نرم افزار حسابداری
در جنگ استخدام چگونه پیروز شویم؟

در جنگ استخدام چگونه پیروز شویم؟


کارفرمایان، امروزه با یک بازار استخدامی و تقاضای بالای نیروی کار مواجه هستند و بسیاری هم درصدد پرکردن جایگاه‌های شغلی می‌باشند.

رقابت‌های زیادی بر سر جذب استعدادهای برتر وجود دارد، دیگر مهارت‌ها و تجربه‌هایی که افراد در طول چند سال کسب‌ می‌کنند؛ به اندازه‌ای که باید کافی نیست. پس به‌نظر شما مدیران استخدام چگونه باید به استعدادهای برتر دسترسی داشته باشند؟

به پتانسیل افراد بیشتر از تجربه‌شان بها دهید

به‌راحتی می‌توان دریافت که چرا کارفرمایان به تجربه کاندیداها بیشتر بها می‌دهند. افراد با استعداد به سرعت پیشرفت می‌کنند و می‌توانند با حداقل زمان و هزینه، بیشترین میزان یادگیری داشته باشند.

به علاوه، تجربه اکتسابی است. یعنی هر فرد می‌تواند با نگاه کردن به افراد باتجربه در همان نقش از آن‌ها بیاموزد و مسئولیت‌های شغلشان را درک کند. اما پتانسیل، در افراد اکتسابی نیست و به صورت ذاتی در هر کسی نهادینه شده است.

آیا شما به دنبال کاندیداهای باتجربه هستید؟ تنها درصد کمی از متقاضیان، مهارت مورد نیاز شما را در یک جایگاه شغلی دارند. باید به دنبال پتانسیل افراد باشید؛ حالا می‌توانید افراد مناسب‌تری را برای جایگاه مورد نظرتان پیدا کنید.

در طول مصاحبه‌ها، از کاندیداها در مورد اهدافی که می‌خواهند به‎‌دست بیاورند، مشکلاتی که حل می‌کنند یا مسائلی که تمایل دارند بیاموزند؛ بپرسید. از این طریق می‌توانید افراد مستعد و باپتانسیل را بشناسید. این سوالات به شما در ارزیابی شاخص‌های بالقوه و ویژگی‌های ارزشمندی چون چابکی، انعطاف‌پذیری، ارتباط، همکاری و مدیریت زمان کمک می‌کند.

در جنگ استخدام چگونه پیروز شویم؟

بسیاری از کارفرمایان برای ایجاد مشارکت در شغل تردید دارند. چون این‌کار چالش‌های جدیدی را وارد عرصه کار می‌کند. وقتی دو کارمند با هم شغل‌هایشان را به‌اشتراک می‌گذارند، برای نگه داشتن مشتری و سلامت محیط کار در بسیاری از زوایا باید با هم همسان و سازگار شوند.

این کار ممکن است هزینه‌های بیشتری نسبت به‌زمانیکه یک فرد جدید استخدام می‌شود؛ برای کارفرما به همراه داشته باشد.

امروزه بیشتر کارکنان به دنبال کار نیمه‌وقت یا انعطاف‌پذیر هستند. اگر شما کارفرمایی هستید که محیط کاری انعطاف‌پذیر و نیمه وقت را ترجیح می‌دهید؛ می‌توانید با افرادی همچون فریلنسرها،والدینی که به دنبال کار هستند، کارکنانی که معلولیت دارند و به‌طور کلی کسانی که به دنبال شرایط انعطاف‌پذیرتر و نیمه‌وقت در کار هستند؛ برای همکاری مذاکره کنید.

به‌عنوان یک مزیت، افرادی را جذب می‌کنید که مشتاق و خلاق هستند و به موفقیت شرکت تعهد دارند.

تمرکز بر آموزش افراد

زمانیکه افراد با پتانسیل را استخدام می‌کنید _کسانی که برای چشم‌انداز شرکت اشتیاق دارند_ باید بتوانید بر روی آموزش و توسعه مهارت‌های فنی و فردی مانند ارتباطات، رهبری و مدیریت زمان نیز سرمایه‌گذاری کنید.

بر یک برنامه یادگیری مهارت‌های خاص، به عنوان بخشی از فرآیندهای آموزش کارکنان سرمایه گذاری کنید. ویدیوهای آموزشی حضوری و آنلاین، می‌تواند به کارمندان در یادگیری اساس کارشان کمک کند. کار در کنار کارکنان باتجربه نیز بر یادگیری تجربه کمک فراوانی می‌کند.

در جنگ استخدام چگونه پیروز شویم؟

ممکن است زمان بیشتری برای تازه‌کاران برای رسیدن به مرحله بهره‌وری طول بیانجامد؛ اما در نظر داشته باشید که حتی افراد با تجربه‎‌ای که به‌تازگی استخدام می‌شوند هم به کار سرعت می‌بخشند. زمانیکه شما بر روی شناسایی مهارت‌های جانبی و فراهم آوردن فرصت‌ها برای استخدام افراد نخبه می‌گذارید نیز منجر به گردآوری گروهی از افراد نخبه و تجربه همکاری با بهترین‌ها می‌شود.

بازار کار تنگاتنگ امروز، به جذب افراد باهوش احتیاج دارد. در این مرحله، ممکن است چشم خود را بر روی پتانسیل افراد ببندید اما هیچگاه تمرکز خود را از روی جذب استعداد، هوش بالا و خلاقیت برندارید.

در ادامه ۵ سوال رایج در مصاحبه کاری را مرور خواهیم کرد

    1. خودتان را به طور کلی معرفی کنید

این سوال جز سوالاتی است که در ابتدای مصاحبه پرسیده می‌شود. در حقیقت مصاحبه‌کننده با این سوال چند هدف دارد. وی می‌خواهد در مورد ارزش‌ها و اهداف کاری شما بیشتر بداند. گاهی متقاضی در پاسخ به این سوال دچار مشکل می‌شود. وی اشتباهاً در مورد شرایط زندگی خود صحبت می‌کند تا شرایط کاری. برای مثال چندتا بچه هستند؛ متاهل است؛ چه ویژگی‌هایی دارد. این درحالی است که باید در مورد ویژگی‌های کاری خود صحبت کند.

    1. خودتان را در یک واژه معرفی کنید

توصیف یک کلمه‌ای کاری سختی است. به هرحال موضوعی که واضح است؛ هماهنگی آن واژه با حرفه‌تان است. اگر حسابدارید نمی‌توانید بگویید “مهربانم”؛ شما باید “دقیق” باشید. اگر هنرمندید نباید بگویید “خشک و جدی”؛ شما قطعاً فردی “خلاق” هستید. پس به کلماتی که خودتان را با آن‌ها توصیف می‌کنید؛ بیشتر فکر کنید.

    1. نقاط ضعف و قوت خود را توصیف کنید

این سوال یکی از سوالات رایج و البته اشتباهی است که کارفرمایان از متقاضیان می‌پرسند. نقاط ضعف یا قوت هر فرد باید جز حریم شخصی و اطلاعات خصوصی وی باشد. به‌هر حال برای پاسخ به آن هم باید مواردی را در ذهن داشته باشید.

پاسخ مناسب چیست؟ نقاط قوت شما باید مستقیماً در رشد فردی و سازمانی موثر باشد و نقاط منفی نیز حداقل به رشد در کسب‌وکار آسیبی نزند. یعنی در مجموع نتواند بر روی نگرش کارفرما اثری بگذارد.

    1. چرا این موقعیت شغلی را انتخاب کردید؟

مصاحبه‌کننده با این پرسش می‌خواهد ببینید چقدر کاندیداها برای این شغل انگیزه و اشتیاق دارند؟ تا چه حد آن‌ها تمایل دارند برای به‌ذست آوردن این جایگاه تلاش کنند و به ارزش‌های شرکت به چه میزانی بها می‌دهند.

در حقیقیت این پرسش میزان علاقه، اشتیاق و انگیزه افراد را ارزیابی می‌کند.

    1. چرا می‌خواهید شغل فعلیتان را رها کنید

این سوال یکی از سوالات چالشی هر مصاحبه‌ای است. کارفرما می‌خواهد دلیلی محکمی از شما بشنود. می‌خواهد بداند که به چه میزان شما در کارتان جدی هستید؛ چقدر با مدیرتان سازگارید و اگر می‌خواهید کارتان را رها کنید به دنبال چه می‌گردید.

در پاسخ به این سوال باید بتوانید بسیار زیرکانه و هوشیارانه پاسخ دهید. به کارفرما ثابت کنید که به دنبال فرصت رشد بیشتر هستید و می‌خواهید در کاری وارد شوید که از تمام مهارت‌های شما استفاده شود.