بازاریابی رویدادها

بازاریابی رویدادها چیست؟


بازاریابی رویدادهاتوصیفی، از روند به نمایش درآوردن یک محصول یا خدمت خاص با هدف ترویج و نفوذ سازمان با مخاطبان مورد نظر می‎باشد.

رویدادها می توانند به صورت آنلاین و آفلاین، شراکتی و یا اسپانسرینگ برگزار شوند. این فعالیت ترویجی می‌تواند به عنوان یک تکنیک منحصر به فرد در بازاریابی درونگرا یا برونگرا مورد استفاده قرار گیرد.

چرا بازاریابی رویدادها اهمیت دارد؟

در جهان امروز که خریداران از قدرت انتخاب بیشتری برخوردارند؛ بازاریابان بایستی از هر فرصتی برای ایجاد ارتباط، جلب اعتماد و القای حسن نیت خود استفاده کنند.

مصرف کنندگان امروزی نیازمند راهکارها و پیشنهادات مختلفی هستند تا بتوانند از بین آنها انتخاب نموده و تصمیم گیری کنند. از این رو رویدادها فرصت مناسب و منحصر به فردی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد تا از نزدیک با برندهای مختلف روبرو شوند.

بازاریابی رویدادها نیازمند آمیخته‌ای از فعالیت‌های آنلاین و آفلاین مبتنی بر یک استراتژی یکپارچه در رفع نیاز مخاطبان است.

تاثیرات بازاریابی رویدادها

مهمترین تاثیر یک رویداد ماندگاری ذهنی بالای آن است.

البته که تاثیرات هر رویداد به هدف برگزاری آن برمیگردد اما تمامی شرکت‌ها علاقمندند تا رویداد آنها چیزی بیشتر از یک صحنه‌ی تبلیغاتی برای محصولات یا خدمات آنها باشد. همچنین رویدادها به خوبی می‌توانند تصویر قدرتمند و ماندگاری از شرکت در ذهن مخاطبان ایجاد کنند.

به وسیله رویدادها می‌توانید اجازه دهید تا مردم با شرکت شما تعامل برقرار کنند و تجربه رویارویی با محصولات و خدمات شما را داشته باشند و اینگونه ارتباطی قوی با پتانسیل‌های خرید ایجاد می‌کنید.

تمامی رویدادها از لحاظ برگزاری شبیه هم نیستند. برخی از شرکت‌ها به برگزاری رویدادهای زنده می‌پردازند و برخی دیگر با استفاده از ترکیب تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال، با برگزاری رویدادهای آنلاین مخاطبان خود را با محصولات و خدمات درگیر می‌کنند.

جالب است بدانید که طبق تحقیقات انجام شده، شرکت‌های بزرگ تنها یک پنجم بودجه بازاریابی خود را به بازاریابی رویدادها اختصاص می‌دهند.

بودجه بازاریابی

4 دلیل برای استفاده از بازاریابی رویدادها

شرکت‌های مختلف به دلایل گوناگونی در برگزاری رویدادها مشارکت می‌کنند.

شرکت‌های کوچک با هزینه های کمتری در قالب برگزاری یک وبینار این ارتباط با مخاطبان را فراهم می‌کنند، در حالیکه شرکت‌های بزرگ نیازمند برقراری ارتباط مستقیم (چهره به چهره) در یک نمایشگاه تجاری هستند.

با هم نگاهی می‌اندازیم به نمودار اهداف برگزاری رویدادها که در یک نشریه معتبر منتشر شده است.

اهداف برگزاری رویداد
  • برندینگ و آگاهی

  • کلیدی ترین دلیل برای یک کسب و کار تجاری از برگزاری یک رویداد، ساختن برند خود می‌باشد. بازاریابی رویدادها این امکان را به شرکت شما می‌دهد تا هویت برند خود را ترویج نمایید. از طریق رویداد ارزش های عالی به دست آورید و نام، ایده و اندیشه خود را با مخاطبان اصلی به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که اصحاب رسانه معمولاً علاقمند به حضور در رویدادهای حوزه صنعت هستند و برگزار کننده یک رویداد بایستی برای پوشش خبری مراسم از آنها (سردبیران و روزنامه نگاران) دعوت کند تا در رویداد حضور داشته باشند.

  • تولید سرنخ

  • دلیل مهم دیگری که یک کسب و کار را به برگزاری یک رویداد مجاب می‌کند، تولید سرنخ فروش است. برای این کار چه راهی بهتر از اینکه شما در جمعی حضور داشته باشید که مخاطب شما هستند؟ در واقع رویدادها این اجازه را به شرکت شما می دهد تا تعاملی سازنده با مخاطبانی برقرار کنند که علاقمندند در مورد محصولات و خدمات شما بیشتر بدانند. امروزه استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کنار تعاملات چهره به چهره با مخاطبان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. مطمئن شوید که از شبکه‌های اجتماعی به نحو احسن استفاده می‌کنید و برای هر رویداد خود هشتگ مخصوص در نظر گرفته‌اید. مخاطبان شما علاقمندند تا با کلیدواژه‌های منحصر به فرد، ساده‌تر شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.

بازاریابی رویدادها

   
 • درگیری با مشتریان و فروش مجدد به آنها

 • رویدادها به طور شگفت انگیزی مشارکت مشتریان را به همراه دارد که می‌تواند در کنار تعاملی مثبت به ایجاد وفاداری آنها حرکت کند. علاوه بر این تمامی بازاریابان به خوبی می‌دانند که شرکت می‌تواند بیشترین بازگشت سرمایه به مجموعه‌ی خود را از طریق حفظ، نگهداشت و رشد مشتریان خود داشته باشد. چالش بزرگ این است که بتوانیم در میان مشغله‌های روزمره مشتریان، توجه آنها را به خود جلب کنیم. در رویدادها شما از این شانس برخوردارید که به مشتریان خود فروش مجدد محصولات و خدماتی را ارائه دهید که ممکن است آنها شناختی در مورد آن نداشته باشند و یا نیاز خرید آن را احساس نکرده باشند. همچنین می‌توانید با نیازهای جدید آنها نیز آشنا شوید. برای شما کار ساده‌ای است که مخاطبان رویداد خود را به رویدادهای آتی نیز دعوت کنید و با قشر خاصی رویدادهای مختلف را برگزار نمایید. اما این نکته را حتماً به خاطر داشته باشید که مخاطبان جدید را فراموش نکنیم.

 • آموزش

 • اکثر مردم برای شبکه سازی و یادگیری به رویدادها توجه می‌کنند. مهم نیست که چه نوع رویدادی برگزار می‌کنید، اینکه محتوا و دانش ارزشمندی در رویدادهای خود به مخاطبان ارائه دهید از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع مدل‌های بازاریابی رویدادها

رویدادها به صورت‌های مختلف، در مکان‌های متفاوت و به صورت‌های آفلاین و آنلاین برگزار می‎گردد. در اینجا برخی از مدل‌های رایج برگزاری یک رویداد را با هم مرور می‌کنیم.

بازاریابی رویدادها

 • رویدادهای آنلاین

این نوع رویداد با استفاده از یک رابط مبتنی بر بستر وب، برگزار کننده را به مخاطبان خود متصل می‌کند. انواع مختلف آن عبارتند از وبینارها، رویدادهای مجازی و جریان مستقیم.

رویدادهای آنلاین اغلب ارزان‌تر از سایرین است و این امکان را ایجاد می‌کند تا با مخاطبان خود با هر پراکندگی جغرافیایی ارتباط برقرار کنید.

 • وبینار

وبینارها شامل سخنرانی‌ها، گفتگوها و یا کارگاه‌های آموزشی می‌باشد که از طریق وب به صورت مجازی برگزار می‌گردد.

این نوع رویدادها می‌تواند با برنامه‌ریزی قبلی و یا به صورت دوره‌ای برگزار گردد و زمان آن معمولاً 30 تا 60 دقیقه است. وبینارها فرصت تعامل بین شرکت کنندگان را فراهم می‌کند، فرصتی برای بحث و گفتگو در مورد موضوع ارائه شده که این امر از طریق ابزارهای کنفرانس مبتنی بر بستر وب صورت می گیرد.

وبینارها می‌توانند به صورت کاملاً تعاملی باشند و شرکت کنندگان این امکان را دارند تا سوالات خود را از ارائه دهنده بپرسند و پاسخ آن را دریافت نمایند.

 • رویداد مجازی

این سبک از رویدادها شرکت کنندگان را در نقاط مختلف دنیا به بازدید از یک رویداد مجازی و در حال برگزاری از طریق بستر وب دعوت می‌کند.

برای مثال شرکت کنندگان از یک غرفه مجازی بازدید می‌کنند و می‌توانند با کارمندان آن ملاقات کنند و سوالات خود را بپرسند. این برنامه‌ها در زمان واقعی برای همه شرکت کنندگان اتفاق میفتد.

 • رویدادهای پخش مستقیم

این رویدادها بستری را فراهم می‌کند تا شرکت کنندگان بتوانند یک رویداد آفلاین (فیزیکی) و در حال برگزاری را روی وب دنبال کنند. این فرآیند را می‌توان توسط یک وب کم ساده و یا سیستم‌های پخش فوق حرفه‌ای برنامه‌ریزی و اجرا کرد.

برنامه‌های کاربردی LiveStream و Ustream و همچنین گزینه‌های جدید گوگل پلاس این نوع سرویس‌های زنده را ارائه می‎دهند که این امکان را به شما می‌دهند تا جریان رویداد خود را به راحتی ضبط و با مخاطبین خود از طریق چت و قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی تعامل کنید.

بازاریابی رویدادها

 • رویدادهای آفلاین

رویدادهای آفلاین نیازمند حضور فیزیکی افراد و تعاملات آنها با یکدیگر می‌باشد و این در حالی است که این رویدادها نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به رویدادهای مجازی دارد. تاثیرات رویدادهای آفلاین حتی برگزاری یک جلسه شخصی با مشتریان را دست کم نگیرید، چرا که باعث ایجاد ارتباطات گسترده بین افراد و ایجاد چشم انداز برای مخاطبان می‌شود.

 • نمایشگاه تجاری

یک نمایشگاه تجاری جمع آوری فیزیکی افراد شاغل در یک صنعت یا حرفه است که به طور معمول شرکت‌های متعددی را در یک بازار خاص معرفی می‌کند. یک کسب و کار ممکن است در یک نمایشگاه تجاری حضور داشته باشد؛ محصول یا خدمت خود را عرضه کند و یا به عنوان حمایت کننده (اسپانسر) حضور داشته باشد و به این وسیله حضور خود در بازار را تقویت کند.

 • کنفرانس

کنفرانس‌ها معمولاً نوعی خاص از بازاریابی رویدادهای شرکت‌ها هستند که شرکت کنندگان را برای ارائه اطلاعات خاص جمع آوری می‌کند. این رویدادها معمولاً در ابعاد بزرگ و با اهداف آموزشی توسط شرکت‌ها برگزار می‌گردد.

 • سمینار

اصطلاح سمینار معمولاً برای توصیف جلسات کوچکتر استفاده می‌شود. بعضی از سمینارها مشابه با یک سخنرانی در کلاس درس می‌باشد.

جایی که یک متخصص، اطلاعات خود را با مخاطبان به شیوه‌ای رسمی‌تر به اشتراک می‌گذارد. در تعریفی دیگر بازاریابان پیام شرکت خود را به عموم یا کارمندان و شرکای تجاری خود می‌رسانند.

بازاریابی رویدادها

 • صبحانه، ناهار و شام

اینها معمولاً در ابعاد کوچکتر اما به صورت هدفمند هستند و می‌توانند با تمرکز خاص بر روی مشتریان برگزار شود. معمولاً با حضور 8 تا 10 نفر بسیار صمیمی و یا می‌توانند با حضور 50 شرکت کننده یا بیشتر برگزار شود.

مدیران از این نوع رویدادها برای جلسات شبکه خصوصی و نمایش عملکردهای کوچک خود استفاده می کنند و در مقیاس بزرگ می تواند شامل سخنرانی های رهبری فکر و بررسی چشم اندازهای کلان یک کسب و کار باشد.

۷ راز برای به حداکثر رساندن کیفیت بازاریابی رویدادها

از آنجاییکه رویدادها بخش بزرگی از فعالیت‌های بازاریابی رویدادها ی شما را تشکیل می‌دهد، بایستی اطمینان حاصل کنید که تمام جزئیات با کیفیت انجام می‌شود.

در اینجا 7 راز مهم و تاثیرگذار برای به حداکثر رساندن کیفیت یک رویداد را مرور می کنیم.

بازاریابی رویدادها

  1. اهداف واقع بینانه را روبروی خود قرار دهید

اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه چیزی نیست که شما تنها پس از برگزاری رویداد آن را اندازه گیری کنید.

باید از ابتدا برای اندازه گیری بازگشت سرمایه خود برنامه ریزی کنید و بعد از رویداد نیز این اندازه گیری را ادامه دهید. اهداف شما نباید تنها محدود به مدل‌های ثبت نام و حضور در نمایشگاه باشد.

بهترین هدف می‌تواند مسیری به سمت درآمدزایی باشد. در نظر داشته باشید که استفاده از معیارهای مختلف برای اندازه گیری دقیق‌تر نرخ بازگشت سرمایه می‌تواند مدل یکپارچه‌تری را ایجاد نماید.

به عنوان مثال برگزاری یک رویداد آفلاین که در آن تعداد شرکت کنندگان نامحدود است، هزینه‌های برگزاری آن را به مراتب کمتر می‌کند و این در حالیست که درآمد حاصل از رویداد بدون تاثیر از این موضوع می‌تواند حتی افزایش هم پیدا کند.

بازاریابی رویدادها

در این مدل هدفگذاری شما، تعداد شرکت‌کنندگان به عنوان یک شاخص قابل اندازه گیری است که افزایش آن تاثیری در بالا بردن هزینه‌های برگزاری یک رویداد ندارد. (این قبیل شاخص‌ها در رویدادهای فیزیکی متفاوت است چرا که رویدادهای مجازی هزینه‌های برگزاری کمتری را شامل می‌شود)

شما همچنین قصد دارید تا با هدفگذاری مناسب درک بهتری از خطرات پیش رو و ریسک‌های احتمالی داشته باشید. بهترین برنامه‌ریزی یک رویداد شامل استراتژی اندازه‌گیری شاخص‌ها در لحظه است. به این معنی که شما باید چه زمانی و چگونه در طول مراحل برنامه ریزی، معیارهای خود را اندازه گیری کنید تا درک بهتری از شرایط پیش رو داشته باشید و بحران‌های احتمالی را بهتر مدیریت کنید.

  1. برای رویداد خود موضوعی خلاقانه و قدرتمند انتخاب نمایید

افرادی که در رویدادهای مجازی یا فیزیکی شما شرکت می‌کنند، باید ارائه‌ای یکپارچه و احساسی متمایز از نام تجاری شما ببینند.

حتی در یک رویداد مجازی هم شما بایستی در مورد چگونگی طراحی غرفه، مسابقات هیجان انگیز و غیره که مایل هستید برگزار شود فکر کنید. برگزاری جلسات طوفان فکری توسط تیم برگزارکننده‌ی یک رویداد می‌تواند ایده‌های قابل قبولی را شکل دهد.

به یاد داشته باشید که در مورد تمامی عناصر بالقوه مانند لباس کارکنان داخل غرفه، موراد تبلیغاتی و غیره  فکر کنید. تنها داشتن غرفه در یک نمایشگاه بزرگ کافی نیست. چگونه می‌توانید غرفه خود را در بین صدها نام تجاری دیگر متمایز کنید؟

بازاریابی رویدادها

شما می‌خواهید به نوعی حاضر شوید که بازدیدکننده را مجبور به توقف در غرفه خود کنید. امروزه استفاده از بازی‌ها یا ابزارهای تعاملی را به عنوان راهی برای جلب توجه شرکت کنندگان در نظر می‌گیرند. هدایای تبلیغاتی خلاقانه نیز می‌تواند یک راه عالی برای ورود افراد به داخل غرفه شما باشد.

  1. نقاط تماس بیشتری را ایجاد کنید

هنگامیکه وقت و انرژی خود را صرف برنامه ریزی یک رویداد می‌کنید، می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که آیا ثبت نام کافی در این رویداد انجام می‌گیرد یا خیر؟

برای افزایش میزان تعداد ثبت نام کنندگان، نیازمند اطلاع رسانی یکپارچه از طریق ایمیل، پیامک و دیگر ابزار روابط عمومی هستید تا بیشترین حجم ثبت نام را به دست آورید. پیدا کردن تعداد دفعات مناسب برای تبلیغات یک رویداد از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای یک نمایشگاه بزرگ شما باید 30 تا 45 روز قبل از شروع رویداد اولین ایمیل اطلاع رسانی خود را ارسال نمایید تا مخاطبان فرصت حداقل یک ماهه برای برنامه ریزی حضور داشته باشند.

  1. در پایین فایل نمونه زمانبندی یک رویداد بزرگ (همایش علمی) را با هم می‌بینیم:

دانلود فایل زمانبندی رویداد

  1.  
  2. تبلیغات را بر اساس مخاطبان خود هدفمند کنید

بدون توجه به نوع تبلیغاتی که استفاده می‌کنید، تقسیم بندی مخاطبان رویداد امری ضروری است.

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس افراد در بانک اطلاعاتی مخاطبان از کیفیت کافی برخوردار است و برای پایش این اطلاعات وقت کافی اختصاص دهید تا در آینده نیز بتوانید از آنها استفاده کنید. برای تقسیم بندی مخاطبان می‌توانید بر جمعیت شناختی تمرکز کنید.

به عنوان مثال:

 • عنوان شغل
 • شرکت
 • صنعت
 • موقعیت جغرافیایی

استراتژی نادیده گرفتن تقسیم بندی مخاطبان، آزمایش پیام‌های بازاریابی رویدادها است. سعی کنید قبل از اتمام کمپین تبلیغاتی جذب مخاطبان رویداد، انواع روش‌های اطلاع رسانی اعم از ارسال ایمیل، پیامک، شبکه های اجتماعی، نامه، فکس و غیره را امتحان کنید و درس آموزی‌های خود را مکتوب نمایید.

  1. استفاده از شبکه‌های اجتماعی را در برنامه ریزی خود قرار دهید

فعالیت هدفمند و مداوم شما قبل، حین و پس از رویداد در شبکه‌های اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است. مخاطبان شما در شبکه‌های اجتماعی بهترین مبلغان رویداد شما هستند که می‌توانند علاوه بر حضور خود، سایرین را به این امر دعوت نمایند.

بازاریابی رویدادها

در اینجا نگاهی به برخی از این شبکه‌ها می‌اندازیم:

تلگرام: با وجود اینکه این ابزار به عنوان یک پیام رسان به بازار معرفی شده است، اما با داشتن امکانات متعدد به عنوان یکی از شبکه‌های اجتماعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان به اشتراک گذاری مطالب، تبلیغات در کانال‌ها و گروه‌های مختلف و بسیاری دیگر از امکانات تلگرام به شما کمک می‌کند تا رویدادهای خود را بهتر معرفی نمایید. اینستاگرام: مرجعی کامل برای نمایش رویدادهای جاری و برگزار شده که این امکان را به مخاطبان می‎دهد تا رویدادهای شما را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و آن را تبلیغ نمایند. استفاده از هشتگ مخصوص رویدادهای شما در ابزار اینستاگرام بسیار کاربردی و تاثیرگذار است. توییتر: ابزاری قدرتمند نه تنها برای بازاریابی رویدادها و ترویج حوادث شما، بلکه قابل استفاده برای برقراری ارتباط در لحظه با شرکت کنندگان می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از هشتگ‌ها در توییتر مطالب را دسته بندی کنید تا مخاطبان درک بهتری از تداوم موضوعات داشته باشند.

  1. در ارتباط با مخاطبان خود اولین باشید

اطمینان از پیگیری رویدادهای شما توسط مخاطبان و دنبال کنندگان، شما را در رقابت با سایر رقبا متمایز کرده و در ذهن مخاطب اثربخشی بیشتری دارد. همیشه قبل از شروع رویداد، استراتژی پیگیری توسط مخاطبان را برنامه ریزی، طراحی و مکتوب نمایید.

بازاریابی رویدادها

در اینجا مراحل پیگیری را با هم مرور می کنیم :

لیست سرنخ‌های باکیفیت: تهیه لیستی از سرنخ‌های فروش باکیفیت پس از برگزاری یک رویداد بسیار حائز اهمیت است. اگر در یک نمایشگاه حضور دارید حتماً آخر هر روز لیست مورد نظر را جمع آوری کنید و در پایان به بررسی و جمع‌بندی آنها بپردازید. ایمیل پیگیری: اطلاع رسانی از طریق ایمیل بایستی قبل از برگزاری رویداد انجام شود. خلاصه و شرح جلسات رویدادهای برگزار شده به همراه پست‌های وبلاگ می‌تواند محتوای مناسبی برای ایمیل‌های ارسالی باشد. پرورش و ارزیابی سرنخ‌ها: پرورش و به ثمر رساندن سرنخ‌ها برای استراتژی‌های مدیریتی امری حیاتی است. حفظ ارتباط با شرکت کنندگان رویدادها به پرورش سرنخ‌های به دست آمده کمک شایانی می‌کند.
  1. نرخ بازگشت سرمایه را اندازه گیری کنید

زمانی که در مورد اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه صحبت می‌شود، شرکت‌های مختلف با توجه به نیازهای خود، شاخص‌های متفاوتی را بررسی می‌کنند. در پایین سه سطح مختلف اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه را بررسی می‌کنیم.

خوب است که:

اندازه گیری پیشرفت اولیه

با اندازه گیری وضعیت پیشرفت شرکت کنندگان، می‌توانید معیارهایی مانند تعداد دعوتنامه‌ها، ثبت‌نام، حضور و نمایش را تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که این معیارهای اساسی را اندازه گیری می‌کنید.

بهتر است که:

طبقه بندی سر نخ‌ها

علاوه بر اندازه گیری وضعیت پیشرفت اولیه، جابجایی در چرخه درآمد و ایجاد سرنخ‌های فروش نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. به عبارت دیگر این شرکت کنندگان چقدر برای شما جذابیت دارند؟

برای مثال در یک رویداد آموزش حسابداری 300 شرکت کننده حضور دارند که شامل 200 دانشجو (فرصت‌های آتی)، 100 حسابدار و مدیر مالی مشغول به کار (فرصت‌های فعلی)، 50 مشتری (ترویج کنندگان) و 50 نفر مدیران ارشد (افراد تاثیرگذار) می‌باشند. نرخ بازگشت سرمایه از این رویداد برای هر یک از این دسته بندی‌ها متفاوت خواهد بود.

بهترین:

اندازه گیری خط لوله

شما باید تعیین کنید که چگونه از تمام افرادی که در رویدادتان حضور داشتند، فرصت‌های جدید خلق کنید و برآوردی دقیق از هزینه‌ی هر یک از این فرصت‌ها داشته باشید. در مثال بالا فرصت‌های به وجود آمده می‌تواند فروش کتب آموزشی به دانشجویان یا مذاکرات فروش انجام شده با حسابداران و مدیران مالی باشد.

۵ اشتباه رایج در بازاریابی رویدادها که باید از آنها جلوگیری کرد

شما باید جزئیات زیادی را در مورد حوادث احتمالی پوشش دهید و بهترین راه برای انجام این کار پیش بینی اتفاقات احتمالی و افزایش آمادگی تیم اجرایی جهت حل موقعیت‌های بحرانی است.

در اینجا برخی از موارد رایج را که می‌توان با ارائه راهکارهای مختلف از آنها جلوگیری کرد؛ با هم بررسی می‌کنیم:

  1. پیشروی کورکورانه

اطمینان حاصل کنید که برنامه ریزی به بهترین شکل ممکن انجام پذیرفته است. انتظارات خود از رویداد را با تمام پرسنل خود شفاف کنید. توجه به جزئیات در رویداد، یک سرمایه گذاری بزرگ است؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام کارکنان درک درستی از این جزئیات داشته و توجهات لازم را به آنها خواهند داشت.

طراحی یک برنامه جامع برای شرایط بحرانی داشته باشید. تصمیم بگیرید که چه نوع فعالیت‌هایی در برنامه بحران دیده شده است و مطمئن باشید که تمامی افراد از آن آگاهی دارند. به عنوان مثال پیش بینی جایگزینی سیستم‌های ارتباطی مانند بی‌سیم (walkie-talkies) به جای استفاده از تلفن‌های همراه در شرایط اضطراری می‌تواند در برنامه بحران شما قرار داشته باشد.

  1. تعداد پرسنل مورد نیاز

حتماً اتفاق افتاده است که در یک نمایشگاه تجاری شرکت کنید و کارکنان داخل غرفه را در حال استراحت ببینید. هیچ چیز بدتر از این نیست که کارکنان شما در غرفه کاری برای انجام دادن نداشته باشند و بدون مراجعه کننده در غرفه ایستاده باشند.

این موضوع نه تنها باعث کاهش بهره‌وری شما می‌شود، بلکه باعث کاهش میزان علاقه کارمندان به ایجاد مذاکره با مراجعه کنندگان شده و فقط در ساده‌ترین نگاه این طور به نظر می‌رسد که شما پتانسیل کافی برای پاسخگویی و حل موضوعات دارید.

بازاریابی رویدادها

  1.  
  2. فراموش کردن مکالمات

این موضوع یکی از سختی‌های برگزاری رویدادها است. چگونه می‎توانید تمامی مکالمات خود با مشتریان را ثبت و ضبط کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی کارکنان شما صحبت‌های خود را به یاد خواهند داشت.

شما می‌توانید با استفاده از سیستم‌های ضبط صدا، استفاده از برگه‌های نیازسنجی مخاطبان و غیره؛ به ثبت گفتگوهای خود بپردازید و با افزودن این اطلاعات به سیستم CRM سازمان به پیگیری هدفمند آنها کمک کنید.

  1. آخرین مهلت‌ها

همه ما می‌دانیم که برگزاری رویدادهای فیزیکی فعالیتی پرهزینه است. بعضی اوقات هزینه از دست دادن یک فرصت فروش می‌تواند هزینه‌های برگزاری رویداد شما را دو چندان کند و این موضوع می‌تواند صدمه‌ای بزرگ به بدنه مجموعه وارد کند. اطمینان حاصل کنید که برای تمامی فرصت‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اید.

  1. جمعیت بیرون نمی‌رود مگر …
  2. مهم نیست که شما بهترین محل را برای برپایی غرفه انتخاب کرده اید یا خیر. اگر نتوانید ترافیکی از جمعیت را در غرفه خود نگهدارید، احتمالاً موفق نخواهید بود.

با خود مرور کنید که برای حضور در این رویداد چه کارهایی انجام داده‌اید و چه راه‌هایی برای ایجاد سر و صدا بین مخاطبان، شبکه‌های اجتماعی و سایر رسانه‌ها در نظر گرفته‌اید؟ به یاد داشته باشید که سایر غرفه داران و حامیان این رویداد نیز مشابه شما در تلاش هستند تا تعامل بهتر و بیشتری با مخاطبان خود داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که دلیلی متمایز نسبت به سایرین ایجاد کرده‌اید تا مخاطبان در جستجوی شما باشند.

اطلاع رسانی رویدادهای حسابداری و مالی سپیدار سیستم

چنانچه شما تمایل به شرکت در سمینارهای حسابداری و مالی شرکت سپیدار سیستم دارید؛ می‌توانید نگاهی به صفحه سمینارهای سپیدار بیاندازید.

صفحه سمینارهای سپیدار