هر وقت که برای مرخصیم اقدام میکنم باید ۷۰خوان رستم طی بکنم باور بفرمائید دراین ۱۵سال سابقه به قدری اذیت میشم که حاضرم قید کار بزنم مخصوصا زمانی که بصورت ۱۲ ساعته مشغول هستیم دیگه فرصت استراحت وتفریح بابچه ها را ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید که به چه صورتی راحت تر مرخصی بگیرم و دغدغه نداشته باشم

    1. سپیدار سیستم

     سلام. موضوع شما قابل درک است اما مرخصی جزء حقوق اصلی هر کارمندی است و می بایست به ایشان تعلق گیرد.

 6. علی

  با سلام و خدا قوت
  من در یک شرکتی مشغول بکار هستم که دارای سختی و زیان آور است و کارفرمای شرکت هنگام تسویه سنوات مرخصی را دو روز و با ضریب (۱) یک و سنوات را سالی یک ماه محاسبه میکند
  لطفا بنده را راهنمایی فرمایید که نحوه محاسبه ایشان درست میباشد یا خیر

 7. محمد

  سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون.

  برای کارگران ساعتی که کمتر از ۴۴ ساعت درماه کار می‌کنند چطوری محاسبه میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. میزان کارکرد به تعداد روز تبدیل میشود و مانده مرخصی تعدیل میشود.مثلا اگر 22 ساعت کار انجام شود مرخصی هم نصف میشود.

 8. حبیب

  سلام کارفرمائ ما بیمه روزهایی که به مرخصی استحقاقی میرویم را نمیپردازد (ولی حقوقش را میدهد ) و بیمه ما برخی ماه ها مثلا 27 روز میشود آیا این کار ایشان قانونی است لطفا ماده قانون را هم بگوئید باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام کاملا خلاف قانون و اخلاق حرفه ای دارن عمل میکنند، اول طبق ماده ۲۸ و ۲ قانون تامین حقوق تعریف شده ثانیا طبق ماده ۴۷ قانون تامین اجتماعی در موعد حسابرسی بیمه مابه التفاوت رو ازش میگیرن
   بنابراین کارفرمایان ممکنه مشاور بد بشن و قانون رو دور بزنند.

 9. حبیب

  با سلام-من در یک نمایندگی خودرو کار میکنم قرارداد من و نمایندگی هم هر 3ماه به 3ماه است هر چند وقت یک بار از طرف تهران دوره 2 یا 3 روزه به نمایندگی نامه ارسال میگردد و بنده نیز فرم ماموریت را پر کرده و به دوره خودروی مورد نظر میروم نمایندگی حقوق و بیمه آن روزها و هزینه رفت و آمد را میپردازد ولی حق ماموریت مرا نمیدهد آیا این کار قانونی است؟
  الان هم که میخواهم دیگر به آن نمایندگی نروم (بعد اتمام وقت نوشته شده در قرار داد ) نمایندگی همه هزینه هایی که تهران از حساب نمایندگی کسر میکند را از من میخواهد از اول کار هم چیزی درباره این موضوع به ما نگفته بودند و الان یهودی این همه پول را از من میخواهند لطفا مرا راهنمایی کنید. سمت مرا نیز در قرارداد کارگر ساده زده اند

  1. سپیدار سیستم

   سلام. خیر قانونی نیست.اما بستگی به متن قراداد دارد که در آن محل کار شما به چه شکلی درج شده.اگر محدوده فقط شهر سکونت شما باشد باید حق ماموریت پرداخت شود و شرکت اجازه دریافت مبلغ را از شما ندارد.به راحتی قابل پیگیری هست.

   1. زهره.فروغی

    سلام وقت بخیر.من پرستاربا ۱۴ سال سابقه کار هستم .هم اکنون در مرخصی زایمان هستم یک ماه دیگر مرخصیم تمام میشود بعلت بیماری کودکم.میخواستم بینم مرخصی بدون حقوق میتونم بگیرم.؟آیا حق بیمه تامین اجتماعی خود بیمارستان پرداخت میکند.,؟ودر سابقه ام خللی ایجاد نمیشه؟ با تشکر

    1. سپیدار سیستم

     سلام بله میتوانید ولی در مرخصی بدثن حقوق قطعا برای شما سابقه صفر ارسال میشود ولی ترک کار نمیزنن ولی در خصوص مرخصی زایمان حق بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی متقبل میگردد
     لینک زیر رو هم مطالعه بفرمایید
     مرحصی زایمان:
     https://www.azki.com/blog/holidays-and-wage-conditions-of-birth/
     مرخصی بدون حقوق:
     http://www.heyvalaw.com/web/articles/view/1751/مرخصی-بدون-حقوق-قانون-کار.html

 10. باران

  سلام.ما پنجشنبه ها تا یک ظهر کار میکنیم .45 ساعت در هفته پر میکنیم.یعنی حتی 1 ساعت بیشتر.اما اگر یک روز پنجشنبه مرخصی برویم اندازه ی یک روز کاری کامل از ما مرخصی کم میشود ایا این محاسبه درست است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله طبق قانون درست است.مرخصی تعاملی هست. کلا مرخصی بیش تر از 4 ساعت یک روز لحاظ میشود.

 11. سمیرا

  سلام
  ایا برای کارگاه های با کمتر از ۱۰کارگر میزان مرخصی استحقاقی کمتر از ۲۶روز میشود؟

 12. سمیرا

  و آیا روزای جمعه که کارگاه تعطیل میباشد کارگر مزد ان را دریافت میکند؟یا اینکه بدون حقوق می باشد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در این ارتباط به ماده 43 توجه کنید. کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی ، استحقاق دریافت مزد را دارند و ماخذ محاسبه میانگین کارمزد آنها در روزهای کارکرد آخرین ماه کار آنها است . مبلغ پرداختی در هر حال نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد .

 13. نیلوفر جمال پور

  با سلام شرکتی که من در آن مشغول بودم امکان گرفتن مرخصی نبود و در پایان سال منو مجبور به امضای دریافت مبلغ مرخصی میکردند در حالی که پول مرخصی پرداخت نمیشد به خاطر شرایط کرونا چون قرارداد تا پایان سال بود تعدیل نیرو کردند،آیا میتوانم بابت عدم پرداخت پول مرخصی شکایت کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. چون امضا فرمودید امکان دریافتش بسیار کم هست.اما باز از طریق اداره کار اقدام کنید.

   1. نسرین

    سلام آیا در دوران مرخصی استعلاجی کارفرما باید مزایا مثب حق مسکن وخواروبار را به کارگر پرداخت کند؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. غیر از سه روز که به عهده کارفرما هست خیر.تمامی پرداختی با سازمان هست

 14. حسن

  سلام
  شرکت ما، مارو مجبور کرده 2 ماه یعنی اردیبهشت خرداد یک روز در میون بیایم و حقوقمون نصف بشه. مرخصی اجباری. این کار قانونی هست؟ در صورتی که قراردادی هم امضا نکردیم. من میتونم شکایت کنم به سازمان بازرسی؟

 15. اصغری

  سلام. در شرکتی کار می کنم که ساعات کاری از 7 صبح تا 4 بعدازظهر و از شنبه تا چهرشنبه است. پنجشنبه تعطیل هستیم. اما با احتساب ساعات ذکر شده در هفته 44 ساعت کامل را پر می کنیم.مرخصی را 192 ساعت در سال حساب می کنند که حدودا 22 روز میشود: (روزی 9 ساعت کارضربدر 21/33 روز میشود همان 192 ساعت). آیا در قانون کار مرخصی استحقاقی روزانه است یا ساعتی. مگر نه اینکه 192 ساعت بر مبنای روزی 7 ساعت و نیم حساب میشود. لطفا نحوه دقیق محاسبه مرخصی استعلاجی را برای مواقعی که ساعت کاری روزانه نسبت به قانون کار کتفائت است بیان کنید. ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام.محاسبات مرخصی کاملا درست هست و برای شرکتهایی که پنجشنبه تعطیل هستند 22 روز محاسبه میشه.
   مرخصی استعلاجی به عهده شرکت با تائید پزشک 3 روز در سال هست و مازاد بر اون باید به خود سازمان تامین اجتماعی مراجعه بشه

 16. محمد

  با سلام
  ساعات کار ما 8 ساعت در روز و هر دو هفته یک پنجشنبه توافقی تعطیل است.
  به ازای هر روز مرخصی 8 ساعت از مانده مرخصی مان کم می شود.
  سوال اینجاست 9 روز مرخصی قابل ذخیره برای ما (9*8)ساعت است یا (9*7.33)؟
  به عبارتی 72 ساعت قابل ذخیره است یا 66 ساعت؟با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مرخصی روزانه قابل تبدیل به ساعت نیست.تمام این امور توافقی است
   در واقع پنجشنبه حتی اگر ساعت کاری 4 ساعت داشته باشد در مرخصی یک روز محاسبه میشود.

 17. فرهمند

  سلام .بنده ۵ سالی میشه درشرکتی کار کردم پول مرخصی هارو تا الان نداده ولی پایان هرسال تو دفتر خونه امضا کردیم که کلا تسویه کردیم الان میتونم از طریق اداره کار بگیرم یا نه؟

 18. محمد

  سئوال-با سلام-میزان انتقال مرخصی کارگر به سال بعد 9 روز می باشد آیا کارگری که 10 سال سابقه کار دارد هرساله همان 9 روز مرخصی برایش انتقال می یابد یا طلب سال گذشته نیز در صورت استفاده نشدن محاسبه می شود.

 19. سهیل

  با سلام طبق جدول ساعات قانونی سال 99 در ماه جاری (اردیبهشت) 191 ساعت باید کار کنیم .
  آیا مرخصی از ساعات کاری کم میشه یا علاوه بر مرخصی حتما باید 191 ساعت پر شود

  1. سپیدار سیستم

   سلام.مرخصی کاهنده ساعت کاری است.شما در جمع حضور و مرخصی و تعطیلی غیر از جمعه 191 ساعت تکمیل کنید

 20. farid

  سلام آیا در حین خدمت میتوان از مرخصی تحصیلی استفاده کرد ؟
  دو روز در هفته صبح از ساعت 10 تا 12 – 2 ترم کلاس داشتم و دوباره به شرکت برمی گشتم

  الان که به دلیل کرونا تعدیل نیرو کردند درمحاسبه سنواتم روزهایی که به دانشگاه رفتم رو محاسبه نمی کنند و درپرداخت مبلغ اونها روکسر میکنند آیا کارشون صحیحه؟
  میتونم دراین مورد به اداره کارشکایت کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام.اگر در قراداد قید کردید یا درخواست مرخصی تحصیلی دادید و موافقت شده قابل پیگیری هست در غیر اینصورت کسر کار محسوب میشود.

   1. ساغر

    با سلام. من که نوع بیمه ام خدمات کشوری هست، مرخصیِ استعلاجیِ تا چند روز در ماه را نباید پزشک معتمد سازمان تایید کنه؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام بزرگوار
     طبق آخرین اطلاعات، برای کارمندان و گارکران متفاوت است، مرخصی بیماری کارگران محدودیت مدت برای استفاده از مرخصی استعلاجی در طول سال وجود ندارد اما برای کارمندان طبق گواهی پزشک معتمد حداکثر می توانند از چهار ماه در سال استفاده کنند مگر در صوت بیماری های لاعلاج که آن هم اگر اعتراضی شود در کمیسیون پزشکی رای قطعی داده خواهد شد.

 21. علی شیرازی

  سلام من در کارگاهی که کار میکنم مرخصی ها کلا بدون احتساب ساعت کاری هست . یعنی در کل مرخصی ها off حساب میشود آیا صحیح است ؟

 22. زهرا نخعی

  سلام . ایا مرخصی استحقاقی میتونه بین کارفرما و پیمانکار توافقی باشه ؟
  مرخصی ماهیانه استحقاقی در سال 99 چقدر هست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مرخصی استحقاقی کارگران در ماده ۶۴ قانون کار برای هر سال ۲۶ روز کاری است که برای هر ماه حدود ۲ روز و ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه می شود.
   در پایان قرارداد کار کارفرما باید مانده مرخصی کارگران را بازخرید نماید و اگر قرارداد کار بیش از یک سال باشد برابر با ماده ۶۶ قانون کار حداکثر ۹ روز از مرخصی استحقاقی کارگران قابل ذخیره است.

 23. جمشیدی

  با سلام
  در نامه آخر سال که برای شمارش مرخصی ها ابلاغ می شود و در چند سال اخیر به صورت تجمیعی ۲۹ روز بدهکار شده ام. در سال ۹۸ من ۶ ماه مرخصی بدون حقوق گرفتم آیا به ازای این ۶ ماه نباید ۱۵ روز طلب اعمال می‌شد و بدهکاریم کاهش می یافت؟

 24. رضا

  با سلام
  اگر تقاضای مرخصی طولانی مدت کنیم چه استحقاقی و چه بدون حقوق و کارفرما سر باز زد و حاضر به انجام نشد چه باید کرد؟

 25. S

  باسلام ،کسی ک در استانه ی بازنشستگی هست میتونه تقاضای مرخصی برای۶ماه بکنه؟

   1. سم

    سلام حقوق دوران مرخصی استعلاجی ما که قرارداد کارمزدی(قرائت کنتور) داریم به چه صورته؟

 26. علی

  سلام بر شما بزرگوار ببخشید لطفاً مرا راهنمایی نمایید بنده میخواستم مرخصی بدون حقوق بگیرم جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری سه سال مرخصی بدون حقوق نیاز دارم کارمند پیمانی بیمارستان هستم به نظر شما آیا این امکان وجود دارد آیا کار فرما موافقت می کند اگه موافقت نکند چه کار کنم تحصیل در هندوستان در مقطع دکتری را در نظر دارم لطفاً مرا راهنمایی کنید ممنون میشم

 27. سعید

  سلام. من از سال قبل 17 روز مرخصی طلبکارم. یعنی در طول سال فقط 13 روز استفاده کردم. ایا پول 17 روز باید به من پرداخت بشه ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.طبق قانون فقط 9 روز اما به تعاملات شرکت بستگی دارد.

 28. آرزو

  سلام من باردارم و 15 روز مرخصی استعلاجی گرفتم،
  از17 تیر نرفتم سرکار،
  سوالم اینه از چندم باید برم؟ آیا جمعه هارو هم حساب کنم و شامل 15 روز میشه؟
  خیلی مهمه ممنون اگ جواب بدین

  1. سپیدار سیستم

   سلام. استعلاجی با حقوق به عهده شرکت سه روز هست.برای مابقی باید به کمسیون پزشکی تامین اجتماعی برید و اونجا براتون مرخصی تعیین شده و حقوق ایام مرخصی رو هم تامین اجتماعی پرداخت میکند.

 29. زهرا

  سلام من نمیدونستم کدوم قسمت مربوط به سوال منه واینجا میپرسم امیدوارم جواب بدین
  من حدود80روز استعلاجی داشتم والان باید برم سرکار ولی شرکت ما چون خصوصی گفتن دوباره باید برم قرارداد ببندم الان نمیدونم من چیکار باید انجام بدم اگه دوباره قرارداد ببندم سابقه بیمه من یا سابقه کاریم به مشکل بر نمیخوره ممنون میشم راهنماییم کنین

   1. Sahel

    سلام وقت بخیر،
    در یکماه 2.5 روز مرخصی حقوق کامل پرداخت می‌شود و اگر بیشتر شد روزهای مرخصی بدون حقوق است؟ آیا درسته؟

 30. فاطمه

  ببخشید اگه یک ماه جایی کار کرده باشی و مرخصی نگرفته باشی اون دو روز مرخصی رو کارفرما باید پرداخت کنه؟

 31. حسینی

  سلام
  شنبه 99/5/18 تعطیل است و من میخوام 5 شنبه رو مرخصی بگیرم ، کارفرما میگن که چون شنبه تعطیل است طبق وزارت کار 3 روز از حقوقت کم میشه
  میخواستم بدونم به چه صورته ؟

 32. آرزو علوی

  سلام.من طبق قانون کار در دانشگاه کار می کنم .اینکه در هر ماه مثلا یک روز یا دو روز طبق مستندات و گواهی پزشکی مرخصی استعلاجی استفاده می کنم چجوری یه ؟ مستندات آزمایش و سنونو ویزیت دکتر ها هم هست .برای 7 روز مرخصی استلاجی بیشتر شرایط رو گفتید .اما برای سه روز کمتر چجوری یه ؟سه روز غیر متناوب در ماه .مثلا این ماه یک روز ماه بعد سه روز ماه بعدش دو روز ماه چهارم هیچی …لطفا پاسخ بدید

 33. مهران

  سلام و روز بخیر
  من در دفتر وکالت مشغول کار هستم و همه موارد هم مانند اداره کار محاسبه میشود.
  مرخصی ساعتی کمتر از یک ساعت (با هر دلیلی اعم از دیرحاضر شدن یا…) رو همان یک ساعت حساب میکنند و ظاهراً به عنوان مثال 10 دقیقه (دیرکرد یا مرخصی) برابره یک ساعت هست!
  این طبق قانون کاره؟

 34. زهرا

  با سلام
  شاغل در بخش بهداشت(به صورت خرید خدمت،خصوصی)هستم. که هر ۳سال یکبار کارفرما(طی مناقصه دانشگاه)ممکن هست عوض شود. به ما گفته میشود که حق ذخیره مرخصی را نداریم. و در صورت عدم استفاده سوخت می شود.همچنین حق مرخصی بابت فوت نزدیکان هم اصلا نداریم.با اینکه قرارداد کارفرما با دانشگاه ۳سال هست.ولی کارفرما با ما ۶ماه قرارداد راتمدید میکند.
  ۱. آیا این طبق قانون درست است؟
  ۲. ضمنا به ما حق سنوات تجمیعی پرداخت نمی شود.و گفته میشود که شامل ما نمی شود.آیا قانونی هست؟ در صورتی که ما بیش از ۱۰ سال سابقه در سیستم بهداشت داریم.

  بابت مشکلاتمان هم هیچ اقدامی نمی توانیم انجام دهیم(تهدید به اخراج میشویم)آیا جای هست که بدون اینکه تهدیدی جهت اخراج وجود داشته باشد حقوق ما رسیدگی شود؟
  با تشکر از شما

 35. زهرا

  سلام.من میخواستم بدونم منظور از ذخیره مرخصی که 9 روز هست یعنی چی؟یعنی این 9 روز رو کارگر میتونه در سال بعد مازاد بر 30 روز مرخصی سالیانش استفاده کنه؟ یا اگه چند سال (مثلا 10 سال کار کنه) 10 تا 9 روز میتونه مرخصی بگیره؟
  اینکه گفته شده کارگر میتونه پول اون 9 روز رو بگیره یعنی چی؟مگه کسی که مرخصی نمیگیره حقوقشو نمیگیره! پس پول چی رو باید بگیره؟

 36. فرشید.

  سلام.
  اگر شخصی در طول سال مرخصی نره موقع حساب مرخصی باید پول چند روز رو باهاش حساب کنند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قانون 15 روز می تواند خریداری شود و 9 روز به سال بعد منتقل شود.

 37. مهنوش

  سلام مبلغ ذخیره مرخصی طبق اداره کار چطور حساب میشه؟؟اگ ب عائله مندی و بن و مسکن هم ربط داره مبنا محاسبه اونا ب چه صورت است؟با تشکر

 38. علی

  با سلام.من از شنبه تا پنجشنبه مرخصی استحقاقی گرفتم.آیا من 6 روز مرخصی گرفتم یا با جمعه 7 روز؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. 5 شنبه بر طبق ضوابط شرکت شما محاسبه می شود. اما جمعه روز تعطیل محسوب می شود.

 39. سهراب

  سلام اگر با مرخصی مدیر دستگاه موافقت نکند و کتبا هم مخالفتش را اعلام کند میشه مرخصی بیش از نه روز را ذخیره کرد یا باید وجه آن را پرداخت کنند

 40. علیرضا

  سلام. ممنون از مطلب مفیدتون. من تو ی شرکت کار میکنم و درسم میخونم. ولی شرکت میگه ماهی یک روزمرخصی داریم و بهم مرخصی نمیدادن و برای امتحانام دو روز غیبت کردم. و الان گفتن دیگه نمی تونن من و قبول کنن و باید خودم استعفا بدم. واقعا می تونن من و از کارم بیرون کنن؟ یا بعدا با همین دلیل و مثلا بعد پایان قراردادم تمدید نکنن؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. کارگران برابر قانون کار در هر ماه 2.5 روز مرخصی در کار‌های عادی طلب دارند. امابسته به کارفرما ممکن است سیاست‌های متفاوت برای تعداد روز ارائه شود و کارمند مجبور به هماهنگی با کارفرما باشد.

 41. نقوی

  با سلام وخسته نباشید
  یه سوالی داشتم، در مرخصی بلند مدت استحقاقی آیا روزهای جمعه و تعطیل رسمی طبق قانون از مرخصی اسحقاقی کسر می شود.

 42. M.m

  سلام.شیفت من سه روز. کار شش روز استراحت هست…
  من سه روز مرخصی گرفتم ..از حقوق ماهیانه من مبلغ قابل توجهی کم شده…
  ضمنا پول مرخصی را آخر سال کامل تصویه میکنن ولی باز هم از پول مرخصی آخر سال هم کم میکنم…گیج شدم

 43. فاطمه

  سلام اگر بین دو روز تعطیل مثلا جمعه و یکشنبه مرخصی گرفته بشه در واقع 3 روز مرخصی برای فرد در نظر گرفته میشه درسته؟
  من شنیدم وقتی مرخصی چسبیده به روز تعطیل باشه روز تعطیل هم جز مرخصی حساب میشه

 44. لیلا ربیعی

  بسیار عالی بخصوص وقتی که برای پاسخ دادن به سوالات گذاشتید

 45. دریا

  سلام وقتتون بخیر
  آیا مرخصی استعلاجی هم باید جزو مرخصی های ماه محاسبه شود و از ظرفیت 26 روز مرخصی قانونی کسر بشه؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.مرخصی استعلاجی تا سه روز به عهده کارفرما بوده و از مانده مرخصی کسر نخواهد شد

 46. سید

  با سلام
  در مورد مشاغل شیفتی ۲۴۴۸ که یک روز مرخصی را سه روز محاسبه می کنند در صورتی که یک روز جمعه یا تعطیل رسمی در میان آن سه روز باشد آیا روز جمعه از مرخصی کسر می گردد.
  مثال روز پنجشنبه مرخصی می‌گیرم جمعه و شنبه را استراحت است آیا روز جمعه از مرخصی کسر می گردد یا خیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.مطابق قانون روز تعطیل جزو ایام مرخصی نیست.برای این کار شما باید دو برگه مرخصی ارائه کنید.
   یکی برای روز قبل از تعطیلی و یکی برای روز بعد

 47. جلیل

  سلام وقت بخیر
  ممنون بابت وقتی که میذارین و جواب سوالات رو بخوبی میدین

  شرکت ما 2.5 روز مرخصی را در پایان هر ماه پرداخت میکنه
  آیا به مرخصی استحقاقی (2.5 روز در ماه) حق مسکن و بن کارگری تعلق میگیرد؟

  اگر کارکرد فرد 26 روز باشد بدون مرخصی، کارفرما حقوق 26 روز را حساب کرده و 2.16 روز ( 2.5 روز بر مبنای 26 روز کار) را جداگانه حساب میکند و پرداخت میکند
  ایا این روش درست هست؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.ممنون از لطف شما
   با این شیوه در واقع مرخصی پرسنل رو نادیده میگیرید.طبق قانون کار مرخصی با حقوق باید محاسبه بشه همچنین جمعه و ایام تعطیل رسمی.
   در صورت تمایل به بازخرید مرخصی حقوق ماه باید کامل پرداخت بشه و به ازای هر ماه 2.5 روز مرخصی هم باز خرید بشه.

 48. Hadi

  باسلام خسته نباشید
  ما به صورت شیفت 24ساعت کار 48استراحت کار میکنیم و مرخصی نیز داریم .سوال بنده اینجاست که من وقتی بخوام مرخصی بگیرم و یک شیفت نباشم اداره حقوق من رو کامل میده ولی اضافه کارم که مبلغ 500هزارتومن میشه کسر میکنه دلیلشم میگع اینه ک چون اون شیفت نبودی اضافه کار شامل نمیشه میخواستم ببینم این درسته؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله کاملا صحیح است و اضافه کاری در زمان مرخصی لحاظ نمیشه

 49. فرشته

  سلام . اگر دولت یک روز را فقط برای مشاغل دولتی تعطیل اعلام کند ولی کارفرمای شرکت خصوصی به پرسنل این حق را بدهد که هر کسی خواست بیاید سر کار هر کسی هم نخواست نیاید ، برای پرسنلی که نیامدند آیا مرخصی اعمال میشود؟ اگر برای این پرسنل از مرخصی شان کسر نگردد، برای پرسنلی که سر کار آمدند چه تدبیری باید اندیشید؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.روز اعلام شده اگر تعطیل اعلام شود برای افراد حاضر میتوان اضافه کاری در نظر گرفت.

 50. هادي

  سلام آقا من پنجشنبه میرم مرخصی شنبه هم مرخصی هستم ایا جمعه از مرخصی من باید کم بشه قانونی صاحب کار میگه قانونیه

 51. حسین میرزاده

  سلام ممنون از راهنمایی های خودتان من در شرکتی کار می کنم که قراردادم ۲۵ روز کار و ۵ روز استراحت هست آیا مرخصی استحقاقی هم می توانم داشته باشم یا اینکه مرخصی استحقاقی در دل همان ۵ روز استراحت هست؟

 52. محمدرضا

  باسلام و وقت بخیر
  بنده دوتا سوال دارم اول اینکه اگر شرکتی بخواهد در پایان سال تسویه مانده مرخصی بکند براساس 26 روز باید پرداخت کند یا 30 روز؟
  سوال دوم آیا به بازخرید مرخصی در پایان هرسال مالیات تعلق میگیرد ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. لطفا پادکست مالیات بر درآمد حقوق را در رادیو مالی گوش کنید. به سئوال شما پاسخ داده می شود.

  1. سپیدار سیستم

   میزان مرخصی روز پنجشنبه بستگی به عرف کارگاه و یا شرکت و میزان ساعت کار پرسنل در روز پنجشنبه دارد. این موضوع در متن اصلاح شد

 53. فرزاد

  سلام وقت شما بخیر
  شرکت ما در پایان هر سال مرخصی ها رو تسویه می کند.و حداکثر تا 9 روز را پرداخت می کند و مابقی سوخت می شود.و در طول سال هم با مرخصی رفتن زیاد موافقت نمیکند
  آیا پرداخت 9 روز قانونی هست یا باید تمام مانده رو تسویه کند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قانون اگر کارگر یا کارمند اصلاً از مرخصی استحقاقی خود استفاده نکند، بیشتر از نه روز آن ذخیره نخواهد شد. در مورد استفاده از مرخصی باید توافق نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *