آموزش قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در مجله سپیدار سیستم

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشی


سامانه مودیان مالیاتی با هدف جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات مربوط به مودیان مالیاتی راه‌اندازی شده است. در این قانون، تاریخ‌های مشخصی به عنوان فراخوان‌های اجرا اعلام شده است که بر اساس آن گروهی از شرکت‌ها مشمول اجرای قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی شدند.

با تصویب قانون تسهیل سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، فراخوان‌های جدید جایگزین فراخوان‌های مذکور شدند و هر مودی باید تکالیف مشخصی را برای اتصال به سامانه مودیان و در نهایت ارسال صورت‌حساب الکترونیکی به این سامانه انجام دهد. در ادامه این مقاله از سپیدار سیستم، راهنمای کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، مراحل ثبت‌نام و ورود به سامانه مودیان مالیاتی، دریافت کد یکتا و دریافت فایل امضای الکترونیکی (CSR) را می‌­خوانید.

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشی

سامانه مودیان چیست؟

سامانه‌ مودیان، سامانه‌ای تحت مدیریت سازمان امور مالیاتی کشور است که در آن به هر مودی یک کارپوشه اختصاص می‌یابد؛ مطابق قانون، ثبت‌نام در سامانه مودیان مالیاتی از وظایف صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی است و باید از طریق کارپوشه اختصاصی خود در این سامانه، اطلاعات مالیاتی را با سازمان به تبادل بگذارند. این سامانه تحت مدیریت سازمان امور مالیاتی کشور، با هدف جلوگیری از فرار مالیاتی و حذف رسیدگی ممیز محور مطابق قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی راه‌اندازی شده است.

دسترسی به سامانه مودیان از طریق آدرس اینترنتی tp.tax.gov.ir فراهم است. مشمولین باید صورت‌حساب‌های الکترونیک خود را مطابق فراخوان‌های اعلامی قانون تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در موعدهای مشخص به سامانه مودیان، ارسال کنند. در ادامه، ویدیوی پرسش و پاسخ قانون سامانه مؤدیان را مشاهده خواهید کرد که در آن آقای بهرام دوستدار در مورد تغییرات جدید قانون سامانه مودیان توضیحات لازم را ارائه می‌کنند.

اصطلاحات مهم در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، اصطلاحات جدید مالیاتی را معرفی کرده است. برای درک کامل قانون جدید پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به‌منظور اجرای بهتر قوانین، در قدم اول باید با تعاریف جدید و مهم ارائه‌شده در این قانون آشنا شوید. در ادامه مهم‌ترین اصطلاحات قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی را بررسی خواهیم کرد.

ارسال صورت‌حساب را به سپیدار بسپارید

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشیارسال مستقیم یا از طریق شرکت‌های معتمد

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشیارسال و ابطال انواع صورت‌حساب‌ها

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشیارسال صورت حساب با ارز غیر از ریال

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشیارسال صورت حساب با نوع فروش صادراتی

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشیاستعلام‌گیری خودکار از صورت‌حساب‌ها

سامانه مودیان؛ درگاهی برای تبادل اطلاعات مالیاتی با سازمان

در بخش ابتدایی مقاله درباره سامانه مودیان توضیحات کاملی را ارائه دادیم. به‌طورکلی، سامانه مودیان چهار ویژگی زیر را دارد:

 • تحت مدیریت سازمان مالیاتی است.
 • برای هر مودی مالیاتی یک کارپوشه تعریف می‌شود.
 • به وسیله‌ای که حافظه مالیاتی دارد متصل می‌شود.
 • مرجع ثبت، صدور و استعلام صورتحساب است.

درواقع، مودیان مالیاتی برای ارسال صورتحساب‌ها و اظهارنامه‌های مالیاتی موظف به ثبت نام در این سامانه هستند.

درگاه ملی خدمات الکترونیک برای ورود به سامانه مودیان مالیاتی

پایانه‌های فروشگاهی

اصطلاح مهم دیگری که در عنوان قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی هم آمده، پایانه‌های فروشگاهی است. هر دستگاهی که سه قابلیت زیر را داشته باشد به عنوان یک پایانه فروشگاهی شناخته می‌شود:

 • اتصال به شبکه‌های پرداخت رسمی کشور
 • اتصال به سامانه مودیان
 • صدور صورتحساب الکترونیکی

رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی (POS)، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که به شبکه‌های پرداخت وصل می‌شود، جزو دسته پایانه‌های فروشگاهی قرار می‌گیرد.

قانون پایانه های فروشگاهی جدید شامل دستگاه پوز و ترازو دیجیتال

صورتحساب الکترونیکی؛ گزارش الکترونیکی پرداخت‌ها

اصطلاح مهم دیگری که در قانون جدید سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی بسیار تکرار شده، موضوع صورتحساب‌های الکترونیکی است. در این صورتحساب، شماره منحصر‌به‌فرد مالیاتی ثبت شده است و در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره می‌شود. صورتحساب‌های الکترونیکی فرمت یکسانی ندارند بلکه  اقلام اطلاعاتی و مشخصات آن متناسب با نوع کسب‌وکار مشخص می‌شود.

الگوی صورتحساب الکترونیکی نوع سوم همان رسید یا گزارش الکترونیکی دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی با شماره منحصر‌به‌فرد مالیاتی است. در مقاله «صورتحساب الکترونیکی چیست» انواع صورتحساب الکترونیکی، تفاوت‌ها و کاربردهای آن‌ها را به‌طورکامل بررسی کرده‌ایم.

حافظه مالیاتی؛ نوعی حافظه الکترونیکی برای ذخیره اطلاعات

یکی از اصطلاحات مهمی که در قوانین پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان به آن اشاره می‌شود، حافظه مالیاتی است. درواقع حافظه مالیاتی نوعی حافظه الکترونیکی بوده که برای ثبت و نگهداری اطلاعات صورتحساب و انتقال اطلاعات به سامانه مودیان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

حافظه مالیاتی تحت نظارت سازمان امور مالیاتی کشور است و توسط مودی برای ثبت صورتحساب‌های الکترونیکی استفاده می‌شود. هر حافظه مالیاتی یک شناسه یکتا حافظه مالیاتی دارد که توسط سازمان امور مالیاتی کشور به آن اختصاص می‌یابد.

شماره منحصر‌به‌فرد مالیاتی برای هر صورتحساب الکترونیکی

شماره منحصر‌به‌فرد مالیاتی، شماره‌ای ۲۲ کاراکتری است که به‌ازای هر صورتحساب الکترونیکی صادر می‌شود. اعداد صورتحساب الکترونیکی از چپ به راست به ۴ بخش تقسیم می‌شوند:

 • شش کاراکتر اول: شناسه حافظه مالیاتی
 • پنج کاراکتر بعدی: تاریخ صورتحساب
 • ده کاراکتر بعدی: سریال صورتحساب
 • کاراکتر آخر: رقم کنترلی

زمانی که بخواهید یک صورتحساب را اصلاح یا ابطال کنید، به شماره منحصربه‌فرد مالیاتی نیاز خواهید داشت.

شرکت معتمد سامانه مودیان؛ مرجعی برای آموزش و ارائه تجهیزات ارسال صورتحساب‌ها

شرکت‌های معتمد سامانه مودیان، اشخاص حقوقی موردتایید سازمان امور مالیاتی هستند که باید آموزش‌ها و تجهیزات لازم به‌منظور ارسال صورتحساب الکترونیکی برای مودیان مالیاتی را فراهم کنند. به‌طور‌کلی مهم‌ترین خدماتی که شرکت‌های معتمد باید به مودیان مالیاتی ارائه کنند به‌صورت زیر است:

 • صدور صورتحساب الکترونیکی
 • ثبت معاملات در سامانه مودیان
 • ارائه مشاوره‌های فنی
 • دریافت استعلام از سامانه مودیان

شرکت های معتمد سه نوع هستند و هر کدام از آنها مسئولیت‌های خاصی را بر عهده دارند. این وظایف از راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی تا آموزش حقوق و تکالیف قانونی و مشاوره مالیاتی متفاوت است.

شرکت های معتمد نوع اول

این شرکت‌ها وظیفه راه اندازی پایانه‌های فروشگاهی و حافظه مالیاتی و آموزش استفاده از پایانه‌های فروشگاهی را بر عهده دارند.

شرکت‌های معتمد نوع دوم

مهمترین وظایق این شرکت ها شامل موارد زیر می شوند:

 • آموزش حقوق و تکالیف قانونی مؤدی
 • آموزش مقررات صدور صورتحساب الکترونیکی
 • احراز تسلط مؤدیان در خصوص حقوق و تکالیف قانونی آنها
 • احراز تسلط مؤدیان در خصوص مقررات صدور صورتحساب الکترونیکی

شرکت های معتمد نوع سوم

این شرکت ها وظایف محدودتری درباره قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان دارند. مهمترین وظایف شرکت های معتمد نوع سوم شامل موارد زیر می شوند:

 • تهیه صورت های مالی
 • حسابرسی مالی
 • مشاوره فنی و غیر عملیاتی
 • مشاوره مالیاتی

اگر از آن دسته افرادی هستید که با سامانه مودیان بسیار سروکار دارید، مقاله لیست شرکت های معتمد سامانه مودیان 1402 را از دست ندهید.

ارسال صورتحساب توسط شرکت‌های معتمد مالیاتی

مشمولین قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

مشمولین قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان طبق متن بند ج ماده ۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، به‌صورت زیر تعریف شده‌اند:

«کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی موضوع فصل‌های ۴ و ۵ باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۳ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، مشمول این قانون هستند. در این قانون هرگاه از واژه مودی استفاده می‌شود، مراد اشخاص مشمول است؛ مگر خلاف آن تصریح شده باشد».

در بیان ساده‌تر این قانون، اشخاص مشمول ثبت نام در سامانه مودیان شامل ۲ دسته می‌شوند: مشاغل و شرکت‌ها. مشاغل به همه اشخاصی گفته می‌شود که صاحب کسب‌وکار هستند و با نام خودشان فعالیت می‌کنند؛ به عبارت دیگر شرکت یا مؤسسه‌ای ثبت نکرده‌اند. دسته دوم یا همان شرکت‌های مشمول اجرای قانون سامانه مودیان شامل کلیه اشخاص حقوقی می‌شود که شرکت یا مؤسسه‌ای را ثبت و کد اقتصادی یا شناسه ملی دریافت کرده‌اند. بنابراین همه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول قانون سامانه مؤدیان می‌شوند.

تغییرات قانون سامانه مودیان در راستای قانون تسهیل

با تصویب قانون تسهیل سامانه مودیان، سرنوشت بخش زیادی از تکالیف مربوط به سامانه مودیان مشخص شد. در ادامه مهم‌ترین تغییرات ناشی از قانون تسهیل را بررسی خواهیم کرد:

1. تغییر در تاریخ فراخوان‌ها

تاریخ فراخوان‌های ثبت‌نام و عضویت در سامانه مودیان تغییر کرده است و کلیه اشخاص حقوقی از اول مهرماه 1402 و کلیه صاحبان مشاغل از اول دی‌ماه 1402 مشمول عضویت و انجام تکالیف قانونی شدند.

2. تکلیف صدور صورت‌حساب الکترونیکی

در بخش گروه‌بندی صاحبان مشاغل، به این موضوع اشاره کردیم که صاحبان مشاغل بر اساس دو مؤلفه «نوع» و «حجم» فعالیت، گروه‌بندی می‌شوند. باتوجه‌به این نکته، اشخاص حقیقی موظف به ارسال صورت‌حساب الکترونیکی از اول دی‌ماه 1402، به شرح زیر هستند:

 • کلیه صاحبان مشاغل که حجم فروش خالص کالا و خدمات سال 1402 آنها تا پایان شهریور ماه سال 1402، بیشتر از 180 میلیارد ریال بوده است.
سامانه مودیان اشخاص حقیقی
 • اشخاص حقیقی موضوع جزء 2 بند ط تبصره 6 قانون بودجه سال 1402، با هر میزان فروش کالا و خدمات سالانه.
 • عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مرتبط با طلا، جواهر و پلاتین با هر میزان فروش کالا و خدمات.
 • فروشندگان مواد معدنی به واحد‌های فراوری مواد معدنی موضوع بند م تبصره 7 قانون بودجه سال 1402 با هر میزان فروش.

اشخاص مشمول صدور صورت‌حساب الکترونیکی در صورت عدم رعایت این قانون، مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد. اشخاص حقیقی باید گواهی امضای الکترونیک خود را از مراکز میانی خصوصی دریافت کنند. در مقاله «مراحل ارسال صورت‌حساب الکترونیکی اشخاص حقیقی» به صورت مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم.

تاریخ لازم الاجرا شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان

تاریخ لازم الاجرا شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای گروه‌های مختلف شرکت‌ها متفاوت است و اصطلاحاً فراخوان سامانه مودیان بستگی به نوع شرکت دارد. طبق قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، قانون سامانه مودیان به صورت هم‌زمان برای همه شرکت‌ها اجرا نمی‌شود.

درواقع شرکت‌ها باتوجه‌به نوع آن‌ها به چند دسته تقسیم شدند که هر یک از آنها باید در تاریخ خاصی در سامانه مودیان ثبت نام و صورتحساب الکترونیکی صادر کنند؛ بنابراین زمان ثبت نام در سامانه مودیان، باتوجه‌به نوع شرکتی که در آن فعال می‌کنید متفاوت است. در جدول زیر می‌توانید تاریخ لازم الاجرا شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را برای انواع شرکت‌ها ببینید.

قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشی

مطابق بخشنامه مهلت ارسال صورتحساب در سامانه مودیان، تاریخ لازم الاجرا شدن قانون تسهیل سامانه مودیان به‌صورت زیر تعریف شده است:

 1. کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس‌، شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرائی مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و اشخاص حقوقی به‌جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده تا تاریخ 1402/07/01
 2. کلیه اشخاص باقی مانده تا تاریخ 1402/10/01

ضمناً برای مواعد مذکور در صدر ماده ضمانت اجرای نسبتاً سنگینی برای سازمان امور مالیاتی گذاشته شده است بدین ترتیب که اولاً تاریخ‌های مذکور در این ماده قطعی و غیر قابل تغییر است و در صورت هرگونه تخطی از رعایت آنها، مطابق قوانین مربوط به متخلفین برخورد می‌شود و ثانیاً سازمان برنامه و بودجه مکلف است به منظور رعایت مواعد مذکور در بندهای 1 و 2 این ماده، به ازای هر ماه تأخیر معادل 5% و تا سقف 50% از منابع اختصاصی سازمان امور مالیاتی موضوع ماده 217 قانون مالیات‌های مستقیم را کاهش دهد. پس از آنکه سازمان امور مالیاتی با تأیید وزیر اقتصاد امکان صدور صورتحساب‌های الکترونیکی را فراهم ساخت، درصدهای کاهش یافته به حالت قبل برمی‌گردد.

مهلت ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان

مهلت صدور صورتحساب الکترونیکی تا ثبت در سامانه مودیان 21 روز یا 3 هفته است.

صورتحساب‌های خارج از سامانه مودیان

مطابق ماده 3 قانون تسهیل تکالیف مودیان،  تا پایان سال 1403 صورت‌حساب‌هایی که در سامانه مودیان صادر نشده است، قابل قبول می‌باشد و در این مدت سازمان امور مالیاتی در پایان هر دوره مالیاتی برای مودی با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان اظهارنامه‌ای تهیه می‌کند و مودی یک ماه مهلت دارد که صورت‌حساب‌هایی که در سامانه ارسال نشده است را در اظهارنامه مذکور وارد و اظهارنامه را تکمیل و به‌روزرسانی کند و از طریق سامانه مودیان به سازمان امور مالیاتی مسترد کند. ضمناً صورت‌حساب‌هایی که در سامانه مودیان ارسال شده است با رعایت ماده 9 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مورد تأیید است و قابل رسیدگی نمی‌باشد.

فراخوان‌های جدید قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387

سازمان امور مالیاتی مکلف است تا پایان سال 1403 آن دسته از مودیان مالیاتی را که تا زمان تصویب این قانون فراخوان نشده‌اند را مطابق فراخوان‌های جدید که به پیشنهاد ریاست سازمان امور مالیاتی و به تأیید وزیر اقتصاد خواهد رسید را به تدریج فراخوان کند.

جرائم اجرا نکردن قانون جدید سامانه مودیان

قانون‌گذار برای اینکه نسبت به اجرای قانون جدید سامانه مودیان اطمینان حاصل کند، جرائم بسیار سنگینی را برای مودیانی که این قانون را رعایت نمی‌کنند، در نظر گرفته است. در‌صورتی‌که مودی مرتکب هر یک از تخلفات زیر شود، باید برابر با ۱۰ درصد مبلغ فروش یا ۲۰ میلیون ریال (هرکدام که بیشتر باشد) جریمه پرداخت کند:

 • عدم عضویت در سامانه مودیان
 • عدم استفاده از پایانه فروشگاهی
 • عدم استفاده از حافظه مالیاتی
 • استفاده از حافظه مالیاتی دیگران برای خود
 • استفاده از حافظه مالیاتی خود برای دیگران
 • عدم اعلام شماره‌حساب‌های بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی را با آن‌ها انجام می‌دهد

که البته جریمه مهم‌تر از دست دادن معافیت، نرخ صفر و مشوق‌های مالیاتی موجود در قانون مالیات‌های مستقیم است که به مراتب باعث خسارات جبران نشدنی به مودیان مالیاتی بی اطلاع می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، برخی دیگر از اقدامات هم هستند که می‌توانند جرائمی را به همراه داشته باشند. برای مثال در صورت عدم تحویل صورتحساب چاپی به خریدار یا مخدوش کردن آن، مؤدی باید برابر با دو درصد فروش انجام شده از این طریق یا بیست میلیون ریال (هر کدام که بیشتر باشد) را به سازمان امور مالیاتی جریمه پرداخت کند. 

توجه کنید ارقامی که در این قانون به آنها اشاره شده است با توجه با تورم سالانه، هر سال توسط سازمان امور مالیاتی تجدید و اعلام می‌شود. نکته دیگری که جدیت اجرای این جرایم را نشان می‌دهد این است که سازمان امور مالیات نمی‌تواند 50% از این جرایم را مورد بخشودگی قرار دهد که البته با توجه به تصویب قانون تسهیل تکالیف مودیان اختیار بخشودگی 100% جرائم ماده 22 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با رعایت ماده 191 قانون مالیات‌های مستقیم به سازمان امور مالیاتی واگذار شده است.

جرائم اجرا نکردن قانون جدید سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی

قبل از شروع ثبت نام، قوانین مربوط به سامانه مودیان مالیاتی را به دقت بخوانید. با کلیک بر روی دکمه زیر می‌توانید قوانین سامانه مؤدیان را از سایت سازمان امور مالیاتی مطالعه کنید:

قوانین سامانه مودیان مالیاتی

مراحل ثبت نام و ورود سامانه مودیان مالیاتی

ثبت نام و ورود به سامانه مودیان مالیاتی مانند ثبت نام در سایر سامانه‌های الکترونیک نیست که فقط با ارائه مدارک شناسایی و احراز هویت بتوانید به همه امکانات مربوط به این سامانه دسترسی داشته باشید. درواقع برای ثبت نام در سامانه مودیان و ایجاد امکان ارسال صورتحساب الکترونیکی به این سازمان باید همه مراحل زیر را طی کنید:

 • ثبت‌نام در نظام مالیاتی و تشکیل پرونده
 • دریافت گواهی امضای الکترونیک
 • دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی
 • دریافت شناسه کالاها و خدمات

برای آشنایی کامل با نحوه ثبت نام و ورود به سامانه مودیان مالیاتی، در ادامه هر کدام از این مراحل را به‌طورکامل بررسی خواهیم کرد.

۱. ثبت نام در نظام مالیاتی و تشکیل پرونده؛ اولین قدم ورود به سامانه مودیان مالیاتی

برای ثبت نام سامانه مودیان ابتدا باید در نظام مالیاتی ثبت نام کنید و پرونده مالیاتی تشکیل بدهید. احتمالا قبلا برای پرداخت مالیات عملکرد سالانه، این کار را انجام داده‌اید. اگر هنوز پرونده مالیاتی خودتان را در سامانه ملی خدمات مالیاتی تشکیل نداده‌اید، باید برای ثبت نام به سایت my.tax.gov.ir مراجعه کنید. مرحله دوم فرایند ثبت نام در سامانه مودیان نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم.

۲. دریافت گواهی امضای الکترونیک؛ پیش‌نیاز دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

برای دریافت گواهی امضای الکترونیک باید ابتدا وارد سایت gica.ir شوید. پس از ورود به این سایت روی «درخواست صدور گواهی امضای الکترونیکی» کلیک و مراحل ثبت نام و احراز هویت را طی کنید. نهایتاً در این سایت یک کد رهگیری به شما داده می‌شود که باید با در دست داشتن این کد به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و توکن امضای الکترونیک که چیزی شبیه به یک فلش مموری هست را دریافت کنید.

شما باید از توکن امضای الکترونیک برای استخراج کلید عمومی سامانه مودیان استفاده کنید تا از طریق این کلید شناسه یکتای حافظه مالیاتی خودتان را دریافت کنید. در مقاله «آموزش دریافت گواهی امضای الکترونیکی CSR» کلیه مراحل دریافت امضای الکترونیک را به‌صورت جزئی توضیح داده‌ایم.

دریافت گواهی امضای الکترونیک از سایت gica.ir

۳. دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی از طریق کارپوشه سامانه مودیان

پس از اینکه کلید عمومی سامانه مودیان را از توکن امضای الکترونیک استخراج کردید، باید برای دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی و ثبت نام توکن سامانه مودیان اقدام کنید. سازمان امور مالیاتی برای همه کسانی که پرونده مالیاتی دارند، کارپوشه مودیان را ایجاد کرده است.

با ورود به درگاه ملی خدمات مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir می‌توانید به این کارپوشه وارد شوید. در این کارپوشه با کلیک روی گزینه «شناسه‌های یکتا حافظه مالیاتی» در سمت راست صفحه، امکان بارگذاری فایل کلید عمومی و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی به وجود می آید.

پس از اینکه کد یکتای حافظه مالیاتی خودتان را دریافت کردید، باید با در دست داشتن این کد به یکی از دفاتر پیشخوان دولت در محل زندگی خودتان مراجعه کنید. با ارائه مدارک لازم به دفتر پیشخوان از جمله آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شخص حقوقی، توکن سامانه مودیان را دریافت خواهید کرد.

۴. دریافت شناسه کالا و خدمات برای ارسال صورتحساب‌ها

شناسه کالا و خدمات در واقع کدهایی است که سازمان امور مالیاتی به کالاها و خدمات گوناگون اختصاص داده است. شناسه کالا و خدمات به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • شناسه عمومی کالا و خدمات
 • شناسه خصوصی کالا و خدمات

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی فعلا الزامی برای ارسال شناسه خصوصی وجود ندارد و مودیان مالیاتی باید فقط از شناسه عمومی کالا استفاده کنند. شناسه عمومی کالاها و خدمات شامل لیستی از همه کالاها و خدمات و شناسه مربوط به آنها می شود. این لیست به‌منظور بررسی وجود داشتن شناسه عمومی کالا و خدمات مربوط به کسب‌وکار شما اهمیت دارد. برای این کار به نشانی stuffid.tax.gov.ir مراجعه و شناسه کالا و خدمات خودتان را دریافت کنید. درصورتی‌که شناسه کالا و خدمات شما در این سایت وجود نداشت باید به سامانه جامع تجارت به نشانی ntsw.ir رجوع کرده و اقدامات لازم برای دریافت شناسه کالا و خدمات خود را انجام دهید.

چطور صورتحساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال کنیم؟

نحوه ارسال فاکتور در سامانه مودیان، مهمترین عملیاتی است که باید آموزش ببینید. پس از طی مراحل ثبت نام و ورود به سامانه مودیان مالیاتی، شما آماده ارسال صورتحساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی هستید. برای اینکه بتوانید صورتحساب خودتان را به سازمان ارسال کنید می توانید از ۳ روش استفاده کنید:

 • ارسال مستقیم توسط مودی
 • ارسال توسط شرکت های معتمد
 • ارسال توسط سامانه های دولتی

برای استفاده از روش اول، شما به راحتی می توانید از طریق نرم افزار حسابداری سپیدار همه صورتحساب‌های الکترونیکی خودتان را به‌صورت روزانه برای سامانه مودیان ارسال کنید؛ البته درصورت نیاز به استفاده از روش دوم و ارسال توسط شرکت‌های معتمد نیز می‌توانید از خدمات شرکت سپیدار سیستم استفاده کنید.

ارسال صورتحساب الکترونیکی و اتصال به سامانه مودیان با نرم افزار حسابداری سپیدار

اتصال سریع و آسان به سامانه مودیان با استفاده از نرم افزار سپیدار

سامانه مودیان مالیاتی با هدف یکپارچه‌سازی اطلاعات مالیاتی در سراسر کشور راه‌اندازی شده است؛ به‌منظور استفاده از خدمات این سامانه، باید با همه قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی آشنایی داشته باشید. به همین دلیل در این مقاله جزئیات مربوط به قانون جدید پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را بررسی کردیم. همچنین نحوه ورود به سامانه مودیان مالیاتی را به‌طورکامل توضیح دادیم تا برای ارسال اظهارنامه‌ها و صورتحساب‌های مالیاتی به مشکل برنخورید.

برای ارسال آسان و سریع اظهارنامه‌ها و صورتحساب‌های الکترونیکی می‌توانید از خدمات سپیدار سیستم استفاده کنید. با استفاده از سیستم سامانه مودیان سپیدار به‌راحتی به سامانه مودیان متصل می‌شوید و برای ارسال مدارک در موعد مقرر با مشکلی مواجه نخواهید شد. شما می‌توانید برای خرید سیستم سامانه مودیان با واحد فروش به شماره 02181022222 تماس حاصل فرمایید.

آخرین اخبار سامانه مودیان

در این بخش آخرین اطلاعیه‌ها و اخبار مرتبط با قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را مشاهده می‌کنید:

 • بخشودگی جراِئم عدم صدور و ارسال به موقع صورت‌حساب الکترونیکی

  تاریخ: 1402/01/22
  با عنایت به الزام کلیه اشخاص حقوقی (به استثنای اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده) نسبت به اتصال به سامانه مؤدیان و صدور و ثبت (ارسال) صورتحساب الکترونیکی در این سامانه از ابتدای فروردین‌ماه سال جاری و با توجه به درخواست‌های مکرر اشخاص مشمول به آگاهی می‌رساند برای فرجه زمانی آماده‌سازی نرم‌افزارهای حسابداری و اتصال به سامانه مؤدیان از سوی مؤدیان گرامی تمهیدات تسهیل گری ویژه‌ای با تأکید بر بخشودگی جرائم عدم صدور و ارسال به موقع صورت‌حساب الکترونیکی پیش بینی شده است.
  همچنین جهت مساعدت در کاهش هزینه‌های مؤدیان محترم، به موجب بند (ج) تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 کل کشور  بخشی از هزینه‌های شرکت‌های معتمد مالیاتی که به نیابت از طرف مؤدیان نسبت به جمع‌آوری و ارسال صورت‌حساب الکترونیکی اقدام می‌نمایند، توسط سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت خواهد شد. از این رو، تا زمان تعیین و اعلام تعرفه خدمات شرکت‌های معتمد از سوی شورای اقتصاد، این شرکت‌ها تعهدات قراردادی خود با مؤدیان مالیاتی را بدون مطالبه هرگونه پیش پرداخت انجام خواهند داد.

 • اطلاعیه شماره ۹ – مراحل کلی واکنش به صورتحساب

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۲/۰۹

  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی خواهند بود، به استحضار می رساند برای  ارسال و ثبت نهایی صورتحساب الکترونیکی در سامانه مودیان ، مراحل کلی ذیل در کارپوشه صورت می پذیرد:

  صورتحساب ارسالی به سامانه مودیان مورد اعتبارسنجی قرار خواهد گرفت. در صورت تایید کلیه ضوابط و شاخص ها، صورتحساب توسط سامانه مودیان تایید و دریافت خواهد گردید.
  با توجه به اینکه صادر کننده صورتحساب (فروشنده) مشخص می باشد، یک نسخه از صورتحساب به عنوان صورتحساب فروش در کارپوشه فروشنده بارگذاری خواهد گردید.
  در صورتیکه خریدار مصرف کننده نهایی نباشد و بر اساس شماره  اقتصادی درج شده در صورتحساب ( برای اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای صاحبان مشاغل شماره اقتصادی) عضو سامانه مودیان باشد، یک نسخه از صورتحساب در کارپوشه خریدار بارگذاری خواهد گردید.
  از تاریخ بارگذاری صورتحساب در کارپوشه خریدار، خریدار به مدت سی روز می تواند نسبت به صورتحساب واکنش انجام دهد. امکان تایید یا رد صورتحساب، به همراه ذکر دلیل رد صورتحساب در کارپوشه برای خریدار فراهم  شده است.
  در صورت عدم واکنش خریدار به صورتحساب خرید تا موعد مقرر (سی روز از تاریخ درج در کارپوشه)، صورتحساب به صورت سیستمی تایید خواهد شد.
  متعاقب واکنش خریدار به صورتحساب، مراتب در کارپوشه فروشنده قابل مشاهده می باشد.
  جزئیات ضوابط صدور صورتحساب الکترونیکی در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه ­های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورالعمل ها و نرم افزارهای مرتبط، در دسترس می باشد.

 • اطلاعیه شماره ٨ – مراحل کلی صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند جهت صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان ، ضروری است مراحل کلی ذیل توسط مودیان انجام پذیرد:

  1. ثبت نام در نظام مالیاتی از طریق ورود به نشانی my.tax.gov.ir  
  2. تهیه پایانه فروشگاهی جهت صدور صورتحساب و در صورت وجود، انجام اصلاحات مورد نیاز حسب ضوابط اعلامی سازمان
  3. اخذ گواهی امضاء الکترونیکی از مراکز صدور گواهی الکترونیکی میانی فعال که فهرست و مشخصات آنها در نشانی  rca.gov.ir موجود می باشد.
  4. ورود به کارپوشه و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی از طریق ورود به نشانیtp.tax.gov.ir

  این مرحله شامل: ورود به کارپوشه، انتخاب پرونده، انتخاب بخش عضویت (حسب مفاد اطلاعیه شماره 1) و تکمیل اطلاعات، انتخاب روش ارسال اطلاعات، بارگذاری گواهی امضاء الکترونیک و دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی می باشد.

  1. پیکربندی و ثبت مشخصات در پایانه فروشگاهی مطابق استاندارهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور بارگذاری شده در درگاه سازمان به نشانی  intamedia.ir
  2. اخذ شناسه کالا / خدمت جهت صدور صورتحساب الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت (راهنمای دریافت شناسه کالا و خدمات در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir  قرار داده شده است. ) ( حسب مفاد اطلاعیه شماره 4)
  3. دریافت فهرست شناسه کالا / خدمات تخصیص داده شده به همراه نرخ/مشمولیت مالیات بر ارزش افزوده از سامانه دریافت شناسه کالا/خدمات به نشانی stuffid.tax.gov.ir  

  در حال حاضر در سامانه مذکور فهرست شناسه کالا/خدمات عمومی موجود می باشد. مودیان          می توانند تا زمان اخذ شناسه کالا/خدمات اختصاصی، از شناسه کالا/خدمات عمومی موجود در سامانه مذکور بهره برداری نمایند.

  1. صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق پایانه فروشگاهی حسب ضوابط اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور ( اسناد مرتبط در درگاه سازمان به نشانی  intamedia.ir بارگذاری گردیده است.) (حسب مفاد اطلاعیه های شماره 2، 5 ،6 و 7)
  2. ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان

  انجام عملیات ارسال به روشهای متعدد، حسب انتخاب مودیان در زمان دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی قابل انجام می باشد. ( موضوع اطلاعیه شماره 3)

   جزئیات ضوابط صدور صورتحساب الکترونیکی در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی و هم چنین راهنمای بخش کارپوشه و عضویت در سامانه مودیان و سایر اسناد مرتبط با صدور و ارسال صورتحساب  به نشانی intamedia.ir، بخش پایانه­های ف

 • اطلاعیه شماره ۷ – صورتحساب الکترونیکی

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

     نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/1 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند جهت صدور صورتحساب الکترونیکی قلم اطلاعاتی با عنوان “موضوع صورتحساب الکترونیکی” در نظر گرفته شده است که شامل موارد ذیل می باشد:

  صورتحساب الکترونیکی اصلی فروش:

  اولین صورتحساب الکترونیکی است که با انجام هر معامله صادر و به سامانه مودیان ارسال می شود.

  صورتحساب الکترونیکی اصلاحی:

  چنانچه پس از صدور صورتحساب اصلی نیاز به اصلاح اقلام اطلاعاتی صورتحساب به غیر از اقلام اطلاعاتی اصلی مربوط به خریدار شامل: شماره اقتصادی، شناسه ملی/شماره ملی/شناسه مشارکت مدنی/کد فراگیر  اتباع غیر ایرانی خریدار وهم چنین اطلاعات مربوط به قلم کالا/خدمت شامل: شناسه کالا/خدمت باشد، صادر کننده صورتحساب الکترونیکی می بایست صورتحساب جدید که حاوی شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب مرجع است را صادر و به سامانه مودیان ارسال  نماید. در صورتحساب اصلاحی، کلیه اطلاعات صورتحساب الکترونیکی مرجع به همراه اصلاحات آن درج    می گردد. این صورتحساب در صورتی که از نوع اول باشد، همانند صورتحساب اصلی نیازمند تایید خریدار بوده و در غیر اینصورت نیازی به تایید ندارد.

  صورتحساب الکترونیکی ابطالی :

  چنانچه پس از صدور صورتحساب اصلی فروش یا صورتحساب اصلاحی، اقلام اطلاعاتی اصلی مربوط به خریدارشامل: شماره اقتصادی  و هم چنین شناسه کالا/خدمت و تاریخ صدور صورتحساب تغییر یابد و بر اساس اسناد و مدارک مثبته عدم تحقق معامله احراز گردد، فروشنده نسبت به صدور صورتحساب الکترونیکی ابطالی حاوی شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب الکترونیکی مرجع  و ارسال آن به سامانه مودیان اقدام می نماید. سپس صورتحساب الکترونیکی مرجع در سامانه مودیان، ابطالی محسوب می گردد.

  پس از ابطال صورتحساب الکترونیکی، امکان صدور صورتحساب الکترونیکی اصلاحی برای آن صورتحساب وجود ندارد. شرط ابطال صورتحساب الکترونیکی، عدم بهره برداری از آن در امور تجاری و پرونده مالیاتی است.

  صورتحساب الکترونیکی برگشت از فروش :

  چنانچه پس از صدور صورتحساب الکترونیکی، بخشی از موضوع معامله، کالا/خدمت ( از طرف خریدار) برگشت داده شود، فروشنده نسبت به صدور صورتحساب الکترونیکی برگشتی اقدام  می نماید. صورتحساب برگشت از فروش، جهت صورتحساب های اصلی و اصلاحی قابل صدور می باشد.

  شایان ذکر است در شرایطی که برای صورتحساب الکترونیکی اصلی، صورتحساب برگشت از فروش صادر شود، شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب اصلی را باید در صورتحساب برگشت از فروش به عنوان شماره صورتحساب مرجع ثبت نماید. اگر برای این صورتحساب( برگشت از فروش)، مجددا صورتحساب برگشت از فروش جدیدی صادر شود، از شماره آن به عنوان شماره منحصر بفرد مالیاتی مرجع در صورتحساب الکترونیکی جدید اسفاده خواهد شد. هر شماره مالیاتی مرجع تنها یک بار استفاده می شود.

  جزئیات موضوع و اقلام صورتحساب ، مشخصات و ضوابط اعتبارسنجی هر قلم اطلاعاتی در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورالعملها و نرم افزارهای مرتبط، در دسترس می باشد

 • اطلاعیه شماره 6 – انواع الگوهای صورتحساب الکترونیکی

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند:           

       جهت صدور صورتحساب الکترونیکی حسب اصلاحیه آیین نامه اجرایی موضوع ماده (95) قانون مالیات های مستقیم، بر اساس معاملات و فعالیت های مختلف و متناسب با نوع کسب و کار مودیان، الگوهایی برای انواع صورتحساب الکترونیکی مشخص شده است. هر الگوی صورتحساب الکترونیکی دارای برخی اقلام اختصاصی و برخی اقلام مشترک با سایر الگوها می باشد. این اقلام مختص صورتحساب الکترونیکی بوده و اقلام دیگری را شامل نمی شود. الگوهای مختلف بشرح ذیل اعلام می گردد:

  الگوهای صورتحساب الکترونیکی نوع اول:

  • الگوی اول (فروش کالا و خدمات)
  • الگوی دوم ( فروش ارز) : این الگو صرفا توسط صرافی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • الگوی سوم ( صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین): این الگو صرفا توسط  فروشندگان طلا مورد استفاده قرار می گیرد.
  • الگوی چهارم ( قرارداد پیمانکاری)
  • الگوی پنجم ( قبوض خدماتی)
  • الگوی ششم ( بلیط هواپیما)
  • الگوی هفتم ( صادرات)

  الگوهای صورتحساب الکترونیکی نوع دوم:

  • الگوی اول (فروش کالا و خدمات)
  • الگوی دوم ( صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین): این الگو صرفا توسط فروشندگان طلا مورد استفاده قرار می گیرد.

  الگوی صورتحساب الکترونیکی نوع سوم:

  • رسید یا گزارش الکترونیکی دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی دارای شماره منحصر بفرد مالیاتی

   جزئیات هر یک از این الگوها از جمله اقلام اطلاعاتی هر الگو ، مشخصات و ضوابط اعتبارسنجی هر قلم اطلاعاتی در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه­های فروشگاهی

 • اطلاعیه شماره 6 – انواع الگوهای صورتحساب الکترونیکی

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند:           

       جهت صدور صورتحساب الکترونیکی حسب اصلاحیه آیین نامه اجرایی موضوع ماده (95) قانون مالیات های مستقیم، بر اساس معاملات و فعالیت های مختلف و متناسب با نوع کسب و کار مودیان، الگوهایی برای انواع صورتحساب الکترونیکی مشخص شده است. هر الگوی صورتحساب الکترونیکی دارای برخی اقلام اختصاصی و برخی اقلام مشترک با سایر الگوها می باشد. این اقلام مختص صورتحساب الکترونیکی بوده و اقلام دیگری را شامل نمی شود. الگوهای مختلف بشرح ذیل اعلام می گردد:

  الگوهای صورتحساب الکترونیکی نوع اول:

  • الگوی اول (فروش کالا و خدمات)
  • الگوی دوم ( فروش ارز) : این الگو صرفا توسط صرافی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • الگوی سوم ( صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین): این الگو صرفا توسط  فروشندگان طلا مورد استفاده قرار می گیرد.
  • الگوی چهارم ( قرارداد پیمانکاری)
  • الگوی پنجم ( قبوض خدماتی)
  • الگوی ششم ( بلیط هواپیما)
  • الگوی هفتم ( صادرات)

  الگوهای صورتحساب الکترونیکی نوع دوم:

  • الگوی اول (فروش کالا و خدمات)
  • الگوی دوم ( صورتحساب طلا، جواهر و پلاتین): این الگو صرفا توسط فروشندگان طلا مورد استفاده قرار می گیرد.

  الگوی صورتحساب الکترونیکی نوع سوم:

  • رسید یا گزارش الکترونیکی دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیکی دارای شماره منحصر بفرد مالیاتی

   جزئیات هر یک از این الگوها از جمله اقلام اطلاعاتی هر الگو ، مشخصات و ضوابط اعتبارسنجی هر قلم اطلاعاتی در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه­های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورالعملها و نرم افزارهای مرتبط، در دسترس می باشد

 • اطلاعیه شماره 5 – انواع صورتحساب الکترونیکی

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند:           

       حسب اصلاحیه مواد (1)، (2)، (7) و (8) آیین نامه اجرائی موضوع ماده (95) قانون مالیات های مستقیم شماره 8840 مورخ 1401/01/22، انواع صورتحساب الکترونیکی که در سامانه مودیان مورد پذیرش قرار خواهد گرفت،  بشرح ذیل می باشد:

  1. صورتحساب الکترونیکی نوع اول: در این نوع صورتحساب اطلاعات کامل خریدار و فروشنده ثبت می گردد. این اطلاعات شامل : نوع فروش، نوع خریدار، تاریخ و زمان صدور صورتحساب، اطلاعات هویتی خریدار و فروشنده، مشخصات کالا یا خدمت می باشد.

        نوع فروش شامل مواردی از قبیل: بورس کالا، بورس انرژی، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، حق العمل کاری، پیمانکاری داخلی، صادراتی و نظیرآن، انواع معاملات طلا، جواهر و پلاتین، قبوض خدماتی، بلیط هواپیما و بارنامه می باشد.

        با توجه به اینکه در این نوع صورتحساب الکترونیکی اطلاعات هویتی خریدار درج می شود، در صورتیکه شماره اقتصادی ( در خصوص اشخاص حقیقی شماره اقتصادی دریافتی از درگاه سازمان امور مالیاتی کشور و درخصوص اشخاص حقوقی شناسه ملی) درج شده جهت خریدار در سامانه مودیان دارای کارپوشه باشد، صورتحساب مذکور پس از ارسال توسط فروشنده و اعتبارسنجی و پذیرش توسط سامانه مودیان، در کارپوشه خریدار درج گردیده و در صورت تایید خریدار  به عنوان اعتبار مالیاتی خریدار محسوب خواهد گردید.

  1. صورتحساب الکترونیکی نوع دوم: این صورتحساب است با اطلاعات کامل فروشنده و اطلاعات کامل کالا / خدمت و بدون اطلاعات خریدار است. از بابت  این صورت حساب اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد.
  2. صورتحساب الکترونیکی نوع سوم: این نوع از صورتحساب الکترونیکی، همان رسید پرداخت وجه صادره از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه الکترونیکی پرداخت که حسب مقررات اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان پایانه فروشگاهی فروشنده(مودی) پذیرفته می شوند،می باشد. در این نوع از صورتحساب های الکترونیکی صرفا مبلغ پرداختی و مشخصات پذیرنده (شماره سوئیچ، شماره پذیرنده، شماره پایانه) ، شماره پیگیری، تاریخ و زمان پرداخت و حداقل مشخصات فروشنده وجود داشته و از بابت آن اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد.
  3. صورتحساب غیر الکترونیکی: این نوع صورتحساب برای اشخاصی است که حسب مقررات و مهلت های قانونی مربوط امکان صدور صورتحساب غیر الکترونیکی را دارند، موضوعیت داشته و اقلام آن شامل کلیه اقلام صورتحساب الکترونیکی است به استثنای اقلام اطلاعاتی که از طریق سامانه مودیان نظیر: شماره منحصر به فرد مالیاتی به صورتحساب اضافه می شود.

   قواعد مربوط به انواع صورتحساب در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورا

 • اطلاعیه شماره 5 – انواع صورتحساب الکترونیکی

  ریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، به استحضار می رساند:           

       حسب اصلاحیه مواد (1)، (2)، (7) و (8) آیین نامه اجرائی موضوع ماده (95) قانون مالیات های مستقیم شماره 8840 مورخ 1401/01/22، انواع صورتحساب الکترونیکی که در سامانه مودیان مورد پذیرش قرار خواهد گرفت،  بشرح ذیل می باشد:

  1. صورتحساب الکترونیکی نوع اول: در این نوع صورتحساب اطلاعات کامل خریدار و فروشنده ثبت می گردد. این اطلاعات شامل : نوع فروش، نوع خریدار، تاریخ و زمان صدور صورتحساب، اطلاعات هویتی خریدار و فروشنده، مشخصات کالا یا خدمت می باشد.

        نوع فروش شامل مواردی از قبیل: بورس کالا، بورس انرژی، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، حق العمل کاری، پیمانکاری داخلی، صادراتی و نظیرآن، انواع معاملات طلا، جواهر و پلاتین، قبوض خدماتی، بلیط هواپیما و بارنامه می باشد.

        با توجه به اینکه در این نوع صورتحساب الکترونیکی اطلاعات هویتی خریدار درج می شود، در صورتیکه شماره اقتصادی ( در خصوص اشخاص حقیقی شماره اقتصادی دریافتی از درگاه سازمان امور مالیاتی کشور و درخصوص اشخاص حقوقی شناسه ملی) درج شده جهت خریدار در سامانه مودیان دارای کارپوشه باشد، صورتحساب مذکور پس از ارسال توسط فروشنده و اعتبارسنجی و پذیرش توسط سامانه مودیان، در کارپوشه خریدار درج گردیده و در صورت تایید خریدار  به عنوان اعتبار مالیاتی خریدار محسوب خواهد گردید.

  1. صورتحساب الکترونیکی نوع دوم: این صورتحساب است با اطلاعات کامل فروشنده و اطلاعات کامل کالا / خدمت و بدون اطلاعات خریدار است. از بابت  این صورت حساب اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد.
  2. صورتحساب الکترونیکی نوع سوم: این نوع از صورتحساب الکترونیکی، همان رسید پرداخت وجه صادره از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه الکترونیکی پرداخت که حسب مقررات اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان پایانه فروشگاهی فروشنده(مودی) پذیرفته می شوند،می باشد. در این نوع از صورتحساب های الکترونیکی صرفا مبلغ پرداختی و مشخصات پذیرنده (شماره سوئیچ، شماره پذیرنده، شماره پایانه) ، شماره پیگیری، تاریخ و زمان پرداخت و حداقل مشخصات فروشنده وجود داشته و از بابت آن اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد.
  3. صورتحساب غیر الکترونیکی: این نوع صورتحساب برای اشخاصی است که حسب مقررات و مهلت های قانونی مربوط امکان صدور صورتحساب غیر الکترونیکی را دارند، موضوعیت داشته و اقلام آن شامل کلیه اقلام صورتحساب الکترونیکی است به استثنای اقلام اطلاعاتی که از طریق سامانه مودیان نظیر: شماره منحصر به فرد مالیاتی به صورتحساب اضافه می شود.

   قواعد مربوط به انواع صورتحساب در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورالعمل ها و نرم افزارهای مرتبط، در دسترس می باشد.

 • اطلاعیه شماره 4 – نحوه‌ی دریافت شناسه‌ی کالا و خدمات

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

  نظر به آنکه سایر اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از تاریخ 1402/01/01 مکلف به رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود و با توجه به لزوم درج شناسه کالا/ خدمت در صورتحساب­ های الکترونیکی مودیان، مواردی به شرح ذیل جهت استحضار اعلام می­ گردد:

  • جهت صدور صورتحساب الکترونیکی ضرورت دارد شناسه کالا یا خدمت که عددی 13 رقمی  می باشد، به تفکیک هر ردیف صورتحساب مربوط به  هر کالا یا خدمت درج گردد.
  • شناسه مذکور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود. راهنمای دریافت شناسه کالا و خدمات در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی Intamedia.ir ، بخش پایانه­ های فروشگاهی و سامانه مودیان بارگذاری شده است.
  • کلیه مودیان می­ توانند جهت دریافت لیست شناسه کالا و خدمات موجود، به نشانی stuffid.tax.gov.ir مراجعه نموده و نسبت به دریافت فهرست مذکور حسب نیازمندی های خود اقدام نمایند. وضعیت شمولیت ارزش افزوده و ضرایب مالیاتی مرتبط در نشانی فوق برای هر کالا و خدمت درج گردیده است.
  • بر اساس ساختار شناسه کالا و خدمات هر گروه کالایی یا خدمات، دارای یک شناسه عمومی و ذیل آن شناسه های اختصاصی می باشد. در حال حاضر مودیان می ­توانند در صورت عدم وجود شناسه اختصاصی کالا/خدمت، از شناسه عمومی کالا/خدمت استفاده نمایند.

  قواعد مربوط به شناسه کالا/ خدمت در سند دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی به نشانی Intamedia.ir، بخش پایانه­های فروشگاهی و سامانه مودیان، بخش آیین نامه ها دستورالعمل ها و نرم افزارهای مرتبط، در دسترس می باشد.

 • اطلاعیه شماره 3 – مودیان مالیاتی اشخاص حقوقی مشمول رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از ابتدای سال 1402

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

  سازمان امور مالیاتی کشور طی اطلاعیه ای، نحوه ارسال اطلاعات صورتحساب الکترونیکی مودیان مالیاتی اشخاص حقوقی مشمول رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از 1402/01/01 را اعلام کرد.

  متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:

  در راستای اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان کلیه مودیانی که دارای کارپوشه می باشند، جهت صدور صورتحساب نیاز به دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی خواهند داشت. دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی دارای مراحل متعددی می باشد که مهم‏ترین بخش آن تعیین روش ارسال اطلاعات صورتحساب می باشد در بخش “عضویت” و سپس انتخاب گزینه “شرکت معتمد سامانه های دولتی” در کارپوشه، روش‏هایی به شرح ذیل در نظر گرفته شده و برای مودیان قابل انتخاب می باشد:

  *ارسال اطلاعات صورتحساب الکترونیکی از طریق مستقیم توسط شخص مودی

  در این روش، مؤدی نسبت به امضا صورتحساب الکترونیکی با استفاده از کلید خصوصی خود و صدور و ارسال اطلاعات صورتحساب الکترونیکی اقدام می نماید.

  *ارسال اطلاعات صورتحساب الکترونیکی از طریق شرکت معتمد نوع ۱ با کلید شرکت معتمد

  در این روش شرکت معتمد اطلاعات صورتحساب الکترونیکی مؤدی را دریافت و با استفاده از کلید خصوصی و زیرساخت‏های خود اقدام به صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی می‏ نماید. مسئولیت صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی با شرکت معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی خواهد بود.

  *ارسال اطلاعات صورتحساب الکترونیکی از طریق شرکت معتمد نوع ۱ با کلید مؤدی

  در این روش، مؤدی نسبت به امضا صورتحساب الکترونیکی با استفاده از کلید خصوصی خود و صدور صورتحساب الکترونیکی اقدام می نماید. مسئولیت صدور صورتحساب الکترونیکی با مؤدی و مسئولیت ارسال اطلاعات صورتحساب الکترونیکی به سامانه مؤدیان با شرکت معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی می باشد.

  *ارسال اطلاعات صورتحساب الکترونیکی از طریق سامانه های دولتی

  در این روش، مؤدی در کارپوشه خود ارسال اطلاعات به سامانه مؤدیان را “سامانه های دولتی” انتخاب می نماید. در این حالت، امکان ارسال اطلاعات از سامانه های دولتی امکان پذیر خواهد شد. مسئولیت صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی با مؤدی است.

  قواعد مربوط به انتخاب شرکت معتمد در کارپوشه توسط مؤدی

  – مؤدی می تواند یک یا چند شرکت معتمد نوع ۱ داشته باشد اما هر شناسه یکتای حافظه مالیاتی فقط باید توسط یک شرکت معتمد پشتیبانی شود.

  – مؤدی می تواند فقط یک شرکت معتمد نوع ۲ و ۳ داشته باشد.

  – مؤدیان می توانند برای هر شناسه یکتای حافظه مالیاتی روش‏های متفاوت ارسال صورتحساب را در یک پرونده مالیاتی کارپوشه انتخاب نمایند. لازم به ذکر است؛ انتخاب دو روش ارسال برای یک شناسه یکتای حافظه مالیاتی به صورت هم زمان امکان پذیر نیست.

 • اطلاعیه شماره 2 – شماره منحصر بفرد مالیاتی صورتحساب الکترونیکی (شماره مالیاتی)

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

  مودیان مالیاتی اشخاص حقوقی مشمول رعایت مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از ۰۱/۰۱/۱۴۰۲

  موضوع: شماره منحصر به فرد مالیاتی صورتحساب الکترونیکی (شماره مالیاتی)

  نظر به آنکه بر اساس لایحه دوفوریتی الحاق ۵ تبصره به ماده ۲ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، سایر اشخاص حقوقی بجز اشخاص حقوقی موضوع ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، از تاریخ ۰۱/۰۱/۱۴۰۲ مکلف به رعایت مقررات قانون یاد شده و صدور صورتحساب الکترونیکی و ارسال آن به سامانه مودیان خواهند بود، موارد زیر درباره شماره منحصر بفر مالیاتی صورتحساب (شماره مالیاتی) اعلام می‌گردد:

  شماره مالیاتی: شماره‌ای است یکتا در سامانه مودیان که به ازای هر صورتحساب تولید و به‌صورت منحصر به‌فرد به آن صورتحساب تخصیص داده می‌شود. ساختار شماره مالیاتی از چهار مولفه با طول ثابت تشکیل شده است، طول شماره مالیاتی ۲۲ کاراکتر و به صورت ثابت می‌باشد.

  یک رقم کنترلیسریال داخل صورتحساب حافظه مالیاتی به صورت Hex با طول ثابت ۱۰ رقمتاریخ ثبت صورتحساب در حافظه مالیاتی به صورت Hex با طول ثابت ۵شناسه یکتای حافظه مالیاتی با طول ثابت ۶ کاراکتر

  جزئیات و توضیحات بیشتر در قالب سند «قالب شناسه یکتای حافظه مالیاتی و شماره منحصر به فرد مالیاتی» و از طریق نشانی intamedia.ir، بخش پایانه‌ه

 • اطلاعیه شماره 1 – تخصیص کارپوشه و عضویت در سامانه مودیان

  تاریخ : ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

  برای دیدن اطلاعیه روی اینجا ضربه بزنید.

 • اطلاعیه در خصوص شناسایی شرکت‌های معتمد ارائه‌کننده خدمات مالیاتی

  تاریخ : ۱۴۰۱/۰۹/۲۱

  پیرو فراخوان شناسایی شرکتهای معتمد ارئه کننده خدمات مالیاتی مورخ 1400/10/27 در راستای اجرای قانون پایانه‌های  فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب مهرماه سال 1398 و همچنین آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده 26 قانون مزبور مصوب 1401/03/22، سازمان امور مالیاتی کشور در نظر دارد، شرکت‌های ذی‌صلاح و دارای شرایط لازم را بر اساس آیین نامه مزبور و اسناد پیوست آن شناسایی نماید تا در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه از طریق مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی کشور پس از دریافت درخواست متقاضیان و ارزیابی ایشان نسبت به صدور مجوز فعالیت به عنوان “شرکت معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی” اقدام نماید.

  لذا با عنایت به آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده 26 قانون مزبور، متقاضیان ابتدا باید شرایط احراز موافقت اصولی را کسب نمایند، بنابراین در مرحله اول ارسال درخواست و اسناد و مدارک متقاضیان بر اساس سند «شرایط احراز موافقت اصولی برای متقاضیان به عنوان شرکت معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی» صرفاً از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور انجام خواهد گرفت. در صورت صدور موافقت اصولی برای متقاضی از سوی مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی کشور، متقاضی مکلف است با انجام اقدامات لازم و احراز شرایط صدور مجوز فعالیت حداکثر تا شش ماه پس از صدور موافقت اصولی نسبت به ارائه درخواست مجوز فعالیت به مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی کشور صرفاً از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور، اقدام نماید.

  شایان ذکر است صدور موافقت اصولی، به منظور شروع اقدامات اولیه جهت احراز شرایط صدور مجوز بوده و هیچ حقی به منظور دریافت مجوز فعالیت و انجام خدمات برای متقاضی ایجاد نمی‌نماید.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 46 میانگین: 4]


54 دیدگاه برای ”قوانین سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی + فیلم آموزشی

 1. مهدی

  با سلام آیا بعد از ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی به سامانه مودیان لازم است گزارشات فصلی را هم ارسال کنیم ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در صورتی که فروشی داشته اید که موفق به ارسال به سامانه مودیان نشدید، یا خریدی داشته اید که تامین کننده آن را به سامانه ارسال نکرده است، میتوانید در فایل خرید و فروش فصلی ارسال نمایید

 2. مريم

  سلام وقت بخیر
  صورتحساب اصلاحی رو به سامانه ارسال کردم ,الان در کارپوشه صورتحساب اصلاحی و اصلی در انتظار واکنش هستند.خریدار میگه به صورتحساب اصلی چه واکنشی نشون بده؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. متناسب با موضوع اصلاحی، اگر اصلاحی مورد تاییدشون هست، تایید کنن یا واکنش نشون بدن

 3. حمیدرضا منتجب

  با سلام و عرض ادب خدمت شما در خصوص اطلاع رسانی قوانین سامانه فروشگاهی مودیان از طریق پادتکست و بصورت فایل صوتی کمال تشکر و قدرانی را ازشما و همکاران ارجمندتان را دارم لذا چنانچه فایل های ودیویی بیشتر تهیه گردد مطمئنا اموزش نتیجه مطلوب تر خواهد داشت و در خواست دیگر بنده توضیح بیشتری برای اشخاص حقیقی که دارای فروشگاه هستند و از دستگاه پوز استفاده مینمایند داده شود که چگونه صورتحساب تهیه نمایند و سازمان ارسال کنند ممنون از شما

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ممنون از شما. حتما موارد بیشتر در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 4. محمد

  سلام وقت بخیر صورتحسابی که داخل سامانه رد شده رو میشه ابطال کرد یا نه؟

  1. مريم

   سلام بله حتما ابطال کنین وگرنه فروش برای شما محاسبه میشه.حتی اگر خریدار رد کنه

 5. مهدی

  سلام وقت بخیر ادارت غیر متمرکز دولتی باید در سامانه مودیان صورتحساب فروش خود را ثبت کنند؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام تمامی شرکت‌های حقوقی (و حقیقی در شرایط خاص) در صورت داشتن فاکتور خرید و فروش باید صورت‌حساب خود را در سامانه مودیان ثبت کنند.

 6. امید عباسی

  سلام اگر شرکتی صورتحسابهای مهر و آبان و آذر را ارسال نکرده باشد باید چه کار کند ، ایا می تواند فصل پاییز را در معاملات فصلی ارسال کند و از اول دیماه صورتحسابهای خود را در سامانه مودیان ارسال کند

  1. سپیدار سیستم

   سلام لطفا سوال خود را از مشاور حسابداری و مالیاتی بپرسید

   1. محمد مصطفوی

    با سلام آیا بعد از ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی به سامانه مودیان لازم است گزارشات فصلی را هم ارسال کنیم ؟

 7. مجتبی

  با سلام و خسته نباشید.
  بنده شرکت خودم رو از اول بهار در سامانه مؤدیان ثبت‌نام کردم و فروش های خودم رو هم ثبت کردم.از اونجا که از اول مهر الزامی شده،شرکتی که بنده از آنجا خرید میکردم متاسفانه در سامانه ثبت نکرده.شرکت من هم شامل قانون ماده ۶ شده و برای افزایش اعتبار بیش از حد مجاز به مشکل برخوردم.اداره مالیات هم میگه که چون شرکت فروشنده فروش هارو تو سامانه ثبت نکرده باید بنده مالیات دوره سوم رو نقدا یا نهایت ۱۵ روزه پرداخت کنم.در صورتی که من تمام اسناد خرید رو دارم حتی فیش واریزی.
  آیا راهکاری هست که شامل پرداخت ارزش افزوده نشم؟
  مبلغ کارکرد سه ماه 600 میلیارد ریال می‌باشد که شامل پرداخت 54 میلیارد ریال میشم.
  آیا این ادعای اداره مالیات درسته؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سپیدار سیستم

   سلام بر شما وقت بخیر
   در این باره لطفا با مشاور مالیاتی مشورت کنید.

   با تشکر

  2. علی سلیمانی

   صندوق های قرض الحسنه هم درآمد کارمزد و جریمه دیرکرد را باید اعلام کنند؟
   صندوق ها معاف مالیات هستند ؟

  3. مهدی

   این چیزی که از شما خواستند مربوط به زمانی است که سامانه مودیان به صورت 100 درصدی اجرا شود و فعلا طبق تکلیف قانون گذار کلیه مدارک کاغذی و خارج از سامانه مودیان تا پایان سال 1403 معتبر و قابل قبول است.

 8. امین عرب زاده

  آیا تازمان اجرای کامل قانون سامانه مودیان تکالیف 169 و ارزش افزوده رو باید انجام بدهیم

  1. سپیدار سیستم

   سلام وقت شما بخیر

   پاسخ این سوال را در رادیو مالی دادیم که پیشنهاد می‌کنیم قسمت‌های 230 به بعد درباره سامانه مؤدیان را گوش کنید:
   Sepidarsystem.com/podcast

 9. محمد حسین کیمنش

  سلام
  بنده چند سال پیش پرونده مالیاتی خودم رو بستم بعلت ورشکستگی و اعلام کردم
  دستگاه پوز هم تحویل دادم
  و الان در جایی کارگر مردم هستم ولی باز هم برام پیام پایانه فروشگاهی میاد الان باید چیکار کنم؟
  من الان نه دستگاه پوز دارم نه مغازه دارم نه پروانه کسب
  لطفا راهنمایی کنید بخدا این پیام که میاد آدم استرس میگیره

  1. سپیدار سیستم

   سلام وقت بخیر

   پیشنهاد می‌کنیم در این باره با مشاور مالیاتی مشورت کنید.

   با تشکر

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *