نرم افزار حسابداری

قسمت 103: مبانی سرمایه گذاری در بازار بورس


قسمت 103 رادیو مالی: مبانی سرمایه گذاری در بازار بورس
دسته بندی:سرمایه گذاری
مهمان برنامه:دکتر نیما آگاهی
حجم:8 مگابایت
زمان:24 دقیقه

بحث امروز در مورد بازار بورس است. بسیاری از افرادی که در این حوزه هستند، هیچ ذهنیتی در مورد ریسک این بازار ندارند و صرفا به دنبال خرید و افزایش درآمد خود هستند. ذهن مخاطب بیشتر حول محور سود این سهم هاست و نه سایر جزئیات دیگر. اگر به نمودارهای سال 93 دقت کنید، متوجه ریزش بازار می شوید یعنی یک بازار همواره در حال سودسازی نیست. نکته مهم دیگر این است که سرمایه گذاری شما باید با پول های مازاد شما صورت گیرد و نه تمامی سرمایه زندگی شما.

همچنین بسیاری از افراد متاسفانه بدون آموزش وارد بازار شدند و همه چیز را بر مبنای شانس می دانند. این یک ذهنیت غلط است. آموزش می تواند به شما کمک کند تا بین خوب و خوب تر انتخاب کنید. همچنین بسیاری از سهم های ما رونق دارند اما به خاطر پیشرفت اقتصادی نیست و دلیل دیگری دارد و پایه و اساس آن تورم است. شناسایی اینکه پول را باید کجا گذاشت تا سست نباشد و بتواند سود مناسبی را به شما بازگرداند، موضوع مهم است. بنابراین به دلیل اینکه بسیاری از افراد روزهای رکود بورس را ندیده اند، از سودآوری این روزهای بورس در شور و شعف هستند. همچنین افراد ما پتانسیل بالایی دارند که عملیات پراشتباه با طمع سودسازی را انجام دهند. چون افراد حاضرند برای سودهای بزرگ، زندگی خود را ببازند و این بسیار خطرناک است. همچنین در حوزه ای که تصمیم دارید در آن سرمایه گذاری کنید، حتما اخبار را مطالعه کنید و آموزش های لازم را دریافت کنید و یا از شرکت هایی مثل صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنید.

رفتارهای هیجانی با توجه به اینکه بورس نتایج کوتاه مدت و جذابی را داشته است، همچنان وجود دارد. افراد نیاز چندانی به آموزش، یادگیری و مشاوره را در خود حس نمی کنند و نیاز به الگوی خاصی را در خود حس نمی کنند و این بسیار خطرناک است. همچنین بازار قابل پیش بینی است اما باید الگوی رفتاری خاصی وجود داشته باشد و ممکن است هر شخصی در اثر تجربیات متفاوت، یک الگو را برای خود انتخاب نماید که این هم دارای ضریب خطا است. سهامداری به معنی شراکت است و همواره باید طبق شرایط عمل کرد. بنابراین باید توجه کنیم که ممکن است بین شرکاء، افرادی با هیجانات بالا وجود داشته باشد وشما الزاما باید جنس شرکای خود را بشناسید و در بازار صحیحی سرمایه گذاری کنید.  

چرا بازار بورس رشد می کند؟

  • دارای مشروعیت عمومی است
  • نقدینگی بسیار زیادی در اقتصاد داریم
  • ترجیح بیشتری برای دولت وجود دارد تا پول در بورس باشد
  • افراد نیاز به افزایش ضریب امنیت در بورس دارند

افراد تازه وارد نیاز به چه دانش و آموزش هایی دارند؟

برای مسیر درست در بازار، باید افراد دید کلان داشته باشند. هرچند که این موضوع ممکن است برای افراد تازه کار مشکل باشد اما بهترین مسیر این است. همچنین افراد برای فهم بهتر موضوعات بورس باید این دو مرحله را طی کنند:

  • یادگیری بحث های مقدماتی و شرایط کلی بازار برای فهم بهتر ادبیات این بازار
  • یادگیری بحث های تحلیل تکنیکال، بحث تابلو خوانی،  روانشناسی بازار و مدیریت سرمایه

دانلود قسمت صد و سوم رادیو مالی

دانلود اپلیکیشن رادیو مالی: