اینترنت

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟


امروزه در خیابان، محیط کار، خانه و یا هر جای دیگری که قدم می‌گذاریم، ردپای اینترنت دیده می‌شود.

با اینترنت به راحتی می‌توانیم با دوستان و آشنایان خود در هر کجای دنیا در ارتباط باشیم، فرآیندهای کاری خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به صورت آنلاین انجام دهیم و حتی کوچک‌ترین کارهای روزمره مانند خرید بلیط سینما و یا یک عدد نان تازه صبحانه را از طریق آن انجام دهیم.

برای ما که به نوعی نسل اینترنت نامیده می‌شویم، یادآوری خاطرات دسترسی به اینترنت هم بسیار لذت بخش است. آن زمانیکه شارژهای اینترنتی DIAL UP را از سوپرمارکت محل تهیه می‌کردیم و  از آن به بعد صبر و حوصله پیش نیاز  وصل شدن به اینترنتی بود که از خاطرات نوستالژیک نسل‌ ماست.

بعد از آن اینترنت وایرلس، اینترنت گوشی همراه، بازی‌های آنلاین، دنیای سرچ، خریدهای آنلاین و هجوم شبکه‌های اجتماعی ما را با عصر جدید اینترنت آشنا کرد. اینترنت به قدری در زندگی ما رخنه کرده که حتی تصور آنکه یک هفته بدون اینترنت و دور از امکانات آن زندگی کنیم، دشوار به نظر می‌رسد.

به راستی چه کسی تصور می‌کرد روزی پدربزرگ و مادربزرگ‌های ما هم تمایل داشته باشند که با اینترنت کار کنند؟

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

اینترنت یکی از مهم‌ترین اختراعات تاریخ بشریت

در حالی که ممکن بود اینترنت بدون یک میلیون اختراع دیگر قبل از آن هرگز وجود نداشته باشد؛ اما باید اعتراف کرد که آن جز معدود کشفیات بشر است که تحولی اساسی در زندگی ما ایجاد کرده است. به علت اهمیت بیش از اندازه آن، از تاریخ 29 اکتبر 2005، قرار شد که کشورهای مختلف این روز را به عنوان روز جهانی اینترنت در سراسر دنیا جشن بگیرند.

در حقیقت امروز فرصتی است برای گرامیداشت افرادی که برای ساختن اینترنت تلاش کرده‌اند و راه‌های جدیدی را در زندگی ما تا همیشه قرار داده‌اند.

چه کسانی اینترنت را اختراع کردند؟

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

تاریخچه اینترنت به سال 1950 برمی‌گردد، با توسعه کامپیوترهای الکترونیکی در دهه 1950 مفاهیم اولیه شبکه‌های گسترده‌ در چندین آزمایشگاه علوم کامپیوتر ایالات متحده، انگلستان و فرانسه مطرح شد.

در اغلب منابع جهانی از وینتون سرف، دانشمند آمریکایی به عنوان پدر اینترنت نام می‌برند؛ همچنین رابرت برمر و رابرت کان هم از دیگر افرادی هستند از آن‌ها به عنوان بانیان اینترنت یاد می‌شود.

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

بیایید به نقطه شروع اینترنت، جایی که اینترنت از آنجا آغاز شد، برویم.

اینترنت، به عنوان ابزار ارتباطی از راه دور بین دو کامپیوتر برای اولین بار در 29 اکتبر 1969 (چند ماه قبل از آنکه نیل آرمسترانگ برای اولین بار قدم در ماه بگذارد) به وجود آمد.

یک دانشجوی فارغ التحصیل جوان در دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه UCLA، تلفن را برداشت و با آزمایشگاه کامپیوتر استنفورد تماس گرفت. او در حال آماده کردن اولین پیام ارسالی با اتصال به اینترنت بود. در دو طرف گوشی تلفن چارلی کلاین و بیل دووال بودند

شاید چارلی و بیل به اندازه نیل آرمسترانگ مشهور نباشند، ولی هر دو از افراد کلیدی در شکل‌گیری اولین ارتباط اینترنت بودند.

اولین تلاش آن‌ها تقریباً هم موفقیت آمیز بود. کلاینکر تلاش کرد تا کلمه “login” را ارسال کند و موفق به ارسال حروف “L” و “O” شد تا اینکه ارتباط بین آن‌ها قطع شد.

چارلی کلاین می‌گوید:

“من در پشت تلفن بودم، و زمانیکه حرف L  رو برای بیل فرستادم، به او گفتم دریافت کردی؟ او به مانیتور نگاه کرد و تایید کرد که حرف  L دریافت شد. بعد از آن هم حرف O ارسال و دریافت شد. بیل بعد از دریافت O گفت، وایسا، ارتباط قطع شد. من مجدداً باهات تماس خواهم گرفت”

با این حال، کاراکترهای” L “و” O ” اولین بیت از داده‌های ارسال شده در طول تاریخ شبکه کامپیوتری از راه دور بود. بالاخره کلاین پس از یک ساعت تلاش توانست فرآیند ارسال پیام را تحت نظارت پروفسور علوم کامپیوتر “لئونارد کلینروک” از دانشگاه UCLA، به سرانجام برساند.

تولد وب گسترده جهانی (World Wide Web)

آیا می دانستید اولین سایت جهان هنوز هم فعال است؟ برای دیدن اولین سایت جهان اینجا را کلیک کنید.

شبکه وب گسترده جهان (که گاهی به اشتباه اینترنت نامیده می‌شود) از سال 1989 در دسترس همگان قرار گرفت. این شبکه با به وجود آمدن زبان HTML و پروتکل انتقال HTTP که توسط تیم برنرز_لی (محقق بریتانیایی)  آغاز به کار کرد.

پروژه World Wide Web به صورت رسمی از 6 آگوست 1991 به جهانیان معرفی گردید.

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

اکثر مردم هیچ گاه نام اینترنت را تا قبل از اوایل دهه 90 میلادی نشنیده بودند تا اینکه سیستم‌های فروش از بُردهای کامپیوتری رونمایی شد. درحالیکه سیستم‌های فروش از اولین استفاده‌های عمومی از اینترنت بودند، اولین تراکنش مالی نزدیک به دو دهه زودتر اتفاق افتاد.

در سال های 1971 و 1972 دانشجویان در دانشگاه MIT و Stanford از شبکه به منظور تحویل مواد مخدر (شاهدانه) استفاده می‌کردند. تا مدت‌ها بعد، گسترش شبکه اینترنت محدود به دانشگاه‌ها، مراکز دولتی و بعضی انجمن‌های اینترنتی خاص بود.

اکنون همه چیز تغییر کرده است…

در گذشته دور ، بعد از جنگ جهانی دوم، کلمه “اسپم” به گوشت کنسروی ارزان گفته می‌شد.

حتماً آن کنسروها هنوز هم هستند (شاید حتی همان کنسروهای اولیه!) ولی کلمه اسپم امروزه معنای دیگری دارد. به طور حتم اگر از کلمه “اسپم” استفاده کنید، همه متوجه می‌شوند، به تبلیغات نامرتبط در ایمیل‌ها اشاره می‌کنید.

این تغییرات چگونه رخ داده اند؟

در سال 1970 ، یک سال پس از ارسال اولین کلمه از طریق اینترنت، گروه کمدی Monty Python اولین طرح اسپم که امروزه نیز معروف است را ساخت.

دیوارها فرو ریخت و ویندوز بالا آمد

اولین سیستم پیشرفته مایکروسافت، تحت عنوان ویندوز 3 در سال 1990 معرفی شد. البته تا زمانیکه از ویندوز 95 که دارای Internet Explorer بود، رونمایی نشده بود، اینترنت به صورت عمومی در دسترس همگان قرار نداشت.

در سال 2000 بیش از نیمی از آمریکایی‌ها دارای کامپیوترهای شخصی بودند. با وجود اینکه مردم کم کم به کاربران اینترنت می‌پیوستند، ظرفیت‌های اینترنت قابل پیش بینی نبود. چت روم‌ها، برنامه‌های ایمیل و برخی از وبسایت‌های ساده وجود داشتند، ولی عاملی وجود نداشت که مردم را به تعامل با این امکانات ابتدایی سوق دهد.

انفجار اینترنت

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

بین سال های 1996 تا 2008، تعداد وبسایت‌ها از 100 هزار سایت به 162 میلیون افزایش یافت. این اتفاق دو دلیل داشت:

اول اینکه نسلی که با اولین کامپیوترهای شخصی و بازی های کامپیوتری بزرگ شده بود وارد دانشگاه شد و آموخت که چگونه از اینترنت و شبکه جهانی استفاده کند. این اتفاق باعث ساخت اولین برنامه‌های توسعه‌ای بزرگ در سطح اینترنت (مانند DreamWeaver) شد، که امکانات توسعه وب را در اختیار مردم معمولی قرار می‌داد.

دوم، سایت‌های amazon.com و ebay.com به مردم نشان دادند که از طریق بستر اینترنت می‌توان سود و درآمد به دست آورد. زمانیکه اغلب مردم این مزایا را دیدند شروع به ساخت صفحات وب مخصوص خودشان کردند.

در سال 2010 ، گوگل پیش بینی کرد که تمام اطلاعات (Data) ذخیره شده در اینترنت حدوداً 5 میلیون ترابایت است، کمی بیشتر از حجم 1 میلیارد دی وی دی!!!

با توجه به روند رشد اینترنت در سطح جهان، اریک اشمیت، مدیر عامل اسبق گوگل معتقد است تا سال 2020 تمام مردم جهان می توانند آنلاین باشند. شاید کمی اغراق آمیز باشد، اما آمارهای اینترنت جهانی نشان می‌دهد که این اتفاق برای 80% مردم دنیا اتفاق می‌افتد.

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

یک سوال بی جواب و جایزه یک میلیون دلاری برای کسی که بتواند به این سوال پاسخ دهد!

آینده اینترنت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

هزاران حدس وجود دارد که پیش بینی می‌کند اینترنت به میلیاردها شکل مختلف در می‌آید، ولی چه کسی می‌تواندواقعاً حدس بزند که چه چیزی در انتظار آینده اینترنت است.

بر اساس پیش‌بینی گوگل و آمازون، اینترنت می‌تواند به همه چیز متصل شود و در همه جا وجود داشته باشد، از مایکروویو گرفته تا ساعت کوکی.

در واقع امروزه بحث اینترنت اشیاء (Internet of things) طرفداران بسیاری پیدا کرده است، به طوری که اکثر شرکت‌های بزرگ جهان هوشمندسازی ابزارها به وسیله اینترنت را در برنامه خود قرار داده اند.

در ادامه نگاهی به بزرگترین شرکت‌های فعال مرتبط با زیر ساخت‌های اینترنتی خواهیم پرداخت:

گوگل

گوگل شرکتی با فضای باز و خلاقانه است که توسط لری پیج و سرگئی برین تأسیس شد. گوگل بر گرفته شده از واژهٔ گوگول که به معنی «یک و صد صفر جلوی آن» است که به نوعی ارتباط موضوعی با کسب‌وکار گوگل دارد.

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

گوگل از جهت فرهنگ سازمانی نوعی شرکت‌داری جدید و غیر رسمی را ابداع کرده است که بر اصولی خودمانی همچون «شما می‌توانید بدون کت و شلوار هم جدی باشید» تاکید دارد.

فیس بوک

فیس‌بوک  یک سرویس شبکه اجتماعی آنلاین است که در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط مارک زاکربرگ و دوستانش در دانشگاه هاروارد برای ایجاد ارتباط بین دانشجویان ایجاد گردید. با گذشت زمان دانشگاه‌های شهر بوستون، آیوی لیگ و دانشگاه استنفورد نیز به لیست مخاطبان این شبکه اجتماعی پیوستند.

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

پس از آن، عضویت در آن به تدریج در دسترس تمامی افراد بالای ۱۳ سال در سراسر دنیا قرار گرفت. امروزه فیس‌بوک بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا با ۲ میلیارد کاربر فعال است که شرکت‌هایی همچون اینستاگرام و واتس اپ از جمله شرکت‌های تابعه آن به شمار می‌آیند.

آمازون

آمازون دات کام شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی است، که در سال ۱۹۹۴توسط جف بزوس، در شهر سیاتل، واشینگتن تأسیس شد.

این شرکت فعالیت جدی خود را در سال ۱۹۹۵ تحت عنوان فروشگاه آنلاین کتاب، آغاز کرد. سپس اقدام به فروش محصولات نو یا دست‌دوم از طریق اینترنت نمود. شرکت آمازون هم‌اکنون کتاب، سی‌دی، دی‌وی‌دی، بسته‌های نرم‌افزاری و حتی کفش و لباس نیز عرضه می‌کند و بیشترین درصد فروش را در بین فروشگاه‌های اینترنت به همراه دارد.

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

آمازون همچنین بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی ایالات متحده محسوب می‌شود و در وب‌گاه خود به جز کتاب، محصولات متنوعی چون پخش کننده دی وی دی و بلو ری، ام پی تری پلیر، انواع نرم افزار، بازی ویدئویی، وسایل الکترونیکی، زیورآلات، مبلمان، غذا، اسباب بازی و پوشاک نیز می‌فروشد.

یاهو

در ژانویه ۱۹۹۴، جری یانگ و دیوید فیلو، دانشجویان فارغ‌التحصیل مهندسی برق دانشگاه استنفورد وب سایتی را ایجاد کردند که این قابلیت را داشت که وب سایت‌ها را جستجو کند.

سرانجام این جستجوگر بهبود یافت و به یکی از جستجوگرهای محبوب جهان تبدیل شد. در آوریل ۱۹۹۴ وبسایت اجری و دیوید یاهو نامیده شد.

اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟

کلمه یاهو برای اولین بار در کتاب سفرهای گالیور مورد استفاده قرار گرفت و به معنی شخصی است که دارای ظاهر و رفتاری زننده است . مؤسسین سایت «جری یانگ» و «دیوید فیلو» نام سایتشان را به این علت یاهو نهادند چون فکر می کردند خودشان هم همانطور هستند.

جستجوگر یاهو به عنوان دومین جستجوگر جهان پس از گوگل به عنوان رابط بین کاربر اینترنت و وبلاگ‌‎ها و دیگر قسمت‌های اینترنت شناخته می‌شود. جستجوگر یاهو در حقیقت سال‌ها به عنوان اولین جستجوگر اینترنت شناخته می‌شد که با آمدن گوگل، این عنوان را به گوگل تقدیم کرد.

  اولین پیام ارسالی از طریق اینترنت چه بود؟