نرم افزار حسابداری

قسمت 100: مقدمه‌ای بر روش‌ های سرمایه‌ گذاری


قسمت 100: مقدمه‌ای بر روش‌ های سرمایه‌ گذاری
دسته بندی:سرمایه گذاری
مهمان برنامه:دکتر نیما آگاهی
حجم:11 مگابایت
زمان:31 دقیقه

با افتخار 100 قسمت همراه شما بوده ایم

افتخار این را داشتیم که 99 پادکست همراه شما باشیم و موضوعات گوناگون در حوزه مالی و حسابداری، مالیات، بیمه، بانک و مدیریت کسب و کار را در رادیو مالی پوشش دادیم. در قسمت 100 رادیو مالی با سرفصل “آموزش سرمایه گذاری” همراه شما خواهیم بود. خوشحالیم که ما را در این مسیر همراهی کرده‌اید و امیدواریم در پادکست‌های آینده بیش از پیش بتوانیم محتوای با کیفیتی را در اختیار شما قرار دهیم. از تمامی اساتید گرانقدر رادیو مالی که با دلسوزی در تولید این پادکست‌ها ما را همراهی کردند سپاسگزاریم. با ما همراه باشید با قسمت 100 رادیو مالی با موضوع: مقدمه ‌ای بر انواع روش های سرمایه گذاری

مباحث سرمایه گذاری به شکل مجزا از هم نیستند و به روی هم تاثیر می گذارند. فهم این موضوع سبب می شود تا دید بسیار جامع تری در ارتباط با مبحث سرمایه گذاری داشته باشیم.

بازارهایی که در این روزها افراد با آن سروکار دارند، بازارهای ریال پایه و دلار پایه هستند. بازارهای ریال پایه مثل بازار ارز، طلا، بورس و مسکن هستند و بازارهای دلار پایه هم مثل بازار فارکس و ارزهای دیجیتال هستند.

بازارهای ریال پایه:

  • بازار ارز در دهه 90 یکی از موثرترین بازارهای ایران بوده است و روند زندگی افراد بسیاری را تغییر داده است. درک عمیق از موضوع ارز بسیار دارای اهمیت است . بازار ارز بازار آزادی نیست و بازیگران محدود و تاثیرگذاری دارد. همچنین در بازار ارز داخل حجم مبادلات به دلیل محدودیت اطلاعات قابل شناسایی نیست.
  • مبحث بعدی بازار بورس است که تاثیر بسیار زیادی را از بازار ارز می گیرد. در زمستان 96 و 97 جهش های قیمت ارزی را داشتیم که با یک فاصله زمانی تاثیر آن در بازار بورس دیده می شود. همچنین در مورد شرایط جدید بازار بورس با تعداد بسیار زیاد کدبورسی که هر روز بر تعداد آن اضافه می شود، نیز صحبت خواهیم کرد. جنس فعالیت در بورس، جنس شراکت است یعنی با بقیه سهامداران، شراکت می شوید. دید افراد تصمیم گیر نسبت به بازار هم بسیار مهم است. تشخیص نیازها و آموزش های لازم هم برای افراد علاقه مند بسیار حیاتی است.
  • بازار ملک هم از دیگر بازارهای جذاب در ایران است. اعداد و ارقام در بازار ملک بسیار بزرگ شده و کمتر کسی توان سرمایه گذاری را در آن دارد. افراد بسیاری به شکل تجربی در این بازار حضور داشتند و به شکل آینده نگری به این بازار نگاه می کنند.
  • بازار طلا هم از شرایط اونس جهانی و شرایط طلای جهانی تاثیر می پذیرد. بازار ارز هم تاثیر بسیاری بر روی قیمت طلا دارد.

نکته: سرمایه گذاری با اسکناس به طور کلی توصیه نمی گردد چراکه در بازارهای دیگر امکان کسب سود بیشتری وجود دارد. اولویتی برای سرمایه گذاری روی ارز وجود ندارد اما به عنوان مادر مباحث سرمایه گذاری باید مورد توجه قرار گیرد.

نکته: افراد به حوزه هایی که در آن دارای سواد و توانایی برای سرمایه گذاری هستند، تعصب پیدا می کنند و بازارهای دیگر را رها می کنند. اما با کنار گذاشتن این تعصب، مشخص می شود که در هر حوزه ای می توان نتایج خوبی را خلق کرد. 

بازارهای دلار پایه:

این بازار سه اختلاف اساسی دارند:

 در ابتدا شرایط جغرافیایی برای تحلیل درنظر گرفته نمی شود. باید شرایط جهانی در این زمینه درنظر گرفته شود.

در حوزه ارزهای دیجیتال، دو بخش مجزا داریم: ماینینگ( استخراج)  و تریدینگ( معامله گری)

  • امروز بحث ماینینگ دارای استقبال کمتری است چرا که در بحث پاداش دچار کاهش و عدم جذابیت شده است.
  • همچنین بحث مصرف برق دچار محدودیت هایی شد و جذابیت خود را از دست داد.
  • تریدرها امروزه دارای شرایط بهتری هستند و در شرایط مختلف بازار، سود خود را به دست می آورند.

جمع بندی: اگر بتوان در بین این بازارها یک بالانس خوبی را ایجاد کنیم، شرایط بسیار ایده آل می شود. مثلا این روزها بازار بورس دارای طرفداران بسیاری است اما نگاه یک فرد سرمایه گذار باید بسیار جامع تر باشد.  بنابراین باید مهارت ورود به تمامی بازارها را ایجاد کرد، در بازارهایی که شرایط مناسبی ندارند باید در حالت stand up  باقی ماند و در بازارهایی که شرایط خوبی دارند، باید فعال تر بود.

بورس جهانی و فارکس:

 فارکس (بازار تبادل ارزهای خارجی) بسیار وسیع است. قدرت ارزهای مختلف بستگی به آیتم های اقتصاد هر کشور دارد. معامله گران حرفه ای و شخصی بر روی یک بخش بازار تمرکز می کنند. در معاملات بین الملل فرد معامله جفت ارز انجام می دهد یعنی تبدیل یورور به دلار. چون حوزه بسیار گسترده است معمولا افراد بر روی یک یا دو حوزه تمرکز می کنند.

  • بازارهای کامودیتی یا بازارهای نقره، طلا، نفت و … نیز دارای جذابیت است. این موارد آیتم های بین المللی است و مربوط به کشور خاصی نیست. افراد فعال در این بازارها فقط معادلات طلا یا نفت یا … را انجام می دهند.
  • موضوع بعدی استاک یا سهام بین الملل است. دانستن این موضوع که چه شرکت هایی در این زمینه قوی تر عمل می کنند، می تواند به افراد در این زمینه کمک بسیاری کند. در ایران محدودیت هایی وجود دارد و حضور در این عرصه چندان ساده نیست.

 

دانلود قسمت صدم رادیو مالی

 

دانلود اپلیکیشن رادیو مالی: