نرم افزار حسابداری
چگونه از حسابدار به شریک تجاری تبدیل شویم

چگونه از حسابدار به شریک تجاری تبدیل شویم


در سال‌های اخیر به خاطر معرفی فناوری‌های جدید شاهد تحولی بزرگ در حرفه‌ی حسابداری بوده‌ایم. فناوری‌های ابر، تلفن همراه و IoT زندگی مشتریان و روال‌های تجاری‌شان را متحول کرده‌اند بنابراین انتظار می‌رود که حسابدارها هم از این روند پشتیبانی کنند و به شریک تجاری تبدیل شوند. این تغییرات، انعطاف‌پذیری و فرصت‌های پیشرفته‌ای را فراهم می‌کنند که سابقاً هرگز وجود نداشته‌اند.

افراد بیشتری از نسل هزاره به سنی رسیده‌اند که کسب‌وکار راه بیندازند. نسل هزاره به زودی جای نسل‌های قبلی را به عنوان بزرگ‌ترین نسل در نیروی کار می‌گیرد و مشخصه‌ی آنها این است که از سن پایین فناوری را پذیرفته‌اند و روش‌های ارتباطی دارند که با نسل‌های قبلی متفاوت است. این موضوع باعث می‌شود که هر حسابداری گوش‌هایش را تیز کند و به شریک تجاری تبدیل شود.

حسابداران موفق باید نیازهای مشتریانشان و روندهای فناوری را درک کنند تا نه تنها به انتظارات پاسخ دهند بلکه از آنها جلو بزنند.

چگونه می‌توانید به عنوان یک حسابدار حرفه‌ای چنین کاری کنید؟

از پشت میز بیرون بیایید

نیمی از کارآفرینان جوان اعتقاد دارند که مفهوم «میز کار» دیگر منسوخ شده است و در آینده هر کسی با نوعی از دستگاه‌های همراه کارش را انجام می‌دهد.

به همراه این انقلاب، در مشتریان این انتظار به وجود آمده است که حسابدارشان در هر جایی و هر زمانی قادر به کارکردن باشد. کار از راه دور امروزه رایج است و این امر به‌خصوص در مورد نسل هزاره که به سن بزرگسالی رسیده‌اند و در حال راه‌انداختن کسب‌وکار هستند، صادق است.

به صورت خلاصه، مشتریان انتظار دارند که حسابدارشان از روند عقب نماند و خبر خوب این است که این کار سخت نیست. اپلیکیشن‌ها و خدماتی مانند Skype و Slack این امکان را به شما می‌دهند که گپ بزنید و در جوامعی که تقریباً همه جا هستند، حضور داشته باشید.

چگونه از حسابدار به شریک تجاری تبدیل شویم

در حالی که راه‌حل‌های حسابداری ابری نه تنها شما را در تماس با مشتری نگه می‌دارند، بلکه امکان مشاهده‌ی داده‌های آنی را هم فراهم می‌کنند، بنابراین همیشه با داشتن داده‌های درست در زمان درست، آماده هستید. فناوری‌ای که شما نیاز دارید به احتمال زیاد همانجا در جیبتان به شکل تلفن هوشمند، یا در کیفتان به شکل تبلتی است که برای دیدن ویدئوها از آن استفاده می‌کنید.

خدمات مشاوره ارائه کنید

تحقیقات Sleeter Group نشان می‌دهد که مشتریان دوست دارند که حسابدارشان در صنعت آنها تخصص داشته باشد. البته این خواسته‌ی بزرگی از هر فرد حرفه‌ای است اما با تعیین و سپس دنبال‌کردن اهداف مشتری به آسانی قابل دستیابی است.

مسیر پیش رو هم توسط فناوری هموار شده است. مثلاً بسیاری از ابزارهای حسابداری ابری به شما این امکان را می‌دهند که شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را با هماهنگی با مشتریان تعیین کنید تا بتوانید به شکل دوره‌ای آنها را بررسی کنید و موارد مهم را با مشتری در میان بگذارید.

البته تحقیق به روش قدیمی هم امکان‌پذیر است. کمی زمان‌گذاشتن و زیر و رو کردن صنعت مشتری باعث می‌شود که موقعیت بهتری برای مقایسه‌ی اطلاعات مالی آنها با رقیبان داشته باشید که به شما تصویر بهتری می‌دهد که مشتری برای بهبود KPIها باید چه کار کند.

کار را سرگرم‌کننده و مشارکت‌پذیر کنید

ما در حال واردشدن به عصری هستیم که روش‌های قدیمی دیگر در آن جواب نمی‌دهند: 43% از کارآفرینان جوان می‌گویند که بوروکراسی و کاغذبازی‌های اداری انگیزه‌ها را از بین می‌برند. آنها انتظار دارند که کسب‌وکار به اندازه‌ی بخش‌های دیگر زندگی‌شان جالب و مشارکت‌پذیر باشد.

هیچ کس به اندازه یک حسابدار آگاهی بیشتری درباره‌ی کاغذبازی ندارند، اما در عین حال هیچ کس هم موقعیت بهتری از یک حسابدار برای تبدیل شدن به شریک تجاری و استفاده از تخصص، تجربه و فناوری‌های جدید برای کمک به مشتری در اجتناب از این کاغذبازی ندارد.

چگونه از حسابدار به شریک تجاری تبدیل شویم

مثلاً راه‌حل‌های ابری شرایطی برای برای تطابق با ملزومات قانونی و پیروی از آنها دارند و همیشه به‌روز هستند. در حالی که مشتریان شما از این که شما یک گام جلوتر هستید منتفع می‌شوند، شما هم وقتی درباره‌ی قانون‌گذاری‌های مهم آگاه، راهنمایی و در برابر آنها محافظت می‌شوید، سود می‌کنید – در نتیجه کارهای مالی مشتریان شما سرراست‌تر می‌شود