همه چیز درباره حسابداری رسمی

حسابداران رسمی چه کسانی هستند؟ چطور می توان حسابدار رسمی شد؟


همه رشته ها و حرفه های تخصصی، یک جامعه حرفه ای دارند. جامعه ای که برترین افراد آن رشته به عضویت آن در می آیند و یک مجموعه علمی و تخصصی را در رشته مورد نظر شکل می دهند. حسابداری نیز در این میان از رشته های دیگر جا نمانده است. این رشته کارآمد و تخصصی، چشم انداز کاری مشخصی را برای افراد علاقه مند تعیین کرده که اهداف و مقصدهای حرفه ای متفاوتی دارد. یکی از این مقصدهای حرفه ای، رسیدن به درجه حسابداری رسمی و عضویت در جمع حسابداران رسمی و خبره است. اگر در حرفه حسابداری مشغول به کار هستید و از مراحل حسابداری رسمی اطلاعات چندانی ندارید، این مطلب راهنمای کاملی برای شما است.

حسابدار رسمی کیست؟

اگر مدت زیادی در رشته حسابداری در حال فعالیت هستید، حتما نام جامعه حسابداران برایتان نامی آشنا است. گروه جامعه حسابداران ایران در حقیقت حرفه ای ترین حسابداران در سطح کشور هستند که توانایی آن ها به عنوان یک حسابدار خبره تایید شده و می توانند مسئولیت های بزرگ تری را بر عهده بگیرند.

حسابداران با گذراندن مدت مشخصی از کار و با داشتن مدرک دانشگاهی می توانند در آزمون حسابداری رسمی شرکت کنند. بعد از قبولی در این آزمون مدرکی برای آن ها صادر می شود که با کمک آن می توانند به حسابدار رسمی یک مجموعه تبدیل شوند. مهر و امضای این مدرک معتبر، مورد تایید بسیاری از مهم ترین نهادها از جمله سازمان امور مالیاتی کشور است.

دو تفاوت اساسی حسابدار رسمی با کارمند حسابداری

اگر فعالیت در حرفه حسابداری را یک راه پر فراز و نشیب برای رسیدن به موفقیت تصور کنید، حسابداری رسمی می تواند یکی از مهم ترین مقصدهای موفقیت در این مسیر باشد. مهم ترین تفاوت یک حسابدار معمولی با حسابدار رسمی، این است که همه حسابداران معمولی در آزمون تخصصی حسابداری پذیرفته نمی شوند. بنابراین می توان گفت سطح علمی و تجربه کاری افرادی که در آزمون جامعه حسابداران شرکت می کنند، بالاتر از حسابدار معمولی است. علاوه بر این، دریافت مدرک حسابداری رسمی در جایگاه شغلی و تغییر وظایف نیز تاثیرگذار است. در ادامه با بعضی از این تفاوت ها آشنا شوید.

دوره‌های آموزشی سپیدار را از دست ندهید

حسابداران رسمی چه کسانی هستند؟ چطور می توان حسابدار رسمی شد؟سناریوهای شبیه‌سازی‌ شده تمرین کنید

حسابداران رسمی چه کسانی هستند؟ چطور می توان حسابدار رسمی شد؟با نسخه آموزشی، اسناد ثبت کنید

حسابداران رسمی چه کسانی هستند؟ چطور می توان حسابدار رسمی شد؟جایگاه شغلی خود را ارتقا دهید

حسابداران رسمی چه کسانی هستند؟ چطور می توان حسابدار رسمی شد؟گواهی معتبر شرکت در دوره دریافت کنید

حسابداران رسمی چه کسانی هستند؟ چطور می توان حسابدار رسمی شد؟با کتاب سپیدار بر جزئیات سیستم مسلط شوید

1- انجام وظایف تخصصی حسابداری توسط حسابدار رسمی

دامنه وظایف یک حسابدار رسمی نسبت به حسابدار ساده، بسیار گسترده تر است. با وجود این می توان انتظار داشت که حسابدار رسمی وظایفی کلی تر، اما تخصصی تر را به عهده دارد. این حسابدار نقش موثری در ایده پردازی درباره کاهش هزینه های شرکت، افزایش درآمد و کاهش مالیات داشته باشد.

یک کارمند حسابداری، وظیفه ثبت و تصحیح داد و ستدهای مالی و حسابداری مالیاتی را به عهده دارد. اما حسابدار رسمی تنها وظیفه ساماندهی وظایف دیگر افراد و بررسی کلی نتایج مالی را در شرکت انجام می دهد.

وظایف حسابدار رسمی

2- توانایی مدیریت واحدهای مالی در شرکت

حسابدار رسمی می تواند بر وظایف حسابداری کارمندان ساده نظارت کند. این حسابدار به طور معمول در جایگاه مدیر مالی مجموعه یا به عنوان یکی از صاحب نظران مالی فعالیت می کند. از طرفی میزان ارتباطات سازمانی حسابدار رسمی بسیار بیشتر از یک حسابدار معمولی در واحد مالی است.

مهم ترین مراحل حسابدار رسمی شدن، قدم هایی که نباید فراموش کنید

برای اینکه از مقام یک حسابدار ساده بالاتر بروید و در حسابداری حرفه ای تر شوید، باید برای دست پیدا کردن به حسابداری رسمی، چشم انداز و برنامه ریزی داشته باشید. مراحل زیر مهم ترین اقداماتی است که شما را به یک حسابدار رسمی تبدیل می کند.

  • مدرک دانشگاهی خود را در رشته حسابداری دریافت کنید. (داشتن مدرک کارشناسی ارشد مزیت به حساب می آید. با این حال حداقل مدرک لازم برای شرکت در آزمون حسابداری رسمی، مدرک کارشناسی است.)
  • سابقه کاری داشته باشید. در حقیقت برای شرکت در آزمون حسابداری رسمی، نیاز به حداقل 6 سال سابقه کاری در زمینه حسابداری دارید.
  • یک تاییدیه اخلاقی و حرفه ای از حداقل 3 نفر از شرکای موسسه حسابرسی دریافت کنید.
  • در آزمون حسابداری رسمی نمره قبولی کسب کنید.
شرایط آزمون حسابداری رسمی

آزمون حسابداری رسمی، آزمون تخصصی برای ورود به دنیای حرفه ای

آزمون حسابداری رسمی هرسال در ماه آذر و در ظرفیت مشخصی برگزار می شود. قبل از آزمون لازم است حدود 184 ساعت زمان را در کلاس های حسابداری بگذرانید. این آزمون منابع مشخصی دارد. همچنین هنگام آزمون باید دقت کنید که هر جواب اشتباه، نمره منفی دارد و می تواند بر نتیجه نهایی شما تاثیر داشته باشد.

درآمد حسابدار رسمی چقدر است؟

میزان درآمد یک حسابدار رسمی، به شرکت مورد نظر و البته دامنه فعالیت های حسابدار بستگی دارد. با این حال هنگامی که مدرک حسابداری رسمی را دریافت می کنید، یعنی تخصص و مهارت شما در حرفه حسابداری مود آزمایش قرار گرفته و تایید شده است.

بنابراین مزد دریافتی حسابدار رسمی، مبلغی بیشتر از حقوق حسابدار طبق قانون کار است. به همین دلیل دریافت مدرک حسابداری رسمی می تواند باعث افزایش درآمد و جایگاه شغلی شما باشد.

تفاوت درآمد حسابدار رسمی با حسابدار معمولی

ابزارهای حرفه ای حسابداری، مهم ترین همراه حسابدار رسمی

حسابداران رسمی نیز مانند همه مشاغل حرفه ای برای انجام وظایف خود به ابزارهای دقیقی برای جمع آوری اطلاعات خود نیاز دارند. این اطلاعات می تواند یک گزارش کامل مالی را در اختیار شما بگذارد.

نرم افزار حسابداری سپیدار سیستم، یک نرم افار کامل و حرفه ای برای حسابداری است که می تواند همراهی حرفه ای برای حسابداران معمولی و حسابداران رسمی باشد. با استفاده از این نرم افزار می توانید گزارش های متفاوت مالی مورد نیاز را در کمترین زمان ممکن دریافت کنید. برای خرید این نرم افزار و کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با پشتیبانان فروش شرکت سپیدار سیستم در تماس باشید.