مشاغل معاف از مالیات کارتخوان

مشاغل معاف از مالیات کارتخوان 1403 کدامند؟ | سقف معافیت + جدول


لیست مشاغل معاف از مالیات کارتخوان را اگر نگاه کنیم به مواردی مانند نانوایی، دانشگاه و آموزشگاه، انتشارات و مطبوعات، باشگاه و شرکت‌های دانش‌بنیان برمی‌خوریم. در این مقاله به طور کامل مشاغل معاف از مالیات دستگاه پوز را به همراه سقف معافیت مالی بررسی کرده‌ایم.

با ما در سپیدار سیستم همراه باشید. اگر صاحب کسب‌وکاری هستید و حرفه شما در لیست مشاغل معاف از مالیات کارتخوان قرار دارد برای اطلاع از سقف معافیت مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

۷ شغلی که مالیات کارتخوان پرداخت نمی‌کنند

بر‌اساس اعلام سالانه سازمان امور مالیاتی برخی مشاغل از پرداخت مالیات کارتخوان معاف هستند. به‌این‌ترتیب درآمدهای حاصل از فروش انجام شده با استفاده از دستگاه‌های کارتخوان به سیستم مالیاتی کشور وارد نمی‌شوند. در ادامه به لیست مشاغلی که در ایران از پرداخت مالیات کارتخوان معاف هستند اشاره خواهیم کرد:

  • دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد
  • مدارس غیر‌انتفاعی و موسسات خیریه
  • کارگاه تولید صنایع دستی یا فرش دستباف
  • انتشارات و مطبوعات
  • اشخاص و شرکت‌های صادر کننده مواد غیر‌معدنی و نفتی
  • باشگاه‌ها و موسسه‌های ورزشی
  • شرکت‌های دانش‌بنیان نوع ۱ با سطح فناوری ۱

جدول مشاغل معاف از مالیات 1403

مشاغلی که شرایط معافیت از پرداخت مالیات کارتخوان را دارند متنوع هستند. این مشاغل توسط قوانین و مقررات مالیاتی هر کشوری تعیین می‌شوند و در هر کشور متفاوت خواهند بود.

همچنین توجه داشته باشید که حتی مشاغل معاف از مالیات کارتخوان نیز موظف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی سالانه به سازمان امور مالیاتی هستند. در‌‌صورت ارائه ندادن اظهارنامه مالیاتی مشاغل مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد.

برخی از مشاغل مانند سوپرمارکت و فروشگاه مواد غذایی تا سقف خاصی از درآمد از پرداخت مالیات کارتخوان معاف از مالیات هستند.

برخی از مشاغل نیز به دلیل ماهیت و ساختاری که دارند به طور کامل معاف از مالیات کارتخوان هستند؛ مانند نانوایی، مراکز درمانی و داروخانه‌ها. لیست مشاغل معاف از مالیات کارتخوان در جدول زیر آمده است.

مشاغل معاف از مالیات کارتخوانسطح معافیت
مراکز درمانی و داروخانه‌ها
جایگاه‌های سوختی (دستی یا اتوماتیک)
سوپرمارکت39 میلیون و 600هزار تومان
روزنامه‌فروشی
مدارس ابتدایی و متوسطه
تاکسی و اتوبوس
موسسه‌های خیریه
پارکینگ و عوارض راه
فروشگاه‌های رسانهای و کتاب
مراکز دولتی مرتبط با قوه قضاییه
شرکت‌های دانش‌بنیان (سطح فناوری 1)
باشگاه و موسسه‌های ورزشی
شرکت‌های فروش مواد نفتی و غیرمعدنی

می‌خواهید ببینید در کدام گروه مالیات قرار دارید؟ کلیک کنید

اعلام لیست مشاغل معاف از مالیات کارتخوان توسط سازمان امور مالیاتی

شرایط معافیت از مالیات کارتخوان برای مشاغل و کسب‌وکارهای کوچک

بسیاری از کسب‌وکارها و مشاغل کوچک نیز برای تسهیل خرید و فروش از کارتخوان استفاده می‌کنند. سوالی که برای صاحبان این کسب‌‌وکارها پیش می‌آید این است که آیا آن‌ها هم باید مالیات کارتخوان پرداخت کنند؟‌ پاسخ این سوال را با استناد به ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم به‌صورت شفاف خواهیم داد.

براساس ماده ۱۳۱ مالیات مستقیم، کسب‌وکارهایی که با دستگاه کارتخوان کار می‌کنند، در‌صورتی‌که سود سالانه‌ای کمتر از ۳9.۶۰۰.۰۰۰ تومان داشته باشند از پرداخت مالیات کارتخوان معاف خواهند بود.

جدای از بحث مشاغل معاف از مالیات کارتخوان، برخی از افراد نیز از پرداخت مالیات حقوق معاف هستند. جدول سقف معافیت‌های مالیاتی حقوق و دستمزد هرساله بر اساس نرخ حقوق مصوب تعیین و به‌روزرسانی می‌شود.

آیا سقفی برای معافیت از مالیات کارتخوان وجود دارد؟‌

در سال 1402 اگر سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی کمتر از 39،600،000 تومان سود درآمد داشته باشند، معاف از پرداخت مالیات خواهند بود.

برخی از مشاغل نیز از جمله نانوایی‌ها، موسسه‌های خیریه، کارگاه تولید صنایع دستی یا فرش دستباف، انتشارات و دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها از پرداخت مالیات کارتخوان معاف هستند.

برای محاسبه مالیات کارتخوان دیگر مشاغذ نیز باید ابتدا با توجه به اینتاکد، میزان سود مورد محاسبه اداره امور مالیاتی را محاسبه کرد تا بتوان درصد مالیات کارتخوان را دقیق برآورد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ما در مورد محاسبه مالیات کارتخوان 1402 را به طور کامل مطالعه کنید.

مزایای معافیت از مالیات کارتخوان

یکی از مهم‌ترین و اولین مزایای معافیت از مالیات کارتخوان،‌ کاهش هزینه‌های مالیاتی است. با برخورداری از این طرح معافیت مالیاتی، مبلغ پرداخت مالیات برای کسب‌وکارهای کوچک به‌نحو قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. با در نظر گرفتن این امتیاز برای مشاغل و کسب‌وکارهای کوچک، انگیزه افراد برای راه‌اندازی کسب‌وکار بیشتر می‌شود و شاهد شکوفایی اقتصادی خواهیم بود.

همچنین معافیت مالیات کارتخوان باعث آسان‌تر شدن شرایط پرداخت مشتریان، سهولت در تجارت الکترونیکی، کاهش استفاده از نقدینگی و تشویق افراد به استفاده از پرداخت‌های الکترونیکی می‌شود.

آشنایی با مزایای معافیت از مالیات کارتخوان برای مشاغل

سخن آخر

در این مقاله با لیست مشاغل معاف از مالیات کارتخوان، شرایط برخورداری از این امتیاز و سقف مجاز برای معافیت از مالیات کارتخوان آشنا شدیم. این طرح معافیت مالیاتی با هدف تسهیل تجارت الکترونیکی، تشویق کسب‌وکارهای کوچک، شکوفایی اقتصادی و کاهش استفاده از نقدینگی اجرا شد.

توجه داشته باشید که معافیت مالیات کارتخوان بستگی به قوانین و مقررات هر کشور دارد و این قوانین ممکن است به‌صورت سالانه تغییر کنند. به‌طور‌ معمول سقف معافیت از مالیات کارتخوان هر سال توسط مقامات مالیاتی کشور تعیین خواهد شد.

اگر سوالی درباره سقف معافیت مالیات کارتخوان و نحوه تهیه اظهارنامه مالیاتی دارید،‌ در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید؛ کارشناسان سپیدار سیستم در اسرع‌وقت به سوالات شما عزیزان پاسخ می‌دهند.

معافیت مالیات کارتخوان چه مزایایی دارد؟

این معافیت با حمایت از مشاغل و کسب‌وکارهای کوچک باعث کاهش هزینه‌های مالیاتی، شکوفایی اقتصادی و آسان‌تر شدن شرایط پرداخت مشتریان می‌شود.

آیا سقفی برای معافیت از مالیات کارتخوان وجود دارد؟‌

بله. در‌صورتی‌که سود مازاد سالانه شما از تراکنش کارتخوان بیشتر از ۳9 میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باشد باید به‌صورت پله‌ای به‌نسبت سود مازاد بین ۱۵ تا ۲۵ درصد مالیات پرداخت کنید.

چه مشاغلی از پرداخت کارمزد کارتخوان معاف هستند؟

نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها، جایگاه‌های سوخت اتوماتیک و فروشندگان سوخت، فروشگاه‌های صنایع دستی هنری، حمل‌ونقل درون و حومه شهر و تاکسیرانی، مدارس، روزنامه‌فروشی‌ها، دفتر خدمات مخابراتی محلی و راه‌دور، انجمن‌ها و موسسه‌های خیریه، فروشگاه محصولات رسانه‌ای، عوارض راه، پارکینگ، پارکومتر و گاراژ، وجوه دولتی، قوه قضاییه و شرکت‌های خدماتی (آب، برق، گاز) از پرداخت کارمزد کارتخوان معاف هستند.