نرم افزار حسابداری
آموزش کارمندان

آموزش کارمندان تازه وارد با هدف دستیابی به موفقیت بلندمدت


آموزش کارمندان و ارتقاء حرفه‌ای از مهم‌ترین فاکتورهای نسل جدید است که برای رتبه‌بندی جذابیت شغل یا شرکت به‌کار می‌روند. ۴۶ درصد از کارمندان می‌گویند که دوره‌های آموزشی شرکت‌ها امکان ماندن در آن شغل را برای‌شان بیشتر می‌کنند.

چگونه کارمندان جدید را آموزش دهیم؟

 1. لیستی از وظایفی که کارمندان جدید باید یاد بگیرند، تهیه کنید.
 2. هر وظیفه را به مجموعه‌ای از مراحل تقسیم کنید.
 3. از یکی از همکاران بخواهید وظایف را بررسی کند تا خیال‌تان از وضوح آنها راحت باشد.
 4. لیستی از تدارکات، فضای کاری و تجهیزات لازم برای آموزش کارمندان مهیا کنید.
 5. پس از آنکه کارمند جدید به وظیفه­اش مسلط شد، فوری از او بخواهید آن را اجرا کند.
 6. در صورتی‌که مشکلی در اجرا پیش آمد، آن را بررسی کنید.
 7. به‌طور دوره‌ای، شایستگی کارمند را در عمل بررسی کنید.
 8. آموزش را بازنگری و براساس بازخورد و عملکرد کارمند آن را اصلاح کنید.

چگونه از فناوری جدید برای بهبود آموزش کارمندان استفاده کنیم؟

آموزش کارمندان همیشه در حال تغییر است – روش‌های جدید زیادی شامل ارائه‌ی آموزش کارمندان و انگیزه‌هایی فراتر از کسب مهارت بررسی می‌شوند.

در دورانی زندگی می‌کنیم که فناوری با سرعت در حال پیشرفت است و آموزش مداوم باید بخشی از شغل باشد تا از بقیه عقب نمانید.

فناوری به همه امکان می‌دهد که همواره یاد بگیرند. اکنون صفحه‌ نمایش‌های کوچک رایانه ای در همه جا به ابزارهای آموزشی قدرتمندی بدل شده‌اند. ضمناً، کارمندان دائماً شغل خود را تغییر می‌دهند و پیشرفت تغییرات فناوری بسیار سریع است، بنابراین همواره مجبوریم به استخدامی‌های جدید آموزش دهیم.

آموزش کارمندان

  1. آموزش کارمندان را به‌محض تقاضا ارائه دهید.

کارمندان می‌خواهند در هر مکانی امکان یادگیری داشته باشند، به‌ویژه هنگامی‌که در حال حرکت هستند؛ کسب‌وکارها باید عادت کنند آموزش اختصاصی و مرتبط با نیازهای کارمندان ارائه دهند.

با استفاده از گوگل درایو می‌توانید یک تجریه‌ی یادگیری غنی خلق کنید که شامل اسلاید، مستندات و ویدئو‌ است. بسیاری از این تجهیزات را از قبل دارید. حداقل باید کتابخانه‌ی یادگیری الکترونیکی با سرعت قابل تنظیم برای برنامه‌ی توجیهی خود بسازید.

  1. از رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان منبع آموزشی استفاده کنید.

این فرآیندی دوگانه است. از یک سو، می‌خواهید از همان ابتدا به کارمندان‌تان درباره‌ی سیاست‌ رسانه‌های اجتماعی خود آموزش دهید. از سوی دیگر، باید  از رسانه‌های اجتماعی هم برای آموزش کارمندان‌ روی زیر ساخت‌هایی که در آن فعال هستند، بهره ببرید.

مثلاً می‌توانید از کانال آموزشی آپارات استفاده کنید – ویدئوهای کوتاه بسازید و آنها را برای کارمندان‌تان در آپارات بارگذاری کنید. به‌علاوه، می‌توانید گروه  تلگرامی ساده‌ی اختصاصی برای آموزش و پرسش‌وپاسخ بسازید. چرا؟ چون همه در تلگرام  فعالند.

به‌جای اینکه افراد را مجبور کنید رفتارشان را تغییر دهند، با آنها کنار بیایید. گروه‌های تلگرام را می‌توانید خصوصی کنید؛ این گروه‌ها تا زمانی‌که منبعی برای تعامل با کارمندان جدید باشند، عالی‌اند.

ضرورتی ندارد حتماً‌ شرکت بسیار بزرگی داشته باشید تا از رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان منبع آموزشی استفاده کنید. استفاده از این رسانه‌ها رایگان است. اگر کارمندان‌تان از نسل جدید هستند، کاربرد پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی جدید مانند تلگرام، آپارات و … را در نظر داشته باشید.

  1. فرآیند آموزش را باز‌ی‌وار کنید.

«گیمیفیکیشن یا بازی‌وار‌سازی» به رمزواژه‌ی محبوبی در سال‌های اخیر بدل شده است، چون جواب می‌دهد. بازی‌وار‌سازی واژه‌ای فانتزی برای تبدیل هر چیزی به بازی است. افراد با کسب امتیاز و احساس پیروزی تشویق می‌شوند.

افزودن جنبه‌ی بازی به آموزش آسان است. سعی کنید ستون پیشرفتی به بازی اضافه کنید یا به کسانی که عملکرد عالی در آزمون‌ها دارند، امتیاز، نشان افتخار و جایزه بدهید. اگر علاقه مند هستید در مورد گیمیفیکیشن بیشتر بدانید به این مقاله مراجعه کنید: https://sepidarasia.com/blog/gamification/

  1. از اسکایپ یا دیگر سرویس‌های VoIP و اشتراک صفحه‌ی نمایش برای آموزش از راه ‌دور استفاده کنید.

فرض کنیم کارمندی در یک استان دورتر از خودتان  دارید که فرد ایده‌آلی برای آموزش کارمندان جدید در یک استان دیگر است. به‌جای هزینه‌کردن برای پروازهای گران، محل اسکان و غیره می‌توانید امکانی فراهم کنید که کارمندان بتوانند با سرویس ویدئوکنفرانس آنلاین مانند اسکایپ یا گوگل هنگ‌آت آموزش بدهند.

این کار مخصوصاً‌ در شرایطی که آموزش مختص فرآیندهایی است که روی کامپیوتر اجرا می‌شوند مفید است، زیرا کاربران می‌توانند صفحه‌ی نمایش خود را به اشتراک بگذارند، چیزی را که باید حتما  انجام شود نمایش دهند و همه‌ی مطالب را برای بازنگری بعدی ثبت کنند.

  1. هزینه‌ی آموزش آنلاین را به طرف سوم پرداخت کنید.

کل صنعت آموزش آنلاین در سال‌های اخیر شکل گرفته است، از کلاس‌های دوبه‌دو ویدئوکنفرانسی گرفته تا سخنرانی‌های ویدئوکنفرانسی بسیار بزرگ و سری‌های ویدئویی که کارمندان می‌توانند در آنها ثبت‌نام کنند. ممکن است متخصص صنعتی از قبل وجود داشته باشد، که بخشی از آموزش موردنیازتان را با هزینه‌ی کمتری ارائه می‌دهد. قطعاً ارزش دارد نگاهی به آن بیندازید.

آموزش کارمندان

بهترین روش برای آموزش کارمندان جدید

فرآیند  آموزش را با اجرای دقیق وظایف و لیست‌بندی مراحل مختلف شروع کنید. لیست را بازنگری کنید تا مطمئن شوید که هر مرحله نهایتاً‌ کارآموز را در جهت دستیابی به نتیجه‌ی مطلوب هدایت می‌کند. مطمئن شوید که نتیجه برای کارآموز فهم‌پذیر و روشن است. کارآموزان را درجریان انجام گام‌به‌گام وظیفه راهنمایی کنید، سپس از آنها بخواهید به‌تنهایی وظیفه را انجام دهند و نتیجه را بررسی کنید.

آموزش را برای دستاوردهای بلندمدت راهبردی کنید

واقعیت تلخ این است که اکثر شرکت‌ها پول بیشتری برای خرید مواد خروجی برای کارمندان خود خرج می‌کنند تا برای آموزش. اگر هدف دراختیار داشتن نیروی‌کاری با عملکرد عالی است، باید منابعی را صرف آموزش کارمندان بکنیم. راهبردمان این است که منابع را به اهداف اختصاص دهیم.

حالا اگر منابع بیشتری به آموزش اختصاص دهید، می‌توانید مطمئن باشید که افراد می‌خواهند شاهد مزایا و منافع ملموس باشند – باید هم اینطور باشد. همان‌طور که پیتر دراکر، اسطوره‌ی کسب‌وکار می‌گوید «چیزی که ارزیابی می‌شود، مدیریت می‌شود».

بنابراین، اهداف را مشخص کنید و فرآیند  ارزیابی ساده‌ای برای آموزش‌تان ایجاد کنید تا به نتیجه برسید.

برای ارزیابی اینکه آیا کارمندان واقعاً‌ مطالب آموزشی جدید را می‌فهمند یا نه، از آنها بخواهید دوری بزنند و آنچه را یاد گرفته‌اند به کارمندان دیگر آموزش دهند.

این کار ما را به شیوه‌ی دیگری از راهبردی‌کردن آموزش، یعنی آموزش متقابل رهنمون می‌سازد.

آموزش متقابل علاوه ­بر این­که روشی برای ارزیابی مهارت‌های جدید کارمند محسوب می‌شود، باعث رشد و ارتقا‌ء شغلی می­شود و به­این­ترتیب اشتیاق کارمندان به یادگیری مهارت‌های جدید را ارضا می­کند؛ درعین­حال به شما اجازه می‌دهد پوشش اداری را افزایش دهید. بنابراین، اگر کارمندی غایب باشد، همیشه نفر دومی هست که کار را بفهمد.

همچنان که شرکت‌تان توجه راهبردی بیشتری به آموزش کارمندان معطوف می‌کند و مخارج آن از حد خرید مواد خوراکی شرکت‌تان فراتر می‌رود، ممکن است به شرکتی تبدیل شود که کارمندان در آن ارجحیت دارند.

آموزش کارمندان

معلوم شده است که شرکت‌هایی که از راهبرد اولویت کارمندان استفاده می‌کنند، مزایای رقابتی بی‌شماری کسب می‌کنند و درنتیجه، مشتریان راضی‌تری خواهند داشت. کلید تبدیل به شرکت کارمندسالار؟.

برای شرکت‌هایی که کارمندان در اولویتند، راهبرد آموزشی خوب اساساً به راهبرد کسب‌وکار خوبی بدل می‌شود.

روش‌هایی برای بهبود آموزش

 1. مطمئن شوید که روش مختص کارمندان است.

مهندسان‌تان را مجبور نکنید همان آموزشی را ببیند که مختص تیم فروش است. آموزش را تا حد امکان اختصاصی کنید تا بتوانید مستقیماً آن را به چگونگی تأثیرگذاری روش در ارتقا‌ء عملکرد افراد مرتبط کنید.

 1. برای اجرایی‌کردن روش، از کارآموزان بخواهید فوراً آموزش را به‌کار گیرند.

پس از آموزش، به کارمندان وظیفه‌ای محول کنید که مستلزم به‌کارگیری مهارتی است که تازه کسب کرده‌اند. با این کار به کارمندان کمک می‌کنید یادگیری را تحکیم کنند و نشان دهند دقیقاً در چه زمینه‌هایی هنوز به آموزش نیاز دارند.

 1. آموزش را لذت‌بخش‌تر کنید.

آموزش کارمندان نباید طولانی و ملالت‌آور باشد. به کارمندان وقت استراحت و معاشرت بدهید. اجازه ندهید آموزش با خستگی در شرکت یکی شود.

 1. هنگامی به کارمندان آموزش دهید که به آن نیاز دارند.

مهارتی را که کارمند دوماه دیگر نیاز دارد الان آموزش ندهید. آموزش کارمند را تقسیم‌بندی و طرح‌ریزی کنید تا پس از پایان دوره، تاحد امکان آن را به‌کار بندد.

نشانه‌های برنامه‌ی ضعیف آموزشی کارمند جدید

 1. هدف آموزش مبهم است.

تا به ‌حال شده در جلسه‌ی آموزشی حاضر شوید و از خود بپرسید چرا من اینجام؟ آموزشی که هیچ‌گونه رابطه‌ای با وظایف روزانه نداشته باشد، شدیداً شکست می‌خورد. به کارمندان نشان دهید که آموزش به شغل آنها و مأموریت شرکت چه ربطی دارد.

 1. کارمندان از شکست می‌ترسند.

به‌جای این‌که کارمندان را آموزش دهید و از آنها انتظار داشته باشید اجرای عالی داشته باشند، شانس شکست به آنها بدهید. اجازه بدهید بدون واهمه از پیامدهای ناشی از چند اشتباه جزئی، مهارت کسب‌شده را به‌کار ببندند.

 1. هیچ بازخوردی ارائه نمی‌شود.

این مسئله مخصوصاً برای نسل جدید مهم است. کارمندان می‌خواهند بدانند آیا کارشان را خوب انجام می‌دهند یا چه چیزهایی را باید بهبود بدهند. بنابراین، آنها را از عملکردشان بی‌خبر نگه ندارید.

 1. فکر می‌کنید کارمندان آموزش نمی‌خواهند.

غالب اوقات، کارمندان درخواست آموزش نمی‌کنند، اما این ربطی به اشتیاق‌شان برای یادگیری ندارد. ممکن است ندانند چطور باید درخواست‌شان را مطرح کنند، از ردشدن درخواست‌شان بیم داشته باشند یا تصور کنند این کار باعث می‌شود بی‌مهارت به‌نظر برسند.

آموزش کارمندان

چگونه ارائه‌ی آموزشی بهتری داشته باشیم؟

خیلی خوب است که برنامه‌ی آموزشی عالی‌ای داشته باشیم که راهبردی باشد، از روندهای مدرن و فناوری بهره بگیرد و از بدبودن جلوگیری کند. اما اگر کارمندان هنوز هم طی جلسات آموزشی شما چرت بزنند، همه‌ی این‌ها چه فایده‌ای دارد؟ از 4 نکته زیر می‌توانید برای لذت‌بخش‌کردن جلسات آموزشی‌تان بهره بگیرد.

  1. آمادگی قبلی داشته باشید.

بدیهی‌ست که باید مطلبی برای ارائه آماده کنید، اما باید ذهن و بدن‌تان را هم با خواب شبانه‌ی خوب هشیار نگه دارید؛ با پیاده‌روی سریع و شاداب تمدد اعصابتان را تقویت کنید و کمی شکلات تلخ بخورید تا انرژی داشته باشید.

   1. یخ جلسه را آب کنید.

یخ جلسه را آب کنید تا با کارآموزان احساس راحتی و صمیمیت کنید. در گروه‌های بزرگ‌تر، می‌توانید سؤال‌های «دست بلندکردن» مانند «چند نفرتان آموزش را دوست دارید؟» اجرا کنید.

   1. از وسایل آموزشی بصری استفاده کنید تا به کارمندان کمک کنید آموزش را بهتر بفهمند و مطالب را به خاطر بسپرند.

افراد تصاویر را 60،000 بار بهتر از کلمات پردازش می‌کنند، بنابراین از این واقعیت بهره ببرید تا مطالب آموزشی خلق کنید که پیام‌تان را ازطریق عکس‌ها و ویدئوهای مرتبط، سریع‌تر منتقل کنند.

   1. ارائه را تمرین کنید تا موفق شوید

اگر قرار است مطالبی ارائه دهید، احتمالاً قصد دارید چندبار آنها را تمرین و تکرار کنید. اما آیا روش تمرینی‌تان صحیح است؟ یادداشت‌ها را صرفاً برای خودتان پشت سرهم تکرار نکنید؛ سعی کنید همه‌ی جوانب تمرین را تاحد امکان به ارائه‌ی واقعی شبیه کنید. برای مثال، اگر قصد دارید جلوی وایت‌بوردی بایستید و ارائه کنید، همین کار را در تمرین هم انجام دهید.

آموزش کارمندان

چک‌ لیست آموزش کارمندان جدید

   • روندهای آموزشی مانند روند به‌محض تقاضا و بازی‌وارسازی را امتحان کنید و ببینید برای شرکت‌تان جواب می‌دهند یا نه.
   • راهبرد آموزشی کلی‌تان را بازنگری کنید؛ مطمئن شوید که اهداف و منابع‌تان هم‌راستا هستند.
   • آموزش را عملی و جالب کنید و آن را به تکه‌های فهم‌پذیر تقسیم کنید.
   • بازخورد بدهید و فرض کنید کارمندان می‌خواهند یاد بگیرند.
   • آمادگی داشته باشید، یخ جلسه را آب کنید و تصاویری به ارائه‌ی خود اضافه کنید و تمرین و تکرار را نیز فراموش نکنید.

 چک‌ لیست آموزش کارمندان جدید: آموزش کارمندان جدید در سپیدار سیستم

در شرکت سپیدار سیستم که عضو گروه شرکت‌های همکاران سیستم می‌باشد، برای افراد جدیدی که جذب شرکت می‌شوند دوره‌های آموزشی حضوری و مجازی برگزار می‌شود تا فرد بتواند درک واضح و شفافی از محیط شرکت و ارزش‌های آن داشته باشد.

آموزش کارمندان

همچنین در شروع فعالیت خود در واحد مربوطه فرد یا افراد با سابقه بیشتر به صورت یک مربی برای آن فرد نقش ایفا می کند تا کارکنان جدید بتوانند با یک همراهی خوب تجربه یک کار حرفه ای و لدت بخش را در سپیدار سیستم تجربه کنند و همچنین فردی که تازه در شرکت جذب می‌شود در یک دوره بدو استخدام حاضر می‌شود تا از تجربیات افراد با سابقه‌تر و مسیر رشد و پیشرفت آگاهی بهتری کسب کند.

اگر علاقه‌مند هستید از فرصت‌های شغلی ما آگاهی یابید و تجربه کار در یک محیط پویا، با انرژی و حرفه‌ای را داشته باشید با ما از طریق لینک https://www.sepidarsystem.com/careers/ در ارتباط باشید.