نکات مهم انبارداری

انبار و انبارداری، روش ها و فلوچارت انبارداری


انبار و انبارداری از مهم‌ترین بخش‌های یک سازمان و یا شرکت هستند، زیرا بخش بزرگی از دارایی‌های سازمان‌ها در موجودی‌های انبار آنها انباشته شده است. موجودی کالاهای انبار باید در محل‌های امن و به صورت منظم نگهداری شود و به نحوی باشد که دسترسی به آن در مواقع لزوم به آسانی امکان پذیر باشد. نوع و مقدار مواد و حداقل و حداکثر موجودی هر یک از اقلام و همچنین نقطه سفارش مواد به طور مستمر باید مورد توجه انباردار قرار گیرد. البته مدیریت انبارداری سخت و هزینه‌بر است و هر شرکت یا سازمانی به دنبال کاهش هزینه‌های انبار داری است تا بتواند کارایی و سود شرکت را بالا ببرد. برای آشنایی بیشتر با این بخش مهم از سازمان به توضیح برخی از موارد مهم در سیستم انبارداری می‌پردازیم.

تعریف انبارداری؛ انبارداری چیست؟

انبارداری عبارت است از دریافت کالا و اقلام از قسمت‌های مختلف شرکت یا دیگران از خارج شرکت و نگهداری آن‌ها با توجه به قوانین و اصول انبار داری.

فرایند انبارداری باعث سهولت در تحویل دادن (صدور) و تحویل گرفتن (ورود) با کمترین وقت و نیروی مورد نیاز می‌باشد. همچنین رسانیدن اجناس و کالاهای مورد نیاز بخش‌های مختلف و یا خریداران به آنها در کمترین زمان ممکن براساس مدارک و ضوابط قانونی از وظایف شغل انبارداری می‌باشد.  

نرم افزار انبار عمومی

اصطلاحات انبارداری (عمومی و تخصصی)

در این قسمت از تمامی اصطلاحاتی که در انبارداری از آن استفاده می‌شود، صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

 • موجودی کالا: موجودی به تمام دارایی‌هایی گفته می‌شود که در انبار جهت فروش و یا ساخت کالا نگهداری می‌شوند. موجودی در انبار یکی از آیتم‌های بسیار مهمی است که معمولا با وارد کردن مقادیر صحیح از منفی شدن آن در انبار جلوگیری می‌شود.
 • تگ: تگ انبارگردانی یا همان واژهتگ همان برچسبی است که برای نشان دادن نوع و تعداد کالا بر روی آن چسبانده می‌شود. معمولا انبارداران از اطلاعات تگ انبارگردانی برای موضوعات مختلفی استفاده می‌کنند. مثلا اطلاعات روی تگ برای زمان حمل‌ونقل کالا مهم هستند.
 • کاردکس انبار: کاردکس انبار کارتی است که ورود، خروج و تعداد موجودی کالا در آن ثبت می‌شود.
 • کارت موجودی انبار: کارت موجودی انبار به صورت مقوایی چاپ می‌شود و در اختیار مسئولین انبار قرار می‌گیرد تا اطلاعات کالاهای وارده و صادره در آن درج شود.
 • کارت حساب انبار: کارت حساب انبار که با نام کارت حسابداری نیز شناخته می‌شود مانند کارت موجودی انبار است با این تفاوت که قیمت کالا نیز در آن درج می‌شود.
 • کارت شناسایی کالا: کارت شناسایی کالا که با نام کارت قفسه نیز شناخته می‌شود کارتی است که در کنار هر قفسه از انبار برای ثبت اطلاعات مربوط به کالای آن قفسه نصب می‌شود.
 • ابزارهای اندازه‌گیری: ابزارهای اندازه‌گیری تمام ابزارهایی هستند که برای اندازه‌گیری محصولات مختلف در انبار استفاده می‌شوند. مواردی مثل متر، باسکول و ترازو از ابزارهای اندازه‌گیری هستند.
 • مواد اولیه: مواد اولیه همان مواد خام هستند که در تولید کالاها و محصولات به کار می‌روند. معمولا شرکت‌های تولیدی و کارخانه‌ها نیاز حیاتی به مواد اولیه دارند.
 • کالاهای نیمه‌ساخته: کالای نیمه‌ساخته کالایی است که قسمتی از آن ساخته شده، ولی تولید آن به اتمام نرسیده است.
 • کالاهای ساخته‌شده: کالاهای تکمیل‌شده و آماده فروش کالاهای ساخته‌شده نامیده می‌شوند.
 • قفسه‌بندی: چینش درست و مرتب کالا در انبار قفسه‌بندی نامیده می‌شود. قفسه‌بندی موجب دسترسی آسان و صرفه‌جویی در زمان می‌شود.
 • کدگذاری کالا: کدگذاری کالا در انبار که به صورت حروف و اعداد بر روی قفسه‌ها درج می‌شود، برای تشخیص و یافتن کالا در انبار لازم است و موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود.
 • انبار: انبار مکانی است که با توجه به نوع کالاها و شرایط لازم برای نگهداری از آن‌ها برای نگهداری کالاها ساخته و استفاده می‌شود.
 • انبارداری: انبارداری به فرآیند دریافت کالا و نگهداری از آن‌ تحت شرایط خاص کالا، تأمین امنیت کالاها و تحویل به موقع طبق اصولی خاص گفته می‌شود.
 • انبار لوازم منزل: انبار لوازم منزل کانتینرهایی در ابعاد مختلف هستند که برای نگهداری لوازم منزل استفاده می‌شوند.
 • انبار سرپوشیده: انبار سرپوشیده انباری است که اطراف آن کاملاً پوشیده است و لوازم آن از هر آسیبی در امان هستند.
 • انبار نیمه‌پوشیده:  انبار نیمه‌پوشیده در واقع تنها سقفی است که کالاها را از باران و آفتاب حفظ می‌کند.
 • انبار روباز: برای نگهدای از اجناسی که شرایط جوی تأثیر زیادی روی آن‌ها ندارد از زمینی خالی به‌عنوان انبار روباز استفاده می‌شود.
 • انبارگردانی: فرآیند توزین یا شمارش موجودی انباردر پایان هر دوره مالی یاهر زمان دیگر جهت ارزش‌گذاری موجودی کالای انبارشده انبارگردانی نامیده می‌شود.
 • برگ درخواست جنس از انبار: برگ درخواست جنس از انبار توسط مشتری پر می‌شود و به‌وسیله آن کالای درخواستی از انبار را قید می‌کند.
 • حواله انبار: برگه حواله انبار هنگام تحویل کالا به مشتری توسط انباردار پر می‌شود، اطلاعات سفارش در آن درج می‌شود و به مشتری تحویل داده می‌شود.
 • حد تجدید سفارش: براساس گزارشات انبار و مصرف روزانه کالا برای هر کالا حداقل و حداکثری در نظر گرته می‌شود که اگر موجودی کالا به حداقل نزدیک شد برای خرید دوباره اقدام شود. با این کار موجودی هیچ کالایی در انبار صفر نمی‌شود.
 • حداقل موجودی کالا: موجودی کالاها در انبار نباید از مقداری خاص کمتر شود که این مقدار حداقل موجودی کالا نام دارد. معمولا کالاها با رسیدن به حداقل، باید سفارش داده شوند.
 • باصرفه‌ترین مقدار سفارش: شرکت‌های تولیدی برای این‌که بتوانند از تخفیفات فروشنده بهره‌مند شوند کالای موردنیاز خود را در حجم بالا سفارش می‌دهند و با این کار در هزینه‌های سالیانه خود صرفه‌جویی می‌کنند.
 • حداکثر موجودی مواد: در انبارداری حداکثر مقداری برای موجودی مواد تعریف می‌شود که موجودی نباید از آن مقدار بیشتر شود.
 • دفعات گردش موجودی مواد: هر ماده اولیه در انبار در یک دوره مشخص چند بار خریداری می‌شود که به تعداد آن دفعات گردش موجودی گفته می‌شود.
 • دوره گردش موجودی مواد: دوره گردش موجودی مدت زمانی است که مواد خریداری و وارد انبار شده‌اند تا زمانی که وارد چرخه تولید می‌شوند.
 • کسری و اضافات انبار: گاهی ممکن است در انبار بین موجودی واقعی و موجودی ثبت‌شده در یک زمان معین اختلاف وجود داشته باشد. اگر موجودی واقعی کالا کمتر از موجودی ثبت‌شده باشد کسری انبار وجود دارد و اگر موجودی واقعی کالا بیشتر از موجودی ثبت‌شده باشد اضافه انبار وجود دارد.
 • فرم‌های انبارداری: در انبارداری فرم‌هایی برای ثبت اطلاعات وجود دارد که فرم‌های انبارداری نامیده می‌شوند.
 • فرم حواله‌ها: فرم حواله‌ها شامل چهار فرم حواله انبار، حواله جابجایی بین انبار، حواله برگشت از خرید و حواله امانی است.
 • فرم رسیدها: فرم رسیدها شامل شش فرم رسید انبارموقت، رسید انباردائم، رسید جابه‌جایی بین انبار، رسید برگشت، رسید امانی و رسید مصرف مستقیم است.
 • رسید کالا: زمانی که کالایی به انبار می‌رسد وارد ایستگاه ورودی می‌شود. در ایستگاه ورودی اسکن و بازرسی می‌شود و سند رسید برای کالا صادر می‌شود و در نهایت کالا به موجودی انبار اضافه می‌شود.
 • پالت: پالت ابزاری مسطح است که معمولاً از چوب ساخته می‌شود و برای جابجایی کالا از آن استفاده می‌شود. جابجایی و ذخیره کالاهای بزرگ (یا تعداد زیادی از کالاها) از طریق پالت آسان‌تر است. پالت‌ها را به راحتی می‌توان با لیفتراک، جک پالت یا سایر ماشین‌آلات جابه‌جا کرد.

اصطلاحات انگلیسی انبارداری

اصطلاح انگلیسیمعنی فارسی
Inventoryموجودی
Tagتگ، برچسب
Cardexکاردکس انبار
Warehouse inventory cardکارت موجودی انبار
Warehouse account cardکارت حساب انبار
Identification cardکارت شناسایی کالا
Measuring toolsابزارهای اندازه‌گیری
Raw materialsمواد اولیه
Semi-finished goodsکالاهای نیمه‌ساخته
Made goodsکالاهای ساخته‌شده
Shelvingقفسه‌بندی
Codingکدگذاری کالا
Warehouseانبار
Warehousingانبارداری
Home appliance warehouseانبار لوازم منزل
Indoor warehouseانبار سرپوشیده
Semi-covered warehouseانبار نیمه‌پوشیده
Open warehouseانبار روباز
Stock Takingانبارگردانی
Requisition sheetبرگ درخواست جنس از انبار
Warehouse transferحواله انبار
Order refresh limitحد تجدید سفارش
Minimum inventoryحداقل موجودی کالا
The most economical order quantityباصرفه‌ترین مقدار سفارش
Maximum material inventoryحداکثر موجودی مواد
Material inventory turnover frequencyدفعات گردش موجودی مواد
Material inventory turnover periodدوره گردش موجودی مواد
Warehouse deficits and surplusesکسری و اضافات انبار
Warehousing formsفرم‌های انبارداری
Remittances formفرم حواله‌ها
Receipts formفرم رسیدها
Receiveرسید کالا
Palletپالت

اصلی‌ترین مراحل انبارداری چیست؟ (آموزش انبارداری)

اولین مرحله از آموزش انبار داری؛ پذیرش کالا

شرکت‌های حمل و نقل یا صاحبان کالا که دارای انبار هستند، با توجه به قوانین موجود می‌توانند مجوزهای مورد نیاز برای ورود کالا به انبار را صادر کنند. این مجوزها شامل درخواست تحویل کالا به انبار و مدارک مربوط به آن کالا است. با ورود کالا به انبار باید کنترل‌های نگهبانی و امنیتی صورت بپذیرد و پس از آن کالا وارد محوطه پذیرش شود. در محوطه پذیرش مسئولین انبار به بررسی کالاها می‌پردازند و آنها را از لحاظ شکل و تعداد با اطلاعات اظهار شده کنترل می‌نمایند. پس از بررسی در صورتی که مغایرت وجود داشته باشد، باید صورت جلسه‌ای تنظیم شود و اطلاعات مورد نیاز ارائه شود. در این قسمت در صورتی که مغایرتی وجود نداشته باشد، با توجه به نوع و وضعیت کالا و امکانات انبار کالاها دسته بندی می‌شوند و به انباری که برای کالا مناسب باشد ارسال می‌شوند.

فلوچارت انبارداری

آشنایی با مراحل انبارداری؛ جاگذاری و جابجایی کالا

دومین مرحله از مراحل انبارداری، جابه جایی کالا است. پس از ورود کالا به انبار با توجه به استانداردهای موجود در خصوص نحوه ذخیره سازی کالا، لازم است مکان مناسبی برای هر کالا در نظر گرفته و کالا در محل تعین شده جاگذاری شود و انبار کالا انجام شود. محل نگهداری دقیق کالا در انبار باید در اسناد کاغذی و یا سامانه‌ مدیریت انبار ثبت شود. پس از تکمیل فرآیند تحویل، صاحب کالا یا نماینده قانونی وی (که ممکن است شرکت حمل و نقل باشد) رسید یا قبض انبار را دریافت می‌کند. صاحب کالا از کالاهای تحویل داده شده به انبارهای عمومی می‌تواند به عنوان تضمین برای دریافت اعتبار و وام از بانک‌ها و موسسه مالی و اعتباری استفاده کند. البته برای این کار، انبارهای عمومی رسمی که اساسنامه آنها بر اساس تصویب نامه قانونی انبارهای عمومی مصوب 1340 به تایید هیئت نظارت بر انبارهای عمومی رسیده باشد، امکان صدور برگه وثیقه برای صاحب کالا را خواهند داشت.

مدیریت انبارها؛ انتخاب و گردآوری کالا برای خروج

در صورت درخواست صاحب کالا برای خروج کالا از انبار، پس از انجام تشریفات خروج کالا، کالا از انبار خارج شده و به نقطه تحویل حمل می‌شود. با توجه به استاندارد انبارداری و موضوعی که در بالا ذکر شد، در صورتی که برای کالایی برگه وثیقه صادر شده باشد و هنوز در وثیقه بانک یا موسسه دیگر باشد اجازه خروج از انبار داده نشده و مراحل خروج کالا از انبار طی نخواهد شد.

بسته‌ بندی و تحویل کالا در انبار

آموزش انبارداری

پس از صدور مجوز خروج کالا، فرایند خروج کالا از انبار هم آغاز خواهد شد. با دریافت اطلاعات مربوط به تحویل کالا و وسیله‌ی نقلیه، منابع لازم برای انجام بارگیری کالا تخصیص داده می‌شود و در صورتیکه صاحب کالا درخواست بسته‌بندی داشته باشد، کالاهای مورد نظر بسته‌بندی و بارگیری می‌شوند. درصورت نیاز بایستی فهرست اقلام بارگیری شده و مشخصات آن‌ها در قالب مستندات خاصی (مانیفست، فاکتور، بارنامه و…) در سیستم انبار داری تهیه و ارائه شود.

وظایف انباردار (Warehousing Management)+اهداف شغل انبارداری

 • توصیه و پیشنهاد روش انبارداری و همچنین اصلاح روش‌های موجود.
 • کاهش هزینه انبار و انبار داری
 • برنامه ریزی و کنترل موجودی کالاهای در انبار.
 • نظارت بر انجام عملیات و سیستم انبارداری و تحویل گرفتن، نگهداری و تحویل کالا.
 • مشخص نمودن دستور العمل بازرسی، بازبینی و بازنگری موجودی‌های کالا در انبار و حفاظت انبارها.
 • ایجاد هماهنگی و برقراری ارتباط اصولی و روشمند با سایر واحدها
 • اداره کارکنان و سازماندهی انبار.
 • نظارت بر اجرای صحیح محل‌یابی و جانمایی اقلام انبار و تجهیزات انبار.
 • سرویس‌دهی و خدمات‌رسانی و همکاری با سایر واحدها.
 • سر و سامان دادن وضعیت انبارها و حل و فصل مسائل مربوط به اداره انبارها.
 • هدفمند نمودن روش طبقه‌بندی موجودی‌های کالا و نحوه چیدن، قرار دادن، جابجایی و حمل آنها در انبار.
انبارداری چیست

دلایل نگهداری موجودی‌ها و انبار محصولات

 • امکان دسترسی به موقع به مواد و کالای مورد نیاز.
 • تعیین بهترین الگوی سفارش دهی و بهترین مقدار موجودی.
 • استفاده از تخفیف‌های کلی در خرید عمده از تامین کننده کالا.
 • کاهش آثار ناشی از نوسانات قیمت‌ها در تامین مواد و کالا.
 • کاهش دفعات خرید و در نتیجه کم شدن هزینه.
 • امکان برنامه ریزی دقیق تولید بر اساس موجودی‌های انبار.
 • مراقبت و نگهداری کالاها از سرقت، صدمه، ضایعه و طبقه بندی یا قفسه بندی صحیح اقلام.
 • تعیین نقطه سفارش دهی.

اهداف و وظایف انبار چیست؟

هدف از تشکیل و ایجاد انبار چه در بخش خصوصی و چه در سازمان‌های دولتی، نگهداری و در دسترس قرار دادن مجموعه وسایل مورد نیاز آنها است، اگر مواد و لوازم مورد نیاز به موقع تهیه نشود و در دسترس واحد مصرف کننده قرار نگیرد، در فعالیت‌های موسسه مشکل ایجاد می‌شود. از جمله مهم‌ترین وظایف انبارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ مقدار موجودی کالاهای مورد نیاز در حد مناسب و برنامه ریزی برای آن.
 • همکاری در خرید و تامین کالاها و کنترل و دریافت کالاهای خریداری شده.
 • نگهداری کالاها در انبار به نحو صحیح و تسریع در امر تحویل با رعایت مقررات و دستورالعمل‌های سازمان و استانداردهای انبارداری.
 • اجرای قوانین و دستوالعمل‌های سازمان در انبار داری که جنبه مالی دارد باید توسط مسئولین انبار و انباردار رعایت شود.

اجرای وظایف فوق مطابق با ضوابط صحیح و اصول انبارداری باعث سرعت بخشیدن در انجام امور سازمان می‌شود و درنهایت صرفه جویی حاصل شده باعث تقویت وضعیت مالی سازمان می‌شود. با نرم افزار انبار سپیدار همکاران سیستم، دسترسی ساده و سریعی به اطلاعات کالا داشته و محاسبه موجودی کالا و مدیریت انبار برای شما ساده می‌شود.

انواع انبار در انبارداری

انبارهای شرکت‌های مختلف از لحاظ ساختمان و دسته بندی انبار محصول به ۳ گروه تقسیم می‌شوند:

 • انبار پوشیده: بعضی از اجناس به علت حساسیت و مواد خاصی که در ساختمانشان به کار رفته باید در انباری که همه اطراف آن بسته و دارای سقف است، نگهداری شوند.
 • انبار سرپوشیده: نوعی انبار که سقف دارد ولی چهار طرف آن باز و فاقد حفاظ جانبی است اقلام و یا اجناسی که در مقابل نور مستقیم آفتاب و برف و باران خاصیت خود را از دست می‌دهند ، در این انبارها نگهداری می‌شوند.
 • انبار باز: این انبار به صورت محوطه است و معمولاً اجناسی که در مقابل نور آفتاب و برف و باران خاصیت اولیه خود را از دست نمی‌دهند با رعایت اصول انبارداری در آن نگهداری می‌شوند.

نحوه محاسبه فضای انبار به چه شکل است؟

برای نحوه محاسبه فضای انبار باید موارد زیر بررسی گردد:

 • وظایف انبار مربوطه مشخص شود.
 • مشخصات اقلام شامل نوع، خصوصیات فیزیکی (وزن، حجم، شکل ظاهری و … )، نحوه و محل انبار کردن (قفسه، محل باز، روی زمین و …) مشخص شوند.
 • روش حمل مشخص شود.
 • نحوه ورود و خروج مواد مشخص شود.

نکات مهم در طراحی انبار و مدیریت انبار

 • برای کالاها و اقلامی که استفاده زیادی دارند و یا اقلام سنگین و حجیم بهتر است که این کالاها نزدیک به محل مصرف انبار شوند و یا نزدیک در ورودی باشند.
 • در قفسه بندی بهتر است اقلام حجیم و بزرگ در طبقات پایینتر چیده شوند.
 • استفاده بهینه از ارتفاع در انبارها از نکات بسیار مهم است.
 • قابلیت دسترسی به همه مواد وجود داشته باشد.
 • خروج غیر قانونی اقلام باید توسط طراح به حداقل برسد.
 • یک سیستم اطلاعاتی مناسب بایستی برای انبار طراحی گردد و یا از نرم افزارهای مناسب مانند نرم افزار حسابداری سپیدار همکاران سیستم استفاده شود، تا بتوان با نظم بهتری از ورود و خروج اقلام مراقبت کرد.

انواع موجودی‌های انبار در فرایند انبارداری

اجناس و کالاهای موجود در انبار اعم از موسسات تولیدی یا غیرتولیدی (خدماتی) را می‌توان به پنج دسته تقسیم نمود:

مواد خام یا مواد اولیه

از این مواد برای تولید کالا استفاده می‌شود.

مواد و لوازم مصرفی

مواد و لوازم مصرفی به موادی گفته می‌شود که به طور غیرمستقیم در تولید کالا دخالت دارد و یا در سازمان‌های تولیدی برای انجام خدمات جانبی مورد استفاده قرار داده می‌شود. این مواد بر اثر مصرف از بین می‌رود مانند کاغذ و مداد و یا وسایل بسته بندی در سازمان‌های تولیدی.

مواد و لوازم در جریان ساخت

به موادی که مقداری تغییرات در مواد اولیه‌ی آن داده شده ولی هنوز به صورت کامل ساخته نشده است، مواد و لوازم در جریان ساخت گویند.

کالای تمام شده

به کالاهایی گفته می‌شود که از نظر ساخت به مرحله‌ی تکمیلی رسیده و قابل عرضه به بازار باشد. با استفاده از نرم افزار حسابداری تولیدی است که می‌توان، از اتلاف منابع جلوگیری کرد و با برآورد دقیق هزینه‌های تولید، نسبت به قیمت گذاری بهینه محصولات اقدام کرد.

اجناس خریداری شده جهت فروش

این سری از اجناس شامل اجناسی هستند که بدون هیچ گونه تغییری در آنها به بازار جهت فروش عرضه می‌گردد و به طور موقت در انبار نگاهداری می‌شود. مانند انبار فروشگاه‌ها و موسسات بازرگانی.

