نرم افزار حسابداری
۱۴ اکتبر، روز جهانی استاندارد

۱۴ اکتبر، روز جهانی استاندارد


وقتی به شما می‌گویند بهترین دستاورد بشر چیست؛ یاد چه می‌افتید؟ اگر بخواهید لیستی از بهترین دستاوردهای بشر را بنویسید؛ چه فهرستی تهیه می‌کنید؟

برق، انرژی، علوم پایه، ریاضیات، تکنولوژی و صدها اختراع و دستاورد مهم دیگر…

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر تمامی اختراعات بشر، بدون چهارچوب مشخص باشد؛ چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

مثلاً میزان برق مصرفی، سوخت هر وسیله نقلیه، ساخت قطعات پزشکی و یا هر مورد دیگری اگر بر اساس استانداردهای مشخص نباشد چه بلایی بر سر جوامع مصرف‌گرای امروزی می‌آید؟

تاریخچه روز جهانی استاندارد

نگاهی به انقلاب صنعتی می‌اندازیم. این تحول در هنگام صنعتی شدن کارخانه‌ها و صنایع و ابتدا در کشور انگلستان اتفاق افتاد. انقلاب صنعتی دومین تحول عظیم دنیا محسوب می‌شود.

یکی از دستاوردهای مهم انقلاب صنعتی استاندارد سازی بود. انقلاب صنعتی سرآغاز شروع این تغییرات مهم بود و در روزهایی استانداردسازی مطرح شد که خیلی از آدم‌ها معتقد بودند ورود ابزارهای صنعتی خطری بزرگ برای تمدن بشریت به شمار می‌آید.

همه ما در این موضوع اتفاق نظر داریم که استانداردها مهم هستند. در روزهای قبل از ورود استانداردهای جهانی و صنعتی شدن، هیچ راهی برای تعمیر و تعویض قطعات وجود نداشت مگر اینکه به تعمیرگاه مرکزی مراجعه می‌شد.

استانداردها در شکل‌گیری انقلاب صنعتی کمک به‌سزایی کردند و امروزه در تمامی فناوری‌ها از خودرو گرفته تا حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. استانداردهای حسابداری نمادی از فعالیت‌های بهینه برای حساب‌‌وکتاب‌های دقیق و منظم است.

روز جهانی استاندارد

 

روز جهانی استانداردها از تلاش تاریخی و تاثیرگذار زنان و مردان در ایجاد یک محیط کاری خوب و استاندارد در سطح جهانی قدردانی می‌کند.

استاندارسازی نیاز پیشرفت انسان‌ها

در سراسر جهان، استانداردهایی وجود دارد که شرکت‌ها، سازمان‌ها و صنایع را در کنار هم باثبات و روبه‌رشد قرار می‌دهد. این استانداردها بر اساس توافقنامه‌های مشترک میان سازمان‌ها به عنوان فعالیتی از سازمان جهانی استانداردها تنظیم شده است.

امروزه زمانیکه به یک تغییر یا جابه‌جایی قطعات نیاز است؛ می‌توانید به یک فروشگاه ابزارآلات مراجعه کرده و هر قطعه‌ای که می‌خواهید؛ خریداری کنید. در حقیقت می‌دانید که بر اساس استانداردهای جهانی هر زمانی که قطعه‌ای جدید را تهیه کنید؛ همه بر اساس یک سری استانداردهای معین تهیه شده است.

حتی اتومبیل‌های شما بر روی نوعی خاص از سوخت کار می‌کنند، زیرا استانداردهای جهانی برای وسایل نقلیه انواع سوخت مشخصی را تعیین کرده است. در بخش کسب‌وکارها هم تمامی سخت‌افزارها و نرم افزارها همچون یک نرم افزار حسابداری یا مدیریت ارتباط با مشتری نیز بر اساس استانداردهای جهانی است.

روز جهانی استاندارد

روز جهانی استانداردها تلاش سخت ایزو را برای استاندارد سازی و ساختن جهانی نسبتاً بی‌نقص جشن می‌گیرد و این شیوه‌ای است که امروزه جهان را بر اساس آن شکل داده است.

۱۴ اکتبر، روز جهانی استاندارد

بهترین راه برای قدردانی از این روز نگاهی به اطرافمان است و هرآنچیزی که به شکل ملموس یا ناملموس به استاندارد در زندگی ما تبدیل شده است. زندگی با اختراعات و تلاش‌های خوب انسان‌ها راحت‌تر است.

استانداردها اندازه، شکل، ترکیب، فرکانس و سایر عوامل را برای ساختن جهانی بهتر در کنار بقیه چیزها فراهم ساخته است. بنابراین واضح است که جهانی بدون استانداردها را لحظه‌ای نمی‌توان تصور کرد!!

خودتان را بیش از هر کس دیگری در برابر کسب استاندارد بالاتر در زندگیتان مسئول بدانید؛ برای آنچه که هستید سرزنش نکنید و در عین حال توانایی‌هایتان را هر روز تقویت و بهبود بخشید.