اصول اولیه فروشگاه داری

اصول اولیه فروشگاه داری


مسئولین هر فروشگاه صرف نظر از ابعاد فروشگاه و یا مجموعه محصولات و کالاهایی که به مشتری ارائه می‌کند، می‌باید مجموعه‌ای از نکات و اصول اولیه فروشگاه داری را رعایت نمایند، یادآوری می‌نماییم که چناچه  فروشگاه داری خود را یک نفری اداره می‌نمائید، این نکات باید توسط خود شما رعایت گردد.

  1. خوشامدگویی

نیاز است که در جلوی درب ورودی فروشگاه فردی ورود مشتریان را خوش آمد گفته و از آن‌ها استقبال نماید. اگر این خوشامدگویی همراه با روی باز و لبخند باشد، تأثیر بیشتری دارد زیرا هرصورتی با لبخند زیباتر می‌شود.

پیشنهاد می‌گردد هنگام ورود مشتری لبخند بزنید و به وی نگاه کنید، نشان دهید که بدون توجه به سن، نژاد، قومیت، فرهنگ و غیره وی را دوست دارید و برای شما محترم بوده و آماده برآورده کردن نیازهای وی هستید. بنابراین فراموش نکنید که اولین اصل فروشگاه داری و مذاکره با مشتری خوشامدگویی مناسب است.

  1. مشاوره و راهنمایی

می‌باید در هر فروشگاه و چنانچه فروشگاه بزرگ می‌باشد در کنار هر غرفه، قفسه و یا محل خرید، فرد یا افرادی به عنوان “مشاور خرید” حضور داشته باشند تا چنانچه مشتریان نیاز داشتند آن‌ها را راهنمایی نموده و درخصوص کارایی و کیفیت محصول مطلع نمایند. زیرا با خرید اشتباه محصول خاطره بدی از فروشگاه در ذهن وی نقش می‌بندد.

پیشنهاد می‌گردد هنگام خرید مشتری فرد یا افرادی مطلع و ترجیحاً با لباس فرم و ظاهری آراسته که نشان دهنده پرستیژ و کلاس فروشگاه شما می‌باشد، درکنار محصولات و غرفه ها حضور داشته باشند تا درصورت نیاز به مشتریان مشاوره و راهنمایی بدهند.

  1. امکانات رفاهی

نیاز است که جهت خلق خاطره‌ای خوش از خرید برای مشتریان، در هر فروشگاه امکانات رفاهی جهت خرید مشتریان ایجاد نمایند که برخی از آن‌ها شامل نگهداری کالای خریداری شده از فروشگاه‌های دیگر، محل نگهداری و بازی کودکان، جای پارک خودرو، دستگاه POS (خرید با کارت بانک)، یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی یا سیستم فروشگاهی جهت ارائه فاکتور به مشتری و غیره می‌باشد. فراموش نکنید که مشتریان با خاطر آسوده خرید بیشتری کرده و در این صورت درک ذهنی آن‌ها از فروشگاه شما آرامش و تأمین نیازها می‌گردد.

  1. همسانی فروشندگان

فروشندگان هر فروشگاه می‌باید با وضعیت ظاهریشان و یا لباس‌های متحدالشکل(برای فروشگاه‌های بزرگ) در فروشگاه قابل شناسایی باشند تا مشتریان درصورت نیاز به راحتی آن‌ها را شناسایی نموده و به آن‌ها مراجعه نمایند. بهتراست این وضعیت ظاهری به گونه‌ای باشد که مشتریان بتوانند به راحتی مدیر فروشگاه را از دیگر فروشندگان متمایز سازند. مدیریت فروشگاه و فروشگاه‌ داری نیازمند تفکر به چنین موضوعاتی است.

  1. احترام به مشتری

 فروشگاه داری باید اصولی را جهت تکریم و احترام به مشتری تعریف نموده و کلیه فروشندگان را در هنگام استخدام ملزم به رعایت آن‌ها نمایند. این اصول باید هماهنگ با فرهنگ، مذهب و عرف و جامعه مشتریان فروشگاه باشد. پیشنهاد می‌گردد مدیر فروشگاه اصول، گفتار و کرداری که مناسب شأن مشتریان خود می‌داند را تعریف کرده و کارکنان را ملزم به رعایت آن‌ها بنماید. نوع خوش آمدگویی، نحوه پاسخ دادن به مشتری، تشکر از خرید و غیره.

  1. یکدلی و صمیمیت

فروشندگان هر فروشگاه می‌باید از طریق ایجاد صمیمت با مشتریان با آن‌ها ارتباط دوستانه‌ای همراه با احترام برقرار نمایند تا مشتری در محیطی آرام و دوستانه خرید خود را انجام بدهد. سعی کنید نام فروشگاه شما برای مشتری یادآور صمیمیت و یک دلی باشد.

پیشنهاد می‌گردد فروشندگان تلاش کنند تا: خواسته‌های مشتری را بشناسند، راه حل مناسب به وی ارائه دهند، به اشکالات مشتری جواب بدهند، مشتری را برای خرید قانع کنند.