از تاسیس تا رشد شرکت، چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟

از تاسیس تا رشد شرکت؛ چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟


اگرچه که مدیران و بازاریابان، مراحل چرخه‌ی تجارت را به روش‌های مختلفی تحلیل می‌کنند؛ اما یک حقیقت در تمام مدل‌ها ثابت است. بعد از مرحله‌ی راه‌اندازی، شرکت به یک نقطه عطف می‌رسد و رشد و توسعه اتفاق می‌افتد. اگرچه که تمام مراحل چرخه‌ی تجارت، چالش‌ها و فرصت‌های منحصر به فرد خود را دارند اما مرحله‌ی رشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و منجر به موفقیت حقیقی شرکت می‌شود.

5 مرحله‌ی اصلی چرخه‌ی تجارت

1- ایده‌پردازی

شما در مرحله اول، ایده‌ای در سر دارید اما شرکتی را هنوز ثبت نکرده‌اید. آنچه در سر دارید ایده‌ای است مربوط به محصول یا خدماتی که می‌خواهید ارائه دهید و می‌خواهید از چگونگی توسعه و اجرای این ایده اطلاع کسب کنید.

در طی مرحله‌ی پیشرفت، شما باید وقت زیادی را صرف ایده‌پردازی کنید و نظر دیگر دوستان و همکارانتان را بپرسید تا بتوانید جوانب را کاملاً سنجیده و آن را به بهترین شکل ممکن به واقعیت تبدیل کنید.

2- راه‌اندازی

مرحله‌ی راه‌اندازی فوراً بعد از تاسیس شرکت اتفاق می‌افتد. تصمیماتی که در این دوره می‌گیرید؛ با آینده‌ی شرکت و یا موفقیت و شکست آن در ارتباط است.

مرحله‌ی شروع با آزمایش محصول، تغییرات مکرر، تلاش‌های مداوم و گاهاً خسته کننده برای افزایش مشتری و بازدهی آنها شناخته می‌شود؛ که در نتیجه محصول و خدمات شما را توسعه می‌بخشد و چراغ شرکت شما را روشن نگه می‌دارد. در مرحله‌ی راه‌اندازی، کار شما شدیداً به سرمایه‌ی اولیه، وابسته است. باید در این مرحله، پول کمی را خرج کسب‌وکار کنید؛ مگر در مواردی که هزینه‌ها، مربوط به مشتری‌ها و خدمات‌تان باشد.

3- رشد و ثبات

در طی مرحله‌ی رشد و ثبات، شرکت شما باید تعدادی مشتری داشته باشد. در این مرحله، شما باید مدام درآمدزایی و مشتریان بیشتری جذب کنید.

بازدهی همیشگی باعث تداوم نقدینگی می‌شود؛ تا هزینه‌های جاری را پوشش دهند. همچنین باید وقت مناسبی را برای مدیریت تجارت و کارمندانی که برایشان کار می‌کنید بدست آورید. در نظر گرفتن نیاز مشتریان و رقابت با دیگر رقبا را سرلوحه کار خود قرار دهید.

از تاسیس تا رشد شرکت، چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟

4- رشد و توسعه

این مرحله بخشی از مرحله‌ی رشد تجارت است و توسعه درست بعد از ایجاد ثبات، رخ می‌دهد. شرکت باید اقدام به توسعه محصولات یا خدمات کند و در بازگشایی موقعیت‌های جدید قدم بردارد. این کار به سرعت باعث رشد شرکت می‌شود.

این مرحله و توسعه‌ی سریعش باعث ایجاد چالش‌های جدید برای صاحبان تجارت می‌شود و ممکن است این چالش، همان نقدینگی و در دسترس بودن منابع‌، باشد. اکثر تجارت‌های موفق در توسعه سریع با مشکل مواجه می‌شوند. باید سیستم گزارش‌دهی‌تان را مدیریت کنید تا برگشت سود را در همه چیز اندازه بگیرید و از تصمیماتی که برای افزایش سود می‌گیرید مطمئن شوید.

5- رسیدن به قله موفقیت

اکنون در مرحله‌ی آخر چرخه‌ی تجارت هستید؛ شما باید سود ثابتی را سال به سال بدست آورید. در این مرحله صاحبان شرکت معمولاً کمتر در عملکرد شرکت دخیل‌اند و و مسئولیت مدیریت کل و کارمندان را برعهده می‌گیرند.

آنها باید شرکت را همانطور که هست نگه دارند؛ توسعه بیشتر را هم در نظر بگیرند و هوشمندانه و در مسیر درست، تلاش کنند. در این مرحله حتی، گاهی لازم است خروج از شرکت را در نظر بگیرند و یا حتی از فروش شرکت یا واگذاری کامل آن ممانعت کنند.

چطور متوجه شویم که یک شرکت در حال ورود به مرحله‌ی رشد است؟

وقتی شرکت وارد مرحله‌ی رشد می‌شود باید درآمد ثابتی داشته باشد و تعداد مشتری قابل توجهی داشته باشد.

رابطه‌ی شما با دیگر مشتریان باید حداقل سه تا چهارساله باشد. مشتریان نباید مشکلی با مدل حسابداری داشته باشند و در حقیقت خدمات شما را به دیگران معرفی کنند. در این مرحله تجارت شما جایگاه‌ش را در صنعت پیدا خواهد کرد.

از تاسیس تا رشد شرکت، چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟

اگرچه رشد شرکت‌ها، نشانه‌ی خوب پیش رفتن اوضاع است اما نباید آرام بنشینید. در مرحله‌ی رشد چالش‌هایی مثل نقدینگی و مشکلات کاری پیش روی شماست و حتی شرکت‌های موفق هم با آنها مواجه‌اند.

وقتی که با کسری نقدینگی پیش‌بینی نشده‌ای مواجه می‌شوید؛ صاحبان شرکت تصمیمات عجولانه‌ای می‌گیرند که ممکن است در کوتاه مدت مشکل را رفع کند اما راه‌حل با دوامی نباشد و منجر به شکست شود.

فرقی نمی‌کند که کسب‌وکار شما چه باشد، داشتن عملکرد خوب و پیش‌بینی هزینه‌ها در مدیریت جریان نقدینگی، به شما کمک می‌کند. اکثر این عوامل می‌توانند با هوش مالی کاربردی به دست آیند تا وضعیت تجارت را در نظر بگیرید و به آن توسعه بخشید. شما می‌توانید از هوش مالیتان برای تحلیل گزارشات بهره برید.

محاسبه‌های مالیات را به سپیدار بسپارید

از تاسیس تا رشد شرکت؛ چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

از تاسیس تا رشد شرکت؛ چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟ارسال صورت‌حساب به سامانه مؤدیان

از تاسیس تا رشد شرکت؛ چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟فایل خرید و فروش فصلی

از تاسیس تا رشد شرکت؛ چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟دیسکت بیمه و مالیات

از تاسیس تا رشد شرکت؛ چه راهکارهای مالی باید پیاده‌سازی شود؟تحریر دفاتر قانونی

جهت‌دهی به مرحله‌ی رشد شرکت‌های کوچک

در مرحله‌ی رشد و توسعه لازم است که صاحبان شرکت تمرکزشان را از توسعه تولیدات به توسعه‌ی تیمی تغییر دهند و مدیران و کارکنان را به انجام کار تیمی تشویق کنند.

یک تجارت رو به رشد راحت به دست نمی‌آید. در نتیجه شما باید کارکرد شرکت را بالا ببرید و عملکرد آن را بهبود ببخشید تا بتوانید رشد و توسعه‌تان را مداوم سازید.

چندین راه برای توسعه‌ی نقدینگی وجود دارد که شامل:

  • سودتان را مجدداً به سرمایه شرکت برگردانید

وقتی که یک شرکت در مرحله‌ی رشد است؛ هوشمندانه‌ترین راه استفاده از سود در سرمایه اصلی شرکت است و بهتر است به جای تقسیم آن بین سهامداران از این پول در جهت پرداخت بدهی‌های بلند مدت استفاده شود. می‌توانید از آنها در جهت رفع کسری نقدینگی یا بهبود خدمات تحویل و فروش‌های هوشمندانه و استراتژی‌های بازاریابی استفاده کنید تا کیفیت محصولات و خدمات را بالا ببرید.

  • در جستجوی منابع مالی باشید

برای رشد تجارت در مرحله‌‌ی رشد باید در جستجوی منابع مالی باشید. گاهی باید به سراغ برنامه‌ی تامین مالی B بروید. شرکت‌های در حال رشد لازم است که دو گزینه‌ی پیش‌رو را در نظر بگیرند: فروش سهام به سهامداران یا قرض گرفتن

اگر شما به سهام‌دارن خارجی، سهام بفروشید باید از داشتن سهام کافی اطمینان حاصل کنید تا به دور دوم احتیاج نداشته باشید. در غیر اینصورت، مالکیت‌تان را به خطر خواهید انداخت.

  • اهرم‌های کلیدی عملکرد شاخص‌تان را به دست بگیرید

با داشتن گزارشات مالی مداوم، داده‌های دقیق و مدیریت قوی‌تری در حسابداری خواهید داشت. شما می‌توانید امور مالی شرکت را برای پیدا کردن راه‌های رسیدن به رشد، بهبود نقدینگی و کاهش یا افزایش ذخایر استفاده کنید.

مطمئن شوید که گزارشات مدیریتی سود شما را نسبت به تصمیمات گرفته شده، نشان می‌دهند که شامل کمپین‌های بازاری سودده و مشتری‌های دارای منافع و گزارشات فروش می‌شود. اگر موارد سودده گذشته را بررسی کنید می‌توانید سوددهی در آینده را افزایش دهید.

نرم‌افزارهای حسابداری و دفترداری به همراه بازرس‌ها و مدیران ارشد مالی یا مشاوران می‌توانند شما را برای چالش‌‎های پیش رویتان آماده کنند. با تهیه نرم افزار حسابداری سپیدار می‌توانید نقدینگی‌تان را بالا ببرید (بدون گرفتن قرض یا فروش برابر)، ریسک‌ها را کاهش و سود و دوام شرکت را افزایش دهید.