همه چیز در خصوص حقوق کارمندان نیمه وقت

جزء به جزء حقوق کارکنان نیمه وقت و تمام وقت بر اساس قانون کار


مباحث حقوق و دستمزد همیشه پر از سوال و ابهام است. بخشی از این ابهامات مربوط به نوع قرارداد نیروی کار است که در نیروهای نیمه وقت و تمام وقت بیشتر خود را نشان می‌دهد. با توجه به ابهامات مختلف مثل سنوات نیروهای نیمه وقت، بیمه کارکنان نیمه وقت و نحوه محاسبه حقوق ماهیانه تصمیم گرفتیم به بررسی کامل این موارد بپردازیم. در ادامه با سپیدار سیستم همراه باشید.

کارکنان نیمه وقت (پاره وقت) چه کسانی هستند؟

قانون کار، درباره همه مسائل مرتبط با کارگران و کارفرمایان به صورت کامل صحبت کرده است. تمام فرمول‌های محاسبه حقوق و دستمزد از جمله فرمول محاسبه عیدی، سنوات و کارانه در قانون کار مندرج است. بر اساس ماده 7 قانون وزارت کار، روابط میان کارگر و کارفرما بر اساس قرارداد تعیین می‌شود.

قرارداد تعیین شده بین کارفرما و کارگر است که نیمه وقت یا تمام وقت بودن یک نیرو را مشخص می‌کند. نیروی تمام وقت نیرویی است که  ۴۴ ساعت در هفته و ۱۹۲ ساعت در ماه مشغول به کار است. اما نیروهای نیمه وقت می‌توانند بر اساس توافق خود با کارفرما ساعت کمتری را در هفته و به صورت شناور کار کنند. در حقیقت قانون‌گذار تعریفی از نیروی پاره وقت ارائه نکرده و میزان ساعت کاری حضور نیروهای پاره وقت در یک مجموعه را بر عهده توافق با کارفرما گذاشته است. با این تفاسیر حقوق و مزایای نیروی پاره وقت چطور تعیین می‌شود.

حقوق کارکنان نیمه وقت چطور حساب می‌شود

آشنایی با مفهوم «مزد ساعت» و نحوه محاسبه حقوق کارکنان نیمه وقت

محاسبه حقوق کارکنان نیمه وقت نیز بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما تعیین می‌شود. معمولا کارفرماها از مزدساعت برای محاسبه میزان حقوق کارکنان نیمه وقت استفاده می‌کنند. این مساله خصوصا در کارگاه‌های تولیدی رایج است. البته مزد ساعت یک قانون کلی نیست. همان‌طور که اشاره شد توافق کارگر و کارفرما تعیین‌کننده همه شرایط کاری از جمله میزان حقوق است.

برای محاسبه مزد ساعتی فرمول مشخصی وجود دارد. بر اساس فرمول مشخص شده وزارت کار، مزد روزانه بر اساس 7.33 تقسیم می‌شود. 7.33 (همان کار ساعتی روزانه است) مبلغ بن کارگری و حق مسکن نیز بر عدد 7.33 تقسیم می‌شود. جمع این اعداد با یکدیگر مزد ثابت کارگر را نشان می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه  حقوق و دستمزد با فرمول‌ها و قوانین مختلف محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان آشنا شوید.

حق بیمه کارکنان پاره وقت به چه صورت است؟

بر اساس قانون کار، هر شخصی که برای کارفرمایی کار می‌کند بایستی بیمه شود. این موضوع درباره همه کارکنان از جمله کارکنان پاره وقت، هم مصداق دارد. البته برخی اوقات شاهد تخلفاتی در این زمینه هستیم. برای مثال کارگر برای اینکه حقوق نقدی بیشتری را دریافت کند به صورت پنهانی با کارفرما توافق می‌کند که بیمه نگیرد. یا از طرف دیگر کارفرما، حق بیمه کارکنان نیمه وقت را پرداخت نمی‌کنند. همه این موارد تخلف از قانون است و مراجع مرتبط می‌توانند به مساله ورود کنند.

با توجه به اینکه پایه حقوق و دریافت نیروهای پاره وقت متفاوت از نیروهای تمام وقت است، بنابراین میزان حق بیمه پرداختی کارفرما نیز متفاوت خواهد بود. حق بیمه بر اساس دریافتی کارکنان (همان توافقی اشاره شده) پرداخت خواهد شد. از جاییکه برای هر 8 ساعت کار، یک روز حق بیمه پرداخت می‌شود، اگر شما بطور مثال روزی 3 ساعت کار می‌کنید، مجموع هر ۸ ساعت کاری شما یک روز کامل کاری شمرده خواهد شد و بر اساس آن، حق بیمه شما باید به سازمان تامین اجتماعی واریز شود. برای تسلط و آشنایی کامل با حق بیمه کارکنان و نحوه محاسبه حقوق و دستمزد، می‌توانید مقاله آموزش حقوق و دستمزد در وبلاگ سپیدار سیستم مطالعه کنید.

بررسی مزایا، مرخصی‌ها و سنوات کارکنان نیمه وقت

آیا نیروهای پاره وقت می‌توانند مرخصی بگیرند؟

نیروهای پاره وقت بر اساس توافق با کارفرما، می‌توانند از مرخصی استفاده کنند. بهتر است تعداد روزهایی که کارگر می‌تواند از مرخصی استفاده کند، در توافقنامه درج شود. برای مثال کارگر می‌تواند در یک توافق نامه 3 روز در ماه را مرخصی بگیرد. همچنین مرخصی استعلاجی و یا مرخصی بدون حقوق نیز برای تمام نیروهای پاره وقت قابل درخواست است و در این موضوع فرقی با نیروهای تمام وقت ندارند.

تعیین تکلیف اضافه کاری برای نیروهای پاره وقت

اگر شما به عنوان یک نیروی تمام وقت فعالیت دارید، باید بدانید که میزان اضافه کاری شما بر اساس قرارداد شما خواهد بود. اگر در قرارداد شما هفته ای 16 ساعت کار قید شده است، ساعات افزون بر آن را باید به عنوان اضافه کاری برای شما درنظر بگیرند. مبلغ حقوق در اضافه کاری 40 درصد بیشتر از مزد ساعتی خواهد بود.

محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل را به سپیدار بسپارید

جزء به جزء حقوق کارکنان نیمه وقت و تمام وقت بر اساس قانون کارثبت اطلاعات و محاسبه حقوق کارکنان

جزء به جزء حقوق کارکنان نیمه وقت و تمام وقت بر اساس قانون کارتهیه دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات

جزء به جزء حقوق کارکنان نیمه وقت و تمام وقت بر اساس قانون کارتهیه و ارسال لیست مالیات حقوق

جزء به جزء حقوق کارکنان نیمه وقت و تمام وقت بر اساس قانون کاراتصال به سیستم ورود و خروج کارکنان

جزء به جزء حقوق کارکنان نیمه وقت و تمام وقت بر اساس قانون کارتهیه دیسکت پرداخت حقوق برای تمامی بانک‌ها

محاسبه عیدی در قراردادهای مشاغل پاره وقت

برابر با ماده 39 قانون کار، نیروهای پاره وقت نیز باید عیدی خود را دریافت نمایند. پرداخت این عیدی بر مبنای ساعت کاری آنها است. همانطور که می‌دانید هر کارفرما موظف است به‌ازای هر یک سال کاری، به هرکدام از کارگران خود مبلغی معادل ۶۰ روز آخرین مزد دریافتی آن‌ها، عیدی و پاداش بپردازد. اما نکته قابل توجه این است که میزان مبلغ پرداختی به‌عنوان عیدی، نباید از یک میزان مشخصی بیشتر شود. سقف مبلغ عیدی برای نیروهای کار معادل مجموع حداقل مزد روزانه به‌مدت ۳ ماه است.

بنابراین نیروهای کاری که به شکل نیمه وقت و یا پاره وقت فعالیت دارند، اگر کمتر از یکسال در یک کارگاه فعالیت داشته باشند، بر طبق ۶۰ روز دستمزد و به‌نسبت روزهای فعالیت‌شان در آن کارگاه، باید حقوق و مزایای آن‌ها محاسبه و پرداخت شود.

پرداخت سنوات به کارمندان پاره وقت

حق سنوات به مانند سایر حقوق، باید برای کارمندان نیمه وقت و یا پاره وقت محاسبه و پرداخت گردد و در صورت تخلف کارفرما، این حق برای افراد محفوظ است تا با پیگیری آن بتوانند آن را دریافت نمایند. نحوه محاسبه سنوات در قرارداد کار پاره وقت، بر طبق میانگین مجموع دریافتی هر فرد در ۹۰ روز اخیر کاری او خواهد بود. سایر موارد مشابه مثل خسارات و مزایای پایان کار نیز همانند سنوات محاسبه می‌شود و مبنای آن‌ها نیز همان میانگین مجموع پرداختی در آخرین ۹۰ روز کاری فرد است.

نمونه فیش حقوقی پاره وقت

شما در این قسمت می‌توانید فیش حقوقی یک کارمندی که به شکل نوبت‌کاری فعالیت‌ می‌کند را مشاهده کنید:


کارمندان زن نیمه وقت؛ قانون جالب وزارت کار برای دولتی‌ها

وزارت کار یک قانون جالب درباره کارکنان دولتی نیمه وقت دارد. بر اساس قانون، در صورتی که کارکنان زن شاغل در ادارات دولتی، درخواست تبدیل خود از نیروی تمام وقت به پاره وقت را داشته باشند، سازمان متبوع ملزم به بررسی درخواست‌ها است. حداقل استفاده از خدمت نیمه وقت یک سال است و در مورد مشمولین طرح طبقه‌بندی مشاغل معلمان کشور تاریخ انقضاء خدمت مزبور‌مقارن با اتمام سال تحصیلی خواهد بود. ‌

بسته به میزان حقوق دریافتی، پست سازمانی، مزایا و پاداش‌های دریافتی، میزان دریافتی جدید نیروی پاره وقت تعیین می‌شود. با توجه به اینکه حقوق و دستمزد در وزارتخانه‌های متفاوت و سمت‌های سازمانی مختلف متفاوت است، نمی‌توان فرمول واحدی را برای همه ارائه کرد.

حقوق کارکنان نیمه وقت از صفر تا صد

در خصوص کارکنان نیمه وقت سوال دارید؛ سپیدار سیستم پاسخ می‌دهد

در این مقاله سعی کردیم موارد مرتبط با حقوق و دستمزد کارکنان نیمه وقت را به صورت کامل و از صفر تا صد بررسی کنیم. رایج‌ترین سوالات مرتبط حقوق کارمندان نیمه وقت را هم پاسخ دادیم. اما اگر شما هنوز سوال یا ابهامی درباره حقوق کارمندان نیمه وقت دارید، در زیر همین صفحه برای ما کامنت بگذارید. سوالات شما به دقت بررسی شده و توسط کارشناسان مختصص سپیدار سیستم پاسخ داده می‌شود.

سپیدار سیستم ارائه کننده یک بستر کامل از خدمات حسابداری و مالی برای شرکت‌ها است. نرم افزار حسابداری تولیدی، نرم افزار حسابداری لوازم یدکی خودرو، نرم افزار مالی و انواع نرم افزار حسابداری بهترین راه‌حل برای واحد مالی و حسابداری سازمان شما است. برای تهیه محصولات سپیدار سیستم می‌توانید با شماره تلفن 81022222-021  تماس بگیرید.