مالیات کارتخوان 1401 چقدر است؟

مالیات کارتخوان: نحوه ثبت، محاسبه و استعلام مالیات دستگاه پوز


راهنمای مطالعه:

مالیات کارتخوان چقدر است و چگونه محاسبه میشود؟ آیا با وصل کردن دستگاه کارتخوان خودم به پرونده مالیاتی، مالیات بیشتری باید پرداخت کنم؟ شما با وصل کردن دستگاه کارت‌خوان به پرونده مالیاتی در سامانه‌ای سازمان امور مالیاتی برای این کار تعبیه کرده است مالیات جدیدی پرداخت نمی‌کنید. در حقیقت اداره امور مالیاتی از اتصال دستگاه کارتخوان به پرونده مالیاتی برای این استفاده می‌کند که درآمدهای صاحبان مشاغل را با شفافیت بیشتری شناسایی کند. بنابراین خیالتان راحت باشد که با اتصال دستگاه کارت خوان مغازه یا شرکت به پرونده مالیات بر درآمد به هیچ عنوان مالیات بیشتری پرداخت نخواهید کرد. در این مطلب از سری مقالات آموزش مالیات، به بررسی نحوه محاسبه و پرداخت مالیات دستگاه کارتخوان می‌پردازیم.

راهنمای سامانه مودیان

کد مالیاتی کارتخوان چیست؟

هر فردی که مغازه یا فروشگاهی دارد و یا به هر دلیلی صاحب یک دستگاه کارتخوان یا پوز است باید در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کند و تشکیل پرونده مالیاتی دهد. پس از تشکیل پرونده مالیاتی یک کد به نام “کد مالیاتی” دریافت می‌کنید. شما تنها در صورتی مجاز به استفاده از دستگاه کارتخوان و ارائه درگاه پرداخت الکترونیکی در سایت فروشگاه خودتان هستید که کد مالیاتی دریافت کرده باشید.

سازمان امور مالیاتی برای ساماندهی به دستگاه‌های پوز و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی، دریافت کد مالیاتی را برای همه فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین اجباری کرده است.

فرمول محاسبه مالیات کارتخوان 1401؛ مالیات کارتخوان چند درصد است؟

برای محاسبه مالیات کارتخوان از فرمول جدیدی استفاده نمی‌شود، بلکه همان فرمولی که برای محاسبه مالیات بر درآمد مشاغل به کار می‌رفت در اینجا هم قابل استفاده است. بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، همه تراکنش‌هایی که به وسیله دستگاه پوز انجام می‌شوند فعالیت شغلی به حساب می‌آیند و به آنها مالیات تعلق می‌گیرد.

بر این اساس نرخ مالیات دستگاه کارتخوان به صورت زیر است:

 • 15 درصد: به ازای مازاد سودی که نسبت به رقم 47 میلیون و 500 هزار تومان کسب می‌کنید تا 200 میلیون تومان
 • 20 درصد: به ازای 200 میلیون تومان دوم
 • 25 درصد: به ازای مازاد سودی که کسب کرده‌اید.

پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان

تمام دستگاه‌های کارتخوان باید به پرونده مالیاتی افرادی که از آن دستگاه‌ها استفاده می‌کنند وصل باشند. شما با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir و پس از واردکردن نام کاربری و رمز عبور می‌توانید تمامی دستگاه‌های پوز که به نام شما هستند را ببینید و در صورتی که مورد تأیید شما بودند، آنها را به پرونده مالیاتی خودتان وصل کنید.

به این صورت تمام تراکنش‌هایی که از طریق دستگاه‌های کارتخوان متصل شده به پرونده مالیاتی خودتان انجام می‌دهید، برای محاسبه مالیات مشاغل استفاده خواهند شد.   

برای استعلام مالیات کارتخوان چه باید کرد؟

برای اینکه بتوانید تمامی دستگاه‌های کارت‌خوانی که به اسم شما در سامانه الکترونیک خدمات قضایی ثبت شده است را ببینید باید در سامانه my.tax.gov.ir ثبت نام کنید. در این سامانه شما می‌توانید علاوه بر دستگاه‌های کارت‌خوانی که به اسم شما ثبت شده است، همه درگاه‌های پرداخت الکترونیکی که به نام شما ثبت شده است را هم ببینید. اما در صورتی که در درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام نکرده‌اید ابتدا باید در این سامانه عملیات ثبت نام را انجام دهید. 

استعلام مالیات کارتخوان

ثبت نام مالیات کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

پس از ثبت نام در سامانه my.tax.gov.ir و ورود به این سامانه در قسمت راست صفحه بر روی گزینه “ساماندهی پذیرنده‌های بانکی” کلیک کنید. در صفحه جدیدی که باز می‌شود امکان  “الصاق به پرونده” یا “درخواست غیرفعال‌سازی” برای دستگاه‌های پوز و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی وجود دارد.

در قسمت دستگاه‌های کارت‌خوان الصاق نشده می‌توانید بر روی الصاق به پرونده کلیک کنید تا دستگاه پوز شما به پرونده مالیاتی مغازه شما وصل شود.

ثبت نام مالیات کارتخوان

سایت مالیات کارتخوان چیست؟

وارد درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir شوید و با توجه به اینکه شخص حقیقی یا حقوقی هستید در این سامانه ثبت نام کنید. به صورت پیش فرض وقتی وارد این سایت می‌شوید به عنوان شخص حقیقی می‌توانید ثبت نام کنید ولی اگر شخص حقوقی هستید می‌توانید در قسمت پایین این صفحه بر روی دکمه “ثبت نام اشخاص حقوقی” کلیک کنید. ثبت نام در این سامانه به سادگی انجام می‌شود.

سایت مالیات کارتخوان

لغو مالیات کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

با ورود به قسمت “ساماندهی پذیرنده‌های بانکی” تمام دستگاه‌های کارت‌خوان و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی که به نام شما ثبت شده است را می‌توانید مشاهده کنید. علاوه بر این دستگاه‌های کارت‌خوانی که به نام شما ثبت شده است به تفکیک بر اساس دستگاه‌های کارت‌خوان الصاق شده به پرونده مالیاتی و دستگاه‌های کارت‌خوان الصاق نشده به پرونده مالیاتی قابل مشاهده است. در قسمت پایین این صفحه دستگاه‌های کارت‌خوانی که به بانک مرکزی برای غیرفعال سازی معرفی خواهند شد را نیز می‌توانید مشاهده کنید.

در این صفحه امکان  “درخواست غیرفعال‌سازی”  برای دستگاه‌های پوز و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی فراهم شده است تا شما به هر دلیلی نیاز به غیرفعال سازی دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیک خودتان داشتید بتوانید این کار را به سادگی انجام دهید.

لغو مالیات کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

مالیات کارتخوان سوپرمارکت چگونه محاسبه می‌شود؟

بعضی از سوپرمارکت‌ها هستند که هنوز پرونده مالیاتی خودشان را در اداره امور مالیاتی تشکیل نداده‌اند و تعداد زیادی از سوپرمارکت دارها هم اطلاعات درستی درباره نحوه محاسبه مالیات خودشان ندارند. نداشتن اطلاعات دقیق درباره قوانین مالیاتی می‌تواند هزینه‌ها و جرائم سنگینی را به بار آورد. قدم اول برای پرداخت مالیات توسط صاحب سوپرمارکت این است که اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی کند. برای تشکیل پرونده مالیاتی ابتدا باید به اداره امور مالیاتی منطقه خودتان رجوع کنید.

مالیات کارتخوان سوپرمارکت بر اساس نرخ‌هایی که در قسمت “محاسبه مالیات کارتخوان” گفتیم محاسبه می‌شود. در اینجا برای اینکه نحوه محاسبه مالیات دستگاه پوز را بهتر متوجه شوید یک مثال برای شما می‌زنیم.

اگر شما سالانه 500 میلیون تومان درآمد از مغازه خودتان کسب می‌کنید و هزینه‌های شما 320 میلیون تومان است، آنگاه سود شما 180 میلیون تومان می‌شود. 36 میلیون تومان از این سود معاف از مالیات است. 144 میلیون تومان برای محاسبه مالیات باقی می‌ماند. نرخ مالیات 50 میلیون اول برابر با 15 درصد است، نرخ مالیات 50 میلیون دوم برابر با 20 درصد است و مالیات 44 میلیون تومان باقی‌مانده با نرخ 25 درصد محاسبه می‌شود.

محاسبه مالیات مثال بالا به صورت زیر انجام می‌شود:

(50,000,000 * %15) + (50,000,000 * %20) + (44,000,000 * %25) =7,500,000 + 10,000,000 + 11,000,000 = 28,500,000

محاسبه نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی بر اساس ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم محاسبه می‌شود. در اینجا می‌توانید درصدهای مربوط به میزان نرخ مالیات را بر اساس درآمد ببینید:

 • تا ۵۰ میلیون تومان در یک سال 15%
 • نسبت به مازاد ۵۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان در یک سال 20%
 • نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیون تومان در یک سال 25%
 • در صورتی که کل درآمد شخصی که کارت‌خوان متعلق به وی باشد بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان در سال باشد، نرخ مالیات‌بردرآمد 25% می‌شود.

حالا، اگر یک شخصِ صاحب کارت‌خوان درآمد سالانه وی بالاتر از ۱۰۰ میلیون در سال باشد، و از طریق کارت‌خوان ۵۰ میلیون تراکنش درآمد ایجاد شود، و در صنف خرده‌فروشی ماهی مشغول به کار باشد که ضریب آن 10% است، 10% مبلغ ۵۰ میلیون می‌شود ۵ میلیون تومان که مالیات آن می‌شود 25% این ۵ میلیون تومان یعنی ۱٫۲۵۰٫۰۰۰ تومان.

مالیات ۵۰ میلیون کارت‌خوان چقدر است؟

تراکنش‌هایی که از طریق دستگاه کارت‌خوان انجام می‌شود، مشمول مالیات بر درآمد می‌شوند. نحوه ضریب مالیات از صنف از صنف تا صنف متفاوت هست. برای محاسبه نرخ مالیات کارت‌خوان به دو روش می‌توان عمل کرد:

 1. محاسبه ضریب مالیاتی صنف کارت‌خوان بر اساس جدول اینتا کد
 2. نرخ مالیات بر درآمد بر اساس مبلغ واریزی

محاسبه ضریب مالیاتی صنف کارت‌خوان بر اساس جدول اینتا کد

برای محاسبه مالیات بر اساس اینتا کد باید به جدول مربوطه مراجعه کنید. ضریب‌های مالیاتی اصناف بر اساس جدول اینتا کد درج شده است. به‌عنوان‌مثال: ضریب مالیات چند صنف بر اساس جدول اینتا کد در زیر آمده است:

 • اینتا کد خواروبارفروشی:  ۱۲-15% (برحسب نوع محصول)
 • اینتا کد قصابی: 8%
 • اینتا کد فروش پوشاک: ۱۳-18% (برحسب نوع پارچه)
 • اینتا کد وکلا: ۵۵ %
 • اینتا کد کافی‌شاپ: ۳۳ %
 • اینتا کد کافی‌نت: 18%
 • اینتا کد صنف خرده‌فروشی ماهی: ۱۰ %

برای مشاهده سایر اینتا کدها این مطلب را دانلود کنید:

بعد از پیداکردن ضریب مالیاتی، نرخ مالیات‌بردرآمد می‌بایست محاسبه شود.

ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان

در ماده 10 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تأکید می‌کند که همه اشخاص حقیقی و حقوقی باید حساب‌های تجاری خودشان را معرفی کنند. اشخاص حقیقی شامل همه اصناف و کسانی که صاحب مغازه یا فروشگاهی هستند نیز می‌شود. در ادامه، مراحل ثبت حساب‌های بانکی خودتان را در درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به صورت تصویری آموزش می‌دهیم.

 • به سایت my.tax.gov.ir مراجعه کنید و با نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری خودتان بشوید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • در صفحه‌ای که باز می‌شود بر روی گزینه “پرونده‌های مالیاتی” کلیک کنید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • سپس بر روی “پرونده‌های درآمد” کلیک کنید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • بر روی “ورود و ویرایش” کلیک کنید تا وارد سامانه ثبت‌نام الکترونیک شوید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • در صفحه جدید بر روی “نمایش و ویرایش اطلاعات” کلیک کنید:
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • در صفحه جدید بر روی گزینه “حساب‌ها/مجوزها” کلیک کنید تا به شما امکان ویرایش شماره‌حساب‌های قبلی و اضافه‌کردن شماره حساب‌های جدید داده شود. سپس بر روی “الصاق حساب‌های بانکی تجاری به این پرونده” کلیک کنید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • در صفحه جدید که باز می‌شود روی “درخواست تغییر اطلاعات” کلیک کنید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • درخواست ویرایش را تأیید و بر روی دکمه “ارسال درخواست” کلیک کنید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • شماره شبای خودتان را وارد کنید و بر روی دکمه “بررسی و ذخیره” کلیک کنید.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان
 • در مورد مالکیت شماره شبایی که وارد کردید از سامانه سیاح استعلام گرفته می‌شود و نتیجه به شما نشان داده می‌شود.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان

        نتیجه این استعلام چهار حالت می‌تواند داشته باشد:

 1. دارای تأییدیه بانک – این یعنی شماره شبایی که وارد کردید به شماره ملی شما تعلق دارد.
 2. عدم تأیید توسط بانک – یا شماره شبا را اشتباه وارد کردید و یا این شماره شبا برای شماره ملی شما ثبت نشده است.
 3. در انتظار تأییدیه بانک – این یعنی عملیات استعلام توسط سامانه سیاح هنوز انجام نشده است.
 4. تکراری در ثبت‌نام – این پیام به شما می‌گوید شماره شبایی که ثبت کردید قبلاً برای ثبت‌نام در این سامانه استفاده شده است.
 • در این مرحله اگر وضعیت استعلام بانک برای شماره شبای شما “تکراری در ثبت‌نام” نباشد آنگاه با کلیک بر روی دکمه “تأیید نهایی اطلاعات ثبت‌نام” شماره حسابی که اعلام کردید به نام شما ثبت می‌شود.
ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان

ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان شاپرک

دستگاه کارتخوان سامانه شاپرک مانند همه انواع دیگر دستگاه‌های کارتخوان(مثلا دستگاه کارتخوان سیار) مشمول مالیات دستگاه کارتخوان می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که شما پس از تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد مالیاتی مشمول مالیات دستگاه کارتخوان می‌شوید. بنابراین اینکه صاحب دستگاه کارتخوان سیار، غیرسیار و یا شاپرک باشید هیچ تفاوتی در نحوه ثبت نام مالیات دستگاه کارتخوان و مقدار مالیاتی که باید پرداخت بکنید ایجاد نمی‌کند. همه صاحبان دستگاه کارتخوان شاپرک هم باید وارد سامانه my.tax.gov.ir بشوند و طبق مراحلی که در این مقاله معرفی کردیم پرونده مالیاتی تشکیل و کد مالیاتی دریافت کنند.

عدم ثبت دستگاه پوز در سامانه مالیاتی چه پیامدهایی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید تمامی تراکنش‌هایی که توسط دستگاه کارت‌خوان و شبکه شاپرک صورت می‌گیرد، از نظر سازمان مالیاتی جنبه درآمدی دارد و قطعاً مشمول مالیات می‌شود؛ بنابراین شخصی که صاحب دستگاه کارت‌خوان است، باید به این نکته دقت داشته باشد که تمامی تراکنش‌های آن جنبه درآمدی دارد.

بر طبق قانون صاحبان دستگاه‌های پوز باید به سایت سازمان مالیاتی مراجعه کرده و بعد از ثبت‌نام، کد اقتصادی را دریافت نمایند. در ضمن اگر شما کد اقتصادی نداشته باشید، برای شما پرونده مالیاتی تشکیل می‌شود. این پرونده‌ها بر اساس اطلاعات دستگاه کارت‌خوان‌ها آن‌ها تشکیل می‌شود. علاوه بر مالیات، جریمه‌هایی نیز مشمول صاحبان دستگاه کارت‌خوان فاقد کد اقتصادی می‌شود.

قانون مالیات کارتخوان سیار

سوالی که اینجا ممکن است پیش بیاید این است که “آیا مالیات دستگاه کارتخوان شامل دستگاه کارتخوان سیار هم می‌شود؟” . جواب این سوال ساده است. بله، مالیات دستگاه کارتخوان شامل دستگاه‌های کارتخوان سیار هم می‌شود. قانونی که در سال 1400 برای مالیات دستگاه کارتخوان تصویب شد در مورد همه انواع دستگاه کارتخوان قابل اجرا است. بنابراین همه تکالیف و وظایفی که در مورد مالیات دستگاه پوز و کارتخوان در این مقاله گفتیم، در مورد دستگاه‌های کارتخوان سیار هم باید رعایت شوند.

کارتخوان بدون مالیات

به دلیل اینکه تراکنش‌های همه کارتخوان‌ها توسط سازمان امور مالیاتی رصد می‌شود و اصناف باید بابت تمام تراکنش‌هایی که به وسیله دستگاه‌های پوز دارند مالیات پرداخت کنند، عده‌ای سوءاستفاده‌گر وعده فروش دستگاه‌های کارتخوان بدون مالیات را می‌دهند. این یعنی بابت استفاده از این دستگاه‌ها ملزم به پرداخت مالیات نیستید و سازمان امور مالیاتی تراکنش‌هایی که به وسیله این دستگاه‌های پوز انجام می‌دهید را نمی‌تواند پیگیری کند.

این وعده‌ها به کل دروغ هستند؛ زیرا وقتی شما دستگاه کارتخوان می‌خرید باید شماره ملی و شماره تماس‌تان ثبت شود. قطعا هیچ فردی حاضر نمی‌شود بابت تراکنش‌هایی که با دستگاه کارتخوان دارید مالیات شما را بپردازد. بدانید در صورتی که از این دستگاه‌ها استفاده کنید باید پس از مدتی به دلیل فرار مالیاتی یا عدم پرداخت مالیاتی که بابت استفاده از دستگاه کارتخوان برای شما تعیین شده است، با احکام سنگین مالیاتی و قضایی روبرو بشوید.

اگر مالک دستگاه کارت‌خوان با صاحب جواز کسب یکسان نباشد، باید اظهارنامه‌های مجزایی را ارسال کنند؟

بله باید به شکل جداگانه ارسال شود مگر اینکه این دو شخص پرونده مالیاتی خود را به‌صورت مشارکتی در اداره امور مالیاتی مربوطه تشکیل دهند.

من چند سالی هست که دستگاه پوز دارم؛ تکلیف سال‌های قبل و مالیات آن‌ها چه می‌شود؟

باید بدانید که سازمان امور مالیاتی مطابق قانون می‌تواند تا ۵ سال به عقب برگردد و از مؤدی مطالبه مالیات کند؛ البته در دو حالت این مورد صدق می‌کند:

۱- چنانچه اطلاعاتی به دست سازمان برسد مبنی بر اینکه مؤدی خرید و فروشی داشته که اعلام نکرده است.

2- چنانچه وارد تراکنش‌های بانکی وی شده و مشخص شود که ورودی‌های به‌حساب ایشان، درآمد بوده و کتمان شده است.

بنابراین اگر در سال‌های قبل (تا ۵ سال) با کد ملی شما خرید یا فروشی ثبت نگردیده باشد و یا سازمان وارد تراکنش‌های بانکی شما نشود، قاعدتاً مالیاتی نیز از بابت آن سال‌ها مطالبه نمی‌گردد.

آیا تمامی کسانی که دستگاه کارت‌خوان دارند، باید مالیات پرداخت کنند؟ دستگاه کارت‌خوان بدون مالیات هم داریم؟

از نظر سازمان مالیاتی هر شخصی که دستگاه پوز دارد و از طریق آن کسب درآمد انجام می‌دهد، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر ارائه نماید. فقط مودیانی که فعالیت آن‌ها شامل موارد صفر مالیاتی و یا معاف از مالیات باشد، مالیاتی برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

محاسبه سود و زیان مشاغل با نرم افزار فروشگاهی دشت

مشاغل هر سال در خرداد ماه برای ارسال اظهارنامه مالیاتی خودشان با سوالات زیادی روبرو می‌شوند. بدون شک امسال موضوع مالیات کارتخوان یا همان پوز مهم‌ترین مسئله‌ای است که برای مغازه دارها و به خصوص سوپرمارکت‌دارها سوالات زیادی ایجاد می‌کند. در این مقاله ما درباره مالیات دستگاه کارتخوان به طور کامل توضیح دادیم.

شرکت سپیدار سیستم با ارائه نرم افزار سپیدار و با شعار «ساده و پایدار» به کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک کمک می‌کند تا شرکت خود را کاملا هوشمندانه مدیریت کرده و به امور اقتصادی رسیدگی کنند. نمایندگی‌های فروش و آموزش این شرکت در سراسر کشور در حال ارائه خدمات هستند و در رشد و توسعه کسب‌وکارها تاثیر قابل‌توجهی دارند. برای خرید نرم افزار حسابداری فروشگاهی و شرکتی دشت و سپیدار و یا کسب اطلاعات بیشتر درباره این مجموعه به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده یا با شماره پشتیبانی 81022444 تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • برای ثبت مالیات دستگاه کارتخوان چه کاری باید کرد؟

پس از ثبت نام در سامانه my.tax.gov.ir و ورود به این سامانه در قسمت راست صفحه بر روی گزینه “ساماندهی پذیرنده‌های بانکی” کلیک کنید. در صفحه جدیدی که باز می‌شود امکان  “الصاق به پرونده” یا “درخواست غیرفعال‌سازی” برای دستگاه‌های پوز و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی وجود دارد.

 • مالیات دستگاه کارتخوان سوپر مارکت چقدر است؟

در سال 1401 مبلغ 35 میلیون و 600 هزار تومان از سود سالیانه سوپر مارکت‌ها معاف از پرداخت مالیات است. اگر سود سالیانه شما بیشتر از این رقم است باید بر اساس درصدهای زیر مالیات فروشگاه خودتان را پرداخت کنید:

 • 15 درصد: به ازای مازاد سودی که نسبت به رقم 35 میلیون و 600 هزار تومان کسب می‌کنید تا مقدار 50 میلیون تومان
 • 20 درصد: به ازای مازاد سود نسبت به رقم 50 میلیون تومان تا مقدار 100 میلیون تومان
 • 25 درصد: به ازای مازاد مبلغی که بیش از 100 میلیون تومان سود کسب کرده‌اید.

 

 

نرم افزار حسابداری فروشگاهی دشت


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 3.1]


62 دیدگاه برای ”مالیات کارتخوان: نحوه ثبت، محاسبه و استعلام مالیات دستگاه پوز

 1. بهرام

  سلام
  می‌بینیم که مالیات به درآمد تعلق می‌گیره و نه به مقدار تراکنش.
  حالا سوال اینه که درآمد هر شغل رو چه مقدار از تراکنش در نظر می‌گیرن؟
  توی مثالی که آوردید ۱۸۰میلیون از ۵۰۰میلیون تراکنش کارتخوان رو درآمد در نظر گرفت که حالا مقداریش معاف بود بعدش پلکانی مشمول مالیات. روی چه قاعده‌ای ۳۶درصد تراکنش رو درآمد درنظر گرفت؟
  برای این هم فرمولی یا جدول کدی هست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام وقت بخیر ببنید واریزی شما مربوط به شماره حساب فعالیت شغلی شماست و ماهیت درآمدی دارد حال شاید یه سری از موارد معاف باشد مثل سود بانکی یا وام یا جابه جایی بین حساب که از اون واریزی ها باید کسر گردد . ملاک تعداد تراکنش نیست مجموع واریزی های مشمول مالیات است .در واقع اگر بابت واریزی ها هزینه هایی هم داشته باشید کسر میگردد، اما اگر نداشته باشید از طریق ضریب اینتاکد شما اعمال میشود که متناسب با غعالیت شما از طریق سازمان امور مالیاتی تعین و اعلام میگردد .

 2. مهشاد

  سلام بر اساس کد اینتا مالیات دندانپزشکان 24 درصد از وجوه دریافتی هست
  حالا چطوری محاسبه میشه برای کارتخوان؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.کل مبلغ درامدی شما ضربدر ضریب شما میشود . عدد بدست آمده بهش معافیت معیشتی تعلق میگیرد و به نرخ مالیاتی ماده 131 می رود.به این ترتیب، تا مبلغ 2 میلیارد ریال 15 درصد، تا 4میلیارد 20 درصد و بالاتر از آن 25 درصد و بعد از آن میرسید به عدد مالیات متعلق خود .

 3. مجتبی درویشی

  سلام
  وقت شما بخیر
  اگه تبصره 100 رو انجام بدیم و مالیات مقطوع و تایید کنیم تا چه موقع فرصت پرداخت تمام اقساطش رو داریم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام ببنید این تبصره، در سال 1400 در خرداد ماه سال 1401اجرایی شد. تعداد اقساط 6 بوده و متوسط ان 6 ماه بوده که حدودا تا شش ماه بعد از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه باید پرداخت کنید.
   فقط نکته این که اگر پرداخت نکنید امکان اینکه از توافق و تبصره شما را خارج کنند خیلی زیاد هست. پس پرداخت صورت گیرد .

 4. ستاره

  سلام من برای گرفتن وام با گردش حساب مبالغ زیادی واریز و برداشت میکردم از حسابی که به کارتخوان وصل هست آیا مالیات بع آن تعلق میگیرد؟در واقع از دستگاه پوز استفاده نمیکردم فقط واریزی ها به همان حساب میشد

  1. سپیدار سیستم

   با سلام ابتدا باید نوع شخص مشخص شود آیا حقیقی هست یا حقوقی و طبق احکام مالیاتی بودجه سال 1400 هر واریزی به دستگاه پوز به عنوان درآمد شناسایی میشود و اگر شخص حقیقی باشد به نرخ 131 قانون به صورت پلکانی و اگر شخص حقوقی باشد به نرخ 105 یعنی 25 درصد

 5. فرید عباسی

  سلام در یکجا میگن هر واریزی به کارت خوان به منزله فروش هست و مالیات دارد در جایی دیگر میگویند اگر با کد ملی فاکتور صادر شود و آن فاکتور به اداره مالیاتی برسد برای آن فاکتور مالیات محاسبه میشود. حالا مدیریت مجتمع مسکونی از کارتخوان برای دریافت شارژ واحدها استفاده میکند آیا مالیات باید پرداخت کند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام طبق بند م تبصره 13 احکام مالیاتی بودجه سال 1400 کلیه حسابهای متصل به شبکه شاپرک به صورت پیش فرض حساب فروش هستند کلیه وجوهی که به حساب واریز میگردد به عنوان فروش صاحب حساب تلقی می گردد .

 6. پویان

  درود.بنده ویزیتور هستم از عمده فروش خرید نقدی میکنم خرده میفروشم با کسر هزینه استهلاک ماشین و پخش و ضایعات و جریمه های احتمالی و … سود زیر ده درصدی از محصول دارم.چطور باید اداره مالیات رو قانع کرد سود چندانی از فروش نداریم حتی اگر مبالغی کارت کشیده شده باشد. اینکه از یک محصول چند بار مالیات گرفته می‌شود

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اداره مالیات کلیه مستندات را بررسی و نتیجه را اعلام می کنند. ما متاسفانه توضیحی در این زمینه نداریم.

 7. پوریا

  سلام
  من میخوام کارت خوان بگیرم و خیلی کم ازش استفاده کنم زیر 35/600 ایا مشمول مالیات میشود

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق ماده 1 قانون مالیات مستقیم هر شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران نسبت به درآمد های که در ایران دارد با هر مقدار مشمول مالیات و باید تکالیف قانونی خود را انجام دهد .

 8. سعید

  سلام من یه وام ۵۰ میلیونی داشتم که اصلا قابل انتقال نبود فقط باید از دستگاه پوز میکشیدم. مجبور شدم با دستگاه پوز سوپر مارکت خودم بکشم میخواستم بدونم آیا جزو درامد محاسبه میشه؟چطور میتونم ثابت کنم برا اداره مالیات که وام بوده و جزو درامد محاسبه نشه !؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مراجعه کنید از ممیز مربوطه سوال کنید نرخ نسبت فعالیت کسب و کار مورد نظر چقدر است ابتدا تذکر داده میشود این کار انجام نشود
   چون به صورت واریزی به حساب می باشد و حساب ماهیت فروش دارد و تجاری است

    1. سپیدار سیستم

     سلام. برخی از کسب و کارها هم در کشور مورد حمایت قرار گرفته اند و معاف از مالیات هستند مثل کسانی که اقدام به تولید صنایع دستی و ایجاد مشاغل خانگی ‌می‌کنند.

 9. پیمان

  سلام من زعفران کارم و امسال حدود 200میلیون تومان زعفران داشتم و تو یک ماه از کارت خوان کارت کشیدم آیا به این مالیات تعلق میگیره .

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق ماده 1 قانون مالیات مستقیم هر شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران نسبت به درآمد های که در ایران دارد با هر مقدار مشمول مالیات و باید تکالیف قانونی خود را انجام دهد .

 10. Sobhan

  سلام میخواستم بدونم واریز و برداشت‌هایی که با حساب مرتبط به کارتخوان انجام میشن هم شامل پرداخت مالیات هستن؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. طبق ماده 1 قانون مالیات مستقیم هر شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران نسبت به درآمد های که در ایران دارد با هر مقدار مشمول مالیات و باید تکالیف قانونی خود را انجام دهد .

  2. دلوین

   سلام وقت بخیر، من میخوام دستگاه کارتخوان شخصی بگیرم، و در ماه خیلی کم ازش استفاده میکنم، و مبلغ هم زیر ۱۰ م حتی کمترم ممکنه باشه ، باید مالیات بدم؟

   1. سپیدار سیستم

    سلام. بله.مشمول مالیات هستید و باید اظهارنامه مالیاتی هم ارائه دهید .

 11. محمد

  باسلام من پنجاه ملیون تومان کارت اعتباری را با دستگاه پز دوستم کشیدم که دوستم پنجاه ملیون تومان را نقدی به من بده میخواستم بدونم مالیات اون چقدر میشه که به دوستم بدم که اونم ضرر نکنه

  1. سپیدار سیستم

   ابتدا باید دید ضریب نسبت سود فعالیت ایشان چقدر است یا مراجعه کنید از ممیز مربوطه سوال کنید نرخ نسبت فعالیت کسب و کار مورد نظر چقدر است ابتدا تذکر داده میشود این کار انجام نشود
   چون به صورت واریزی به حساب می باشد و حساب ماهیت فروش دارد و تجاری است

 12. هادی رضایی

  سلام.وقت شما بخیر.من سوپرمارکت دارم.البته اجاره آیه.مالک دستگاه پوز هم خودم هستم.
  حالا قراردادم تموم شده و مالک میگه باید ی مبلغی رو به عنوان مالیات نگهدارم.با توجه ب اینک مالیات برای صاحب کارتخوان ثبت میشه، آیا این کارش قانونیه؟میگه برای مغازه مالیات میاد،و من باید مالیت مغازه ی اون رو پرداخت کنم.آیا این درسته؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.ابتدا باید مشخص کنیم منبع مالیات کسب و کار است یا املاک و مستغلات. اگر بحث کسب و کار است خود شخص شما که دارنده دستگاه پوز هستید و جواز مسیول مالیات هستید . و باید مالیات را پرداخت کنید نه شخص موجر و مالک ملک
   اما اگر بحث منبع مالیات املاک است که خود مالک مغازه باید طبق ماده 80 قانون اظهارنامه را ارسال کند و مالیات را پرداخت کند مشمول شما نمیشود.

 13. فرهاد

  سلام ما فروشگاه تاسیساتی داریم کلأ 10یا 15 درصد سود میکنیم چطوری حساب میشه مالیات ما مثلأ تو ده میلیون یک میلیون سود میکنیم باید یک و نیم میلیون مالیات بدیم

 14. محمد

  سلام هر ماه ۱۰۰ ملیون کارت بکشیم مثال ۳ تا ۱۰۰ ملیون مالیایش چقد میشه؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام مالیات سالانه محسابه میشود و بعد از رسیدگی توسط ممیز مالیاتی ” کل درآمد مشمول مالیات منهای معافیت ماده 101 که برای سال 1401 میزان 396 میلیون و بعد به نرخ های پلکانی مالیات متعلقه صورت میگیرد .

   1. سامان

    سلام وقت بخیر
    اگه ماهانه ۱۰۰ تومن تراکنش داشته باشی یعنی سالانه ۱ میلیارد و دویست میلیون، مالیات سالانه چقدر میشه؟ ( حوزه خدمات؛ کلینیک کاشت ناخن )ضمنا مالک دستگاه پوز و مالک پروانه کسب یکی نیست.
    ممنون میشم پاسخ بدین🙏

 15. بهنام

  سلام خسته نباشید. ببخشید من یه سوپری دارم مشتریهام وقتی میان از دستگاهم شارژ میکشن. میخواستم بدونم که به خرید شارژ هم مالیات تعلق میگیره یانه

 16. فرهاد

  اگر اشتباها در مغازه ایی به جای ۵۰۰ هزار تومان پنجاه میلیون کارت کشیده شود چاره چیست؟
  چگونه پول را پس بگیریم که صاحب دستگاه متضرر نشود؟؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. سلام ببنید این مبلغ بابت چه بوده اگر خدمات یا کالایی گرفتید از همان کسب و کار خوب فاکتوری اخذ گردد که در آن مبلغ 500 هزار تومان اشاره شود و مابقی آن از همان حساب طی یک رکورد برگشت داده شود و در شرح برگشت پول هم اشاره گردد بابت اشتباه حال اگر ممیز مربوطه در سال رسیدگی توجه کرد با این اسناد و مدارک و توضیحات کامل را دهید و قانع کنید

 17. اریا

  درود میخواس ببینم من بیشتر مواقع کسی میاد از دستگاه براش شارژ میخرم یا استعلام موجودی میگیرم ایا مالیات داره

  1. سپیدار سیستم

   سلام طبق بند م تبصره 13 احکام مالیاتی بودجه سال 1400 کلیه حسابهای متصل به شبکه شاپرک به صورت پیش فرض حساب فروش هستند کلیه وجوهی که به حساب واریز میگردد به عنوان فروش صاحب حساب تلقی می گردد .

 18. فاطمه

  سلام ببخشید برای وام های که بانک ها می دهند به اسم خدمات کارت وباید حتما به دستگاه پوز کشیده شوند چقدر مالیات تعلق می گیرد با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   با سلام ابتدا باید نوع شخص مشخص شود آیا حقیقی هست یا حقوقی و طبق احکام مالیاتی بودجه سال 1400 هر واریزی به دستگاه پوز به عنوان درآمد شناسایی میشود و اگر شخص حقیقی باشد به نرخ 131 قانون به صورت پلکانی و اگر شخص حقوقی باشد به نرخ 105 یعنی 25 درصد

   1. فرهاد

    برای وام ۵۰ میلیونی اگر در بنگاه معاملاتی کشیده شود چقدر باید کسر شود؟ ؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. ابتدا باید دید ضریب نسبت سود بنگاه معاملاتی چقدر ست یا مراجعه کنید از ممیز مربوطه سوال کنید نرخ نسبت فعالیت کسب و کار مورد نظر چقدر است ابتدا تذکر داده میشود این کار انجام نشود
     چون به صورت واریزی به حساب می باشد و حساب ماهیت فروش دارد و تجاری است

   2. علی عساکره

    سلام عرض ادب من امروز ۲۰۰ملیون وام گرفتم که به صورت کارت خرید است
    خواستم در دستگاه کارت خوان خودم بکشم
    خواستم بدونم مالیات شاملش میشه یا نه
    اگر میشم چقدر مالیات میخوره ممنون میشم جواب بدین

    1. سپیدار سیستم

     با سلام ابتدا باید نوع شخص مشخص شود آیا حقیقی هست یا حقوقی و طبق احکام مالیاتی بودجه سال 1400 هر واریزی به دستگاه پوز به عنوان درآمد شناسایی میشود و اگر شخص حقیقی باشد به نرخ 131 قانون به صورت پلکانی و اگر شخص حقوقی باشد به نرخ 105 یعنی 25 درصد

  1. سپیدار سیستم

   سلام. خیر برای گرفتن کارتخوان ابتدا باید ثبت نام مالیاتی انجام داد و بعد به بانک مربوطه مراجعه کرد

   1. سعید

    سلام
    بنده سرویس کار پکیج و شوفاژ گازی هستم
    قصد دارم دستگاه پوز سیار تهیه کنم
    تعداد تراکنش واریزی دستمزد کاری در ماه کمتر از ۱۰۰ عدد میباشد
    با توجه به قانون حساب تجاری
    بازهم مشمول پرداخت مالیات میشوم؟

    1. سپیدار سیستم

     سلام. طبق ماده 1 قانون مالیات مستقیم هر شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران نسبت به درآمد های که در ایران دارد با هر مقدار مشمول مالیات و باید تکالیف قانونی خود را انجام دهد .

     1. علی

      سلام اداره مالیات سوده فروش من را500ملیون سالانه اعلام کرده آیا مالیات را بر مبنای 500ملیون میگیره یا هزینه‌ای مغازه کسر میگردد با تشکر

     2. سپیدار سیستم

      سلام. اگر سود مشمول مالیات هست بله همون مبنا مالیاتی شما میشود فقط اگر شخص حقیقی هستید معافیت معیشتی هم از شما کسر میشود و بعد مبنا محاسبه مالیات قرار میگیرد.

  2. سید مهدی ساجد

   سلام من یه گوشی خریدم ۲۶ م و کارت کشیدم، به شرط یک هفته تست، وقتی متوجه شدم گوشی ایراد داره مرجوع کردم،فروشنده میگه باید مالیات بدی!؟آیا درسته؟ اگه درسته چقدر میشه

   1. سپیدار سیستم

    خیر مشمول مالیات نمیشود . بهتر است فروشنده پول را از همان حساب برگرداند و در شرح واریزی بنویسد بابت عودت گوشی.

  1. سپیدار سیستم

   سلام و عرض ادب
   خیلی خوشحالیم که با استفاده از نرم افزار فروشگاهی دشت، از فرایند مدیریت مالی فروشگاهتان راضی هستید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *