نرم افزار حسابداری
چگونه فرصت‌های رشد کسب‌وکارتان را تشخیص دهید

چگونه فرصت‌های رشد کسب‌وکارتان را تشخیص دهید


رشد می‌تواند موضوعی پیچیده باشد. شرکت‌ها دائماً به دنبال شناختن فرصت‌های جدید برای رشد به منظور رسیدن موفقیت در بلندمدت هستند. به همین دلیل است که به نفع کسب‌وکارتان است که بینش جدیدی پیدا کنید تا به ایجاد ایده‌هایی کمک کند که رقبا نتوانسته‌اند به آنها دست پیدا کنند.

این بینش شامل تشخیص نیازها و مشکلات نشده‌ی مشتریان و مصرف‌کنندگان است که در تلاش حلشان هستند، و ایده‌ها مانند خون در رگ‌های کسب‌وکارند. گاهی، تنها کاری که لازم است یک تغییر زاویه‌ی کوچک در یک ایده است تا تبدیل به یک پیشنهاد کسب‌وکار خوب شود.

سرمایه‌گذاری در یک فرایند بادوام به عنوان «مقدمات نوآوری» اثر مثبتی روی کیفیت و کمیت ایده‌های به‌وجودآمده و همچنین روی تعهد افراد درگیر دارد. بنابراین به چه چیزی برای تبدیل این ایده‌های بلندپروازانه به فرصت‌های رشد برای کسب‌وکارتان نیاز دارید؟

تحقیقات بازار و استراتژی‌‌هایی برای فرصت‌های رشد

گام اول ایجاد یک لیست کوتاه از رقیبان است. تحقیقات بازار در این مرحله یک دارایی مهم است. هر چه اطلاعات جمع‌آوری‌شده درباره‌ی فروش رقیبانتان بر اساس کشور و دسته‌‌بندی محصول بیشتر باشد، تصویری واضح‌تر از این به دست می‌آورید که آیا آنها در بازارهای مشابه فعال هستند یا این که شما در حال از دست دادن فرصتی هستید.

چگونه فرصت‌های رشد کسب‌وکارتان را تشخیص دهید

در ادامه ما چهار استراتژی رشد برای درنظرگرفتن داریم:

نفوذ بازار

افزایش نفوذ در بازار احتمالاً کم‌ریسک‌ترین روش رشد است. با این حال، ریسک همیشه نسبی است. این استراتژی به این دلیل کم‌ریسک است که شما با عوامل شناخته‌شده سروکار دارید. این عوامل، محصولات موجود و بازارهای موجود شما هستند.

باید توجه کرد که اگر نسبت به تغییرات در محیط، مانند محصولات و خدمات جدید توسعه‌یافته توسط رقیبان بی‌توجه باشید، ممکن است که نیازهای متغیر مشتریانتان از دستتان دربرود و در انتها نفوذ در بازار را از دست بدهید.

فرصت‌های رشد در توسعه‌ی بازار

رهیافت توسعه‌ی بازار شامل فروش محصولات موجود به بازارهای جدید می‌شود. این روش ریسک بیشتری از نفوذ در بازار دارد زیرا مستلزم سرمایه‌گذاری در گسترش بازار بدون تضمین بازگشت سودآور است. این استراتژی از محصولات موجود استفاده می‌کند، بنابراین هزینه‌ای برای توسعه‌ی محصول ندارد. این موضوع به کاهش ریسک کمک می‌کند.

نوآوری در محصول یا خدمت

معرفی یک محصول یا خدمت جدید نیازمند سرمایه‌گذاری از جنس زمان و پول است. شاید لازم باشد که در آموزش کارکنان،‌ با زمان و منابع سرمایه‌گذاری شود تا مطمئن شویم که مشتریان بهترین مشاوره‌ها را درباره‌ی محصول جدید دریافت می‌کنند. تصمیم‌گیری در مورد بهترین محصول یا خدمت برای ارائه به مشتریان جدید نیاز به دانش عمیق از این دارد که مشتریان چه کسانی هستند و نیاز یا خواسته‌ی آنها چیست.

با تمرکز روی مشتریان موجود، می‌توانید برای شناخت بیشتر این مشتریان زمان بگذارید تا بهترین پیشنهاد ممکن را مشخص کنید. با این که ممکن است به زمان و تلاش نیاز داشته باشید، اما محصولات یا خدمات جدیدی وجود دارند که کسب‌وکار شما می‌تواند بدون سرمایه‌گذاری مالی چشم‌گیری آنها را پیاده‌سازی کند.

تنوع‌بخشی

تنوع‌بخشی در حالت کلی به عنوان پرریسک‌ترین استراتژی رشد دیده می‌شود. این استراتژی شامل ایجاد بازارهای جدید با محصولات جدید می‌شود. معنی این جمله این است که شما تجربه‌ای در زمینه‌ی محصول یا مشتریانی که ممکن است آن را بخرند.

با این که ریسک وجود دارد اما این استراتژی به شما مزیت مهم حرکت اولیه را می‌دهد، به شرطی که کس دیگری این نیاز را برطرف نکرده باشد. شاید بتوانید پیش از این که کس دیگری این عنوان را بگیرد،‌ خودتان را به عنوان رهبر در این حوزه تثبیت کنید و این معمولاً به شما اجازه می‌دهد که قیمت را بالاتر ببرید.

داده‌ها،‌ افراد و مسائل مالی

وقتی که رهیافتتان را انتخاب کردید، تصمیمات تجاری را بر اساس داده‌های مطمئن بگیرید – این کار احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد. همچنین بهتر است که تیم مناسب را در اختیار داشته باشید تا استراتژی رشد را به گونه‌ای که در نظر دارید پیاده کنند.

ممکن است متوجه شوید که نیاز به استخدام افراد بیشتری دارید تا به تقاضای افزایش‌یافته پاسخ دهید. تنها روی پرکردن شکاف مهارتی تمرکز نکنید – افرادی را استخدام کنید که با فرهنگ شرکت شما سازگار باشند. و اطمینان حاصل کنید که روندهای مدیریت افراد وجود دارند تا کارکنان جدید و موجود را حفظ کنند، تا بتوانید به صورت یک تیم رشد کنید.

در نهایت اگر برنامه‌ای برای تعقیب فرصت‌های جدید و رشد کسب‌وکارتان دارید، بهتر است که از مسائل مالی غافل نمانید. همانطور که پیشتر تأکید شد، ممکن است نیاز پیدا کنید که برای جبران هزینه‌ی محصولات و خدماتی که در نظر دارید در بازار عرضه کنید، سرمایه‌ی بیشتری جذب کنید.

اطمینان حاصل کنید که وضعیت مالی مناسب است و به جریان نقدی توجه داشته باشید – کارکردن مناسب تمام اجزا کمک می‌کند که کسب‌وکارتان روی اهدافش برای رشد متمرکز باشد. و به یاد داشته باشید که مهم نیست که شما به دنبال رشد فوق سریع هستید یا آرام‌ترکردن و پایدارسازی همه‌چیز – همان تفکر و برنامه‌ریزی باز هم جواب می‌دهد.