نرم افزار حسابداری
استارتاپ

۲۲ نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها


مراحل توسعه یک استارتاپ :

 • طراحی برنامه کسب و کار مناسب
 • اداره درست امور مالی
 • نحوه مدیریت کردن کسب وکار
 • افزایش مشتریان و توسعه کسب و کار

طرح استارتاپ را قبل اجرا بنویسید

مالکیت استارتاپ‌ ها چالش هایی دارد که خاص اندازه و کارکرد آن کسب‌وکار است. مالک یک استارتاپ باید به مشکلات مربوط به فروش، تحویل، تامین مالی، مدیریت و گسترش کسب‌وکار با کارمندان کم یا حتی بدون کارمند برسد و در همین حال سعی کند در این کسب‌وکار موفق شود.

مهم‌تر از همه حفظ علاقه‌ی تمام ذی‌نفعان، مثل مشتری‌ها، سرمایه‌گذاران و تیم شرکت است تا در مدت کوتاهی کارها به جریان بیفتد. اداره‌ی کسب‌وکارهای کوچک هم از نظر شخصی و هم مالی می‌تواند بسیار پرارزش باشد.

 1. ایده‌تان را مکتوب کنید.

 2. خیلی مهم است که ایده‌ها را از ذهن‌تان بگیرید و روی کاغذ بیاورید. موفق‌ترین استارتاپ‌ ها، محصول یا خدمت جدیدی ارائه می‌کنند یا قسمتی خاص از بازار را به خود اختصاص می‌دهند.

  دلیل‌تان برای شروع یک کسب‌وکار هر چه که هست، حتماً آنها را به‌روشنی و با دقت مکتوب کنید.

  • خوب است که بارها پیشنویس‌ طرح تجاری‌تان را مرور یا بازنویسی کنید.
  • تا جایی که می‌توانید جزئیات بیشتری در طرح تجاری‌تان بگنجانید. گیر دادن به جزئیات به اندازه‌ی نادیده‌گرفتن‌شان خطرناک نیست.
  • خوب است که سوالاتی هم در پیش‌نویس طرح تجاری خود بگنجانید.
  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

  شناسایی آن‌چه نمی‌دانید، به‌اندازه‌ی آوردن چیزهایی که می‌دانید مهم است.نباید طرح تجاری با سوالاتی بی‌پاسخ به سرمایه‌گذاران احتمالی ارائه شود. مشخص‌کردن سوالات مرتبط در پیش‌نویس‌های اولیه کمک‌تان می‌کند؛ سوالاتی را شناسایی کنید که در طرح تجاری نهایی‌تان باید پاسخ دهید.

 3. با مرکز توسعه‌ی استارتاپ محلی‌تان ملاقات کنید.

 4. مرکز توسعه‌ی استارتاپ در تمام مراحل چرخه‌ی عمر کسب‌وکارها کمک می‌کند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند که طرح تجاری درجه‌ یکی بنویسید که با آن سرمایه‌گذاری جلب کنید و مشاوره‌شان همیشه رایگان است.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

   

 5. مشتریان بالقوه خود را شناسایی کنید.

 6. در طرح تجاری‌تان استارتاپ باید مشخص کنید که چه کسانی احتمالاً خریدار محصول یا خدمت‌تان هستند. چرا این افراد به محصول یا خدمت شما نیاز دارند یا خواهان آن هستند؟ پاسخ این سوالات کمک می‌کند که تمام جنبه‌های عملیات‌های کسب‌وکارتان را تعیین کنید.

  • خوب است که سوالاتی درباره‌ی خدمت یا محصول‌تان بپرسید. مثلا بپرسید که محصول-خدمت من برای آدم‌های جوان‌تر جذاب‌ است یا پیرتر؟ آیا مصرف‌کنندگان کم‌درآمدتر از پس هزینه‌ی خرید محصول-خدمت من برمی‌آیند یا این محصول و یا خدمت لوکس محسوب می‌شود؟
  • محصول-خدمت من برای آدم‌ها در محیط‌های خاص جالب است؟ شما نمی‌توانید تایرهای مخصوص برف را در بندرعباس یا حوله‌های ساحلی را در یزد بفروشید، پس درباره‌ی جذابیت محصول خود واقع‌بین باشید.
  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها
 7. منابع‌ مالی‌تان را مشخص کنید.

 8. لازم است در طرح تجاری‌تان به سوالات اصلی درباره‌ی وضعیت اعتباری‌ کسب‌وکارتان پاسخ بدهید.

  • محصول یا خدمت‌تان چطور پول خلق می‌کند؟ هزینه‌ی تولید محصول یا خدمت‌تان چقدر است؟ هزینه‌های عملیاتی و کارکنان‌تان را چطور پرداخت خواهید کرد؟ این سوالات و چیزهای دیگری از این دست سوالات اصلی هستند که باید هنگام برنامه‌ریزی برای آینده‌ی مالی کسب‌وکارتان به آنها پاسخ دهید.
 9. رشد پروژه

 10. تمام استارتاپ های موفق باید پایگاه مشتری و ظرفیت‌های تولیدشان را در طول چند سال عملیاتی اول گسترش دهند. حتماً مشخص کنید که کسب‌وکارتان چگونه می‌تواند به پتانسیل رشد پاسخ دهد.

  • درباره‌ی پتانسیل رشدتان واقع‌بین باشید. به‌خاطر داشته باشید که رشد شرکت‌تان نیازمند رشد سرمایه‌ هم هست. تحمیل رشد زیادی در زمان کم می‌تواند سرمایه‌گذاران بالقوه را خیلی زود فراری بدهد.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

  پایه‌گذاری روش‌های مالی درست

   

 11. از بانک‌تان نهایت استفاده را ببرید.

 12. با بررسی تمام گزینه‌هایی که بانک‌ها به صاحبان استارتاپ ها ارائه می‌دهند و انتخاب بهترین بانک برای برنامه‌ی مالی کسب‌وکارتان، بازدهی مالی شرکت‌تان را بالا ببرید.

  بسیاری از موسسات مالی حساب‌هایی با هزینه‌های کم، وام‌هایی با نرخ تخفیف‌دار یا برنامه‌های سپرده‌گذاری مستقیم رایگان برای صاحبان حساب‌ استارتاپ ها ارائه می‌کنند. معاملات بانکی با موسسه‌ای که بهترین معاملات را برای‌تان جور می‌کند، کمک می‌کند که از هر ریال بیشترین بهره را ببرید.

  • از گزینه‌های بانکداری با نسبتی استفاده کنید که بیشترین سرمایه‌ی پیش‌پرداخت و کمترین نرخ بهره‌ی ممکن را داشته باشد. مثلاً، اگر بانکی وامی ۱۰۰۰۰ دلاری با نرخ بهره‌ی ۴ درصد پیشنهاد می‌کند، می‌توانید این پیشنهاد را به بانک رقیبی ببرید و ببینید می‌توانند بیعانه‌ی بیشتر یا نرخ بهره‌ی کمتری ارائه کنند یا نه.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

   

 13. یک وام یا نوع دیگری از سرمایه‌گذاری را قطعی کنید.

 14. استارتاپ ها برای سرپاشدن به سرمایه نیاز دارند. تا وقتی که کسب‌وکارتان به جایی برسد که سود خود را تولید و از همان عملیات‌هایش را انجام دهد، مطمئن شوید منابع مالی لازم برای پوشش تمام هزینه‌های عملیاتی، تولید و بازاریابی کسب وکار کوچک‌تان را تضمین کرده‌اید.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

 15. باید تصمیم بگیرد از مشتریان‌تان پول نقد، کارت‌های اعتباری، چک یا ترکیبی از این سه را قبول می‌کنید.

  • مبادلات نقدی برای کارهای روزمره ساده‌تر از همه است، اما ردگیری آنها در دوره‌های طولانی‌تر دشوارتر است. معامله با پول نقد، تامین ایمنی جریان نقدی ورودی به شرکت‌تان را با مشکل مواجه می‌کند، چرا که برای کارکنان، دزدی از کسب‌وکارهای مبتنی بر پول نقد راحت‌تر است.
  • اگرچه قبول چک از دزدی درون کسب‌وکار جلوگیری می‌کند، چک‌ها ممکن است بی‌محل باشند و شما را گرفتار مسائل مختلفی با بانک کنند.
  • کارت‌های اعتباری و کارت دبیت‌ها عموماً ایمن‌ترین شکل پرداخت هستند، اما برای قبول آنها باید هزینه‌های اضافی به شرکت‌های مختلف کارت اعتباری بپردازید که بسته به اندازه و پیچیدگی کسب‌وکارتان، شاید ارزشش را نداشته باشد.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

 16. استفاده از اپلیکیشن کنترل اعتبار را در نظر داشته باشید.

 17. اینها اپلیکیشن‌هایی هستند که به استارتاپ ها کمک می‌کنند جربان نقدینگی‌شان را از طریق مدیریت بهتر وصولی‌های نقدی روزانه و کنترل اعتبار مشتری بهتر کنند. این کار به شما امکان می‌دهد مشتری‌های جدید بگیرید و مشتری‌های قبلی را پایش کنید، پرداخت فاکتور را پیگیری کنید یا وصولی‌های نقدی را با امنیت بیشتری انجام دهید.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

   

 18. موجودی‌تان را به‌شکل کارآمدی مدیریت کنید.

 19. مدیریت موجودی کسب‌وکارها، یک خرده‌فروشی کوچک را می‌تواند بسازد یا از پا دربیاورد؛ پس با دقت آن را مدیریت کنید تا مطمئن شوید که از هر ریال مصرف‌شده نهایت استفاده را کرده‌اید. اول برای موجودی کم سرمایه‌گذاری کنید و پیوسته مقدار موجودی را پایش کنید تا ببینید چه چیزی فروش می‌رود و چی نمی‌رود. موجودی را مرتب عوض کنید تا کم‌فروش‌ها با اقلام جدید جایگزین شود.

  • معمولاً «عمر قفسه‌ای» محصولی که می‌فروشید، مدیریت موجودی را دیکته می‌کند. مثلاً، اگر با اقلام فساد پذیر سروکار دارید، بسیار مهم است که محصولات قدیمی‌تر را اول از همه از موجودی خارج کنید تا سود کسب‌وکارتان به حداکثر برسد.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

 20. استخدام یک متخصص امور مالی را در نظر داشته باشید.

 21. از نظر مالی احتمالاً ارزشش را دارد که کارمندی متعهد استخدام کنید که بتواند امور مالی شرکت کوچک‌تان را کنترل کند. حسابداران می‌توانند به شما کمک کنند آن حوزه‌هایی از کسب‌وکارتان را که از نظر مالی درست کار نمی‌کنند، شناسایی کنید و به‌ شما امکان می‌دهد سودتان را حداکثر کنید.

  • لزوماً به یک کارمند تمام‌ وقت برای رسیدگی به مسئولیت‌های مالی نیاز ندارید. مثلاً اگر حساب مدیریت جریان موجودی و جریان نقدینگی کاملاً دست‌ خودتان است.

  22 نکته مهم برای مدیریت بهتر استارتاپ ها

  مدیــریــت استارتاپ ها

 22. پروانه‌ی کارتان را بگیرید.

 23. یادتان باشد که پروانه‌ی کسب‌وکار کوچک‌تان را در آن صنعت خاص ثبت کنید و بگیرید. این مرحله از این نظر مهم است که تضمین می‌کند کسب‌وکارتان قانونی و طبق مقررات صنعت کار می‌کند.

  حتماً مجوزهای مربوط به خدمات خاصی که ارائه می‌دهید بگیرید؛ مثلا تعمیرات منزل یا تهیه‌ی مالیات که ممکن است به ثبت‌نام و گواهی صلاحیت