نرم افزار حسابداری

قسمت 69: نقش بازاریابی دیجیتال در صنعت خرده فروشی


رادیو مالی قسمت 69
دسته بندی:مدیریت کسب و کار
مهمان برنامه:سینا پورمحمدیان، علی اجتهادی
حجم:15 مگابایت
زمان:18 دقیقه

 

 

 

چرا بازاریابی آنلاین؟

این نوع بازاریابی در سال 97 در حدود  208 میلیارد تومان، گردش مالی داشته است. در حدود 50.000 فروشگاه و شرکت نماد الکترونیکی گرفته اند و در حال فعالیت هستند. معروف ترین این شرکت ها دیجی کالا و اسنپ مارکت هستند که با در اختیار گذاشتن یک پلتفرم مناسب، مشتریان بسیاری را جذب کرده اند. از مزیت های این نوع تبلیغات، این است که به شدت قابل کنترل است و هزینه های آن قابل اندازه گیری است اما در تبلیغات سنتی شما در صورتیکه هزینه را پرداخت کرده باشید نمی توانید آن را متوقف کنید.

چه پلتفرم و رسانه هایی را برای بازاریابی آنلاین داریم؟

  • شبکه های اجتماعی
  • وب سایت ها
  • اپلیکیشن ها

آیا شبکه های اجتماعی ساده ترین و ارزان ترین هستند؟

از  نظر زیر ساخت شبکه های اجتماعی ارزان تر هستند. اما به این معنی نیست که نیاز به هیچ هزینه ای ندارد. (بخش تبلیغات)

زمانی که هر بیزینسی در ابتدای راه باشد، شناخت مخاطبان و جذب آن‌ها از طریق شبکه های اجتماعی بسیار ساده و ارزان است اما با رونق گرفتن آن، به تنهایی امکان پذیر نیست.

همه اصناف می توانند محصولات خود را در اینستاگرام بفروشند؟

هر چقدر خدمات و کالاهای مورد نظر شما عام تر باشد و مورد استفاده بخش بیشتری از جامعه باشد، اینستاگرام برای آن موثرتر است. مثل پوشاک و یا لوازم آرایشی اما وقتی کالای شما خاص است باید ببینید مخاطبان شما در اینستاگرام هستند یا خیر؟

کالاهای با مصرف روزانه مثل برندهای معروف، محصولات ورزش یا سلامت، زیبایی و کالاهای لوکس محصلولات خود را در اینستاگرام به معرض فروش می گذارند. همچنین با مخاطبین خود ارتباط برقرار می کنند و نظرات آن‌ها را در مورد موضوعات مختلف می پرسند.

اولین اقدامات برای فروش محصولات در اینستاگرام چیست؟

  • تبدیل اکانت خود به اکانت بیزینس: برای نمایش راه های تماس و استفاده از تحلیل های اینستاگرام
  • داشتن ظاهر مناسب برای صفحه خود: عکس و کاور مناسب صفحه ابتدایی  و داشتن 12 پست از قبل

اعتمادسازی در مشتری چگونه ایجاد می شود؟

  • دو سوم کسانی که از اینستاگرام استفاده می کنند، ابتدای صبح موبایل خود را چک می کنند. بنابراین فضای بسیار مناسبی برای فعالیت های اقتصادی است. اگر دو صفحه اینستاگرام در مقابل شما باشد و شما ملزم به انتخاب باشید حتما از صفحه ای استفاده می کنید که حاوی اطلاعات تماس و راه های ارتباطی باشد.
  • استفاده از تصاویر و پست هایی که به تازگی بروزرسانی شده باشد و پاسخگویی به کامنت‌ها نیز در جذب مخاطب بسیار موثر است. مدت زمانی که پاسخ سئوال مخاطب داده می شود، باید خیلی کوتاه باشد.
  • داشتن حق انتخاب برای مشتری که با پست یا پیک بتواند محصول خود را دریافت کند. همچنین باید حق انتخاب پرداخت آنلاین و یا حضوری هم وجود داشته باشد.
  • پرداخت در سایت هم موضوع دیگری است که می توانیم حق انتخاب آن را به مشتری بدهیم.

این پادکست را می توانید از اپلیکیشن رادیو مالی و همچنین همین صفحه بشنوید.

 

 

دانلود قسمت شصت و نه رادیو مالی

 

دانلود اپلیکیشن رادیو مالی: