مکان یابی فروشگاه

مکان‌یابی فروشگاه مهم است!


اهمیت مکان‌یابی فروشگاه

تا به حال توجه کردید که مکان و مکان‌یابی فروشگاه چقدر می‌تواند بر رونق کسب و کار تاثیرگذار باشد؟ زمانی که بحث رونق کسب و کار به پیش می‌آید از این به بعد بیشتر توجه داشته باشید که مکان آن فروشگاه چه ویژگی‌هایی دارد و چه تاثیری بر رونق کسب و کار می‌گذارد.

در این مقاله می‌خوانیم:

 • آنچه صاحب‌نظران در مورد مکان‌یابی کسب و کار می‌گویند
 • نکات مهم در مکان‌یابی فروشگاه

“آیرین دیکی” طی سخنرانی‌اش در دانشگاه اوهایو با توجه به اینکه مکان‌یابی صحیح کسب و کار را به شدت مهم می‌داند، در این مورد گفت:

” تشخیص صحیح و دقت داشتن در انتخاب مکان فروشگاه تقریبا برای تمامی صاحبان کسب و کار حیاتی است”

به عنوان صاحب فروشگاه ممکن است خدمات یا محصولاتی بی نظیر ارائه دهید اما اگر مشتریان به راحتی به شما دسترسی نداشته باشند آیا حاضر هستند به فروشگاه شما بیایند؟احتمالا بعید است.

به منظور شناسایی عوامل حیاتی موفقیت کسب و کار، یکی از نویسندگان مجله فوربز مطرح می‌کند: اگر می‌خواهید یک ارتباط با ثبات و پایدار و مبتنی بر اعتماد ایجاد کنید، باید مطمئن شوید که با مشتریان، تامین‌کنندگان، کارکنان و سرمایه‌گذاران شخصا به صورت مرتب جلسه بگذارید و آنها را ملاقات کنید.

بنابراین کسب و کار شما به سادگی می‌تواند به دلیل ارتباطات ضعیف با افراد کلیدی مثل مشتریان و تامین کنندگان آسیب ببیند. طبیعتا بخشی از این مشکلات ارتباطی به دلیل منطقه‌ای است که شما در آن کار می‌کنید. منطقه‌ای صحیح انتخاب کنید تا کسب و کار شما بتواند رشد صحیحی را به واسطه ارتباطات مستمر با مشتریان و سایر افراد کلیدی کسب کند.

مکان یابی فروشگاه

اگر می‌خواهید مکان‌یابی مناسبی داشته باشید به 5 مورد زیر توجه داشته باشید:

  1. به تصویری که از کسب و کار خود در آن منطقه ایجاد می‌کنید توجه داشته باشید

فرض کنید می‌خواهید فروشگاهی بزنید که اجناس لوکس در آن به فروش می‌رسد. اولین نکته این است که مشتریانی که کالای لوکسی خریداری می‌کنند عموما در مناطق ثروتمند شهر ساکن هستند. بنابراین چنین فروشگاهی در مناطقی از شهر که وضعیت مالی مردم از متوسط پایین‌تر است، انتخاب مناسبی نیست. عکس این موضوع هم صدق می‌کند. توجه داشته باشید تصویری که از کسب و کار خود منتشر می‌کنید باید بتواند افراد آن منطقه را تحت تاثیر قرار دهد و حس تضاد در آنها ایجاد نکند.

  1. به رقابت و فضای رقابتی توجه ویژه‌ای داشته باشید:

توجه داشته بشید اگر می‌خواهید در جایی فعالیت کنید که بورس است ترجیحا مکانی را انتخاب کنید که بیشتر در دسترس مشتری است. مشتریان فروشگاه اول و دوم را با دقت بیشتری بررسی می‌کنند. اما به فروشگاهی که طبقات بالای پاساژ است بعید است سر بزنند. مراقب باشید در مکان‌های رقابتی دسترسی به مشتریان را از دست ندهید.

  1. آیا منطقه‌ای که به عنوان محل فروشگاه انتخاب کردید می‌تواند کارکنان بومی داشته باشد؟

این نکته بسیار برای فروشگاه‌ها و کسب و کارهایی که در محل‌هایی دور از شهر یا خارج شهر هستند به شدت مهم است. اگر منطقه‌ای که انتخاب می‌کنید کارکنان محلی در اختیار شما قرار دهد بسیار مفید است. اولا کارکنان بابت نزدیکی محل سکونتشان به کار راضی‌تر هستند و دوما هزینه‌های نگهداشت نیرو برای شما کاهش می‌یابد.

  1. امنیت را فراموش نکنید!

جرم و جنایت همواره وجود دارد اما شدت آن در مناطق مختلف متفاوت است. از خود بپرسید کارکنان شما هنگامی که می‌خواهند صبح زود به محل کار بیایند حس امنیت می‌کنند؟ شب‌ها و دیروقت که از سر کار می‌خواهند به خانه بروند حس امنیت می‌کنند؟ چقدر احتمال دزدی فروشگاه شما در این منطقه وجود دارد؟ آیا ارزش دارد بابت قیمت کمتر امنیت کارکنان و فروشگاه‌ خود را به خطر بی‌اندازید؟

  1. قوانین و مقرارت به شما اجازه کسب و کار می‌دهند؟

یکی از مواردی که کسب و کارها به آن کمتر دقت می‌کنند اما می‌تواند ضرر و زیان مالی بالایی داشته باشد بی توجهی به مسائل قانونی است. بررسی وضعیت جواز کسب و کار و ملاحضات قانونی منطقه‌ای که در آن کار می‌کنید به شدت با اهمیت است و همواره از طریق مراجع قانونی پیگیر آن باشید.

تمامی نکاتی که ذکر شد از علل مکان‌یابی مناسب یا نامناسب می‌توانند باشند و به هرکدام اگر بی توجهی شود می‌تواند هزینه‌های غیرقابل جبرانی ایجاد کند. بنابراین مکان‌یابی مهم است و می‌تواند بر رونق کسب و کار شما تاثیر به سزایی بگذارد.

همچنین مشاهده کنید: اصول نظارتی فروشگاه

همچنین می توانید با نرم افزار فروشگاهی دشت همکاران سیستم آشنا شوید.