نرم افزار حسابداری
سیستم دارایی ثابت

سیستم دارایی ثابت سپیدار


همیشه این دغدغه در میان مدیران و حسابداران وجود دارد که در آینده‌ای نه چندان دور، زمانیکه تعداد بیشتری دارایی ثابت خریداری می‌کنند، چگونه آن‌ها را مدیریت و حسابداری کنند؟

مدیریت تعداد زیادی دارایی کاری بس دشوار است. دارایی ثابت از زمانی که خریداری می‌شود و مورد استفاده یک شرکت قرار می‌گیرد، حالات مختلفی را در بر می‌گیرد. برای مثال گاهی یک دارایی نیاز به تعمیر و ارتقا دارد، گاهی هم بر حسب یک اتفاقِ غیر منتظره، اسقاط می‌شود.

شاید گمان کنید که هر تغییری که برای داراییتان پیش می‌آید، به راحتی توسط یک کارشناس حسابداری ثبت می‌شود.

اما با افزایش تعداد دارایی‌ها و ثبت‌های آن‌ها، در کنار سایر ثبت‌های موجود در ترازنامه و صورت‌های مالی، زمان و هزینه زیادی از واحد حسابداری شرکت گرفته می‌شود و مسلماً با این حجم ورودی و خروجی حساب‌ها، احتمال افزایش خطای انسانی امری غیر قابل اجتناب و انکار است.

فلسفه نرم افزار های حسابداری نیز راحتی و آسودگی در حین کار است که به همین ترتیب یک مدیر و یا یک حسابدار بتواند پایداری و یکپارچگی حساب‌ها را در سیستم مالی یک شرکت تجربه کند.

چرا ما سیستم دارایی ثابت سپیدار را به شما پیشنهاد می‌کنیم؟

امروزه کار با انواع نرم افزار های حسابداری، کار حسابداران و مدیران را ساده‌تر از قبل کرده است.

بنابراین همانند سایر سیستم‌های حسابداری، همچون سیستم حسابداری شرکتی، سیستم دریافت و پرداخت، سیستم مشتریان و فروش، سیستم تامین کنندگان و انبار، سیستم حقوق و دستمزد و غیره؛ ایجاد یک سازوکار قدرتمند و یکپارچه برای نظارت صحیح در حوزه مدیریت و جایگزینی به موقع دارایی‌های ثابت و کنترل مناسب بر ارکان‌های دارایی ثابت و استهلاک، کاری بسیار ضروری و لازم است.

سیستم دارایی ثابت

با امکانات سیستم دارایی ثابت سپیدار بیشتر آشنا شوید

سیستم دارایی ثابت سپیدار، یک سیستم جامع و یکپارچه است که سادگی در فرایند محاسبه استهلاک اموال، پلاک‌گذاری، سهولت در نگهداری و گزارش‌گیری اطلاعات دارایی‌ها را مطابق با آخرین تغییرات قانونی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

برخی از امکانات سپیدار به شرح زیر است:

 • ثبت تحصیل و انجام کلیه‌ی عملیات طی دوره دارایی‌ها به صورت گروهی از جمله تغییر نرخ و روش، نقل و انتقال، فروش، اسقاط، حذف، بلااستفاده و غیره
 • امکان پلاک‌گذاری دارایی‌ها به صورت دستی یا خودکار متناسب با الگوی دلخواه
 • گزارش‌گیری دقیق و لحظه‌ای برای مدیریت اموال با استفاده از کارت دارایی
 • ثبت فروش، اسقاط یا حذف دارایی
 • ثبت سود یا زیان ناشی از هر عملیات در همان تاریخ به صورت خودکار
 • امکان بلااستفاده کردن دارایی و محاسبه استهلاک ۳۰ درصدی در دوره بلااستفاده و همچنین استفاده مجدد از دارایی بلااستفاده شده
 • محاسبه استهلاک دارایی­ها برای هر دارایی و در هر دوره دلخواه با استفاده از آخرین جدول قوانین استهلاک
 • ارائه سند حسابداری محاسبه استهلاک به صورت تجمیعی و یا به تفکیک هر ماه برای هر دارایی
 • ثبت مخارج پس از تحصیل مانند تعمیرات اساسی ” و یا “گسترش و الحاق” و ثبت آن در نرم ­افزار، و همچنین محاسبه استهلاک هر کدام از مخارج مطابق ماده ۱۴۹ قانون استهلاک مالیاتهای مستقیم

کلیه شرکت‌های بازرگانی، خدماتی، تولیدی و پیمانکاری می‌توانند در زمان استفاده از سیستم دارایی ثابت برای ثبت تحصیل، گردش‌های دارایی، محاسبه استهلاک، مدیریت بهتر اموال، نگهداری و کنترل دارایی‌ها و جلوگیری از اتلاف منابع شرکت، علاوه بر رسیدن به اهداف و ارزش‌های مورد نظر خود، راحتی و آسودگی حساب‌وکتاب را با سیستم دارایی ثابت سپیدار تجربه کنند.

ماده ۱۴۹ قانون استهلاک مالیات‌های مستقیم درباره چیست؟

بخشنامه ۲۰۰/۹۵/۷۸ استهلاک دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود جدید ماده ۱۴۹ ق.م.م

همانطور که می‌دانید تا انتهای سال ۹۴ برای محاسبه استهلاک دارایی‌های ثابت از قانون ۱۵۰ و ۱۵۱ ق.م.م استفاده می‌­شد اما به موجب بخشنامه ۲۰۰/۹۵/۷۸ استهلاک دارایی‌ها مشهود و نامشهود جدید ماده ۱۴۹ ق.م.م لازم است روش محاسبه برخی دارایی‌ها تغییر کند.

این بخشنامه در تاریخ ۰۵/۱۱/۱۳۹۵ به مودیان مالیاتی ابلاغ شد که از ابتدای سال ۱۳۹۵ لازم الاجراست.

این بخشنامه شامل دو بخش است:

 • مقررات و روش‌های محاسبه استهلاک دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود
 • جدول استهلاک دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود

با مطالعه جدول مالیاتی قانون ۱۴۹ ق.م.م و مقایسه آن با جدول ۱۵۱ ق.م.م متوجه خواهید شد که تغییرات اساسی در روش و نرخ محاسبه استهلاک دارایی‌ها ایجاد شده است.

در جدول ۱۵۱ ق.م.م ۳۸ گروه دارایی وجود داشت که در جدول ۱۴۹ ق.م.م دارایی‌ها با یکدیگر ادغام شدند و به ۲۵ گروه کلی دسته بندی شدند. برای مثال میتوان به ادغام شدن گروه صنایع حمل و نقل با گروه وسایل نقلیه اشاره کرد.

با توجه به تغییرات ایجاد شده در جدول ۱۴۹ ق.م.م چهار تغییر به شرح زیر خواهیم داشت:

 • تغییر از روش نزولی به روش مستقیم

در این حالت مانده مستهلک نشده طی باقیمانده عمر مفید دارایی (عمر مفید دارایی طبق جدول جدید منهای مدت مستهلک شده دارایی)، مستهلک خواهد شد. در صورتیکه عمر مفید موضوع جدول ۱۴۹ کمتر از مدت مستهلک شده دارایی باشد، مانده ارزش دفتری در سال اول اجرای این جدول، قابل استهلاک خواهد بود. (بند الف ماده ۱۱ بخشنامه مذکور)

 • تغییر از روش مستقیم به روش نزولی

در این حالت مانده مستهلک نشده، طبق نرخ جدید مستهلک خواهد شد. (بند ب ماده ۱۱ بخشنامه مذکور)

 • تغییر مدت زمان عمر مفید دارایی در روش مستقیم

در این حالت روش محاسبه استهلاک دارایی در هر دو جدول مستقیم است و تنها عمر مفید دارایی در جدول ۱۴۹ کمتر یا بیشتر از عمر مفید دارایی در جدول ۱۵۱ است. در این حالت نیز مانده مستهلک نشده طی باقیمانده عمر مفید دارایی، مستهلک خواهد شد.

 • تغییر نرخ مستهلک شدن دارایی در روش نزولی

در این حالت روش محاسبه استهلاک دارایی در هر دو جدول نزولی است و تنها نرخ در جدول ۱۴۹ با نرخ جدول ۱۵۱ متفاوت است، در این حالت نیز مانده مستهلک نشده، طبق نرخ جدید مستهلک خواهد شد.

سیستم دارایی ثابت

در سیستم دارایی ثابت سپیدار به منظور اعمال بخشنامه ۲۰۰/۹۵/۷۸ استهلاک دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود جدید ماده ۱۴۹ ق.م.م، کافیست در فرم، تغییر نرخ و روش دارایی خود را انتخاب کنید و روش جدید را طبق جدول ۱۴۹ ق.م.م انتخاب نمایید؛ تا سیستم به صورت خودکار تمامی بندهای قانون مذکور را اجرا کند و محاسبه استهلاک را به نرخ و روش جدید انجام دهد.

مشاهده سیستم دارایی ثابت سپیدار به صورت رایگان

چنانچه شما علاقه‌مند به مشاهده دموی رایگان سیستم دارایی ثابت نرم افزار حسابداری سپیدار هستید، فقط کافی‌ست بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دموی رایگان سیستم دارایی ثابت به شما این امکان را می‌دهد که با فضا و امکانات سیستم، قبل از خرید آَشنا شوید و سپس در صورت تمایل، آن را خریداری کنید.

سیستم دارایی ثابت سپیدار همکاران سیستم


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]


1 دیدگاه برای ”سیستم دارایی ثابت سپیدار

 1. رسول دوستی

  سیستم سپیدار برخلاف سیستم های دیگر مانند سیستم همکاران یا راهکاران در عین سادگی بسیار کاربردی تر و انعطاف پذیرتر میباشد.چنانکه بنده در طی ۵ سال استفاده از سیستم سپیدار همکاران سیستم تمامی موارد درخواستی مدیران و سایر استفاده کنندگان را در عین خلاقیت.براحتی آب خوردن و لذت تمام پاسخگو بودم در حالیکه در ارگانهایی که سیستم همکاران یا راهکاران را استفاده میکردند برای ارایه یک گزارش(همانند)کلی بدردسر افتاده و موجب پریشانی و اعصبانیت میشدم.لذا چه در دوران حسابداری(که تقریبا با اکثریت سیستمهای مالی کار کردم)و چه در دوران مدیریتی ام همچنانکه همه جا این جمله را گفته وتکرار کرده ام (انچنانکه برخی مدیران یا همکاران باور ذهنی بر داشتن قرارداد تبلیغی یا بازاریاب شرکت سپیدار را با بنده داشته اند)در میان تمام سیستمهای پرکاربرد مالی امروزه فقط سپیدار و تمام.///

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *