همه چیز درباره مرخصی زایمان؛ پاسخ به سوالات رایج درباره مرخصی زایمان

مرخصی زایمان ۱۴۰۱؛ شرایط مرخصی زایمان چیست؟به همراه پادکست


مرخصی زایمان تامین اجتماعی، یکی از انواع مرخصی است که به طور ویژه برای زنان و مادران ویژه در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین قانونی که برای مرخصی بارداری در ایران تعیین شده است، زنان باردار میتوانند از مدت زمان مرخصی زایمان تامین اجتماعی به مدت 9 ماه استفاده کنند. در این مقاله همه چیز درباره شرایط مرخصی زایمان ۱۴۰۱ را بررسی کرده و به کلیه سوالات رایج در این زمینه پاسخ خواهیم داد. اگر باردار هستید یا قصد دارید در آینده‌ای نزدیک بچه‌دار شوید، مطالعه مقاله پیش‌رو بسیاری از ابهامات شما درباره مرخصی زایمان را برطرف خواهد کرد.

مرخصی زایمان چیست؟

مرخصی زایمان یکی از مزایایی است که دولت برای مادران شاغل در نظر گرفته است. این مرخصی با سایر مرخصی‌ها تفاوت دارد و به‌عنوان سابقه کاری فرد حساب می‌شود. در این دوره عیدی، سنوات، حقوق و دستمزد نیز به او تعلق می‌گیرد. کلیه زنان شاغل که یک سال پیش از زایمان خود حداقل 60 روز سابقه پرداخت بیمه داشته باشند، امکان استفاده از مرخصی زایمان را خواهند داشت.

مرخصی زایمان چیست؟

مدت زمان مرخصی زایمان ۱۴۰۱ چقدر است؟

سال‌های گذشته مدت زمان مرخصی زایمان برای بانوان شاغل، ‌ 6 ماه در نظر گرفته می‌شد. از سال 1392 به بعد، طبق مصوبات جدید، این زمان به 9 ماه افزایش پیدا کرد. در سال 1401 نیز کلیه ارگان‌ها موظف هستند تا با زنان شاغل باردار همکاری کرده و با 9 ماه مرخصی زایمان آن‌ها موافقت کنند. مدت زمان مرخصی برای بانوانی که یک‌قلو زایمان کرده‌اند، 9 ماه و زنان شاغل که در مرخصی زایمان دوقلو و بیشتر به سر می‌برند و سن فرزندان آنها کمتر از یکسال است نیز از مرخصی ۱۲ ماه با پرداخت تمام حقوق و فوق‌العاده‌های مرتبط بهره‌مند خواهند شد و با درخواست مادر تا دو ماه این مرخصی در ماه‌های پایانی بارداری قابل استفاده است.

در ضمن براساس قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده و هم راستا با سیاست های کلان کشور مبنی بر افزایش جمعیت، سازمان تامین اجتماعی محدودیت‌های قانونی تحت پوشش قرار گرفتن بیمه فرزندان چهارم و به بعد و همچنین محدودیت درپرداخت کمک هزینه ایام بارداری و دیگر مزایای قانونی به این بیمه شدگان را لغو کرده است.

اگر صاحب کسب‌وکار هستید و با محاسبه حقوق کارمندان خود در زمان بارداری با مشکل مواجه شده‌اید، به‌راحتی می‌توانید از نرم افزار محاسبه حقوق و دستمزد کارگران استفاده کنید و محاسبات دقیقی انجام دهید.

چه زمانی باید برای مرخصی زایمان اقدام کرد؟

برخی خانم‌ها از زمان و نحوه دریافت مرخصی زایمان اطلاع کافی ندارند و ممکن است با مشکل مواجه شوند. این مرخصی از زمان تولد نوزاد آغاز می شود و پیش از آن کاربردی ندارند. البته برخی بانوان که در ماه‌های آخر بارداری شرایط خاصی داشته و نیاز به استراحت مطلق دارند، باید از مرخصی استعلاجی استفاده کنند. همچنین می‌توانند با دریافت گواهی پزشک متخصص، پیش از تولد نوزاد وارد مرخصی زایمان شوند، اما حداقل 3 ماه از این مرخصی باید پس از زایمان استفاده شود. پس از تولد نوزاد، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، اقدام به دریافت مرخصی زایمان کنید. در بخش بعدی به شرایط و مدارک لازم برای دریافت این مرخصی خواهیم پرداخت.

شرایط مرخصی استعلاجی قبل از زایمان

شرایط و مدارک لازم برای دریافت مرخصی زایمان ۱۴۰۱ چیست؟ از مدارک تا نحوه ثبت مرخصی زایمان

به استناد ” قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده ” مصوب 1392/03/20 مجلس محترم شورای اسلامی ” از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون کلیه محدودیت‌های مقرر در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب 1372/02/26 و اصلاحات آن و سایر قوانین که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجادشده است ، لغومی شود. ” لذا از تاریخ  1392/04/29 هیچگونه محدودیتی بابت پرداخت کمک بارداری ازلحاظ تعداد فرزندان وجودندارد برای استفاده از این مرخصی و دریافت حقوق باید یک سری مدارک ارائه شود. کد بیمه تامین اجتماعی، شناسنامه کودک، گواهی‌نامه پزشک، ‌ خلاصه پرونده ترخیص از بیمارستان و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های پدر و مادر از مدارک ضروری برای اخذ مرخصی زایمان هستند.

کارفرمایان باید لیست حقوق و مالیات کارکنان خود را برای اداره امور مالیات ارسال کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه وارد صفحه ارسال مالیات حقوق شوید.

پادکست: همه چیز درباره مرخصی استعلاجی و زایمان

کمک هزینه بارداری چیست؟ بررسی مبالغ در سامانه کمک هزینه بارداری

کمک هزینه بارداری و مرخصی زایمان با یکدیگر در ارتباط هستند و در اصل این کمک هزینه همان حقوق و دستمزد است که در دوران مرخصی به مادران شاغل پرداخت می‌شود. بسیاری از زنان شاغل، سرپرست خانوار بوده و به این کمک هزینه احتیاج دارند. البته لازم به ذکر است که در صورت استفاده از مرخصی استعلاجی پیش از زایمان، حقوقی به خانم‌های باردار تعلق نمی‌گیرد.

حقوق در مرخصی زایمان چطور محاسبه و پرداخت می‌شود؟

مدت زمان مرخصی زایمان 9 ماه است و در برخی موارد خاص تا 1 سال نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه، نحوه محاسبه حقوق برای هر فرد متفاوت است. بانوان باردار برای دریافت حقوق در زمان مرخصی باید به چند نکته توجه کنند. در درجه اول نباید در این دوره مشغول به کار باشند و باید حداقل 60 روز پیش از زمان بارداری سابقه پرداخت بیمه تامین اجتماعی داشته باشند. برای محاسبه حقوق مرخصی زایمان، دو سوم از آخرین حقوق دریافت‌شده توسط فرد باردار که تحت پوشش بیمه قرار دارد، مدنظر قرار می‌گیرد.

مرخصی زایمان یک مرخصی طولانی مدت است و امکان دارد حساب آن از دست کارفرمایان خارج شده و در نحوه محاسبه مانده مرخصی دچار مشکل شوند. در این صورت پیشنهاد ما استفاده از نرم افزار محاسبه انواع مانده مرخصی، حقوق و دستمزد سپیدار سیستم است که دقت کار خود را افزایش دهید.

نحوه محاسبه حقوق مرخصی زایمان بر اساس قانون وزارت کار

مرخصی دوران شیردهی چیست؟ از مرخصی شیردهی کارمندان تا فرهنگیان

بر اساس ماده 78 قانون کار جمهوری اسلامی ایران، مادران شیرده می‌توانند پس از هر سه ساعت کار، نیم ساعت مرخصی گرفته و به فرزند خود شیر دهند. این مرخصی تا پایان دو سالگی کودک ادامه دارد و جزء ساعت کار به حساب می‌آید. کارفرما موظف است محیطی مناسب فراهم کند تا مادران شاغل بتوانند به کودکان خود نزدیک باشند.

آیا آقایان هم می توانند از مرخصی زایمان استفاده کنند؟

شاید دانستن این نکته جالب باشد که مرخصی زایمان فقط مخصوص بانوان نیست و آقایان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. نگهداری فرزند بر عهده پدر و مادر است. ازاین‌رو در ایران و سایر کشورها برای پدرها نیز مرخصی زایمان در نظر گرفته می‌شود. این مرخصی در ایران فقط به مردانی تعلق می‌گیرد که همسران شاغل آن‌ها از مرخصی زایمانشان استفاده کنند. مدت زمان مرخصی زایمان برای مردان 3 روز است و در‌صورتی‌که همسران آن‌ها خانه‌دار باشند یا از مرخصی زایمان استفاده نکنند، این پدران نیز نمی‌توانند از مرخصی بهره‌مند شوند. پیش از سال 1392 این مدت زمان به 14 روز می‌رسید، اما پس از تصویب ماده 103 در سال 1396، تعداد روزهای مرخصی زایمان آقایان به 3 روز کاهش پیدا کرده است.

شرایط لازم برای مرخصی زایمان مردان

استفاده از نرم افزارهای سپیدار سیستم برای محاسبه دقیق مدت زمان مرخصی زایمان و میزان حقوق کارمندان

در این مقاله تلاش کردیم تا همه چیز درباره مرخصی زایمان را شرح داده و به سوالات رایج در این زمینه پاسخ دهیم تا دیگر ابهامی برای بانوان شاغل باقی نماند و به‌راحتی بتوانند از مرخصی زایمان خود استفاده کنند.

شرکت سپیدار سیستم با ارائه نرم افزار سپیدار و با شعار «ساده و پایدار» به کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک کمک می‌کند تا شرکت خود را کاملا هوشمندانه مدیریت کرده و به امور اقتصادی رسیدگی کنند. نمایندگی‌های فروش و آموزش این شرکت در سراسر کشور در حال ارائه خدمات هستند و در رشد و توسعه کسب‌وکارها تاثیر قابل‌توجهی دارند. برای خرید نرم افزارهای حسابداری شرکتی و فروشگاهی سپیدار و دشت یا کسب اطلاعات بیشتر درباره این مجموعه به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده یا با شماره پشتیبانی 81022222 تماس بگیرید.

سوالات متداول

حقوق در مرخصی زایمان تامین اجتماعی چطور محاسبه و پرداخت می‌شود؟

 برای محاسبه حقوق مرخصی زایمان، دو سوم از آخرین حقوق دریافت‌شده توسط فرد باردار که تحت پوشش بیمه قرار دارد، مدنظر قرار می‌گیرد.

آیا آقایان هم می توانند از مرخصی زایمان استفاده کنند؟

این مرخصی در ایران فقط به مردانی تعلق می‌گیرد که همسران شاغل آن‌ها از مرخصی زایمانشان استفاده کنند. مدت زمان مرخصی زایمان برای مردان 3 روز است و در‌صورتی‌که همسران آن‌ها خانه‌دار باشند یا از مرخصی زایمان استفاده نکنند، این پدران نیز نمی‌توانند از مرخصی بهره‌مند شوند.

 

 

نرم افزار حسابداری سپیدار


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]


30 دیدگاه برای ”مرخصی زایمان ۱۴۰۱؛ شرایط مرخصی زایمان چیست؟به همراه پادکست

 1. مینا تمدن

  سلام.
  ببخشید مرخصی زایمان از تاریخی که زایمان کردیم محاسبه میشع یا از تاریخ استراحتی که توی فرم تامین اجتماعی پر میکنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ممکن است برخی از زنان باردار استراحت خود را قبل از زایمان آغاز کنند که از میزان مرخصی آن ها کم می شود. در هر صورت در مجموع امکان استفاده از 9 ماه را دارید.

 2. مینا

  طبق بخشنامه جدید ارسالی به سازمانها مقرر شده حقوق زنان در دوران مرخصی زایمان به طور کامل
  پرداخت شود پس چرا تامین اجتماعی فقط دو سوم ان را پرداخت میکند

 3. مینا

  با سلام من می خواهم دو ماه اخر بارداریم را استعلاجی بگیرم و بعد از زایمان از 9 ماه مرخصی استفاده کنم اداره تامین اجتماعی ایا این دوماه قبل زایمان را به عنوان مرخصی زایمان حساب میکند؟
  باید چکار کنم که این دو ماه استعلاجی به عنووان مرخصی زایمان از 9 ماهم کم نشود

  1. سپیدار سیستم

   سلام. دوست گرامی شما در مجموع 9 ماه مرخصی زایمان دارید اما اگر دوماه را از قبل استفاده کنید، 7 ماه پس از بارداری حق استفاده دارید.

 4. اوراز

  سلام وقت بخیر من از ۱۴۰۱/۱۱/۰۱مرخصی زایمان دارم ایا سال جاری افزایش حقوق به من تعلق میگیره؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام.حقوق مرخصی زایمان طبق مقررات قانون تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود؛ همچنین در این مدت پاداش و عیدی نیز به مادرهای تحت پوشش بیمه تعلق می‌گیرد.

 5. امیدی

  سلام وقت بخیر من هفته آخر هستم و 2 روز دیگه وقت زایمان دارم شاغل هستم و هنوزم مشغول به کار بیمه دارم واسه گرفتن مرخصی زایمان شرایط استفاده چطوریه؟که بتونم استفاده کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. لازم است که مادران با اطلاع از شرایط استفاده از مرخصی زایمان بیمه تامین اجتماعی، به پرتال بیمه شدگان تامین اجتماعی مراجعه کنند و درخواست خود را برای دریافت مرخصی قبل از زایمان ثبت کنند. در حال حاضر، مراحل دریافت مرخصی زایمان به صورت غیر حضوری انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری مادران باردار به شعب بیمه تامین اجتماعی نیست.

 6. Saba

  سلام خسته نباشید،یک سؤال داشتم ،اگر ۹۰روز قبل از زایمان مشغول به کار باشی و سابقه ی بیمه داشته باشی مورد تایید نیست؟چون میگن شما برای ۹ماه مرخصی زایمان و حقوقش رفتین سر کار و قبول نمیکنن

  1. سپیدار سیستم

   سلام. باید این شرایط وجود داشته باشد: در یک سال قبل از زایمان حداقل ۶۰ روز حق بیمه پرداخته‌باشد. در طول مدت استراحت کار نکند و حقوقی از محل کار دریافت نکند. در زمان اعلام بارداری مشغول به کار یا در حال استفاده از مرخصی استحقاقی باشد

 7. راضیه

  سلام
  ۶۰روز بیمه که گفتین باید قبل بارداری رد شده باشه دقیقا با ۶۰روز قبل از شروع بارداری باشه یا با فاصله هم باشه قبوله؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام.
   شرایط استفاده از مرخصی زایمان تامین اجتماعی
   در یک سال قبل از زایمان حداقل ۶۰ روز حق بیمه پرداخته‌باشد. در طول مدت استراحت کار نکند و حقوقی از محل کار دریافت نکند. در زمان اعلام بارداری مشغول به کار یا در حال استفاده از مرخصی استحقاقی باشد

 8. آرام

  سلام وقت بخیر من میخوام دوماه زودتر از زایمانم از مرخصی زایمانم استفاده بکنم، مشاور بیمه بهم گفت امکانش هست ولی برای اینکه کمیسیون نره و ممکنه قبول نشه گواهی از پزشکت بگیر که از فلان تاریخ مثلا به مدت ۶ یا ۹ ماه استراحت زایمانت شروع بشه و این تاریخ از مرخصی زایمانت کسر بشه که اینجوری تایید بشه و عز طریق سامانه گواهی رو بارگزاری کن تا از طرف ما بررسی و درصورت امکان تایید بشه،
  بنده گواهی رو از پزشکم گرفتم ولی توی سامانه تاریخ تولد نوزاد و یه سری اطلاعات دیگه میخواندکه برای بعد از زایمان هستش امکان بارگزاری فقط گواهی قبل از زایمان تو سامانه نیس، میشه راهنماییم کنید که من چکار میتونم بکنم میخوام چند روز دیگه برم شهرستان میترسم مرخصی زایمانم رو از همون دوماه زودتر شروع کنم بعد بیمه تاییدش نکنه من لنگ بمونم بدون حقوق و مرخصی

  1. سپیدار سیستم

   سلام. دوست گرامی باید با مشاور بیمه صحبت کنید. ممکن است راه حلی بابت این موضوع به شما پیشنهاد کنند.

 9. الهه

  سلام
  ۴ ماه از زایمانم گذشته آیا هنوزم میتونم برای مرخصی زایمان اقدام کنم؟ تا چه زمانی بعد از زایمان فرصت اقدام هست؟

 10. Parfar

  سلام, من سابقه کاری یک ماهه دارم و اکنون 1 ماهه که باردارم. 8 ماه دیگه فرزندم به دنیا میاد. میتونم از مرخصی زایمان استفاده کنم ؟ ( با حقوق یا بدون حقوق )

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در یک سال قبل از زایمان حداقل ۶۰ روز حق بیمه پرداخته‌ باشد. در طول مدت استراحت کار نکند و حقوقی از محل کار دریافت نکند. در زمان اعلام بارداری مشغول به کار یا در حال استفاده از مرخصی استحقاقی باشد

 11. علی

  سلام‌ وقت بخیر. ملاک گفتین ۳ ماه حقوق اخربیمه شده اس. بیمه شده اگه بهمن واسفند سال۱۴۰۰ هرماه مرخصی استعلاجی داشته و هرماه ۱۰ روز واریزمیکرده واول فروردین ۱۴۰۱ زایمان داشته باشه . ملاک الان همون ۳ ماه دی بهمن اسفند هس؟؟که ناقص هس بیمه شون. و درسال جدیدکه مرخصی دارن دستمزد روزانه تووقسمت لیست بیمه نوشته نشه مشکل داره؟؟یانه؟؟ یعنی کلا دستمزد روزانه تا ۹ ماه صفر رد بشه

  1. سپیدار سیستم

   سلام. دوست گرامی موضوع شما باید با یک مشاور بیمه مطرح شود.

 12. فرشته

  در مرخصی زایمان کارفرما چه آیتم هایی از حقوق را موظف است پرداخت کند؟

  1. امیرحسین مطهری موحد

   با عرض سلام
   طبق قوانین جدید محدودیتی بابت داشتن تعداد فرزندان بیشتر از ۴ فرزند دیگر وجود ندارد که بهشون مرخصی زایمان بدهند یا کمک هزینه ایام بارداری.
   لطفا اصلاح بفرمایید
   اینم مستندش:
   به استناد ” قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده ” مصوب ۲۰/۳/۱۳۹۲ مجلس محترم شورای اسلامی ” از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون کلیه محدودیتهای مقرردر قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب ۲۶/۲/۱۳۷۲ و اصلاحات آن و سایر قوانین که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجادشده است ، لغومی شود. ” لذا از تاریخ  ۲۹/۴/۱۳۹۲ هیچگونه محدودیتی بابت پرداخت کمک بارداری ازلحاظ تعداد فرزندان وجودندارد

 13. فاطمه

  باسلام ،بنده کارمند پیمانی هستم در صورت رفتن به مرخصی زایمان آیا هرگونه افزایش حقوق ازجمله افزایش حقوق سال جدید شامل حال بنده می شود ؟؟همچنین من مدت یک ماه قبل از مرخصی زایمان بدلیل سختی شرایط بارداری استعلاجی شدم آیا این مدت جز مرخصی زایمان حساب می شود یا نه؟؟واین مدت حقوق بنده به چه شکل پرداخت می شود؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. حقوق مرخصی زایمان طبق مقررات قانون تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود؛ همچنین در این مدت پاداش و عیدی نیز به مادرهای تحت پوشش بیمه تعلق می‌گیرد. در مورد شرایط و نحوه استفاده از مرخصی زایمان در مقاله توضیح داده شده است.

 14. سورنا

  سلام. خسته نباشید.
  من کارمند یه شرکت خصوصی هستم و همسرم کارمند رسمی استانداری. هر دو بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی آسیا هستیم. زمان مرخصی زایمان همسرم، من میتونم از ۱۴ روز مرخصی استفاده کنم؟ سپاس

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله خانم باید حتما شاغل باشد و در حال استفاده از مرخصی زایمان باشد. البته توافق شما با کارفرما هم دارای اهمیت است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *