نرم افزار حسابداری
سامانه جامع تجارت ایران چیست؟

سامانه جامع تجارت ایران چیست؟ مزایای سامانه ثبت سفارش کالا


چندین سال است که استفاده از فناوری در راستای تسهیل فرآیند ها و افزایش سرعت انجام امور کسب و کارها در دستور کار قرار گرفته است. این روزها سرعت اهمیت بیشتری پیدا کرده است و البته چاشنی دقت تاثیر خاصی بر اهمیت آن گذاشته است. شاید حتی بتوان توسعه تجارت در عرصه بین الملل را مرهون تلاش هایی که در زمینه آسان سازی تجارت بین الملل شده دانست. یکی از مواردی که تاثیر زیادی در تسهیل تجارت در عرصه جهانی داشته و دارد، سامانه جامع تجارت ایران یا همان سامانه ثبت سفارش کالاست.

به واقع انجام تشریفات گمرکی و سرعت انجام مکاتبات و تبادل اسناد در این زمینه این روزها نقش مهمی در توسعه تجارت بین الملل، توسع بازاریابی بین الملل و به دنبال آن توسعه اقتصادی کشور دارد. در کشور ما با توجه به نیازهای قانونی، اقدام به صادرات و واردات پیچیدگی های اداری خود را دارد و لازم است که اطلاعات و اسناد مورد نیاز بین نهادهای مختلف رد و بدل شود.

سامانه جامع تجارت ایران چیست و چه نقشی در اقتصاد بین الملل دارد؟

سامانه جامع تجارت ایران یک مکانیزم تسهیل کننده برای انجام این امور است. در شرایطی که پیچیدگی های قانونی و اداری زیادی باعث شده که مسئله تجارت بین الملل به امری پیچیده تبدیل شود، نیاز به چنین سیستم های تسهیل گری به واقع احساس می شود. این سیستم های تسهیل گر دسترسی تجار را به بسیاری از فرصت ها آسان تر می کند.

سامانه جامع تجارت ایران چیست

سامانه جامع تجارت ایران یکی از برنامه های دولت در راستای اجرای برنامه های دولت الکترونیک است که علاوه بر کاهش پیچیدگی ها، تسهیل و تسریع در انجام امور تجارت بین الملل، باعث کاهش فساد در اقتصاد و تجارت نیز می شود، بنابراین نباید کاربردهای این سیستم را نادیده بگیریم.

کمی بیشتر در مورد سامانه جامع تجارت ایران

ساماه جامع تجارت آنلاین یا همان سامانه ثبت سفارش کالا، یک نوع از سامانه یکپارچه سازی و نظارت بر فرآیندها در تجارت است که قرار است پل ارتباطی بین تجار و بازرگانان، با دستگاه های ذیربط در زمینه تجارت بین الملل باشند. این سامانه برای اولین بار در تاریخ 5 مرداد 1395 در دسترس کاربران قرار گرفت و به طور رسمی از آن بهره برداری شد. اکنون تجار و بازرگانان، اموری مثل ثبت سفارش کالا، اخذ مجوزهای ورود و استعلام کارت بازرگانی خود را با استفاده از این سامانه انجام می دهند.

طبق اطلاعات به دست آمده در حال حاضر چنین سیستمی در 73 مورد دیگر از کشورهای جهان نیز راه اندازی شده و هدف آن ها نیز کمک به تسهیل و تسریع انجام امور تجارت بین الملل است. البته ممکن است در این کشورها نحوه کار این سیستم ها با آنچه در ایران وجود دارد کمی متفاوت باشد. راستی بد نیست کمی بیشتر به جزئیات سامانه جامع تجارت ایران بپردازیم.

افتتاح سامانه جامع تجارت ایران

سامانه جامع تجارت ایران به بخش های زیر تقسیم می شود:

 1. سامانه جامع تجارت
 2. سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا
 3. سامانه شناسه کالا
 4. سامانه سنجش اعتبار و رتبه بندی اعتباری
 5. پرتال ارزی یا نظام یکپارچه معاملات ارزی نیما
 6. سامانه جامع حمل و نقل
 7. سامانه جامع امور گمرکی

جالب اینجاست که برخی از این بخش ها که اکنون زیر مجموعه سامانه جامع تجارت ایران هستند قبلا هم وجود داشته اند، اما اکنون به صورت یکپارچه و هماهنگ فعالیت می کنند تا سرعت انجام مکاتبات، نقل و انتقال اسناد و اطلاعات و مدارک در کمترین زمان ممکن صورت گیرد. در واقع چنین سیستمی توانسته تشریفات و بوروکراسی های بیهوده و مشکل ساز را حذف کند و باعث کاهش مدت زمان و صرفه جویی در آن شود.

منظور از ثبت سفارش کالا چیست؟

همانطور که گفتیم ثبت سفارش کالا اکنون از طریق سامانه جامع تجارت ایران انجام می شود. طبق قانون کشور برای واردات کالا به کشور باید از طریق این سیستم ثبت سفارش انجام شود. این مجوز را سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می دهد که طبق آن ورود به یک کالا مجوز قانونی به دست می آورد ترخیص آن کالا از گمرک امکان پذیر می شود. البته بعضی از کالاها باید از سازمان های دیگر همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تاییدیه بگیرند که انجام پیچیدگی های این امور از طریق سامانه جامع تجارت ایران به حداقل رسیده و آن را تسریع بخشیده است.

ثبت سفارش کالا چیست

تا چند سال پیش همه این امور به صورت حضوری انجام می شد، اما اکنون انجام این امور از طریق یک سامانه الکترونیکی امکان پذیر شده است. این سیستم حتی در زمینه حسابداری بازرگانی نیز تاثیرات خود را بجا می گذارد و تسهیل امور در زمینه حسابداری بازرگانی نیز به این شکل اتفاق می افتد. صورت های مالی نیز تحت تاثیر امور بین الملل و هزینه های آن دچار تغییراتی خواهند شد.

وظایف و مزایای سامانه جامع تجارت ایران چیست؟

بر اساس آنچه که در اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیک ثبت شده است 2 مورد زیر از مهمترین وظایف سامانه جامع تجارت ایران به شمار می روند.

1 – تسهیل تجارت با استفاده از ابزارها، امکانات و مدل های استاندارد تجارت الکترونیک در سطح ملی و بین المللی

2 – ایجاد یک واحد تجاری مشخص و فراهم شدن زمینه برای تعاملات ملی و بین المللی در تجارت الکترونیک

اما سوالی که در ادامه پیش می آید این است که سامانه جامع تجارت ایران چه مزایایی دارد و چطور می تواند باعث تسهیل در تجارت شود؟

این اتفاق در 3 مرحله رخ می دهد.

در مرحله اول حضور فیزیکی و تکرار در ارائه اطلاعات حذف می شود، سپس فرآیندهای بیهوده و غیرکاربردی به همراه اسناد بیهوده از فرآیند انجام امور حذف می شوند و در نهایت دسترسی به سامانه های بین المللی ایجاد می شود.

وظایف و مزایای سامانه جامع تجارت ایران چیست؟

فواید سامانه تجارت ایران برای بخش دولتی و بخش خصوصی

سامانه جامع تجارت ایران به طور مستقیم می تواند هم روی بخش دولتی و هم روی بخش خصوصی تاثیرات شگرفی به جا بگذارد که نباید از آن ها نیز گذشت.

مزایایی که این سیستم برای سازمان ها و نهادهای دولتی که به نوعی با اقتصاد بین الملل در ارتباط هستند، دارد به این نحو است:

 • تخصیص موثر و کارآمد منابع دولتی
 • اصلاح و بهینه سازی در منابع درآمد دولتی
 • افزایش امنیت، کاهش فساد و شفافیت در امور تجارت بین الملل
 • امکان استفاده از تکنیک های مدیریت ریسک

این سیستم همچنین برای بخش خصوصی نیز به این شکل تاثیرگذار است:

 • کاهش هزینه ها به واسطه کاهش زمان انجام امور
 • تسهیل و تسریع در انجام امور مربوط به اظهار و ترخیص کالا از گمرک
 • تخصیص کارآمد منابع
 • افزایش شفافیت برای استفاده کنندگان این سیستم

فواید سامانه تجارت ایران برای بخش دولتی و بخش خصوصی

سخن پایانی

امور مربوط به دولت الکترونیک در سال های اخیر مورد توجه جدی دولت و در دستورکار اصلی این دولت قرار داشته اند که موجب پیشرفت های زیادی در زمینه تسهیل امور تجارت بین الملل شده اند. البته همچنان مشکلات زیادی  در این راه وجود دارد تا به وضعیت ایده آلی در این زمینه دست پیدا کنیم، اما سامانه جامع تجارت ایران را می توان به عنوان یکی از راه حل های مناسب در زمینه تسهیل تجارت در نظر گرفت. در نهایت پیشنهاد میکنیم اگر به اداره امور مالی کسب و کارها علاقه دارید و می خواهید از ترندها دور نمانید مقالاتی که در صفحه تازه های حسابداری منتشر کرده ایم را از دست ندهید.