نرم افزار حسابداری

قسمت 96: پاسخ به سوالات بیمه‌ای شما


پرسش و پاسخ مالیاتی
دسته بندی:پرسش و پاسخ بیمه
مهمان برنامه:فریبرز انصافی
حجم:20 مگابایت
زمان:58 دقیقه

اگر شنونده دو قسمت قبلی رادیو مالی بوده باشید، ما به تمامی سوالات حسابداری و مالیاتی که تا کنون برای رادیو مالی ارسال شده بود پاسخ دادیم. در ادامه این روند، در این قسمت نیز تمامی سوالات بیمه ای شما مخاطبین محترم پاسخ داده خواهد شد.  این پادکست از طریق اپلیکیشن رادیو مالی، اپلیکیشن Castbox و یا شنوتو قابل دسترس است.

 1. تعدادی مشاور (شخص حقیقی) با شرکت قرارداد منعقد نموده اند.
  1. سوال اول: آیا فعالیت ایشان مشمول ماده 38 و کسر سپرده بیمه می باشد؟ اگر جواب مثبت است با چه نرخی مشمول کسر هستند؟
  2. سوال دوم: چنانچه مشاور در لیست بیمه ی کارفرمای دیگر ،بیمه شده باشد آیا می توان مانند پرسنل عادی تا سقف بیمه مابه التفاوت از ایشان کسر و سپرده نمود؟
  3. سوال سوم: اگر مشاور بازنشسته باشد (از صندوق های غیر از تامین اجتماعی) آیا مشمول کسر حق بیمه به عنوان سپرده می باشد؟
 2. کسی که در سال ۱۳۹۸ بیمه بیکاری فعال شده به مدت ۱۸ ماه. آیا در سال جدید نیز طبق حقوق ۹۸ مبلغ بیکاری دریافت می کند یا اینکه طبق سال ۹۹ محاسبه و پرداخت می شود؟ چون حقوق فروردین ۹۹ را طبق ۹۸ پرداخت شد.
 3. در مورد مزایا مشمول بیمه تامین اجتماعی (حق مسکن و بن خواروبار) خود سازمان دوگانگی ایجاد کرده است. پایین سایت برای کارفرما مبلغ 190 مکلف کرده است. ولی برای اثبات این بخشنامه ای وجود ندارد و طبق قانون کار حداقل مزایا 290 اعلام شده، لطفا کارشناس های امور بیمه راهنمایی بفرمایند.
 4. ماده 86 تامین اجتماعی در خصوص حق اولاد اناث ذکر نموده که تا زمانی که ازدواج نکرده و یا بعد از طلاق نیز می‌تواند حق اولاد دریافت نماید. اما اداره کار بین فرزند ذکور یا اناث تفاوتی قائل نیست و می گوید تا 26 سالگی اگر اشتغال به تحصیل داشته باشند موردی ندارد. لطفا راهنمایی نماید.
 5. در چه زمانی سازمان تامین اجتماعی موقع رسیدگی، هزینه های انجام شده را به رنج ٣٠٪؜ مشمول می کند. به عنوان مثال بعضی افراد که در اسنپ هستند و تبلیغ می کنند و قاعدتا فاکتور رسمی هم ندارد، بیمه چگونه با آن ها برخورد می کند؟
 6. کافرما بیمه ی من در دو ماه آخر را پرداخت نکرده است و من شکایت کرده ام. تاریخ رسیدگی آن برج ۴ است. در رای در هیئت تشخیص جریمه عیدی و سنوات و … ‌توافق شد که بیمه من واریز گردد تا بیمه ی بیکاری به من تعلق بگیرد. می خواستم بدانم تکلیف چیست و چه اتفاقی می افتد؟
 7. درباره بحث دو هفتم معافیت بیمه سوالی داشتم. این موضوع که قابل کسر از مالیات حقوق است (صحبت بنده درمورد افرادی که حق بیمه می دهند به ساز مان تامین اجتماعی). در حال حاضر گفته می شود که کل 7% قابل کسر از مالیات حقوق شده است. آیا این موضوع درست است؟و اگر درست است با استناد به چه بخشنامه ای.
 8. چرا در کارگاه هایی که جزو مشاغل سخت و زیان آور هستن و کارفرما در آن جا مشغول به کار است برای پرداخت حق بیمه کمک دولتی به آن تعلق نمی گیرد و آزاد محاسبه می شود. چرا بیمه بیکاری به کارفرما تعلق نمی گیرد و چرا تا پنج نفر در یک کارگاه مشغول به کار هستند و وقتی یکی یا دو نفر اضافه می شوند درصدی به بیمه اضافه می شود؟
 9. مشاغل آزاد می توانند در دو تایم کاری بیمه پرداخت کنند که برای باز نشستگی و معدل گیری دو سال آخر تاثیر گزار باشد که دریافتی بیشتری داشته باشند.
 10. آیا می توان حق بیمه را در دو جا پرداخت کرد؟ که برای بازنشستگی وقتی معدل گیری می شود تاثیری داشته باشد. یعنی از ساعت ۸ صبح تا ۴ یک جا کار و از ۴ تا ۱۲ یک جای دیگه کار کنیم می توانیم دو تا لیست بیمه بدهیم؟
 11. آیا اشخاصی هستند که از پرداخت حق بیمه معاف باشند؟ مثل آزادگان که از مالیات معافند. اصلا معافیت بیمه ای برای کارکنان وجود داره یا خیر؟
 12. شرکتی برای شروع هنوز نیرویی استخدام نکرده است. سهام دار ها جز مدیر عامل کسی کار نمی کند. تکلیف بیمه‌ی این شرکت چیست؟
 13. در خصوص پادکست موضوع ماده ۳۸ تنها در مورد پیمانکاران مطالب بررسی شده، در صورتی که موضوع مشاوران نیز می باشد. لطفا در صورت امکان موضوع مشاورین را نیز بررسی کنید.
 14. من دو سال بیمه بیکاری می گیرم. می خواستم ببینم سال 98 چقدر به حقوق من اضافه می شود؟
 15. حقوق من ماهیانه 1900000 هزارتومان است. متاهل و دارای یک فرزند هستم. می خواستم میزان بیمه بیکاری ماهیانه را حساب کنید.
 16. در مورد اجرای ماده ۳۸ یک موضوع مطرح هست. آن هم ضریب های بخشنامه های ۱۴ است که بیش از بیست سال پیش مصوب شده که در آن زمان اگر شرکتی میخواست پروژه ای رو انجام بدهد مجبور بود نیروی انسانی زیادی رو به استخدام بگیرد. این موضوع با استفاده از نرم افزارهای متعدد و همچنین تکنولوژی به حداقل نیروی انسانی رسیده است. قاعدتاً ضریب های بخشنامه های ۱۴ نیاز به بروزرسانی و تعدیل دارد. که این موضوع باعث تحمیل هزینه های بیمه پیمان به شرکت می شود.
 17. یک هفته از کار بدون دلیل اخراج شده ام. شرکت ما هم شرکت پیمانکاری هست. آیا به من بیمه بیکاری تعلق می گیرد یا نه؟ شرکت هم هیچ نامه ای ارائه نمی دهد.
 18. در حسابرسی تامین اجتماعی حق ترجمه کتاب در صورت انفرادی مشمول ۳۰% و در صورت گروهی مشمول ۱۶.۸۷% قرار گرفته است. تکلیف قانونی مودی (منظور شرکت) برای پیشگیری از پرداخت چنین جریمه‌ای چیست؟ همچنین صورت حساب های چاپ کتاب مشمول ۷.۶% قرار گرفته است. مورد اول و دوم دربخشنامه ۱۱ مشمول نبود ولی در بخشنامه ۱۱-۳ مشمول شده است. تکلیف قانونی کارفرما در پیشگیری این مورد چیست؟
 19. متاسفانه به مدت 3 سال در 2 شرکت حسابداری سابقه کاری دارم ولی هر کدوم به بهانه هایی من را بیمه نکردند. چطور می توانم در بدو ورود به شرکتی آن ها را برای بیمه شدن قانع کنم؟
 20. آیا ماده ۳۸ شامل همه قراردادها می شود؟ به عنوان مثال وقتی یک موسسه حقوقی با یک شرکت برای انجام امور حقوقی قرار داد امضا می کند باید شرکت مربوطه از موسسه حقوقی مفاصا حساب بیمه در خواست کند. در صورتی که تمام افرادی که در انجام این قرارداد مشغول هستند وکیل هستند و طبق قانون بیمه کانون وکلا برای آن‌ها پرداخت می شود. آیا موسسات حقوقی باید تمامی قراردادهایشان به تامین اجتماعی اعلام و کد پیمان دریافت کنند؟
 21. خواهرم سال گذشته حدود ده ماه، جایی بدون قرارداد کار کرد و بعد ده ماه به دلیل اختلاف با کارفرما خارج شد. کارفرما حقوق سه ماه خواهرم رو تا الان نداده است. با توجه به این که قرارداد نداشته است، اگر به اداره کار شکایت کند، آیا نتیجه ای می گیرد؟
 22. لطفاً در موردضرایب بیمه، مناقصه و سپرده ها و صورت وضعیت، پادکست قرار دهید.
 23. اگر من بخواهم بابت جابجایی مکان اصلی شرکت مفاصا حساب بگیرم، آیا باید تمام اقساط بدهی بیمه ای را پرداخت کنم و بابت تمامی قراردادها مفاصا بگیرم؟ و این موضوع با گرفتن مفاصا حساب قرارداد چه تفاوتی دارد؟
 24. من حدودا از سال ۹۴ در سمت دهیار مشغول به کار شده ام، ولی برای من بیمه رد نکردند. امسال گفتند حدود ۱۲ ساعت در ماه برایت بیمه رد می کنیم و بقیه را هم خودت به حساب تامین اجتماعی واریز کن. در حکم (قرارداد) من پاره وقت درج شده است. حالا من چند سوال دارم
  1. آیا فقط به اندازه ساعت کاری که توی حکمم هست باید برام بیمه رد بشود؟
  2. می خواهم برای حق بیمه سنوات قبل شکایت کنم، باید از چه طریق پیگیری کنم؟
 25. شرکت ما ارائه کننده خدمات اینترنت و اینترانت، خدمات تجهیزات ماهواره ای و مخابراتی و … است؛ با توجه به ماده ۴۷ تامین اجتماعی، شرکت توسط موسسه حسابرسی تامین اجتماعی، حسابرسی گردید. اما متاسفانه در حسابرسی انجام شده مواردی طبق شرح ذیل مشمول بیمه ۷/۸٪( ۳ – ۵) گردیده است. با توجه به بخشنامه های ۱۱/۳ و ۱۴/۱۱ و همچنین دستورالعمل توضیحی بخشنامه ١١/٣ و ١۴/٩ جدید درآمد تامین اجتماعی مورخ ٨اسفند ٩۵ ، لطفابفرمائید چگونه می توانم اثبات کنم موارد مربوطه مشمول نمی باشد. مواردی که حسابرس تامین اجتماعی مشمول نموده است: ۱- هزینه اجاره IP.( دارای فاکتور فروش می باشد) 2- مبالغ پرداخت شده جهت شارژ پنل گوگل ادورز. ۳- مبالغ پرداخت شده جهت خرید اضافه ترافیک( دارای فاکتور فروش می باشد) ۴- هزینه پرداخت شده بابت تبلیغات موبایلی. ۵- مبلغی پرداخت شده از حساب شرکت، که در سند حسابداری مربوطه به عنوان جاری شرکا (برداشت شرکا،) ثبت شده است.
 26. ما یک شرکت در زمینه پیمانکاری هستیم که بتازگی قراردادی بسته ایم مبنی بر فروش دستگاه و نصب و راه اندازی که لوازم زیر ساخت هم تهیه اش بر عهده ماست. اما در قرارداد مبالغ تفکیک نشده و فقط یک مبلغ کلی ثبت شده است. حال که برای مفاصا حساب بیمه اقدام کرده ایم نرخ را با ۱۶/۶۷ محاسبه کرده اند در صورتی عمده مبلغ قرارداد مربوط به خود دستگاه می باشد ماهم اعتراض کردیم حال چگونه میتوانیم در جلسه رسیدگی این موضوع را اثبات و نرخ را کم کنیم و از همه مهمتر اگر بشود مبلغ دستگاه را شامل بیمه نکنند به عنوان فروش کالا باشد؟
 27. اگر پیمانکاری نسبت به اخذ مفاصا حساب علی الرغم پیگیری ها اقدام ننموده باشد و کارفرما طبق حسابرسی بیمه مکلف به پرداخت بیمه کسر شده شود و آن را پرداخت نماید و پرونده حسابرسی بیمه مختوم شود. سپس بعد از مدتی پیمانکار نسبت به دریافت مفاصا و ارائه آن اقدام و درخواست استرداد سپرده بیمه کسر شده و قسط آخر را بنماید، آیا کارفرما تکلیفی به استرداد دارد؟
 28. من پیمانکار با کارفرما قرارداد می بندم و مثلا 10 تا کارگر دارم، بیمه ی همه را پرداخت می کنم،حالا کارفرما 5درصد از من کم کرده است، میخواهم سپرده مو آزاد کنم، به سازمان مراجعه می کنم. سازمان بر چه اساسی بیمه قرارداد من را محاسبه می کند؟ چون من تعداد کارگرهایم مشخص هستند و بیمه ی آن‌ها را هم پرداخت کردم. چرا من بیشتر باید بیمه بدهم؟ آیا بیمه ای که بابت 10تا کارگرم پرداخت کردم در مخاسبات لحاظ می شود؟ آیا یرای گرفتن مفاصا حساب حتما باید قرارداد تمام شود تا اقدام یه گرفتن مفاصا کنم؟ در صورتی که مفاصا حساب میان دوره ای قابل اخذ است؟ چگونه این مفاصا صادر می شود؟ مثلا در مفاصا میان دوره ای نوشته از تاریخ فلان تا تاریخ فلان عبارت مذکور چه معنی می دهد؟

 

دانلود قسمت نود و ششم رادیو مالی

 

دانلود اپلیکیشن رادیو مالی: