مفاصا حساب بیمه چیست

مفاصا حساب بیمه چیست و شامل چه کسانی می‌شود؟


در این مقاله به طور کامل شما را با مفهوم مفاصا حساب بیمه آشنا می‌سازیم. قبل از هر چیز تعریفی از عبارت مفاصا حساب ارائه می‌دهیم. در مرحله بعد در مورد چیستی مفاصا حساب در حسابداری توضیح می‌دهیم. سپس انواع مفاصا حساب را معرفی می‌کنیم.

اما این پایان ماجرا نیست. در ادامه به طور مفصل به موضوع مفاصا حساب بیمه می‌پردازیم. در نهایت با تمام شدن این مقاله هر آنچه که لازم است درباره این موضوع بدانید را فرا گرفته‌اید. بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

قسمت ۱۴۹: بررسی خدمات و واحدهای سازمان تامین اجتماعی

قسمت ۱۹۲: پاسخ به سوالات بیمه‌ای شما

قسمت ۱۸۹: ضوابط بیمه‌ای قراردادهای پیمانکاری غیرعمرانی

قسمت ۱۸۵: قراردادهای پیمانکاری طرح‌های عمرانی و غیرعمرانی

قسمت ۱۸۴: مقررات اجرایی ضوابط بیمه‌ای پیمانکاران و تشکیل پرونده

قسمت 229: بررسی ماده 37 قانون تامین اجتماعی

مفهوم مفاصا به چه معناست؟

در بهترین و آسان ترین تعریف از مفهوم کلمه مفاصا به معنای تسویه می‌رسیم. بنابراین میتوانیم مفاصا حساب را همان تسویه حساب بدانیم. در واقعا مفاصا سندی است که طبق آن در تاریخ مقرر شده پس رسیدگی به حساب، به شخصی که درآمد هزینه با اون بوده تحویل می‌شود و پس دریافت مفاصا، از تاریخ مقرر شده مبالغ گذشته دیگر مورد حساب نخواهند بود. بهترین معادل برای عبارات مفاصا یا همان تسویه حساب در زبان انگلیسی Checkout است.

مفهوم مفاصا به چه معناست؟

مفاصا حساب چیست؟

عبارات مفاصا حساب در زبان انگلیسی با عبارت account settling خوانده می‌شود. این عبارت در زبان انگلیسی به معنای تسویه کردن یک حساب است.

به طور زمانی می‌توانیم بگوییم مفاصا حساب باید انجام شود که قرارداد 2 طرف حقوقی یا حقیقی در حال پایان باشد و زمان تسویه حساب بین طرفین قرارداد باشد. در واقع زمانی قرارداد بین دو طرف به پایان می‌رسد نوبت به مرحله تسویه حساب و حسابرسی است که به این مرحله مفاصا حساب می‌گوییم.

در تعریف مفاصا حساب به زبان حسابداری باید بگوییم که مفاصا حساب برگه‌ای است که طی آن تمام جزئیات حساب‌های بدهکاری و بستانکاری ذکر می‌شود و مراحل تسویه حساب نیز در آن ذکر می‌شود.

آشنایی با انواع مفاصا حساب

احتمالا تا اینجای کار متوجه شدید که مفاصا حساب یک مفهوم عمومی‌است که تنها شامل امور بیمه نیست و در هر مبحثی که قراردادی در آن وجود دارد می‌تواند وجود داشته باشد. علاوه بر این هر شرکتی اعم از خصوصی یا دولتی نیاز به شفاف سازی یا انجام تسویه حساب‌های مالیاتی دارد که مفاصا حساب در آن نقش مهمی‌دارد. در ادامه انواع مفاصا حساب را به طور خلاصه شرح می‌دهیم.

آشنایی با انواع مفاصا حساب
 1. مفاصا حساب بیمه
 2. مفاصا حساب مالیاتیی
 3. مفاصا حساب نقل و انتقال سهام
 4. مفاصا حساب آپارتمان
 5. مفاصا حساب خودرو
 6. مفاصا حساب انواع مِلک

مفاصا حساب بیمه چیست؟

مفاصا حساب بیمه (Insurance checkout) به تسویه حساب با سازمان بیمه تامین اجتماعی گفته می‌شود. این تسویه حساب بر مبنای ماده‌های 37 و 38 قانون تامین اجتماعی و بر اساس مراحل درخواست تسویه حساب بیمه انجام می‌گیرد.

در این میان پیشنهاد می‌کنیم مقاله مرتبط با محاسبه بیمه حقوق که به طور کامل در مورد این موضوع توضیحاتی ارائه داده است را نیز مطالعه کنید.

مفاصا حساب بیمه چیست؟

مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی چیست و بر عهده چه کسی است؟

مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی فرآیندی است که طی آن نامه تسویه حساب بیمه تهیه و ارائه می‌شود. نامه تسویه حساب بیمه نامه‌ای است که در آن فاکتورهای مالی و گزارش‌هایی مشخص شده که نشان دهنده تسویه با سازمان تامین اجتماعی است.

بعد از اینکه گواهی پایان کار ارسال شود، با توجه به ثبت صحیح اطلاعات و جزئیاتی مثل مدت زمان قرارداد یا عمرانی و غیر عمرانی بودن پروژه، توسط مسئول پرونده انجام می‌گیرد. ذکر این نکته لازم است که این کار بر اساس درصد مکانیکی کار، درصد دستی کار و حق بیمه بیکاری مورد محاسبه قرار می‌گیرد. سپس در آخرین مرحله سازمان تامین اجتماعی بعد از دریافت ما به التفاوت، برگه مفاصا حساب را به شما تحویل می‌دهد.

برای اینکه مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی با موفقیت انجام شود باید مجموع ناخالص کارکرد و مجموع مبالغ حق بیمه کسر شده و واریز شده به تامین اجتماعی محاسبه و مورد ثبت قرار گیرد.

اگر صاحب یک کسب و کار هستید و در زمینه ارسال لیست بیمه سوال یا ابهامی‌دارید، در این بین به شما پیشنهاد می‌کنیم سری هم به مقاله ارسال لیست بیمه بزنید.

مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی چیست و بر عهده چه کسی است؟

مدارک لازم برای مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی

اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه برای انجام امور مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی اقدام کنید اطلاعات خود را در مورد مدارک لازم جهت مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی کامل کنید و سپس نسبت به انجام امور آن اقدام کنید. مدارک لازم برای مفاصا حساب بیمه شامل موارد زیر است:

 • نامه درخواست مفاصا حساب از طرف انتقال دهنده
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد
 • اعلام مبلغ کل کارکرد طبق صورت وضعیت
 • اعلام نحوه تامین مصالح
 • ارائه صورت وضعیت قطعی
 • ارائه آگهی تاسیس و صورت وضعیت قطعی به همراه تغییرات (اشخاص حقوقی)
 • ردیف پیمان و کد کارگاهی (دریافت آن نیازمند معرفی نامه انتقال دهنده و کپی قرارداد است)
 • گواهی معرفی کارفرما (شامل تمام موارد مورد نیاز و درخواست شعبه بیمه باشد)
 • صدور برگه میزان بدهی ردیف پیمان و کد کارگاهی
 • کپی کارت ملی و شناسنامه (اشخاص حقیقی)
 • ثبت ارزش افزوده (اشخاص حقیقی)
 • اساسنامه (اشخاص حقیقی)

نکته مهم در مورد نمونه متن مفاصا حساب بیمه: در نامه مفاصا حساب قبل از هر چیز نام و نشانی کارفرما، اعلام پرداخت مطالب و موضوع قرارداد و مبلغ قرارداد را مشخص کنید.

مدارک لازم برای مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی

 

محاسبه میزان بدهی به بیمه

با توجه به ماهیت هر شغلی، قراردادهای بیمه بر اساس درصد به خصوصی منعقد می‌شوند. تصور کنید پیمانکار با یک کارفرما با مبلغ یک میلیارد تومان قرارداد کاری بسته است.

اگر با توجه به ماهیت خدمت، بیمه سپرده‌ای به میزان ۱۰ درصد مبلغ قرارداد در نظر گرفته باشد، از این یک میلیارد تومان ۱۰0 میلیون بدهی بیمه است، که پیمانکار مسئول پرداخت آن خواهد بود. دقت داشته باشید که این پیمانکار باید در پایان ماه لیستی از بیمه با نرخ ۳۰ درصد نیز ارائه کند.

حال اگر در پایان ماه مجموع مبالغ حقوق برابر 50 میلیون تومان باشد، این پیمانکار موظف است  این 50 میلیون را از مبلغ 100 میلیون تومان اولیه کسر کرده و معادل اختلاف این دو را نیز به بیمه بپردازد.

به دلیل اینکه بر طبق ماده ۳۸ قانون بیمه تأمین اجتماعی، از هر صورت وضعیت درصدی به عنوان سپرده نزد کارفرما می‌ماند، پیمانکار موظف است پس از تصفیه حساب، مفاصا حساب بیمه را به کارفرما تحویل دهد.

نامه مفاصا حساب بیمه چیست؟

نامه مفاصا حساب بیمه  یکی از مدارکی است که در فرایند درخواست مفاصا حساب بیمه با آن زیاد سر و کار خواهید داشت. نامه مفاصا حساب بیمه در حقیقت نامه‌ای است که شامل یک سری فاکتورهای مالی و گزارش­های لازم در جهت تسویه با سازمان تامین اجتماعی است.

در واقع می­توان گفت که، در نامه تسویه حساب بیمه تامین اجتماعی باید جمع ناخالص کارکرد و مبالغ حق بیمه‌ی کسر شده و ارسال شده به سازمان تامین اجتماعی محاسبه و ثبت شود تا مفاصا حسابهای بیمه‌ای تامین اجتماعی به درستی اجرا شود.

مراحل درخواست مفاصا حساب بیمه

درخواست مفاصا حساب بیمه کار چندان دشواری نیست و در چند مرحله جزئی انجام می‌شود. مراحل درخواست مفاصا حساب بیمه به شرح زیر است:

1- از طرف واگذار کننده کار (کارفرما) نامه درخواست مفاصا حساب به پیمانکار ارائه شود.

مراحل درخواست مفاصا حساب بیمه

2- بر اساس صورت وضعیت اعلام شده برای هزینه‌ها، باید کل مبلغ کارکرد مشخص شود.

3- در نامه‌ای که برای درخواست تسویه حساب ارائه شده، باید چگونگی تامین مصالح نیز مشخص شود.

4- برای اشخاص حقوقی نیز باید آگهی تاسیس و صورت وضعیت قطعی تهیه شود. صورت وضعیت باید همراه تغییرات صورت گرفته مشخص شود.

5- در مراحل پایانی مبلغ مورد محاسبه از مبلغی که به صورت ماهانه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شد کسر می‌شود.

6- سپس هزینه‌ای که باید برای دریافت نامه مفاصا حساب به بیمه تامین اجتماعی پرداخت کنید و ما به التفاوت باقی می‌ماند که پس از دریافت آن‌ها می‌توانید نامه تسویه حساب بیمه را به راحتی دریافت کنید.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای که در مورد معافیت‌های بیمه در وبلاگ سپیدار سیستم نوشته شده است را بخوانید. در این مقاله هرآنچه که باید در مورد جزئیات معافیت از بیمه بدانید را برایتان توضیح داده‌ایم.


نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار همکاران سیستم، با چهار بسته‌‌ی تولیدی، خدماتی، بازرگانی و پیمانکاری، برای مدیریت چابک‌تر شرکت‌های کوچک طراحی شده است و متناسب با نیازهای این کسب‌وکارها، کاربری بسیار ساده‌ای دارد.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 20 میانگین: 4]


18 دیدگاه برای ”مفاصا حساب بیمه چیست و شامل چه کسانی می‌شود؟

 1. امین

  سلام اگر ما قراردادی با شهر داری داشته باشیم و این کار غیر عمرانی باشد چند درصد از مبلغ باید به عنوان مفصا حساب پرداخت بشه ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. حتما با یک مشاور صحبت کنید. متاسفانه در این زمینه اطلاعی نداریم.

 2. ارغوان

  سلام وقت بخیر
  آیا قراردادهای پشتیبانی نرم افزار که با شما بسته می شود شامل 16.67 درصد بیمه می شود و باید مفاصا حساب بیمه گرفته شود؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. لطف کنید برای ارائه توضیحات لازم با واحد مالی سپیدار تماس بگیرید. 02181022000

   1. حامد

    با سلام
    به مدت دوسال ٪ ۲۶.۶۷ درصد بابت حسن انجام کار و بیمه تامین از قرار داد کسر شده و بیمارستان تسویه مبالغ رو منوط به گرفتن مفاصا حساب کرده،
    آیا گرفتن مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی شامل تشکلیل پرونده مالیاتی هست یا خیر؟ و اینکه چقدر از ۱۶.۶۷ درصد به ما برمیگرده؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. حتما با یک مشاور صحبت کنید. متاسفانه در این زمینه اطلاعی نداریم.

 3. رزا

  سلام.
  آیا اگر در ایام استفاده از بیمه بیکاری، بصورت پاره وقت و دورکاری مشاور یک شرکت باشی یا یک مقطعی روی پروژه ای همکاری داشته باشی، خدشه ای در بیمه بیکاری ایجاد میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام.
   اگر برای شما بیمه رد نشود مشکلی نیست و خدشه ای وارد نمیشود

 4. حدیثه

  سلام در قراردادعای پیمانکاری با پیمانکار حقیقی که وی صاحب کارگاه نیست گواهی مفاصا حساب چگونه انجام می شود؟

 5. حسین

  سلام خسته نباشین میخاستم بدونم چرا در فاصله ای که مثلن در یک کارگاه , پیمانکاری قرارداد داره بیمه اش قطع میشه مگه ۱۷ درصد مفاصا حساب رو بیمه از پیمانکار نمیگیره خوب دلیل افتادن خلع در سابقه بیمه واسه اون مدت زمان قرارداد چیه

  1. سپیدار سیستم

   سلام در کاراههای پیمانکاری مهم مدت شروع قراداد و پایان اون هست بنابراین فقط بیمه بین این دو رد میشه و اگر جمع مبلغ حق بیمه های واریزی طی پیمان کمتر از ضریب حق بیمه اون قراداد باشه (مثلا ۱۶.۶۷٪) مابه التفاوت از پیمانکار اخذ خواهد شد
   اینجا مهم مبلغ است بیشتر تا طول مدت قرارداد

 6. ماهان

  سلام،برای شرکتهای خدماتی ک فعلا هیچ قرارداد کاری با نهادهای دولتی و غیردولتی نداره،آیا مفاصا حساب نیاز هست؟باتشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام مادامی که یه قرارداد یا کاری که مربوط به ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی نباشه خیر

  2. جادی

   سلام بیمه نیروهای که شرکت ها به ادارات به صورت برونسپار میفرستند از همین مفاصا حساب پرداخت میشه یا این ۱۶.۶۷درصد کاری به پرداخت نداره و خود نیروی برونسپاری باید پول بیمه پرداخت کنه

 7. محمد شفائی

  با عرض سلام و خسته نباشید
  شوهر خواهر بنده که چند ماهی است فوت نموده و تحت پوشش‌ بیمه تامین اجتماعی بوده آیا بغیر حقوق مستمری به خواهر و خواهر زاده بنده پولی تعلق می‌گیرد. منظورم چیزی مثل پاداش پایان کار که بعد از بازنشستگی به کارمندان تعلق می‌گیرد؟

   1. امیر حسین

    سنوات (پاداش پایان کار) بر عهده کارفرماست و به ازای هرسال یکماه حقوق باید پرداخت کنند- چنانچه حادثه در محل کار باشد دیه تعلق میگیرد که باز هم کار فرما باید پرداخت کنند .- هم چنین بعد از فوت هم مستمری از تامین اجتماعی باید به هسر متوفی پرداخت شود

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *