با این 5 روش ساده، زیان های مالی رستوران ها را در دوران کرونا کاهش دهید!

با این 5 روش ساده، زیان های مالی رستوران ها را در دوران کرونا کاهش دهید!


همه ما به دلیل شیوع ویروس کرونا (COVID-19) با دوره‌ی بی سابقه‌ای روبرو هستیم. چراکه نه تنها افراد عمیقا تحت تأثیر قرار می‌گیرند بلکه بنگاه‌های اقتصادی نیز تأثیرات آن را به شدت احساس می‌کنند. صنعت گردشگری یکی از بخش‌هایی است که بیشترین آسیب را دیده است و رستوران‌ها به دلیل درخواست دولت به بستن آن‌ها، با از دست دادن درآمد و چالش‌های مالی مواجه شده اند.

اما این بدان معنا نیست که رستوران شما باید فعالیت خود را متوقف کند .اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است که شما اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن ضررهای مالی خود انجام دهید. این پنج نکته را به عنوان بخشی از برنامه خود امتحان کنید.

1_ پشتیبانی و حمایت از تیم خود را ادامه دهید

حمایت از کارمندانتان نه تنها به آن‌ها کمک می‌کند تا در این شرایط سخت حال و هوای بهتری داشته باشند، بلکه باعث حسن نیت شما می‌شود و به حفظ کارمندان حیاتی کمک می‌کند. برخی از مدیران رستوران، حتی بعضی اوقات از حقوق خود، حقوق کارمندان را پرداخت می‌کنند.

حمایت از کارمندان در دوران کرونا منجر به رشد بهتر می شود

اکنون با توجه به روندی که در وضعیت رستوران‌ها وجود دارد، غذای بیرون بر با استقبال بیشتری مواجه شده است. بنابراین می‌توانید کارکنان را در این بخش‌ها مشغول به کار کنید.

در مورد چگونگی عملکرد شفاف باشید تا تیم شما بداند کجا و چه زمانی لازم است کار کنند. در مورد هرگونه تصمیم گیری در مورد هزینه‌های کارکنان نیز همین امر وجود دارد. ممکن است این را بفهمید که برخی از کارمندان در این زمان نگران کار هستند؛ به نگرانی‌های آن‌ها گوش فرا دهید و آنچه را که می‌توانید برای کمک به آن‌ها انجام دهید.

این به کارمندان شما نشان می‌دهد که به سلامتی آن‌ها اهمیت می‌دهید. اگر کارکنانتان احساس حمایت و پشتیبانی کنند، احتمالاً به شما کمک می‌کنند امور رستوران خود را پیش ببرید. این بدان معنی است که حتی در دوره کرونا نیز می‌توانید فروش را با روش‌های جایگزین افزایش دهید.

2_ گزینه‌های تحویل غذا (غذای بیرون بر) را شروع کنید یا افزایش دهید

با توجه به بسته بودن رستوران‌ها، لازم است خدمات تحویل غذا به صورت بیرون‌بر به مشتریان را بررسی کنید. این امر همچنین می‌تواند در جذب مشتریان جدیدی که ممکن است قبلاً به شما سفارش نمی‌دادند نیز کمک کند. برخی از رستوران‌ها با سیستم‌های تحویل با پیک کار می‌کنند. برخی دیگر که از این سیستم استفاده نکرده اند، به دلیل نیاز به پرداخت هزینه‌های آن، ممکن است در برابر جبران حاشیه‌های موجود در حال حاضر کاملاً مقاومت نشان دهند.

در مقابل این دیدگاه (استفاده از پیک‌های بیرونی) بسیاری از مدیران رستوران‌ها ترجیح می‌دهند خودشان به راه اندازی سیستم حمل و نقل غذا اقدام نمایند. این امر منجر به برندینگ بهتر مجموعه می‌شود و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. زیرا که درآمد به دست آمده را حفظ می‌کند.

البته ساخت تیم حمل و نقل چندان آسان نیست. این امر حتما زمان‌بر خواهد بود و علاوه بر آن موارد دیگری مانند استخدام و آموزش نیرو، بیمه و مالیات و بسته بندی غذا نیز تاثیر گذار است. در کنار این موارد در دوران کرونا باید به دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی توجه ویژه‌ای شود.

اگر چه ساخت سیستم حمل و نقل داخلی کاری دشوار و زمانبر است، اما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با پیک‌های بیرونی ارسال غذا را آغاز نمایید؛ در صورتی که نتیجه مثبتی از این فرآیند به دست آمد، به مرور سیستم داخلی را شروع کنید.

