فرمول محاسبه ساعت اضافه کاری

اضافه کاری چیست؟ فرمول محاسبه اضافه کاری در قانون کار


اضافه کاری و نحوه محاسبه اضافه کاری، یکی از مهم‌ترین چالش‌های بین کارفرما و کارگران است. قانون اضافه کاری با اینکه مفهوم مشخصی دارد اما معمولا هرکس به اضافه کاری نگاه متفاوتی دارد. اما آنچه که مهم است همه بدانند، تعریف اضافه کاری از نگاه قانون، قوانین مربوط به آن و نحوه محاسبه اضافه کاری است. علاوه بر این، قوانین اضافه کاری مفاهیم مرتبط بسیاری دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم. نحوه محاسبه اضافه کاری، فرمول محاسبه اضافه کاری سال 1401 و ساعات کاری مصوب وزارت کار از جمله مهم‌ترین ابهامات و دغدغه‌ها برای اضافه کاری است. هر کدام از این مفاهیم جزئیات زیادی هم دارند که در این مقاله به صورت کامل و مفصل به آن‌ها می‌پردازیم. در ادامه با سپیدار سیستم همراه باشید.

اضافه کاری چیست؟

تعریف اضافه کاری از دو نگاه قابل بیان است. یکی نگاه عموم مردم و عرف جامعه و نگاه دیگر، نگاه قانون کار به اضافه کاری (اضافه کار قانون کار) است. البته این 2 نگاه هر دو یک مفهوم و تعریف را درباره اضافه کاری بیان می‌کنند. اگر فرمول اضافه کاری را بدانید، فهم این موضوع بسیار راحت‌تر است. 

در تعریف عمومی و کاملا راحت از اضافه کاری می‌توانیم بگوییم که اضافه کاری یعنی محول کردن کار اضافی به یک کارگر یا کارمند. البته برای در نظر گرفتن و محاسبه اضافه کاری شرایطی در نظر گرفته شده است که باید هم کارفرمایان و هم کارگران و کارمندان آن‌ها را مد نظر داشته باشند. در ادامه به این موارد و فرمول محاسبه اضافه کاری نیز اشاره می‌کنیم.

فرمول محاسبه اضافه کاری سال 1401

عنوانفرمول اضافه کاری
فرمول اضافه کاری بر مبنای 220 ساعت کارکارکرد اضافه کاری × 1.4 × 220 ÷ حق مسکن + حق بن + حقوق پایه
فرمول اضافه کاری بر مبنای 192 ساعت کارکارکرد اضافه کاری × 1.4 × 192 ÷ حق مسکن+ حق بن + حقوق پایه
فرمول اضافه کاری بر مبنای 198 ساعت کارکارکرد اضافه کاری × 1.4 × 198 ÷ حق مسکن + حق بن + حقوق پایه

برای محاسبه هر ساعت اضافه کاری، ابتدا باید دستمزد هر ساعت کار قانونی سال 1401 را محاسبه کنید. در این صورت اگر 40 درصد از دستمزد هر ساعت کار معمولی را به دستمزد یک ساعت کار اضافه کنید، مبلغ هر ساعت اضافه کاری را محاسبه خواهید کرد.

 بنابراین نحوه محاسبه اضافه کاری برای هر ساعت در نظر گرفتن 40 درصد از دستمزد یک ساعت کار عادی بعلاوه دستمزد یک ساعت کار است. به عنوان مثال برای نحوه محاسبه مبلغ اضافه کاری می‌توان گفت، اگر برای هر ساعت 100 هزارتومان دستمزد دریافت کنید، میزان دستمزد شما برای یک ساعت اضافه کار 140 هزارتومان خواهد بود.

جالب است بدانید برای هر کدام از موارد مرتبط با حقوق و دستمزد، مثل عیدی، سنوات، سختی کار و دیگر موارد، فرمول‌های مشخصی وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه این مقالات، اطلاعات خود را در زمینه حقوق و دستمزد افزایش دهید. مقاله فرمول محاسبه عیدی می‌تواند نقطه مناسبی برای شروع یادگیری باشد.

برای شرکت‌ها و کارفرمایان نیز، طریقه محاسبه اضافه کاری بر اساس فرمول اضافه کاری سال 1401 با استفاده از نرم افزار حقوق و دستمزد، راحت خواهد بود.

محاسبه آنلاین اضافه کاری

توجه: مبنای ساعت کاری، با توجه به قوانین شرکت و مجموعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، متفاوت است. برای اطلاع از نحوه محاسبه اضافه کاری و مبنای ساعت کار، باید با مدیر مالی یا حسابدار صحبت کنید.

اضافه کاری در قانون کار (وزارت کار)

در قانون کار چنین ذکر شده که هر کارگری موظف است در هر شبانه‌روز 8 ساعت و در هفته 44 ساعت کار کند. اما در صورتی که کارفرما ساعات بیشتری کارگر را به انجام کار هدایت کند، کارگر مشمول دریافت اضافه کار خواهد بود. مبحث اضافه کاری برای کارگرانی که دارای کارهای سخت و زیان‌آور هستند متفاوت است و ساعت کاری آن‌ها 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته خواهد بود.

ماده 59 قانون کار به کارفرما تذکر می‌دهد که کارگر برای انجام اضافه کاری باید رضایت داشته باشد و بابت میزان اضافه کار کارمند، باید 40% بیشتر از مزد هر ساعت کار عادی به کارمند پرداخت شود. اما آیا تمامی کارگران می‌توانند اضافه کاری کنند؟ خیر این‌گونه نیست و کارگرانی که به فعالیت‌های شبانه مشغول هستند، کارگان با مشاغل سخت و زیان‌آور و نوجوانانی که بین 15 تا 18 سال سن دارند، باید از انجام اضافه کاری خودداری کنند.

نکته: کارفرما باید بداند در صورتی که از این سه گروه ذکر شده اضافه کاری بخواهد، مسئول تمامی اتفاقاتی است که رخ می‌دهد و در صورت بروز حادثه برای کارگران موظف است تمامی خسارات ناشی از آن را پرداخت نماید.

انواع اضافه کاری

در این قسمت شما را با انواع اضافه کاری آشنا می‌کنیم. اضافه کاری فرهنگیان و کارگران با هم تفاوت‌هایی دارد که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

اضافه کاری فرهنگیان

معلم‌ها، کارکنان اداری و آموزشی بر اساس حکم کارگزینی خود مشمول اضافه کاری می‌شوند. این افراد با گذراندن زمان بیشتر در محل کار خود و پرداختن به امور آموزشی دانش‌آموزان از این حق بهره‌مند می‌شوند. اما برای محاسبه این موضوع یک ساعت اضافه کار آموزشی (حق التدریس شاغلین) دستورالعمل پیچیده‌ای وجود دارد که حق شغل، حق شاغل، تفاوت بند(ی) تبصره ١٢ بودجه سال ٩٨ و – تفاوت جزء (۱) بند الف تبصره ۱۲ بودجه سال ٩٧ جمع بسته شده و بر 100 تقسیم شود. موارد ذکر شده در حکم کارگزینی این افراد موجود است.

 اضافه کاری کارگران

اضافه کاری کارگران در صورتی که با رضایت آن‌ها همراه باشد امکان‌پذیر است و برای تمامی افراد شاغل طبق فرمولی ثابت انجام می‌شود:

ساعات اضافه کاری * ۱.۴* ۲۲۰ / (حق مسکن + حق بن + حقوق پایه) = فرمول اضافه کاری

ساعت کار کارمندان طبق قانون کار چقدر است؟ (ساعت کار قانونی سال 1401)

طبق ماده 51 قانون کار، ساعت کاری کارگر نباید از 8 ساعت در یک شبانه روز بیشتر باشد و در هفته نیز نباید از مرز 44 ساعت بگذرد. البته قانون کار در مورد ساعت کار قانونی سال 1401، کارهای سخت و زیان آور شرایط متفاوتی وضع کرده است. ساعت کار وزارت کار برای این کارها در یک شبانه روز نباید از مرز 6 ساعت عبور کند و در هفته نیز نباید بیشتر از 36 ساعت باشد.

یکی از نکات مهم در مورد ساعت کاری وزارت کار این است که از نظر قانون این امکان وجود دارد که کارفرما و کارگر توافق کنند که ساعات کار در برخی روزها بیشتر و در برخی کمتر باشند، اما مجموع این ساعات در هفته نباید از مرز 44 ساعت و 36 ساعت قانونی تجاوز کنند. در صورتی که ساعت کار وزارت کار بیشتر از حد تعیین شده باشد( همان 8 ساعت کاری اداره کار) باید دستمزد آن با شرایط قانون اضافه کار محاسبه شود. (طبق فرمول اضافه کاری) 

جزئیات ساعت کار قانونی که از نظر قانون مورد تایید است برای هر سال به صورت جداگانه منتشر می‌شود. ساعت کار وزارت کار در سال 1401 نیز تدوین و منتشرشده است. در جدول زیر می‌توانید، ساعات کاری سال 1401 را با جزئیات دقیق مشاهده و بررسی کنید.

جدول ساعات کار قانون کار کارگران در سال 1401

همچنین اگر به اطلاعات مفصلی در مورد سنوات خدمت احتیاج دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله سپیدار در رابطه با این موضوع را از دست ندهید.

نرخ و قیمت هر ساعت اضافه کار چقدر است؟ محاسبه هر ساعت اضافه کاری سال 1401

براساس قانون و فرمول اضافه کاری، هر ساعت اضافه کاری، مشمول پرداخت 40 درصد اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی کارگر خواهد بود. به این ترتیب در هنگام محاسبه ساعت اضافه کاری، باید 140 درصد مزد هر ساعت کار عادی کارگر را به عنوان مزد هر ساعت اضافه کاری آن در نظر بگیرید. اجازه دهید پرسش اضافه کاری ساعتی چند را با یک مثال در مورد نحوه محاسبه اضافه کاری بررسی کنیم.

 برای مثال اگر نرخ هر ساعت کار عادی یک کارگر 100 هزار تومان باشد، باید برای هر ساعت اضافه کاری، 140 هزار تومان در نظر گرفته شود.

با توجه به این که، حداقل مزد روزانه در سال 1401 برابر با 1.393.255 ریال در نظر گرفته شده است. فوق العاده هر ساعت اضافه کاری 1401 (محاسبه ساعت اضافه کاری) برای افرادی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، 266.105 ریال برای هر ساعت است. بعد از محاسبه اضافه کاری با مثال، باید در مورد فرمول آن توضیحات بیشتری به شما ارائه کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 در صورتی که می‌خواهید به صورت دقیق با نحوه محاسبه سایر موارد مرتبط با حقوق و دستمزد آشنا شوید، مقاله آموزش حقوق و دستمزد را در وبلاگ سپیدار سیستم مطالعه کنید.

هر ساعت اضافه کاری

میزان ساعت کاری در ماه رمضان

در ماده 150 قانون کار نیز به موضوع میزان ساعت کاری در ماه رمضان پرداخت شده است و نکته قابل تاملی در این مورد اشاره کرده است. طبق این ماده کارفرما موظف است زمانی را جهت انجام فرایض دینی و صرف سحری یا افطار در اختیار کارگر قرار دهد و این مدت باید جزئی از ساعت کاری محسوب شود. به این معنی که این زمان نباید از حقوق کارگر کسر شود.

فوق العاده کاری چیست و چه تفاوتی با اضافه کاری دارد؟ (فوق العاده اضافه کاری)

فوق العاده کاری که آن را با عنوان فوق العاده اضافه کاری هم می‌شناسند همان مبلغی است که علاوه بر ساعت نرخ ساعت کار عادی در هنگام اضافه کار به کارمندان و کارگران پرداخت می‌شود. به این معنی که نرخ هر ساعت کار عادی 100 هزار تومان و هر ساعت اضافه کاری 140 هزار تومان باشد، آن 40 هزار تومان همان فوق العاده (فوق العاده اضافه کاری) یک ساعت اضافه کار است.

تفاوت اضافه کاری و فوق العاده کاری را می‌توان اینطور تعریف کرد که در حسابداری، منظور از اضافه کاری قانون کار، دستمزد یک ساعت کار عادی + فوق العاده اضافه کاری است. اهمیت تفکیک این مفاهیم و دانستن تفاوت بین آن‌ها در حسابداری حقوق و دستمزد موسسات تولیدی اهمیت ویژه ای دارد.

مبلغ ساعت اضافه کاری

نحوه محاسبه اضافه کار در روزهای تعطیل (تعطیلی کاری چیست و چطور محاسبه می‌شود؟)

تعطیلی کاری مفهومی نیست که به طور مشخص از این عبارت در قانون کار برای آن یاد شده باشد، اما در عموم چنین مفهومی عرف است. در ماده 63 قانون کار اعلام شده که تعطیلات رسمی تقویم کشور و 11 اردیبهشت که روز کارگر است برای کارگران تعطیل است و باید مزد آن‌ها برای این روزهای تعطیل پرداخت شود.

بر اساس تبصره های 1، 2 و 3 ماده 62 قانون کار، تفاوتی بین کار در روز جمعه و کار در روز تعطیل یا روزهای عادی وجود دارد. چون:

اول اینکه تعطیل یک روز معین در هفته اجباری است (یعنی اگر بنا بر ماهیت کار و ضرورت نیاز بود در روز جمعه کار انجام شود باید روز دیگری بجای جمعه بعنوان روز تعطیل درنظر گرفته شود)

و دوم اینکه کارگرانی که به هر عنوان به این ترتیب روزهای جمعه کار می‌کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

اضافه کاری سال ۱۴۰۰

جمعه کاری چه تفاوتی با تعطیلی کاری دارد؟

طبق ماده 62 قانون کار، جمعه جزو روزهای تعطیل هفتگی کارگران است و در صورتی که نیاز باشد در روز جمعه نیز کار انجام شود باید برای ساعات کار جمعه فوق العاده اضافه کاری 40 درصدی در نظر گرفته شود. جمعه روز خانواده است، بنابراین مزایای آن نسبت به تعطیلی کاری بیشتر است. در واقع در جمعه کاری علاوه بر فوق العاده اضافه کاری باید فوق العاده جمعه کاری نیز دریافت کنید.

برای مثال اگر کارگری در روز تعطیل رسمی کار کند و در روز جمعه نیز کار کند بابت روز تعطیل رسمی 140 درصد (اضافه کاری) و بابت روز جمعه کاری 180 درصد (فوق العاده اضافه کاری و جمعه کاری) دریافت می‌کند.

شب کاری چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

شب کاری نیز در قانون اضافه کاری، از انواع آن محسوب می‌شود که به کار کردن در ساعات شبانه گفته می‌شود. شب کاری از ساعت 22 تا 6 صبح محاسبه می‌شود. نحوه محاسبه شب کاری نیز به این صورت است که بابت هر ساعت کار در شب علاوه بر دستمزد ساعت کاری عادی، 35 درصد اضافه مزد نیز تعلق می‌گیرد. البته شب کاری تنها به کارگران و کارمندان غیر نوبتی تعلق می‌گیرد.

فرمول محاسبه ساعت اضافه کاری

نوبت کاری چیست؟

نوبت کاری نیز به کار در ساعات مختلف شبانه روز ارتباط دارد که فرمول محاسبه آن‌ها به این شرح است:

 • در صورتی که نوبت کاری بین صبح و عصر قرار گیرد 10 درصد اضافه بر دستمزد ساعت کار وزارت کار تعلق می‌گیرد.
 • در صورتی که نوبت کاری بین صبح و عصر و شب و باشد، 15 درصد اضافه بر دستمزد و محاسبه ساعت کاری عادی تعلق می‌گیرد.
 • در صورتی که نوبت کاری بین صبح و شب یا عصر و شب قرار بگیرد نیز 22 درصد اضافه بر دستمزد ساعت کاری تعلق می‌گیرد.
شرحبرای ماه 30 روزبرای ماه 31 روز
فوق العاده نوبت کاری صبح و عصر 10%4.179.1754.319.075
فوق العاده نوبت کاری صبح و عصر و شب 15%6.269.6256.478.125
فوق العاده نوبت کاری صبح و شب 22%9.404.4379.717.918

شرایط محاسبه اضافه کاری طبق قانون کار+ اضافه کار اجباری است یا اختیاری

به یاد داشته باشید که اضافه کاری امری اختیاری برای کارگر است و تنها در صورت موافقت امکان اجرای اضافه کار وجود دارد. در صورت موافقت کارگر یا کارمند، باید با شرایط ذکر شده در قانون و پرداخت 40 درصد اضافه بر مزد عادی حقوق کارگر یا کارمند پرداخت شود. بعد از پاسخ به پرسش آیا اضافه کاری اجباری است، باید در مورد دیگر شرایط اضافه کاری صحبت کنیم.

قیمت هر ساعت اضافه کار

شرایط محاسبه اضافه کاری در قانون کار به این صورت است که اضافه کار تنها زمانی مورد محاسبه قرار می‌گیرد که ساعات کار موظفی تکمیل شده باشد. اگر میزان ساعات اضافه کاری در طول ماه بیشتر از ساعات کاری باشد که کارگر موظف به انجام آن است، میزان اضافه آن مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد.

ذکر این نکته لازم است که اکنون بسیاری از واحدهای تولیدی بیشتر قوانین اضافه کاری که در قانون اضافه کاری مشخص شده است را در سیستم حقوق و دستمزد مجموعه خود در نظر نمی‌گیرند. اگر می‌خواهید برنامه حقوق و دستمزد منظمی داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک نرم افزار حسابداری مناسب استفاده کنید. برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد نرم افزار بدست بیاورید، به شما توصیه می‌کنیم همین حالا از طریق شماره ۰۲۱-۸۱۰۲۲۰۰۰ با مشاوران سپیدار در ارتباط باشید.

درباره نحوه محاسبه اضافه کار سوالی دارید؟ از ما بپرسید!

اگرچه در این مقاله به صورت صفر تا صد به بررسی فرمول محاسبه ساعت اضافه کاری سال 1401 قیمت هر ساعت اضافه کار پرداختیم اما این مقاله هنوز کامل نیست. احتمالا شما هم سوالات زیادی درباره بحث قانون اضافه کاری وزارت کار دارید. پیشنهاد می‌کنیم همین الان سوالات خود را در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید. همکاران و متخصصان ما در سپیدار سیستم به صورت کامل به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

سپیدار سیستم با ارائه یک مجموعه کامل از نرم‌افزارها و محصولات حسابداری مثل بهترین نرم افزار پخش مویرگی، نرم افزار حسابداری پوشاک، فروشگاهی و شرکتی بستری کامل از فناوری مدرن حسابداری را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد. با کمک سپیدار سیستم می‌توانید به بهترین نحو، واحد حسابداری خود را مدیریت کنید.

سوالات متداول

 • اضافه کاری به کدام‌یک از پرداختی‌ها تعلق می‌گیرد؟

تمام مزایایی که برای ترمیم شغل در ساعات عادی به کارگر پرداخت می‌شود مانند: حق سختی کار، فوق‌العاده شغل و یا حق سرپرستی

 • آیا نحوه محاسبه اضافه کاری خدمات کشوری متفاوت است؟

بله در مورد این موضوع مزایای مشمول اضافه کار بر عدد 160 تقسیم شده و عدد به‌دست‌آمده در کارکرد اضافه کار ضرب می‌شود.

 • در روز کارگر به کارگران اضافه کار داده می‌شود؟ به چه شکلی است؟

روز کارگر جزء تعطیلات رسمی تمامی کارگران است و اگر در چنین روزی مشغول به کار باشند باید علاوه بر دستمزد عادی آن‌ها در یک روز، به‌ازای ساعاتی کارکرد باید اضافه کاری دریافت کنند.

 • قانون اضافه کار در روزهای جمعه به چه شکلی است؟

کارگران در صورتی که در روز جمعه به کار مشغول باشند، باید علاوه بر دریافت دستمزد یک روز عادی، 80% دستمزد بیشتر بابت کار در این روز را دریافت نمایند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 38 میانگین: 3.9]


81 دیدگاه برای ”اضافه کاری چیست؟ فرمول محاسبه اضافه کاری در قانون کار

 1. پیمان

  سلام وقت بخیر
  مبنای اضافه کاری مگه فقط حقوق پایه نبود؟الان چطور حق مسکن و خواربار و حق سنوات و …. اضافه شده بهش.آیا بخشنامه ای داره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مبنای اضافه کار با توجه به نظر هر کارفرما متفاوت است. اما عموما شرکت ها جمع حقوق پایه، حق مسکن و حق بن را در عدد 220 یا 192 تقسیم می نمایند که مبلغ جمع مزایای یک ساعت کار فرد بدست آید. پس از محاسبه ساعت اضافه کاری باید مبلغ جمع مزایای یک ساعت کار فرد را در ضریب اضافه کار (1.4) ضرب نموده و عدد بدست آمده را در ساعات اضافه کار فرد ضرب کنید عددی که از این معادله بدست می آید مبلغ اضافه کاری فرد است.

 2. محمدرضا جنگ میری

  کارمند علوم پزشکی مشهد هستم.نرخ ساعت موظفی من 70 هزار تومنه، نرخ اضافه کاری 28500 تومن
  از این فرمول مسخره تر آیا داریم؟

 3. سارا

  سلام کسی که 3 سال سابقه کاری داره ساعتی چقدر میشه اضافه کارش؟
  و چطور باید محاسبه بشه ؟

 4. حمزه

  من مدت ۸سال هست گازبان عادی کار هستم ومدت سه سال هست متوجه شدم روزانه ۱۰ساعتو ۳۰دقیقه ساعت کاری منهست ولی ۸ساعت درروزراپرداخت کردن وبا پیگیری مدت دوماه هست ا ن دوساعتو نیم رادربرج ۵۰ساعت اضافه میدن ایامابقی حق من بوده

 5. امید عمادی

  سلام
  محاسبه اضافه کاری با توجه به پایه حقوق محاسبه میشه یا پایه و مسکن و حق بن ؟؟؟؟؟

 6. بهنام سلطانی

  سلام و عرض ادب
  ممنون بابت توضیحات خوبتون
  سوال بنده اینه که آیا حق جذب و تفاوت تطبیق هم در اضافه کار محسوب میشه یا نه؟!

  1. علی

   سلام اگر شخصی اضافه کاری بعد از زمان شیفت شب در شرکت کار کند ،ساعت اضافه کاری وی 40%بیشتر است یا ساعت اضافه کاری علاوه بر 40درصد، ضریب 22.5 هم به ساعات اضافه کار وی افزوده می‌شود

  2. موسسه خدمات حفاظتی(نگهبانی)حافظان اوجان آذر

   نحوه محاسبه 10یا15یا22/5درصدشیفتکاری ومقدارساعت اضافه کاری نگهبانان که24ساعت شیفا و48ساعت استراحت می نمایندچندساعت در30روز یادر 31روز تعلق می گیرد

 7. محمد

  سلام روزتون بخیر
  یه سوال داشتم آیا فوق العاده شغل هم در محاسبه اضافه کار حساب میشه؟

   1. حمزه

    مدت۸سال هست گازبان عادی کار هستم ومدت سه سال هست که روزانه ۱۰ ساعتو۳۰دقیقه ساعت کاریمن هست ومدت دوماه بابت اون دوساعتونیم دربرج ۵۰ساعت اضافه کاری میدن ایابقیه حق من بوده

 8. هادی

  با سلام
  من در یک شرکت نیمه دولتی مدت 7 سال هست که کار میکنم با روال قانونی و سقف 120 ساعت اضافه کاری ماهانه که به صورت اختیاری هر کس هر چقدر موند بهش میدادند، اخیرا یک مطلبی در شرکت گفتند که از ماه آینده اضافه کاری حذف و به جای آن پورسانت پرداخت خواهد شد.آیا چنین چیزی قانونی است؟

 9. سعید

  سلام
  اگر شخصی حقوقش 8 میلیون باشه نرخ اضافه کاری بر اساس این نرخ حساب میشه یا حق خوابار و حق مسکن ازش کم میشه

  1. حسام

   با سلام کارمند اقماری منطقه عسلویه هستم به صورت ۱۴ روز کار ۱۴ روز استراحت روزانه ۱۲ ساعت در محل کار هستم از ۷ صبح الی ۷ بعدظهر اضافه کار از ساعت ۴ بعدظهر به میزان ۴ ساعت می‌باشد.
   اگر امکان داره یه توضیح بدید چطور میتونیم از حق خودمون دفاع کنیم به صورت قانونی

 10. مهدی قربانی

  سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید شرکت ما مرخصی ساعتی رو از اضافه کار کسر می کنه و عنوان داره در هفته باید 44 ساعت پر بشه این روش درسته یا نه؟

 11. بابک

  به نظر شما، بهترین مدل تخصیص اضافه کاری برای افراد در سازمان چی هست ؟ ممنون میشم پاسخ بدین، سپاسگزارم

  1. سپیدار سیستم

   سلام دوست عزیز . ممنون از نکته بجا شما در مباحث حقوق و دستمزد مسائل زیادی وجود دارد که در قالب مقاله قابل گنجایش نیست و جهت اموزش نکته به نکته باید دوره های اموزشی حقوق و دستمزد گذرانده شود و صد البته که در این جا فرم کلی محاسبه اضافه کاری مطرح شده . با سپاس از شما

 12. حامد

  سلام و وقت بخیر
  آیا در دستمزد اضافه کاری، مبلغ پایه سنوات یا سنوات تجمیعی محاسبه می شود؟
  به عبارتی آیا مبلغ اضافه کاری شخصی با ۱۰ سال سابقه با مبلغ اضافه کاری شخصی با یک سال سابقه برابر است؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. نرخ اضافه کاری برابر با حقوق پایه فرد و یا جمع حقوق پایه، حق مسکن و حق بن فرد با توجه به نظر کارفرما است.

 13. میلاد

  سلام شما در بند
  *تعطیلی کاری چیست و چطور محاسبه می شود؟*
  گفتین که
  *کارگرانی که به هر عنوان به این ترتیب روزهای جمعه کار می کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد*
  و در پایین گفتین که
  *اگر کارگری در روز تعطیل رسمی کار کند و در روز جمعه نیز کار کند بابت روز تعطیل رسمی 140 درصد (اضافه کاری) و بابت روز جمعه کاری 180 درصد (اضافه کاری و جمعه کاری) دریافت می کند.*

  بلاخره برای روز جمعه 140 درصد یا 180درصد؟ کاش ی مثالی میزدین

 14. محمدی

  اینکه کارفرما اعلام کند اضافه کاری بهمن ماه را در اسفند و اضافه کاری اسفند را در فروردین و همینطور ….. محاسبه و پرداخت می کند آیا قانونی است؟ بر این اساس اگر فرض کنیم کارگری اول بهمن کارگاه محل خدمتش را تغییر دهد و ماه قبلش اضافه کاریش در کارگاه قبلی بوده باشد و در نتیجه در حقوق ماه بهمن در کارگاه جدید اضافه کاری که مربوط به ماه قبل باشد ندارد، لذا اگر مبنا بر احتساب اضافه کاری ماه قبل باشد، در ماه بهمن هیچ حق اضافه کاری ای بهش تعلق نمیگیرد. آیا این موضوع قانونی است؟! کارگاه قلب یاعلام می کند طبق قانون کار اضافه کاری دی ماه در همان ماه پرداخت می شود و کارگاه جدید می گوید ما مبنایمان برای اضافه کاری، اضافه کاری ماه قبل است. این تفاوت دیسیپلین به کارگر ضربه وارد می کند. نظر شما رو میخواستم بدونم. باتشکر

 15. حسن عبداله زاده

  سلام دوستان و بزرگواران بخشنامه نحوه محاسبه اضافه کاری روز جمعه رو میخواستم که طبق ماده62میباشد اگه کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم .

 16. هاشم

  با سلام
  بنده در یک شرکت پیمانی مشغول به کارم.
  در قرارداد فی مابین عدد پرداختی به دو بخش تقسیم شده
  ۱- حقوق ثابت
  ۲- حق ماموریت
  آیا مبنای محاسبه مبلغ اضافه کاری حقوق ثابت بوده یا مجموع این دو عدد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. نرخ اضافه کاری برابر با حقوق پایه فرد و یا جمع حقوق پایه، حق مسکن و حق بن فرد با توجه به نظر کارفرما می باشد.

 17. محمد

  ارع اینا همه ب گفت من کارگر شهرداریم جمعه درمیون میرم شیفت ۲۵ هزار تومن میدن اضافه کاریم ک برام میزنن توی روز های دیگه خودشون خط میزنن ک زیاد نشه چه وضعشه عدالت کجاست #عدالت

 18. ا زارعی

  من یک کارگر با ۱۲ ساعت کار شبانه هستم متاهل ویک فرزند حقوق من چقدر است

  1. ا زارعی

   ایا کارفرما میتواند مزایایه یک کارگر را با تهدید اخراج نپردازد

  2. سپیدار سیستم

   دوست گرامی حقوق شما طبق قوانین یا توافق شما با مجموعه مورد نظر پرداخت می شود.

 19. کامران

  با سلام
  آیا طبق قانون رییس اداره میتونه ماهانه با اجازه ی مقام بالاترش به ساعات اضافه کاری پرسنلش اضافه کنه؟

 20. محمد

  نحوه محاسبه اضافه کاری در شب جمعه یا شب تعطیل چکونه است ؟
  آیا میشود 40 درصد برای اضافه کاری ، 35 درصد برای شبکاری و 40 درصد برای تعطیل کاری یا جمعه کاری جمعه 125 درصد علاوه بر مزد عادی باید به کارگر پرداخت شود .
  شخصی در تاریخ 99/01/03 از ساعت 8 شب شروع بکار میکند تا 7 صبح روز بعد . ( مزد روزانه 611809)

  این شخص
  2 ساعت کارکرد عادی دارد
  5 ساعت شبکاری با 35 درصد
  دو ساعت اضافه کاری در شب که میشود 35 درصد و 40 درصد جمعا 75 درصد
  1 ساعت هم ا1ضافه کاری عادی 40 درصد
  1 ساعتم مثلا برا غذا و نماز اینا کم کردیم .
  ایرادات این چیست؟

 21. محمدرضا

  باسلام دوست عزیز بنده 1 ماه 6 روز کارکرده بودم بدون تعطیلی جمعه این که کارفرما حرف های خودرا دبه کرده وکارفرماتو اداره چی گفته ندارم و500هزارتومان به من داده اند ازسال1399/4/10تا1399/5/5 کارکرده بودم و4روزمابین1399/5/5الی1399/5/9یکجامرخصی رفته ام وازتاریخ1399/5/9تا1399/5/15 کارکرده وآخرین شب را تا ظهر بیدار بودم هم کارگرساده وهم نگهبانی با9ساعت کارکردروزانه باحقوق مزایا قانون کار وبارعایت ماده های قانون کارباقراردادرسمی حقوق و مزایا دستمزد بنده برای 1ماه6روزو16ساعت کارکردوسوددیرکردافزوده ومتحمل500هزارتومان از زمان ترک کارتا امروزصرف خرج کرایه وشکایت دراداره کارشده جمعان من از کارفرما چقدر دریافتی داشته باشم

  1. شهاب

   باسلام و خسته نباشید اگر فوقالعاده هایی ک برای یک ساعت عادی کار توسط کارفرما در نظر گرفته شده است (مثل بدی اب و هوا و سختی کار)در اضافه کاری محاسبه نشود و فقط بر مبنای حقوق پایه محاسبه شود ایا قانونا قابل پیگیری هست یا نه؟

 22. اکبری

  سلام خسته نباشیدو. من دو نفر کارگر دارم که نوبت کار هستن یعنی 15 روز صبح و 15 روز شب- مواقعی که شیفت شب هستن به جای 8 ساعت 10 ساعت کارکرد دارن ننحوه محاسبه حقوق براشون چطوریه منظورم اضافه کاریشونه

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به تمامی ابهامات و سئوالات حقوق و دستمزد در IGTV پیج اینستاگرام سپیدار پاسخ دادیم.

  2. شورای کارگری برق منطقه ای

   سلام
   همچین شیفتی خلاف قانون هست و کارگر شیفتی باید استراحت داشته باشه
   یعنی مثلا یک هفته صبح
   یک هفته شب
   و یک هفته استراحت داشته باشه
   اگر کارگر شما بتونه شغل خودش رو سخت و زیان اور تلقی بکنه میتونه خسارت سنگینی از شما بگیره

 23. پوراسکندر

  آیا یه مدیر می تواند از ساعت اضافه کاری ایستاده ( یا حقیقی) کارمندانش کم کند ؟

 24. علی

  سلام ببخشید کجای کشور قانون داره که تو فضای مجازی حرفامون به خرج بره من خودم الان تهران کار میکنم فقط عیدی سنوات داره ولی نه حقوق به ماه میدن نه حقوق بالای میدن نه غذای درست حسابی نه خوابگاه خوبی دارن در صورتی که رییس شرکت ترکیه ای هست
  اخه کی به داد ما میرسه؟
  کی با این حقوق کار میکنه؟
  پیش کی باید حرفمون رو بزنیم؟

  1. محسن

   باسلام و احترام
   من کارمند رسمی دایم ارگانی کامل دولتی و بیش از ۱۰سال بصورت شیفت کاری؛ ۷شبانه روز کار پیوسته و حاظر در محل کار و ۷شبانه روز استراحت هستم.
   یعنی متوسط ۱۵شبانه روزکامل یا ۳۶۰ساعت در ماه در سرکار هستم.
   که ۱۲۰ساعت اضافه کاری دریافت میکنم
   درصورتی که ساعت موظفی کاری بنده نیز ۱۷۲ ساعت میباشد و سازمان مربوطه از پرداخت
   سایر ساعت اضافه کاری امتناع نموده است.
   اما مشکل بنده عدم پرداخت اضافه کاری نمیباشد. بلکه بعلت شرایط سخت کاری و دوری از خانواده و عدم حضور کافی در کنار همسرم دچار آسیب روحی و نامیدی از زندگی شدم.و بارها جهت تغییر وضعیت و کاهش اضافه کاری اجباری با مدیران مربوطه نامه نگاری داشته ام.
   اکنون باتوجه به اینکه هیچ اقدامی درجهت حل مشکل بنده انجام نشده
   ایا اگر بنده به میزان ساعت موظفی یعنی ۱۷۲ ساعت در شیف کاری حضور داشته باشم و از حضور در شیفت بیشتر از ساعت موظفی امتناع ورزم آیا دچار تخلف اداری شده ام یا خیر؟
   ممنون میشم در مورد این بنده را راهنمایی بفرماید.

   باتشکر

 25. صاد. م

  سلام وقت بخیر
  ۱) کارفرمای من طبق قرارداد و مصاحبه که قبل از اون انجام شده بود اعلام کردن حقوق قانون کار رو به من میدن و ساعت کاری من از ۸ تا ۳ بعد از ظهر هست
  اما بهد از شروع کار متوجه شدم که با این ساعت کاری که به من اعلام شد یک ساعت کسر از کار در هر روز در فیش حقوقی من ثبت میشه و بابت اون یک ساعت کمتر که راجع بهش صحبتی نکرده بودن از حق حقوق یک روزه من کسر میشه! با توجه به اینکه در مصاحبه ها چیزی در این خصوص گفته نشده بود و ساعت کاری گفته شده به منزله یک روز کاری تلقی میشد ایا من میتونم به لحاظ قانونی اقدامی داشته باشم؟
  ۲) بعد از عقد قرارداد و شروع بهرکار متوجه حجم کار بسیاری که هر روز از زمان شروع قرارداد به وظایف من اضافه شد شدم و من به گونه ای هست که کار من هیچوقت ساعت ۳ به ‌پایان نمیرسه و برای انجام کار نیاز هست بیشتر از یک ساعت حتی اضافه بر زمان قانونی کقته شد طبق قرار داد در شرکت کار کنم ( درصورتی که این موضوع برنامه ریزی شخصی من رو دچار مشکل کرده و این موضوع بلا استثنا هر روز اتفاق میوفته) ممکنه لطفا راجع به محاسبه اضافه کاری با این شرایط راهنمایی بفرمایید؟ (ایا میتونم قانونا او ۴۰٪ اضافه بر حقوق ساعتی قانون کار رو در محاسبات لحاظ کنم؟)

 26. یاسر

  با سلام لطفا این سوال منو هرجور شده جواب بدید، من کارمند رسمی یک بانک دولتی ام که یک ماهه ماموریت خوردم به یه شهرستان مجاور با صد کیلومتر فاصله، اولا چون تو اون شهرستان هیچ خدمات رفاهی و جاخوابی نیس ما صب شش میریم تو جاده، ازون ور رئیس شعبه مارو مجبور میکنه تا 5عصر بمونیم و میگه اضافه کاریه و پولشو میگیرید، آیا قانونا ایشون همچین حقی اونم درباره کسی که ماموریت هست داره؟

  1. سپیدار سیستم

   بسته به نوع قرارداد شما داره
   اما در کل ماموریت و اضافه کاری باید با توافق کارمند باشد

 27. کاوه امیریوسفی

  سلام
  من تو یه شرکتی کار میکنم که جزو کارهای سخت و زیان اور حساب میشه, ساعت کار از 6 صبح تا 16 هستش و در اخر ماه 120 ساعت اضافه کاری حساب میشه در صورتی که در ان ماه مرخصی نداشته باشیم که در این صورت به اضای هر روز 4 ساعت کم میشه. و نحوه محاسبه اضافه کاری طبق مشاغل عادی حساب میشه میخواستم ببینم ایا فرمول دیگه ای برای محاسبه اضافه کاری مشاغل سخت هست؟ دوم اینکه ایا اضافه کاری هم باید جزو بیمه حساب بشه یا نه؟ یا اضافه کارمون را جزو لیست بیمه بیاریم یا نه؟

 28. سیاوش

  با سلام. بنده پزشک هستم و در یک شرکت در شیفت صبح ( ۸ تا ۲ ظهر ) به صورت ساعتی در طول کل ماه با سقف ۱۵۰ ساعت کار قرارداد ساعتی بدون هیچ مزایایی( پاداش ، اضافه کار و هیچی) رو دارم.
  که از این ۱۵۰ ساعت در طول ماه نهایتاً ۱۰۰ ساعت فقط پرداختیش شامل من میشه. اونم با کسر کلی مالیات.
  و به صورت همزمان در شیفت عصر از ۳ الی ۹ شب در یک شرکت نیمه دولتی دیگر به صورت قرار داد موقت اداره کاری در حال انجام کار هستم. مدیر مالی شرکت نیمه دولتی میفرماید که با توجه به اینکه قرار داد شما در شغل اول ۱۵۰ ساعت قید شده است این سازمان اجازه پرداخت نهایتاً ۲۵ ساعت اضافه کار به شما تعلق نمیگیرد. ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا قانون در این رابطه چه ماده یا تبصره ایی ارائه داده است. با سپاس فراوان

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قانون ساعت کار مقرر با محاسبات 192 ساعت هست که شرکت شما این سقف رو 175 ساعت در نظر میگیره که اشتباه هست
   طبق تبصره ماده 59 قانون کار سقف اضافه کار برای هر روز 4 ساعت است و این زمان کاملا از ساعت کار عادی جدا هست
   پس شما در شرکت دوم میتوانید اضافه کاری تا همین سقف دریافت کنید

   1. م ح

    سلام
    دستمزد ساعت عادی کاری چطور حساب میشه؟
    حق بن و عائله و … جزو ساعت کار عادی هستن و اضافه کار بر مبنای جمع حقوق هست یا فقط پایه حقوق؟
    مثلا پایه ۲ تومن و جمع حقوق ۴ تومن باشه، اضافه کاری بر مبنای ۲ هست یا ۴؟
    تشکر

    1. سپیدار سیستم

     سلام. نرخ اضافه کاری برابر با حقوق پایه فرد و یا جمع حقوق پایه، حق مسکن و حق بن فرد با توجه به نظر کارفرما است.

 29. غریب

  سلام
  این قانونها فقط روی کاغذ هست
  من توی کارگاه نجاری کار میکنم کارمون هم سنگینه

  نه وقت چایی داریم
  نه اخر سال عیدی قانونی میدن . عیدی از نظر صاحب کارم دلبخواهیه مثلا اگر لطف کنه ۵۰۰ تومن بده منت هم میزاره سرم
  نه سنوات دارم نه بیمه دارم نه امنیت شغلی دارم . هیچی به هیچی

  وقتی هم مریض بشم و نتونم یک روز برم تعطیلات اون هفته حقوق نمیگیرم

  ساعت کاری منم ۴۸ ساعت در هفته هست که اگر بخوام پنج شنبه زود تعطیل کنم باید نهار نخورم و وقت نهار و کار کنم تا بتونم همون تایم زودتر برم .
  تو کارگاه های غیر دولتی هیچ قانونی وجود نداره هیچی

  1. حسابدار

   نمونید اونجا ، این که وضع کار نمیشه ، کاملا داره سواستفاده میکنه
   وقتی بیمه ندارید ، حق مرخصی ندارید ، عیدی ندارید و کلا هیچ چیزی شامل حالتون نمیشه چرا اونجا موندید؟
   من جای خصوصی کار میکنم
   از اول هم جای خصوصی بودم
   ولی همه چیزشون سرجاش بوده
   بیمه ، عیدی ، مرخصی و…

   1. فرهاد

    سلام.من روزی 11ساعت سر کارم که یک روز در میون منو از7تا 11شب نگهمیدارن الان قانون کجاس چطوریاس من 16ساعت سر کارم. اضافه کار چقدر مگ

   2. محمد

    سلام
    اگر در سال گذشته 99مبلغ اضافه کاری بنده را محاسبه و پرداخت نکرده باشد کارفرما
    در سال جدید 1400 باید چطور مورد محاسبه قرار بگیرد اضافه کاری معوقه بنده؟

  2. آرش

   با سلام من در شرکت پیمانکاری در یکی از پالایشگاهها مشغول بکار هستم.به صورت اقماریکار ۲به ۱ و ۱۲ساعت کار.پیمانکار جدیدی که برامون اومده اعلام کرده میزان مرخصی استحقاقی شما ۱۶ روز هستش.اومده میگه چون محاسبات حقوقیتون براساس ۱۲ساعت هستش و پول اضافه کاریشو میگیرید پس ۱۹۲ ساعت استحقاقی تقسیم به ۱۲ ساعت کارکردتون میشه ۱۶ روز.استناد قانونی در این مورد وجود داره؟ببخشید زیاد نوشتم.ممنون میشم جواب بدید.

  3. محمد

   سلام
   ببین وضعیت نیروی کار تو ایران عوض شده و الان دیگه کارفرما باید دنبال نیروی کار بگرده . اصلا باج نده . مطمئن باش کار فراوان وجود داره و شما به هیچ وجه زیر بار حق کمتر از حقوق قانونی نرو

   1. امیر

    سلام.خواستم بپرسم مبلغ اضافه کاری هرساعت در ماههای 31روزه با ماههای 30 روزه فرقی داره؟چون من در شرکتی که کار میکنم نیمه اول سالو که31روزه هستش هرساعت اضافه کاریمونو برحسب پایه حقوق ماه30روزه محاسبه میکنن.ممنون میشم جوابمو ایمیل کنید.

    1. lhba

     شما باید حقوق روزانه‌تون رو تقسیم بر ۷.۳۳ کنید و حقوق ساعتی رو بدست بیارید و ضرب در ۱۴۰٪ کنید؛در اینجا دستمزد هر ساعت اضافه کاری خودتون رو بدست میارید و اگر ۴ ساعت اضافه کاری دارید دستمزد هر ساعت اضافه کاری رو ضرب در ۴ میکنید حقوق اضافه کاریتون بدست میاد. و این فرمول کاری به ۳۱ یا ۳۰ روزه نداره

  4. مهدی

   سلام
   والا منم جای خصوصی کار میکنم، هر چند گله مندم نسبت به پایین بودن حقوق قانون کار
   ولی دیگه تا این حد تحت فشار نیستیم
   جسارتا اینی که شما فرمودین، کار نیست
   بیگاریه

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *