بررسی جرایم سامانه مودیان در مجله سپیدار سیستم

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی + بخشودگی جرائم 1402


کدام یک از جرایم سامانه مودیان و پایانه‌‎های فروشگاهی شامل شما شده است؟ طبیعی است که سازمان امور مالیاتی کشور برای اطمینان از اجرای قانون و مقررات جدید سامانه مودیان و لایحه تسهیل، جرایمی برای تخلف‌های مختلف در نظر بگیرد. عدم انجام هریک از الزاماتی و تکالیف اشخاص حقوقی و حقیقی جریمه‌هایی به دنبال خواهد داشت. در کنار این؛ بخشنامه بخشودگی جرائم مالیاتی سامانه مودیان نیز برای برخی تخلف‌ها در شرایط خاص اعلام شده است.

با در سپیدار سیستم همراه باشید تا به بررسی کامل لیست جرایم سامانه مودیان و مقدار مجازات یا جریمه هر کدام به همراه طرح بخشودگی جرایم بپردازیم.

جریمه عدم ثبت نام و عضویت در سامانه مودیان

اولین مورد از جرایم مالیاتی سامانه مودیان، مربوط به عدم ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی است. در صورت عدم توجه به فراخوان سامانه مودیان و ثبت نام نکردن در این سامانه، افراد مشمول جریمه خواهند شد. جریمه عدم ثبت نام در سامانه مودیان یا عدم استفاده از پایانه‌های فروشگاهی، حافظه مالیاتی، شناسه یکتای مالیاتی و استفاده از حافظه مالیاتی سایر مودیان یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، پرداخت ۱۰ درصد از مجموع مبلغ فروش یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) به سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته می‌شود.

با وجود تورم، تمرکز بر جریمه معادل ۱۰ درصد مبلغ فروش است و مبلغ ۲ میلیون تومان بیشتر به‌منظور رعایت اصول نوشتار قانون نوشته شده و اجرا نمی‌شود. علاوه‌بر جریمه ۱۰ درصدی نسبت به مبلغ فروش، محرومیت از مشوق‌های قانونی از جمله نرخ صفر مالیاتی (مالیات چیست؟) برای واحدهای دارای مجوز مربوطه و عدم بهره‌مندی از مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم نیز باید در نظر داشت.

جریمه عدم توجه به فراخوان سامانه مودیان و عدم ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی

جریمه عدم اعلام شماره حساب‌های بانکی تجاری

طبق بند پ ماده ۲۲ قانون جدید سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، عدم اعلام شماره حساب‌های بانکی تجاری مشمول ۱۰ جریمه نسبت به عملکرد و فروش انجام‌شده از طریق آن حساب بانکی خواهد بود. علاوه‌بر این، افراد خاطی از اعمال معافیت‌های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم در همان سال مالی محروم خواهند شد.

با استفاده از سیستم سامانه مودیان سپیدار، نگران جرایم قانونی سامانه مودیان نباشید. به راحتی و با سرعت، صورت‌حساب الکترونیک را ارسال کنید.

جریمه عدم ارائه صورتحساب چاپی فروش به خریدار

طبق بخشنامه سامانه مودیان و قوانین مربوط به جرایم مالیاتی سامانه مودیان، درصورتی‌که فروشنده یا صاحب واحد اقتصادی از ارائه صورتحساب چاپی به خریدار خودداری کرده یا اقدام به حذف یا مخدوش کردن صورتحساب کند، مشمول جریمه‌ای معادل ۲ درصد از مبلغ صورتحساب یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) خواهد شد. پیش از بررسی یا ارائه صورتحساب‌های خود می‌توانید نسبت به بررسی سوابق مالی و پرونده مالیاتی من در سامانه my.tax.gov.ir اقدام کنید.

جریمه عدم ارسال کارپوشه سامانه مودیان و عدم ارائه صورتحساب چاپی فروش

جریمه عدم ارسال صورتحساب به صورت الکترونیکی به سامانه مودیان

واحدهای اقتصادی که بعد از قیمت‌گذاری کالاها، از صدور صورتحساب الکترونیکی خودداری کنند، مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مبلغ مجموع فروش انجام‌شده یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) خواهند شد. 

ارسال صورت‌حساب را به سپیدار بسپارید

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی + بخشودگی جرائم 1402ارسال مستقیم یا از طریق شرکت‌های معتمد

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی + بخشودگی جرائم 1402ارسال و ابطال انواع صورت‌حساب‌ها

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی + بخشودگی جرائم 1402ارسال صورت حساب با ارز غیر از ریال

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی + بخشودگی جرائم 1402ارسال صورت حساب با نوع فروش صادراتی

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی + بخشودگی جرائم 1402استعلام‌گیری خودکار از صورت‌حساب‌ها

جریمه عدم اعلام تعطیلی یا گزارشات فروش واحد اقتصادی

در بررسی جرایم مالیاتی سامانه مودیان به بررسی یکی از مهم‌ترین موارد می‌رسیم. طبق بند ث ماده ۲۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، در صورت تعطیلی موقت یا دائم واحد تجاری یا انحلال آن واحد، اگر مودی این مورد را در سامانه مودیان گزارش نکند، مشمول پرداخت ۱ درصد جریمه مبلغ فروش گزارش‌نشده می‌شود. در‌صورتی‌که مودی نسبت به تغییر شغل یا تغییر محل فعالیت نیز اقدام کند، طبق ماده ۱۴ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مشمول جریمه خواهد شد.

مشابه این قانون جرایم مالیاتی سامانه مودیان در این مورد،‌ برای سامانه ارزش افزوده نیز صدق می‌کند. سازمان امور مالیاتی برای ارسال اظهارنامه مالیاتی مهلتی را در نظر گرفته و اگر مودیان مالیاتی در تاریخ مقرر نسبت به جمع‌اوری و ارسال اطلاعات خود نکنند، مشمول جریمه خواهند شد. مودیان حتی در صورت نداشتن فعالیت مالی باید نسبت به ارسال اظهارنامه ارزش افزوده خود اقدام کنند.

جرایم اخلال یا تقلب در نظام مالیاتی کشور

برخی از جرایم سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی شامل افرادی است که تعمدا قصد ایجاد اخلال یا تقلب در نظام مالیاتی کشور را دارند. از جمله این تخطی‌ها می‌توان به استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که پایانه‌های فروشگاهی مودی یا دیگران را معیوب می‌کند، اشاره کرد. علاوه بر جبران ضرر و زیان، برای خاطیان، چند نوع مجازات بسته به نوع و شدت جرائم در نظر گرفته شده است. از جمله:

  • مجازات نقدی بیش از 20 میلیون ریال تا 80 میلیون ریال
  • شلاق از 31 تا 71 ضربه و تا 99 ضربه در جرائم منافی عفت
  • محرومیت از حقوق اجتماعی از 6 ماه تا 5 سال
  • ممنوعیت از یک یا چند فعالیت اجتماعی یا شغل برای اشخاص حقوقی تا 5 سال

از طرفی تکرار این جرائم بیش از 3 بار، مجازات‌های تعزیری درجه 5 قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس را به دنبال خواهد داشت. از جمله:

  • مجازات نقدی از 180 میلیون رسال تا 360 میلیون ریال
  • محرومیت از حقوق اجتماعی از 5 تا 15 سال
  • ممنونعیت دائمی از فعالیت‌های شغلی و اجتماعی برای اشخاص حقوقی
  • ممنوعیت دائمی از دعوت به افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی
جریمه عدم اعلام تعطیلی واحد اقتصادی بعد از استعلام در سامانه مودیان

بخشنامه بخشودگی جرایم سامانه مودیان (دهه فجر)

طبق قوانین بخشودگی جرایم سامانه مودیان، در تبصره ۱ و ۲ ماده ۲۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان داریم:

  • تبصره ۱: مبلغ جریمه‌های ثابت مندرج در این قانون، هر سال متناسب با نرخ تورم سالانه براساس آخرین اعلام بانک مرکزی توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام خواهد شد.
  • تبصره ۲: سازمان امور مالیاتی کشور نمی‌تواند بیش از ۵۰ درصد جریمه‌های موضوع این ماده را مطابق با ماده ۱۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم موردبخشودگی قرار دهد.

در صورت اعمال جریمه‌های موضوع بندهای «الف» و «ث» این ماده، جریمه موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اعمال نخواهد شد. همچنین، در صورت اعمال جریمه‌های مذکور در بند «ب»، جریمه‌های ذکرشده در بندهای «الف» و «ت» اعمال نمی‌شوند.

به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک فجر و تکریم مودیان محترم مالیاتی بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیات و عوارض و جرایم عدم انجام تکالیف حسب مورد با رعایت مقررات ماده ۱۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم در موارد زیر به مدیران کل امور مالیاتی تفویض می گردد.

۱. اختیار بخشودگی جرایم مالیات و عوارض قابل بخشش هر سال دوره برای مؤدیانی که نسبت به پرداخت بدهی سال یا دوره مربوط تا آخر بهمن ماه سال جاری اقدام نمایند در خصوص اشخاص حقیقی تا سقف پنج میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در مورد اشخاص حقوقی تا سقف بیست میلیارد (۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال.

بخشودگی جرایم موضوع این بند فارغ از زمان پرداخت بدهی مالیات و عوارض هر سال دوره می‌باشد و پرداخت بدهی قبل از ابلاغ این تفویض اختیار مانع اعمال بخشودگی جرایم قابل بخشش نخواهد بود.

۲. بخشودگی جرائم مالیات و عوارض ارزش افزوده قطعی شده در اجرای جزء (۱) بند (ب) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ در صورت عدم اعتراض مودی برای طرح پرونده در هیات حل اختلاف مالیاتی و یا انصراف از اعتراض طرح شده در هیاتهای حل اختلاف مالیاتی پرونده های مذکور و در صورت پرداخت یا ترتیب پرداخت مالیات و عوارض قطعی شده حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ این نامه تا میزان صد (۱۰۰) درصد

تمام یا قسمتی از تفویض اختیار مذکور در چارچوب تعیین شده به معاونان مدیر کل و روسای ادارات امور مالیاتی قابل تفویض خواهد بود.

جزئیات مربوط به بخشودگی جرایم مالیاتی سامانه مودیان

جرایم مالیاتی سامانه مودیان؛ یکی از سنگین‌ترین جرایم مالی 

در این مطلب درباره جرایم مالیاتی سامانه مودیان به تفکیک نوع تخلف پرداختیم. بر اساس قوانین مربوط به بخشنامه سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی افرادی که نسبت به فراخوان سامانه مودیان و جزئیات قوانین آن بی‌توجه باشند، مشمول جریمه‌های سنگین خواهند شد.

برای جلوگیری از عدم اجرای قانون جدید سامانه مودیان، توصیه می‌کنیم جزئیات این قوانین را در سایت رسمی سازمان امور مالیاتی کشور مطالعه کنید. همچنین، با استفاده از نرم افزار حسابداری پیشرفته سپیدار سیستم نگرانی خود را بابت ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی و محاسبه مبلغ دقیق مالیات و سود فروش، از بین ببرید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم اگر سوالی درباره نحوه ارسال کارپوشه سامانه مودیان و جزئیات بخشنامه سامانه مودیان دارید، در قسمت نظرات با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید؛ کارشناسان سپیدار سیستم در اسرع وقت شما را در آموزش سامان مودیان و مسائل پیرامون آن راهنمایی خواهند کرد.

جمع بندی

در کل می‌توان گفت که مطابق با ماده 2 قانون پایانه‌های فروشگاهی، تمامی مودیان (حقوقی و حقیقی) ملزم به انجام احکام و امور خاصی هستند که سرباز زدن از هر کدام، جرایم مالیاتی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله هر کدام از احکام را به همراه مجازات عدم انجام بررسی کردیم. البته که تسهیلات تشویقی و بخشودگی نیز برای هر کدام در شرایط خاص برای تمامی کسب‌وکارها فراهم است.

سوال‌های خود در مورد جرایم سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی را از ما بپرسید.

سوال متداول


1.جریمه عدم ارسال صورتحساب به صورت الکترونیکی به سامانه مودیان چیست؟

واحدهای اقتصادی که بعد از قیمت‌گذاری کالاها، از صدور صورتحساب الکترونیکی خودداری کنند، مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مبلغ مجموع فروش انجام‌شده یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) خواهند شد.