بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی ؛ مسیر نوین در دنیای بازاریابی


بازاریابی محتوایی پاسخی زیرکانه از جانب بازاریابان به این محیط جدید بازار است که در آن خریدار بسیار هوشمند شده است و خرید بر اساس ارتباط با مشتری صورت می‌پذیرد.

بازاری که ما امروزه در آن زندگی می‌کنیم به شدت متفاوت از آن چیزی است که بسیاری از بازاریابان در گذشته با آن روبرو بودند. فروشندگان و کارمندان متخصص بودند و برندها و کسب‌وکارها میلیون‌ها تومان صرف تبلیغات به منظور جذب مخاطب و مشتری جدید می کردند.

طبق آماری که در کتاب Epic Content Marketing نوشته جو پولیتسی ارائه می‌کند، هر فرد در گذشته روزانه با 500 تبلیغ مواجه می شد که امروزه این مقدار چیزی حدود 5000 تبلیغ است.

امروزه این خریدار است که متخصص است و به دنبال برندها و کسب و کارها می آید. به عنوان مثال:

 • یک خریدار معمولی حدود 60% تا 90% مسیری که قبلاً فروشنده ها آن را طی می کردند را خود انجام می دهد.
 • 81% خریداران قبل از اینکه وارد فروشگاهی شوند به صورت آنلاین به تحقیق می پردازند.
 • مصرف کنندگان به طور میانگین حدود 79 روز را مشغول تحقیقات آنلاین هستند و سپس اقدام به خرید می کنند.

پاسخی برای این محیطی که مشتری خود اقدام به خرید می کند وجود دارد: محتوا.

به دنیای بازاریابی محتوا وارد شوید…

بازاریابی محتوا رویکردی استراتژیک در بازاریابی است که بر روی تولید و نشر محتوای با ارزش، مرتبط و مداوم به منظور ارتباط با مشتریان فعلی و جذب مخاطبین جدید است تا در نهایت سود شرکت را افزایش دهد.

به جای اینکه محصول یا خدماتتان را به مشتری معرفی کنید، با محتوایی مرتبط و قدرتمند مشکلات و سوالات مشتریان و مخاطبین خود را حل کنید.
بازاریابی محتوایی
خریداران و مصرف کنندگان امروزه در اینترنت به دنبال جوابی برای نیازهایشان هستند و نام های تجاری را انتخاب می کنند که محتوایی مناسب و خاص به آن ها ارائه می کنند. منفعت این کار برای کسب و کارها شامل موارد زیر است:

 1. افزایش آگاهی از برند: زمانی که خریداران در اینترنت به دنبال پاسخی برای نیازهایشان هستند، وبسایت شرکت شما در موارد متعدد در نتایج جستجو برای آن‌ها نمایش داده خواهد شد.
 2. افزایش ترجیح برند: تولید محتوای مداوم به شرکت شما کمک می‌کند تا در صنعت خود نامی در ذهن‌ها باشد که در نتیجه ارتباط با مشتریان را تقویت می‌کند.
 3. بازدید کننده بیشتر با هزینه کمتر: بازاریابی محتوایی استراتژی نیست که در کوتاه مدت نتیجه بدهد. ولی به مرور زمان کتابخانه‌ای عظیم از محتوا را به وجود می‌آورد که مخاطبین وابسته به آن می‌شوند.

محتوای مناسب باید هسته بازاریابی شما باشد.

بازاریابی محتوایی توسط برندهای پیشرو استفاده می‌شود

بر اساس تحقیقات سالانه موسسه بازاریابی محتوایی ، مجموعه وسیعی از بازاریابان از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند.

در واقع، بسیاری از سازمان‌های برجسته در جهان مانند P&G، مایکروسافت و Cisco از بازاریابی محتوایی به عنوان ابزاری قدرتمند و جدید به منظور جلب رضایت مشتریان و جذب مخاطب جدید استفاده می‌کنند.

در کنار این سازمان‌های قدرتمند، شرکت‌های کوچک و حتی بسیاری از فروشگاه‌هایی که توسط یک نفر مدیریت می‌شوند نیز به بازاریابی محتوایی روی آورده اند. چرا؟ زیرا که این روش نتیجه‌ای شگرف دارد.

بازاریابی محتوایی

 

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر مخاطبین شما به دنبال دریافت بازاریابی شما باشند؟ چه می‌شود اگر آن‌ها پس از دریافت آن از طریق چاپی، ایمیل و وبسایت حدود 15 یا 30 یا 45 دقیقه از وقت خودشان را برای بررسی آن سپری کنند؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر پس از بررسی، آن را با دیگران به اشتراک بگذارند؟

نحوه تولید محتوای جذاب

طراحی، چیزی بیشتر از قالب رنگ‌ها و عکس‌هاست. فرآیند طراحی برای هر تیم بازاریابی متفاوت است و حتی در برخی موارد برای هر نوع محتوا نیز می‌تواند تفاوت داشته باشد.
به طور کلی طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی به موارد مهمی مانند درک پرسونای برند و اهداف بازاریابی بستگی دارد. با توجه به این موارد شما می‌توانید مسیر بازاریابی محتوایی خود را مشخص کنید.

استراتژی قدرتمند بازاریابی محتوایی شامل موارد مختلفی است از جمله نوع محتوا، زمانی که موارد ابتدایی مشخص می‌شود، نکات زیر اهمیت پیدا می‎کند:

پست‌های وبلاگ

استراتژی بازاریابی محتوایی شرکتتان را با برنامه و استراتژی وبلاگ مخلوط کنید. پست‌های وبلاگ می‌تواند فضایی باشد تا مخاطبین جدید را با برند خود آشنا کنید. برای این کار حتماً برنامه ریزی مناسب و تقویم محتوا داشته باشید.

اگر در تیم بازاریابی کسی با مبانی سئو (بهینه سازی سایت برای کلمات کلیدی در موتورهای جستجو مانند گوگل) آشنا نیست، با کسی که تخصص این موضوع را دارد مشورت کنید.

کتاب‌های الکترونیکی

محتوای کتاب الکترونیکی باید ساختاری مناسب داشته باشد و دارای طرح‌های تصویری زیادی باشد. هدف کتاب الکترونیکی ارائه اطلاعات تخصصی آموزشی است، اما این نکته را فراموش نکنید که در طول آماده سازی آن لحن برند و پرسونای خود را حفظ نمایید.

برگه تقلب

این نوع از محتوا، شامل حداکثر 2 الی 3 صفحه می‌شود که بدین معناست فضای زیادی برای قرار دادن عکس وجود ندارد، بنابراین باید از محتوای متنی استفاده کنید تا مخاطب به سرعت بتواند آن را مطالعه کند. به منظور ارائه اطلاعات بیشتر، در این برگه‌ها به منابع دیگر اشاره کنید. به عنوان مثال می‌توانید مهم‌ترین قوانین مالیاتی روز را به صورت تیتر در این صفحات قرار دهید.

کتابچه‌ها و قالب‌های راهنما

بهترین روشی که می‌توانید در مقابل خریداران خود قرار بگیرید ساختن راهنماهایی است تا مخاطبین بتوانند از آن‌ها برای کارشان استفاده نمایند.

به عنوان مثال در مقاله “رزومه کاری چیست” در دانشنامه سپیدار سیستم، قالبی آماده شده است تا افراد بتوانند برای نوشتن رزومه از آن استفاده نمایند.

اینفوگرافی

از اسم آن مشخص است: ارائه اطلاعات (info) از طریق گرافیک (Graphic). تا می‌توانید از متن کمتری استفاده کنید و بخش بیشتر را به گرافیک بسپارید. اگر در شرکت گرافیست حرفه ای ندارید، از یک گرافیست بیرونی کمک بگیرید.

اسلاید

نوع دیگری که مانند کتاب الکترونیکی است و می‌توانید محتوای آموزشی از طریق آن ارائه کنید، تولید اسلاید است که البته باید توجه داشته باشید محتوا در این موارد در هر اسلاید نباید خیلی طولانی باشد.

در نهایت می‌توانید این اسلایدها را در سایت‌هایی مانند SlideShare قرار دهید تا مخاطبین این سایت‌ها از آن بهره مند شوند.

ویدئو

نکته‌ای که باید در ویدئوها برای اثرگذاری بیشتر به عنوان بخشی از بازاریابی محتوایی توجه کنید کوتاه بودن زمان آن است.

.در غیر این صورت مجبورید هر سال ویدئوها را بروزرسانی کنید. ویدئوهای با کیفیت می‌توانند در سایت‌های ویدئویی قرار داده شوند و در این صورت تعداد زیادی از مخاطبین آن‌ها را مشاهده می‌کنند

مطالعات موردی

آماده سازی مطالعه موردی از کسب‌وکارهای واقعی به مخاطبین انگیزه بیشتر می‌دهد. زیرا که در این موارد راجع به برند خودتان صحبت نمی‌کنید.

دوباره به تعریف بازاریابی محتوایی مراجعه کنید. این بار کلمات “با ارزش” و ” مرتبط” را حذف کنید. این تفاوت بازاریابی محتوایی و دیگر زباله‌های اطلاعاتی است که شرکت‌هایی که سعی بر فروش محصولی به شما دارند از آن استفاده می‌کنند.

شرکت‌های مختلف همواره اطلاعات گوناگون برای ما ارسال می‌کنند، اما در بیشتر موارد این اطلاعات نه ارزشمند هستند و نه مرتبط (همان چیزی که ما به آن اسپم می‌گوییم).

اینجا همان بخشی است که بازاریابی محتوا در محیطی که کاربران روزانه هزاران پیام بازاریابی دریافت می‌کنند، بسیار جذاب جلوه می‌کند.

بازاریابی بدون تولید محتوای جذاب ممکن نیست

بدون توجه به هر نوع روش بازاریابی که هم اکنون استفاده می‌کنید، بازاریابی محتوایی باید بخشی از فرآیندها باشد و آن را از بقیه روش‌ها جدا نکنید.

محتوای با کیفیت بخشی از تمام حالت‌های بازاریابی است:

 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: استراتژی بازاریابی محتوایی قبل از استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اهمیت دارد.
 • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO): موتورهای جستجو به سایت‌ها و کسب‌وکارهایی که محتوای با کیفیت و مداوم منتشر می‌کنند اهمیت می‌دهد. (برای مشاهده نمونه سئوی مناسب ، در گوگل عبارت ” نرم افزار حسابداری ” را جستجو کنید و روی لینک سایت سپیدار سیستم که در نتایج اولیه هست کلیک نمایید.)
 • روابط عمومی: موفق‌ترین استراتژی‌های روابط عمومی، بر روی آنچه مشکل مخاطبین و خوانندگان است اهمیت می‌دهند. استراتژی‌های ضعیف بر روی کسب و کار تمرکز می‌کنند.
 • بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing): محتوا، کلید اصلی افزایش بازدید کننده و سرنخ فروش در بازاریابی محتوایی می‌شوند.
 • استراتژی محتوا: استراتژی محتوا بخشی از استراتژی بازاریابی محتوایی است.