مدیریت مالی صحیح در دوره رشد شرکت‌ها

مدیریت مالی صحیح در دوره رشد شرکت‌ها


امیدواریم به همان نسبت که در نیمه اول سال عملکرد خوبی در حوزه مدیریت مالی داشتید، اوضاع رشد شرکت شما نیز خوب باشد و روند صعودی را در کنار شاخص‌های عملکرد اصلی متنوع تجربه کنید.

رشد غیر منتظره امروزه در فضای کسب‌وکار بسیار دیده می‌شود، یک ایده چنان در فضای کار منفجر می‌شود که در طی یکسال راه سال‌ها تلاش شرکت‌های قدیمی را طی می‌کند.

آنچه اهمیت دارد مدیریت مالی صحیح در دوره رشد شرکت‌هاست.

مشخصاً افزایش سود، هدف نهایی هر شرکتی است و دستاوردهای کوچک‌تر مانند افزایش فروش، حاشیه معاملاتی بالاتر و مشتریان تکراری همیشه جز اهداف ثانویه شرکت‌ها و مدیریت مالی آن‌ها بوده است. برای صاحبان کسب‌وکارهای موفق، دستیابی به هدف هنگامی حتمی است که رشد سریع در جذب مشتری و دستیابی به فروش کل، بالاتر از انتظارات رخ دهد. اما در ادامه چه خواهد شد؟

اگر می‌خواهید پیشروی کنید، باید مطمئن شوید که تمام جنبه‌های کسب‌وکارتان در کنار یکدیگر در حال رشد هستند و باید برای هر سطح جدید کسب‌وکارتان مدیریت مالی بهینه لحاظ کنید.

مدیریت مالی صحیح در دوره رشد شرکت

اگر در حال رشد هستید، شما باید گزارش‌های مالی خود را ارتقا دهید و همچنین برای ایجاد فرهنگ ‌سازمانی در شرکت سرمایه‌گذاری کنید. فرهنگ ‌سازمانی تأثیر زیادی بر چگونگی رشد شرکت و وضعیت مالی یک شرکت دارد؛ به همین دلیل است که در این مطلب به اهمیت فرهنگ سازمانی در رشد شرکت در ابعاد مالی می‌پردازیم.

«گاهی اوقات رهبران کسب‌وکار برای رسیدن به معاملات بزرگ بعدی بسیار تلاش و تمرکز می‌کنند، اما آن‌ها فراموش کرده‌اند که درواقع برنامه‌ای برای حفظ آنچه تاکنون به دست آورده‌اند و ارتقا فرهنگ‌سازمانی در شرکت داشته باشند.» Chelsea L. Wood
Chelsea L. Wood

در این وبلاگ، ما بر سه موردی که شما باید در دوره رشد غیرمنتظره، باید آن‌ها را مدیریت مالی نموده و سپس بر آن‌ها نظارت کنید، تمرکز داریم:

  1. آیا برای حفظ رشد نیاز به تأمین مالی و سرمایه بیشتری دارید؟

زمانیکه میزان فروش شما بالا می‌رود، سرمایه در گردش بیشتری نیاز خواهید داشت تا بتوانید سفارش‌ها را قبل از پرداخت هزینه آن‌ها به‌وسیله مشتری تأمین نمایید.

اگر شما به‌وسیله کارمندانتان کسب درآمد می‌کنید، نیاز به کارکنان بیشتری خواهید داشت. در غیر این صورت، اغلب مجبور به خرید موجودی بیشتر برای اطمینان از حفظ رضایت مشتریان و ارائه بهنگام سفارش‌ها خواهید بود.

بنگاه‌های سودآور حفظ مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید را مدنظر دارند. درمجموع، تأخیر در ارائه خدمات بدان معنی است که مشتریان جدید درست همان‌طور که سریع جذب‌شده بودند، به سرعت نیز از دست‌ می‌روند.

افراد بیشتر به معنی هزینه‌های ثابت بیشتر است. شما همچنان که نردبان ترقی را طی می‌کنید، اگر شیب تدریجی افزایش درآمد داشته باشید، باید حقوق و دستمزد بیشتری نیز بپردازید.

به‌منظور حفظ محصولات موجود و آمادگی برای پیشروی، شما باید برای تأمین‌کنندگان و فروشندگان خود به میزان بیشتری هزینه کنید. سفارش‌های شما چقدر افزایش می‌یابد؟ چه مدت طول می‌کشد تا آن‌ها را تهیه کنید؟ و چه مدت طول می‌کشد که هزینه‌های خود را جبران کنید؟

برای مثال، شما مشتریان خود را قبل از تحویل سفارش‌ها یا ارائه خدمات به آن‌ها، راضی نخواهید کرد و این در حالی است که باید حقوق کارمندان و فروشندگان خود را نیز قبل از آن بپردازید. لذا نقدینگی به‌طور ناهمسانی وارد و خارج می‌شود. آیا سرمایه کافی برای پوشش این ناهمسانی را دارید؟

مدیریت مالی صحیح در دوره رشد شرکت‌ها

  1. آیا مدیریت مالی شرکت شما به طور صحیح خدمات یا سفارش‌ها را به داخل و خارج از شرکت ثبت می‌کند؟

با افزایش مشتریان یا سفارش‌ها، چگونه می‌توانید مطمئن شوید که یک یا دو فاکتور از قلم نیفتاده است؟ آیا دپارتمان حساب‌های دریافتی شما سرعت عمل کافی دارد؟ و یا تیم شما نرم افزار حسابداری به‌روزی دارد که نشان دهد برای کدام مشتریان فاکتور صادر شده است، چه کسانی پرداخت انجام داده‌اند و چه کسانی پرداخت انجام نداده‌اند؟

نکته بعدی که باید نسبت به آن توجه داشته باشید این است که صورت‌حساب‌های شما نسبت به گذشته افزایش داشته‌اند، در شرکت‌های کوچک ممکن است تنها یک نفر مسئولیت پردازش سفارش‌ها و کنترل تمام مسئولیت‌های دریافتی باشد.

همان‌طور که روز به روز شرکتتان بزرگ و بزرگتر می‌شود آیا این شخص می‌تواند تمام مدارک را به‌موقع مدیریت کند؟ آیا روش‌های جایگزینی دارید تا اطمینان حاصل کنید که اطلاعات دقیق هستند؟ آیا نسبت به نقاط حساس که می‌تواند به‌یک‌باره موجبات شکست را فراهم کند، توجه کافی دارید؟

گاهی اوقات «روشی که همیشه استفاده می‌شود» کارآمدترین روش نیست و هنگامیکه با افزایش غیرمنتظره سفارش‌ها در کسب‌وکار مواجه می‌شوید، پروسه‌های مالی و کنترل‌های داخلی باید همگام با کسب‌وکارتان توسعه یابد.

دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز یک پیروزی بزرگ برای مالکان بنگاه‌های تجاری کوچک به شمار می‌رود. لذا ضمن اینکه خوشحال هستید، باید اطمینان حاصل کنید که ضربان واحد تجاری شما پیوسته در حال تپیدن است تا بتوانید همچنان تصمیمات استراتژیک بگیرید و پیشرفت کنید.

مدیریت مالی صحیح در دوره رشد شرکت‌ها  

اکنون زمان ارزیابی فرا رسیده است. باید ببینید که چگونه باید در کسب‌وکارتان، امور مالی را مدیریت کنید تا به بیراهه هدایت نشوید. اگر شما در حال حاضر فاقد اطلاعات مالی بهنگام، دقیق و معنی‌دار هستید، بهتر است حسابداری خود را به متخصصان، برون‌سپاری کنید تا بتوانید تمرکز بیشتری بر کسب‌وکار خود داشته باشید.

  1. آیا شما باید کارمندان بیشتری استخدام کنید؟

هنگام رشد شرکت، کارکنان شما نیز متوجه سودآوری و توسعه شرکتتان خواهند شد. کارکنان عادی شما کار بیشتری انجام می‌دهند تا افزایش تقاضا را پاسخگو باشند. اما برخی از کارمندان که انگیزه کافی و روحیه سازندگی دارند،  احتمال دارد که با پیشروی همگام شوند.

در عین حال بهره‌وری پایین می‌تواند نوعی نگرانی ایجاد کند، بزرگ‌ترین مشکلی که بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط با آن مواجه هستند، گردش مالی است که تأثیر بسزایی در پیشروی خواهد داشت.

بهترین داوطلبان می‌خواهند در محیطی مثبت و تحت حمایت که در راستای ارزش‌های اصلی آن‌هاست، کار موردعلاقه خود را انجام دهند.

 

وقتی شما ارزش‌های اصلی و فرهنگ شرکت را برای داوطلبان شرح می‌دهید، درواقع شانس جذب داوطلبانی را افزایش خواهید داد که نسبت به کسب‌وکارتان اشتیاق دارند و به‌احتمال‌ زیاد نقش خود را به‌خوبی در شرکت ایفا می‌کنند؛ چراکه این متقاضیان به دلیل ایمان نسبت به کاری که انجام می‌دهند، تمایل دارند در بلندمدت شما را همراهی کنند.

از سوی دیگر، هنگامی‌که کارکنان جدید را درست، زمانی که به آن‌ها نیاز دارید، تعلیم می‌دهید، آن‌ها می‌توانند با نهایت سرعت و دقت کار خود را شروع کنند و اگر زمان‌بندی صحیح صورت گیرد، شما به مرحله دستیابی به سودآوری پیوسته خواهید رسید، و از هزینه اضافی نیز جلوگیری خواهید نمود؛ این امر می‌تواند در اوایل استخدام‌شان به وقوع بپیوندد.

در صورتیکه با استفاده از زمان کارمندان درآمدزایی می‌کنید، ارزش کسب‌وکار شما مبتنی بر کارکنان خواهد بود. افرادی که دیدگاه راهبردی شما را درک کرده و به اشتراک می‌گذارند، دانش عمیقی نسبت به مالکیت معنوی و فرآیندها داشته و می‌توانند به پیشبرد شرکت کمک شایانی کنند.

مدیریت مالی صحیح در دوره رشد شرکت‌ها

مهم است که بدانید مهم‌ترین تعاملات شما همواره با همه مشتریان رخ نمی‌دهد. در عوض، با کارمندان تراز اولی که به شرکت شما ملحق می‌شوند، باید بتوانید تعاملات مطلوبی را برقرار کنید. زیرا آن‌ها به شما کمک می‌کنند یک تیم با عملکرد بالا تشکیل داده و به پیشروی خود ادامه دهید و به همین دلیل است که نمی‌توانید هرکسی را در شرکتتان استخدام کنید.

شرکت‌هایی که رشد می‌کنند، تصمیمات درستی را اتخاذ کرده‌اند. اما مدیریت مالی قبل از رشد شرکت، هنگام رشد و پس ‌از آن، نکته‌ای است که منجر به موفقیت شما در بلندمدت خواهد شد.

*مترجم: حمید زارعی