نرم افزار حسابداری
چگونه فرهنگ استارتاپی را با رشد کسب‌وکار حفظ کنیم

چگونه فرهنگ استارتاپی را با رشد کسب‌وکار حفظ کنیم


در بین کسب‌وکارهایی که با سرعت زیاد رشد می‌کنند، رایج است که زمانی که جا می‌افتند، کم‌کم بصیرت‌شان درباره‌ی ارزش‌هایی که در مرحله‌ی استارتاپی داشتند را از دست می‌دهند.

در موارد بسیاری، در نهایت، خط مشی‌ها و روندها و بیانیه‌های ارزشی دستوری شرکت، جای ارزش‌هایی را که باعث موفقیت اولیه‌ی کسب‌وکار بودند، می‌گیرند.

اجازه دهید بعضی از راه‌های کمک به حفظ یا بازآفرینی ذهنیت استارتاپی را در کسب‌وکار در حال رشد شما بررسی کنیم.

روی فرهنگ شرکتی که بین کارکنان جریان دارد تمرکز کنید

یک راه الهام‌بخش برای مشاهده‌ی فرهنگ شرکت این است که آن را مانند یک کوه یخ تصور کنید.

 ۱۰ درصدی که بالاتر از سطح آب قرار دارد شامل چیزهایی مانند چشم‌انداز، بیانیه‌ی ارزش‌ها، خط مشی‌ها و روندهاست. در حالی که فرهنگ واقعی شما – این که افراد چگونه با هم رفتار می‌کنند و چه چیزهایی تحمل می‌شود و چه چیزهایی رد می‌شود – آن ۹۰ درصدی را تشکیل می‌دهند که زیر سطح آب قرار دارد.

رهبران بسیاری سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در بیانه‌های چشم‌انداز و یا خط مشی‌های جامع و روندهایی می‌کنند که در تلاشند فرهنگ شرکتی را از بالا تعیین کنند. با این حال، در بسیاری از موارد فرهنگی را که زیر سطح آب وجود دارند نادیده می‌گیرند.

برای آینده استخدام کنید

حتماً کسانی را استخدام کنید که برای موفقیت آینده‌ی کسب‌وکار شما مناسب باشند.

این‌ها افرادی هستند که شاید پیشرفته‌ترین مهارت‌ها را نداشته باشند اما با بلندپروازی، انگیزه و قابلیت‌هایشان بیشتر از آن را جبران می‌کنند.

«گزاره‌ی ارزش کارکنان» ابزاری مهم برای جذب این نوع استعدادها به‌خصوص برای شرکت‌های کوچک‌تر است که بودجه‌ی شرکت‌های بزرگ را ندارند.

به این فکر کنید که چیزی می‌توانید پیشنهاد دهید که دیگران نمی‌توانند. آیا فناوری‌های بسیار جدیدی است که شرکت‌های جاافتاده مایل به ریسک‌کردن روی آنها نیستند؟ یا شاید انعطاف‌پذیری بیشتر به‌خصوص در رابطه با مزایایی مانند تعطیلات و مرخصی‌های پدرشدن_مادرشدن

خط مشی‌های شرکت‌تان را ساده نگه دارید

خط مشی‌های شرکت با این که شاید بخش طبیعی یک استارتاپ نباشند، اما ابزارهایی مؤثر برای هدایت رفتارهای کارکنان است.

بسیاری از شرکت‌های در حال رشد زمان زیادی را برای ایجاد خط مشی‌ها و روندهای محدودکننده و توصیه‌کننده صرف می‌کنند، اما با تغییر سازمان، آنها هم به‌سرعت قدیمی می‌شوند.

چگونه فرهنگ استارتاپی را با رشد کسب‌وکار حفظ کنیم

ساده‌ نگه‌داشتن خط مشی‌ها و روندها نه تنها باعث می‌شود ساده‌تر به خاطر سپرده شوند بلکه آنها را انعطاف‌پذیرتر و جذاب‌تر هم می‌کند.

خط مشی‌ها را برای اکثریت بنویسید نه برای استثناها

بسیاری از شرکت‌ها زمانی که خط مشی‌های شرکت را طراحی می‌کنند، این کار را با در نظر گرفتن استثناها انجام می‌دهند نه اکثریتی که ارزش‌های سازمان را شکل می‌دهند.

اگر استخدام به خوبی انجام شده باشد، فرهنگ خوبی داشته باشید و کارکنان‌تان بر اساس ارزش‌های شرکت زندگی کنند، نیازی ندارند که خط مشی‌ها به آنها بگویند که باید چه کنند. همیشه افرادی هستند که رفتار ایده‌آل ندارند اما خط مشی‌‌های شما به آنها کاری ندارد – آنها جایگزینی برای روال‌های مدیریت مناسب نیستند.

پس سعی کنید که خط مشی‌ها را ساده نگه دارید، با افراد مانند بزرگسالان بالغ رفتار کنید و با استثناها به صورت تک‌به‌تک با روال‌های مدیریت عالی مواجه شوید.

کسب‌وکارهای کوچک چگونه می‌توانند یک محیط کاری عاری از استرس ایجاد کنند؟

چه به دلیل حجم زیاد کار، چه به خاطر نزدیک‌شدن ضرب‌العجل‌ها و چه به خاطر فرهنگ سخت‌گیر شرکت، هزاران کارمند در سراسر جهان از استرس ناشی از کار و تمام مسائل سلامتی همراه با آن رنج می‌برند. در واقع، طبق آمارهای وزارت کسب‌وکار، نوآوری و استخدام، ۲۱ درصد از کارگران در نیوزیلند، فرسودگی و استرس را تجربه کرده‌اند.

به عنوان مالک یک کسب‌وکار کوچک، باید به سهم خود به کارکنان برای جلوگیری از تبدیل‌شدن به بخشی از این آمار کمک کنید. چرا؟ خب به این دلیل که کاهش سطح استرس نیروی کار نه تنها می‌تواند به ایجاد بهره‌وری بیشتر و کاهش غیبت از کار کمک کند، بلکه نقش مهمی در حفظ سلامت عمومی کارکنان خواهد داشت.

WebMD بیان می‌کند که استرس می‌توان موجب مشکلاتی در سلامتی شود، از جمله:
  • چاقی
  • بیماری قلبی
  • افسردگی
  • سردرد
  • آسم

ریسک‌های استرس واضح هستند، اما برای ایجاد یک محیط کاری متعادل و کمک به کارکنان برای جلوگیری از فرسودگی شغلی چه می‌توان کرد؟

  • چند ساعت در روز را به عنوان ساعات کاری بدون اختلال مشخص کنید

دوره‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ی یک‌ساعتی یا بیشتر را به کار بدون حواس‌پرتی اختصاص دهید. احتمالاً واضح است که با شرکت در جلسات داخلی، ارتباط با مشتریان کلیدی و تلاش برای خالی‌کردن صندوق پستی دائماً پر، بسیاری از کارمندان این سطح از ارتباط را پراسترس و زمان‌بر می‌دانند.

جولی مورگنسترن، نویسنده و متخصص بهره‌وری، توضیح می‌دهد که شما می‌توانید با اختصاص‌دادن بازه‌های یک‌ساعته یا بیشتر در روز برای کار متمرکز و بدون حواس‌پرتی به کارکنانتان کمک کنید.

به گزارش Harvard Business Review، خانم مورگنسترن می‌گوید: «اطمینان حاصل کنید که همه درک می‌کنند که تا زمانی که وضعیت اضطراری پیش نیامده است، نباید حواس‌پرتی وجود داشته باشد.»

  • فرهنگ شرکتی مثبتی ایجاد کنید

فعالیت‌های اجتماعی تقویت‌کننده‌ی هم‌بستگی درون تیم‌ها می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.

انجمن مدیریت منابع انسانی بیان می‌کند که راه دیگر برای کاهش سطح استرس در محل کار، تشویق کارمندان به داشتن ذهنیت مثبت، به جای تمرکز روی جنبه‌های منفی کار است.

راه‌های زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارند. تشویق فعالیت اجتماعی بین کارکنان از طریق فعالیت‌های تیمی هم در محیط کار و هم بیرون از آن می‌تواند به کارکنان کمک کند که سرحال بمانند  و آماده روبه‌رویی با هر جالشی باشند که شغلشان برای آنها ایجاد می‌کند.

چگونه فرهنگ استارتاپی را با رشد کسب‌وکار حفظ کنیم

همان‌طور که بیان شد، استرس کاری می‌تواند اثر ملموسی روی بهره‌وری کارکنان شما، خدماتی که می‌توانند ارائه دهند و در نهایت روی سود شرکت شما داشته باشد. شاید نرم‌افزارهای حسابداری تجاری کوچک مانند سپیدار همکاران سیستم بتوانند به شما در اندازه‌گیری اثرات مثبت مالی ایجاد یک محیط کم‌استرس‌تر کمک کنند.

من بیتا طلاکوب، کارشناس بازاریابی شرکت سپیدار سیستم آسیا هستم. اگر شما به این مطلب علاقه‌مند بودید و یا نظرات و پیشنهاداتی در زمینه بهبود مطالب منتشر شده از جانب من داشتید، خواهشمندم از طریق ایمیل bitat@systemgroup.net با من در ارتباط باشید
تجربه مشتری