نرم افزار حسابداری
بازاریابی آنلاین

پنج کانال مهم بازاریابی آنلاین برای شرکت‌های کوچک


بر اساس تعاریف ارائه شده؛ بازاریابی شامل شناخت توانایی خود، نیازهای مشتریان، برقراری ارتباط و سعی در معرفی محصولات و خدمات می‌باشد. بازاریابی آنلاین یا اینترنتی نیز تفاوت چندانی با این تعریف ندارد؛ تنها کافی است از امکانات دنیای مجازی به نحو احسنت استفاده کرده و با هزینه‌ای کمتر و البته سرعتی بیشتر اهداف ذکر شده را دنبال کنید.

اگر می‌خواهید تجربه خوبی در زمینه بازاریابی اینترنتی داشته باشید، به سوالات زیر پاسخ دهید :

 • آیا وب سایتتان برای شما جریان ثابتی از مشتری به ارمغان می‌آورد ؟
 • کدام کانال بازاریابی ( وب سایت، بروشور و غیره) برای شما یک بازده سرمایه گذاری مثبت ایجاد کرده است ؟
 • در سال 2015 شما بیشترین بودجه و زمان را در کدام قسمت خرج خواهید کرد ؟

این سوال‌ها قرار است جایگاه بازاریابی اینترنتی را برای هر شرکت مشخص کند.

5 کانال بازاریابی

پنج کانال مهم بازاریابی آنلاین

  1. بازاریابی محتوا

امروزه با گسترش تبادل اطلاعات در فضای مجازی امکان نمایش و عرضه محصولات و خدمات بسیار راحت‎تر از گذشته شده است. سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، دستورالعمل‌ها ،کتاب‌های الکترونیکی و غیره در واقع راه‌های ارتباطی بین شما و مشتریان بالقوه هستند.

  1. مشتریان بالقوه شما برای جستجوی اطلاعات و سرگرمی به اینترنت مراجعه می‌کنند و دیده‌ها و شنیده‌هایشان را با دیگر اعضای خانواده، همکاران و دوستانشان به اشتراک می‌گذارند. در بازاریابی محتوا، کسب و کار شما باید به یک منبع اطلاعاتی و یا سرگرمی برای مشتریان بالقوه تبدیل شود. توجه داشته باشید

بازاریابی محتوا

  1. با تبلیغات متفاوت است، از این جهت که شما در بازاریابی محتوا از سایت، فضای مجازی و سایر راه‌های ارتباطی خودتان استفاده می‌کنید اما در تبلیغات خود، رسانه‌ها و شبکه‌ها را هدف قرار می‌دهید.

  2. موبایل

سعی کنید حتما سایت شما قابلیت استفاده در موبایل‌ها و سیستم عامل‌های مختلف را داشته باشد. همه ما در طول روز چندین بار گوشی هوشمند خود را بررسی می‌کنیم و برای جستجوی اطلاعات از آن استفاده می‌کنیم.

  1. صاحبان کسب و کار که می‌خواهند در این بخش سرمایه گذاری کنند باید مطمئن شوند که وب سایتشان موبایل پسند باشد. برای کمک به مشتریان در این بخش و همچنین طراحی یک وب سایت مناسب، اولین نکته طراحی صفحه اول است. مشتری شما باید شاهد تمام صفحه باشد و با تعداد کمتری از کلیک به اطلاعاتی که میخواهد دسترسی پیدا کند.

  2. شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین محبوب هستند و افراد بسیاری از آن استفاده می‌کنند. با وجود داده‌های زیادی که شبکه‌های اجتماعی از کاربرانشان دارند، این رسانه‌ها هنوز به عنوان یکی از مهم‌ترین کانال‌های بازاریابی در سال 2015 به شمار می‌روند. هنر تصویر و نقش آن در جذب مخاطب عامل اصلی موفقیت شبکه‌های مجازی است.

نکته کلیدی: استفاده از تصاویر خاص یعنی تصاویر غیر تکراری و جذاب که باعث کنجکاوی مخاطب می‌شود، فراهم کردن امکان شخصی سازی و اینکه هر کسی با علاقه شخصی خود میزان موفقیتش را ثبت کند و ببیند که دیگران نیز به آن علاقه نشان داده اند همچنین اشتراک گذاری یعنی فرصت اینکه تصاویر و محتواها قابلیت پخش و استفاده برای دیگران را نیز فراهم کند

  1. تبلیغات پولی

قراردادن تبلیغات در سایت‌های دیگر و ایجاد مجموعه‌ای از کلمات کلیدی (مخصوص آن تبلیغ) این امکان را به شما می‌دهد که کلمات کلیدی و تاثیر گذار در گوگل برای مشتریان و جذب آنها را شناسایی کنید. همچنین محل تبلیغات شما در وب سایت‌ها نیز مهم است. رنگ، صفحات اول و پر مخاطب و استفاده از کلمات کلیدی که باعث جذب مخاطب می‌شود یکی دیگر از راهکارهای بازاریابی آنلاین می‌باشد.

  1. بازاریابی پست الکترونیک

پست الکترونیک درمقایسه با دیگر کانال‌های بازاریابی مانند شبکه‌های اجتماعی، کاربرد بیشتری دارد. بازدید کننده‌ای که از طریق دریافت ایمیل خبرنامه به وب سایت شما مراجعه می‌کند بیشتر احتمال دارد که از محصولات شما خریداری کند تا افرادی که از طریق شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو به وب سایت شما مرتبط می‌شوند.

  شما می‌توانید در ایمیل بطور مستقیم با مخاطبتان ارتباط برقرار کنید البته منظور ایمیل‌های گسترده برای همه نیست، ایمیلی خاص برای فرد موردنظر باید موضوع، محتوا و مطالب مخصوص همان فرد باشد.