روز جهانی استاندارد

۱۴ اکتبر، روز جهانی استاندارد؛ تاریخچه و اهمیت آن


وقتی به شما می‌گویند بهترین دستاورد بشر چیست؛ یاد چه می‌افتید؟ اگر بخواهید لیستی از بهترین دستاوردهای بشر را بنویسید؛ چه فهرستی تهیه می‌کنید؟برق، انرژی، علوم پایه، ریاضیات، تکنولوژی و صدها اختراع و دستاورد مهم دیگر…آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر تمامی اختراعات بشر، بدون چهارچوب مشخص باشد؛ چه اتفاقی رخ می‌دهد؟مثلاً میزان برق مصرفی، سوخت هر وسیله نقلیه، ساخت قطعات پزشکی و یا هر مورد دیگری اگر بر اساس استانداردهای مشخص نباشد چه بلایی بر سر جوامع مصرف‌گرای امروزی می‌آید؟

تاریخچه  و نامگذاری روز جهانی استاندارد

نگاهی به انقلاب صنعتی می‌اندازیم. این تحول در هنگام صنعتی شدن کارخانه‌ها و صنایع و ابتدا در کشور انگلستان اتفاق افتاد. انقلاب صنعتی دومین تحول عظیم دنیا محسوب می‌شود.یکی از دستاوردهای مهم انقلاب صنعتی استاندارد سازی بود. انقلاب صنعتی سرآغاز شروع این تغییرات مهم بود و در روزهایی استانداردسازی مطرح شد که خیلی از آدم‌ها معتقد بودند ورود ابزارهای صنعتی خطری بزرگ برای تمدن بشریت به شمار می‌آید.

اندیشه تشکیل سازمان بین المللی استاندارد در چهاردهم اکتبر سال 1947 در نشست رؤسای مؤسسه‌های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت. مقر این سازمان در ژنو می باشد. از سال 1970، چهاردهم اکتبر برابر با 22 مهر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شد.

در ایران برای اولین بار با تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها در سال  1304 شمسی، تشکیلات سازمانی که بعداً به مؤسسه مستقل استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور تغییر شکل داد، پایه‌ریزی شد. در سال‌های 1324 و 1332 به لحاظ اهمیت یافتن نظارت بر ویـژگیها و کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی هسته‌های تکامل یافته در موسسه به صورت یک اداره در وزارت بازرگانی شکل گرفت و در ادامه با تصویب قانون «تاسیس مؤسسه استاندارد ایران» مسئولیت‌ها و چارچوب‌های مستقل در قالب هدف‌های ملی تعیین و موسسه به صورت ساختاری مستقل شروع به فعالیت کرد. عضویت ایران در سازمان بین‌المللی استاندارد ISO در سال 1343 تحقق یافت.

تعریف استاندارد

تعریف استاندارد

استاندارد و استاندارد کردن، از پایه‌های علم و فن آوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی بسزا دارد. استاندارد عبارت است از: نظمی مبتنی بر نتایج ثابت علوم، فنون و تجربه‌های بشری که به صورت قواعد، مقررات و نظام‌هایی به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، افزایش میزان تفاهم، تسهیل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه جویی در اقتصاد ملی و حفظ سلامت و ایمنی عمومی به کار رود.

استانداردسازی نیاز پیشرفت انسان‌ها

در سراسر جهان، استانداردهایی وجود دارد که شرکت‌ها، سازمان‌ها و صنایع را در کنار هم باثبات و روبه‌رشد قرار می‌دهد. این استانداردها بر اساس توافقنامه‌های مشترک میان سازمان‌ها به عنوان فعالیتی از سازمان جهانی استانداردها تنظیم شده است.

امروزه زمانیکه به یک تغییر یا جابه‌جایی قطعات نیاز است؛ می‌توانید به یک فروشگاه ابزارآلات مراجعه کرده و هر قطعه‌ای که می‌خواهید؛ خریداری کنید. در حقیقت می‌دانید که بر اساس استانداردهای جهانی هر زمانی که قطعه‌ای جدید را تهیه کنید؛ همه بر اساس یک سری استانداردهای معین تهیه شده است.

۱۴ اکتبر، روز جهانی استاندارد؛ تاریخچه و اهمیت آن

حتی اتومبیل‌های شما بر روی نوعی خاص از سوخت کار می‌کنند، زیرا استانداردهای جهانی برای وسایل نقلیه انواع سوخت مشخصی را تعیین کرده است. در بخش کسب‌وکارها هم تمامی سخت‌افزارها و نرم افزارها همچون یک نرم افزار حسابداری یا مدیریت ارتباط با مشتری نیز بر اساس استانداردهای جهانی است.

روز جهانی استاندارد

روز جهانی استانداردها تلاش سخت ایزو را برای استاندارد سازی و ساختن جهانی نسبتاً بی‌نقص جشن می‌گیرد و این شیوه‌ای است که امروزه جهان را بر اساس آن شکل داده است.

۱۴ اکتبر، روز جهانی استاندارد

بهترین راه برای قدردانی از این روز نگاهی به اطرافمان است و هرآنچیزی که به شکل ملموس یا ناملموس به استاندارد در زندگی ما تبدیل شده است. زندگی با اختراعات و تلاش‌های خوب انسان‌ها راحت‌تر است.استانداردها اندازه، شکل، ترکیب، فرکانس و سایر عوامل را برای ساختن جهانی بهتر در کنار بقیه چیزها فراهم ساخته است. بنابراین واضح است که جهانی بدون استانداردها را لحظه‌ای نمی‌توان تصور کرد!!خودتان را بیش از هر کس دیگری در برابر کسب استاندارد بالاتر در زندگیتان مسئول بدانید؛ برای آنچه که هستید سرزنش نکنید و در عین حال توانایی‌هایتان را هر روز تقویت و بهبود بخشید.

اهمیت استاندارد

بسیاری چنین می پندارند که استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده است. البته این نظر درستی است و استاندارد به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد، ولی استواری نظام صنعت و فن آوری نیز از اهداف استاندارد به شمار می آید. می توان گفت سود حاصل از رعایت استاندارد، برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است.

 با اجرای قوانین و مقررات استاندارد، نقشه‌ها و طرح‌های مربوط به تولید محصولات بر اساس نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه بندی و بایگانی می شود؛ همکاری میان واحدهای گوناگون هر سازمان یا کارخانه برای پیشبرد فرآیند تولید میسر می گردد؛ تفاهم کارکنان در مسائل فنی تحقق می پذیرد و سرانجام با تولید کالای کیفیت دار و بسته بندی مطلوب، رضایت مصرف کنندگان نیز جلب می شود. به این ترتیب، استاندارد، شالوده استواری را برای پیشبرد و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم می سازد.

استاندارد، حقوق مصرف کننده

همیشه مردم نیازمند خدمات همدیگر بوده اند. از این رو، نیاز به کالاهای مصرفی و خدمات، نیازی ضروری است که هر گونه اختلال در تولید و توزیع آن، می تواند جامعه را به چالش بکشاند و افزون بر زیان‌های مادی، زیان‌های معنوی را نیز متوجه مصرف کننده کند.

استاندارد، حقوق مصرف کننده

بی گمان، عدالت اجتماعی و حفظ حقوق اولیه شهروندان ایجاب می کند برای جلوگیری از رخداد چنین حوادث و معضلاتی، تدابیری اندیشیده شود. نخستین گام، وضع قوانین مناسب است که اولاً نظام تولید، توزیع و مصرف را سامان بخشد و از وقوع خسارت‌های مادی و معنوی به دلیل رعایت نکردن حقوق مصرف کننده، جلوگیری کند. ثانیا در صورت رخ دادن خسارت، مرجعی وجود داشته باشد که با آسان ترین و سریع ترین روش، بتوان برای جبران خسارت وارده به مصرف کننده و مجازات مؤثر متخلف اقدام کرد. در جمهوری اسلامی ایران، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، این وظیفه مهم را بر عهده دارد.

 استاندارد، در خدمت امنیت مصرف کنندگان

استفاده از لوازم خانگی غیراستاندارد، همه ساله تلفات جانی و خسارت‌های مالی چشم گیری به بار می آورد و سبب پدید آمدن مشکلاتی می شود. برای مثال، ترمیم پوست چهره‌ای که بر اثر عواملی مانند اتصال سیم‌های برق و انفجار وسایل غیراستاندارد خانگی به شدت آسیب دیده است، به صرف زمان طولانی و هزینه‌های کلان نیاز دارد. همچنین خسارت‌های ناشی از توزیع گسترده یک فرآورده غذایی غیربهداشتی در جامعه، فقط با پول جبران نمی شود؛ زیرا آثار زیان بار ناشی از به خطر افتادن سلامت عمومی، بسیار فراتر و مهم تر از خسارت‌های مادی ناشی از عرضه این کالاست.

حال اگر آثار زیان بار ناشی از استفاده از وسایل و ماشین آلات غیراستاندارد را به کارگاه‌ها و کارخانه‌های کوچک و بزرگ صنعتی و تولیدی گسترش دهیم، عمق این فاجعه بیشتر نمایان می شود. به گفته کارشناسان، در جهان پرشتاب امروز، در قبال متنوع شدن وسایل تولیدی و استفاده گسترده از نیروهای برق، گاز و دیگر مواد انرژی زا، تدابیری اتخاذ شده است که خطرهای ناشی از بهره گیری از این انرژی‌ها، به حداقل برسد. این تدابیر در تدوین قوانین و مقررات استاندارد ملی و بین المللی، به صورت امری ضروری برای حفظ سلامت مردم جهان درآمده است.