3_ منوی غذای خود را بروزرسانی کنید

صرف نظر از این‌که از کدام کانال تحویل غذا استفاده می‌کنید، مهم است که محبوب ترین غذاها و همچنین سودآوری هر مورد را بررسی کنید، زیرا این ممکن است با منوی رستوران شما بسیار متفاوت باشد. رستوران‌هایی که سودآوری بالایی کسب می‌کنند، آن دسته از رستوران‌هایی هستند که با دقت منوی خود را تهیه کرده اند تا فشارکاری کمتر و سود بیشتری داشته باشند. بعلاوه بهتر است روی مواردی از منو تمرکز کنید که به کمترین میزان کار نیاز دارند و بیشترین حاشیه سود را دارند. قابلیت تحویل غذا و همچنین استفاده از مواد غذایی متنوع و هزینه کم (مانند آووکادو) یک نکته مهم است.

نکته دیگر این است که پیشنهادات خود را ساده کنید، بنابراین شما بر روی وعده‌هایی تمرکز می‌کنید که تهیه آن‌ها به کارکنان کمتری احتیاج دارد و مواد تشکیل دهنده آن‌ها را محدود به سایر پیشنهادات خود می‌کنید. بهینه سازی تحویل کالا می‌تواند کمک زیادی به تلاش برای محافظت از حاشیه سود کند و حتی ممکن است فرصت‌های جدیدی برای درآمدزایی ایجاد کند.

4_ موضوعات تشویقی  به مشتریان خود ارائه دهید

برخی از رستوران‌ها هنگام خرید، کوپن و کارت هدیه را به عنوان هدایای رایگان به مشتریان خود ارائه می‌دهند که می‌تواند با باز کردن بسته بندی غذای خود از آن‌ها استفاده کند؛ و این چیزی است که می‌توانید امتحان کنید. به هر حال فروش بن کارت می‌تواند برای رستوران‌ها ارزشمند باشد، زیرا بسیاری از مشتریان هنگام استفاده از یکی از آن‌ها بیشتر از ارزش خود هزینه می‌کنند و با پردازش در سطوح مختلف، می‌توانید روشی ساده برای افزایش درآمد خود داشته باشید و به مشتریان خود چیزی را بدهید که منتظر آن باشند.

به عنوان مثال، شما می‌توانید همراه هر سفارش یک دسر رایگان با کارت هدیه 10 هزار تومانی ارائه دهید و اعلام کنید که تا پیش از شب یلدا می‌توانند از این هدیه استفاده نمایند. پیشنهاد می‌کنیم یکبار این کار را انجام دهید و اثرات آن را بررسی نمایید. در صورتی که نتیجه مثبت بود، می‌توانید تخفیف بعدی را به صورت حرفه‌ای تری تنظیم کنید.

ارائه غذای بیرون بر در دوران کرونا

5_ برای جلب نظر مشتریان فعلی و جدید خلاق باشید

ایده دیگری که هم اکنون رستوران‌های باهوش در تلاش برای اجرای آن هستند خلاقیت با پیشنهادات جدید است. برخی از رستوران‌ها با تغییر کامل منوهای خود در حال کسب موفقیت هستند. دیگران در حال آزمایش مفاهیم جدیدی مانند وعده‌های غذایی در یک جعبه برای کل خانواده هستند، که شامل مواد غذایی می‌شود که درست کردن آن‌ها مشکل است. مثلا وعده هایی برای مناسبت‌های خاص مانند پیک نیک و یا مهمانی‌های خانگی.

همچنین رستوران‌هایی وجود دارند که مواد غذایی مورد نیاز را بسته بندی می‌کنند و آن‌ها را به مشتریان تحویل می‌دهند تا آن‌ها خود غذا را در خانه طبخ کنند و تمرکز خود را بر روی برخی از خلاقیت‌های دلپذیر قرار دهند. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید با آنچه رستوران شما ارائه می‌دهد خلاق باشید و با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید تا آن‌ها نیز بخشی از روند کار باشند.

نظرات نهایی

گرچه هم اکنون یک زمان چالش برانگیز برای رستوران‌ها و به طور کلی صنعت گردشگری است، فرصت‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا ضررهای مالی خود را به حداقل برسانید. در مورد هزینه‌های خود عاقل باشید، به حمایت از تیم و مشتریان خود ادامه دهید.