اهداف برنامه‌ریزی مدیریت انبارداری

 • کاهش هزینه‌های انبار و نگهداری کالا، انجام فعالیت‌های ضروری به صورت کارا.
 • ارائه اطلاعات صحیح و دقیق به سایر بخش‌ها.
 • حفظ و نگهداری مناسب کلیه اقلام در انبارها.
 • کاهش هر گونه ضایعات و صدمات و آسیب رساندن به کالاهای موجود در انبار.
 • ارائه خدمات موثر و جلب همکاری و رضایت سایر بخش‌ها و کارکنان.
 • کاهش میزان سرمایه‌گذاری‌ها و پایین نگه داشتن حجم سرمایه‌گذاری‌ها در انبار.
 • سرعت بخشیدن به امور جاری و عملیاتی انبار.
 • بکارگیری و آموزش کارکنان انبار با مهارت‌های انبار.
 • ارائه بهینه خدمات و برقراری ارتباط منطقی روشمند با کلیه قسمت‌ها.
 • تعداد انبارهایی که باید ساخته شوند و بهترین اندازه هر انبار.
 • خدمات دهی بالا به مشتری.
اصطلاحات انبارداری

در مورد شغل انبارداری یا فلوچارت انبارداری سوالی دارید؟ از ما بپرسید!

در این مقاله شما را با انبار و انبارداری آشنا و سعی کردیم به طور کلی در مورد اصول و سیستم انبارداری توضیح دهیم. اگر هنوز سوالی در مورد مدیریت انبارداری دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید. اگر هم می‌خواهید در مورد نرم افزار‌های حسابداری سپیدار اطلاعات بیشتری کسب کنید، با همکاران ما از طریق شماره  ۰۲۱-۸۱۰۲۲۰۰۰ در ارتباط باشید. 

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 67 میانگین: 3.7]


75 دیدگاه برای ”انبار و انبارداری، روش ها و فلوچارت انبارداری

 1. مهدی

  سلام و خسته نباشید آیا در نرم افزار محلی جهت درج تاریخ انقضای کالا وجود دارد؟

 2. علی

  سلام و خسته نباشید آیا آموزش مجازی هم داره سپیدار. برای شهرستانیهای دور از تهران

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ما آموزش جامع آنلاین را برای شما داریم. برای اطلاعات بیشتر با واحد آموزش سپیدار تماس بگیرید.

 3. Abolfazl

  سلام و خسته نباشید.
  بنده چند روز دیگه مصاحبه دارم در مورد شغل تکنسین انبارداری در یک شرکت تولید فولاد.
  با توجه به اینکه سابقه کار ندارم و اطلاع چندانی در مورد انبارداری ندارم، میخواستم بدونم دقیقا باید چه چیزهایی بخونم که برای شرکت فولاد به دردم بخوره؟ مثلا انبار شرکت های تولیدی فولاد چه فرق هایی با انبارهای دیگه داره؟

  1. سپیدار سیستم

   ما در این زمینه اطلاعات خاصی نداریم. امیدواریم موفق باشید

 4. حمید مرادی نصرت

  پس از عرض سلام مجلات انبارداری و dvd انبارداری اموزشی را چه طور میتوان خریداری نمود من کاردانی حسابداری میباشم سرعت در کار چه قدر موثر است برای کسی که این شغل را برمیگزیند توضیحاتی ارائه بفرمایید مثلا در شهر همدان به کدام موسسه مراجعه کنم

  1. سپیدار سیستم

   سلام. ما در شهر همدان نمایندگی داریم. می توانید با ایشان مشورت کنید

 5. سامیار

  سلام من کارشناسی کامپیوتر دارم میخواستم بدونم چطور میشه توی شغل انبارداری مهارت کسب کنم و چه نرم افزارهای باید بلد باشم؟؟؟ واسه ورود ب بازار کار .و اینکه حتما باید سابقه کار داشته باشم؟؟؟ممنون میشم ج بدید

  1. سپیدار سیستم

   برای انبارداری باید مطالب مرتبط رو بخونید. در مورد نرم افزار هم می تونید سپیدار رو یاد بگیرید البته باز هم به محل کار مورد نظر شما بستگی دارد.

 6. حسین پنجه کوبی

  سلام،، با تشکر از سایت و مطالب خوبتون،، آیا امکان داره مقالات مربوط به انبارداری رو برام بفرستید،، ممنون میشم

  1. سپیدار سیستم

   بازرسی در حقوق ایران نیازمند امضا و اجازه مقام قضایی قبل یا در مواردی پس از بازرسی است. در خصوص جرایم مشهود موضوع ماده 21 قانون آئین دادرسی کیفری، طبق ماده 18 این قانون ضابطین موظف هستند تمامی اقدامات لازم را به منظور حفظ آلات و ادوات و آثار و علائم و دلایل جرم و جلوگیری از فرار متهم و یا تبانی، معمول و تحقیقات مقدماتی را انجام و بلافاصله به اطلاع مقام قضایی برسانند. بنابراین ضابطین در این جرایم حق بازرسی بدنی مظنونین و یا بازرسی اماکن و اشیاء مانند اتومبیل را دارند. اما در جرایم غیر مشهود، هرگونه بازرسی به تصریح ماده 24 ق.آ.د.ک اعم از بازرسی از منازل، اماکن، و اشیاء باید با اجازه مخصوص مقام قضایی باشد، هر چند انجام تحقیقات به طور کلی از سوی مقام قضایی بر عهده ضابط قرار داده شده باشد.

 7. abolfazl

  با سلام
  پیرو صحبت های آقا محسن واقع وقتی داشتم سوالات دوستان حرفه ای انباردار !!!! رو میخوندم فقط میخندیدم تعجب میکردم که همچین سوالاتی رو میکردم
  سپیدار سیستم یکی از بهترین سیستم های ایران میباشد من دارم باهاش کار میکنم خیلی ازش راضی ام

 8. مهدی

  سلام.
  اکسل رو بلد باشی تو انبارداری چقدر موثره؟
  کارایی داره یا نه؟
  اکسل تو چه زمینه ای کاربرد داره و می شه کار پیدا کرد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. دانش در مورد اکسل در تمامی رشته ها و شاخه های مختلف موثر است و هر صنعتی به شکلی خاص از ویژگی های اکسل استفاده می کنند.

  2. علیرضا

   سلام.من بسته آموزشی سپیدار را میخوام چطور باید تهیه کنم

   1. سپیدار سیستم

    سلام. می توانید با واحد آموزش در این زمینه تماس بگیرید : 02181022225

 9. محسن

  سلام
  چطور میتونم برای خدمات پس از فروش و گارانتی اطلاعات سریال های یک کالا را داشته باشم تا در صورت مراجعه راحت بتونم چک کنم که مهلت گارانتی تموم شده یا نه
  تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. می توانید از زیر سیستم ردیابی استفاده کنید و تاریخ انقضا بزنید.

 10. davood

  سلام.کلا درارگانهای دولتی ودرسیستمهای تدارکات وانبار حواله ورود وخروج ها دونسخه ای یا سه نسخه ای در ورود وخروج و تحویل است.این دونسخه یا سه نسخه ای شبیه اصل برای چیست درسازمانهای دولتی اداری.

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در ارتباط با سه نسخه بودن این حواله، الصاق یک نسخه از آن در محل ، نسخه دوم جهت درج در پرونده اموال واحد و ارسال نسخه سوم به اداره حسابداری کالا ،اموال و خدمات انجام می شود.

 11. reza

  کلا درسیستم مالی ارگانهای دولتی وانبار دویا سه سه نسخه ای است حواله هاا.علت چیست؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در ارتباط با سه نسخه بودن این حواله، الصاق یک نسخه از آن در محل ، نسخه دوم جهت درج در پرونده اموال واحد و ارسال نسخه سوم به اداره حسابداری کالا ،اموال و خدمات انجام می شود.

 12. behrooz

  با توجه به اینکه حواله انبار که در آن نام کالایی که به کارمندی داده اند شماره میکنند توسط انباردار و از آن کپی میگیرند و به تهران جهت بررسی اموال ارگان دولتی میفرستند تا چک شود.سوال من این است اگر انباردار حواله را گم کرده باشد و کپی راهم نداشته باشد باید چه اقدامی انجام دهد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اطلاعات کالای شما همچنان در سیستم وجود دارد و براحتی می شود حواله ی دیگری چاپ کرد.

 13. behrooz

  در ارگانهای دولتی وقتی میخواهند کالایی را از انبار به کارمندی بدهند یک برگه A5به عنوان حواله انبار دارند که آن کارمندی که تقاضای کالایی کرده است امضا میگیرند.ودر هر اتاق هم امین اموال امضای آن کالا را دریک برگه A4دوباره میگیرد.سوال من این است اگر مسوول انباری در اثر سهل انگاری حواله انبار را گم کرده باشد .چکار باید بکند؟

 14. reza

  سلام. برای شرکتی که تعداد فاکتور های زیادی دارند .. خروج از انبار(سیستمی) به صورت تک به تک خیلی زمانبر هستش .. آیا راهی وجود داره بشه همش رو یک جا خروجی زد؟

  1. سپیدار سیستم

   از فهرست خروج انبار از پایین فرم انتخاب چندگانه رو بزنید.خروج هایی که قراره با هم یک سند برای آن صادر بشود انتخاب و از بالا گزینه صدور سند حسابداری رو انتخاب میکنیم. در نهایت با نمایش صدور سند تجمیعی و انتخاب گزینه بله، سندهای تجمیعی صادر میگردد.

   1. مرتضی صنوبر

    سلام.من در انبار ورق یک شرکت خودرو ساز کار میکنم و ورقهای ما از فولاد مبارکه و چهارمحال بختیاری میاید و با هندل بارکند خوان مشخصات ورق را وارد میکنم .که در سیستم مینشید فقط مشکلی که داریم انبار ما شنوار هست و هر از چند گاهای آدرس محل نگهداری ورقها تغییر میکند میخواستم بدونم.
    از چه نرم افزاری استفاده کنیم که اولا چون شناور هست آدرس ورق جدید ما کجاست و دوما چه مقدار موجودی داریم.

    1. سپیدار سیستم

     سلام
     به نظرم لازم هست که توضیحات بیشتری در مورد مدل کاری شما داشته باشیم تا بتوانیم شما را بهتر راهنمایی کنیم اما اگر به صورت کلی و با توجه به امکانات سپیدار بخواهم به شما پاسخ بدهیم:
     در انبار سپیدار این امکان وجود دارد که کالا را بین انبارهای مختلف جابجا کنید و هر لحظه با استفاده از گزارش مرور انبار محل کالا و موجودی کالا در سطح هر انبار یا کل شرکت را مشاهده کنید، همچنین امکان ثبت ردیابی برای کالا نیز در سپیدار وجود دارد که به شما کمک میکند از لحظه ورود تا خروج کالا از انبار آن را ردیابی کنید.
     با استفاده از بارکد دوبعدی میتوانید اطلاعات کد کالا، ردیابی مقدار خریداری شده یا خارج شده از انبار را الگو کنید و با خواندن بارکد تعریف شده ورود و خروج کالا به انبار را به آسانی انجام دهید.
     در صورتی که قصد خرید نرم افزار سپیدار را دارید توصیه میکنیم، دمو امکانات نرم افزار را به کمک یکی از نمایندگان فروش مشاهده کنید.

 15. کاظم

  سلام . چگونه کالایی که به طریقی در انبار مخدوش شده است و قابل استفاده نباشه رو از انبار خروج کنیم ؟

   1. داریوش

    سلام. برای کالای دارایی ثابت مثل مخزن آب یا هواکش و… که وارد انبار شده و هنگام لزوم به مرکز هزینه ارسال میشه چون نمیشه دارایی ثابت رو در موجودی کالا ثبت کرد چه کاری باید انجام داد؟؟ سپاس

    1. سپیدار سیستم

     سلام. دارایی ثابتی که مدتی استفاده نمی شود را بهتر است به جای اینکه در انبار ثبت کنید به عنوان دارایی بلااستفاده ثبت کنید و بعد از استفاده در مرکز هزینه مربوطه استفاده مجدد کنید.

 16. رضا

  سلام در سیستم سپیدار عامل کنترل موجودی یا سریال از قبل چجوری تعریف میشود و در خروج کالا آیا فراخوان برای سریال یا کنترل موجودی وجود دارد . یا بصورت دستی وارد میشود و اگر وارد نشود ارور نمیدهد

  1. سپیدار سیستم

   سلام. اگر در تنظیمات انبار تیک کنترل موجودی را فعال کرده باشید موجودی انبار در زمان ثبت کنترل میشود و اجازه خروج کالا از انبار در صورت کسری موجودی داده نمیشود اما در مورد کنترل موجودی کالا با سریال این کنترل در سپیدار وجود ندارد.

 17. رضا

  سلام برای پیش فروش یا فروش امانی چه سندی را پیشنهاد میکنید . ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سپیدار سیستم

   در فرم رسید انبار تیک گزینه “سایر” را فعال کرده، سپس انبار مورد نظر را مشخص و تحویل دهنده را نیز از انواع تفصیلی (به طور مثال مرکز هزینه، سایر، طرف مقابل و …) انتخاب کرده و حساب معین را “کالای امانی دیگران نزد ما” قرار دهید.
   در انتها با گزینه «مثبت» پایین صفحه سطر جدید ایجاد کرده و کالا ها را با فی حداقل 10 ریال وارد کرده و فرم را ذخیره نمائید.
   در فرم رسید انبار تیک گزینه “سایر” را فعال کرده، سپس انبار مورد نظر را مشخص و تحویل دهنده را نیز از انواع تفصیلی (به طور مثال مرکز هزینه، سایر، طرف مقابل و …) انتخاب کرده و حساب معین را “کالای امانی دیگران نزد ما” قرار دهید.
   در انتها با گزینه «مثبت» پایین صفحه سطر جدید ایجاد کرده و کالا ها را با فی حداقل 10 ریال وارد کرده و فرم را ذخیره نمائید.

   1. مرتضی

    سلام و خسته نباشید بنده هیچ تجربه و سابقه ای در امور انبارداری نداشته و ندارم و در حال حاضر یکی از دوستان شرکتی داره و میخواد من ب عنوان انباردار براش کار کنم ولی همون‌طور ک گفتم در واقع هیچی از انبارداری نمیدونم البته فروشندگی صندوقداری زیاد کردم.میخام بدونم برا اینکه سریع راه بیفتم و یجوری واضح و رسا یاد بگیرم اصول انبارداریو چیکار کنم؟!

    1. سپیدار سیستم

     سلام. در زمینه انبارداری مطالب متفاوتی وجود دارد اما رویه هر شرکتی تا حد زیادی متفاوت است.

 18. علی امام

  سلام مرسی از مطلبتون ، فقط می خواستم بپرسم بحث انبار در سپیدار خودش یک سیستم جدا هست و اگه آره انبار تولیدی هم داره؟

  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. بله در سپیدار ما دو نوع انبار تولیدی و بازرگانی داریم که به همراه سیستم حسابداری می توانید تهیه کنید.

 19. جعفر

  سلام.در یک شرکت تولیدی آیا انبار مستقیم با مدیر عامل کار میکند یا زیر مجموعه تولید است یا طور دیگریست لطفن توضیح دهید.با سپاس

  1. سپیدار سیستم

   سلام. این موضوع بستگی به ضوابط داخلی شما دارد. اینکه چه کسی با چه محدودیتی با نرم افزار کار کند، توی تنظیمات کاربر قابل تنظیم هست.

   1. Reza

    سلام
    من از روی قبض خروج با کیک راست فاکتور صادر کرده ام،شماره فاکتور اشتباه درج کردم
    زمان ویرایش سند را خذف میکنم اما امکان حدف قبض خروج نیست چون پیغام میدهد برای این قبض خروج فاکتور صادر شده است
    و کلا امکان اصلاح شماره فاکتور نمیدهد
    چه کار کنم؟
    بعضی شماره فاکتور اشتباه شده است

    1. سپیدار سیستم

     سلام. چون فاکتور از روی خروج انبار صادر شده امکان ویرایش ندارد. باید از فهرست اقدام به حذف فاکتور نماییم و مجدد آن را ثبت کنیم.

  2. هادی

   باسلام انبار داری از زیرشاخه های برنامه ریزی تولید و لجستیک میباشد و بسته به چارت سازمانی و وسعت شرکت شما در صورت نبود معاونت برنامه ریزی ، مدیر انبارها میتواند بصورت مستقیم با مدیرعامل یا مشاوران مدیر عامل کار کند البته باز متذکر میشوم بسته به چارت سازمانی و وسعت هر شرکت دارد.

  3. سعید

   اصولا در مجموعه های بزرگ انبار یک واحد مستقل است و اداره‌ای به نام اداره امور انبارها بر روی این ماجرا نظارت دارد. ولی در بعضی از شرکت‌ها انبار زیر گروه برنامه ریزی و یا واحد مالی می باشد. انبار زیر نظر واحد برنامه ریزی باشد بهتر مورد قبول است تا واحد مالی. چون واحد مالی یک واحد مقابل انبار از نظر کنترل است و وقتی این دو واحد با هم باشد خیلی از مشکلات انبار خود را نشان نمی‌دهد و در انبار گردانی مشکلات زیادی به وجود می آید که منجر به اخراج یا کنار گذاشتن انباردار در اکثر شرکت‌ها می‌گردد.

  4. سعيد

   با سلام
   این موضوع اول به چارت سازمانی هر شرکت بر میگردد ولی هیچ وقت انبار زیر مجموعه تولید نمیتواند باشد چون تولید مشتری انبار می باشد که اگر در غیر این صورت باشد شاخص تولید یک شرکت درست از آب در نمی آید.

  5. محمود عنایتی

   در شرکتهای بزرگ بالای 2000 نیرو شخصی با سمت مدیر انبارها مستقیم زیر نظر مدیر عامل می باشد.
   در سازمانهای متوسط سرپرست انبار زیر مجموعه واحد برنامه ریزی می باشد و در سازمانهای کوچک زیر نظر واحد اداری یا مالی می باشد.

  6. ثاقب

   زیر مجموعه تولید نیست و مستقیما زیر نظر معاونت اجرایی مدیر عامل میباشد.

 20. لیلا کاظمی

  با سلام یه سوال داشتم اگر یک جنس در انبار باشد که از سه تامین کننده خریداری شده باشد چطور بفهمم جنس مورد نظر که بعد ماه ها مورد استفاده میخواهد قرار بگیرد و مشکل دارد برای کدام تامین کننده است یعنی در واقع پیشنهاد شما برای ورود یک جنس در انبار از چند تامین کننده چیست

  1. سپیدار سیستم

   سلام. روز بخیر

   تنها راه پیگیری این موضوع زیر سیستم ردیابی است. زمانیکه اطلاعات را در ردیابی کالا ثبت می کنید،تامین کننده را حتما قید کنید.

   1. سعید

    با سلام.
    در حال حاضر بر روی اکثر کالاها بارکد یاایران کد ثبت می‌شود. بهتر است در زمان خرید بارکد یا ایران کد در رسید ثبت شود تا زمان مرجوعی دسترسی به کالا آسان‌تر گردد. همچنین اگر فاکتور به انبار وارد می‌گردد بهتر است شماره. فاکتور نیز در رسید انبار قید گردد.

  2. ادریس

   سلام در جواب خانم کاظمی
   هنگام تحویل کالا در سندی که به عنوان حواله صادر میکنید در قسمت توضیحات که در کاردکس میاد شماره رسید قید کنید در اینده اگر به مشکل بخورید میتونید به اون رجوع کنید

  3. سعيد

   با سلام
   هنگام ثبت یک کالا از چند تامین کننده، در زمان ثبت کالا نام تامین کننده را در ورود کالا ثبت کنید که مشخص شود که چه تاریخی به چه مقدار و از چه تامین کننده ایی کالا در انبار ثبت شده است در ضمن بستگی به سیستم انبار هم وجود دارد.
   نمیدونم تونستم جوابتون رو بدم یا خیر.
   با سپاس

   1. زهرا

    سلام من میخواستم بدونم که وقتی داخل سپیدار برای یه شرکت تولیدی میخوایم رسید انبار بزنیم چطوری باید بدون داشتن فاکتور خرید این کارو انجام بدیم چون تولید کننده خودمون هستیم و توی سپیدار وقتی میریم داخل رسید انبار باید شماره فاکتور خرید رو بیاریم در حالیکه محصول واسه خودمونه و ما خریدی ثبت نکردیم بابتش

    1. سپیدار سیستم

     سلام. در صورتی که سفارش کار داشته باشید میتوانید از روی سفارش کار اقدام به صدور رسید انبار تولید کنید
     در غیر اینصورت رسید انبار جدید را انتخاب و نوع تولید را انتخاب نمائید

    2. ثاقب

     سلام. میتونید شماره سند دریافت از تولید را قید بفرمایید.چون زمانی که شما محصولی را تولید میفرمایید جهت فروش بلاخره بایستی محصول تولید شده در یک سندی به عنوان سنددریافت از تولید ثبت و محصول به انبار مربوطه(انبار محصول) ارسالگردد که طبق این سند به موجودی کالای شما افزوده میشود وشما میتونید بر مبنای همین شماره سند رسید بزنید.
     یا اینکه کلا قاعده این است که بابت تولید شما نیاز به ثبت رسید نیست شما نبایستی رسیدخرید ثبت کنید چون خریدی صورت نمیگیره فقط محصولی تولید میشه وبرای فروش عرضه میشه وبدین منظور بایستی محصول تولید شده را به انبار محصول ببریدبا ثبت سند دریافت از تولید و بعد جهت فروش سند تحویل فروش داخلی زده و ثبت سند بفرمایید. باسپاس ثاقب

   2. ناشناس

    بهترین کار ثبت هر کالا با تاریخ بنام همون شخص یا شرکت مورد نظر است .سلام

 21. حمیدی

  سلام . برای واحد تولیدی یک سیستم انبارداری (فقط انبارداری مستقل از مالی) که پیچیدگی های تخصصی نداشته باشد و برای انباردار معمولی کار با آن سهل و آسان باشد نیاز دارم . لطفا” راهنمایی بفرمایید . . . سپاسگزارم

  1. سپیدار سیستم

   سلام
   سیستم انبارداری سپیدار به دلیل یکپارچگی با سیستم مالی ارتباط دارد
   پیشنهاد می کنیم با واحد فروش سپیدار به شماره 02181022222 تماس بگیرید و در این زمینه مشاوره به صورت رایگان دریافت نمایید

     1. ابراهیم عسگریان

      سلام وخسته نباشید خدمت شما .بنده چندچندسالی هست انباردارم ویکی ازمشکلاتم عدم آشنای کافی با نرم افزارهای انبار هست مخصوصا سپیدا چون اکثرا در اکثر شرکت ها هست بنده از شما تقاضا دارم اگر میشه یک راه حل یا راهکار بمن بدین .
      تحصیلات بند کاردانی رشته انبارداری هست باتشکر ازهمه زحماتتون

     2. سپیدار سیستم

      سلام. دوست عزیز حتما در کلاس های جامع سپیدار شرکت کنین. اساتید به سئوالات شما هم پاسخ می دهند

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *