نرم افزار حسابداری
مالیات حقوق

مالیات حقوق چیست؟ با رایج ترین مالیات کارمندان آشنا شوید!


راهنمای مطالعه:

مالیات حقوق یکی از بارزترین و رایج‌ترین انواع مالیات در کشور ما است. پرداخت مالیات بارزترین هدف در تئوری‌های مالیاتی است که منجر به توزیع عادلانه درآمد می‌گردد. در نظام مالیاتی کشور، مالیات حقوق جزئی از بخش‌های مالیات بردرآمد است. مالیات بر حقوق در ردیف مالیات‌های مستقیم قرار داشته و با نسبت خاصی از درآمد شخصی تعیین می‌شود.

طبق ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، تمام افراد حقیقی و حقوقی که در داخل کشور با فعالیت اقتصادی، خدماتی و غیره درآمد کسب می‌کنند، مشمول پرداخت مالیات هستند. مالیات اشخاص حقوقی را در قالب مالیات شرکتها توضیح دادیم. مالیات بر حقوق از نظر حجم، ثبات، کارایی و سهولتی که در وصول دارد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مالیات حقوق مربوط به اشخاص حقیقی است. با این مقدمه کوتاه در این مقاله سپیدار سیستم به سراغ مالیات حقوق می‌رویم. نرخ و محاسبه مالیات حقوق 1401 را بررسی می‌کنیم. به کمک اطلاعات ارائه‌شده مقاله مالیات حقوق 1401 شما می‌توانید به صورت شخصی و سازمانی با استفاده از نرم افزار حسابداری، محاسبه مالیات حقوق 1401 را انجام دهید.

تعریف مالیات حقوق؛ محاسبه مالیات حقوق و پرداخت آن وظیفه کیست؟

در یک دسته بندی کلی مالیات به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود:

 • مالیات مستقیم: مالیات‌های که مستقیماً از دارایی و درآمد اشخاص (حقیقی یا حقوقی) حاصل می‌شود؛ نظیر مالیات بر درآمد حقوق و مالیات بر دارایی.
 • مالیات غیرمستقیم: مالیاتی که به قیمت کالا و خدمات تعلق می‌گیرد و به مصرف کننده منتقل می‌شود. نظیر مالیات بر ارزش افزوه و مالیات واردات

طبق ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم (ق.م.م) و تبصره این ماده، مالیات بر حقوق جز مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود. مالیات تکلیفی بدین معناست که شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل به عهده پرداخت‌کننده حقوق (کارفرما) است و پرسنل در قبال مالیات بر درآمد حقوق وظیفه‌ای ندارند. شرکت‌ها می‌توانند به کمک نرم افزار حقوق و دستمزد، به راحتی محاسبه مالیات حقوق را انجام دهند.

مالیات حقوق 1400

مالیات حقوق کارگران چقدر است؟

تفاوتی بین مالیات حقوق کارگران و کارمندان از نظر کسر مالیات وجود ندارد. در پایان هر سال نرخ مالیات بر درآمد برای همه کارگران و کارمندها به صورت یکسان تعیین می‌شود. نکته‌ای که مهم است به آن توجه کنیم این است که نرخ مالیات با توجه به میزان درآمدی که کارمند یا کارگر دارد تعیین می‌شود. برای تعیین نرخ مالیات بر درآمد برای هر سال، در ابتدا مقدار حقوقی که معاف از مالیات است مشخص می‌شود. برای مثال حداکثر حقوق معاف از مالیات برای سال 1401 برابر با پنج میلیون و ششصد هزار تومان تعیین شده است.

بعد از تعیین میزان حقوقی که معاف از مالیات است، نرخ مالیات به صورت پله‌ای تعیین می‌شود. به عبارت دیگر به میزانی که درآمد بالاتری داشته باشید باید بر اساس نرخ‌های مالیاتی بالاتری مالیات حقوق خودتان را پرداخت کنید. برای مثال کسانی که در سال 1401 بین پنج میلیون و ششصد هزار تومان تا پانزده میلیون تومان حقوق می‌گیرند باید 10% مالیات پرداخت کنند و کسانی که بین پانزده میلیون تومان تا بیست و پنج میلیون تومان درآمد دارند باید 15% مالیات پرداخت کنند. در این مقاله نرخ مالیات حقوق سال 1401 مصوبه کمیسیون تلفیق را برای سطوح مختلف درآمدی در یک جدول ارائه کرده‌ایم.

بنابراین مالیات حقوق کارگران تفاوتی با مالیات حقوق کارمندان ندارد و نرخ مالیات حقوق فقط بر اساس میزان درآمد افراد تعیین می‌شود.

فرایند محاسبه مالیات بر حقوق کارگران چگونه است؟

مالیات و نرخ آن هر ساله یک مسئله مهم برای تما‌می‌مشمولان است و در واقع همه مودیان در ابتدای سال منتظر اعلام بخشنامه مراجع قانونی در خصوص میزان معافیت مالیاتی و چگونگی محاسبه آن هستند. اما در میان همه مودیان و مشمولان، مالیاتِ کارگران و افرادی که در کارخانه‌های تولیدی یا خدماتی کار می‌کنند به دلیل اینکه سطح درامد پایین تری دارند از اهمیت خاصی برخوردار بوده و همیشه مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفته است.
اینکه نمایندگان کارگران چقدر می‌توانند حقوق کارگران را رعایت کنند و چقدر شرایط اقتصادی و تورم موثر است همه بستگی به کمسیون تعیین کننده مالیات‌ها دارد و در نهایت خروجی این کمسیون الزامات قانونی را به همراه دارد؛ و کارفرمایان موظف می‌شوند قبل از پرداخت حقوق کارگران خود مالیات تکلیفی آن را کسر کرده و باقی مانده حقوق را به حساب آن‌ها واریز نمایند.

درخواست دموی نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد

کارشناسان متخصص سپیدار جهت ارائه مشاوره رایگان خرید نرم افزار سپیدار به شما آماده هستند. لطفا فرم زیر را برای کسب اطلاعات بیشتر تکمیل فرمایید.اشخاص مشمول مالیات برحقوق چه کسانی هستند؟

طبق ماده 82 قانون مالیات‌های مستقیم درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیرنقد تحصیل می‌کند مشمول مالیات بر درامد حقوق است. ما در صفحه آموزش مالیات به صورت کامل در خصوص انواع مالیات و قوانین مرتبط صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات دقیق‌تر به این صفحه مراجعه کنید.

موارد مشمول مالیات حقوق + قوانین مالیات بر درآمد حقوق

کلیه افرادی که که به هر شکلی مشغول به کار هستند و حقوق دریافت می‌کنند و بیمه تامین اجتماعی برای آن‌ها لحاظ می‌شود باید بخشی از حقوق دریافتی خود را به عنوان مالیات حقوق به وزرات اقتصاد و دارایی پرداخت نمایند. میزان و پرداخت مالیات حقوق در هر سال متفاوت بوده و طبق بخشنامه‌هایی به کلیه کارفرماها و بنگاه‌های اقتصادی ارسال می‌شود و کارفرما موظف است مالیات تعلق گرفته به حقوق و مزایای کارکنان خود را کسر کرده و مالیات بر حقوق کارکنان را به حساب مشخص شده وزرات امور اقتصادی و دارایی واریز نماید.

برای اطلاع از تمام مواد قانونی مالیات بر درآمد حقوق، لازم است مواد 82 تا 92 قانون مالیات‌های مستقیم مورد توجه قرار گیرد. کامل ترین فهرست موارد مشمول مالیات حقوق در 1401 در قالب 66 عنوان هستند که فهرست آن‌ها در ذیل آورده شده است:

1حقوق اصلی (ثابت)34حق افزایش بهره وری تولید
2اضافه کار35حق تولید
3فوق العاده بدی آب و هوا36حق کمیسیون فروش
4محرومیت از تسهیلات زندگی37جمعه کاری
5فوق العاده محل خدمت38جیره نقدی
6فوق العاده مرزی39مزایای نقدی
7فوق العاده شرایط محیط کار40پول صبحانه
8نوبت کاری41مزایای تولید
9فوق العاده کشیک42کارمزد
10فوق العاده جذب43فوق العاده محل خدمت
11مزایای ارزی44پول اتوبوس (غیر از خرج خرید)
12ایاب و ذهاب45فوق العاده سیاری
13حق خوار و بار46حق آنکال
14حق امضاء47حق آکورد (تولید)
15حق باجه48 فوق العاده کیلومتری
16حق سرپرستی49حق مشاوره
17حق مدیریت50پول جارو
18حق خزانه51حق مسکن
19حق سرایداری52سایر مزایای غیر نقدی به قیمت تمام شده
20حق حسابرسی53مسکن با اثاثیه
21حق پاسداری54مسکن بدون اثاثیه
22حق نمایندگی بیمه55اتومبیل اختصاصی با راننده
23حق ترانسپورت و سرویس56اتومبیل اختصاصی بدون راننده
24حق دیپلم57عیدی سالانه یا پاداش آخر سال
25برودت (بدی آب و هوای سردخانه)58سایر مزایای پرداختنی غیر نقدی به کارگران
26حق فنی59تغذیه
27حق انبارداری60پول شیر
28حق شیفت61حق تأهل
29حق یک وعده غذا62حق عیال
30حق پول نهار و شام63حق اولاد
31فوق العاده نگهبانی64پول لباس کار
32فوف العاده کشیک65بهای صابون
33حق ثابت66کسری انبار

جدول مالیات حقوق 1400

تعریف درآمد مشمول مالیات حقوق

طبق ماده 83 ق.م.م درآمد مشمول مالیات عبارت است ازحقوق (مقرری یا مزد، یا حقوق اصلی) و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و یا غیرمستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون. این درآمد به دو بخش نقدی و غیرنقدی تقسیم می‌شود. پیش از ادامه مقاله و برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در خصوص مالیات پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ مالیات چیست را در وبلاگ سپیدار سیستم مطالعه بفرمایید.

موارد مشمول مالیات حقوق و حقوق مشمول مالیات 1401 در سپیدار چیست؟

موارد مشمول مالیات حقوق یعنی مجموع 66 عاملی که در در جدول قسمت قبل آورده شد. زمانی که از این عوامل معافیت‌های مربوطه کسر شود، درآمد مشمول مالیات بدست خواهد آمد.

معافیت عوامل مستمر – درآمد مستمر مشمول مالیات = عوامل مستمر مشمول مالیات

معافیت عوامل غیر مستمر – درآمد غیر مستمر مشمول مالیات = عوامل غیر مستمر مشمول مالیات

مالیات بر درآمد حقوق شامل حقوق دریافتی از شرکت‌های خارجی هم می­‌شود

‫در مواردی که از اشخاص مقیم خارج کـه در ایـران شـعبه یـا نماینـدگی ندارنـد حقوق دریافت شود دریافت کنندگان حقوق مکلـفنـد تـا پایـان مـاه بعـد از تـاریخ دریافت حقوق، مالیات متعلق را طبق مقررات این فصل بـه اداره امـور مالیـاتی محـل سکونت خود پرداخت و تا آخر تیرماه سال بعد اظهارنامـه مالیـاتی مربـوط بـه حقـوق دریافتی خود را به اداره امور مالیاتی مزبور تسلیم نمایند.

خروج اتباع خارجی از کشور مستلزم پرداخت مالیات حقوق است

‫بر اساس ماده 89 قانون مالیات مستقیم، صدور پروانه خروج از کشور یا تمدید پروانه اقامت و یا اشتغال برای اتباع خارجـه، به استثنای کسانی که طبق مقررات این قـانون از پرداخـت مالیـات معـاف هستند، موکول به ارائه مفاصا حساب مالیاتی یا تعهد کتبی کارفرمای اشخاص حقوقی ایرانـی طرف قرارداد با کارفرمای اتباع خارجی یا اشخاص حقوقی ثالث ایرانی است.

منظور از مالیات عادی، مالیات مناطق محروم و معاف از مالیات چیست؟

مالیات بر حقوق

با توجه به نوع مکان و پرسنلی که در یک مجموعه مشغول به کار هستند، ممکن است ضرایب معافیت مالیاتی حقوق برای آن‌ها وجود داشته باشد. به همین دلیل سپیدار سه دسته‌بندی عمده را برای جدوال مالیاتی هر سال پیش‌بینی می‌کند. جزییات این معافیت‌ها در ادامه بصورت کامل در جدول معافیت‌های مالیاتی شرح داده شده است.

معافیت‌های مالیات بر درآمد حقوق + معافیت مالیاتی حقوق سال 1401

معافیت مالیاتی حقوق دارای 13 بند مختلف است که در ماده 91 ق.م.م بطور شفاف مورد بحث قرار گرفته و در ادامه آورده شده است:

 • مدیران و اعضای هیئت‌های سیاسی خارجی که به کشور وارد می‌شوند. هم‌چنین اعضای نمایندگی‌های فوق‌العاده از دولت‌های بین‌المللی که در کشور حضور دارند. البته این معافیت مالیاتی حقوق به شرط وجود معاملات متقابل قابلیت اجرایی دارد.
 • رؤسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و هم‌چنین کارمندان مؤسسات فرهنگی دولت خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل.
 • کارشناسان خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی‌ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی‌و فرهنگی دولت خارجی و یا مؤسسات بین‌المللی به ایران اعزام می‌شوند.
 • کارمندان محلی سفارتخانه‌ها وکنسولگری‌ها ونمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی‌ایران درصورتی‌که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی‌ایران نباشند به شرط معامله متقابل.
 • حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده‌نشده که در موقع بازنشستگی یا از کارافتادگی به حقوق بگیر پرداخت می‌شود.
 • هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل.
 • مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.
 • وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن.
 • عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) این قانون.
 • خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین‌نامه‌های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می‌شود.
 • وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آن‌ها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند.
 • مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون.
 • درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی‌ایران اعم از نظامی‌و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی‌وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی‌و جنگ تحمیلی و آزادگان.

ارسال لیست مالیات حقوق

نرخ مالیات حقوق 1401چقدر است + جدول مالیات حقوق سال 1401

بخش زیادی از درآمد دولت در سال جاری را مالیات تشکیل می‌دهد. در این قسمت از مقاله بر اساس آخرین قوانین، خبرها و آپدیت‌ها نرخ و محاسبه مالیات حقوق سال 1401 را بررسی می‌کنیم. به عنوان مثال، اگر مجموع پرداختی مشمول مالیات یک کارگر ۷ میلیون تومان شد، در ابتدا آستانه معافیت ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از آن کسر می‌شود، باقی مانده آن در نرخ مصوب ضرب شده و میزان مالیات پرداختی او مشخص می‌شود. این مبلغ نیز قبل از اینکه حقوق کارگر به حساب او واریز شود، از آن کسر می‌شود.

مالیات حقوق

مالیات حقوق بازنشستگان چقدر است؟ نحوه محاسبه مالیات حقوق بازنشستگان

در ماده 91 قانون مالیات های مستقیم، قانون گذار درباره معافیت‌های مربوط به مالیات بر درآمد صحبت کرده است. مواردی که معاف از مالیات هستند در چند بند آورده شده است. قانون گذار در یکی از بندهای ماده 91، مواردی را به عنوان معاف از مالیات اعلام می‌کند:

“حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده.”

همان‌طور که می‌بینید بر اساس این بند از ماده 91 قانون مالیات‌های مستقیم، حقوق بازنشستگان از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی از پرداخت هر گونه مالیات بر درآمد معاف شده است.

معافیت مالیات بر حقوق سال 1401 چقدر است؟

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال آینده، ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شد و حقوق‌های بیشتر از این میزان مشمول مالیات پلکانی خواهند شد. رحیم زارع در توضیح مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه 1400 گفت: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که حقوق‌های تا ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از مالیات معاف شوند.

وی افزود: مالیات حقوق‌های بین ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون تومان، ۱۰ درصد، از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان، ۱۵ درصد، از ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان ۲۰ درصد و بیشتر از ۳۵ میلیون تومان ، ۳۰ درصد تعیین شد. به گفته زارع، این مالیات‌ها شامل مابه‌التفاوت هر پلکان می‌شود.

محاسبه مالیات حقوق 1400

 

 حقوق اعضای رسمی‌هیئت علمی‌دانشگاه‌ها با رعایت ماده ۵ قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی‌هیئت علمی‌(آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۱۶/۱۲۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی، با رعایت معافیت‌های مقرر در قانون مالیات‌های مستقیم، در سال 1400 مشمول مالیات به نرخ ده درصد (%۱۰) خواهد بود.

 بر اساس ماده (۵) قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی‌هیئت علمی‌(آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، از درآمد مشمول مالیات اعضای هیئت علمی‌موضوع این قانون حداکثر ده درصد (۱۰%) به عنوان مالیات کسر خواهد شد. با توجه به اینکه در جزء (۴) بند (الف) تبصره ۱۲ مذکور عبارت «کارانه» خارج از موارد استثنا شده مربوط به حقوق اعضای هیئت علمی‌به کار رفته است، بنابراین کارانه دریافتی توسط اعضای هیئت علمی‌(با رعایت بخشنامه شماره ۵۱۸/۹۸/۲۰۰ مورخ ۲۱/۱۱/۱۳۹۸) مشمول نرخ ده درصد (%۱۰) نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی‌دانشگاه‌ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می‌دهد به نرخ بعدی مشمول مالیات خواهد بود.

به عنوان مثال: چنانچه حقوق و مزایای فوق العاده اعضای رسمی‌هیأت علمی‌مبلغ (۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال باشد، کارانه دریافتی به نرخ‌های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده (حسب مورد بیست درصد (۲۰%)، بیست و پنج درصد (۲۰%) و…) مشمول مالیات خواهد بود.

 با توجه به استثنای احکام تبصره‌های (۱) و (۲) ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم از مقررات جزء (۴) بند الف تبصره ۱۲ یادشده، تمامی‌احکام تبصره‌های (۱) و (۲) ماده واحده قانون اصلاح ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۲۷/۴/۱۳۹۶ (اعم از نرخ و…) مطابق مقررات، در سال 1400 کماکان لازم الاجراست.

 با توجه به اینکه درآمد حقوق قضات از نرخ‌های مقرر در جزء (۴) بند (الف) تبصره ۱۲ قانون بودجه سال 1400 کشور مستثنی گردیده است، درآمد حقوق قضات در سال یاد شده مشمول مقررات ماده ۸۵ قانون مالیات‌های مستقیم بوده و پس از اعمال معافیت مالیاتی سال 1400 تا ۷ برابر آن (معادل ۳.۳۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال)،  مشمول مالیات به نرخ ده درصد (%۱۰) و نسبت به مازاد آن مشمول مالیات به نرخ بیست درصد (%۲۰) خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه سایر مقالات مرتبط با حسابداری مثل استانداردهای حسابداری را در وبلاگ سپیدار سیستم از دست ندهید!

لیست مالیات حقوق

نحوه ارسال لیست مالیات حقوق+آدرس سامانه مالیات حقوق

مدتی است که ارسال لیست مالیات حقوق از طریق اینترنت امکان پذیر شده است. برای فرستادن لیست مالیات حقوق باید به سامانه مالیات حقوق به آدرس http://salary.tax.gov.ir/ مراجعه کنید. البته قبل و بعد از ارسال لیست مالیات حقوق باید به نکاتی توجه کنید. در مقاله ارسال لیست مالیات حقوق به طور کامل به این موضوع پرداخته و صفر تا صد ارسال لیست مالیات حقوق را مرحله به مرحله توضیح داده ایم. پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال لیست مالیات حقوق 1401 از این آموزش دیدن کنید.

معافیت سالانه مزایای غیرنقد در سال 1401 چقدر است؟

طبق بند 12 ماده 91 ق.­م­.م مزایای غیرنقدی به میزان دو دوازدهم معافیت سالانه از پرداخت مالیات معاف است.میزان معافیت سالیانه مالیات سال 1401 برابر است با:

12× معافیت ماهانه = معافیت مالیات سالانه

12× 56.000.000= معافیت سالانه سال 1401

ریال672،000،000 = معافیت سالانه سال 1401

بنابراین:

2 × (12 ÷ معافیت مالیاتی سالانه) = معافیت مزایای غیرنقد

2 × (12 ÷ 672،000،000) = معافیت مزایای غیرنقد

ریال 112،000،000 = معافیت مزایای غیرنقد

میزان معافیت مالیات عیدی سال 1400 چه مبلغی است؟

برای بسیاری از افراد این سوال به وجود می‌آید که آیا عیدی مالیات دارد؟ طبق قوانین مرتبط با پرداخت عیدی، افرادی که در پایان سال این مبالغ را دریافت می‌کنند موظف به پرداخت مالیات عیدی هستند. در ادامه، قوانین مربوط به محاسبه مالیات عیدی سال 1400 و معافیت مالیاتی عیدی را شرح می‌دهیم.

 طبق قانون معافیت مالیات عیدی سال 1400، کارگران و کارمندانی که میزان عیدی آن‌ها کمتر از 4 میلیون تومان باشد، مشمول معافیت مالیات عیدی می‌شوند. بنابراین کسانی که بیش از 4 میلیون تومان عیدی دریافت می‌کنند، مشمول مالیات عیدی خواهند بود.

طبق بند 9 ماده 91 ق.­م.­م عیدی سالانه یا پاداش آخر سال مجموعاً تا میزان یک دوازدهم معافیت مالیات‌های موضوع ماده 84 ق.م.م بدون در نظر گرفتن مدت کارکرد در طول سال از پرداخت مالیات معاف است. پاداش دریافتی در بخش دولتی و خصوصی به مجموع درآمدها اضافه و مشمول مالیات می‌شود. توجه نمایید به استناد ماده 84 ق.م.م معافیت مالیاتی باید بر مبنای درآمد سالانه آن‌ها اعمال شود.

1 × (12 ÷ معافیت مالیاتی سالانه) = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

1 × (12 ÷ 480،000،000) = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

ریال 40،000،000 = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

پرداخت مالیات حقوق

پاداش‌های طول سال به کارمند، مشمول معافیت مالیات عیدی می‌شود؟

خیر. حتی اگر در طول سال چندین پاداش پرداخت شود، تنها پاداش پایان سال و عیدی پرداختی در محاسبه، برابر با یک دوازدهم از 84 معافیت مالیات عیدی مورد بررسی قرار می‌گیرند. این مبلغ با توجه به ماده مقدار کل خواهد بود.

سایر معافیت‌هایی که بصورت ماهانه به حقوق پرسنل تعلق می‌گیرند؛ کدامند؟

خوب است بدانید فصل اول باب چهارم قوانین مالیات‌های مستقیم، مربوط به انواع معافیت‌های مالیات است. (تمام معافیت‌ها و نه فقط معافیت‌های حقوق)

طبق ماده 136 ق.م.م وجوه پرداختی بابت بیمه عمر از طرف مؤسسات بیمه که به موجب قراردادهای منعقده بیمه عاید ذینفع می‌شود؛ شامل معافیت مالیاتی حقوق می‌شود. به همین خاطر است که نرم افزار حسابداری سپیدار هم بیمه تکمیلی سهم کارمند را با ضریب یک، معاف از حقوق می‌کند.

همچنین با توجه به ماده 137 ق.م.م و با توجه به بند ۲ بخشنامه ۱۹۴۱۸/۴۳۸۵/۲۱۱ مورخ 7/11/1383 “کارفرمایان بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی می‌توانند صرفاً با کسر دو هفتم از سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده و کارفرمایان بیمه شدگان سازمان خدمات درمانی و سایر موسسات بیمه‌گر ایرانی نیز می‌توانند با کسر کل سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده خود از درآمد حقوق آنان و با قید میزان آن در فهرست‌های حقوق تسلیمی‌به اداره امور مالیاتی ذیربط مالیات متعلق را محاسبه نمایند.”

توجه!

حق بیمه عمر پرداختنی بابت بیمه عمر پرسنل، معاف از مالیات نیست.

زمان ارسال فایل مالیات بر درآمد حقوق

مطابق ماده ۸۶ ق.م.م، پرداخت‌کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف‌اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده ۸۵ ق.م.م محاسبه و کسر و‌ تا پایان ماه بعد ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط ‌تغییرات را صورت دهند.

توجه کنید این مهلت طبق ماده قانونی تا سال گذشته سی روزه بوده است و در قانون جدید آخرین روز ماه بعدی است.

جریمه عدم ارسال مالیات حقوق یا تاخیر در ارسال فایل مالیات بر درآمد

طبق ماده 197 ق.م.م در صورت عدم ارسال لیست مالیات حقوق، دو ‌درصد (۲%) حقوق پرداختی و در صورت عدم پرداخت مالیات درصورتی‌که مشمول مالیات گردند، بر اساس ماده ۱۹۹ ق.م.م مشمول جریمه‌ای معادل ده ‌درصد (۱۰%) مالیات پرداخت ‌نشده در موعد مقرر و دو­ و نیم درصد (2.5%) مالیات به ازای هرماه نسبت به مدت تأخیر از سررسید پرداخت، خواهد بود.

روش صحیح خروجی گرفتن فایل‌های مالیات در سپیدار چگونه است؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که کاربران از سال 95 به بعد نباید از لیست فایل مالیات استفاده کنند، چرا که با توجه به تغییرات سایت دارایی باید از فایل الکترونیکی مالیات استفاده شود.

برای تهیه فایل از سیستم حقوق و دستمزد، فایل الکترونیکی مالیات بر درآمد را انتخاب می‌کنیم. فرمی‌مشابه تصویر زیر باز می‌شود. تمامی‌آیتم‌های مورد نیاز را پر می‌کنیم و روی اجرا کلیک می‌کنیم.

جدول مالیاتی سال 1400

سپس با انتخاب مسیر و کلیک روی تایید، صفحه زیر مشاهده می‌شود.

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد

 

تفاوت سه فایل خروجی WP , WH , WK چیست؟

فایل‌های خروجی در ماه اول و یا ماهی تغییر اطلاعات پرسنل داشته باشیم، شامل سه فایل فوق هستند. در غیر این صورت سیستم دو فایل WK و WH تهیه می‌کند و برای ارسال لیست در سایت دارایی روی گزینه ارسال فایل متنی بدون اطلاعات کارکنان کلیک می‌کنیم.

WH مربوط به محاسبات حقوق پرسنل است. نظیر: ماه‌های کارکرد، تاریخ شروع بکار، حق بیمه و …

WK همان اطلاعاتی است که در فرم فایل الکترونیکی مالیات وارد می‌کنید. نظیر: بدهی مالیات ماه جاری، بدهی مالیات تا ماه گذشته و …

WP اطلاعاتی مربوط به پرسنل است. مانند: نام، نام خانوادگی، کشور، مدرک تحصیلی و …

 بهترین روش پیدا کردن خطاهای فایل مالیات چیست؟

برای پیدا کردن سریع خطای فایل الکترونیکی مالیات می‌توانیم از نرم افزار درآمد (salary) کمک بگیریم. بطوری که آخرین نسخه این نرم‌افزار را از سایت دارایی دانلود نموده و سه فایل تهیه شده از سپیدار را در آن قرار می‌دهیم.

یکی از مشکلات کاربران برای ورود به نرم افزار salary است که نام کاربری و کلمه عبور چیست؟! هر دو آیتم باید admin وارد شود!

فضای کلی نرم افزار مشابه تصویر زیر است.

جدول مالیات حقوق

وارد قسمت تهیه فایل شده و روی گزینه کنترل و نمایش محتوای فایل کلیک می‌کنیم. فرمی‌مشابه تصویر زیر باز می‌شود.

معافیت مالیات حقوق

پس از بارگذاری فایل‌های مربوطه، در صورتی که خطایی وجود داشته باشد پیغام زیر نمایش داده می‌شود.

محاسبه مالیات حقوق

روی هر یک از تب‌های زیر اطلاعات خاصی قابل مشاهده است. خطاها به سه دسته فایل حقوق دستمزد، فایل خلاصه لیست حقوق و فایل کارکنان است. در زیر نمونه‌ای از خطاهای فایل کارکنان را مشاهده می‌کنید.

سامانه مالیات بر درآمد حقوق

زمانی که فایل‌ها در این نرم‌افزار خطایی نداشته باشند، زمان بارگذاری در سایت دارایی نیز هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

آیا اضافه پرداختی مودی بابت مالیات بر حقوق قابل استرداد است؟

بر اساس ماده 87 قانون مالیات­های مستقیم اضافه پرداختی بابت مالیات بردرآمد حقـوق طبـق مقـررات ایـن قـانون قابل استرداد است مشروط براینکه بعد از انقضای تیرماه سال بعد تا آخر آن سال با درخواست کتبی حقوق بگیر از اداره امور مالیاتی محل سکونت مورد مطالبه قرار گیرد. در رابطه با وظیفه اداره امور مالیاتی در این موضوع اشاره شده که اداره امور مالیاتی مذکور موظف است ظرف سه ماه از تـاریخ تـسلیم درخواسـت رسیدگی­های لازم را معمول و در صورت احراز اضافه پرداختی و نداشتن بدهی قطعـی دیگر در آن اداره امور مالیاتی نسبت به استرداد اضافه پرداختی از محل وصـولی­هـای جاری اقدام کند. البته این در صورتی است که درخواست کننده بدهی مالیاتی دیگری نداشته باشد، در غیر این صورت اضافه پرداختی به حساب بدهی مزبور منظور و مازاد مسترد خواهد شد.

محاسبات مربوط به امور مالیاتی همواره از مهمترین مسائل مالی کسب و کارها به شمار می‌روند. این محاسبات به قدری اهمیت دارند که می‌توانند در سرنوشت یک کسب و کار تاثیر بگذارند. با این وجود مسائل مالیاتی همچون محاسبه مالیات بر حقوق چیزی نیستند که صاحبان کسب و کار خود بتوانند بدون نیاز به کمک تخصصی امور مربوط به آن را انجام دهند، بنابراین لازم است که از خدمات حسابداران خبره نیز بهره ببرید. البته اگر یک شرکت نسبتا بزرگ دارید مواردی مثل استخدام حسابدار و یا خرید یک نرم افزار حسابداری شرکتی نمی‌تواند تمام نیازهای شما را برطرف کند، بلکه به مشاوره متخصصین امور مالیاتی نیز احتیاج خواهید داشت.

 


نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار همکاران سیستم، با چهار بسته‌‌ی تولیدی، خدماتی، بازرگانی و پیمانکاری، برای مدیریت چابک‌تر شرکت‌های کوچک طراحی شده است و متناسب با نیازهای این کسب‌وکارها، کاربری بسیار ساده‌ای دارد.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 59 میانگین: 3.8]


100 دیدگاه برای ”مالیات حقوق چیست؟ با رایج ترین مالیات کارمندان آشنا شوید!

 1. محمدپور

  سلام
  من کارمند آموزش و پرورش منطقه محروم هستم . آیا مالیات من هم نصف می شه ؟ ممنون

 2. پویا

  سلام و ادب
  یک سوال داشتم ممنون می شوم پاسخ دهید.
  طبق ماده یک: هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید مشمول مالیات می شود.

  بعضی از مشاغل مثل برنامه نویسی وجود دارند که به صورت پروژه ای انجام می شوند یعنی یک برنامه نویس یک پروژه برای کارفرما انجام میده و در ازای انجام پروژه حقوق دریافت می کنه. آیا اون حقوقی که برنامه نویس دریافت میکنه شامل مالیات میشه؟
  اگر اون حقوق شامل مالیات بشه چطوری باید اون رو پرداخت کرد؟ آیا خود ما باید اون رو پرداخت کنیم؟

 3. علی

  قانون مالیات برای درآمد سال است، پس چرا دارایی، مالیات را ماهانه می خواهد؟
  (شاید یک نفر ماهی 10 میلیون حقوقش بود ولی فقط سه ماه برای شرکت کارکرد، در نتیجه در حد معافیت سالانه است ولی در حد معافیت ماهانه نیست!). راهکار سپیدار چیست؟

 4. امیرصادقی

  سلام وقت به خیر
  ما هر ماه با پرسنل تسویه کامل را انجام میدهیم .
  کدام از موارد ذیر مشمول مالیات بر حقوق میشود که از سقف کمتر باشد و یا خیر ؟
  حقوق پایه ؟
  بن خوار و بار ؟
  مزایا نقدی هر ماه ؟
  عیدی و پاداش هر ماه ؟
  سنوات هر ماه ؟
  اضافه کاری ؟
  حق تخصص (شغل) ؟
  سایر پاداش های هر ماه ؟
  مرخصی بازخرید هر ماه ؟
  حق اولاد ؟

  ممنون . تشکر

 5. علی حمیدی

  مطلب آموزنده ای بود ضمن تشکر فقط کاش یه مثال هم میزدین. مثلا کسی که 120 میلیون تومن درسال میگیره مالیاتش چقدرمیشه. ممنون

 6. داود شریفی

  داود شریفی آموزگار منطقه جوکار در آبان ماه 1399 بازنشسته شده ام ونزدیک به یک سال
  از حقوق اینجانب مالیات اضافه کسر نموده اند به اداره دارایی شهرمان ملایر معرفی شده ام جهت باز پس گیری اضافه ای که کسر شده اما متاسفانه مسئولی که در این اداره جهت انجام این کار گذاشته اند اصلا” اهمیتی نمی دهد و هر وقت می روم . می گوید برو دوماه دیگر بیا آقا مالیاتی که اضافه کسر شده نه می خواهد تامین اعتبار شود یا…چرا اینقدر مردم را به سر می گردانید سزاوار است با اندک حقوقی که می دهید اینگونه عمل نمایید

 7. سیدجوادسیدجلیلی کوه کمر

  سلام مرندمنمراجعه کردم اداره مالیات بنده رابیرون کردندجوآب ندادند

 8. محمد رضا زردشت

  با سلام
  بند ۲ بخشنامه ۱۹۴۱۸/۴۳۸۵/۲۱۱ مورخ 7/11/1383 که مربوط به معافیت 2/7 بیمه شده که ما رجوع کردیم لغو شده بود
  این بخشنامه به موجب موخره بخشنامه شماره 200/98/44 مورخ 1398/05/14 لغو گردید.

 9. مهدی

  با سلام.خط فقر 10 میلیونه.من با 2 3 تا بچه 4500 میگیرم.خدا وکیلی چرا باید مالیات بدم.همینجوریش تو خرجا موندم.مسخره بازیه برین اگه میتونین مالیاتو از پولدارا بگیرین برجی 4 تومان ک هیچی حساب نمیشه

 10. محسن

  درود بر شما. متوجه یک موضوع نشدم که مالیات من چقدر هست و بایستی چطور پرداختش کنم چون کسی از من مالیات نخواسته. من از جایی حقوق نمیگیرم بلکه به کمک وب سایت و فروش آثار مجازی، برای خودم کسب درآمد میکنم. شرکتی به اسمم نیست و کارم کاملا در دست خودم بصورت اینترنتی هست. آیا جایی بصورت واضح گفته شده که افرادی مثل من باید مالیات بدن؟ چند درصد؟ از طریق وب سایت tax.gov.ir باید پرداخت بشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. پادکست نقش مالیات در تجارت الکترونیک را در رادیو مالی گوش دهید. به سئوال شما پاسخ می دهد.

 11. مرجان هاشمی

  سلام خسته نباشید

  یکی از مدیران 22 میلیون تومان حقوق دریافت میکند با توجه به اینکه برای رد کردن لیست با این مبلغ سقف وجودداره اگر سقف را بیمه رد کنیم و مابقی را غیر بیمه ای رد شود مالیات حقوق مبلغ سقف پرداختی در سال 99 چقدر میشود؟

 12. سایه فارسی

  سلام
  وقت بخیر
  اگر کارمند بین سال مثلا تیر ماه وارد مجموعه شده و حقوق ان در سال 99 ماهانه 10 میلیون تومان باشد
  تا اخر سال کلا 9 ماه کارکرد و 90 میلیون پرداختی داشته
  سوال اولم میزان معافیت 36 میلیون باید لحاظ گردد یا به تعداد ماه کاری که 9 ماه بوده و 27 میلیون؟؟
  سوال دوم اگر چند ماهه اول ورود به صورت ماهانه مالیات حقوق محاسبه شود و در لیست به دارایی ارایه گردد از انجایی که محاسبات ماهانه و سالانه عدد های متفاوتی می دهد تکلیف چیست؟

   1. Pari

    سلام من دیدم که به جای جواب دادن ففط ارجاع میدید . خب دوست عزیز اگر ما جواب سوالمون رو در سایت پیدا کرده بودیم و شفاف سازی شده بود که خودمون رو به زحمت نمینداختیم از شما بپرسیم 😉 . من هم سوال دارم ولی می ترسم من رو حواله کنید به لینک و پادکست

    1. سپیدار سیستم

     سلام دوست عزیز
     متاسفیم که نمیتونیم به تمام سوالات تخصصی پاسخ بدهیم. مسئولیت پاسخ دادن به چنین سوالات تخصصی در حوزه کاری شرکت سپیدار سیستم آسیا نیست. به همین منظور شما را به منابع تخصصی ارجاع میدهیم.

 13. داودزارعی

  باسلام وخسته نباشید
  این 7% سهم بیمه که معافیت مالیاتی دارد منظور 7% حقوق ودستمزد پایه حقوق همکار با یکسال سابقه است یا به نسبت هرکارگر متفاوت است؟

 14. احمد

  سلام.ممنون میشم راهنماییم کنین:درقسمت اول که حقوق ودستمزد ناخالص هست باید 31روز ماه رو ضربدر حقوق روزانه کنیم و اونجا بنویسیم؟یا طبق لیست بیمهحقوق 31روز ماه رو+حق مسکن و بن کارگری واضافه کار هم کنیم وجمعشو بنویسیم؟؟وبعد دوباره توقسمت مزایای مشمول ماهانه اضافه کارو حق مسکنو بن رو وارد کنیم؟؟سوال دوم اینکه حق اولاد که تولیست بیمه نوشته نمیشه رو باید تولیست مالیات حقوق کجا بنویسیم؟؟

 15. توحيدي

  سلام.لطفا نحوه ی محاسبه ی دوهفتم حق بیمه معاف ازمالیات رو توضیح میدین.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به میزان دوهفتم بیمه سهم کارگر هر فردی از پرداخت مالیات حقوق معاف است.قانون دوهفتم مختص افرادی می باشد که بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می باشند.
   در زمان استفاده از این معافیت بایستی در لیستی که در نرم افزار salary میباشد اعلام نمایید که از این قانون استفاده شده است.افرادی که بیمه شده سازمان خدمات درمانی و یا سایر موسسات بیمه گر ایرانی هستند به اندازه کل سهم بیمه خودشان از معافیت استفاده می نمایند.بخشنامه فوق در سال ۸۳ منتشر گردیده و تاکنون قابل اجرا می باشد.

 16. توحيدي

  سلام.
  آیا به بن کارگری-حق مسکن-حق اولاد-هزینه غذا-کرایه سرویس وشبکاری مالیات تعلق می گیرد؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به طور قانونی ماموریت بیمه تکمیلی و 2/7 بیمه تامین اجتماعی معاف از مالیات می باشد.

 17. مجید

  با عرض سلام
  با توجه به معافیت مالیات حقوق برای هر ماه 3میلیون تومان برای کارگرانی که کارکرد کمتر از یکماه داشته اند ایا معافیت به نسبت کارکرد محاسبه می شود یا نه؟ معافیت 31 روزه ایا همون 3میلیون تومانه یا اینکه 3میلیون 100 ؟ممنون

 18. محمد علوي

  باسلام و خدا قوت
  مأخذ محاسبه اضافه کاری چیست؟
  آیا مزایای شغلی از قبیل پایه سنوات(مبلغ 1.750.000 ریال ویا حق فنی، سرپرستی و غیره…)شامل 40% محاسبه
  اضافه کای می شود؟
  با تشکر _علوی

 19. علی

  با سلام . مالیات حقوق از روی دستمزد ماهانه محاسبه میشود ؟ یا از جمع دستمزد و مزایای مشمول و غیر مشمول ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. محاسبات مالیات مجموع عوامل مشمول مالیات طبق روش مالیات انتخاب شده در شعبه مالیات محاسبه می شود.

 20. ابوالفضل

  سلام
  اگه حقوق و دستمزد ما مشمول مالیات نباشه باید لیست حقوق و دستمزد رو بفرستیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله مطابق با ماده 197 باید ارسال کنید. در غیر اینصورت مشمول جریمه خواهید شد.

 21. محمد

  سلام وقت بخیر،
  نرخ مالیات بر ارائه خدمات مشاغل اینترنتی به چه صورت محاسبه میشه؟

 22. صندوق تثبیت

  با سلام. من با محاسبات مالیات نرم افزار سپیدار خیلی مشکلات دارم. با بخش پشتیبانی هم چند بار صحبت کردم ولی متاسفانه کسی نیست که درست راهنمایی کنه. فایل راهنمایی که در نرم افزار گذاشتید هم با محاسبات همخوانی نداره.

 23. حامد

  سلام. یه سوال مهم. آیا مالیات کارمندان دولت ماهیانه حساب می شود یا سالیانه؟ مثال من تا برج 6 حقوقم 2300000 تومان بوده که معاف از مالیات بودم.بعد برج 6 حقوقم به 3100000 رسیده است که مبلغ مازاد بر دو ملیون و هفتصد مشمول مالیات شده. حالا اگر مالیات من سالانه حساب بشه نباید مالیاتی از من کم بشه چون مجموع حقوق سالم زیر 33 ملیون هستش. اگر ماهیانه حساب بشه باید مالیات کسر بشه. البته در فیشم ماهیانه حساب شده. حالا کدوم درسته؟؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. کلا معافیت مالیات سالانه توسط قانون گذار تعیین می شود اما چون حقوق ماهانه دریافت می شود، تقسیم بر 12 می شود.

 24. حمید

  با سلام
  اگر کارگری مثلا از ماه مهر در مجموعه آغاز فعالیت داشته باشد و با توجه به اینکه هر فرد در هر سال مجموعا 12 عدد معافیت بعلاوه یک معافیت پاداش و عیدی پایان سال را داراست، و حقوق این فرد هم 3.500.000 تومان باشد. آیا باید معافیت 6 ماهه ی اول که کارگر ما نبوده هم جزو معافیتهای آن کارگر محاسبه شود یا خیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما به عنوان کارفرما مکلف هستید بر اساس میزان کارکرد کارگر به ایشان معافیت اعطا نمایید. آن 6 ماهی که ایشان مدعی عدم کارکرد داشته اند، می بایست مطابق ماده 87 قانون درخواست استرداد مالیات اضافی پرداختی را از تیرماه سال آینده تا پایان آن سال، به حوزه های مالیاتی محل سکونت خویش تسلیم نماید.

 25. کرم

  چون حقوق کمتر از حداقل دستمزد لازم برای مالیات یعنی۲۷۵۰ تومنه بهش مالیات تعلق نمیگیره اما چون عیدی بیشتر از ۲۷۵۰ تومنه بنابراین عیدی از ۲۷۵۰ کم میشه و ده درصدش میشه مالیات
  برای مثال شما حدودا۸۵ هزار تومن باید مالیات بدین

 26. نگار

  اکسلی که برای محاسبه مالیات قرار دادید، معافیت های سلل٩٧ رو داره! برای ٩٨ رو لطفا بذارید🙏🏻

 27. احمد ریحانی منش

  با سلام

  لطفا در سایت توضیح دهید کدام یک از یاد شده در جدول بالا ( اقلام مشمول مالیات در قالب ۶۶ عنوان)

  مشمول بیمه هم میشود یا خیر

 28. sara

  سلام میشه مالیات حقوق برای فردی بیشتر از ده میلیون تومن رو بگین چقدر میشود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در متن مقاله، قسمتی برای محاسبه مالیات قرار داده شده است. با وارد کردن حقوق خود، مالیات را محاسبه کنید.

 29. شهلا شعله

  سلام
  خیلییییییییییییییی خوب بود دمتون گرم واقعا.
  فقط یه سوال ، اونم اینکه مالیات حقوق شرکت های دانش بنیان صفر هست؟

  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شرکت‌های دانش‌بنیان از مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات بر حقوق کارکنان معاف نمی‌شوند.

 30. حسن دردشتی

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا میزان سقف معافیت مالیاتی در سال ۱۳۹۸ تغییر کرده یا خیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به شکل کامل در مقاله مالیات حقوق توضیح داده شده است.

 31. کریم

  سلام. مقاله بسیار خوب و ارزشمندی بود. نرم افزار سپیدار تمامی این موارد رو گزارش میده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ممنون از همراهی شما. بله شما در صورتیکه از نرم افزار حقوق و حسابداری سپیدار استفاده کنید تمامی این موارد به راحتی برای شما انجام خواهد شد.

 32. علی

  سلام
  اگر شخصی در مجموعه ای فعالیت کند ولی بیمه تامین اجتماعی برای وی رد نشود آیا مشمول مالیات بر حقوق است یا خیر؟

 33. فرزانه

  سلام علت اینکه جمع مبلغ پرداختی در خلاصه لیست نشان داده میشود چیست

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبیعتا این موضوع باید وجود داشته باشد. اگر هم منظور شما این است که نمی خواهید پرداختی داشته باشید می توانید یک ریال ثبت کنید. ممنون می شم سئوالتون رو بیشتر توضیح بدید.

 34. ا امیدی

  سلام
  من حسابدار هستم و مبلغ محاسبه مالیات پرسنل در هر ماه با پرداختی تفاوت دارد علت این تخفیف یا کسری در پرداخت چیست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. باید موارد زیر بررسی شود.
   از قسمت تعریف شعبه بیمه و مالیات، روش محاسبه مالیات و درآمد مشمول هرماه چک شود. اختلاف مالیات مشخص می شود.

 35. محمد

  با سلام
  من لیست حقوق رو از طریق وب سایت سازمان می فرستم و تا حالا با نرم ازار نفرستادم.استفاده از کدوم بهتره؟
  برام بعدا مشکل ایجاد نکنه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مطمئنا اگه تمامی ثبت و محاسبه حقوق کارمندان توسط برنامه سپیدار انجام میگیرد تهیه لیست حقوق از برنامه توصیه می شود و انتخاب نحوه رد کردن لیست حقوق کارمندان به انتخاب شما بستگی دارد

 36. علی

  با سلام
  طبق قانون کار در حقوق کارگر به چه مواردی مالیات میخوره؟؟عیدی؟سنوات؟پاداش؟ماموریت؟کدومش؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. همه موارد به جزء ماموریت خارج از شهر، مشمول مالیات است.

   1. رضا تهماسبي

    موارد ذکر شده در لیست حقوق از پرداخت مالیات معاف میباشد ….بازخرید مرخصی – سنوات پایان خدمت که ماهیانه پرداخت میشود – بن کارگری که تحت عنوان بن کارگری باشد – ماموریت – یکماه از عیدی و پاداش سالیانه –

 37. م

  باسلام
  لطف میکنید نحوه محاسبه مالیات پاداشی که در طول سال چندین بار پرداخت میشود توضیح دهید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بستگی به روش محاسبه مالیاتی دارد نحوه محاسبه مالیات شما چیست ؟

 38. علی

  سلام وقت بخیر
  برای ما که حقوق پایه قانون کار میگیریم آیا معاف از مالیات حقوق هستیم ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله اگه برنامه شما بروز باشد طبق جدول مالیات و روش محاسبه آن می توانید مالیات را حساب کنید.

 39. م . عباس زاده

  با سلام و خسته نباشید.
  سوال:
  برای اشخاصی که خدمت سربازی موظف خود را در زمان جنگ و در مناطق جنگی بوده اند آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟

   1. مهدی

    سلام
    میخواستم به طور دقیق و واضح بگید که جمع عیدی و سنوات سالانه روی همدیگر معاف از مالیات تا سقف آن هستند.یعنی 13تا معافیت سالانه داریم.
    ممنون اگه شفاف توضیح بدین

    1. سپیدار سیستم

     با سلام.سنوات کلا معاف هست به هر مقدار که باشد و عیدی به اندازه یک معافیت ماهانه است.

 40. سيمين گرايلي

  سلام : برای کارکنانی که حقوق به دلار میگیرند وبا نرخ ماهانه دلار مالیات پرداخت می کنند ممکنه فرمول محاسبه مالیات براساس محاسبه سالانه را توضیح دهید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. محاسبه حقوق بر مبنای دلار نداریم اما در صورتیکه “نحوه محاسبه مالیات” برای یک شعبه “تعدیل سالانه” باشد ، محاسبه مالیات برای پرسنل مرتبط با آن شعبه در ماه های فروردین تا بهمن فقط با توجه درآمد همان ماه محاسبه شده و در اسفند ماه، بر اساس جمع درآمد سال محاسبه می‌شود .

   1. زهرا

    سلام وقت بخیر ، برای یه شرکت پیمانی که حقوقشون زیر ۳ میلیون هست نیازی به رد لیست حقوق در اداره مالیات هست یا خیر ؟

 41. دشتی زاده

  ممنون از توضیحاتتون
  من حسابدار نیستم و از هر حسابداری میپرسم پاسخ متفاوتی میشنوم، سوالم این هست که:
  درصورتی که حقوق کارمندی 1.800.000تومان باشه و برای عیدی ۲برابر این حقوق معادل 3.600.00 به علاوه حقوق اسفند واریز بشه براشون، آیا حقوق اسفند و عیدی این کارمند مشمول مالیات میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   خانم دشتی زاده،
   در پاسخ به سوال شما باید بگوییم که شما در هر ماهی از 1 ماه معافیت (درسال 97 معادل 23.000.000 ریال) برخوردار هستید، برای عیدی نیز دقیقاً معادل یک ماه شامل معافیت هستید (23.000.000 ریال) و با این تفاسیر شما برای مبلغ عیدی مشمول مالیات می‌شوید ولی در صورتی که به جزء مبلغ حقوق 18.000.000 ریال دریافتی دیگری (مثل کارانه ، پاداش و …) نداشته باشید حقوقتان از مالیات معاف است.

   1. معلم

    آقایان اگراینقدرکه به گرفتن مالیات وشیوه های گرفتن آن فکرمی کنندقدری هم به اینکه چه کسانی مشمول گرفتن مالیات هستندفکروتحقیق می کردندوضع بهتربود.اگریک ایرانی درکشورخارجی ثروتمندحساب بشه بایدازش مالیات گرفت .مثلاآمریکایی ها وسایرکشورها به خاطراینکه ارزش پولشون بالاست می تواننددرکشورهای دیگرزندگی بهتری داشته باشندوبه همین خاطرمالیات می پردازند.چرامامعلمین که ازرفتن به کشورهای خارجی حتی برای یک روزهم محرومیم بایدمالیات بدهیم؟

    1. آرام

     سلام/روز بخیر/یک سوالی از شما داشتم:
     چن سالی هست که بدون شرکت ثبتی یا جواز فعالیت میکنم و لیست بیمه کارکنان (زیر پنج نفر) را از روز اول مرتب پرداخت کردم و میکنم…. یکی از همکاران صنف جدیدا بهم گفته؛ که طبق لیست و
     “””حقوق””” مالیات براتون میاد و شما که پرداخت نکردید جریمه براتون میاد و …. این صحت داره، با این شرایط بد اقتصادی اجاره محل کارم هم در نمیاد و هزینه متفرقه و لیست بیمه را به زور رد میکنم همین حالا هم خیلی سخته…؟؟؟؟

 42. ژ

  عرض سلام و احترام
  برای کسی که حقوقش تقریبا ۲۳۰۰ است و با کارانه ای که سه ماه با تاخیر دادن شده ۴میلیون و خورده ای، آیا باید مالیات رو روی ۴تومن حساب کنند یا حقوق رو جدا و کارانه رو جدا؟
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   با سلام،
   در پاسخ به سوالی که پرسیدید:

   به جزء موارد معاف از مالیات حقوق مثل ماموریت و غیره، سایر موارد مثل کارانه و پاداش، هر وقت که در لیست حقوق آورده شود؛ مشمول مالیات می‌شود و ربطی به زمان دریافت وجه ندارد. چون می‌شود حقوق را در فروردین ثبت و صدور سند کرد. ولی وجه پرسنل را در شهریورماه پرداخت کرد.

   1. مهدی حیاتی منش

    سلام وقتتون بخیر
    میخواستم تفسیرتون رو در خصوص حکم ۶۰۱ ۹/۱۲/۸۹دیوان عدالت اداری
    و اصلاحیه آن به شماره ۷۳ ۲۷/۱/۹۸
    درخصوص معافیت مالیاتی برخی وجوه به کارکنان در قالب ایتم های بن کالا،هزینه ایاب و ذهاب…..
    چی هست
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.