نرم افزار حسابداری

قسمت 102: مبانی سرمایه گذاری در بازار طلا


سرمایه گذاری در بازار طلا
دسته بندی:سرمایه گذاری
مهمان برنامه:دکتر نیما آگاهی
حجم:7 مگابایت
زمان:21 دقیقه

شرایط سرمایه گذاری در بازار طلا

بازار طلا ابعاد متفاوتی دارد چراکه این بازار هم به شکل داخلی و هم به شکل جهانی است. طلا از نظر خلوص در ورژن بین المللی بر اساس واحد 1000 دسته بندی می شود و واحد خالص ترین طلا  در حدود 999 است. در داخل ایران این موضوع بر اساس عیار درنظر گرفته می شود و عیار 24 مدنظر بازار ایران است اما طلای 18 ( معادل 752) عیار بیشتر در بازار داخل مرسوم است.

چیزی که به عنوان اونس جهانی مطرح می شود، معادل حدود 31 گرم طلاست و ما باید حتما روند طلای جهانی را بدانیم. اما چیزی که درمورد بازار داخلی دارای اهمیت است، تاثیر قیمت ارز و دلار بر روی طلاست.  طلای داخل حاصلضرب طلای جهانی در دلار داخلی است. پس ما دو روند را باید همواره مورد بررسی قرار دهیم: طلای جهانی و دلار داخلی. هر آنچه که دارای نوسانات بیشتری است، تاثیر بیشتری هم دارد که در بازار داخلی ما، نوسانات دلار بسیار بیشتر است.

انواع سرمایه گذاری ها در بازار طلا:

  1. طلای زینتی: آیا هدف شما سرمایه گذاری است یا استفاده؟ در مورد طلاهای زینتی، اجرت ساخت موضوع بسیار بااهمیتی است.
  2. طلای آب شده: این موضوع قبلا تنها در بین صنف طلافروشان رواج داشت. این مورد مناسب برای سرمایه گذاری است و اجرت کمی دارد.
  3. سکه بهار آزادی / امامی: نقد شوندگی بسیار ساده ای دارد و تبادل آن راحت است. سکه های امامی قیمت بالاتری دارد و قبلا دارای سال ساخت بود و الان بدون تاریخ ساخت است. این روزها سکه ربع دارای طرفداران بیشتری است و قیمت آن هم بالاتر است.
  4. نکته قابل توجه در مورد سکه این است که مبادلات زیادی دارد و در شرایطی که بازارها صعودی هستند، دارای حباب است. حباب به این معنی که از ارزش واقعی خود فاصله زیادی می گیرد. حباب در سکه تا حدی قابل قبول است اما وقتی مقدار آن زیاد می شود مهم این است که موقعیت شما خریدار یا فروشنده است.

 

دانلود قسمت صد و دوم رادیو مالی

 

دانلود اپلیکیشن رادیو مالی: