انواع مرخصی انواع مرخصی در قانون

انواع مرخصی در قانون – نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار


یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر کارمند و کارگر ادارات دولتی و خصوصی با آن مواجه است، انواع مرخصی، تعداد روزهای مرخصی در سال، نحوه استفاده از مرخصی‌های اداری و شیوه اجرای آن‌ها است. در قانون، شیوه‌های متفاوتی برای گرفتن مرخصی وجود دارد که به مرخصی استعلاجی، استحقاقی، مرخصی فوت اقوام درجه یک مانند پدر، مرخصی ازدواج و… تقسیم می‌‌شود. برای آشنایی با قانون مرخصی وزارت کار انواع مرخصی استعلاجی، ساعتی، استحقاقی و بدون حقوق ادارات دولتی و خصوصی این مطلب را بخوانید.

sepidarsystemofficial

تعریف مرخصی چیست+ تعریف قانون مرخصی اداره کار (مرخصی یعنی چه)

مرخصی عبارت است از حقی که برای کارگر در ترک کار برای روزهای غیرتعطیل در نظر گرفته شده است و این حق (مرخصی) از دیرباز برای کارگر و کارمند به رسمیت شناخته شده و در قانون کار جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار گرفته است.

انواع مرخصی در قانون کار و نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار

گرفتن انواع مرخصی ها از کارفرمایان یکی از دغدغه‌های اساسی کارکنان و کارگران خود به شمار می‌رود و گاهی پیش آمده است که افراد برای انجام کاری نیاز ضروری به گرفتن مرخصی دارند اما با مخالفت کارفرمای خود مواجه می‌شوند؛ در حالی که برابر قانون مرخصی اداره کار، گرفتن مرخصی حق بدیهی و طبیعی هر فرد در طول ایام کار به شمار می‌رود. قانون کار جمهوری اسلامی ایران با ذکر مواردی نحوه گرفتن انواع مرخصی را تشریح کرده است.

مرخصی استحقاقی، مرخصی استعلاجی، مرخصی ازدواج، مرخصی فوت اقوام درجه یک، مرخصی ساعتی، مرخصی بین تعطیلی، مرخصی زایمان، مرخصی حج، مرخصی بدون حقوق و مرخص پاس شیر انواع مرخصی هستند که در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

پادکست: انواع مرخصی در قانون کار را بشناسید

فرمول و نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار+ نحوه محاسبه مرخصی استفاده نشده

یکی از مواردی که در حقوق و دستمزد باید به آن توجه شود نحوه محاسبه انواع مرخصی است. محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، از مهم‌ترین محاسبات بخش‌های مالی یک شرکت است. بهتر است برای پیشگیری از هرگونه اشتباه، این پروسه توسط نرم افزار محاسبه حقوق و دستمزد سپیدار انجام بگیرد. نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار بدین شکل است که برای محاسبه هر کدام از انواع مرخصی باید به شکلی جداگانه عمل کرد، چرا که فرمول محاسبه مرخصی های گوناگون با هم متفاوت است.

در واقع فرمول محاسبه مرخصی کارکنان که بتوانید با یک فرمول انواع مرخصی را محاسبه کنید وجود ندارد. در ادامه در مورد هر یک از انواع مرخصی کارمندان توضیحات جامعی ارائه داده‌ایم که از شما دعوت می‌کنیم حتماً این موارد را مطالعه کنید. با مطالعه توضیحات مربوط به انواع مرخصی اداره کار به دید بهتری نسبت به نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار نیز می‌رسید.

مرخصی استحقاقی چیست؟ تعریف و معنی مرخصی استحقاقی

مرخصی سالانه کارمندان یا مرخصی استحقاقی تعطیلات با حقوق اعطا شده توسط کارفرمایان به کارکنان اطلاق می‌‌شود. بسته به کارفرما ممکن است سیاست‌های متفاوت برای تعداد روز مرخصی استحقاقی کارمندان ارائه شود و کارمند مجبور به هماهنگی با کارفرما باشد.

اکثریت قریب به اتفاق کشورها امروز قانون حداقل پرداخت مرخصی سالانه را دارند. نحوه محاسبه مرخصی استحقاقی چگونه است؟ کارگران برابر قانون کار در هر ماه 2.5 روز مرخصی در کار‌های عادی طلب دارند. این عدد در سال می‌‌شود ۱۹۲ ساعت که معادل ۲۶ روز است. به این مرخصی، مرخصی استحقاقی می‌‌گویند که چهار جمعه در هر ماه هم به آن اضافه می‌‌شود. حالا که در مورد میزان مرخصی استحقاقی می‌دانید، در آموزش حسابداری حقوق و دستمزد می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه محاسبه حقوق و مزایای کارگران به دست آورید.

قانون مرخصی وزارت کار

14 نکته مهم درباره مرخصی استحقاقی قانون کار

 1. روز جمعه، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد است. (ماده 62)
 2. کارگران علاوه بر تمام تعطیلات رسمی کشور، یک روز دیگر هم تعطیلند و آن تعطیلی ۱۱ اردیبهشت، روز کارگر است که کارفرمایان نباید در این روز کارگران را به خدمت بگیرند یا وادار به کار کنند. ضمن آنکه حقوق و دستمزد و اضافه کار روز تعطیل کارگر باید محاسبه شود. (ماده 63)
 3. مرخصی استحقاقی ۲۶ روز در سال است که با احتساب ۴ روز جمعه ۳۰ روز می‌شود. (ماده ۶۴)
 4. سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی سالانه کارگران محسوب نخواهد شد. (ماده ۶۴ قانون کار)
 5. برای کار کمتر از یکسال مرخصی کارگران به نسبت مدت کار محاسبه می‌شود. (ماده ۶۴)
 6. کارگر تنها می‌تواند ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره مرخصی نماید. (ماده ۶۶)
 7. در صورت تنظیم مرخصی کارگران (سه ماه آخر هر سال برای سال بعد با تایید شورای اسلامی کار) در روزهای سال امکان جابجایی مرخصی بین خود کارگران وجود دارد. (ماده ۶۹)
 8. در صورت عدم توافق کارگر و کارفرما در مورد زمان مرخصی استحقاقی کارگران، نظر اداره کار و امور اجتماعی محل لازم الاجراست. (ماده ۶۹)
 9. در صورت بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی، تعطیلی کارگاه یا فوت کارگر، مطالبات بابت مرخصی وزارت کار استفاده نشده به کارگر یا ورثه پرداخت می‌شود. (ماده ۷۱)
 10. در صورت استعفا و ترک کار، مطالبات بابت مرخصی‌های باقیمانده به کارگر تعلق نمی‌گیرد.
 11. نحوه استفاده از مرخصی بدون حقوق کارمندان (کارگران) و مدت آن و شرایط برگشت آن‌ها به کار پس از استفاده از مرخصی با توافق کتبی کارگر یا نماینده قانونی او و کارفرما تعیین می‌‌شود. (ماده ۷۲)
 12. کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی، استحقاق دریافت مزد بر اساس میانگین کارمزد در روزهای کارکرد آخرین ماه را دارند. (ماده ۳۴)
 13. کارگران کارمزد برای روز‌های جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی، استحقاق دریافت مزد را دارند و مأخذ محاسبه میانگین کارمزد آن‌ها در روز‌های کار کرد، آخرین ماه کار آن‌ها است. مبلغ پرداختی هم نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد. (ماده ۴۳)
 14. میزان مرخصی روز پنجشنبه بستگی به عرف کارگاه و یا شرکت و میزان ساعت کار پرسنل در روز پنجشنبه دارد. حالا که در مورد انواع مرخصی بیشتر می‌دانید، به شما توصیه می‌کنیم در مورد آموزش حسابداری در شرکت‌ها و محاسبه مرخصی، اطلاعات بیشتری کسب کنید.
مرخصی استحقاقی قانون کار

ذخیره مرخصی استحقاقی کارگران چیست؟ (ذخیره مرخصی کارمندان)

مدت زمان و میزان مرخصی استحقاقی قانون کار، جمعاً به مدت یک ماه است که نحوه استفاده از مرخصی استحقاقی، با توافق کارگر یا کارمند با کارفرما مشخص خواهد شد. با این حال، گاهی کارگر فرصت نمی‌کند و یا نمی‌خواهد که از همه میزان مرخصی استحقاقی خود استفاده کند و قصد دارد تا مدتی از آن را ذخیره کرده تا در سال بعد از آن استفاده کند و یا وجوه مربوط به ذخیره مرخصی را دریافت نماید. در این رابطه می‌توان این سؤال را مطرح کرد که چه مدت از مرخصی استحقاقی قابلیت ذخیره مرخصی را دارد؟

پاسخ به سؤال مذکور، ضمن ماده 66 قانون کار مورد اشاره قرار گرفته است که با تاکید بر حفظ سلامتی نیروی کار از طریق برخورداری از مرخصی چنین مقرر داشته است: ” کارگر نمی‌تواند بیش از 9 روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند ”. بنابراین، حتی اگر کارگر یا کارمند اصلاً از مرخصی استحقاقی خود استفاده نکند، بیشتر از نه روز مرخصی استحقاقی کارگران ذخیره نخواهد شد. یکی از مواردی که در نحوه ارسال لیست مالیات حقوق باید مورد توجه قرار بگیرد، تفکیک مواردی مانند هزینه‌های پرداخت شده برای مرخصی است.

نحوه محاسبه میزان مرخصی استحقاقی در مشاغل معمولی و سخت و زیان آور

به استناد ماده 65 قانون کار مرخصی سالیانه کارگرانی (مرخصی استحقاقی کارگران) که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند 5 هفته است. استفاده از این قانون مرخصی استحقاقی، حتی الامکان در دو نوبت و در پایان هر شش ماه کار صورت می‌گیرد. قابل ذکر است در مشاغل سخت و زیان آور میزان مرخصی استحقاقی افزایش می‌یابد و به ۵ هفته در سال (تقریباً ۳ روز در ماه) می‌رسد. با این حال ماده ۶۵ قانون کار تصریح دارد که حتی الامکان در مورد این مشاغل استفاده از مرخصی باید در دو نوبت در طول سال صورت گیرد. با استفاده از بهترین نرم افزار حسابداری می‌توان به راحتی میزان مرخصی استحقاقی را محاسبه کرد.

مانده مرخصی قانون کار

مرخصی استعلاجی چیست+استعلاجی یعنی چه؟

یکی از مرخصی‌های چالش برانگیز کارگران، مرخصی استعلاجی است که باید به تأیید سازمان تأمین اجتماعی برسد.

اما مرخصی استعلاجی یعنی چه؟ در مرخصی استعلاجی در قانون کار هیچ محدودیتی برای گرفتن مرخصی استعلاجی کارگران مشمول قانون کار پیش بینی نشده و به هر میزان که پزشک معالج تجویز کرده باشد، امکان استفاده از مرخصی استعلاجی وجود دارد؛ منتها این نوع مرخصی اعم از کوتاه مدت یا بلندمدت تابع ضوابط و مقررات قانون تأمین اجتماعی است، به نحوی که مدت مرخصی استعلاجی باید توسط پزشک معتمد و معالج و یا کمیسیون پزشکی سازمان تأمین اجتماعی تأیید شود تا هم جزو سوابق کار و بازنشستگی کارگران به شمار آید و هم مشمول پرداخت غرامت و دستمزد شود. (ماده ۷۴ قانون کار و ۵۹ قانون تأمین اجتماعی)

سقف مرخصی استعلاجی چهار ماه است ولی اگر پزشک معتمد و شورای عالی پزشکی تائید کنند و مرخصی به یک سال برسد و بیماری صعب الاعلاج باشد، قانون مرخصی استعلاجی کارگر را بازنشسته می‌کنند.

مرخصی استعلاجی کمتر از 3 روز در قانون کار+ مرخصی استعلاجی چند روز است

برای مرخصی استعلاجی در قانون کار سقفی در نظر گرفته نشده است. در واقع با توجه به نا مشخص بودن نوع بیماری و مدت زمانی که برای درمان موردنیاز است سقفی برای مرخصی استعلاجی وجود ندارد و تا زمانی که پزشک یا مراجع ذیصلاح تأمین اجتماعی شرایط مرخصی استعلاجی را تأیید کنند مرخصی می‌تواند ادامه داشته باشد.

قانون استعلاجی در صورتی که در هر نوبت کمتر از 7 روز باشد یا در طول سال کمتر از 15 روز باشد تأیید پزشک معالج برای آن کافی است. در صورتی که مدت استراحت از 15 روز فراتر برود باید برای مرخصی استعلاجی از 15 تا 60 روز باید مورد تأیید پزشک معتمد سازمان قرار بگیرد. برای مدت‌های بیشتر از 60 روز نیز باید مرخصی استعلاجی به تأیید شورای پزشکی تأمین اجتماعی برسد.

شرایط استفاده از مرخصی استعلاجی + تمام نکات در مورد قوانین استعلاجی

لازم به ذکر است که بر اساس قانون مرخصی استعلاجی (قانون کار)، مرخصی استعلاجی یکی از موارد تعلیق قراداد کار محسوب می‌شود. به همین دلیل، در صورتی که مشمولان قانون کار از مرخصی‌های استعلاجی استفاده نمایند، قرارداد کار وی به قوت خود باقی خواهد ماند و کارگر می‌تواند پس از اتمام مرخصی استلاجی، به کار سابق خود باز گردد.

جزییات و شرایط مرخصی استعلاجی در قانون کار مورد اشاره قرار نگرفته است؛ بلکه تنها حکمی که در این خصوص مورد پیش بینی قرار گرفته، ماده 74 قانون کار است که به موجب آن ” مدت مرخصی استعلاجی، با تأیید سازمان تأمین اجتماعی، جزو سوابق کار و بازنشستگی کارگران محسوب خواهد شد ”.

بر این اساس، شرایط استفاده از مرخصی استعلاجی در قانون تأمین اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته است که به موجب بند 7 ماده 2 این قانون، ” بیماری، وضع جسمی یا روحی است که انجام خدمات درمانی را ایجاب می‌کند یا موجب عدم توانایی موقت اشتغال به کار می‌شود ”. بنابراین، در مواردی که کارمند و یا کارگر دچار بیماری شود که مرخصی استعلاجی را ایجاب کند، می‌تواند از مرخصی استعلاجی استفاده نماید.

مرخصی ماهانه طبق قانون کار

مرخصی ساعتی چیست+ سقف مجاز مرخصی ساعتی

مرخصی ساعتی بخشی از مرخصی استحقاقی بوده و از میزان مرخصی استحقاقی کسر می‌شود و فرد برای برخی کارهای روزانه از آن استفاده می‌کند که در کارگاه‌ها و شرکت‌های مختلف متفاوت است. در برخی شرکت‌ها دو ساعت و برخی دیگر تا ۵ ساعت و حتی ۶ ساعت در روز هم مجاز است اما در هر صورت جمع مرخصی‌های ساعتی زمانی که به 8 ساعت برسد، یک روز مرخصی استحقاقی محسوب می‌شود. افراد معمولاً در صورت وجود کارهای خیلی ضروری یا کارهای اداری که نیاز به مراجعه صبح دارد از مرخصی ساعتی استفاده می‌کنند.

نکته دیگر در مورد قانون مرخصی ساعتی، اگر در شرکتی افراد ساعات کاری روز پنجشنبه را موظف باشند در طول هفته پر کنند و به صورت توافقی پنجشنبه تعطیل باشد بنابراین استفاده از مرخصی استحقاقی در طول هفته نیابد بیشتر از مجموع ساعات کاری موظفی گردد و اگر میزان مرخصی ساعتی بیشتر از کل مرخصی استحقاقی قانون کار در طول ماه شود در واقع حکم مرخصی بدون حقوق و کسر از کار را خواهد داشت و کارفرما می‌تواند برای آن ساعت بیمه هم پرداخت نکند.

ماده ۷۰ قانون کار می‌‌گوید، مرخصی کمتر از یک روز کار جزو مرخصی استحقاقی منظور می‌‌شود. در برخی ادارات و سازمان‌ها عنوان «مرخصی کمتر از دو ساعت و سه ساعت» برای انجام کار‌های ضروری کارگران تعریف شده که بیش از آن، مرخصی یک روز کامل محاسبه می‌‌شود.

قانون کار مرخصی

مرخصی ازدواج و مرخصی فوت اقوام درجه یک در قانون کار

کلیه کارگران در صورت ازدواج دائم، فوت همسر، پدرو مادر و فرزندان می‌توانند از 3 روز مرخصی با حقوق به عنوان مرخصی ازدواج یا مرخصی فوت اقوام درجه یک در قانون کار استفاده کنند (ماده ۷۳). مشمول این قانون در مورد ازدواج دائم، فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان حق برخورداری از ۳ روز مرخصی با استفاده از مزد را خواهند داشت.

مرخصی ازدواج و مرخصی فوت بستگان درجه یک در قانون کار هر دو با مرخصی استحقاقی تفاوت دارند و به طور جداگانه محاسبه می‌شوند. طبق قانون کار استفاده از مرخصی ازدواج و مرخصی فوت بستگان به هیچ وجه به عنوان مرخصی استحقاقی محاسبه نمی‌شود. ضمناً طبق ماده ۷۳ قانون کار، زمان استفاده از این مرخصی‌ها همزمان با فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان و یا ازدواج دائم بوده و قابل انتقال نیستند. بنابراین نمی‌توان مرخصی ازدواج یا مرخصی فوت بستگان را به زمانی دیگر منتقل و از آن استفاده کرد.

مرخصی اقوام درجه یک در قانون کار

معرفی انواع مرخصی ها؛ مرخصی بین تعطیلی

گاهی برای مثال بعد از تعطیلی جمعه یکشنبه و دوشنبه هم تعطیل رسمی اعلام می‌شود و شاغل تمایل دارد که شنبه را هم از تعطیلی کاری استفاده کند. در صورت انجام این کار، روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل رسمی بوده اما شنبه، جزو مرخصی استحقاقی فرد محسوب شده و از آن کسر می‌گردد که اصلاحا در قانون مرخصی بین التعطیلی یا مرخصی بین تعطیلی گفته می‌شود.

مرخصی زایمان چند روز است و چند بار قابل استفاده است؟

طبق ماده واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب ۲۰/۰۳/۹۲ مدت مرخصی زایمان زنان شاغل در بخش‌های دولتی وغیر دولتی ۹ ماه تمام است. همسران افراد یاد شده (زنان شاغل) نیز از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی با استفاده از مزد) علاوه بر مرخصی‌های استحقاقی از بدو تولد نوزاد برخوردار می‌شوند.

مرخصی بین تعطیلات کارمندان

البته لازم به ذکر است که در بخش خصوصی و شرکت‌های مشمول قوانین صندوق تأمین اجتماعی همچنان مرخصی زایمان برمبنای ۶ ماه به زنان شاغل تعلق می‌گیرد و مرخصی اجباری همسران آن‌ها نیز تنها در صورت تأیید کارفرما قابل استفاده است. مرخصی زایمان جزو سوابق زن کارگر محسوب و در این مدت از طرف سازمان مذکور غرامت ایام بارداری به بیمه شده پرداخت می‌شود. (ماده 67)

مرخصی بارداری و زایمان کارگران زن ۹ ماه است. حقوق این ایام، توسط سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود و کارفرما در لیست وارد می‌کند. نظر قانون اداره کار در مورد مرخصی زایمان براساس تبصره ۱، ماده ۷۵ قانون کار پس از پایان مرخصی، کارگر زن به کار سابق خود باز می‌گردد و این مدت با تائید سازمان تأمین اجتماعی جزء سوابق خدمت وی محسوب می‌شود.

مرخصی حج در قانون کار؛ استفاده از مرخصی بدون حقوق کارمندان

مرخصی حج یکی دیگر از انواع مرخصی در قانون کار است. هر کارگر حق دارد به منظور ادای فریضه حج واجب در تمام مدت کار خویش فقط برای یک نوبت یک ماه به عنوان استحقاقی استفاده نماید. ماده ۶۷ قانون کار می‌گوید، هر کارگر حق دارد در تمام مدت کار خود تنها برای یک نوبت به منظور ادای فریضه حج واجب تمتع یک ماه مرخصی حج بگیرد.

کارگر می‌تواند از ۳۰ روز مرخصی تحت عنوان «مرخصی استحقاقی» به شرطی که ۳۰ روز مرخصی ذخیره داشته باشد، بهره‌مند شود و چنانچه مرخصی طلب نداشته باشد باید از مرخصی بدون حقوق کارمندان حج استفاده کند.

قوانین مرخصی بدون حقوق؛ مرخصی بدون حقوق تامین اجتماعی

حداکثر مرخصی بدون حقوق در قانون کار، ۲ سال است. در طول مرخصی بدون حقوق قرارداد کار به حال تعلیق در می‌آید و پس از مرخصی، کارگر به کار سابق خود بازمی‌گردد. ماده ۱۶ قانون کار درباره قوانین مرخصی بدون حقوق است. استفاده از مرخصی بدون حقوق باید با موافقت کارفرما صورت بگیرد، چون نظر قانونگذار در خصوص قرارداد کارگرانی که مطابق این قانون از مرخصی تحصیلی یا دیگر مرخصی‌های بدون حقوق استفاده می‌کنند، این است که قرارداد کار به حال تعلیق درآید و پس از آن کارگر به کار سابق باز گردد.

موارد استفاده از مرخصی بدون حقوق کارمندان شامل تحصیل، انجام سفر‌های طولانی، امور شخصی، گرفتاری‌های خانوادگی، تغییر کار و گذراندن دوره آزمایشی برای کار جدید است. مرخصی بدون حقوق حداکثر دو سال است که در صورت استفاده از مرخصی تحصیلی، به مدت دو سال دیگر قابل تمدید است.

از مرخصی‌های بدون حقوق، مرخصی تحصیلی است که به مدت دوسال دیگر قابل تمدید است. در موارد فوق یکی از شرایط مرخصی بدون حقوق، ارائه درخواست به کارفرما و تایید شدن آن است. در مرخصی بدون حقوق در قانون کار، چنانچه کارگر استحقاقی نداشته باشد و از طرفی نیاز به مرخصی داشته باشد مجاز است با موافقت مسئول ذیربط از مرخصی بدون حقوق استفاده نماید. سقف استفاده از مرخصی بدون حقوق در طول سال، یک ماه است.

مرخصی بدون حقوق طبق قانون کار

مرخصی پاس شیر در قانون کار

براساس ماده ۶ قانون ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر و نیز حمایت از مادران شیرده، کارگر زن مجاز است برای مدت دو سال، یعنی تا دو سالگی نوزاد روزانه به مدت یک ساعت از مرخصی ساعتی (مرخصی پاس شیر) به منظور شیردهی به نوزاد استفاده کند. لازم به ذکر است که زمان مرخصی پاس شیر طبق قانون کار، می‌تواند در ابتدای شروع ساعت کاری و یا در انتهای ساعات کاری در نظر رفته شود. ضمناً برای مادرانی که صاحب فرزندان دو قلو یا چند قلو هستند روزانه به مدت دو ساعت از مرخصی ساعتی (پاس شیر) می‌توانند برخوردار شوند.

تعریف مرخصی‌های استفاده نشده؛ پول مرخصی استفاده نشده

براساس ماده ۶۶ قانون کار، کارگر نمی‌تواند بیش از ۹ روز از مرخصی سالیانه خود را ذخیره کند و اگر شخصی در طول سال از مرخصی استفاده نکند، می‌تواند کل مبلغ مربوط به انواع مرخصی استفاده نشده خود را از شرکت دریافت نماید. اما اگر بخواهد می‌تواند ۹ روز مرخصی را ذخیره کند و مابقی آن باید در پایان سال به کارگر پرداخت شود.

معمولاً درشرکت های خصوصی، در پایان سال همزمان با محاسبه عیدی با استفاده از فرمول محاسبه عیدی و واریز آن، پول مرخصی استفاده نشده کارمندان نیز واریز می‌شوند. براساس قانون مدیریت خدمات کشوری کلیه کارکنان دولتی مجاز به ذخیره مرخصی خود تا سقف ۱۵ روز هستند.

نحوه محاسبه مرخصی استفاده نشده کارکنان دولت

مرخصی همواره می‌تواند به عنوان یک عامل تشویقی برای کارمندان محسوب شود و همکاری کارفرمایان با آن‌ها برای استفاده از انواع مرخصی در این زمینه راهگشاست. در هر حال رفتن کارمندان به مرخصی سبب افزایش انرژی و روحیه‌ی آن‌ها می‌شود و قادر خواهند بود با خلاقیت بیشتری مسائل و موضوعات مربوطه را پیش ببرند.

آیا مبلغ مرخصی به ورثه کارگر تعلق می‌گیرد؟

در صورت فوت کارگر میزان مرخصی باقیمانده وی بر حسب حقوق روزانه محاسبه و به ورثه آن پرداخت می‌شود. البته برای دریافت مبلغ مرخصی باید مراحل قانونی وراثت طی گردیده و تعداد وراث و یا قیم آن‌ها کاملاً مشخص باشد و مبلغ مرخصی طبق قانون به آن‌ها پرداخت می‌شود.

البته اگر روزهای ذخیره داشته باشد در غیر این صورت چیزی به ورثه تعلق نخواهد گرفت و در صورت از کارافتادگی کارگر و یا بازنشستگی یا تعطیلی کارگاه میزان مرخصی‌های باقیمانده محاسبه و به فرد پرداخت می‌شود. پرداخت مبلغ تعطیلی کاری در این مواقع به صورت جداگانه صورت نمی‌گیرد بلکه در کنار محاسبه سایر حق و حقوق کارگر این موضوع هم بررسی و محاسبه شده و به مجموع طلب شخص افزوده می‌شود.

سئوالات متداول

مرخصی سالانه 26 روز است یا 30 روز؟
براساس ماده 64 ق.کار مرخصی با استفاده ازمزد و احتساب چهار روز جمعه، جمعا یک ماه است. بعنوان مثال وقتی فردی از اول ماه تا پایان ماه مرخصی می‌گیرد این مدت یک ماه است ، یعنی چهار روز جمعه دریک ماه است و به طورخالص 26 روز است. پس رویه استفاده ازمرخصی بصورت خالص 26 روز است.

ماده 74 قانون کار مدت مرخصی استعلاجی چیست؟

بر اساس 74 قانون کار، مدت زمانی که فرد از مرخصی استعلاجی استفاده می‌کند، در صورتی که سازمان تامین اجتماعی موضوع را تایید نماید، جزء سابقه کاری فرد محسوب می‌شود و در زمان بازنشستگی کارگران، ملاک عمل قرار می‌گیرد.

نحوه محاسبه ذخیره مرخصی کارکنان دولت به چه شکلی است؟

در صورتی که یک کارگر و یا کارمند مقداری ذخیره مرخصی داشته باشد، در بسیاری از موارد شرکتی که کارمند در آن جا مشغول به کار است و یا کارفرمایی که اقدام به عقد قرارداد با کارگر نموده است، در پایان هر سال همزمان با تسویه حساب با کارگران خود اقدام به محاسبه روزهای باقی مانده از مرخصی آن ها می‌کند و مبلغ معادل آن را با توجه به مزد روزانه تعیین شده در قانون پرداخت خواهد نمود.

سوالی در مورد انواع مرخصی در قانون کار دارید؟ از ما بپرسید!

در مقاله انواع مرخصی در قانون کار به بررسی، تعریف و محاسبه هر یک از مرخصی‌ها پرداخته‌ایم. اگر هنوز سوالی در مورد قانون مرخصی وزارت کار دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همکاران ما پاسخگوی تمام سوالات شما در زمینه انواع مرخصی خواهند بود. اگر ههم برای کسب و کار خود به دنبال نرم افزار حسابداری هستید، می‌توانید از طریق شماره ۰۲۱-۸۱۰۲۲۰۰۰ با مشاورین ما در ارتباط باشید.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 72 میانگین: 3.9]


330 دیدگاه برای ”انواع مرخصی در قانون – نحوه محاسبه مرخصی در قانون کار

 1. M.n.fard

  سلام.سوالی پرسیدم از خدمتتون. ولی متاسفانه پیامم و پاک کردین. میشه علتش و بفرمایید؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام دوست عزیز
   پاسخ کامنت قبلی شما داده شده است.

 2. الهه

  با سلام
  بادتوجه به اینکه کارگر ماهانه 2روز و نصفی مرخصی در ماه دارد کاارگری که روزانه بخواهد مرخصی بگیرد یک روز مرخصی چند ساعت است؟؟؟چگونه محاسبه میگردد

  1. سپیدار سیستم

   سلام دوست عزیز
   پاسخ به این سوال تا اندازه ای به شرایط شرکتی که در آن مشغول به فعالیت هستید، بستگی دارد.

 3. M.n.fard

  سلام.
  مرخصی ساعتی برای نیروهایی که به صورت شیفتی کار میکنن مانند انتظامات، چگونه‌ست؟ شرکت ما اعلام کرده که طبق قانون نیروهای شیفتی چیزی به نام مرخصی ساعتی ندارند و فقط باید جایگزین بذارن.
  ممنون میشم پاسخگو باشید

  1. سپیدار سیستم

   سلام دوست عزیز
   شرایط مرخصی تا حدی به قوانین شرکتی که در آن فعالیت میکنید، بستگی دارد. متاسفانه نمیتونیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

 4. Sara

  سلام وقت بخیر
  ببخشید مرخصی شرکت خصوصی با دولتی تفاوت داره؟
  اگه در یک شرکت خصوصی کار کنی و مثلا پنجشنبه مرخصی بگیری چون فردای اون جمعه هست و تعطیله،مرخصی دو روز حساب میشه؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام وقت شما بخیر
   میزان مرخصی روز پنجشنبه بستگی به عرف کارگاه و یا شرکت و میزان ساعت کار پرسنل در روز پنجشنبه دارد.

 5. زهره

  اگر کسی بیشتر از 1ماه در طول سال مرخصی رفته باشه…ایا کارفرما میتونه حقی ازش مطالبه کنه؟؟؟/

 6. حسین

  طبق قانون مرخصی یک سال 26 روز است اون 4 تا جمعه یعنی چی که با26 جمع میشود که در مجموع میشود 30 روز ؟؟

  این 4 تا جمعه از کجا امده ؟؟؟
  مگر هر ماه 4 تا جمعه ندارد ؟
  در یک سال 48 تا جمعه داریم .

  1. سپیدار سیستم

   مبنای محاسبه 26 روز است. جمعه ها حساب نمی شود

  2. آتی

   ببین یک ماه در سال مرخصی استحقاقیه اگه یک ماه رو روی تقویم ببینی چهار تا جمعه داره اینام میگن آقا یک ماه مرخصی منهای 4 تا حمعه همون یک ماه چون هر ماه ما روی تقویم 4 تا جمعه داره بنابراین 26 روز مرخصی استحقاقی میشه چون جمعه جزء مرخصی حساب نمیشه

 7. علی

  سلام
  بنده کارمند هتل هستم، در این هتل اگر یک روز در هفته مرخصی بگیرم روز اف که دوشنبه هست رو هم مرخصی حساب میکنن، با این تفسیر از قانون که به ازای هر 6 روز کار، یک روز اف داری، پس اگر مرخصی بگیری روز اف هم مرخصی حساب میشه

 8. ح

  سلام
  اگر کارمند در طول سال اصلا از مرخصی استفاده نکند
  آیا در زمان بازنشستگی مبلغ معادل تمام 30 روز را دریافت میکند؟

 9. مجتبی

  با سلام خدمت دوستان بابت محاسبه مرخصی از آنجاییکه قانون با صراحت اعلام میدارد که هر هفته 44 ساعت کار باید انجام بشود تا حقوق جمعه پرداخت بشود ودر جای دیگر میزان مرخصی سالانه را 26 روز به علاوه چهار تا جمعه یک ماه اعلام میکند یعنی یک فرد اگر روز اول فروردین تا اخر بهمن ماه یک دقیقه مرخصی استفاده نکند برج 12 میتواند بدون کارکرد حقوق کامل بگیرداین به این معنی هست که قانون 26 روز را ملاک دانسته و از قرار ساعت کار روزانه چون 44 ساعت تقسیم بر 6 به عبارتی 7ساعت و بیست دقیقه تایم کاری خالص میباشد وحاصل تقسیم 26 روز در 12 ماه میشود مرخصی ماهانه به 15 ساعت و پنجاه و یک دقیقه میباشد ممنون از وقتتون

 10. عاطفه ناطقی

  سلام
  وقت بخیر
  لطفا بفرمایید اگر درخواست مرخصی بین دو تعطیلی باشد، چگونه محاسبه می گردد؟ مثلا دوشنبه در یک هفته تعطیل است و درخواست مرخصی ما شنبه و یکشنبه می باشد آیا مرخصی ما دو روز محاسبه می شود یا سه روز؟

  1. حوریا

   با سلام
   آیا کسانی که شیفت 24ساعت کار و 48ساعت استراحت هستند.. مرخصی دارند؟ اگر دارند به چه ترتیب.. سپاس
   ممنون میشم پاسخ دهید ..

 11. مصیب احمدی

  سلام.وقت بخیر
  من ۲۵ روز مرخصی استفاده نشده دارم و قبل از پایان سال درخواست ۲۵ روز مرخصی کردم ولی موافقت نشد.ایا حالا ک موافقت نشده این ۲۵ روز میره سال بعد یا نه؟

  1. یوسف

   سلام من کارمند بانک کشاورزی هستم 26سال سابقه کار دارم سال‌ها ی قبل 6 ماه از مرخصی استحقاقی اینجانب توسط ریوسای وقت شعبه و مدیریت بانک سوخت گردید که مدارکش موجود است الان هر کار میکنم قبول نمیکنن لازم به ذکر است این مرخصی های سوخت شده مربوط به سالهای قبل از سال 1390 هست اون نهم بخاطر کمبود نیرو ب انسانی با مرخصی اینجانب موافقت نمی کردند راهنمایی فرمایید بایستی چکار کنم

  2. آتی

   9 روز میره برای سال بعد بقیشو باید حقوقشو بگیری

 12. فرهاد

  روزهای تعطیل وسط هفته مثل روز پدر که سه شنبه است اگر سرکار بریم آیا مرخصی حساب میشه ؟ میگن چون اضافه کار میگیرید مرخصی رد میکنیم واستون

  1. محمدی

   سلام اگر کارمند بیش از تعداد روز مرخصیش در ماه استفاده کنه موضوع به چه صورت هست و کارفرما مجاز هست ساعات اضافی رو چطور برخورد کنه باهاش؟

  2. مهدی

   باسلام
   ایا افرادی که بیمار هستند و یا غیب دارند مرخصی قانونی ۲۶ روز تعلق می گیرد؟

   1. فریدون امیریپارسا

    سلام
    چرا درمورد میزان مرخصی درکارهای موقت یکساله ونحوه ی استفاده وذخیره ی آن چیزی نمینویسید!!!؟؟؟ درقرارداد یکساله که پایان کار است و کارگر به اداره ی دیگری درهمان کارگاه باقراردادجدید منتقل میشود و یا شرکت پیمانکاری تامین نیروی جدیدی مناقصه را برنده میشود ، وکارگر بیست روز مرخصی مانده دارد ولی نه اداره وکارگاه باقرارداد جدید ونه شرکت تامین نیرو با قرارداد جدید ، زیربار ذخیره ی مانده مرخصی نمیرود ، تکلیف کارگر بیچاره که یکسال با رنج ومشقت و بدون اجازه ی استفاده ی کامل ازمرخصی استحقاقی بیست روز طلب دارد ، چکارکند!!؟؟؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. در قسمت ذخیره مرخصی کارمندان مطرح شده است

 13. بهنام

  سلام من نیروی پیمانکاری یکی از ادارات هستم که قرارداد هر سال با یک پیمانکار بسته میشه و در واقع جز قرارداد های موقت میشم یعنی هر سال یک پیمانکار جدید و قرارداد جدید. هرسال پیمانکارا میگن چون از مرخصی استفاده نشده ما فقط پول 9 روز میدیم. لطفا راهنمایی کنید و اینکه در محاسبه مرخصی میام فقط پایه حقوق رو محاسبه میکنن درصورتی فک کنم باید حق السعی رو محاسبه کنن. لطفا راهنمایی کنید هردو مورد رو

  1. سکینه نیک فال

   سلام من دوماه اول سال مرخصی استعلاجی داشتم آیا دوونیم روز استحقاقی مربوط به هردوماه به من تعلق میگیرد یا ازکل استحقاقی ۳۰ روز درسال کسرمی گردد

 14. حدیث خدایی

  سلام وقتتون بخیر
  من الان در یکی از شرکت های اپراتور تلفن همراه بع صورت پیمانکاری مشغول کار هستم و موقع بستن قرارداد به ما گفتند که همه چیز طبق وزارت کار هست و بنده با ارائه گواهی استعلاجی این ماه دو‌روز مرخصی استعلاجی گرفتم و دیگه هیچ مرخصی ای نگرفتم و الان به من میگن که از مرخصی های استحقاقیت کم شده و کسری میخوری.و الان دقیقا نمیدونم چیکار کنم؟

 15. محمد سیف پور

  با سلام و خسته نباشید
  آیا مرخصی منفی و بدون حقوق کارگری هر ماه از حقوق ماه کسر می‌شود یا پایان سال محاسبه میشود؟

 16. مهدی

  با سلام
  اگر به عنوان مثال روز دوشنبه و سه شنبه تعطیل رسمی باشد، و کارگر روز یکشنبه و چهارشنبه را مرخصی بردارد، آیا دوشنبه و سه شنبه هم جز مرخصی محسوب شده و 4 روز مرخصی محاسبه می گردد؟؟!!!
  اگر بله طبق کدام ماده قانونی؟

 17. جمال

  سلام.کارفرما زمانی که پنج شنبه را تعطیل اعلام میکند درحالی که در تقویم تعطیل نیست .ایا این قانونی است که چهار ساعت از مرخصی کم کند؟با این وجود که خود کارگر نخواهد از مرخصی اش استفاده کند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

  2. رضا دیبائی آرا

   با سلام.. قانون کار درکل قانون خوبی است.اما از جهت مرخصی های استحقاقی و تعطیلات رسمی و جمعه ها و…برای کارگر کارمند مقدارش مناسب ومفید هست.اما خودم علی رغم کارگر بودنم از جانب دیگر نگاه میکنم باید کارفرما از طریق همان کارگر که درسال ۱۲ماهه،عیدی سنوات و مرخصی حداقل ۱۶ماه به کارگرش باید حقوق پرداخت کند و این پرداختی مستلزم راندمان مناسب کاری و تعصب شغلی از جانب کارگر باشد که صرفه دوجانبه داشته و همیشه طبق قانون محاسبات صورت پذیرد.خیلی موارد در بازار کار دیدم و لمس کردم برخی کارفرما قانون کار را رعایت نمیکند به توجیه نداشتن درآمد و صرفه اقتصادی و همانطور بالعکس دیده ام همه پرداختی ها عینا طبق قانون بوده ولی کارگر آنچنان باید و شاید راندمان حداقلی کار نداشته و رفته رفته باعث نسیان سرمایه کارفرما و بی اهمیت بودنش برای کارگری که روزی خود را در همان جا به خانه میبرد.همیشه امیدوار بودم شرایط اقتصادی و نظارت مستمر و قاطع دولت بشکلی باشد که کارفرماراغب به جذب پرسنل بیشتر و صرفه اقتصادی مناسب و کارگر با جان و دل برای کارش مایه بگذارد.کما اینکه سواستفاده های طرفین با شرایطی که ذکرش رفت کمتر شود ودر راستای رشد اقتصاد امنیت شغلی برای کارگر وامنیت اقتصادی برای کارفرما وجود مستمر داشته باشد وفقط دست به دست کارگروکارفرما این اتفاق دوراز تصور نخواهد بود…

 18. قاسمی

  سلام
  من به عنوان معاون آموزشی در دبستان غیردولتی مشغول به کار هستم.موسس دستمزد روزهای تعطیل رسمی، پنجشنبه و جمعه ها را از حقوق کسر می کند. آیا این کار قانونی است؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 19. مهدی ترمه

  سلام
  اگر به عنوان مثال روز چهارشنبه مرخصی بگیرم و تا سه شنبه هفته بعد در مرخصی باشم و پنجشنبه تعطیل رسمی باشد, آیا پنجشنبه و جمعه از روزهای مرخصی کسر میگردد؟ کلا چند روز مرخصی برای این فرد محاسبه میشود؟
  ممنون از پاسخگوییتون.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

  2. سعید

   سلام کارگرانی که بیشتر ۲۶ روز در سال مرخصی میرن با مازاد مرخصی چطوری رفتار میشه؟ غیبت میخوره؟آیا بیمه اون مازاد مرخصی واسه تامین اجتماعی رد میشه؟ و اگر زیاد باشه کارفرما باید چه کار کنه ؟

 20. فریبا

  سلام من همسرم نگهبان شرکت راه سازی هست و شیفت شبم هست الان دو سال که اونجا مشغول هست و مرخصی نمیدن میگن نیرو نیست و کلا چ ایام تعطیل چ پنجشنبه جمع سرکار هست و همان حقوق تکلیف چی هست ممنون میشم پاسخ بدهید و میخواستم بدونم چقدر حقوق باید دریافت کنه

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 21. احسان

  سلام

  آیا کارفرما مکلف به پرداحت سه روز مرخصی استعلاجی به کارمند است؟

  یعنی مزد سه روز مرخصی استعلاجی به عهده کارفرما است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

  2. پری

   سلام ببخشید با توجه به بیماری ماهانه خانمها ، ۲ تا ۳ روز مرخصی استعلاجی در ماه با تایید پزشک معتمد ، قانونی هست ؟

 22. علی برجی

  با سلام
  من روز 12 فروردین عقد کردم ولی کارفرما می گوید که 12 و 13 تعطیل بوده پس مرخصی ازدواج شامل تو نمی شود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ماده 73 قانون کار برای کارگران مشمول این قانون در موارد احصاء شده در این ماده قانونی حق استفاده از 3 روز مرخصی با استفاده از مزد را مقرر داشته است چنانچه تعطیلات هفتگی و رسمی در فواصل این 3 روز حادث شود احتساب آن جزء این 3 روز مرخصی با روح حمایتی بودن قاعده قانونی و عبارت 3 روز مرخصی با استفاده از مزد که در ماده 73 مرقوم مورد تاکید قرار گرفته است تناسب پیدا نمی‌کند. بنابراین باید شامل شما بشود.

 23. سحر

  سلام روزبخیر
  میخواستم بدانم اگر جمعه بین روزهای مرخصی قرار بگیرد روز جمعه را هم باید مرخصی نوشت و جزء روزهای مرخصی حساب میشه؟

   1. خانم

    سلام در این مقاله چیزی بابت این سوال گفته نشده،ممنون میشم پاسخ رو همینجا ارسال کنید.

 24. محبوبي

  سلام خسته نباشید ، در شرکت ما عنوان شده ، اگر چهارشنبه تعطیلی رسمی باشد و ما پنج شنبه را مرخصی بگیریم . میشود بین تعطیلی با جمعه . و اون ١ روز مرخصی ٣ روز حساب میشود ! ایا این مثله در قانون کار وجود دارد یا غیر رسمیه ؟

 25. کیمیا

  امکانش هست مرخصی با حقوق متناسب با ساعت کاری تعریف بشه؟
  مثلا در صورتی که ساعت کاری فرد در ماه به جای 191 ساعت، 150 ساعت بود، تنها یک روز مرخصی با حقوق تعریف بشه براش؟ (با درصد گیری از ساعت کاری. مثلا اگه 90 درصد موظفی ساعت کار، مشغول به کار بود، مرخصی ها کامل تعلق بگیره ولی اگر کمتر بود، کم بشه)

  ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 26. ایمان

  باسلام
  من قراردادم شش ماهه هست. که حدودا تا آخر قرارداد من ۱۶ روز مرخصی باید داشته باشم. شرکت ما اینجوریه که فروردین ۲/۵ روز بمن مرخصی میده بعد اردیبهشت این مقدار به ماه قبل اضافه میشه و میشه ۵ روز و همینجور تا آخر قرارداد. یعنی من اگه اردیبهشت بخوام ۶ روز مرخصی برم نمیتونم. میخواستم بدونم اینکار قانونیه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 27. علی

  سلام. بنده کارم شیفتیه24ساعت کار48ساعت استراحت. دکتر برام استعلاجی نوشته یه روز. اما کارفرمام میگه باید سه روز بنویسه چون سه تا هشت ساعته. دکترم قبول نمیکنه سه روز بنویسه. بایدچه کنم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 28. سانیا

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  اگر در شرکت کارگری از کارفرما مرخصی ساعتی مثلا یک ساعت بگیرد اما سه ساعت به مرخصی برود دو ساعت او غیبت محسوب می شود ؟؟؟؟ و یک ساعت او مرخصی ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 29. ژاله

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون من نیروی افتخاری مرکزشوراهستم وبجزاون تدریس هم میکنم واکنون برای ادامه کاردرآموزش و پرورش باید یک دوره یکساله مهارت آموزی بگزونم نمی‌خوام جهت انجام این دوره از شورامرخصی یکساله بگیرم چگونه مطرح کنم که موافقت بشه وشرایطش به چه نحوی است.ممنون مخ

  1. ژاله

   سلام ممنون از مطالب مفیدتون من نیروافتخاری شورای حل اختلاف هستم و درضمن تدریس هم میکنم واکنون برای ادامه کاردرآموزش و پرورش باید یک دوره مهارت آموزی یکساله بگزرونم ومیخوام ولازمه جهت انجام این دوره ازشورامرخصی یکساله بگیرم چگونه مطرح کنم که بامرخصی موافقت بشه وشرایطش به چه نحوی است.ممنون

  2. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 30. محمد

  سلام وقت بخیر شرکت میخواد مانده مرخصی رو تصفیه کنه میخواستم بدونم برای محاسبه مانده مرخصی فقط حقوق پایه و پایه سنوات در نظر گرفته میشه یا مزایا مثه بن کارگری و حق مسکن هم در نظر گرفته میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 31. علی

  با سلام
  اگر 3 روز مرخصی فوت و یا ازدواج در روزهای تعطیل عمومی باشد آیا اون 3 روز دیگر برای شخص تعلق نمی گیرد؟ یا بعد ار تعطیلات حق استفاده از آن سه روز برجاست؟

 32. مهدی

  سلام وقت بخیر
  ساعت کاری شرکت ما8:45ساعت است و پنجشنبه هم تعطیل می باشدمرخصی که شرکت باید ماهیانه برای ما منظور کند 22 روز است یا 26 روز؟ و اگر 26 روز است در سال چند ساعت میشود چون شرکت ما دز ماه 30 روزه16 ساعت و در 31روزه16:32 برای ما درنظر میگیرد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 33. فرزاد

  سلام وقت شما بخیر
  شرکت ما در پایان هر سال مرخصی ها رو تسویه می کند.و حداکثر تا 9 روز را پرداخت می کند و مابقی سوخت می شود.و در طول سال هم با مرخصی رفتن زیاد موافقت نمیکند
  آیا پرداخت 9 روز قانونی هست یا باید تمام مانده رو تسویه کند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قانون اگر کارگر یا کارمند اصلاً از مرخصی استحقاقی خود استفاده نکند، بیشتر از نه روز آن ذخیره نخواهد شد. در مورد استفاده از مرخصی باید توافق نمایید.

   1. محمد

    با سلام بنده در یک شرکتی ده ساله به صورت قرادادی مشغول به کارم متاسفانه امسال پنجم فروردین در محل کار زمین خوردم و دوتا از دسیکهای کمرم پاره شده که برام دکتر متخصص یک ماه استعلاجی نوشت آیا بعد از اتمام استعلاجی شرکت میتواند با من قراداد ننویسد و تصویه حساب کندچون اول ساله وقراردادی نداریم وچون شرکت پیمانکاری هستش و آخر پروزه هست به بهانه اتمام کار میتواند با من قراردا ننویسد و اخراج کند و دوم اینکه اگه نیاز به جراحی داشته باشم که احتمالش زیاده و برام استعلاجی بیشتری بنویسند چی بعدا از عمل جراحی که استعلاجیم تموم بشه میتونم برگردم سر کارم قانونی هست که از بنده حمایت کنه یا نه ممنون میشم اگه جوابپو بدید چون از یک طرف باید با دردم و سر و که بزنم از یه طرف نگران کارم باشم و از طرف دیگه نگران مخارج خانواده

    1. سپیدار سیستم

     سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 34. مرضیه تقی زاده

  سلام و روز بخیر
  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  یه سوالی داشتم از خدمتتون
  در صورتی که کارمند مرخصی استفاده نشده داشته باشه و ۹ روز از این مرخصی برای سال آینده ذخیره بشه، آیا مابقی مانده مرخصی باید پرداخت بشه؟ و یا اینکه می‌تواند بستگی به تصمیم گیری داخلی داشته باشد؟ مثلا کارفرما می تواند در قرارداد ذکر کند که مانده مرخصی پرداخت نخواهد شد؟ آیا این کار قانونی است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قانون 9 روز منتقل شده و حداکثر 15 روز خریداری می شود

 35. Dasef

  سلام خسته نباشید
  بنده دارای ۲۵ سال سنوات و ۲۲۰ روز مرخصی ذخیره شده دارم!
  سوال : آیا میتوانم از امروز با توافق کارفرما مانده ذخیره شدمو به مرخصی بروم، و سابقه محسوب گردد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 36. مرتضی

  با سلام
  در مورد مرخصی در روزهای تعطیل کارگران شیفت که چهار شیفت بصورتی که یک شیفت استراحت داره.خواستم بدانیم مرخصی محسوب میگردد.
  کار فرما در سال جدید قانون مرخصی در روز تعطیل را که محاسبه میشود واز مرخصیات کسر میگردد را ابلاغ کرده ..ایا قانونی است
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 37. کامران

  نوشتین که مرخصی پنجشنبه ۴ ساعت حساب میشه. این کجای قانون نوشته شده؟

  1. سپیدار سیستم

   میزان مرخصی روز پنجشنبه بستگی به عرف کارگاه و یا شرکت و میزان ساعت کار پرسنل در روز پنجشنبه دارد. این موضوع در متن اصلاح شد

   1. نادر

    سلام اگر شخصی در حین انجام کار پاش اسیب ببینه و مرخصی استعلاجی ۴ ماه داشته باشد چه جوری حقوقش حساب میشه

    1. سپیدار سیستم

     سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 38. مهدی

  من در کارگاه چوب فروشی کار میکنم حقوقم 6 میلیون تومنه
  در یکسال اصلا مرخصی نرفتم
  در پایان سال کارفرما تسویه میکنه
  چقدر باید پرداخت کنه

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 39. مسعود شیری

  سلام وققتون بخیر و سپاس فراوان از زحمتتان . بنده از هرکسی پرسیدم جواب روشنی ندادن . سوالم اینه :
  درواقع تعداد روزی که هر فرد جهت مرخصی استحقاقی سالانه میتونه استفاده کنه 26 روز کاری می باشد دیگه ؟؟؟ چون اون 4 تا جمعه خود به خود که تعطیل هست .
  ممنئن می باشم پاسخ بنده رو هم بفرمایید

  1. سپیدار سیستم

   این اختلاف از جایی می آید که در قانون کار جمله ای داریم که مرخصی با احتساب جمعه 30 روز است. ولی منظور این است که جمعه ها باید به عنوان روز تعطیل محاسبه شود. کلا مرخصی 30 روز کاری است. برای کسانیکه 5شنبه را تعطیل هستند و از شنبه تا چهارشنبه سرکار هستند؛ مرخصی 26 روز است.

 40. مجید

  سلام عرض ادب
  راجع به مطلبی که در مورد پرداخت مبلغی که بابت انواع مرخصی استفاده نشده کارگران مازاد بر 9 روز ذخیره قانونی مندرج در ماده 66 قانون کار توسط کارفرما به کارگر ذکر شده آیا استناد قانونی وجود دارد یا خیر؟لطفاً راهنمایی بفرمایید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 41. محمدرضا

  باسلام و وقت بخیر
  بنده دوتا سوال دارم اول اینکه اگر شرکتی بخواهد در پایان سال تسویه مانده مرخصی بکند براساس 26 روز باید پرداخت کند یا 30 روز؟
  سوال دوم آیا به بازخرید مرخصی در پایان هرسال مالیات تعلق میگیرد ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. لطفا پادکست مالیات بر درآمد حقوق را در رادیو مالی گوش کنید. به سئوال شما پاسخ داده می شود.

 42. مهدی

  با تشکر از حوصله ای که بخرج میدهید.
  هرچند شاید سوال بنده تکراری باشه،فرمودید مرخصی استحقاقی در 12 ماه کاری “30روز” یا “22روز” یا “192ساعت” و یا…. کمی نامفهوم شده روش محاسبه چگونه است؟
  1.اگر از شنبه تا چهارشنبه روزی 9 ساعت (از8صبح تا 17 به عبارتی هفته ای 45 ساعت) کار باشد مرخصی در ماه چند روز یا چند ساعت محاسبه میشود؟
  2.مرخصی ساعتی کمتر از 4 ساعت از مرخصی استحقاقی کم میشود؟
  3.روزهای مرخصی بدون حقوق بیمه شون محاسبه نمیشود؟
  4.آیا شرکت میتواند که مرخصی ذخیره(9روز) را واسه ی سال بعد ذخیره نکند ولی بصورت پولش را بدهد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 43. محمد

  سلام، در شرکت ما ساعت ورود و خروج ثبت نمی‌شود و شرکت هم اعلام کرده که چون کسر از حقوق ندارید و ساعت کاری مشخص نیست، تسویه حساب مانده مرخصی هم نداریم و از مرخصی‌هایتان استفاده کنید. آیا این قانونی‌است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 44. عليرضا تقوي

  سلام
  اگر پرسنل بیش از سقف مجاز مرخصی رفته باشه در فرم تسویه حساب چجوری اعمالش کنم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 45. سلمان

  سلام
  من به مدت یک ماه مرخصی استعلاجی داشتم
  به علت نیاز حضور من در محل کار و انجام یک سری محاسبات بنده به مدت دو روز در محل کار حضور پیدا کردم.
  آیا این دو روز اضافه کار تلقی میشود یا روز کاری معمول؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 46. ساسان

  با سلام اگر کارگری ۴روز مرخصی برود ۲روز در این هفته و۲روز در هفته بعد چند تا جمعه مرخصی براش حساب میشه
  واین که کارفرما کلان چند تا جمعه را می توان از گارگر به عنوان مرخصی کم کند

  من طوری مرخصی رفتم که ۶ روز جمعه توش بوده ایا همه جمعه ها باید یه عنوان مرخصی کم شود پس چرا جمعه تعطیل است

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 47. Ali_Oji

  سلام وقت بخیر ، شرکت ما پنجشنبه ها رو تعطیل کرده در عوض گفتن مرخصی ندارید
  ولی یه وقتایی پیش میاد مجبوریم مرخصی بگیریم و از حقوقمون کسر میشه فرمول محاسبه هم به این شکل هست که کل مبلغ دریافتی رو تقسیم بر 22 روز میکنن به ازای هر روز کم میکنن ایا درسته یا باید حقوق پایه وزارت کار تقسیم بر 22 بشه ؟ ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 48. حسین میرزاده

  سلام ممنون از راهنمایی های خودتان من در شرکتی کار می کنم که قراردادم ۲۵ روز کار و ۵ روز استراحت هست آیا مرخصی استحقاقی هم می توانم داشته باشم یا اینکه مرخصی استحقاقی در دل همان ۵ روز استراحت هست؟

 49. حسین

  باسلام
  در کارگاههای اقماری در منطقه عسلویه و جنوب کشور که ماهانه 20 روز کار و 10 روز مرخصی می باشد، کارفرماهها شرایطی رو بوجود می آورن با توجه به زوری که دارن، باید بیش از 20 روز در ماه سرکار بود و عملا پایان سال هم بیش از 9 روز مرخصی اضافه میاد و هیچگونه جدول زمانی (ماده 69 قانون کار) به کارگر جهت استفاده از مرخصی نمیدن و با توجه به این موضوع که مانده مرخصی کارگر که در پایان سال بیش از 9 روز می باشد رو باطل می کنن.
  (متوسط بالای 30 روز مرخصی در پایان سال ذخیره میشه که میگن طبق ماده 66 فقط 9 روز رو انتقال میدیم)

  آیا راهی برای گرفتن مانده مرخصی های سوخت شده به توجه به شرایط بالا وجود دارد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 50. محسن کیان

  سلام . وقت بخیر . کارفرمای پروژه به پرسنل اعلام کرده شما باید در طول سال از تمام سهمیه 30 روز مرخصی خود استفاده کنید و 9 روز ذخیره هم نداشته باشید. یعنی در پایان هر سال ذخیره خود را به صفر برسانید. آیا قانونا درست عمل میکند ؟ درست یا غلط بودن این اقدام رو براساس چه ماده ای تحلیل میفرمائید؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 51. محمد قنبری

  با سلام و خسته نباشید.
  سپاس از مطالب مفیدتون.

 52. احمد

  سلام / وقت بخیر
  1- اگر کارگر 3 سال کارکرده باشد و هر سال 9 روز ذخیره داشته و تسویه نکرده باشد می تواند بعد از 3 سال 27 روز ذخیره مرخصی را طلب کند؟
  2- مبنای تشخیص میزان مرخصی استفاده شده و ذخیره شده کارگر چیست؟ آیا باید کارگر یا کارفرما مدرکی مبنی بر استفاده یا ذخیره مرخصی به اداره کار ارائه دهند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 53. سینا

  با سلام من جایی مشغول بکار هستم که در سال گذشته عین ۳۰ روز مرخصی رو درخواست دادم که برم اما با پنج شش روز موافقت کردند و موقع تسویه هم گفتند شما ۹ روز رو میتونید ذخیره کنید
  در صورتی که من میخواستم همه مرخصی رو برم اما نگذاشتند.آیا من نمیتونم تمام مانده مرخصی رو پولش رو بگیرم؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 54. علیرضا

  سلام. 30 روز مانده مرخصی در سال دارم. 9 روز مانده مرخصی طبق قانون قابل تسویه هست.
  حالا اگر 21 غیر از جمعه برم مرخصی چند روز مانده مرخصی دارم.
  اساساً معنی اینکه تعداد مرخصی من 26 روز و چهار جمعه هست یعنی چی؟
  اگر 27 روز غیر جمعه برم مرخصی یک روز غیبت میخورم؟!

 55. حسینی

  سلام و وقت بخیر
  زمانی که بنده در شرکت از آذر تا پایان سال 98 کار کردم و مجموعا 10 روز مرخصی اسحقاقی داشتم و اصلا هم استفاده نکردم آیا 9 روز باید ذخیره بشود یا کمتر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 56. هادي

  سلام آقا من پنجشنبه میرم مرخصی شنبه هم مرخصی هستم ایا جمعه از مرخصی من باید کم بشه قانونی صاحب کار میگه قانونیه

   1. غلام زنگنه

    با سلام من در شرکت ملی حفاری کار میکنم با ده سال سابقه وهر سال ۱۴روز مرخصی استحقاقی داریم امسال به ازای دریافت ۱۴روز مرخصی استحقاقی یه مبلغی از حقوقم کسر شد حدود یک میلیون و دویست ایا این قانونی هست ..اگه قانونی نیست به کجا باید شکایت کنیم .باتشکر

    1. سپیدار سیستم

     سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

   2. محمود

    سلام
    آیا فوت پدر و مادر همسر مشمول ماده 73 قانون کار میشود؟
    سپاس

    1. سپیدار سیستم

     سلام وقت شما بخیر.

     کلیه کارگران در صورت ازدواج دائم، فوت همسر، پدرو مادر و فرزندان می‌توانند از 3 روز مرخصی با حقوق به عنوان مرخصی ازدواج یا مرخصی فوت اقوام درجه یک در قانون کار استفاده کنند (ماده ۷۳).

 57. سمیه

  شرکت ما به جای 2.5 روز 2 روز در ماه مرخصی در نظر میگیرد، راهی برای اعتراض هست

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 58. فرشید

  سلام کارگاه ما قانون کاری این هست که روزانه 8 ساعت کار و در ماه 30 روز باید بیایم ولی 4 روز آف و دو روز مرخصی داریم و هر ماه به عبارتی مرخصی رو بازخرید میکنن در صورت استفاده نکردن .سوال من اینه به طور مثال کسی که 13روز حضور داشته و کارکرده دقیقا چند روز حقوق بهش تعلق میگیره (به طور مثال حقوق روزانه 70 ت )؟!ممنون میشم از راهنماییتون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 59. فرشته

  سلام . اگر دولت یک روز را فقط برای مشاغل دولتی تعطیل اعلام کند ولی کارفرمای شرکت خصوصی به پرسنل این حق را بدهد که هر کسی خواست بیاید سر کار هر کسی هم نخواست نیاید ، برای پرسنلی که نیامدند آیا مرخصی اعمال میشود؟ اگر برای این پرسنل از مرخصی شان کسر نگردد، برای پرسنلی که سر کار آمدند چه تدبیری باید اندیشید؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.روز اعلام شده اگر تعطیل اعلام شود برای افراد حاضر میتوان اضافه کاری در نظر گرفت.

 60. Hadi

  باسلام خسته نباشید
  ما به صورت شیفت 24ساعت کار 48استراحت کار میکنیم و مرخصی نیز داریم .سوال بنده اینجاست که من وقتی بخوام مرخصی بگیرم و یک شیفت نباشم اداره حقوق من رو کامل میده ولی اضافه کارم که مبلغ 500هزارتومن میشه کسر میکنه دلیلشم میگع اینه ک چون اون شیفت نبودی اضافه کار شامل نمیشه میخواستم ببینم این درسته؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله کاملا صحیح است و اضافه کاری در زمان مرخصی لحاظ نمیشه

 61. رضا صفری

  سلام خسته نباشید
  بنده 20 سال سابقه کار در شرکت دارم که در این 20 سال طبق ماده 66 قانون کار سالیانه 9 روز از مرخصی را به سال بعد منتقل نموده ام که مجموع این مرخصی ها ( 180 ) روز شده است . ولی متاسفانه مدیرعامل جدید امسال اعلام نموده اند که بابت این 20 سال مجموعا می توانید 9 روز ذخیره مرخصی داشته باشید .!!!!!
  میخواستم بدونم که این درست است یا خیر ؟؟؟

  با تشکر از راهنمایی شما

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 62. سمیرا

  سلام وقتتون به خیر خیلی خیلی ممنون که جواب ها رو میدید
  اگر کسی ۵ سال سابقه کار در شرکتی داشته باشد، و از مرخصی استفاده نکرده باشد، در زمان خاتمه کار، ۹ روز باید بازخرید شود؟ یا ۵ تا ۹ روز؟
  اگر کارمند استعفا دهد، بازخرید مرخصی شامل حالش می شود؟
  باخرید مرخصی فقط شامل این ۹ روز میشود؟ و مابقی آن سوخت می شود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 63. مسعود

  سلام خسته نباشید کارفرما به من گفته اگر چهارشنبه و پنجشنبه و شنبه مرخصی بگیر جمعه حساب میشه از حقوق کم میکنم

 64. حمید

  سلام
  ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون
  فرمودید در صورت استعفا مطالبات بابت مرخصی‌های باقیمانده به کارگر تعلق نمی‌گیرد.
  _ میشه خواهش کنم ماده قانونی این بندی که ذکر کردید را بفرمایید؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 65. محسن مفاخری

  من در یک شرکت در کیش کار می کنم ولی منزل در تهران است مدت بیت و سه در آنجا هستم و هفت روز به تهران می آیم آیا به من مرخصی سالیانه یعنی 2/5 روز در ماه در آخر خدمت نیز تعلق می گیرد ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 66. جلیل

  سلام وقت بخیر
  ممنون بابت وقتی که میذارین و جواب سوالات رو بخوبی میدین

  شرکت ما 2.5 روز مرخصی را در پایان هر ماه پرداخت میکنه
  آیا به مرخصی استحقاقی (2.5 روز در ماه) حق مسکن و بن کارگری تعلق میگیرد؟

  اگر کارکرد فرد 26 روز باشد بدون مرخصی، کارفرما حقوق 26 روز را حساب کرده و 2.16 روز ( 2.5 روز بر مبنای 26 روز کار) را جداگانه حساب میکند و پرداخت میکند
  ایا این روش درست هست؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.ممنون از لطف شما
   با این شیوه در واقع مرخصی پرسنل رو نادیده میگیرید.طبق قانون کار مرخصی با حقوق باید محاسبه بشه همچنین جمعه و ایام تعطیل رسمی.
   در صورت تمایل به بازخرید مرخصی حقوق ماه باید کامل پرداخت بشه و به ازای هر ماه 2.5 روز مرخصی هم باز خرید بشه.

 67. محمد رحيم آزادي

  با سلام و روز بخیر، ضمن تشکر از مطالب آموزنده و مفیدتون /از شما بابت سوال زیر درخواست راهنمایی داشتم.
  شغل من شیفتی بصورتی هست که دو روز اول 5تا14 و دو روز بعد 14 تا 23 و دو روز آف هستم. در شرکت ما در پایان هر ماه مجموع ساعت حضور را محاسبه از مجموع موظفی را کسر و بقیه را به عنوان اضافه کار لحاظ می نمایند. حالا با توضیحات بالا:
  1) بابت یک روز مرخصی استحقاقی آیا باید کارکردی به مجموع حضور باید اضافه گردد؟
  2) مجموع چند ساعت مرخصی ساعتی باید از یک روز ذخیره مرخصی من کسر گردد؟
  ممنون میشم در اسرع وقت پاسخ دهید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 68. سید

  با سلام
  در مورد مشاغل شیفتی ۲۴۴۸ که یک روز مرخصی را سه روز محاسبه می کنند در صورتی که یک روز جمعه یا تعطیل رسمی در میان آن سه روز باشد آیا روز جمعه از مرخصی کسر می گردد.
  مثال روز پنجشنبه مرخصی می‌گیرم جمعه و شنبه را استراحت است آیا روز جمعه از مرخصی کسر می گردد یا خیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.مطابق قانون روز تعطیل جزو ایام مرخصی نیست.برای این کار شما باید دو برگه مرخصی ارائه کنید.
   یکی برای روز قبل از تعطیلی و یکی برای روز بعد

 69. دریا

  سلام وقتتون بخیر
  آیا مرخصی استعلاجی هم باید جزو مرخصی های ماه محاسبه شود و از ظرفیت 26 روز مرخصی قانونی کسر بشه؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام.مرخصی استعلاجی تا سه روز به عهده کارفرما بوده و از مانده مرخصی کسر نخواهد شد

 70. لیلا ربیعی

  بسیار عالی بخصوص وقتی که برای پاسخ دادن به سوالات گذاشتید

 71. شفیعی

  سلام
  پایان ماه مهر ۶ ماه مرخصی زایمان بنده تموم میشه و به علت تعطیل بودن مهدکودکها بخاطر کرونا من نمیتونم بچمو برای نگهداری جایی بزارم و میخوام استعفا بدم
  حالا سوال من اینه که بعد از اتمام مرخصی حداقل چند روز باید در شرکت کار کنم تا مزایای این شش ماه به من تعلق بگیره ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 72. حسین

  من در منابع انسانی یک شرکت کار می کنم یکی از همکاران در ماه 30 روزه ، از تاریخ پانزدهم شروع به کار کرد و من مرخصی قابل استفاده وی را 1.25 (نصف یک ماه) در نظر گرفتم آیا درست عمل کردم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 73. فاطمه

  سلام اگر بین دو روز تعطیل مثلا جمعه و یکشنبه مرخصی گرفته بشه در واقع 3 روز مرخصی برای فرد در نظر گرفته میشه درسته؟
  من شنیدم وقتی مرخصی چسبیده به روز تعطیل باشه روز تعطیل هم جز مرخصی حساب میشه

 74. مهدی

  باسلام
  آیا بعد از استفاده از مرخصی بدون حقوق کارفرما حق دارد از مرخصی استحقاقی ماه بعد کم کند؟
  شرکت ما میگوید به ازای هر 8 ساعت مرخصی بدون حقوق 44 دقیقه از مرخصی استحقاقی ماه های بعد کم میکند.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 75. M.m

  سلام.شیفت من سه روز. کار شش روز استراحت هست…
  من سه روز مرخصی گرفتم ..از حقوق ماهیانه من مبلغ قابل توجهی کم شده…
  ضمنا پول مرخصی را آخر سال کامل تصویه میکنن ولی باز هم از پول مرخصی آخر سال هم کم میکنم…گیج شدم

 76. محمد دوجی

  سلام
  یه سوال داشتم ما نیروی شرکتی هستیم از برج 98/02/01 شروع شده و 99/02/01 تمام شده الان برای ما مرخصی استفاده نشده (همان 9 روز)چطوری حساب میشه؟ براساس حقوق پایه سال 98 یا حقوق پایه سال 99؟ و نحوه محاسبه آن چطور است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 77. نقوی

  با سلام وخسته نباشید
  یه سوالی داشتم، در مرخصی بلند مدت استحقاقی آیا روزهای جمعه و تعطیل رسمی طبق قانون از مرخصی اسحقاقی کسر می شود.

 78. علیرضا

  سلام. ممنون از مطلب مفیدتون. من تو ی شرکت کار میکنم و درسم میخونم. ولی شرکت میگه ماهی یک روزمرخصی داریم و بهم مرخصی نمیدادن و برای امتحانام دو روز غیبت کردم. و الان گفتن دیگه نمی تونن من و قبول کنن و باید خودم استعفا بدم. واقعا می تونن من و از کارم بیرون کنن؟ یا بعدا با همین دلیل و مثلا بعد پایان قراردادم تمدید نکنن؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. کارگران برابر قانون کار در هر ماه 2.5 روز مرخصی در کار‌های عادی طلب دارند. امابسته به کارفرما ممکن است سیاست‌های متفاوت برای تعداد روز ارائه شود و کارمند مجبور به هماهنگی با کارفرما باشد.

 79. علی

  استاد عزیز یه سوال رو فراموش کردم بگم اینکه 9روز بایگانی برای سال آتی خوب اگر بیشتر بود و کارفرما اجازه مرخصی نداد سوختی مرخصی بازم قانونی است با سپاس از شما

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 80. علی

  باسلام و احترام من 28سال در شرکتی مشغول به کار هستم و امسال 99 بازنشته میشم ماه دی واز سال 72 تا 82 رسمی بودم و بعد قراردادی شدم البته با نیرنگ جهت وام برای خرید خانه والان که میخوام برم و درخواست باقیمانده مرخصی را میکنم و خودم مطمئنم که طلب دارم لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون میشم که چیکار کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 81. سهراب

  سلام
  اگر کارفرما از مرخصی سالانه ممانعت کند و کتبا اعلام مخالفت خودشو را بنویسد آیا مرخصی بیش از 9روز طبق قانون کار قابل ذخیره یا باز خرید می‌باشد ؟
  مثلا ۱۰روز در سال رفته ،۹روز ذخیره قانونی هست ، مابقی (۱۱روز ). تکلیف چیست ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 82. امیر

  با سلام و احترام .. سوال من اینه که آیا کارگر زن که شرکتی هست و دارای فرزند ۱۴ماهه میباشد و دربیمارستان دولتی شاغل است.کارفرما میتواند آن را با اجبار شیفت عصر و یا شب به کار گیرد؟و ضمنا کارفرما میگویند اینگونه قوانین شامل شرکتیها نمیشود هر وقت باشد سه ساعت بعد نیم ساعت بچه را باید بیاورند در محیط آلوده بیمارستان شیر بدهید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 83. باران

  سلام من پرستارم و مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور ، میزان مرخصی استحقاقی ما در سال یک ماه هست یا دو ماه؟ و اینکه من میتونم تا 6سالگی فرزندم از قانون کاهش ساعت کاری به میزان روزی یک ساعت استفاده کنم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 84. سهراب

  سلام اگر با مرخصی مدیر دستگاه موافقت نکند و کتبا هم مخالفتش را اعلام کند میشه مرخصی بیش از نه روز را ذخیره کرد یا باید وجه آن را پرداخت کنند

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قانون تنها 9 روز قابل ذخیره کردن است.

 85. علی

  با سلام.من از شنبه تا پنجشنبه مرخصی استحقاقی گرفتم.آیا من 6 روز مرخصی گرفتم یا با جمعه 7 روز؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. 5 شنبه بر طبق ضوابط شرکت شما محاسبه می شود. اما جمعه روز تعطیل محسوب می شود.

 86. سید محمود حسینی

  سلام من شبه پیمانی هستم آیا میتونم از یک سال مرخصی بدون حقوق استفاده کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 87. مهنوش

  سلام مبلغ ذخیره مرخصی طبق اداره کار چطور حساب میشه؟؟اگ ب عائله مندی و بن و مسکن هم ربط داره مبنا محاسبه اونا ب چه صورت است؟با تشکر

 88. حمید

  سلام.ایا جایی توی قانون نوشته شده که مرخصی کمتر از یکساعت.یکساعت حساب میشود.مثلا من نیم ساعت از محل کار رفتم بانک برگشتم.ایا از نظر قانونی میتواند کارفرما یکساعت مرخصی برای من حساب کند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 89. فرشید.

  سلام.
  اگر شخصی در طول سال مرخصی نره موقع حساب مرخصی باید پول چند روز رو باهاش حساب کنند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قانون 15 روز می تواند خریداری شود و 9 روز به سال بعد منتقل شود.

 90. زهرا

  سلام.من میخواستم بدونم منظور از ذخیره مرخصی که 9 روز هست یعنی چی؟یعنی این 9 روز رو کارگر میتونه در سال بعد مازاد بر 30 روز مرخصی سالیانش استفاده کنه؟ یا اگه چند سال (مثلا 10 سال کار کنه) 10 تا 9 روز میتونه مرخصی بگیره؟
  اینکه گفته شده کارگر میتونه پول اون 9 روز رو بگیره یعنی چی؟مگه کسی که مرخصی نمیگیره حقوقشو نمیگیره! پس پول چی رو باید بگیره؟

 91. زهرا

  با سلام
  شاغل در بخش بهداشت(به صورت خرید خدمت،خصوصی)هستم. که هر ۳سال یکبار کارفرما(طی مناقصه دانشگاه)ممکن هست عوض شود. به ما گفته میشود که حق ذخیره مرخصی را نداریم. و در صورت عدم استفاده سوخت می شود.همچنین حق مرخصی بابت فوت نزدیکان هم اصلا نداریم.با اینکه قرارداد کارفرما با دانشگاه ۳سال هست.ولی کارفرما با ما ۶ماه قرارداد راتمدید میکند.
  ۱. آیا این طبق قانون درست است؟
  ۲. ضمنا به ما حق سنوات تجمیعی پرداخت نمی شود.و گفته میشود که شامل ما نمی شود.آیا قانونی هست؟ در صورتی که ما بیش از ۱۰ سال سابقه در سیستم بهداشت داریم.

  بابت مشکلاتمان هم هیچ اقدامی نمی توانیم انجام دهیم(تهدید به اخراج میشویم)آیا جای هست که بدون اینکه تهدیدی جهت اخراج وجود داشته باشد حقوق ما رسیدگی شود؟
  با تشکر از شما

 92. مهران

  سلام و روز بخیر
  من در دفتر وکالت مشغول کار هستم و همه موارد هم مانند اداره کار محاسبه میشود.
  مرخصی ساعتی کمتر از یک ساعت (با هر دلیلی اعم از دیرحاضر شدن یا…) رو همان یک ساعت حساب میکنند و ظاهراً به عنوان مثال 10 دقیقه (دیرکرد یا مرخصی) برابره یک ساعت هست!
  این طبق قانون کاره؟

 93. آرزو علوی

  سلام.من طبق قانون کار در دانشگاه کار می کنم .اینکه در هر ماه مثلا یک روز یا دو روز طبق مستندات و گواهی پزشکی مرخصی استعلاجی استفاده می کنم چجوری یه ؟ مستندات آزمایش و سنونو ویزیت دکتر ها هم هست .برای 7 روز مرخصی استلاجی بیشتر شرایط رو گفتید .اما برای سه روز کمتر چجوری یه ؟سه روز غیر متناوب در ماه .مثلا این ماه یک روز ماه بعد سه روز ماه بعدش دو روز ماه چهارم هیچی …لطفا پاسخ بدید

 94. حسینی

  سلام
  شنبه 99/5/18 تعطیل است و من میخوام 5 شنبه رو مرخصی بگیرم ، کارفرما میگن که چون شنبه تعطیل است طبق وزارت کار 3 روز از حقوقت کم میشه
  میخواستم بدونم به چه صورته ؟

 95. فاطمه

  ببخشید اگه یک ماه جایی کار کرده باشی و مرخصی نگرفته باشی اون دو روز مرخصی رو کارفرما باید پرداخت کنه؟

 96. زهرا

  سلام من نمیدونستم کدوم قسمت مربوط به سوال منه واینجا میپرسم امیدوارم جواب بدین
  من حدود80روز استعلاجی داشتم والان باید برم سرکار ولی شرکت ما چون خصوصی گفتن دوباره باید برم قرارداد ببندم الان نمیدونم من چیکار باید انجام بدم اگه دوباره قرارداد ببندم سابقه بیمه من یا سابقه کاریم به مشکل بر نمیخوره ممنون میشم راهنماییم کنین

   1. Sahel

    سلام وقت بخیر،
    در یکماه 2.5 روز مرخصی حقوق کامل پرداخت می‌شود و اگر بیشتر شد روزهای مرخصی بدون حقوق است؟ آیا درسته؟

 97. آرزو

  سلام من باردارم و 15 روز مرخصی استعلاجی گرفتم،
  از17 تیر نرفتم سرکار،
  سوالم اینه از چندم باید برم؟ آیا جمعه هارو هم حساب کنم و شامل 15 روز میشه؟
  خیلی مهمه ممنون اگ جواب بدین

  1. سپیدار سیستم

   سلام. استعلاجی با حقوق به عهده شرکت سه روز هست.برای مابقی باید به کمسیون پزشکی تامین اجتماعی برید و اونجا براتون مرخصی تعیین شده و حقوق ایام مرخصی رو هم تامین اجتماعی پرداخت میکند.

 98. سعید

  سلام. من از سال قبل 17 روز مرخصی طلبکارم. یعنی در طول سال فقط 13 روز استفاده کردم. ایا پول 17 روز باید به من پرداخت بشه ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.طبق قانون فقط 9 روز اما به تعاملات شرکت بستگی دارد.

 99. علی

  سلام بر شما بزرگوار ببخشید لطفاً مرا راهنمایی نمایید بنده میخواستم مرخصی بدون حقوق بگیرم جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری سه سال مرخصی بدون حقوق نیاز دارم کارمند پیمانی بیمارستان هستم به نظر شما آیا این امکان وجود دارد آیا کار فرما موافقت می کند اگه موافقت نکند چه کار کنم تحصیل در هندوستان در مقطع دکتری را در نظر دارم لطفاً مرا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر قراداد کوتاه مدت دارید براتون مقدور نخواهد بود.

 100. S

  باسلام ،کسی ک در استانه ی بازنشستگی هست میتونه تقاضای مرخصی برای۶ماه بکنه؟

   1. سم

    سلام حقوق دوران مرخصی استعلاجی ما که قرارداد کارمزدی(قرائت کنتور) داریم به چه صورته؟

 101. رضا

  با سلام
  اگر تقاضای مرخصی طولانی مدت کنیم چه استحقاقی و چه بدون حقوق و کارفرما سر باز زد و حاضر به انجام نشد چه باید کرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. منظور شما از طولانی مدت، چقدر است؟

 102. جمشیدی

  با سلام
  در نامه آخر سال که برای شمارش مرخصی ها ابلاغ می شود و در چند سال اخیر به صورت تجمیعی ۲۹ روز بدهکار شده ام. در سال ۹۸ من ۶ ماه مرخصی بدون حقوق گرفتم آیا به ازای این ۶ ماه نباید ۱۵ روز طلب اعمال می‌شد و بدهکاریم کاهش می یافت؟

 103. زهرا نخعی

  سلام . ایا مرخصی استحقاقی میتونه بین کارفرما و پیمانکار توافقی باشه ؟
  مرخصی ماهیانه استحقاقی در سال 99 چقدر هست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مرخصی استحقاقی کارگران در ماده ۶۴ قانون کار برای هر سال ۲۶ روز کاری است که برای هر ماه حدود ۲ روز و ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه می شود.
   در پایان قرارداد کار کارفرما باید مانده مرخصی کارگران را بازخرید نماید و اگر قرارداد کار بیش از یک سال باشد برابر با ماده ۶۶ قانون کار حداکثر ۹ روز از مرخصی استحقاقی کارگران قابل ذخیره است.

   1. علی

    شما در بالا گفتید هر ماه ۲زوز و ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است

 104. علی شیرازی

  سلام من در کارگاهی که کار میکنم مرخصی ها کلا بدون احتساب ساعت کاری هست . یعنی در کل مرخصی ها off حساب میشود آیا صحیح است ؟

 105. farid

  سلام آیا در حین خدمت میتوان از مرخصی تحصیلی استفاده کرد ؟
  دو روز در هفته صبح از ساعت 10 تا 12 – 2 ترم کلاس داشتم و دوباره به شرکت برمی گشتم

  الان که به دلیل کرونا تعدیل نیرو کردند درمحاسبه سنواتم روزهایی که به دانشگاه رفتم رو محاسبه نمی کنند و درپرداخت مبلغ اونها روکسر میکنند آیا کارشون صحیحه؟
  میتونم دراین مورد به اداره کارشکایت کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام.اگر در قراداد قید کردید یا درخواست مرخصی تحصیلی دادید و موافقت شده قابل پیگیری هست در غیر اینصورت کسر کار محسوب میشود.

   1. ساغر

    با سلام. من که نوع بیمه ام خدمات کشوری هست، مرخصیِ استعلاجیِ تا چند روز در ماه را نباید پزشک معتمد سازمان تایید کنه؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام بزرگوار
     طبق آخرین اطلاعات، برای کارمندان و گارکران متفاوت است، مرخصی بیماری کارگران محدودیت مدت برای استفاده از مرخصی استعلاجی در طول سال وجود ندارد اما برای کارمندان طبق گواهی پزشک معتمد حداکثر می توانند از چهار ماه در سال استفاده کنند مگر در صوت بیماری های لاعلاج که آن هم اگر اعتراضی شود در کمیسیون پزشکی رای قطعی داده خواهد شد.

 106. سهیل

  با سلام طبق جدول ساعات قانونی سال 99 در ماه جاری (اردیبهشت) 191 ساعت باید کار کنیم .
  آیا مرخصی از ساعات کاری کم میشه یا علاوه بر مرخصی حتما باید 191 ساعت پر شود

  1. سپیدار سیستم

   سلام.مرخصی کاهنده ساعت کاری است.شما در جمع حضور و مرخصی و تعطیلی غیر از جمعه 191 ساعت تکمیل کنید

 107. محمد

  سئوال-با سلام-میزان انتقال مرخصی کارگر به سال بعد 9 روز می باشد آیا کارگری که 10 سال سابقه کار دارد هرساله همان 9 روز مرخصی برایش انتقال می یابد یا طلب سال گذشته نیز در صورت استفاده نشدن محاسبه می شود.

 108. فرهمند

  سلام .بنده ۵ سالی میشه درشرکتی کار کردم پول مرخصی هارو تا الان نداده ولی پایان هرسال تو دفتر خونه امضا کردیم که کلا تسویه کردیم الان میتونم از طریق اداره کار بگیرم یا نه؟

 109. محمد

  با سلام
  ساعات کار ما 8 ساعت در روز و هر دو هفته یک پنجشنبه توافقی تعطیل است.
  به ازای هر روز مرخصی 8 ساعت از مانده مرخصی مان کم می شود.
  سوال اینجاست 9 روز مرخصی قابل ذخیره برای ما (9*8)ساعت است یا (9*7.33)؟
  به عبارتی 72 ساعت قابل ذخیره است یا 66 ساعت؟با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مرخصی روزانه قابل تبدیل به ساعت نیست.تمام این امور توافقی است
   در واقع پنجشنبه حتی اگر ساعت کاری 4 ساعت داشته باشد در مرخصی یک روز محاسبه میشود.

 110. اصغری

  سلام. در شرکتی کار می کنم که ساعات کاری از 7 صبح تا 4 بعدازظهر و از شنبه تا چهرشنبه است. پنجشنبه تعطیل هستیم. اما با احتساب ساعات ذکر شده در هفته 44 ساعت کامل را پر می کنیم.مرخصی را 192 ساعت در سال حساب می کنند که حدودا 22 روز میشود: (روزی 9 ساعت کارضربدر 21/33 روز میشود همان 192 ساعت). آیا در قانون کار مرخصی استحقاقی روزانه است یا ساعتی. مگر نه اینکه 192 ساعت بر مبنای روزی 7 ساعت و نیم حساب میشود. لطفا نحوه دقیق محاسبه مرخصی استعلاجی را برای مواقعی که ساعت کاری روزانه نسبت به قانون کار کتفائت است بیان کنید. ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام.محاسبات مرخصی کاملا درست هست و برای شرکتهایی که پنجشنبه تعطیل هستند 22 روز محاسبه میشه.
   مرخصی استعلاجی به عهده شرکت با تائید پزشک 3 روز در سال هست و مازاد بر اون باید به خود سازمان تامین اجتماعی مراجعه بشه

 111. حسن

  سلام
  شرکت ما، مارو مجبور کرده 2 ماه یعنی اردیبهشت خرداد یک روز در میون بیایم و حقوقمون نصف بشه. مرخصی اجباری. این کار قانونی هست؟ در صورتی که قراردادی هم امضا نکردیم. من میتونم شکایت کنم به سازمان بازرسی؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در صورت داشتن قراداد یا عدم قراداد کارشون قانونی نیست

  2. رضا

   سلام میشه در یک ماه ۴ روز مرخصی رفت،یا ماه دیگه نرفت؟یا حتما باید سه روز باشه؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام. امکان رفتن مرخصی بیش از تعداد تعیین شده در قانون، با تایید مدیریت مجموعه امکان پذیر است

 112. نیلوفر جمال پور

  با سلام شرکتی که من در آن مشغول بودم امکان گرفتن مرخصی نبود و در پایان سال منو مجبور به امضای دریافت مبلغ مرخصی میکردند در حالی که پول مرخصی پرداخت نمیشد به خاطر شرایط کرونا چون قرارداد تا پایان سال بود تعدیل نیرو کردند،آیا میتوانم بابت عدم پرداخت پول مرخصی شکایت کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. چون امضا فرمودید امکان دریافتش بسیار کم هست.اما باز از طریق اداره کار اقدام کنید.

   1. نسرین

    سلام آیا در دوران مرخصی استعلاجی کارفرما باید مزایا مثب حق مسکن وخواروبار را به کارگر پرداخت کند؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. غیر از سه روز که به عهده کارفرما هست خیر.تمامی پرداختی با سازمان هست

 113. سمیرا

  و آیا روزای جمعه که کارگاه تعطیل میباشد کارگر مزد ان را دریافت میکند؟یا اینکه بدون حقوق می باشد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در این ارتباط به ماده 43 توجه کنید. کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی ، استحقاق دریافت مزد را دارند و ماخذ محاسبه میانگین کارمزد آنها در روزهای کارکرد آخرین ماه کار آنها است . مبلغ پرداختی در هر حال نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد .

 114. سمیرا

  سلام
  ایا برای کارگاه های با کمتر از ۱۰کارگر میزان مرخصی استحقاقی کمتر از ۲۶روز میشود؟

 115. باران

  سلام.ما پنجشنبه ها تا یک ظهر کار میکنیم .45 ساعت در هفته پر میکنیم.یعنی حتی 1 ساعت بیشتر.اما اگر یک روز پنجشنبه مرخصی برویم اندازه ی یک روز کاری کامل از ما مرخصی کم میشود ایا این محاسبه درست است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله طبق قانون درست است.مرخصی تعاملی هست. کلا مرخصی بیش تر از 4 ساعت یک روز لحاظ میشود.

 116. حبیب

  با سلام-من در یک نمایندگی خودرو کار میکنم قرارداد من و نمایندگی هم هر 3ماه به 3ماه است هر چند وقت یک بار از طرف تهران دوره 2 یا 3 روزه به نمایندگی نامه ارسال میگردد و بنده نیز فرم ماموریت را پر کرده و به دوره خودروی مورد نظر میروم نمایندگی حقوق و بیمه آن روزها و هزینه رفت و آمد را میپردازد ولی حق ماموریت مرا نمیدهد آیا این کار قانونی است؟
  الان هم که میخواهم دیگر به آن نمایندگی نروم (بعد اتمام وقت نوشته شده در قرار داد ) نمایندگی همه هزینه هایی که تهران از حساب نمایندگی کسر میکند را از من میخواهد از اول کار هم چیزی درباره این موضوع به ما نگفته بودند و الان یهودی این همه پول را از من میخواهند لطفا مرا راهنمایی کنید. سمت مرا نیز در قرارداد کارگر ساده زده اند

  1. سپیدار سیستم

   سلام. خیر قانونی نیست.اما بستگی به متن قراداد دارد که در آن محل کار شما به چه شکلی درج شده.اگر محدوده فقط شهر سکونت شما باشد باید حق ماموریت پرداخت شود و شرکت اجازه دریافت مبلغ را از شما ندارد.به راحتی قابل پیگیری هست.

   1. زهره.فروغی

    سلام وقت بخیر.من پرستاربا ۱۴ سال سابقه کار هستم .هم اکنون در مرخصی زایمان هستم یک ماه دیگر مرخصیم تمام میشود بعلت بیماری کودکم.میخواستم بینم مرخصی بدون حقوق میتونم بگیرم.؟آیا حق بیمه تامین اجتماعی خود بیمارستان پرداخت میکند.,؟ودر سابقه ام خللی ایجاد نمیشه؟ با تشکر

    1. سپیدار سیستم

     سلام بله میتوانید ولی در مرخصی بدثن حقوق قطعا برای شما سابقه صفر ارسال میشود ولی ترک کار نمیزنن ولی در خصوص مرخصی زایمان حق بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی متقبل میگردد
     لینک زیر رو هم مطالعه بفرمایید
     مرحصی زایمان:
     https://www.azki.com/blog/holidays-and-wage-conditions-of-birth/
     مرخصی بدون حقوق:
     http://www.heyvalaw.com/web/articles/view/1751/مرخصی-بدون-حقوق-قانون-کار.html

 117. حبیب

  سلام کارفرمائ ما بیمه روزهایی که به مرخصی استحقاقی میرویم را نمیپردازد (ولی حقوقش را میدهد ) و بیمه ما برخی ماه ها مثلا 27 روز میشود آیا این کار ایشان قانونی است لطفا ماده قانون را هم بگوئید باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام کاملا خلاف قانون و اخلاق حرفه ای دارن عمل میکنند، اول طبق ماده ۲۸ و ۲ قانون تامین حقوق تعریف شده ثانیا طبق ماده ۴۷ قانون تامین اجتماعی در موعد حسابرسی بیمه مابه التفاوت رو ازش میگیرن
   بنابراین کارفرمایان ممکنه مشاور بد بشن و قانون رو دور بزنند.

 118. محمد

  سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون.

  برای کارگران ساعتی که کمتر از ۴۴ ساعت درماه کار می‌کنند چطوری محاسبه میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. میزان کارکرد به تعداد روز تبدیل میشود و مانده مرخصی تعدیل میشود.مثلا اگر 22 ساعت کار انجام شود مرخصی هم نصف میشود.

   1. حسن صالحی

    سلا م،ما در تمام روز هفته هر روز ۹ ساعت کار میکنیم آیا مرخصی ما هم طبق همون ۸ساعت یعنی ۲/۵ روز هست؟وبه سوال دیگه اینکه من تو یک روز ۴ ساعت مرخصی ساعتی گرفتم،ساعت کاری ما از ۸ تا ۱۷ هستش حالا اگه من تا ساعت ۲۱ مشغول به کار باشم آیا این ۴ ساعت برای من اضافه کاری محسوب میشه یا به جای این ۴ ساعت مرخصی قرار میگیره

    1. سپیدار سیستم

     سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 119. علی

  با سلام و خدا قوت
  من در یک شرکتی مشغول بکار هستم که دارای سختی و زیان آور است و کارفرمای شرکت هنگام تسویه سنوات مرخصی را دو روز و با ضریب (۱) یک و سنوات را سالی یک ماه محاسبه میکند
  لطفا بنده را راهنمایی فرمایید که نحوه محاسبه ایشان درست میباشد یا خیر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مرخصی ماهیانه 2 روز و دو ساعت و چهل دقیقه هست.اما سنوات صحیح هست

 120. مژده

  سلام
  من به تازگی استخدام شدم
  سوالم اینه که مرخصی از ابتدای سال تا انتهای سال ٢۶روز هست
  یا سال استخدامی مدنظر
  مثلا دی ماه شروع به کار بوده تا دی ماه سال آینده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به میزان ماه کارکرد هست.اگر 12 ماه کار کنید و پنجشنبه تعطیل باشید 26 روز

   1. امیر علی

    با سلام و وقت بخیر خدمت شما کارشناس گرامی
    بنده هر وقت که برای مرخصیم اقدام میکنم باید ۷۰خوان رستم طی بکنم باور بفرمائید دراین ۱۵سال سابقه به قدری اذیت میشم که حاضرم قید کار بزنم مخصوصا زمانی که بصورت ۱۲ ساعته مشغول هستیم دیگه فرصت استراحت وتفریح بابچه ها را ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید که به چه صورتی راحت تر مرخصی بگیرم و دغدغه نداشته باشم

    1. سپیدار سیستم

     سلام. موضوع شما قابل درک است اما مرخصی جزء حقوق اصلی هر کارمندی است و می بایست به ایشان تعلق گیرد.

   2. حاتمی

    سلام
    وقت بخیر
    من در شرکتی کار میکنم که چند شعبه مجزا دارد و بنا به ضرورت برخی شعب شنبه تا چهارشنبه 8صبح تا 4بعدازظهر
    بقیه شعب شنبه تا چهارشنبه 7.5 تا 2.5 و 5شنبه 7.5 تا 1.5 است.
    سوالم اینه که طبق قانون مرخصی چطور حساب میشه، مثلا برای یک روز مرخصی گروه اول 1 روز رد میشود و برای گروه دوم هم یک روز!!!!!
    با این شرایط اگر دو کارمند از دو شعبه مختلف یک هفته کامل مرخصی بگیرند برای یکی 5 روز و برای دیگری 6 روز مرخصی ثبت میشود؟!!!!!!

    1. سپیدار سیستم

     سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 121. عباسی

  میخواستم بدونم مرخصی یک نفر در سال 26 روز می باشد یا 30 روز؟
  و اینکه میگن 26 روز به علاوه 4 روز جمعه منظور چیست؟
  آیا منظور اینه که اگر فرد پنج شنبه و شنبه مرخصی گرفت جمعه هم جز مرخصی محاسبه گردد؟
  و اگر کسی به این صورت در طول سال استفاده نکرد میتونه سی روز مرخصی بگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   طبق قانون ۳۰ روز
   مرخصی بین تعطیلی و روز تعطیل بین مرخصی جزو مرخصی نیست
   استفاده از مرخصی توافقی است اما استفاده یکجا معقول نیست.

 122. aseman

  سلام من ماه۱۰، ۶ماهم تموم میشه ولی بیمه ماه ده رو اخر ماه بهمن واریز میکنن من باید ماه۱۰به بیمه مراجعه کنم یا۱۱واینکه بیمه من درتهران واریز میشه میتونم دراهواز کارای بیممو انجام بدم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مهلت درخواست بیمه بیکاری فقط یک ماه از تاریخ ترک کار مهلت دارین مراجعه کنید و ارتباطش به ارسال لیست در اینجا موضوعیت ندارد. و اینکه براساس تبصره 2 ماده 7 آئین نامه اجرایی بیمه بیکاری حضور و غیاب باید صرفاً در اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی محل باشد.بحث حضور و غیاب مهم است حتا اگر برخی شهرستان ها آن را انجام ندهندبنابراین از تهران میبایست اقدام کنید.

   1. سمیه

    سلام همکارای ما تو شرکت با 20سال سابقه بالای 150 روز ذخیره مرخصی دارن و کارفرما گفته حتما باید استفاده کنن وگرنه سوخت میشه
    آیا این کار قانونیه؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام.خیر.
     طبق قانون هر کارگر میتواند سالی 9 روز ذخیره داشته باشد

  2. یوسف

   سلام من تویه شرکتی کار میکنم با هشت سال سابقه کاربا شغل نگهبانی .تابحال مرخصی نرفتم وقتی هم مرخصی میخوام میگن شیفت که عوض میشه میری خونه همون مرخصی هست بعدشم پایان سال که تسویه میفرسته تو برگه مینویسه که اینجانب یعنی بنده تمام حقوق مزایای خود را دریافت کردم وهیچگونه طلبی ندارم اثرانگشت وامضا میزنیم ..سوالم اینه که من میتونم بابت مرخصی ازکارفرماشکایت کنم؟؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام.بستگی به نوع قراداد شما دارد.
    اما به شکل کلی این امر کاملا خلاف قانون هست و باید مرخصی شما در نظر گرفته شودو قابل شکایت نیز هست

 123. علی

  تعطیلات رسمی بین مرخصی جز مرخصی حساب نمیشه دوست عزیز

  1. سپیدار سیستم

   سلام. هم اکنون در مقاله به درستی درج شده است. ممنون از شما

   1. محمد

    سلام من در آتش نشانی که از مشاغل سخت و زیان آور هست مشغول به کار هستم والان سه سال هست که میگن مرخصی ما از سی و پنج روز به سی روز کاهش یافته میخواستم ببینم همچین چیزی حقیقت داره

    1. سپیدار سیستم

     سلام.مرخصی سالیانه کارگرانی که به کارهای سخت و زیان آور اشتغال دارند 5 هفته است.

   2. محمدحسین

    سلام.من سال ۹۹ مرخصی هامو ۲۱ روز رفتم ۹ روز ذخیره شد که پیمانکار ۵ روز رو محاسبه کرد و پولشو داد،اعتراض کردم برا ۴ روز که گفت ۲۶ روز مرخصی در طول سال داری و اگه یکماه کامل مرخصی بری ۳۰ روز براتون حساب میشه،و اگه در طول سال برین ۲۶ روز مرخصی دارین آیا درست میگن پیمانکار؟؟؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

 124. دادرسی

  سلام
  بنده 17 سال سابقه بیمه دارم اگربخواهم از مرخصی بدون حقوق استفاده کنم حق بیمه ام برای بازنشستگی راچطور واریز کنم که جزء سوابقم محسوب شود که بتوانم با 20سال بازنشسته شوم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. باید از شعبه بیمه مورد نظرتان سئوال بفرمایید.

   1. تباشا شجاعی

    با سلام
    من در شرکتی کار میکنم که امسال اعلام کرده اگر بیش از ۹ روز مرخصی در پایان سال داشته باشید سوخت خواهد شد و وجه آن به کارگران تعلق نخواهد گرفت.آیا این کار خلاف قانون نیست؟

    1. سپیدار سیستم

     با سلام.خیر کاملا قانونی هست.طبق قانون کار حداکثر ذخیره 9 روز هست

   2. حسین

    سلام اگر کارفرما از مرخصی رفتن ممانعت کند وپول آن را محاسبه کند آیا طبق اضافه کاری محاسبه می شود یا طبق حقوق پایه

    1. سپیدار سیستم

     خیر . اضافه کاری محسوب نمیشود.
     اگر در روزهای تعطیل مثل جمعه مشغول به کار باشید مشمول اضافه کاری است

  2. Tv

   30اسفند99در تقویم تعطیل نیست ،ولی دولت آن را تعطیل اعلام کرد.یعنی تعطیلی با حقوق است یا باید مرخصی استحقاقی رد کرد؟

    1. سیسکو

     درحال حاضر ساعت کار مقرری هر ماه متفاوت است.به عنوان مثال در فروردین ۱۴۰۱ باید ۲۲ روز غیر تعطیل را در ۷.۳۳ ضرب کنیم میشود ۱۶۱ ساعت.
     حالا اگر کسی مجموعا ۱۱ ساعت در این ماه مرخصی گرفته،و در عوض در بعضی روزها بیش از ساعت کاری مشغول به کار بوده و جمع ساعات حضور فیزیکی اش در محل کار ۱۶۴ ساعت بوده.با در نظر گرفتن طلبکار بودن مرخصی،آیا باید ۳ ساعت اضافه کاری دریافت کند یا ۱۱ ساعت مرخصی استفاده شده باید به ۱۶۴ ساعت حضور فیزیکی افزوده شود (۱۷۵) و ۱۴ ساعت اضافه کاری دریافت کند؟

     1. سپیدار سیستم

      سلام دوست عزیز
      متاسفانه ما متوجه سوال شما نشدیم. از طرفی با توجه به اینکه شرایط مرخصی در شرکتهای مختلف تا اندازه ای متفاوت است، نمیتونیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

 125. MmM

  با سلام
  اگر پنجشنبه به علت نوع کسب و کار صنفی تعطیل باشد کارفرما میتواند پنجشنبه را از دستمزد کل کسر کند؟ اگر قراردادی برای میزان حقوق وجود نداشته باشد چطور میتوانیم میزان حقوق توافقی را در دادگاه اثبات کنیم؟ آیا دو سری واریزی از حساب کارفرما برای اثبات این قضیه کافیست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.
   خیر نمیشود پنجشنبه را کسر کرد.
   بله با واریزی میشه اثبات کرد اما دو بار واریزی کمی سخت هست.

   1. حامدآذرخو

    سلام من 4ماه مرخصی نرفتم 480هزار بابتش پول دریافت کردم زیر نظر موسسه هستم گفت طبق اداره کار اینو برات حساب کردم ماهی2400حقوقم بود،تصفیه کردم خواستم ببینم حقوق مرخصیهام چقد میشه؟ممنون

    1. سپیدار سیستم

     سلام. برای محاسبه حقوق مرخصی حقوق پایه همون سال(یعنی بدون حق مسکن و خوار و بار ) رو تقسیم بر 30 بکنید و ضرب در 10 روز که مرخصی چهار ماه هست

     1. سارا

      سلام من مربی پیش دبستانی دولتی هستم ماهی 708 هزارتومان بیمه میدم و هیچ حقوقی دریافت نکردم آیا در زمان مرخصی زایمان به من کمک هزینه و حقوق تعلق می گیریه یا خیر؟

     2. سپیدار سیستم

      سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

     3. سید

      سلام من نگهبان ۱۲ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت هستم.شرایط مرخصی من به چه صورت هستش،شرکت میگه درسال ۱۵ شیفت شما میتونید مرخصی برید.آیا درسته یا نه.
      واصلن هیچ تعطیلی هم نداریم و بابت هیچ تعطیلی پولی دریافت نمیکنیم.آیا این درسته؟

     4. سپیدار سیستم

      سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

   2. علی

    با سلام قرارداد من از تاریخ اول مهرماه ۹۹ بسته شده و در حین کار مشکل درد کمر دچار شدم و یک هفته نتوانستم در محل کار شرکت کنم و برای این مدت از پزشکم استعلاجی گرفتم و به شرکت ارائه دادم اما مورد قبول شرکت قرار نگرفته آیا این کار قانونیست ؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. استفاده از سه روز مرخضی استعلاجی با تایید پزشک مربوطه کاملا قانونی است.

     1. علی

      سلام ، وقتتون بخیر باشه .
      پایه حقوق (تیرماه۹۹ به بعد) یک فرد مجرد چقدر میباشد؟
      اضافه کاری در یک روز عادی، ساعتی چقدر میباشد؟
      اضافه کاری در ایام تعطیلات رسمی و جمعه ها ساعتی چقدر میباشد؟

     2. سپیدار سیستم

      سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

     3. رامین

      سلام بنده از ابان ماه وارد شرکت شدم قراردادم هم تا آخر اسفند بنده مریض شدم دکتر ۳روز برام مرخصی استعلاجی نوشت . برگه مرخصی به مدیر دادم میگه چون شما از وسط سال اومدین ۱.۵ روز حساب میشه نه ۳روز بر حسب کارکرد آیا این درسته؟

     4. سپیدار سیستم

      سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد و مرخصی در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

   3. علی

    سلام علی هستم اگر کارگر 26روز مرخصی درطول سال را نرود به مرخصی وکارکند به اضافه چهار جمعه میشود سی روز آیا کار فرما برای این سی روزباید بیمه رد کند؟؟ یا نه

   1. محمود

    سلام
    ممنون از راهنماییاتون
    کارگریدر طی سال اصلا از مرخصی استحقاقیخودش استفاده نکرده
    در پایان سال فقط 9 روزش ذخیره میشه
    الباقی روزها رو کارفرما باید پولش پرداخت کنه؟؟
    یا هیچی پرداخت نمیکنه؟؟؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. طبق قانون اگر کارگر یا کارمند اصلاً از مرخصی استحقاقی خود استفاده نکند، بیشتر از نه روز آن ذخیره نخواهد شد. در مورد استفاده از مرخصی باید توافق نمایید.

  1. محمد حسینی

   سلام در قانون کار مزایای مرخصی استعلاجی چه مواردی به عهده کارفرما و چه مواردی به عهده بیمه تامین اجتماعی هست

   1. یونس

    باسلام میخواستم بدونم آیااگرکسی استحقاق رفتن به مرخصی راداشته باشد وازمرخصی خوداستفاده هم نکرده باشدحتی یک روزآیاکارفرمامیتواندبه اومرخصی ندهدلطفا راهنمایی کنید

   2. حسن

    باسلام
    محل کار ما قرداد سه ماه قبل تر ویا بیشتر را جهت امضاء ارسال می کنند
    آیا این قانونی است؟ و اینکه کارفرما ما را در روزهای تعطیل بکار می گیرد،آیا ما می توانیم ازکار کردن در روزهای تعطیل امتناع کنیم؟

    1. فاطمه چراغی

     سلام…وقتتون بخیر..ممنون از اطلاعاتتان
     من در شرکتی کار میکنم و تا الان پنجاه روز مرخصی ذخیره سال های گذشته دارم..الان بدلیل فرزند کوچک شیرخواره خواستم چند روز مرخصی بیشتر بگیرم..یعنی از 1400/9/3لغایت 1400/10/10 ولی در سیستم ورود و خروج ما پنج شنبه و جمعه که همیشه تعطیل هست نیز در مرخصی ها احتساب شده یعنی دوازده روز از این مرخصی من در ایام تعطیل اداری ما هست..آیا درست محاسبه شده یا باید شکایت کنم؟

   3. مهدی ترابی

    سلام، من پنجشنبه و شنبه مرخصی گرفتم، ایا جمعه جزو مرخصی من حساب میشه؟

    1. Bahar

     سلام ، اگر فردی بیشتر از ۲۶ روز مرخصی استحقاقی در سال رفته باشه ، آیا هنگام محاسبه عیدی داداش اضافه مرخصی که رفته از روزهای کارکرد کم میشود؟

نظرات مسدود است.