نرم افزار حسابداری
۵ راه مهم برای بیشینه‌کردن مشارکت کارمندان

۵ راه مهم برای بیشینه‌کردن مشارکت کارمندان


انگیزه‌بخشی به کارکنان برای بسیاری از سازمان‌ها اثر مستقیم روی سود خالص دارد و روی بهره‌وری و کارایی خروجی، اثرگذار است. از آن جا که رضایت و مشارکت کارمندان روی انگیزه اثرگذار است، الهام‌بخشی به کارمندان برای موفقیت بلندمدت کاری ضروری است.

سازمان‌های کارمندمحور علاوه بر بسته‌های استاندارد جبران خدمت، به کارکنان خود با استفاده از محرک‌هایی که برای بیشینه‌کردن بهره‌وری و مشارکت کارمندان طراحی شده است، انگیزه می‌دهند.

و همیشه بهترین محرک، پول نیست، محرک‌های غیرملموس مانند احترام و اعتماد، در جای خود انگیزه‌هایی قوی هستند، که کارکنان را به کار در بالاترین سطح تشویق می‌کنند. عدالت و انصاف هم به کارکنان امکان موفقیت می‌دهند و ویژگی‌های محوری، بیشتر استراتژی‌های انگیزه‌بخشی هستند.

مدیرانی که به دنبال سطح بالایی از مشارکت کارمندان هستند هم می‌توانند به این رهیافت‌های اثبات‌شده برای به حداکثر رساندن روحیه و انگیزه‌بخشی به کارکنان تکیه کنند.

مزایایی را ارائه دهید که کارکنان بیشتر به آنها نیاز دارند.

علاوه بر جبران خدمات، کارکنان از مزایایی که مستقیماً به نیازهای روزانه‌ی آنها مربوط باشند استقبال می‌کنند. خدمات درمانی یک مثال معمول است، که نگرانی درباره‌ی هزینه‌های درمانی را کاهش می‌دهد و به کارکنان در تأمین امنیت خانواده‌شان کمک می‌کند. اما مزایای فوری دیگر هم اثرات چشم‌گیری روی عملکرد کارکنان دارند، زیرا تنش زندگی را کم و برقراری تعادل بین کار و زندگی را آسان‌تر می‌کنند.

مثلاً مراکز نگه‌داری از کودک یک نیاز ضروری بسیاری از خانواده‌ها را رفع می‌کند، بنابراین کارفرماها با تأسیس مراکز نگه‌داری و دیگر خدمات برای کودک، بین کارکنان، محبوبیت کسب می‌کنند.

۵ راه مهم برای بیشینه‌کردن مشارکت کارمندان

گزینه‌های منعطف‌تر برای ارائه‌ی کار هم بین کارکنان طرفداران زیادی دارند و آنها را قادر می‌سازند که بعضی از مسئولیت‌هایشان را از راه دور انجام دهند. در واقع، اغلب بهره‌وری بین دورکاران بیشتر است، زیرا حواسشان کمتر پرت می‌شود و انگیزه‌ی بالایی برای حفظ این مزیت با ثابت‌کردن اثربخشی آن دارند.

امکاناتی که کارکنان برای موفقیت نیاز دارند را فراهم کنید

بهترین راه برای انگیزه‌دادن به کارکنان و بیشینه‌سازی خروجی، فراهم‌کردن امکانات لازم است. مثلاً فناوری به گونه‌ای تکامل می‌یابد که انجام وظایف را آسان‌تر و کاراتر می‌کند.

کارفرمایان خوش‌فکر با حفظ برتری در فناوری و فراهم‌کردن دسترسی کارکنان به ابزارهای موردنیاز برای عملکرد در بالاترین سطح، کار کارکنان را آسان‌تر می‌کنند. در حالی که پیشرفت تکنولوژی از پیشروی و کارایی پشتیبانی می‌کند، اما انگیزه‌بخشی به کارکنان می‌تواند به سادگی و با ایجاد یک محیط کار دوستانه برای آنها هم انجام شود.

مثلاً نقشه‌ی معماری مناسب طبقه‌ی همکف می‌تواند همکاری را آسان‌تر کند و به کارکنان دسترسی به اعضایی از سازمان را می‌دهد که برخورد زیادی با آنها دارند. محیط کار با نور مناسب با فضای زیاد برای ملاقات همکاران هم باعث ایجاد نتایج مثبت می‌شود و کارکنان را به همکاری با هم در فضایی تشویق می‌کند که حامی کار تیمی است.

انگیزه‌های سنتی

با این که پول تنها نیروی انگیزاننده‌ی کارکنان نیست، اما انگیزه‌های مالی سنتی هنوز هم در ارتقای روحیه موثر هستند. مثلاً‌ بازبینی و ارتقای مداوم، کارکنان را به آینده‌نگری تشویق می‌کند و آنها را به کار در بالاترین سطح وا می‌دارد. پاداش‌های مالی که به فروش یا معیارهای عملکردی دیگر متصل باشند، ارتباطی روشن بین کار کارکنان و جبران خدماتی که دریافت می‌کنند، برقرار می‌سازند.

۵ راه مهم برای بیشینه‌کردن مشارکت کارمندان

رهبری با الگوسازی

مدیران، به کارکنانشان به صورت مستقل از هم انگیزه می‌دهند، با همه یکسان برخورد می‌کنند و در حل مسائل کارکنان، منصف باقی می‌مانند. اما فرهنگ غالب سازمان هم اثر زیادی روی سطح انگیزه‌ی کارکنان دارد.

مثلاً وقتی که استاندارهای دوگانه برای مدیران اجرایی بالادستی وجود داشته باشد، کارمندان پایین‌تر انگیزه‌ای برای بالانگه‌داشتن استاندارد کاری ندارند. در نتیجه، وقتی فرهنگ درستکاری از بالا به پایین سازمان رعایت نشود، ‌عادت‌های بد به سرعت در سازمان منتشر می‌شوند.

قدردانی شخصی

ذهنیت تیمی، همکاری و بهره‌وری را با تأکید بر اتحاد در محیط کاری تقویت می‌کند، اما کارمندان با قدردانی‌هایی که دستاوردهای شخصی را موردتوجه قرار می‌دهد هم انگیزه پیدا می‌کنند.

بیشترین خروجی زمانی محقق می‌شود که کارفرمایان، امکاناتی که کارکنان برای موفقیت نیاز دارند را تأمین کنند و سپس از جلوی راه آنها کنار بروند تا بتوانند بدرخشند. با ادامه‌ی قدردانی از خروجی‌های مثبت، مدیران اطمینان حاصل می‌کنند که تلاش‌های بعدی کارمندان همان استانداردهایی را خواهد داشت که باعث موردتوجه قرارگرفتن آنها شده بود.

انگیزه و مشارکت کارمندان دست‌به‌دست منتقل می‌شود که بهره‌وری را به حداکثر می‌رساند و کارکنان را روی هدف‌های سازمانی متمرکز نگه می‌دارد. در نتیجه، کارفرمایانی که مزایای مطلوب ارائه می‌کنند و رفتار عادلانه دارند، احتمالاً خروجی مثبت‌تری ایجاد می‌کنند، به‌خصوص وقتی که این کار با الگوسازی و تشویق یک فرهنگ سازمانی باشد که ارزش اعتماد و مشارکت کارکنان را داشته باشد.