بررسی کامل قوانین و مقررات حق بیمه سنوات گذشته

دستورالعمل پرداخت پرداخت حق بیمه سالهای گذشته کارگران


سازمان بیمه تامین اجتماعی را می‌توان یکی از شلوغ‌ترین سازمان‌های کشور دانست. اگر گذری به سازمان تامین اجتماعی یا دفاتر آن در سطح کشور زده باشید، انبوه مراجعانی از کارفرما و کارگر را خواهید دید که با مشکلات حقوقی و بیمه‌ای مواجه هستند. یکی از مهم‌ترین چالش‌های افراد در سازمان تامین اجتماعی که معمولا به شکایت هم ختم می‌شود، بحث حق بیمه سنوات گذشته است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع و چالش‌های پیش روی کارفرما و کارمندان بپردازیم. در ادامه همراه سپیدارسیستم باشید.

نگاهی به بیمه تامین اجتماعی؛ چرا باید حق بیمه پرداخت کنیم؟

سازمان تامین اجتماعی که سازمانی بسیار قدیمی است، حقوق بازنشستگی نیمی از جمعیت ایران را تامین می‌کند. بیشتر کارگران، کارکنان و سایر افراد دارای بیمه تامین اجتماعی هستند. تصور داشتن حقوق بازنشستگی و بهره‌مندی از آن در زمان از کار افتادگی سبب می‌شود تا افراد به استفاده از این بیمه، ترغیب شوند.

بر اساس قوانین کارفرما بایستی تمام کارکنان خود را بیمه کند. مهم نیست ابعاد شرکت یا کارگاه چقدر باشد؛ در هر صورت کارفرما بایستی تمامی کارکنان را بیمه کند و حق بیمه را به صورت مستمر پرداخت کند. حق بیمه بین کارفرما و کارگر تقسیم شده است. بر اساس قانون حق بیمه 30 درصد از حقوق را تشکیل می‌دهد که 23 درصد آن بر عهده کارفرما و 7 درصد آن بر عهده کارگر است. معمولا شرکت‌ها و کارفرماها حق بیمه را از حقوق کارمندان خود کسر و با پرداخت حق بیمه خود جمعا مبلغ را به حساب تامین اجتماعی واریز می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به مقاله کسورات بیمه تامین اجتماعی به صورت کامل و جامع با انواع حق بیمه به صورت دقیق آشنا شوید.

پرداخت حق بیمه بخشی از حقوق کارکنان است که در نهایت مزایای مختلفی مثل بیمه درمانی و حقوق بازنشستگی به همراه خواهد داشت.

منظور از پرداخت حق بیمه سنوات گذشته چیست؟

گفتیم که بر اساس قانون پرداخت حق بیمه اجباری و الزامی است. اما بسیاری از کارفرماها و شرکت‌ها این قانون را رعایت نمی‌کنند. در حقیقت شرکت‌هایی که به صورت رسمی ثبت نشده‌اند به راحتی می‌توانند از پرداخت حق بیمه سرباز زنند.

از طرف دیگر برخی شرکت‌ها و کارفرماها هم در پرداخت حق بیمه تعلل یا تخلف می‌کنند. نتیجه این تخلفات در نهایت به ضرر کارفرما و کارگر است. چراکه با حسابرسی بیمه اولا کارفرما باید جریمه سنگینی پرداخت کند. همچنین کارگر و کارمندان بعدا هنگام بازنشستگی با مشکل سوابق بیمه‌ای رو به رو می‌شوند و مجبور به دریافت حقوقی بازنشستگی پایین تر از حد معمول و قانونی خواهند بود.

شکایت قانونی، تنها راه جبران حق بیمه سنوات گذشته

آیا میتوان بیمه سالهای گذشته را پرداخت کرد؟

در صورتی که کارفرما به هر دلیلی از پرداخت حق بیمه سرباز بزند، فرایند اداری و قانونی مشخص و نسبتا طولانی باید طی شود. در این فرآیند متقاضی باید در دست داشتن مدارک به سازمان تامین اجتماعی مراجعه و شکایت خود را تسلیم سازمان کند. با توجه به اینکه صف شکایات در سازمان تامین اجتماعی بالاست بر اساس اولویت‌هایی مانند سن و نزدیکی به زمان بازنشستگی به شکایات رسیدگی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر آشنایی چندانی با مبحث سنوات ندارید، حتما سری به مقاله سنوات چیست ما در وبللاگ سپیدارسیستم بزنید.

واریز حق بیمه سالهای قبل چگونه انجام می‌شود؟ 

در مورد پرداخت حق بیمه‌های واریز نشده، دو راهکار وجود دارد که معمولا می‌توان از آن‌ها کمک گرفت:

 1. پرداخت حق بیمه واریز نشده کارگران از طریق سازمان تامین اجتماعی

اولین راه برای پرداخت این حق بیمه از راه سازمان تامین اجتماعی است. بعد از ارائه درخواست معمولا بیمه تامین اجتماعی مدارک موردنیاز را درخواست می‌کند. این مدارک می‌تواند مواردی مثل قرارداد کار، فیش حقوقی و … باشد. بعد از تایید مدارک توسط سازمان بیمه، حق بیمه واریز نشده کارگران در سابقه بیمه آن‌ها لحاظ می‌شود.

 1. پرداخت حق بیمه واریز نشده کارگران از طریق اداره کار

اما راه دیگری که وجود دارد و معمولا سریع تر به جواب می‌رسد این است که کارگر از طریق اداره کار علیه کارفرمای خود با خواسته واریز حق بیمه واریز نشده ایام اشتغال، طرح شکایت کند. پس از آن جلساتی در این زمینه تشکیل می‌شود و کارگر باید تمامی‌ مدارک و ادله خود در دوران اشتغال را ارائه نماید. در طی این جلسات بازرس‌های مورد نظر هم بررسی‌های خودشان را انجام می‌دهند و این موضوع تا حد زیادی می‌تواند به کارگران کمک کند. در نهایت اداره کار در اجرای ماده ۱۴۸ قانون کار رای صادر می‌کند.

نکته: در زمانی که کارگاه تعطیل شده و یا کارفرما فوت کند، کارگر باز هم می‌تواند حق خود را مطالبه نماید. در این شرایط در صورتیکه اشتغال از سمت کارگر مورد تایید واقع شود، حق بیمه موردنظر به ایشان ارائه خواهد شد.

عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما مشمول چه جریمه ای می‌شود؟

قانون گذار در ماده 148 قانون کار بیان داشته است که کارفرما موظف است کارگر را بیمه نماید و برای تخطی کارفرما از این امر ضمانت اجرا در نظر گرفته است و این ضمانت اجرا را در ماده183 قانون کار بیان داشته است و به صراحت بیان داشته است که :

” کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده 148 این قانون از بیمه نمودن کارگران خود خودداری نمایند، علاوه بر تأدیه کلیه حقوق متعلق به‌کارگر (‌سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهند شد. “

ماده به صراحت اعلام داشته است که کارفرما موظف است کلیه مبالغ حق بیمه کارگر را که در طی هر مدت زمانی که پرداخت نکرده است بپردازد و البته به جهت این تخطی به دو تا ده برابر جریمه نیز محکوم می‌گردد .

آیا راهی جز شکایت برای پرداخت حق بیمه سالهای گذشته وجود دارد؟

بسیاری فکر می‌کنند بدون شکایت یا با پرداخت هزینه بیمه به صورت شخصی می‌توانند مساله حق سنوات بیمه را حل کنند. اما باید بدانیم که قانون در این مورد بسیار صریح نظر خود را گفته و راهی به جز شکایت و مراجعه به سازمان تامین اجتماعی وجود ندارد. در صورت شکایت و اعلام حکم به نفع کارگر، کارفرما علاوه بر پراخت حق بیمه جریمه سنگینی هم خواهد شد.

بررسی مراحل قانونی پرداخت حق بیمه سنوات گذشته

برای شکایت و جبران حق بیمه سنوات گذشته به چه مدارکی نیاز داریم؟

افرادی که اقدام به شکایت علیه کارفرما می‌کنند، باید مدارک و اسنادی دقیق و قابل استناد را به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهند تا بازرسان و سازمان بتواند صحت گفته‌های آن‌ها را بررسی کند. برخی از مهم‌ترین این مدارک برای خرید بیمه سالهای گذشته به شرح زیر هستند:

 • حکم استخدامی، ارتقای شغلی و تغییر سمت در دوره مورد ادعا
 • فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی مرتبط با دریافت حقوق فرد
 • گواهی بانک مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی طبق لیست‌های حقوقی کارفرما
 • لیست‌های حقوق کارگاه
 • دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
 • لیست‌های حقوق کارگاه، منضم به اظهارنامه مالیاتی که به تأیید اداره دارایی مربوطه رسیده است
 • کارت‌های حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه
 • آرای هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف قانون کار(در صورتی که در زمان قطع رابطه با کارگاه مورد نظر صادر شده باشند.)
 • کارت بهداشتی صادره از سوی اداره بهداشت محیط کار
 • استشهاد محلی و محیط از کارگاه

هر مدرک دیگری که اعتبار قانونی داشته باشد و نشان‌دهنده مدت زمان حضور کارگر در کارگاه باشد، می‌تواند به سازمان ارائه شود.

نحوه محاسبه حق بیمه سالهای قبل چگونه است؟ 

برای محاسبه حق بیمه سالهای قبل اگر کارگر در همان کارگاه مشغول به کار باشد باید حقوق فعلی مبنای تعیین حق بیمه قرار گیرد. اما اگر در کارگاه دیگری مشغول به کار باشد، در این صورت حق بیمه بر اساس حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه مندرج در آخرین لیست ارسالی برای کارگر ملاک محاسبه حق بیمه است. 

فرمول حالت اول:

حق بیمه پرداخت نشده کارگر30% * تعداد ماه‌های واریز نشده * دستمزد فعلی کارگر (ماهیانه)

فرمول حالت دوم: 

حق بیمه پرداخت نشده کارگر30% * تعداد ماه‌های واریز نشده * آخرین دستمزد دریافتی کارگر (ماهیانه)

آشنایی با فرآیند شکایت و دریافت حق بیمه سنوات

متقاضی برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی ماه های قبل، ابتدا بایستی با حضور در سازمان تامین اجتماعی فرم شکایت خود را تنظیم کند. سپس مدارک مورد نظر را به انضمام فرم به سازمان تحویل دهد. در بسیاری از مواقع تحویل کپی مدارک کافی است و اصل مدرک نزد متقاضی باقی می‌ماند.

پس از ارسال تقاضا، شکایات اولویت‌بندی می‌شوند. افراد از کارافتاده، مسن و در شرف سن بازنشستگی اولویت سازمان در بررسی پرونده‌ها خواهد بود. پس از بررسی شکایت رای صادر خواهد شد. در مرحله بعد متقاضی می‌تواند نسبت به رای صادر شده اعتراض خود را ابلاغ کند. سپس پرونده به هیئت تجدید نظر منتقل و رای نهایی صادر می‌شود.

پرداخت به موقع حق بیمه، مانع بسیاری از چالش‌های آتی خواهد شد

پرداخت حق سنوات بیمه؛ شما چه سوالی دارید؟

بیمه یکی از مهم‌ترین حقوق‌های کارکنان و کارگران است. سازمان تامین اجتماعی نیز به عنوان متولی بحث بیمه در کشور همه تلاش خود را برای احقاق حقوق افراد انجام می‌دهد. پرداخت به موقع حق بیمه و همکاری با سازمان هم برای کارگران و هم کارفرمایان در نهایت مفید خواهد بود. در حقیقت همکاری مشترک می‌تواند از شکایات بعدی و مشکلات سخت آینده جلوگیری کند. در این میان شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از نرم افزار محاسبه حقوق و دستمزد سپیدار سیستم نظم بیشتری به واحد حسابداری و مالی خود ببخشند.

مبحث پرداخت حق سنوات بسیار گسترده است و معمولا بسیاری در دوران کاری خود با آن مواجه می‌شوند. شما می‌توانید سوالات خود را در پایین همین صفحه بنویسید تا کارشناسان سپیدار سیستم به آن پاسخ دهند.

سوالات متداول

چرا کارفرما باید حق بیمه پرداخت کند؟

طبق قانون تامین اجتماعی کارفرما بایستی تمامی کارکنان را بیمه کند و حق بیمه را به صورت مستمر پرداخت کند.

ضمانت اجرای عدم پرداخت حق بیمه کارگر توسط کارفرما چیست ؟

کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده 148 این قانون از بیمه نمودن کارگران خود خودداری نمایند، علاوه بر تأدیه کلیه حقوق متعلق به‌کارگر (‌سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهند شد.

نحوه محاسبه حق بیمه سالهای قبل چگونه است؟

برای محاسبه حق بیمه سالهای قبل اگر کارگر در همان کارگاه مشغول به کار باشد باید حقوق فعلی مبنای تعیین حق بیمه قرار گیرد. اما اگر در کارگاه دیگری مشغول به کار باشد، در این صورت حق بیمه بر اساس حقوق و دستمزد مشمول کسر حق بیمه مندرج در آخرین لیست ارسالی برای کارگر ملاک محاسبه حق بیمه است. 

 

 

نرم افزار حسابداری سپیدار


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 2.7]


56 دیدگاه برای ”دستورالعمل پرداخت پرداخت حق بیمه سالهای گذشته کارگران

 1. مسعود

  سلام
  بنده دوره کرونا 9ماه بیکار بودم، آیا میتونم این مدت رو روی سابقه ام بیارم، الان مشغول کار هستم و بیمه هستم حدود 9سال سابقه دارم

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
   البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 2. جعفر ابراهیمی

  سلام وقت بخیر
  من حدود 2 سال هست که شرکت ثبت کرده ام
  متاسفانه قبل از آن زمان کلا به صورت غیررسمی فعالیت داشته ایم و هنوز که هنوزه دوسال هم از زمان ثبت شرکت گذشته بیمه واریز نکرده ایم
  الان میخوام برای 3 سال کارمندانمون بیمه واریز کنیم برای زمان هایی که غیررسمی فعالیت میکردیم
  میخواستم ببینم امکانش هست یا نه

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   به سازمان تامین اجتماعی تقاضای بازرسی بدهید. تا یک سال قابل بررسی میباشد .

 3. اسماعیل

  سلام،من شهریور ۱۴۰۱ با شرکتی که مشغول بودم قطع همکاری کردم و۲ ماه بیکار بودم و پرداختی بیمه ای نداشتم.الان جایی دیگر مشغول به کار شدم .آیا میتونم اون دو ماه که پرداختی نداشتم به صورت اختیاری پرداخت کنم،لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  1. سپیدار سیستم

   ا سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
   البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 4. پریا

  سلام وقت بخیر
  من 3 ساله که به صورت آزاد در کار گاه خودم کار می کنم
  الان می هوام بیمه ی خویش فرما بگیرم
  راهی هست که برای این 3 سال گذشته هم بیمه رد کنم؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
   البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 5. علی

  سلام
  خواستم بدون که تو یه مدتی بیمه بودم و بعد از اون کار به یه کار دیگه ای رفتم و وقفه ای تو بیمه من افتاده
  خواستم ببینم میشه این وقفه بیمه رو خرید؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
   البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 6. فاطمه

  سلام وقتتون بخیر من تو ی شرکت کار میکردم حدود ۹ ماه متوجه شدم بیمه نشدم حالا شکایت کردم.امکانش هست ب جای سابقه بیمه پولش بهم بدن؟!

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   خیر . در صورت تائید سازمان تامین اجتماعی سابقه بیمه برای شما لحاظ خواهد شد.

 7. رضا

  سلام
  آیا بعد از صدور حکم بازنشستگی تامین اجتماعی امکان خرید و اضافه شدن سوابق تایید گذشته و محاسبه در حکم وجود داره؟!

 8. مریم رضائی

  سلام من میخوام از سال 97 تا الان حقوق بیمه عیدی و سنوات محاسبه کنم طبق قانون هر سال یا اینکه الان که میخوام محاسبه کنم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق قوانین عیدی و سنوات هر شخصی باید طبق قوانین همان سال انجام شود اما عدم پرداخت چندین ساله این حقوق، سبب ایجاد جریمه برای شما خواهد بود.

   1. حبیب.شیری.سیاب

    سلام من از سال ۸۰تا ۸۴ تو سمنان مشغول به کار بودم تو کارگاه ولی متاسفانه به علت بیماری بیمه ام قطع شده نتونستم ادامه بدم اما العان از سال ۱۳۹۹ دوباره بیمه خودم کارگران ساختمانی دوباره وصل کردم العان هم میریزم ولی آیا ما بین اینها از سال ۸۴ تا ۹۹ میتونم بخرمش راه داره

    1. سپیدار سیستم

     با سلام و احترام .
     تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
     البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 9. مرتضی ایزدی

  با سلام ،،،روز های کارکرده بنده در سالهای گذشته نصف ماه پرداخت شده توسط کارفرما ،آیا راهی برای پرداخت باقی مانده روزهای که کارکرد پرداخت نشده هست ،، لطفاً راهنمایی بفرمایید

  1. سپیدار سیستم

   باید با یک مشاور در زمینه قوانین کار مشورت کنید و مستندات را ارائه نمایید.

 10. جعفر

  سلام وقت بخیر
  من در حال حاضر در یک شرکت مشغول به کار هستم و هفده سال سابقه بیمه دارم و الان هم از طرف شرکت بیمه هستم.ما بین سالهای هشتاد تا نود در دو شرکت متفاوت مشغول به کار بودم و بیمه بودم.یکی از این شرکتها با اینکه بیمه بودم دو سال بیمه برایم واریز نکرده و در سوابق بیمه من در سایت بیمه تامین اجتماعی قابل مشاهده است این شرکت الان تعطیل است.خواستم بپرسم که امکان پرداخت حق بیمه ماههای واریز نشده آن دوسال از طرف خودم وجود دارد یا خیر
  سپاسگذارم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. باید با یک متخصص حوزه قوانین کار مشورت کنید و مستندات را ارائه نمایید.

 11. مهدیه

  سلام من از سال 83 کار کردم در سال 94 یکی از کارفرمایان بیمه اینجانب را پرداخت نکرده البته الان کارگاهش تعطیل شده چیکار میتونم بکنم برای اون چند ماه بیمه خودم

   1. عبدالحمید رضائی

    سلام.من شصتو پنج سال سن دارم اگر جایی شروع بکار کنم ایا شرکت مربوطه میتواند برای من بطور ماهانه حق بیمه مرداخت کند.

  1. پیمان

   سلام
   همسر بنده در یک شرکت خصوصی مشغول بکار بودن و از اول آبان ماه امسال ( ۲ ماه مانده به زمان زایمان ) به مرخصی زایمان رفتن الان که به بیمه مراجعه کردیم برای ارائه مدارک متوجه شدیم کارفرما سهوا بیمه مهر ماه رو پرداخت نکرده و بیمشون قطع شده ، سوال من اینه کارفرما بعد از گذشت ۳ ماه میتونه بیمه ماه مهر رو پرداخت کنه ؟

 12. ابوالفضل

  سلام آیا میشود بیمه ای که بین سالهای حق بیمه در حد 4 ماه نریخته را وریز کرد ؟
  البته قرارداد تمام شده بود و تا قرارداد جدید 4 ماه بیکار بودم

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
   البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 13. حسین

  سلام بنده ۵سال بیمه ی کشاورزی تامین اجتماعی پرداخت کردم و بخاطر خشکسالی بیکار شدم و شاگرد کامیون شدم و بیمه وقتی متوجه شد رانندگی میکنم بیمه ام راقطع کردو حق بیمه نتوانستم پرداخت کنم و حدود چهار پنج ماه طول کشید تا بیمهٔ رانندگی تامین اجتماعی شوم
  و الان ۷سال بیمه رانندگی پرداخت میکنم
  ۱_اون چندماه که پرداخت نشده را چکار میتوانم بکنم؟
  ۲_در صورتی که کاری نتوانم بکنم اون چندماه چه تاثیری در بازنشستگی من دارد؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
   البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 14. شهزاد جاناني

  با سلام من سالهای ١٣۶۵ ال ١٣٧٠ در آزمایشگاه بالینی مشغول بکار بودم
  وقصد دارم با توجه به قانون جدید
  مابقی سالهای بیمه را خودم پرداخت کنم تا بتوانم ماهانه ازحقوق زیر ١٠ سال استفاده کنم
  پروسه این برنامه چطوریست؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.
   البته طبق بخشنامه شماره 14548/98/1000 مورخ 17/12/1398 سازمان تأمین اجتماعی ، افرادی مانند منشی های مطب، یا اساتید دانشگاه ها، حسابرسان و از این قبیل مشاغل که شغل آنها پاره وقت بوده و به تبع شغلشان بیمه آنها بر فرض مثال 20 روز از ماه ارسال میگردد، این افراد میتوانند مابقی سابقه بیمه ی آن ماه خود یعنی 10 روز باقیمانده را با ارائه قرارداد کار خریداری نمایند در نتیجه حداقل باید 1 روز بیمه ارسال شده باشد تا بتوان مابیق آن را خرید فلذا برای روزهای صفر کارکرد که حق بیمه ای پرداخت نشده است این قابلیت وجود ندارد.

 15. آذری

  سلام بنده در کارگاهی درسال 76 کار کرده ام ب علت تغییر شغل کارفرما کارگاه را تعطیل کرده و بنده از بیمه بیکاری استفاده کردم و بعد از تمام شدن بیمه بیکاری بعد از واریز شدن 3 ماه حق بیمه 4 سال بیمه ام را قطع کرده ام و در کارگاه دیگری مشغول ب کار هستم آیا میتوانم حق بیمه های جا مانده را پرداخت نمایم؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   تنها سابقه قابل خریداری عبارتند از : کسری سابقه تا ده سال (جهت بازنشستگی با سن 60 سال آقایان و سن 55 سال خانم ها) و سابقه سربازی. مابقی خلا بیمه ای که به علت عدم اشتغال ایجاد شده قابل محاسبه و پرداخت نمی باشد.

 16. سیدجلال میرفصیح

  من حدود ده سال خودم حق بیمه راواریزکردم وحتی درآن زمان بن کارت هم دریافت می کردم والان هم بیست ونه سال وچهارم بیمه کارمندی دارم آیا زمان بازنشتگی از سی سال بیشتر برایم محاسبه می شود?

  1. سپیدار سیستم

   سلام دوست عزیز
   سوال شما بسیار تخصصی و به شرایط خاص مربوط می شود. متاسفیم که نمیتونیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

  2. مصطفی

   سلام. اگر این حرف شما به این معنی هست که حق بیمه رو تو دوتا صندوق ریختین، پس باید یکی از سوابق رو از یه صندوق به صندوق دیگه ای منتقل کنین تا قابل احتساب بشه.

 17. حسام کریم

  سلام وقت بخیر من بصورت متوالی 70ماه بصورت کارمزد روزانه در خبازی دولتی مشغول کار بودم و بعداً تغییر وضعیت شدم ما هیچ گونه حق بیمه آیی برای بنده در اون مدت واریز نشده،آیا امکان واریز مبلغ حق بیمه آن 70ماه وجود دارد

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   به اداره کار مراجعه و از کارفرما شکایت کنید تا درخواست شما رسیدگی شود .

 18. حسین

  سلام بنده از سال 97تا کنون بیکارم و بیمه بیکاری را یکبار استفاده کرده ام دو سوال دارم آیا بیمه بیکاری که دریافت کردم جزو سنوات هست یا نه و آیا میتوان این سه سال بیکاری را یکجا پرداخت کنم و برایم بیمه محسوب شود.با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   استفاده از بیمه بیکاری جزو سوابق بیمه‌ای کارگران محسوب می‌شود. یعنی در طول مدتی که کارگر از بیمه بیکاری استفاده می‌کند حق بیمه این مدت نیز در سابقه بیمه کارگر اضافه می‌شود و عین این است که کارگر برای خود بیمه واریز کرده است.

 19. مهدی قلندری

  با سلام من راننده ماشین سنگین هستم و جاهای مختلف کار کردم و من چندسال بیمه رو نریختم البته مربوط به چندسال پیش هست که تو سالهای قبل متفاوت هستش و رفتم بیمه میگه نمیشه کارمند بیمه میگه جمع شده اعتبار نداشته آیا راهکاری داره بخوام بریزم چون کم هم نیست تقریبا ۹ سال هستش میشه راهنمایی کنید

 20. احمد روشنی

  سلام علیکم و خسته نباشید به عوامل خدوم و زحمت کش سپیدار سیستم
  سوال من در مورد پرداخت سنوات سالهای گذشته که توسط کارفرما پرداخت نشده است می باشد.
  1- آیا می توان مبلغ پرداخت بیمه را که در سالهای گذشته باید برای بنده واریز میشد قبل از شکایت به اداره بیمه محاسبه کرد. حقوق و بیمه بنده در آن سالها طبق قانون اداره کار واریز میشد.
  2- ببخشد شرمنده میشه برای من سالهای 88-90-91-92-93-94 ماههای پرداختی که آن موقع پرداخ میشد را به تاریخ روز یا هر طور که باید محاسبه شود برای جریمه کارفرما برای من ارسال منید تا محاسبه کنم و برای کارفرمای خود ارسال کنم.ممنون می شوم.

  1. مهدی قلندری

   با سلام من راننده ماشین سنگین هستم و جاهای مختلف کار کردم و من چندسال بیمه رو نریختم البته مربوط به چندسال پیش هست که تو سالهای قبل متفاوت هستش و رفتم بیمه میگه نمیشه کارمند بیمه میگه جمع شده اعتبار نداشته آیا راهکاری داره بخوام بریزم چون کم هم نیست تقریبا ۹ سال هستش میشه راهنمایی کنید

   1. مصطفی

    سلام. اول برین تأمین اجتماعی، و اگر قبول نکردن، برین دیوان عدالت اداری.

   2. Mobin

    سلام وقت بخیر من نزدیک چند سال طولانی در یک تالار کار کردم اما سال های 81.79 برای من بیمه رد نشده و مدارکی مثل حقوق و فیش یا رسید بانکی ندارم هیچی مدرکی ندارم اون زمان دستی حقوق و نقد میدادن الان هیچ مدرکی ندارم چجوری باید شکایت کنم؟

  1. چلداوی

   بنده حدود۱۰سال در یکجا کار کردم بعدا بعلت مشکل بهدکارفرما شکایت کردم واداره کارحکم به نفع بنده صادرکرد.کارفرما میگه حکم رو به بیمه نده بیا یکما بیمه برات رد کنم تا بتونم بخوام ۱۰سال رد کنم جریمه نخورم.بنده چه کنم حکم رو به بیمه بدم.میگه بازرس بیادتاییدکنه که شماپیشه ما کارمیکنی برای یکماه بیمه ردکنم.اگریکماه ردکنه پس چطورمیخواد۱۰سال قبل رو پرداخت کنه.

   1. سپیدار سیستم

    با سلام و احترام .
    پیشنهاد میشود برگه ابلاغ شده را به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهید .

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *