نرم افزار حسابداری
مالیات حقوق

مالیات حقوق 98 و 99 + جدول، پادکست و اکسل محاسبه مالیات حقوق


مالیات حقوق چیست؟

پرداخت مالیات بارزترین هدف در تئوری های مالیاتی است که منجر به توزیع عادلانه درآمد می گردد. در نظام مالیاتی کشور، مالیات حقوق جزئی از بخش های مالیات بردرآمد می باشد. همچنین در ردیف مالیات های مستقیم قرار داشته و با نسبت خاصی از درآمد شخصی تعیین می شود.

طبق ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، تمام افراد حقیقی و حقوقی که در داخل کشور با فعالیت اقتصادی، خدماتی و غیره درآمد کسب می‌کنند، مشمول پرداخت مالیات هستند. مالیات بر حقوق از نظر حجم، ثبات، کارایی و سهولتی که در وصول دارد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مالیات حقوق چیست؟

 

پادکست های رادیو مالی با موضوع مالیات حقوق سال 98

 

در میان انواع مالیات، مالیات بر حقوق کدام نوع است؟ پرداخت مالیات حقوق وظیفه کیست؟

طبق ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم (ق.م.م) و تبصره این ماده، مالیات بر حقوق جز مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود. مالیات تکلیفی بدین معناست که شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل به عهده پرداخت کننده حقوق (کارفرما) است و پرسنل در قبال این امور وظیفه‌ای ندارند. پیشنهاد می کنیم جهت اطلاعات کامل تر به مقاله‌ی مالیات چیست مراجعه نمایید.

همچنین در یک دسته بندی کلی مالیات به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود:

 • مالیات مستقیم: مالیات‌های که مستقیماً از دارایی و درآمد اشخاص (حقیقی یا حقوقی) حاصل می‌شود؛ نظیر مالیات بر درآمد حقوق و مالیات بر دارایی
 • مالیات غیرمستقیم: مالیاتی که به قیمت کالا و خدمات تعلق می‌گیرد و به مصرف کننده منتقل می‌شود. نظیر مالیات بر ارزش افزوه و مالیات واردات

اشخاص مشمول مالیات بر درآمد چه کسانی هستند؟

طبق ماده 82 قانون مالیات‌های مستقیم درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیرنقد تحصیل می کند مشمول مالیات بردرآمد حقوق است.

اشخاص مشمول مالیات

عوامل مشمول مالیات حقوق

کلیه افرادی که که به هر شکلی مشغول به کار هستند و حقوق دریافت می کنند و بیمه تامین اجتماعی برای آنها لحاظ می‌شود باید بخشی از حقوق دریافتی خود را به عنوان مالیات بر حقوق به وزرات اقتصاد و دارایی پرداخت نمایند. میزان مالیات حقوق در هر سال متفاوت بوده و طبق بخشنامه هایی به کلیه کارفرماها و بنگاههای اقتصادی ارسال میشود و کارفرما موظف است مالیات تعلق گرفته به حقوق و مزایای کارکنان خود را کسر کرده و به حساب مشخص شده وزرات امور اقتصادی و دارایی واریز نماید.

برای اطلاع از تمام مواد قانونی مالیات بر درآمد حقوق، لازم است مواد 82 تا 92 قانون مالیات‌های مستقیم مورد توجه قرار گیرد. کامل ترین فهرست اقلام مشمول مالیات در قالب 66 عنوان هستند که فهرست آنها در ذیل آورده شده است:

1حقوق اصلی (ثابت)34حق افزایش بهره وری تولید
2اضافه کار35حق تولید
3فوق العاده بدی آب و هوا36حق کمیسیون فروش
4محرومیت از تسهیلات زندگی37جمعه کاری
5فوق العاده محل خدمت38جیره نقدی
6فوق العاده مرزی39مزایای نقدی
7فوق العاده شرایط محیط کار40پول صبحانه
8نوبت کاری41مزایای تولید
9فوق العاده کشیک42کارمزد
10فوق العاده جذب43فوق العاده محل خدمت
11مزایای ارزی44پول اتوبوس (غیر از خرج خرید)
12ایاب و ذهاب45فوق العاده سیاری
13حق خوار و بار46حق آنکال
14حق امضاء47حق آکورد (تولید)
15حق باجه48 فوق العاده کیلومتری
16حق سرپرستی49حق مشاوره
17حق مدیریت50پول جارو
18حق خزانه51حق مسکن
19حق سرایداری52سایر مزایای غیر نقدی به قیمت تمام شده
20حق حسابرسی53مسکن با اثاثیه
21حق پاسداری54مسکن بدون اثاثیه
22حق نمایندگی بیمه55اتومبیل اختصاصی با راننده
23حق ترانسپورت و سرویس56اتومبیل اختصاصی بدون راننده
24حق دیپلم57عیدی سالانه یا پاداش آخر سال
25برودت (بدی آب و هوای سردخانه)58سایر مزایای پرداختنی غیر نقدی به کارگران
26حق فنی59تغذیه
27حق انبارداری60پول شیر
28حق شیفت61حق تأهل
29حق یک وعده غذا62حق عیال
30حق پول نهار و شام63حق اولاد
31فوق العاده نگهبانی64پول لباس کار
32فوف العاده کشیک65بهای صابون
33حق ثابت66کسری انبار

منظور از درآمد مشمول مالیات حقوق چیست؟

طبق ماده 83 ق.م.م درآمد مشمول مالیات عبارت است ازحقوق (مقرری یا مزد، یا حقوق اصلی) و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و یا غیرمستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون. این درآمد به دو بخش نقدی و غیرنقدی تقسیم می‌شود.

عوامل مشمول مالیات و درآمد مشمول مالیات در سپیدار چیست؟

عوامل مشمول مالیات یعنی مجموع 66 عاملی که در در جدول صفحه قبل آورد شد. زمانی که از این عوامل معافیت‌های مربوطه کسر شود، درآمد مشمول مالیات بدست خواهد آمد.

معافیت عوامل مستمر – درآمد مستمر مشمول مالیات = عوامل مستمر مشمول مالیات

معافیت عوامل غیر مستمر – درآمد غیر مستمر مشمول مالیات = عوامل غیر مستمر مشمول مالیات

منظور از مالیات عادی، مالیات مناطق محروم و معاف از مالیات چیست؟

با توجه به نوع مکان و پرسنلی که در یک مجموعه مشغول به کار هستند، ممکن است ضرایب معافیت خاصی برای آنها وجود داشته باشد. به همین دلیل سپیدار سه دسته‌بندی عمده را برای جدوال مالیاتی هر سال پیش‌بینی می‌کند. جزییات این معافیت‌ها در ادامه بصورت کامل شرح داده شده است.

مالیات عادی، مالیات مناطق محروم و معاف از مالیات

معافیت‌های مالیات بر درآمد حقوق

معافیت های مالیات حقوق دارای 13 بند مختلف است که در ماده 91 ق.م.م بطور شفاف مورد بحث قرار گرفته و در ادامه آورده شده است:

 • مدیران و اعضای هیئت های سیاسی خارجی که به کشور وارد می شوند. همچنین اعضای نمایندگی های فوق العاده از دولت های بین المللی که در کشور حضور دارند. البته این معافیت به شرط وجود معاملات متقابل قابلیت اجرایی دارد.
 • رؤسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان مؤسسات فرهنگی دولت خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل.
 • کارشناسان خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دولت خارجی و یا مؤسسات بین المللی به ایران اعزام می‌شوند.
 • کارمندان محلی سفارتخانه‌ها وکنسولگری‌ها ونمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند به شرط معامله متقابل.
 • حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده که در موقع بازنشستگی یا از کارافتادگی به حقوق بگیر پرداخت می‌شود.
 • هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل.
 • مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.
 • وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن.
 • عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) این قانون.
 • خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین‌نامه‌های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می‌شود.
 • وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آن‌ها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند.
 • مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون.
 • درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.

مالیات حقوق 99 – نرخ مالیات بر حقوق در سال جدید چقدر است؟

مبلغی که دولت در لایحه بودجه به عنوان درآمد مالیاتی مشخص کرده 195 هزار میلیارد تومان است. طبق روال مشخص شده مالیات حقوق سال 99 برای حقوق های 3 میلیون تومان و کمتر از آن صفر درصد و دارای معافیت خواهد بود. نکته دیگری که در مورد مالیات سال 99 مشخص شده این است که معافیت مالیاتی در سال 99 با سقف 36 میلیون تومان خواهد بود.

نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه به نرخ ده درصد (10%) و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده درصد (15%) و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست درصد (20%) و نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات بیست و پنج درصد (25%) می باشد.

طبق جزئیات مشخص شده از مالیات حقوق 99، سقف معافیت مالیاتی کارکنان، بر اساس قانون مالیات مستقیم در سال 99، 36 میلیون تومان خواهد بود.

 

بخشنامه مالیات حقوق 99

 

جدول مالیات حقوق 99 + نحوه محاسبه مالیات حقوق سال 99

در ادامه می توانید تصویری از جدول مالیات حقوق سال 99 را ببینید تا به طور کامل با جزئیات نحوه محاسبه مالیات حقوق در سال 99 آشنا شوید.

جدول معافیت مالیات حقوق

جزییات چند معافیت مهم در مالیات حقوق 98

نحوه ارسال لیست مالیات حقوق

مدتی است که ارسال لیست مالیات حقوق از طریق اینترنت امکان پذیر شده است. برای اینکار باید به سامانه مالیات حقوق به آدرس http://salary.tax.gov.ir/ مراجعه کنید. البته قبل و بعد از ارسال لیست مالیات حقوق باید به نکاتی توجه کنید. در مقاله ارسال لیست مالیات حقوق به طور کامل و مرحله به مرحله تمام جزئیات مربوط به ارسال این لیست مالیات حقوق را توضیح داده ایم. پیشنهاد می کنیم قبل از ارسال مالیات حقوق 99 از این آموزش دیدن کنید.

معافیت سالانه مزایای غیرنقد در سال 97 چقدر است؟

طبق بند 12 ماده 91 ق.­م­.م مزایای غیرنقدی به میزان دو دوازدهم معافیت سالانه از پرداخت مالیات معاف است.میزان معافیت سالیانه مالیات سال 97 برابر است با:

12× معافیت ماهانه = معافیت مالیات سالانه

12× 23،000،000= معافیت سالانه سال 97

ریال276،000،000 = معافیت سالانه سال 97

بنابراین:

2 × (12 ÷ معافیت مالیاتی سالانه) = معافیت مزایای غیرنقد

2 × (12 ÷ 276،000،000) = معافیت مزایای غیرنقد

ریال 46،000،000 = معافیت مزایای غیرنقد

میزان معافیت مالیات عیدی سال 97 چه مبلغی است؟

طبق بند 9 ماده 91 ق.­م.­م عیدی سالانه یا پاداش آخر سال مجموعاً تا میزان یک دوازدهم معافیت مالیات‌های موضوع ماده 84 ق.م.م بدون در نظر گرفتن مدت کارکرد در طول سال از پرداخت مالیات معاف است. پاداش دریافتی در بخش دولتی و خصوصی به مجموع درآمدها اضافه و مشمول مالیات می‌شود. توجه نمایید به استناد ماده 84 ق.م.م معافیت مالیاتی باید بر مبنای درآمد سالانه آن‌ها اعمال شود.

1 × (12 ÷ معافیت مالیاتی سالانه) = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

21 × (12 ÷ 276،000،000) = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

ریال 23،000،000 = معافیت عیدی و پاداش پایان سال

پاداش های طول سال به کارمند، مشمول این معافیت می‌شود؟

خیر. حتی اگر در طول سال چندین پاداش پرداخت شود، تنها پاداش پایان سال و عیدی پرداختی در محاسبه، برابر با یک دوازدهم از 84 معافیت مالیات عیدی مورد بررسی قرار می گیرند. این مبلغ با توجه به ماده مقدار کل خواهد بود.

سایر معافیت‌هایی که بصورت ماهانه به حقوق پرسنل تعلق می‌گیرند؛ کدامند؟

خوب است بدانید فصل اول باب چهارم قوانین مالیات‌های مستقیم، مربوط به انواع معافیت‌های مالیات است. (تمام معافیت‌ها و نه فقط معافیت‌های حقوق)

طبق ماده 136 ق.م.م وجوه پرداختی بابت بیمه عمر از طرف مؤسسات بیمه که به موجب قراردادهای منعقده بیمه عاید ذینفع می‌شود؛ ازپرداخت مالیات معاف است. به همین خاطر است که نرم افزار حسابداری سپیدار هم بیمه تکمیلی سهم کارمند را با ضریب یک، معاف از حقوق می‌کند.

همچنین با توجه به ماده 137 ق.م.م و با توجه به بند ۲ بخشنامه ۱۹۴۱۸/۴۳۸۵/۲۱۱ مورخ 7/11/1383 “کارفرمایان بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی می توانند صرفاً با کسر دو هفتم از سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده و کارفرمایان بیمه شدگان سازمان خدمات درمانی و سایر موسسات بیمه‌گر ایرانی نیز می‌توانند با کسر کل سهم حق بیمه پرداختی حقوق بگیران بیمه شده خود از درآمد حقوق آنان و با قید میزان آن در فهرست‌های حقوق تسلیمی به اداره امور مالیاتی ذیربط مالیات متعلق را محاسبه نمایند.”

توجه!

حق بیمه عمر پرداختنی بابت بیمه عمر پرسنل، معاف از مالیات نمی‌باشد.

 

نحوه محاسبه مالیات حقوق 98 (اکسل)

قبل از حل صورت مسئله فوق، یک اکسل آماده در این قسمت بارگذاری شده؛ که می‌توانید حقوق رو در آن جایگذاری کرده و به صورت خودکار مالیات حقوق برای شما محاسبه می‌شود.

دانلود اکسل محاسبه مالیات حقوق

مهلت ارسال فایل مالیات بر درآمد حقوق چه زمانی است؟

مطابق ماده ۸۶ ق.م.م، پرداخت‌کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف‌اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده ۸۵ ق.م.م محاسبه و کسر و‌ تا پایان ماه بعد ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط ‌تغییرات را صورت دهند.

توجه کنید این مهلت طبق  ماده قانونی تا سال گذشته سی روزه بوده است و در قانون جدید آخرین روز ماه بعدی است.

 

جریمه عدم ارسال یا تاخیر در ارسال فایل مالیات بر درآمد چیست؟

طبق ماده 197 ق.م.م در صورت عدم ارسال لیست، دو ‌درصد (۲%) حقوق پرداختی و در صورت عدم پرداخت مالیات درصورتی‌که مشمول مالیات گردند، بر اساس ماده ۱۹۹ ق.م.م مشمول جریمه‌ای معادل ده ‌درصد (۱۰%) مالیات پرداخت ‌نشده در موعد مقرر و دو­ و نیم درصد (2.5%) مالیات به ازای هرماه نسبت به مدت تأخیر از سررسید پرداخت، خواهد بود.

 

روش صحیح خروجی گرفتن فایل‌های مالیات در سپیدار چگونه است؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه شود اینست که کاربران از سال 95 به بعد نباید از لیست فایل مالیات استفاده کنند، چرا که با توجه به تغییرات سایت دارایی باید از فایل الکترونیکی مالیات استفاده شود.

برای تهیه فایل از سیستم حقوق و دستمزد، فایل الکترونیکی مالیات بر درآمد را انتخاب می‌کنیم. فرمی مشابه تصویر زیر باز می‌شود. تمامی آیتم‌های مورد نیاز را پر می‌کنیم و روی اجرا کلیک می‌کنیم.

محاسبه مالیات حقوق در سپیدار

سپس با انتخاب مسیر و کلیک روی تایید، صفحه زیر مشاهده می‌شود.

پایان محاسبه مالیات حقوق سال 98 در سپیدار

 

تفاوت سه فایل خروجی WP , WH , WK چیست؟

فایل‌های خروجی در ماه اول و یا ماهی تغییر اطلاعات پرسنل داشته باشیم، شامل سه فایل فوق هستند. در غیر این صورت سیستم دو فایل WK و WH تهیه می‌کند و برای ارسال لیست در سایت دارایی روی گزینه ارسال فایل متنی بدون اطلاعات کارکنان کلیک می‌کنیم.

WH مربوط به محاسبات حقوق پرسنل است. نظیر: ماه‌های کارکرد، تاریخ شروع بکار، حق بیمه و …

WK همان اطلاعاتی است که در فرم فایل الکترونیکی مالیات وارد می‌کنید. نظیر: بدهی مالیات ماه جاری، بدهی مالیات تا ماه گذشته و …

WP اطلاعاتی مربوط به پرسنل است. مانند: نام، نام خانوادگی، کشور، مدرک تحصیلی و …

 

 بهترین روش پیدا کردن خطاهای فایل مالیات چیست؟

برای پیدا کردن سریع خطای فایل الکترونیکی مالیات می‌توانیم از نرم افزار درآمد (salary) کمک بگیریم. بطوری که آخرین نسخه این نرم‌افزار را از سایت دارایی دانلود نموده و سه فایل تهیه شده از سپیدار را در آن قرار می‌دهیم.

یکی از مشکلات کاربران برای ورود به نرم افزار salary است که نام کاربری و کلمه عبور چیست؟! هر دو آیتم باید admin وارد شود!

فضای کلی نرم افزار مشابه تصویر زیر است.

محاسبه مالیات حقوق سال 98

وارد قسمت تهیه فایل شده و روی گزینه کنترل و نمایش محتوای فایل کلیک می‌کنیم. فرمی مشابه تصویر زیر باز می‌شود.

نرم افزار مالیاتی

پس از بارگذاری فایل‌های مربوطه، در صورتی که خطایی وجود داشته باشد پیغام زیر نمایش داده می‌شود.

خطاهای نرم افزار مالیاتی

روی هر یک از تب‌های زیر اطلاعات خاصی قابل مشاهده است. خطاها به سه دسته فایل حقوق دستمزد، فایل خلاصه لیست حقوق و فایل کارکنان است. در زیر نمونه‌ای از خطاهای فایل کارکنان را مشاهده می‌کنید.

مالیات حقوق سال 98

زمانی که فایل‌ها در این نرم‌افزار خطایی نداشته باشند، زمان بارگذاری در سایت دارایی نیز هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

محاسبات مربوط به امور مالیاتی همواره از مهمترین مسائل مالی کسب و کارها به شمار می روند. این محاسبات به قدری اهمیت دارند که می توانند در سرنوشت یک کسب و کار تاثیر بگذارند. با این وجود مسائل مالیاتی همچون محاسبه مالیات بر حقوق چیزی نیستند که صاحبان کسب و کار خود بتوانند بدون نیاز به کمک تخصصی امور مربوط به آن را انجام دهند، بنابراین لازم است که از خدمات حسابداران خبره نیز بهره ببرید. البته اگر یک شرکت نسبتا بزرگ دارید مواردی مثل استخدام حسابدار و یا خرید یک نرم افزار حسابداری شرکتی نمی تواند تمام نیازهای شما را برطرف کند، بلکه به مشاوره متخصصین امور مالیاتی نیز احتیاج خواهید داشت.

 

سیستم حقوق و دستمزد سپیدار سیستم

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان یکی از مهم‌ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌های مالی و اداری هر شرکتی است.

 • اطلاعات کارکنانتان را ثبت کنید
 • دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات را با فرمت‌های مورد پذیرش بیمه تامین اجتماعی و دارایی مطابق با آخرین تغییرات قانونی تهیه نمایید
 • مالیات حقوق را به چهار روش محاسبه کنید
 • سیستم حقوق و دستمزد را به سیستم ورود و خروج کارکنان وصل کنید
 • اقساط ماهانه، مانده وام و خالص پرداختی حقوق کارکنانتان را پس از انجام محاسبات به آن‌ها اطلاع دهید.
 • و …

برای آشنایی رایگان با نرم افزار فرم روبرو را تکمیل نمایید تا همکاران ما جلسه هماهنگی را تنظیم کنند.

رادیو مالی


 • جهت دریافت فایل محاسبه حقوق، فرم زیر را تکمیل نمایید. این فایل به شماره تماس و یا آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 47   میانگین: 3.8/5]


65 دیدگاه برای ”مالیات حقوق 98 و 99 + جدول، پادکست و اکسل محاسبه مالیات حقوق

 1. ژ

  عرض سلام و احترام
  برای کسی که حقوقش تقریبا ۲۳۰۰ است و با کارانه ای که سه ماه با تاخیر دادن شده ۴میلیون و خورده ای، آیا باید مالیات رو روی ۴تومن حساب کنند یا حقوق رو جدا و کارانه رو جدا؟
  با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   با سلام،
   در پاسخ به سوالی که پرسیدید:

   به جزء موارد معاف از مالیات حقوق مثل ماموریت و غیره، سایر موارد مثل کارانه و پاداش، هر وقت که در لیست حقوق آورده شود؛ مشمول مالیات می‌شود و ربطی به زمان دریافت وجه ندارد. چون می‌شود حقوق را در فروردین ثبت و صدور سند کرد. ولی وجه پرسنل را در شهریورماه پرداخت کرد.

 2. دشتی زاده

  ممنون از توضیحاتتون
  من حسابدار نیستم و از هر حسابداری میپرسم پاسخ متفاوتی میشنوم، سوالم این هست که:
  درصورتی که حقوق کارمندی 1.800.000تومان باشه و برای عیدی ۲برابر این حقوق معادل 3.600.00 به علاوه حقوق اسفند واریز بشه براشون، آیا حقوق اسفند و عیدی این کارمند مشمول مالیات میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   خانم دشتی زاده،
   در پاسخ به سوال شما باید بگوییم که شما در هر ماهی از 1 ماه معافیت (درسال 97 معادل 23.000.000 ریال) برخوردار هستید، برای عیدی نیز دقیقاً معادل یک ماه شامل معافیت هستید (23.000.000 ریال) و با این تفاسیر شما برای مبلغ عیدی مشمول مالیات می‌شوید ولی در صورتی که به جزء مبلغ حقوق 18.000.000 ریال دریافتی دیگری (مثل کارانه ، پاداش و …) نداشته باشید حقوقتان از مالیات معاف است.

 3. سيمين گرايلي

  سلام : برای کارکنانی که حقوق به دلار میگیرند وبا نرخ ماهانه دلار مالیات پرداخت می کنند ممکنه فرمول محاسبه مالیات براساس محاسبه سالانه را توضیح دهید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. محاسبه حقوق بر مبنای دلار نداریم اما در صورتیکه “نحوه محاسبه مالیات” برای یک شعبه “تعدیل سالانه” باشد ، محاسبه مالیات برای پرسنل مرتبط با آن شعبه در ماه های فروردین تا بهمن فقط با توجه درآمد همان ماه محاسبه شده و در اسفند ماه، بر اساس جمع درآمد سال محاسبه می‌شود .

   1. زهرا

    سلام وقت بخیر ، برای یه شرکت پیمانی که حقوقشون زیر ۳ میلیون هست نیازی به رد لیست حقوق در اداره مالیات هست یا خیر ؟

 4. م . عباس زاده

  با سلام و خسته نباشید.
  سوال:
  برای اشخاصی که خدمت سربازی موظف خود را در زمان جنگ و در مناطق جنگی بوده اند آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟

   1. مهدی

    سلام
    میخواستم به طور دقیق و واضح بگید که جمع عیدی و سنوات سالانه روی همدیگر معاف از مالیات تا سقف آن هستند.یعنی 13تا معافیت سالانه داریم.
    ممنون اگه شفاف توضیح بدین

    1. سپیدار سیستم

     با سلام.سنوات کلا معاف هست به هر مقدار که باشد و عیدی به اندازه یک معافیت ماهانه است.

 5. علی

  سلام وقت بخیر
  برای ما که حقوق پایه قانون کار میگیریم آیا معاف از مالیات حقوق هستیم ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله اگه برنامه شما بروز باشد طبق جدول مالیات و روش محاسبه آن می توانید مالیات را حساب کنید.

 6. م

  باسلام
  لطف میکنید نحوه محاسبه مالیات پاداشی که در طول سال چندین بار پرداخت میشود توضیح دهید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بستگی به روش محاسبه مالیاتی دارد نحوه محاسبه مالیات شما چیست ؟

 7. علی

  با سلام
  طبق قانون کار در حقوق کارگر به چه مواردی مالیات میخوره؟؟عیدی؟سنوات؟پاداش؟ماموریت؟کدومش؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. همه موارد به جزء ماموریت خارج از شهر، مشمول مالیات است.

   1. رضا تهماسبي

    موارد ذکر شده در لیست حقوق از پرداخت مالیات معاف میباشد ….بازخرید مرخصی – سنوات پایان خدمت که ماهیانه پرداخت میشود – بن کارگری که تحت عنوان بن کارگری باشد – ماموریت – یکماه از عیدی و پاداش سالیانه –

 8. محمد

  با سلام
  من لیست حقوق رو از طریق وب سایت سازمان می فرستم و تا حالا با نرم ازار نفرستادم.استفاده از کدوم بهتره؟
  برام بعدا مشکل ایجاد نکنه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مطمئنا اگه تمامی ثبت و محاسبه حقوق کارمندان توسط برنامه سپیدار انجام میگیرد تهیه لیست حقوق از برنامه توصیه می شود و انتخاب نحوه رد کردن لیست حقوق کارمندان به انتخاب شما بستگی دارد

 9. ا امیدی

  سلام
  من حسابدار هستم و مبلغ محاسبه مالیات پرسنل در هر ماه با پرداختی تفاوت دارد علت این تخفیف یا کسری در پرداخت چیست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. باید موارد زیر بررسی شود.
   از قسمت تعریف شعبه بیمه و مالیات، روش محاسبه مالیات و درآمد مشمول هرماه چک شود. اختلاف مالیات مشخص می شود.

 10. فرزانه

  سلام علت اینکه جمع مبلغ پرداختی در خلاصه لیست نشان داده میشود چیست

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبیعتا این موضوع باید وجود داشته باشد. اگر هم منظور شما این است که نمی خواهید پرداختی داشته باشید می توانید یک ریال ثبت کنید. ممنون می شم سئوالتون رو بیشتر توضیح بدید.

 11. علی

  سلام
  اگر شخصی در مجموعه ای فعالیت کند ولی بیمه تامین اجتماعی برای وی رد نشود آیا مشمول مالیات بر حقوق است یا خیر؟

 12. کریم

  سلام. مقاله بسیار خوب و ارزشمندی بود. نرم افزار سپیدار تمامی این موارد رو گزارش میده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ممنون از همراهی شما. بله شما در صورتیکه از نرم افزار حقوق و حسابداری سپیدار استفاده کنید تمامی این موارد به راحتی برای شما انجام خواهد شد.

 13. حسن دردشتی

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا میزان سقف معافیت مالیاتی در سال ۱۳۹۸ تغییر کرده یا خیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به شکل کامل در مقاله مالیات حقوق توضیح داده شده است.

 14. شهلا شعله

  سلام
  خیلییییییییییییییی خوب بود دمتون گرم واقعا.
  فقط یه سوال ، اونم اینکه مالیات حقوق شرکت های دانش بنیان صفر هست؟

  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شرکت‌های دانش‌بنیان از مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات بر حقوق کارکنان معاف نمی‌شوند.

 15. sara

  سلام میشه مالیات حقوق برای فردی بیشتر از ده میلیون تومن رو بگین چقدر میشود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در متن مقاله، قسمتی برای محاسبه مالیات قرار داده شده است. با وارد کردن حقوق خود، مالیات را محاسبه کنید.

 16. احمد ریحانی منش

  با سلام

  لطفا در سایت توضیح دهید کدام یک از یاد شده در جدول بالا ( اقلام مشمول مالیات در قالب ۶۶ عنوان)

  مشمول بیمه هم میشود یا خیر

 17. نگار

  اکسلی که برای محاسبه مالیات قرار دادید، معافیت های سلل٩٧ رو داره! برای ٩٨ رو لطفا بذارید🙏🏻

 18. کرم

  چون حقوق کمتر از حداقل دستمزد لازم برای مالیات یعنی۲۷۵۰ تومنه بهش مالیات تعلق نمیگیره اما چون عیدی بیشتر از ۲۷۵۰ تومنه بنابراین عیدی از ۲۷۵۰ کم میشه و ده درصدش میشه مالیات
  برای مثال شما حدودا۸۵ هزار تومن باید مالیات بدین

 19. حمید

  با سلام
  اگر کارگری مثلا از ماه مهر در مجموعه آغاز فعالیت داشته باشد و با توجه به اینکه هر فرد در هر سال مجموعا 12 عدد معافیت بعلاوه یک معافیت پاداش و عیدی پایان سال را داراست، و حقوق این فرد هم 3.500.000 تومان باشد. آیا باید معافیت 6 ماهه ی اول که کارگر ما نبوده هم جزو معافیتهای آن کارگر محاسبه شود یا خیر؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما به عنوان کارفرما مکلف هستید بر اساس میزان کارکرد کارگر به ایشان معافیت اعطا نمایید. آن 6 ماهی که ایشان مدعی عدم کارکرد داشته اند، می بایست مطابق ماده 87 قانون درخواست استرداد مالیات اضافی پرداختی را از تیرماه سال آینده تا پایان آن سال، به حوزه های مالیاتی محل سکونت خویش تسلیم نماید.

 20. حامد

  سلام. یه سوال مهم. آیا مالیات کارمندان دولت ماهیانه حساب می شود یا سالیانه؟ مثال من تا برج 6 حقوقم 2300000 تومان بوده که معاف از مالیات بودم.بعد برج 6 حقوقم به 3100000 رسیده است که مبلغ مازاد بر دو ملیون و هفتصد مشمول مالیات شده. حالا اگر مالیات من سالانه حساب بشه نباید مالیاتی از من کم بشه چون مجموع حقوق سالم زیر 33 ملیون هستش. اگر ماهیانه حساب بشه باید مالیات کسر بشه. البته در فیشم ماهیانه حساب شده. حالا کدوم درسته؟؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. کلا معافیت مالیات سالانه توسط قانون گذار تعیین می شود اما چون حقوق ماهانه دریافت می شود، تقسیم بر 12 می شود.

 21. صندوق تثبیت

  با سلام. من با محاسبات مالیات نرم افزار سپیدار خیلی مشکلات دارم. با بخش پشتیبانی هم چند بار صحبت کردم ولی متاسفانه کسی نیست که درست راهنمایی کنه. فایل راهنمایی که در نرم افزار گذاشتید هم با محاسبات همخوانی نداره.

 22. محمد

  سلام وقت بخیر،
  نرخ مالیات بر ارائه خدمات مشاغل اینترنتی به چه صورت محاسبه میشه؟

 23. ابوالفضل

  سلام
  اگه حقوق و دستمزد ما مشمول مالیات نباشه باید لیست حقوق و دستمزد رو بفرستیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله مطابق با ماده 197 باید ارسال کنید. در غیر اینصورت مشمول جریمه خواهید شد.

 24. علی

  با سلام . مالیات حقوق از روی دستمزد ماهانه محاسبه میشود ؟ یا از جمع دستمزد و مزایای مشمول و غیر مشمول ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. محاسبات مالیات مجموع عوامل مشمول مالیات طبق روش مالیات انتخاب شده در شعبه مالیات محاسبه می شود.

 25. محمد علوي

  باسلام و خدا قوت
  مأخذ محاسبه اضافه کاری چیست؟
  آیا مزایای شغلی از قبیل پایه سنوات(مبلغ 1.750.000 ریال ویا حق فنی، سرپرستی و غیره…)شامل 40% محاسبه
  اضافه کای می شود؟
  با تشکر _علوی

 26. توحيدي

  سلام.
  آیا به بن کارگری-حق مسکن-حق اولاد-هزینه غذا-کرایه سرویس وشبکاری مالیات تعلق می گیرد؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به طور قانونی ماموریت بیمه تکمیلی و 2/7 بیمه تامین اجتماعی معاف از مالیات می باشد.

 27. توحيدي

  سلام.لطفا نحوه ی محاسبه ی دوهفتم حق بیمه معاف ازمالیات رو توضیح میدین.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. به میزان دوهفتم بیمه سهم کارگر هر فردی از پرداخت مالیات حقوق معاف است.قانون دوهفتم مختص افرادی می باشد که بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می باشند.
   در زمان استفاده از این معافیت بایستی در لیستی که در نرم افزار salary میباشد اعلام نمایید که از این قانون استفاده شده است.افرادی که بیمه شده سازمان خدمات درمانی و یا سایر موسسات بیمه گر ایرانی هستند به اندازه کل سهم بیمه خودشان از معافیت استفاده می نمایند.بخشنامه فوق در سال ۸۳ منتشر گردیده و تاکنون قابل اجرا می باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *