نرم افزار حسابداری
بررسی کامل قوانین و مقررات حق بیمه سنوات گذشته

پرداخت حق بیمه سنوات گذشته، یک درد کهنه در بیمه کشور


سازمان بیمه تامین اجتماعی را می‌توان یکی از شلوع‌ترین سازمان‌های کشور دانست. اگر گذری به سازمان تامین اجتماعی یا دفاتر آن در سطح کشور زده باشید، انبوه مراجعانی از کارفرما و کارگر را خواهید دید که با مشکلات حقوقی و بیمه‌ای مواجه هستند. یکی از مهم‌ترین چالش‌های افراد در سازمان تامین اجتماعی که معمولا به شکایت هم ختم می‌شود، بحث حق بیمه سنوات گذشته است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع و چالش‌های پیش روی کارفرما و کارمندان بپردازیم. در ادامه همراه سپیدارسیستم باشید.

نگاهی به بیمه تامین اجتماعی؛ چرا باید حق بیمه پرداخت کنیم؟

سازمان تامین اجتماعی از قدیمی‌ترین سازمان‌های کشور است. این سازمان عریض و طویل حقوق بازنشستگی نیمی از جمعیت ایران را تامین می‌کند. بیشتر کارگران، کارکنان و سایر افراد دارای بیمه تامین اجتماعی هستند.

بر اساس قوانین کارفرما بایستی تمام کارکنان خود را بیمه کند. مهم نیست ابعاد شرکت یا کارگاه چقدر باشد؛ در هر صورت کارفرما بایستی تمامی کارکنان را بیمه کند و حق بیمه را به صورت مستمر پرداخت کند. حق بیمه بین کارفرما و کارگر تقسیم شده است. بر اساس قانون حق بیمه 30 درصد از حقوق را تشکیل می‌دهد که 23 درصد آن بر عهده کارفرما و 7 درصد آن بر عهده کارگر است. معمولا شرکت‌ها و کارفرماها حق بیمه را از حقوق کارمندان خود کسر و با پرداخت حق بیمه خود جمعا مبلغ را به حساب تامین اجتماعی واریز می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به مقاله کسورات بیمه تامین اجتماعی به صورت کامل و جامع با انواع حق بیمه به صورت دقیق آشنا شوید.

پرداخت حق بیمه بخشی از حقوق کارکنان است که در نهایت مزایای مختلفی مثل بیمه درمانی و حقوق بازنشستگی به همراه خواهد داشت.

منظور از پرداخت حق بیمه سنوات گذشته چیست؟

گفتیم که بر اساس قانون پرداخت حق بیمه اجباری و الزامی است. اما بسیاری از کارفرماها و شرکت‌ها این قانون را رعایت نمی‌کنند. در حقیقت شرکت‌هایی که به صورت رسمی ثبت نشده‌اند به راحتی می‌توانند از پرداخت حق بیمه سرباز زنند.

از طرف دیگر برخی شرکت‌ها و کارفرماها هم در پرداخت حق بیمه تعلل یا تخلف می‌کنند. نتیجه این تخلفات در نهایت به ضرر کارفرما و کارگر است. چراکه با حسابرسی بیمه اولا کارفرما باید جریمه سنگینی پرداخت کند. همچنین کارگر و کارمندان بعدا هنگام بازنشستگی با مشکل سوابق بیمه‌ای رو به رو می‌شوند و مجبور به دریافت حقوقی بازنشستگی پایین تر از حد معمول و قانونی خواهند بود.

شکایت قانونی، تنها راه جبران حق بیمه سنوات گذشته

برای جبران حق بیمه سنوات گذشته چه راهکاری وجود دارد؟

در صورتی که کارفرما به هر دلیلی از پرداخت حق بیمه سرباز بزند، فرایند اداری و قانونی مشخص و نسبتا طولانی باید طی شود. در این فرآیند متقاضی باید در دست داشتن مدارک به سازمان تامین اجتماعی مراجعه و شکایت خود را تسلیم سازمان کند. با توجه به اینکه صف شکایات در سازمان تامین اجتماعی بالاست بر اساس اولویت‌هایی مانند سن و نزدیکی به زمان بازنشستگی به شکایات رسیدگی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم اگر آشنایی چندانی با مبحث سنوات ندارید، حتما سری به مقاله سنوات چیست ما در وبللاگ سپیدارسیستم بزنید.

آیا راهی جز شکایت برای پرداخت حق بیمه سنوات گذشته وجود دارد؟

بسیاری فکر می‌کنند بدون شکایت یا با پرداخت هزینه بیمه به صورت شخصی می‌توانند مساله حق سنوات بیمه را حل کنند. اما باید بدانیم که قانون در این مورد بسیار صریح نظر خود را گفته و راهی به جز شکایت و مراجعه به سازمان تامین اجتماعی وجود ندارد. در صورت شکایت و اعلام حکم به نفع کارگر، کارفرما علاوه بر پراخت حق بیمه جریمه سنگینی هم خواهد شد.

بررسی مراحل قانونی پرداخت حق بیمه سنوات گذشته

برای شکایت و جبرات حق بیمه سنوات گذشته به چه مدارکی نیاز داریم؟

افرادی که اقدام به شکایت علیه کارفرما می‌کنند، باید مدارک و اسنادی دقیق و قابل استناد را به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهند تا بازرسان و سازمان بتواند صحت گفته‌های آن‌ها را بررسی کند. برخی از مهم‌ترین این مدارک به شرح زیر هستند:

  • حکم استخدامی، ارتقای شغلی و تغییر سمت در دوره مورد ادعا
  • فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی مرتبط با دریافت حقوق فرد
  • گواهی بانک مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی طبق لیست‌های حقوقی کارفرما
  • لیست های حقوق کارگاه
  • دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
  • لیست های حقوق کارگاه، منضم به اظهارنامه مالیاتی که به تأیید اداره دارایی مربوطه رسیده است
  • کارت های حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه
  • آرای هیئت های تشخیص و حل اختلاف قانون کار(در صورتی که در زمان قطع رابطه با کارگاه مورد نظر صادر شده باشند.)
  • کارت بهداشتی صادره از سوی اداره بهداشت محیط کار
  • استشهاد محلی و محیط از کارگاه

هر مدرک دیگری که اعتبار قانونی داشته باشد و نشان‌دهنده مدت زمان حضور کارگر در کارگاه باشد، می‌تواند به سازمان ارائه شود.

آشنایی با فرآیند شکایت و دریافت حق بیمه سنوات

متقاضی ابتدا بایستی با حضور در سازمان تامین اجتماعی فرم شکایت خود را تنظیم کند. سپس مدارک مورد نظر را به انضمام فرم به سازمان تحویل دهد. در بسیاری از مواقع تحویل کپی مدارک کافی است و اصل مدرک نزد متقاضی باقی می‌ماند.

پس از ارسال تقاضا، شکایات اولویت‌بندی می‌شوند. افراد از کارافتاده، مسن و در شرف سن بازنشستگی اولویت سازمان در بررسی پرونده‌ها خواهد بود. پس از بررسی شکایت رای صادر خواهد شد. در مرحله بعد متقاضی می‌تواند نسبت به رای صادر شده اعتراض خود را ابلاغ کند. سپس پرونده به هیئت تجدید نظر منتقل و رای نهایی صادر می‌شود.

پرداخت به موقع حق بیمه، مانع بسیاری از چالش‌های آتی خواهد شد

پرداخت حق سنوات بیمه؛ شما چه سوالی دارید؟ 

بیمه یکی از مهم‌ترین حقوق‌های کارکنان و کارگران است. سازمان تامین اجتماعی نیز به عنوان متولی بحث بیمه در کشور همه تلاش خود را برای احقاق حقوق افراد انجام می‌دهد. پرداخت به موقع حق بیمه و همکاری با سازمان هم برای کارگران و هم کارفرمایان در نهایت مفید خواهد بود. در حقیقت همکاری مشترک می‌تواند از شکایات بعدی و مشکلات سخت آینده جلوگیری کند. در این میان شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از نرم افزار محاسبه حقوق و دستمزد سپیدار سیستم نظم بیشتری به واحد حسابداری و مالی خود ببخشند.

مبحث پرداخت حق سنوات بسیار گسترده است و معمولا بسیاری در دوران کاری خود با آن مواجه می‌شوند. شما می‌توانید سوالات خود را در پایین همین صفحه بنویسید تا کارشناسان سپیدار سیستم به آن پاسخ دهند.