آموزش محاسبه سنوات

سنوات چیست؟ آشنایی با یکی از مهم‌ترین حقوق کارکنان


سنوات پایان خدمت یا اصطلاحاً حق سنوات (به انگلیسی: severance pay) یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر است. معنی حق سنوات یا پاداش پایان خدمت مبلغی است که کارگر هنگام فراغت از کار از قبیل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت، استعفا و موارد خاص دیگری دریافت می‌کند و میزان آن معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی کارگر است.

در این مقاله تمام نکات قانونی مرتبط با حق سنوات را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. در روزهای پایانی سال 1402، بررسی حق سنوات می‌تواند دید کارفرمایان و کارکنان را نسبت به حقوق قانونی خود مشخص کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه سپیدار سیستم باشید.

راهنمای سامانه مودیان
فهرست:

حق سنوات؛ بحث داغ پایان سال و شب عید 1403

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال یکی از مهم‌ترین موارد کارمندان، کارگران و صاحبان کسب‌وکار پرداخت عیدی و سنوات است و این موارد کاملاً با توجه به پایه حقوق در نظر گرفته‌شده برای افراد، تعیین و پرداخت می‌شود. معمولا واحد حسابداری سازمان‌ها در پایان سال شلوغ‌تر از همیشه است و حسابدارها بیشتر از همیشه در این زمان به سراغ استفاده از نرم افزار مالی و حسابداری می‌روند. اما قانون وزارت کار درباره حق سنوات چه می‌گوید؟

بررسی قانون وزارت کار؛ جایگاه سنوات کجاست؟

کل کارگاه‌هایی که شامل قانون کار هستند وظیفه دارند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، به‌عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند. مبلغ پرداختی به هرکدام از کارمندان و کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر شود.

محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل را به سپیدار بسپارید

ثبت اطلاعات و محاسبه حقوق کارکنان

تهیه دیسکت‌های قانونی بیمه و مالیات

تهیه و ارسال لیست مالیات حقوق

اتصال به سیستم ورود و خروج کارکنان

تهیه دیسکت پرداخت حقوق برای تمامی بانک‌ها

طبق ماده 21 قانون کار؛ سنوات، مزایای پایان کار، حق سنوات و یا مزایای پایان خدمت، مبلغی معادل یک ماه آخرین حقوق دریافتی کارگران است که کارفرما باید به کارگران خود پرداخت کند. سنوات یا مزایای پایان کار، باید با خاتمه و یا فسخ قرارداد کار، به کارگر پرداخت شود. این مبلغ به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت مدت کارکردشان تعلق می‌گیرد و باید توسط کارفرما پرداخت شود. در صورتی که دوست دارید از آخرین اخبار حقوق و دستمزد 1403 مطلع شوید، می‌توانید با مراجعه به صفحه همه چیز درباره حقوق و دستمزد از آخرین مقالات و اخبار مطلع شوید.

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟ پاسخ به سوال رایج کارفرمایان

در پاسخ به این سوال باید توضیح دهیم که سنوات یا همان حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که در هر شرایطی کارفرما باید نسبت به پرداخت آن به کارگر اقدام کند. سنوات با خاتمه کار و یا فسخ قرارداد کار به کارگر پرداخت می‌شود و این حق حتی به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز به نسبت کارکرد آن‌ها تعلق می‌گیرد. صحبت‌هایی در این مورد وجود دارد که اگر کارگری کار خود را ترک کند سنوات به وی تعلق نمی‌گیرد؛ در صورتی که اینطور نیست. نکته جالب تر این است که زمانی که در قرارداد شرطی در این مورد قید می‌کنند و رضایت کارگر را مبنی بر عدم دریافت سنوات می‌گیرند نیز اشتباه است.

البته منشا این اشتباه دستور العملی است که مدتی پیش وزارت کار صادر کرد و در آن قید شده بود که کارگری اگر ترک کار کند کارفرما ملزم به پرداخت سنوات به وی نیست. این دستور العمل در حال حاضر باطل شده است و کارفرما ملزم به پرداخت سنوات بر اساس قانون جدید سنوات است.

محاسبه حق سنوات 99

آیا سنوات به کمتر از یک سال تعلق می‌گیرد؟

معمولا کارکنان تازه‌وارد این سوال را مطرح می‌کنند که آیا حق سنوات به کمتر از یکسال هم تعلق می‌گیرد یا دست آن‌ها از حق سنوات خالی است. همان طور که در پارگراف قبلی گفتیم در هر صورت و با هر مدت کاری، کارفرمایان موظف به پرداخت حق سنوات هستند. بنابراین در هر صورت و با هر شرایطی کارفرما موظف به پرداخت حق سنوات است.

سنوات سال 1402؛ آخرین اخبار از مبلغ سنوات

برای محاسبه سنوات سال 1402 یا سنوات پایان خدمت سال 1402 ابتدا حقوق پایه فرد در تعداد روزهای کارکرد وی در طول یک سال ضرب شده و عدد بدست آمده بر عدد 365 که تعداد روز‌های سال 1402 است،تقسیم می‌شود. عددی که در این مرحله بدست می‌آید میزان سنوات پایان خدمت فرد در سال 1402 است. حال اگر فرد در سال‌های قبل نیز سنوات ذخیره داشته باشد، مبلغ سنوات سال‌های قبل وی نیز محاسبه شده و به مبلغ سنوات سال 1402 افزوده شده و به عنوان سنوات پایان کار فرد پرداخت می‌شود.

در اصل با محاسبه سنوات سال 1402 در واقع حق سنوات پایان خدمت سال 1401 کارگران محاسبه و پرداخت می‌شود.

فرمول محاسبه سنوات سال 1402 کارگران (سال 1401، سال‌های پیشین و پیش رو)

اما سوال مهم این است که پایان کار کارگران چگونه محاسبه میشود؟ فرمول محاسبه سنوات کارگران به‌صورت زیر است:

سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

لازم به ذکر است که سنوات 1401 و 1400 و سال‌های پیشین و سال‌های پیش رو نیز بر اساس همین فرمول محاسبه شده و خواهد شد. به عبارت دیگر فرمول محاسبه پایه سنوات در سال‌های مختلف تغییر نکرده و تا زمانی که بخش‌نامه یا قانون مصوبی ابلاغ نشود، فرمول کلی حق سنوات به همین ترتیب باقی خواهد ماند. اما بر اساس قانون عیدی و سنوات 1402 برای کارگرانی که این سال یک سال سابقه کار داشته یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی‌شان گذشته باشد، روزانه مبلغ 7 هزار تومان به عنوان پایه سنوات محاسبه می‌شود. این رقم مجموعا در هر ماه نزدیک به 210 هزار تومان می‌شود.

پایه سنوات چیست و چه تفاوتی با حق سنوات دارد؟

برای اینکه بدانید پایه سنوات چیست باید آن را با حق سنوات مقایسه کنیم. حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌ساله کاری دارند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌گردد. «پایه سنواتی» را می‌توان بخشِ حمایتیِ پایه حقوق نامید که عموماً برای جبران کردن حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می‌شود.

پایه سنوات چیست و چگونه محاسبه می‌شود

این بخش از حقوق، در واقع قسمتی از حقوق پایه است که معمولاً با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت می‌گردد، هرچند می‌توان آن را به‌صورت چند ماه یک‌بار یا سالی یک‌بار هم پرداخت کرد. «پایه سنوات» یکی از مزایای جانبی دستمزد است و با اینکه هرسال تغییر می‌کند اما مطابق با آن دستمزد کارکنان زیاد نمی‌شود.

این مبلغ از طرف شورای عالی کار و به‌عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود زیرا از زمان‌های گذشته تاکنون بحث حقوق و دستمزد کارگران همواره داغ بوده و همیشه افرادی نگران این مسئله بودند. در ابتدای سال 70 قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق این قانون کارگران رسمی و یا غیررسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

یکی از معضل‌های کارگران فرق بین قراردادهای رسمی و قراردادهای غیررسمی است. مطابق با بخشنامه‌ای که از سوی وزارت کار در سال 92 منتشر شد دیگر تفاوتی بین سنوات کارگران قراردادی و رسمی وجود ندارد. هم کارگرانی که تسویه‌حساب کرده‌اند و هم آنانی که تسویه‌حساب نکرده‌اند، مشمول پایه سنوات می‌شوند حتی اگر فاصله‌ای بین کارکرد آن کارگران در کارگاه وجود داشته باشد.

کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند بر اساس فرمول مشخص‌شده در بخشنامه دستمزدی وزارت کار پایه سنواتی برای آن‌ها واریز می‌گردد؛ اما آن دسته از کارگاه‌هایی که فاقد طرح طبق بندی مشاغل هستند، به‌شرط آن‌که نیروی کار دارای سابقه یک‌ساله در آن کارگاه باشند (دائم و موقت) مشمول حق سنوات می‌شوند؛ اما حق سنوات و یا مزایای پایان کار به ازای هرسال کارکرد معادل یک ماه حقوق است که در پایان کار و یا زمان قطع همکاری به کارگران پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه سنوات سال 1402 با مثال

حق سنوات یک برابر حقوق پایه فرد است. بنابراین در سال 1402 که مبلغ حقوق پایه 53,082,840 ریال است، مبلغ حقوق پایه در کارکرد سال فرد ضرب شده و عدد بدست آمده بر 365 (تعداد روزهای سال)تقسیم می‌شود. عدد بدست آمده به عنوان حق سنوات یک سال فرد پرداخت خواهد شد.

👈 توجه: طبق قانون تأمین اجتماعی عیدی و پاداش و حق سنوات شامل بیمه نمی‌شود و بیمه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

فرمول محاسبه پایه سنوات

نحوه محاسبه پایه سنوات در سال 1402 بر اساس فرمول وزارت کار

محاسبه سنوات بر اساس جدول ارائه‌شده و به‌صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یک‌ساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال 1402 میزان سنوات را به‌صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×70.000) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق پایه ماهانه در سال دوم

نحوه محاسبه حق مزد سنوات

حقوق اصلی، بخش عمده‌ای از پرداخت کارفرما به کارگر است که در قبال انجام کار به وی پرداخت می‌شود. بسیاری از محاسبات از قبیل اضافه‌کار، کسر کار، سنوات خدمت، طلب مرخصی و افزایش حقوق برمبنای حقوق اصلی محاسبه می‌شوند.

منظور از حقوق اصلی چیست؟

مواردی هستند که در چندین ماه متوالی، همراه با حقوق اصلی به کارگر پرداخت می‌شوند؛ مانند:

 • حق اولاد
 • حق مسکن
 • حق ایاب‌وذهاب
 • فوق‌العاده‌های بدی آب‌وهوا
 • محرومیت از تسهیلات زندگی
 • محل خدمت
 • اشتغال خارج از مرکز
 • مرزی
 • شرایط محیط کار
 • نوبت‌کاری
 • کشیک
 • جذب

منظور از مزایای مستمر و غیر مستمر چیست؟

هر فرد شاغل ممکن است علاوه بر مزدی که به او تعلق می‌گیرد مبالغی را (نقدی یا غیر نقدی) از کارفرما دریافت کند. این پرداخت‌ها یا مزایا به دو گروه مستمر و غیرمستمر تقسیم می‌شوند. پرداخت‌ها و مزایای مستمر پرداخت‌هایی هستند که ماهانه به پرسنل اختصاص داده می‌شود و در حکم حقوقی هم ذکر می‌شوند مزایای مستمر شامل مزایای نقدی و غیر نقدی است. مزایای غیر مستمر مزایایی هستند که بنا بر مناسبت خاص یا کارکرد خاص ممکن است به پرسنل اختصاص یابد. این مزایا ممکن است در برخی ماه‌های سال به فرد شاغل تعلق گیرد.

زمان خاتمه قرارداد کار و پرداخت سنوات توسط کارفرما

 • اخراج موجه شخص
 • ازکارافتادگی کلی
 • بازنشستگی
 • پایان کار در قراردادهای معین
 • استعفای کارگر
 • فوت بیمه‌شده
 • فسخ قرارداد مطابق متن قرارداد

پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که به دنبال اطلاعاتی درباره بیمه تامین اجتماعی و نحوه محاسبه آن هستید حتما سری به صفحه نحوه محاسبه بیمه تامین اجتماعی در وبلاگ سپیدار سیستم بزنید

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات؛ قانون پرداخت سنوات چیست؟

 • حق سنوات: اگر شما بپرسید که سنوات به چه کسانی تعلق میگیرد؟ پاسخ این است که به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه کاری در کارگاه دارند که اگر کارکرد یک سال باشد معادل همان یک سال و اگر حتی یک ماه باشد، باید یک دوازدهم آن به فرد پرداخت شود و کارگران برای پرداخت سنوات نیازی نیست یک سال کامل سابقه کاری داشته باشند. 
 • پایه سنوات: برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، در این صورت پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌شود.

 قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خواروبار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت‌کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. برای اطلاع از زیر و بم موارد مرتبط با پایه سنوات همراه ما باشید.

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

در مورد پایه سنوات تصورات اشتباهی وجود دارد که برخی از آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم. پیش از سال ۹۲ این تردید وجود داشت که پایه سنوات فقط به قراردادهای رسمی تعلق می‌گیرد و یا قراردادهای غیررسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند؟ طی بخشنامه‌ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد کارفرمایان نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

برخی از افراد اعلام می‌کنند پایه سنوات تنها به حداقل بگیران تعلق می‌گیرد، این موضوع کاملا اشتباه است؛ کلیه کارگران مشمول قانون کار که سال اول خود را به پایان رسانده‌اند، از سال دوم مشمول پایه سنوات می‌شوند و بنابراین ارتباطی به حداقل‌بگیر و سایر سطوح مزدی ندارد.

همچنین در خصوص محاسبه پایه سنوات اعلام می‌شود که کارفرما می‌تواند پایه سنوات را هر ماه، پایان قرارداد یا در پایان سال یکجا پرداخت کند، این روش نیز اشتباه است، پایه سنوات می‌بایست هر ماه توسط کارفرما به پایه حقوق اضافه و پرداخت شود چون که پایه سنوات جزئی از حقوق پایه محسوب می‌شود پس بنابراین باید به صورت ماهیانه و منظم پرداخت شود.

تسویه‌حساب سنوات پایه

مورد دیگری که موجبات نگرانی کارگران را فراهم آورده است مسئله تسویه‌ حساب آن‌هاست. در هر دو صورت به کارگران حق سنوات تعلق می‌گیرد و بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرده و طبق گروه‌بندی مشاغل، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط سابقه کار یک‌ساله دریافت کنند. 

جدول تصاعدی مزد سال ۱۴۰۲ از ۹۱ به بعد

قانون پرداخت پایه سنوات از سال ۹۲ به بعد تغییر کرد و با توجه به شمول قسمت پایه سنوات بخشنامه مزد ۹۲ به سابقه سال ۹۱، جدولی مستقل برای پایه سنوات این سال‌ها تهیه شده است. مزیت دیگر این جدول این است که خوانایی بهتری نسبت به جدول تصاعدی ۳۰ ساله دارد. از طرفی اغلب کارگران شاغل فعلی دارای سابقه کار کمتر و قراردادهای کار موقت هستند و جدول محاسبه پایه سنوات ۱۴۰۲ از سال ۹۱ به بعد کاربرد بیشتری دارد.

جدول تصاعدی مزد 1402

سنوات ارفاقی چیست؟

سنواتی که با مجوز مراجع ذی‌صالح به مدت خدمت موثر کارمندان مشترک صندوق بازنشستگی کشوری اضافه می‌شود و حسب مورد پس از پرداخت کسور یا حتی بدون پرداخت کسور درتعیین حقوق بازنشستگی و وظیفه آنان محاسبه می‌شود را سنوات ارفاقی می‌نامند. این سنوات ارفاقی شامل افرادی مثل جانبازان، معلولان، آزادگان و اسراء، متصدیان مشاغل سخت و زیان آور و بازنشستگان آموزش و پرورش کودکان استثنایی و… می‌شود.

بازخرید سنوات

تمامی شاغلان رسمی و غیررسمی در اداره‌های دولتی و سایر کارگاه‌ها، می‌توانند به‌صورت کتبی درخواست بازخرید سنوات را ارائه نمایند. ممکن است فردی به علت استعفا و یا ازکارافتادگی این مبلغ را زودتر از زمان مقرر، طلب کند. در این صورت کارفرما موظف است تا به ازای هرسال سابقه کار، معادل دوماه از آخرین حقوق کارگر را به او پرداخت نماید.

مواردی که در بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات ذکرشده

در قسمت‌های قبلی همه‌چیز را در مورد پایه سنوات و حق سنوات و نحوه محاسبه آن‌ها به شما گفتیم. در ادامه به بررسی چند بند مهم از بخشنامه شورای عالی کار در رابطه با پایه سنوات می‌پردازیم:

 • پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش‌آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود
 • پایهٔ سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده ۲۴ کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به‌عنوان پایان کار به وی بپردازد.
 • در سال 1402 میزان پایه‌ی سنوات 70,000 ریال است که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.
 • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکردشان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید.
 • اگر سال 1402 چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سال‌های دیگر نیز به‌حساب وی به‌صورت تصاعدی منظور می‌شود.

 در انتها نیز به خاطر داشته باشید که پایه سنوات بیشتر جنبه انگیزشی برای کارگران دارد و شما با پرداخت به‌موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود کیفیت کار کارگران شریک باشید؛ یکی دیگر از دلایل پرداخت پایه سنوات ایجاد تمایز در میان کارگران باسابقه و تازه‌کار است.

سوالات متداول


در این قسمت برخی از سئوالاتی که بارها در مورد سنوات و پایه سنوات پرسیده شده است را برای شما ارائه خواهیم کرد: 

آیا حق سنوات شامل مالیات می‌شود؟

حق سنوات در صورتی که کل مبلغ در پایان قرارداد پرداخت شود و هم زمان کارمند با شرکت تسویه حساب کند، مبلغ پرداختی شامل مالیات نمی‌شود. اما اگر پس از دریافت حق سنوات، همکاری ادامه داشته باشد، این مبلغ شامل مالیات می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع دقیق از معافیت‌های مالیاتی حتما مقاله معافیت های مالیات حقوق سپیدار سیستم را مطالعه کنید. در این مقاله لیست کامل موارد معافیتی حقوق و مالیاتی را بررسی کرده‌ایم.

آیا امکان محاسبه آنلاین سنوات سال 1402 وجود دارد؟

با جستجوی عبارت «محاسبه آنلاین سنوات 1402» به سایت‌هایی برخورد می‌کنید که با نرم افزارهای برخط امکان محاسبه آنلاین حق سنوات سال 1402 را فراهم کرده‌اند. اما در صورتی که کارفرما هستید و قصد محاسبه حق سنوات را دارید، این نرم‌افزارها کار زیادی از پیش نمی‌برند. در این مواقع استفاده نرم افزار حقوق و دستمزد سپیدار سیستم می‌تواند به صورت کامل چالش‌های محاسبه حقوق و دستمزد را برای شما حل کند.

آیا سنوات به کمتر از یک سال تعلق می‌گیرد؟

بله؛ اگر حتی یک ماه باشد، باید یک دوازدهم آن به فرد پرداخت شود و کارگران برای پرداخت سنوات نیازی نیست یک سال کامل سابقه کاری داشته باشند.

سخن پایانی درباره حق سنوات

در این مقاله به بررسی کامل مباحث حق سنوات پرداختیم. شما می‌توانید با اطلاعات ارائه شده در این مقاله به صورت حقوق و دستمزد سال 1402 را محاسبه کنید. در کنار مقالات سپیدار سیستم، می‌توانید با استفاده نرم افزارها و سرویس‌های حسابداری مثل نرم افزار فروشگاهی، شرکتی، حقوق و دستمزد می‌توانید به صورت کامل تمامی فرآیندهای حسابداری خود را به صورت کامل مدیریت کنید.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که در خصوص حق سنوات سوال یا ابهامی دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. متخصصان سپیدار سیستم به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


 

نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار همکاران سیستم، با چهار بسته‌‌ی تولیدی، خدماتی، بازرگانی و پیمانکاری، برای مدیریت چابک‌تر شرکت‌های کوچک طراحی شده است و متناسب با نیازهای این کسب‌وکارها، کاربری بسیار ساده‌ای دارد.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 101 میانگین: 3.8]


291 دیدگاه برای ”سنوات چیست؟ آشنایی با یکی از مهم‌ترین حقوق کارکنان

 1. علی

  من از اردیبهشت 1381 در اداره ای کار کردم و در دیماه 1402بازنشسته میشوم مبلغ سنوات من چقدر میشود .هر چه در سیستم شما تلاش کردم نتوانستم مبلغ سنوات 20سال کارم را پیدا کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام، داخل مقاله فرمول محاسبه سنوات رو آوردیم. کافیه حقوق پایه رو داخل این فرمول جایگذاری کنید تا سنواتتون به دست بیاد

 2. محمدرضا سامانی پور

  سلام من از سال ۸۶ مشغول کار بودم تا سال ۹۸نزدیک به ۲ سال از شرکت در اومدم دوباره برگشتم شرکت.آیا پایه سنوات سالهای قبل به من تعلق می گیرد یا نه؟ ممنون میشم جواب بدین

 3. نعیمه

  سلام میخواستم بپرسم ک حق سنوات یا پایه سنوات به افرادی ک بیمه نیستن تعلق میگیره یانه

 4. سید رضا حسینی

  سلام خسته نباشید من توی جایی مشغول بکارم ازسال 1390 تا الان سرکارم مخام سنواتم را بگیرم چقدر باید محاسبه شه اخرین حقوق اداره کار یا اخرین دریافتی حقوق من

 5. سعید

  باسلام/درصورت تاخیر چندماهه در پرداخت سنوات چگونه میتوان خسارت تاخیر تادیه را از کارفرما گرفت؟ از زمان بازنشستگی یا باید حتما دادخواست داد؟ آیا نیاز هست در روز بازنشستگی درخواست پرداخت سنوات از طرف کارگر به کارفرما ارائه شود؟

 6. bahare

  سلام می خواستم بدونم اگه شرکتی سنوات رو هر سال تسویه نمی کنه و هر شخص بخواد اعلام می کنه و سنواتش رو می گیره شخصی الان می خواد تا پایان سال 1401 تسویه کنه با چه پایه ای باید سنواتش محاسبه بشه 1401 یا 1402؟ و دیگه اینکه شرکت ها تا کی وقت دارن سنوات سال قبل رو با پایه سال قبل تسویه کنن آخر فرودین سال جاری یا تا اسفند ؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام.
   محاسبه سنوات بر اساس آخرین حقوق و مزایای به تبع شغل میباشد .
   اگر هزینه در سال قبل شناسایی شده است و پرداخت به این طرف سال موکول شده است بر مبنای سال گذشته صحیح بوده و در غیر اینصورت و جهت تسویه حساب باید بر مبنای فوق الذکر باشد.

  2. ابراهیم

   سلام‌من۱۳سال کارکردم‌وهیچ گونه‌سنواتی‌دریافت‌نکردم سنوات این۱۳سال چگونه محاسبه می شود

 7. امین

  با سلام در صورت عدم شناسایی سنوات پایان خدمت کارکنان در سال قبل و پرداخت مبلغ سنوات در سال جدید چه باید کرد

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام.
   اگر ذخیره ای لحاظ نشده باشد با توجه به اهمیت مبلغ میتوانید در حساب های سود و زیانی (هزینه) امسال یا در حساب تعدیلات سنواتی ثبت کنید .

 8. حسین

  سلام و خسته نباشید
  در صورتی که شرکت بخواهد سنوات سال قبل را در اردیهشت ماه امسال پرداخت کند ، آیا مبنا برای محاسبه پایه حقوق سال قبل میباشد یا امسال ؟؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام.
   محاسبه سنوات بر اساس آخرین حقوق و مزایای به تبع شغل میباشد .
   اگر هزینه در سال قبل شناسایی شده است و پرداخت به این طرف سال موکول شده است بر مبنای سال گذشته صحیح بوده و در غیر اینصورت و جهت تسویه حساب باید بر مبنای فوق الذکر باشد.

 9. سیدسعید

  سلام . خسته نباشید . وممنونم از اطلاعات مفیدی که در اخیتیار ما قرار دادید. ایا پایه سنوات بر روی حق اولاد وتمامی آیتم های جدول حقوقی لحاظ میشه یا فقط به پایه اضافه میشه ؟ ممنون

 10. Hamid

  سلام وخسته نباشید با تیم سپیدار‌.چون من کار قبلیم آزاد بوده اصلا از قوانین حقوق وزارت کار سر در نمیارم.وبه تازگی میخوام برم شرکت کار کنم.که میگن حقوق طبق وزارت کار میباشد.خواستم بدونم حقوق ماهیانه به من با حساب سنوات وغیره چقدر باید بدن .در ضمن مجرد هستم وخونه ندارم.آیا موارد کمکی دیگری هست که به حقوقم اضافه بشه.من ده بهمن ۱۴۰۱ میرم سر کار حقوق ماهیانه سال ۱۴۰۲من چقدر هست؟. لطفا کمک کنید که سرم کلاه نره.ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام.پایه حقوق سال 1402 مبلغ 7 میلیون و ۹۲۰ هزار تومان است.حقوق دریافتی شما نباید از این مبلغ کمتر باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *